Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0671

    Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē Eiropas Savienības vārdā jāieņem attiecībā uz Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam

    COM/2020/671 final

    Briselē, 30.10.2020

    COM(2020) 671 final

    2020/0303(NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES LĒMUMS

    par nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē Eiropas Savienības vārdā jāieņem attiecībā uz Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.Priekšlikuma priekšmets

    Šis priekšlikums attiecas uz lēmumu, ar kuru nosaka nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē (SCP) Savienības vārdā jāieņem saistībā ar Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam.

    2.Priekšlikuma konteksts

    2.1.1992. gada Starptautiskais cukura nolīgums

    1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma 1 (“nolīgums”) mērķis ir nodrošināt ciešāku starptautisko sadarbību cukura un ar cukuru saistītos jautājumos visā pasaulē, izveidot forumu starpvaldību apspriedēm par cukuru un par veidiem, kā uzlabot pasaules cukura nozares ekonomiku, atvieglot tirdzniecību, vācot un sniedzot informāciju par pasaules cukura un citu saldinātāju tirgu, un veicināt lielāku pieprasījumu pēc cukura, jo īpaši netradicionāliem lietojumiem.

    Nolīgums stājās spēkā 1993. gada 1. janvārī.

    Savienība ir nolīguma puse 2 .

    2.2.Starptautiskā Cukura organizācija

    Starptautiskā Cukura organizācija (SCO), kas pārvalda nolīgumu, ir Londonā bāzēta starpvaldību organizācija, kura tiecas īstenot nolīguma 1. pantā noteiktos mērķus.

    Šie mērķi tiek īstenoti ar tirgus pārredzamības uzlabojumiem, ko panāk, vācot un publicējot statistikas informāciju un pētījumus par cukura ražošanas apjomu pasaulē, cenām, eksportu un importu, patēriņu un krājumiem.

    Patlaban SCO ir 87 locekļi, kuru vidū ir daudzi pasaules lielākie cukura ražotāji, kā arī importētāji. Līdztekus Savienībai citu locekļu vidū ir Brazīlija, Indija, Taizeme, Austrālija, Krievijas Federācija un Kuba. Pēdējā valsts, kas pievienojās SCO, ir Šrilanka, kura par tās locekli kļuva 2013. gada 6. augustā. 87 SCO locekļiem kopā ir 2000 balsu.

    Budžeta procedūru vajadzībām (sk. nolīguma 25. pantu), t. i., lai noteiktu locekļu ikgadējās finansiālās iemaksas, Savienībai 2020. gadā ir 538 balsis 3 . Balsu skaitu nosaka saskaņā ar 25. pantu un koriģē katru gadu, pamatojoties uz to, kā ir mainījusies katra locekļa tonnāžas daļa salīdzinājumā ar attiecīgo iepriekšējā gada daļu visu locekļu saliktās tonnāžas bāzu kopapjomā. Salikto tonnāžu aprēķina kā 35 % no šā locekļa eksporta uz brīvo tirgu plus 15 % no šā locekļa kopējā eksporta saskaņā ar īpašiem nosacījumiem plus 35 % no šā locekļa importa uz brīvo tirgu plus 15 % no šā locekļa kopējā importa saskaņā ar īpašiem nosacījumiem. Katrai no šīm kategorijām šo saliktās tonnāžas bāzi aprēķina, pamatojoties uz pēdējo četru gadu trīs augstāko vērtību vidējo vērtību, kas publicēta organizācijas jaunākajā Cukura gadagrāmatas izdevumā.

    Attiecībā uz lēmumu pieņemšanu balsstiesības tiek sadalītas, pamatojoties uz Starptautiskā cukura nolīguma 11. pantu, kurā ņemta vērā to locekļu balsu pārdale, kuru balsstiesības ir apturētas tādēļ, ka viņi nav veikuši iemaksas administratīvajā budžetā. Saskaņā ar jaunāko balsu sadalījumu saskaņā ar 11. pantu Eiropas Savienībai ir 697 balsis.

    SCO sanāksmēs Savienību uz LES 17. panta pamata pārstāv Komisija. SCO sanāksmēs, jo īpaši padomes sesijās, var piedalīties dalībvalstis.

    2.3.Paredzētais Starptautiskās Cukura padomes (SCP) akts

    2020. gada 2. oktobrī Apvienotā Karaliste 4 oficiāli pieteicās uz pievienošanos nolīgumam. Par Apvienotās Karalistes pieteikumu SCO sekretariāts tās locekļus informēja 2020. gada 9. oktobrī. Apvienotā Karaliste piesakās uz dalību SCO no 2021. gada 1. janvāra, t. i., no dienas, kad būs beidzies pārejas periods pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības.

