Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0193

    Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, kura izveidota ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”), attiecībā uz šķīrējtiesnešu saraksta pieņemšanu

    COM/2020/193 final

    Briselē, 12.5.2020

    COM(2020) 193 final

    2020/0077(NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES LĒMUMS

    par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, kura izveidota ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”), attiecībā uz šķīrējtiesnešu saraksta pieņemšanu


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.Priekšlikuma priekšmets

    Šis priekšlikums attiecas uz lēmumu, ar kuru nosaka nostāju, kas Eiropas Savienības (“Savienība”) vārdā jāieņem EPN komitejā, kura izveidota ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses 1 (“nolīgums”), attiecībā uz to personu saraksta paredzēto pieņemšanu, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem.

    2.Priekšlikuma konteksts

    2.1.ES un Kotdivuāras ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgums

    Nolīguma mērķis ir izveidot sākotnēju pamatu ekonomisko partnerattiecību nolīgumam saskaņā ar Kotonū nolīgumu. Nolīgums tiek provizoriski piemērots no 2016. gada 3. septembra.

    2.2.EPN komiteja

    EPN komiteja ir nolīguma kopīgā institucionālā struktūra. Nolīguma 73. pantā paredzēts, ka EPN komiteja ir atbildīga par visu nolīgumā iekļauto jomu pārvaldību un visu nolīgumā minēto uzdevumu izpildi. EPN komiteja lēmumus pieņem vienprātīgi. EPN komitejas darbība ir aprakstīta tās reglamentā 2 .

    2.3.EPN komitejas paredzētais akts

    EPN komitejai tās piektajā sanāksmē [date] jāpieņem lēmums par šķīrējtiesnešu saraksta pieņemšanu (“paredzētais akts”) saskaņā ar nolīguma 64. pantu.

    Nolīguma 64. panta 1. punktā ir noteikts, ka “EPN komiteja izveido 15 tādu personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem. ”

    Paredzētā akta nolūks ir izveidot sarakstu ar piecpadsmit personām, kuras varētu veikt šķīrējtiesneša pienākumus nolīguma V sadaļā izklāstītajā domstarpību izšķiršanas procedūrā. Šā saraksta pieņemšana ir būtisks elements, kas nepieciešams, lai pabeigtu darbības ietvaru nolīguma noteikumiem par domstarpību novēršanu un izšķiršanu.

    3.Nostāja, kas jāieņem Savienības vārdā

    Šis Padomes lēmuma priekšlikums nosaka nostāju, kura Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, kas izveidota ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses, attiecībā uz to personu saraksta izveidi, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem, saskaņā ar nolīguma 64. pantu.

    Nolīguma Puses ir piekritušas šim lēmuma projektam un ir to parafējušas EPN komitejas ceturtajā sanāksmē 2019. gada 27. un 28. novembrī, un, ņemot vērā Eiropas Savienības lēmumu pieņemšanas procedūras, lēmums tām būtu jāpieņem nākamajā EPN komitejas sanāksmē, kurai būtu jānotiek 2020. gada beigās.

    Šis lēmums ir būtisks tam, lai varētu sākt piemērot nolīguma V sadaļas noteikumus par domstarpību novēršanu un izšķiršanu un lai tādējādi varētu nodrošināt nolīguma raitu īstenošanu.

    4.Procesuālais juridiskais pamats

    4.1.Procesuālais juridiskais pamats

    4.1.1.    Principi

    Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā paredzēti lēmumi, ar kuriem nosaka “nostāju, kas Savienības vārdā jāapstiprina kādā ar nolīgumu izveidotā struktūrā, ja šāda struktūra ir tiesīga pieņemt lēmumus ar juridiskām sekām, izņemot lēmumus, kas papildina vai groza attiecīgajā nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu”.

    Jēdziens “lēmumi ar juridiskām sekām” ietver aktus, kam ir juridiskas sekas saskaņā ar starptautisko tiesību normām, kuras reglamentē attiecīgo struktūru. Tas ietver arī instrumentus, kam nav saistoša spēka saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, bet kas “var būtiski ietekmēt Savienības likumdevēja pieņemtā tiesiskā regulējuma saturu” 3 .

    4.1.2.    Piemērošana konkrētajā gadījumā

    EPN komiteja ir struktūra, kas izveidota ar nolīgumu, proti, Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses.

    Akts, kuru EPN komiteja ir aicināta pieņemt, ir akts ar juridiskām sekām. No nolīguma 64. panta izriet, ka paredzētais akts būs saistošs saskaņā ar starptautisko tiesību normām.

    Paredzētais akts nepapildina un negroza nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu.

    Tāpēc ierosinātā lēmuma procesuālais juridiskais pamats ir LESD 218. panta 9. punkts.

    4.2.Materiālais juridiskais pamats

    4.2.1.    Principi

    Lēmumam, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, materiālais juridiskais pamats galvenokārt ir atkarīgs no tā, kāds mērķis un saturs ir paredzētajam aktam, attiecībā uz kuru Savienības vārdā tiek ieņemta nostāja. Ja paredzētajam aktam ir divi mērķi vai divi komponenti un viens no tiem ir atzīstams par galveno, bet otram ir pakārtota nozīme, tad lēmums, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, jābalsta uz viena materiālā juridiskā pamata, proti, tā, ko prasa galvenais jeb dominējošais mērķis vai komponents.

