EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997D0404

97/404/EK: KOMISIJAS LĒMUMS (1997. gada 10. jūnijs) par Zinātniskās vadības komitejas izveidi

OJ L 169, 27.6.1997, p. 85–87 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 02/03/2004; Atcelts ar 32004D0210

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1997/404/oj

31997D0404



Official Journal L 169 , 27/06/1997 P. 0085 - 0087


KOMISIJAS LĒMUMS

(1997. gada 10. jūnijs)

par Zinātniskās vadības komitejas izveidi

(97/404/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

tā kā pamatota zinātniskā informācija ir pamatā Kopienas noteikumiem par patērētāju veselības aizsardzību, tostarp patērētāju veselības aizsardzības patiesajā nozīmē, kā arī dzīvnieku veselību un labturību, augu veselību un vides veselību;

tā kā sešas Komisijas izveidotās zinātniskās komitejas pašreiz nodrošina zinātnisko informāciju patērētāju veselības aizsardzības jautājumos un risina pārtikas, dzīvnieku ēdināšanas, kosmetoloģijas, pesticīdu, toksiskuma, ekotoksiskuma un veterināros jautājumus;

tā kā daži jautājumi par patērētāju veselības aizsardzību ir starpdisciplināri, un ir vajadzīga dažādu zinātnisko komiteju piesaiste, kurām efektīva koordinācija būtu izdevīga;

tā kā Komisijai jāgūst pārliecinoša un savlaicīga zinātniskā informācija;

tā kā patērētāju un rūpniecības interesēs zinātniskajai informācijai patērētāju veselības aizsardzības jautājumos jābalstās teicamos, neatkarīgos un pārredzamos principos,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Ar šo izveido Zinātniskās vadības komiteju (turpmāk tekstā - "ZVK") darbam patērētāju veselības aizsardzības un pārtikas nekaitīguma jomā.

2. pants

1. ZVK palīdz Komisijai iegūt vislabāko zinātnisko informāciju patērētāju veselības aizsardzības jautājumos.

2. ZVK koordinē Komisijas izveidoto zinātnisko komiteju darbu patērētāju veselības aizsardzības jautājumu risināšanā, jo īpaši:

a) ZVK izvērtē un pārrauga zinātnisko komiteju darba metodes un saskaņo tās, ja nepieciešams;

b) jautājumos, kur vajadzīgas divu vai vairāku komiteju konsultācijas, ZVK norāda šīs iesaistāmās komitejas, ņemot vērā obligātās konsultāciju prasības, un izskata dažādu komiteju sniegto informāciju, kā arī sniedz vispārēju pārskatu būtisku viedokļu atšķirību gadījumā;

c) ja Kopienas pasākumi balstās uz dalībvalstu organizāciju zinātnieku veikto izvērtēšanu, ZVK pēc Komisijas pieprasījuma tai palīdz šai izvērtēšanā un, ja ir nepieciešama zinātniskā informācija Kopienas līmenī, noteikt, kura zinātniskā komiteja to sniegs.

3. ZVK patērētāju veselības aizsardzības jomā:

a) sniedz zinātnisko informāciju tikai tajos jautājumos, kas nav citu zinātnisko komiteju pārziņā. Tā sagatavo informāciju pēc Komisijas pieprasījuma un balstoties uz visatbilstošāko zinātnisko pieredzi;

b) īpaši sniedz starpdisciplināru zinātnisko informāciju par lipīgajām sūkļveida encefalopātijām, tostarp govju sūkļveida encefalopātiju. Šai nolūkā tā izveido īpašu darba grupu, kuru vada ZVK loceklis un kurā var iekļaut neatkarīgus ekspertus;

c) palīdz Komisijai identificēt jomas, kurās būtu lietderīgas obligātas zinātnisko komiteju konsultācijas;

d) nodrošina pārskatu par esošajām un jaunizveidotajām riska novērtēšanas procedūrām un, ja nepieciešams, ierosina jaunu riska novērtēšanas procedūru izstrādi tādās jomās kā, piemēram, pārtikas izraisītas slimības un spēja pārnest dzīvnieku slimības uz cilvēku;

e) pievērš Komisijas uzmanību īpašai vai potenciālai patērētāju veselības aizsardzības problēmai.

4. Tie ZVK locekļi, kuri nav zinātnisko komiteju priekšsēdētāji, piedalās zinātnisko komiteju locekļu atlasē, iesakot tos Komisijai, ņemot vērā kandidātu izcilību un neatkarību.

5. Komisijas, pieprasot rezultātu no ZVK, var lūgt ievērot galīgo termiņu tā sniegšanai.

3. pants

1. ZVK sastāvā ir astoņi zinātniskie eksperti, kuri nav citu zinātnisko komiteju locekļi, un zinātnisko komiteju priekšsēdētāji. Priekšsēdētājus, ja tie nevar piedalīties ZVK sanāksmēs, var aizstāt zinātnisko komiteju priekšsēdētāju vietnieki.