    Saskaņā ar nolīguma 8. pantu SCP veic visas nolīguma normu izpildei vajadzīgās funkcijas vai organizē to veikšanu.

    Saskaņā ar nolīguma 41. pantu visu valstu valdības tam var pievienoties ar nosacījumiem, kādus SCP uzskata par piemērotiem. Saskaņā ar nolīguma 25. panta 4. punktu gadījumā, ja loceklis pievienojas pēc šā nolīguma stāšanās spēkā un ja loceklis, kas pievienojas, nav minēts nolīguma pielikumā, SCP lemj par šim loceklim piešķiramo balsu skaitu. Pēc tam, kad loceklis, kas pievienojas, ir pieņēmis SCP piešķirto balsu skaitu, esošo locekļu balsis pārrēķina tā, lai kopējais balsu skaits būtu 2000 balsis. Apvienotajai Karalistei piešķirtās balsis, pamatojoties uz pašreizējo balsu sadalījumu, būtu 55 balsis, un tās tiktu atskaitītas no Eiropas Savienībai piešķirtajām balsīm saskaņā ar nolīguma 25. pantu. Līdz ar to Eiropas Savienības finansiālā iemaksa 2021. finanšu gadam tiktu attiecīgi samazināta.

    Pirms 2020. gada 9. oktobrī 5 publicētā SCO sekretariāta paziņojuma par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes valdības 2020. gada 2. oktobra vēstuli Apvienotās Karalistes pieteikums netika oficiāli apspriests ne SCO Administratīvajā komitejā, ne SCP sanāksmēs. SCP 57. sesijā 2020. gada 27. novembrī ir paredzēts, ka SCP izstrādās nosacījumus Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes uzņemšanai saskaņā ar nolīguma 41. pantu.

    Izstāšanās līgums

    Saskaņā ar 129. panta 2. punktu Līgumā par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas 6 (“Izstāšanās līgums”) pārejas periodā Savienība turpinās pārstāvēt Apvienoto Karalisti visu to struktūru darbā, kas izveidotas ar Savienības noslēgtiem starptautiskiem nolīgumiem. Pārejas periodā Apvienotajai Karalistei būtu jāatturas no jebkādas rīcības vai iniciatīvas, kas varētu skart Savienības intereses. Tomēr Izstāšanās līguma 129. panta 4. punktā noteikts, ka Apvienotā Karaliste pārejas periodā drīkst risināt sarunas par starptautiskiem nolīgumiem, kurus tā noslēdz pati par sevi Savienības ekskluzīvās kompetences jomās, kā arī parakstīt un ratificēt tos, ar nosacījumu, ka minētie nolīgumi nestājas spēkā vai tos nesāk piemērot pārejas perioda laikā.

    3.Savienības vārdā ieņemamā nostāja

    1992. gada Starptautisko cukura nolīgumu Savienība noslēdza ar Padomes Lēmumu 92/580/EK 7 ar termiņu līdz 1995. gada 31. decembrim. Saskaņā ar nolīguma 45. panta 2. punktu nolīgums katru reizi tiek pagarināts uz laiku, kas nav ilgāks par diviem gadiem. 2019. gada 19. jūlijā SCP pieņēma lēmumu pagarināt nolīgumu uz diviem gadiem — līdz 2021. gada 31. decembrim 8 .

    Savienība vienmēr ir bijusi aktīva SCO locekle un atbalstījusi organizācijas paplašināšanos.

    Apvienotā Karaliste ir svarīgs lauksaimniecības produktu ražotājs; tas attiecas arī uz cukuru saturošiem kultūraugiem, kas ir galvenie kultūraugi, kuri ir SCO kompetencē. Kamēr Apvienotā Karaliste bija Savienības dalībvalsts, tā ar citām ES dalībvalstīm tirgojās ar cukuru un cukuru saturošiem produktiem būtiskā apmērā.

    Pārejas periodā pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no Savienības Apvienotajai Karalistei Savienības starptautiskie nolīgumi joprojām ir saistoši un Savienība turpina pārstāvēt Apvienoto Karalisti SCO.