    4.2.2.    Piemērošana konkrētajā gadījumā

    Tā kā šķīrējtiesas procedūra pēc būtības ir piemērojama tirdzniecības nozarē, paredzētā akta mērķis un saturs būtībā attiecas uz kopējo tirdzniecības politiku. Tāpēc ierosinātā lēmuma materiālais juridiskais pamats ir LESD 207. pants.

    4.3.Secinājums

    Ierosinātā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 207. panta 4. punkta pirmajai daļai saistībā ar 218. panta 9. punktu.

    5.PAREDZĒTĀ AKTA PUBLICĒŠANA

    Tā kā ar EPN komitejas lēmumu tiks grozīts nolīgums, pēc šā lēmuma pieņemšanas tas būtu jāpublicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    2020/0077 (NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES LĒMUMS

    par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, kura izveidota ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”), attiecībā uz šķīrējtiesnešu saraksta pieņemšanu

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību (LESD) un jo īpaši tā 207. panta 4. punkta pirmo daļu saistībā ar tā 218. panta 9. punktu,

    ņemot vērā Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses 4 (“nolīgums”),

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)Nolīgums Eiropas Savienības (“Savienība”) vārdā tika noslēgts ar Lēmumu 2009/156/EK 5 , un to provizoriski piemēro kopš 2016. gada 3. septembra.

    (2)Saskaņā ar nolīguma 64. panta 1. punktu EPN komiteja izveido to personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem.

    (3)EPN komiteja tās ikgadējā sanāksmē [date] ir aicināta pieņemt lēmumu, ar ko saskaņā ar nolīguma 64. panta 1. punktu izveido to personu sarakstu, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem.

    (4)Ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, jo lēmums būs saistošs Savienībai,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Nostāja, kas Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, pamatojas uz šim lēmumam pievienoto projektu EPN komitejas lēmumam par to personu sarakstu, kuras vēlas un spēj būt par šķīrējtiesnešiem.

    2. pants

    Šis lēmums ir adresēts Komisijai.

    Briselē,

       Padomes vārdā –

       priekšsēdētājs

    (1)    OV L 59, 3.3.2009., 2. lpp.
    (2)    OV L 194, 31.7.2018., 158. lpp.
    (3)    Tiesas spriedums, 2014. gada 7. oktobris, Vācija/Padome, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61.–64. punkts.
    (4)    OV L 59, 3.3.2009., 3. lpp.
    (5)    OV L 59, 1.3.2009., 3. lpp.
    Top

    Briselē, 12.5.2020

    COM(2020) 193 final

    PIELIKUMS

    dokumentam

    Priekšlikums Padomes lēmumam

    par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem EPN komitejā, kura izveidota ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”), attiecībā uz šķīrējtiesnešu saraksta pieņemšanu


    PROJEKTS

    Ar Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp
    Kotdivuāru, no vienas puses,

    un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses, izveidotās

    EPN KOMITEJAS LĒMUMS NR. …/2020

    (...)

    par šķīrējtiesnešu saraksta pieņemšanu

    EPN KOMITEJA,

    ņemot vērā Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Kotdivuāru, no vienas puses, un Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no otras puses (“nolīgums”), kas parakstīts Briselē 2009. gada 3. martā un ko provizoriski piemēro no 2016. gada septembra, un jo īpaši tā 64. panta 1. punktu,

    tā kā:

    Nolīgumā paredzēts, ka EPN komitejai jāizveido saraksts ar piecpadsmit personām, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem, lai izšķirtu domstarpības, kas var rasties Pušu starpā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    1.Saskaņā ar nolīguma 64. panta 1. punktu tiek izveidots piecpadsmit tādu personu saraksts, kuras vēlas un spēj darboties par šķīrējtiesnešiem, un tas ir izklāstīts šā lēmuma pielikumā.

    2.Šķīrējtiesnešu saraksts, kurš minēts 1. punktā, tiek izveidots, neskarot nevienu īpašo noteikumu, kas paredzēts nolīgumā vai ko var pieņemt EPN komiteja.

    2. pants

    Šķīrējtiesnešu sarakstu, kas minēts 1. pantā, var grozīt ar EPN komitejas lēmumu, kurš pieņemts saskaņā ar nolīguma 67. pantu.

    3. pants

    Šis lēmums stājas spēkā tā parakstīšanas dienā.

    (Vieta) …, (datums) …

    Kotdivuāras Republikas vārdā –    Eiropas Savienības vārdā –

    ...    



    PIELIKUMS

    Šķīrējtiesnešu saraksts (nolīguma 64. panta 1. punkts)

    Kotdivuāras puses izraudzītie šķīrējtiesneši

    Abbe YAO – Kotdivuāra

    Abdouramane OUATTARA – Kotdivuāra

    Joachim BILA AKA – Kotdivuāra

    Narcisse AKA – Kotdivuāra

    Karim FADIKA – Kotdivuāra

    Eiropas Savienības izraudzītie šķīrējtiesneši

    Claus Dieter EHLERMANN – Vācija

    Giorgio SACERDOTI – Itālija

    Jacques BOURGEOIS – Beļģija

    Pieter JAN KUIJPER – Nīderlande

    Hélène RUIZ FABRI – Francija

    Abu Pušu kopīgi izraudzītie šķīrējtiesneši

    Martial AKAKPO – Togo

    Anna KOUYATE – Mali

    Thomas COTTIER – Šveice

    Merit E. JANOW – Amerikas Savienotās Valstis

    Helge SELAND – Norvēģija

    Top