2. ZVK ar vienkāršu balsu vairākumu no tās locekļu vidus ievēl vienu priekšsēdētāju un divus priekšsēdētāja vietniekus, kuri nav zinātnisko komiteju priekšsēdētāji.

3. ZVK locekļi ir zinātniskie eksperti vienā vai vairākās ar patērētāju veselības aizsardzību saistītās jomās, kopā pārstāvot iespējami plašu ar patērētāju veselības aizsardzību saistītu zinātnisko disciplīnu loku.

4. ZVK locekļus, kuri nav zinātnisko komiteju priekšsēdētāji, izvirza Komisija pēc uzaicinājuma izradīt interesi publicēšanas Eiropas Kopienu Oficiālajā Vēstnesī kopā ar atlases kritērijiem un atlases procedūras aprakstu. Ar atlases procedūru pārredzamā veidā nosaka vispiemērotākos kandidātus darbam ZVK. No to vidus Komisija izvirza ZVK locekļus, kuri nav zinātnisko komiteju priekšsēdētāji. ZVK locekļu vārdus publicē Eiropas Kopienu Oficiālajā Vēstnesī.

5. Locekļu, kuri nav zinātnisko komiteju priekšsēdētāji, pilnvaru termiņš ir trīs gadi. Šos locekļus nevar ievēlēt vairāk kā divus pilnvaru termiņus pēc kārtas. Pēc trīs gadu termiņa beigām tiem saglabā amatu līdz to aizvietošanai vai pilnvaru pagarināšanai.

6. Ja ZVK loceklis, kurš nav zinātniskās komitejas priekšsēdētājs, vairs nespēj efektīvi piedalīties ZVK darbā vai labprātīgi atkāpjas no amata, Komisija saskaņā ar 4. punktu no vispiemērotākajiem kandidātiem izvirza atbilstošu aizvietotāju uz atlikušo pilnvaru termiņu.

7. Saskaņā ar Komisijas noteikumiem ZVK locekļi un tās darbā piedalīties pieaicinātie neatkarīgie eksperti papildus ceļa un uzturēšanās izdevumu atlīdzinājumam saņem atlīdzību par Komisijai sniegtajiem pakalpojumiem.

4. pants

1. ZVK locekļi darbojas neatkarīgi no ārējas ietekmes savā ZVK locekļu statusā.

2. ZVK locekļi ik gadu informē Komisiju par interesēm, kuras var kaitēt viņu neatkarībai.

3. ZVK locekļi un neatkarīgie eksperti paziņo par īpašām interesēm, kuras var kaitēt viņu neatkarībai attiecībā uz darbu ZVK, tās darba grupās vai īpašajās grupās.

5. pants

ZVK var izveidot īpašas darba grupas ar skaidri noteiktām pilnvarām. Katru darba grupu vada komitejas loceklis un tajā var ietvert neatkarīgos ekspertus. Darba grupas ziņo ZVK.

6. pants

1. ZVK pieņem savu reglamentu, kas ir publiski pieejams.

2. Reglaments nodrošina to, ka:

a) ZVK uzdevumi ir paveikti tā, lai atbilstu izcilības, neatkarības un pārredzamības principiem, tomēr ņemot vērā likumīgās prasībā par darbības konfidencialitāti;

b) zinātnisko komiteju darba koordinēšanu veic efektīvā un elastīgā veidā, īpaši laikus ziņojot priekšsēdētājiem par zinātnisko komiteju darba plāniem;

c) ZVK laikus sniedz informāciju un citu zinātnisku informāciju;

d) ZVK var iecelt referentus pamatinformācijas un dokumentu sagatavošanai un tās atzinumu sastādīšanai;

e) ZVK pārliecinās, ka ieceltie referenti var veikt savus īpašos uzdevumus pēc iespējas neatkarīgi no ārējas ietekmes.

7. pants

ZVK dienas kārtību, protokolus un atzinumus nekavējoties dara publiski pieejamus un ievērojot vajadzīgo darbības konfidencialitāti. Mazākuma viedokli iekļauj vienmēr, bet attiecina uz locekļiem tikai pēc viņu pieprasījuma.

8. pants

Neskarot Līguma 214. pantu, locekļiem ir pienākums neizpaust informāciju, kuru tie ieguvuši, strādājot ZVK vai kādā no tās darba grupām, ja tie ir informēti, ka šī informācija ir konfidenciāla.

9. pants

Komisija nodrošina ZVK, tās darba grupas un ad hoc darba grupu ar sekretariātu.

Briselē, 1997. gada 10. jūnijā

Komisijas vārdā -

Komisijas locekle

Emma Bonino

Top