    Saskaņā ar nolīguma 26. panta 1. punktu locekļu gada finansiālās iemaksas ir jāveic finanšu gada pirmajā dienā, bet locekļu iemaksas par gadu, kurā tie pievienojas SCO, ir jāveic dienā, kad tie kļūst par locekļiem. Tāpēc Savienība ikgadējās iemaksas SCO veic janvāra sākumā par visu attiecīgo finanšu gadu, kas sākas janvārī un beidzas decembrī. Savienības iemaksa par 2020. gadu tika maksāta no Savienības 2020. gada budžeta, kurā iemaksas veic arī Apvienotā Karaliste. Tātad attiecībā uz visu 2020. finanšu gadu Savienības iemaksa SCO sedz arī Apvienotās Karalistes iemaksu. Līdz ar Apvienotās Karalistes pievienošanos 2021. gada 1. janvārī Savienības iemaksa SCO par 2021. finanšu gadu vairs nesegs Apvienotās Karalistes iemaksu.

    Šā priekšlikuma mērķis ir noteikt SCO ieņemamo Savienības nostāju par Apvienotās Karalistes pievienošanos nolīgumam no 2021. gada 1. janvāra. Ņemot vērā to, ka saskaņā ar nolīguma noteikumiem pievienošanās procedūra ir atkarīga no SCP lēmuma, Savienības nostāja tiks noteikta uz Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punkta pamata.

    4.Juridiskais pamats

    4.1.Procesuālais juridiskais pamats

    4.1.1.Principi

    Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā ir paredzēti lēmumi, ar kuriem nosaka “nostāju, kas Savienības vārdā jāapstiprina kādā ar nolīgumu izveidotā struktūrā, ja šāda struktūra ir tiesīga pieņemt lēmumus ar juridiskām sekām, izņemot lēmumus, kas papildina vai groza attiecīgajā nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu”.

    Jēdziens “lēmumi ar juridiskām sekām” ietver aktus, kam ir juridiskas sekas uz tādu starptautisko tiesību normu pamata, kuras reglamentē attiecīgo struktūru.

    4.1.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā

    Ar paredzēto SCP aktu tiek paplašināts 1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma locekļu sastāvs. Paredzētajam SCP aktam ir juridiskas sekas, jo tas noteiks attiecīgās pievienošanās nosacījumus, it īpaši tāpēc, ka tas ietekmēs lēmumu pieņemšanas līdzsvaru SCP, kuras lēmumi tiek pieņemti un ieteikumi principā tiek sniegti vienprātīgi. Vienprātības trūkuma gadījumā lēmumi un ieteikumi tiek pieņemti ar vienkāršu balsu vairākumu, ja vien šajā nolīgumā nav paredzēts speciāls balsojums 9 , un tie ir saistoši tā locekļiem, kā noteikts nolīguma 13. pantā. Locekļu attiecīgās finansiālās iemaksas ietekmēs arī 1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma locekļu sastāva paplašināšana. Tālab būs jānosaka Savienības nostāja.

    Paredzētais akts nepapildina un negroza nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu.

    Tāpēc ierosinātā lēmuma procesuālais juridiskais pamats ir LESD 218. panta 9. punkts.

    4.2.Materiālais juridiskais pamats

    4.2.1.Principi

    Lēmumam, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, materiālais juridiskais pamats ir galvenokārt atkarīgs no tā, kāds mērķis un saturs ir paredzētajam aktam, attiecībā uz kuru Savienības vārdā tiek ieņemta noteikta nostāja. Ja paredzētajam aktam ir divi mērķi vai divi komponenti un viens ir atzīstams par galveno, bet otrs nav būtisks, tad lēmums, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, jābalsta uz vienu materiālo juridisko pamatu, proti, to, ko prasa galvenais jeb dominējošais mērķis vai komponents.

    4.2.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā

    Paredzētā akta galvenais mērķis un saturs attiecas uz lauksaimniecības produktu tirdzniecību.

    Tāpēc ierosinātā lēmuma materiālais juridiskais pamats ir LESD 207. panta 4. punkta pirmā daļa.

    4.3.Secinājums

    Ierosinātā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 207. panta 4. punkta pirmajai daļai saistībā ar LESD 218. panta 9. punktu.

    2020/0303 (NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES LĒMUMS

    par nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē Eiropas Savienības vārdā jāieņem attiecībā uz Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 4. punkta pirmo daļu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)1992. gada Starptautisko cukura nolīgumu (“nolīgums”) Savienība noslēdza ar Padomes Lēmumu 92/580/EEK 10 , un nolīgums stājās spēkā 1993. gada 1. janvārī. Sākotnēji nolīgums tika noslēgts uz trim gadiem.

    (2)Saskaņā ar nolīguma 45. panta 2. punktu Starptautiskā Cukura padome var pagarināt nolīguma termiņu uz secīgiem periodiem, kas nevienu reizi nav ilgāki par diviem gadiem. Kopš nolīguma noslēgšanas tā termiņš ticis regulāri pagarināts uz turpmākiem divu gadu periodiem. Pēdējo reizi nolīgums ar Starptautiskās Cukura padomes lēmumu tika pagarināts 2019. gada 10. jūlijā 11 , un tas ir spēkā līdz 2021. gada 31. decembrim.

    (3)Uz nolīguma 41. panta pamata visu valstu valdības tam var pievienoties saskaņā ar Starptautiskās Cukura padomes noteiktajiem nosacījumiem.

    (4)Apvienotā Karaliste 2020. gada 2. oktobrī oficiāli iesniedza pieteikumu par pievienošanos nolīgumam no 2021. gada 1. janvāra.

    (5)Starptautiskās Cukura padomes 57. sesijā, kas plānota 2020. gada 27. novembrī, ir paredzēts, ka Starptautiskā Cukura padome izstrādās nosacījumus Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes uzņemšanai saskaņā ar nolīguma 41. pantu.

    (6)Tādēļ ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā ir jāieņem Starptautiskajā Cukura padomē.

    (7)Apvienotā Karaliste ir lielākais cukura ražotājs. Savienības interesēs ir apstiprināt Apvienotās Karalistes pievienošanos nolīgumam, ievērojot šajā lēmumā izklāstītos nosacījumus.

    (8)Apvienotajai Karalistei piešķirtās balsis no dienas, kad tā pievienojas nolīgumam, būtu jāatskaita no balsīm, kas Savienībai piešķirtas saskaņā ar minētā nolīguma 25. pantu. Līdz ar to Eiropas Savienības finansiālā iemaksa būtu attiecīgi jāsamazina, sākot no 2021. finanšu gada.

    (9)Apvienotās Karalistes pievienošanās nolīgumam būtu jāstājas spēkā tikai pēc tam, kad beidzies pārejas periods, kas minēts 126. pantā Līgumā par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas, un nolīgums attiecībā uz Apvienoto Karalisti nebūtu provizoriski jāpiemēro, pirms ir beidzies pārejas periods,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    1.Nostāja, kas Starptautiskās Cukura padomes 57. sesijā 2020. gada 27. novembrī jāieņem Savienības vārdā, ir apstiprināt Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam (“nolīgums”), ievērojot 2., 3. un 4. punktā paredzētos nosacījumus.

    2.Pievienošanās nestājas spēkā un nolīgums attiecībā uz Apvienoto Karalisti netiek provizoriski piemērots, pirms ir beidzies pārejas periods, kas minēts 126. pantā Līgumā par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas.

    3.No dienas, kad Apvienotā Karaliste pievienosies nolīgumam, tai piešķirs balsu skaitu, kas aprēķināts saskaņā ar nolīguma 25. pantu un noteikts Starptautiskās Cukura padomes 57. sesijā 2020. gada 27. novembrī un ko atskaitīs no Eiropas Savienībai piešķirtajām balsīm.

    4.Savienības finansiālais ieguldījums tiks samazināts saskaņā ar nolīguma 25. pantu.

    2. pants

    Šis lēmums ir adresēts Komisijai.

    Briselē,

       Padomes vārdā –

       priekšsēdētājs

    FINANŠU PĀRSKATS

    Fin Stat/20/PSHMK/pl/62220293413793

    agri.ddg3.g.4(2020) 6175239

    6.22.2020.

    DATUMS: 13.10.2020.

    1.

    BUDŽETA POZĪCIJA

    15 20. nodaļa. IZMĒĢINĀJUMA PROJEKTI, SAGATAVOŠANAS DARBĪBAS, PREROGATĪVAS UN CITAS DARBĪBAS

    15 20 03 06 – Starptautiskās organizācijas un nolīgumi    

    APROPRIĀCIJAS

    B2021: 15 605 027 EUR

    2.

    NOSAUKUMS
    Priekšlikums Padomes lēmumam par nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē Eiropas Savienības vārdā jāieņem attiecībā uz Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam

    3.

    JURIDISKAIS PAMATS: šā priekšlikuma juridiskais pamats ir Līguma par Eiropas Savienības darbību 207. panta 4. punkts saistībā ar tā 218. panta 9. punktu.

    4.

    MĒRĶI

    Apstiprināt Apvienotās Karalistes pievienošanos 1992. gada Starptautiskajam cukura nolīgumam.

    5.

    FINANSIĀLĀ IETEKME

    12 MĒNEŠU PERIODS

    (EUR)

    KĀRTĒJAIS FINANŠU GADS (2020)

    (EUR)

    NĀKAMAIS FINANŠU GADS (2021)

    (EUR)

    5.0.

    IZDEVUMI

    -    KO SEDZ NO ES BUDŽETA
    (KOMPENSĀCIJAS/INTERVENCES)

    -    VALSTU IESTĀDES

    -    CITI

    - 42 937-

    5.1.

    IEŅĒMUMI

    -    ES PAŠU RESURSI
    (NODEVAS/MUITAS NODOKĻI)

    -    VALSTU

    5.0.1.

    APLĒSTIE IZDEVUMI

    5.1.1.

    APLĒSTIE IEŅĒMUMI

    5.2.

    APRĒĶINA METODE: ES par 55 balsīm mazāk, 686 GBP par vienu balsi

    6.0.

    VAI PROJEKTU VAR FINANSĒT NO APROPRIĀCIJĀM, KAS IERAKSTĪTAS KĀRTĒJĀ BUDŽETA ATTIECĪGAJĀ NODAĻĀ?

    NEATTIECAS

    6.1.

    VAI PROJEKTU VAR FINANSĒT, VEICOT KĀRTĒJĀ BUDŽETA STARPNODAĻU PĀRVIETOJUMUS?

    NEATTIECAS

    6.2.

    VAI BŪS VAJADZĪGS PAPILDU BUDŽETS?

    6.3.

    VAI APROPRIĀCIJAS BŪS JĀIERAKSTA NĀKAMO GADU BUDŽETOS?

    Sākot ar 2021. gada budžetu, lēmumam būs pozitīva ietekme uz ES budžetu. Paredzams, ka ES iemaksa būs par 42 937 EUR mazāka, jo Apvienotā Karaliste savu dalības maksu segs pati. Summa var atšķirties atkarībā no summas, kas par vienu balsi jāmaksā GBP, un no EUR/GBP maiņas kursa. Šīs aplēses pamatā ir ECB 2020. gada 12. oktobra GBP/EUR maiņas kurss (1 GBP = 1,1380 EUR).

    (1)    1992. gada Starptautiskais cukura nolīgums (OV L 379, 23.12.1992., 16. lpp.).
    (2)    Padomes Lēmums 92/580/EEK (1992. gada 13. novembris) par 1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma parakstīšanu un noslēgšanu (OV L 379, 23.12.1992., 15. lpp.).
    (3)    Starptautiskās Cukura organizācijas darbība balstās uz finanšu gadu, kas ir no 1. janvāra līdz 31. decembrim.
    (4)    Ar Pārtikas, vides un lauku lietu ministrijas valsts parlamentārās apakšsekretāres vēstuli.
    (5)    Informatīvs paziņojums (20)68.
    (6)    Līgums par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas.
    (7)    OV L 379, 23.12.1992., 15. lpp.
    (8)    Priekšlikums Padomes lēmumam par nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē Eiropas Savienības vārdā jāieņem attiecībā uz 1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma termiņa pagarināšanu (COM(2019) 286 final), apstiprināts Padomes 2017. gada 25. septembra sanāksmē “Vispārējās lietas”.
    (9)    Nolīguma 2. panta 4. punktā speciālais balsojums ir definēts kā balsojums, kuram vajadzīgas vismaz divas trešdaļas klātesošo un balsojošo locekļu nodoto balsu, ar nosacījumu, ka šīs balsis nodod vismaz divas trešdaļas klātesošo un balsojošo locekļu.
    (10)    Padomes Lēmums 92/580/EEK (1992. gada 13. novembris) par 1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma parakstīšanu un noslēgšanu (OV L 379, 23.12.1992., 15. lpp.).
    (11)    Priekšlikums Padomes lēmumam par nostāju, kas Starptautiskajā Cukura padomē Eiropas Savienības vārdā jāieņem attiecībā uz 1992. gada Starptautiskā cukura nolīguma termiņa pagarināšanu (COM(2019) 286 final), apstiprināts Padomes 2019. gada 25. septembra sanāksmē “Vispārējās lietas”.
    Top