EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 28.11.2018
COM(2018) 783 final
2018/0402(NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS,
ar ko nosaka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018PC0783
Proposal for a COUNCIL DECISION determining the composition of the European Economic and Social Committee
Priekšlikums PADOMES LĒMUMS, ar ko nosaka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu
Priekšlikums PADOMES LĒMUMS, ar ko nosaka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu
COM/2018/783 final
EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 28.11.2018
COM(2018) 783 final
2018/0402(NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS,
ar ko nosaka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu
PASKAIDROJUMA RAKSTS
1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS
•Priekšlikuma pamatojums un mērķi
Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 301. pantā noteikts, ka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (turpmāk “Komiteja”) locekļu skaits nepārsniedz 350 un ka Padome pēc Komisijas priekšlikuma vienprātīgi pieņem lēmumu, nosakot Komitejas sastāvu.
LESD 300. panta 5. punktā ir noteikts, ka noteikumus, kas reglamentē padomdevēju struktūru sastāvu, “Padome regulāri pārskata, ņemot vērā ekonomiskās, sociālās un demogrāfiskās pārmaiņas Savienībā. Padome, pamatojoties uz Komisijas ierosinājumu, šajā nolūkā pieņem lēmumus”.
Ar Akta par Horvātijas Republikas pievienošanās nosacījumiem 1 23. panta 1. punktu no 2013. gada 1. jūlija tika pielāgots Komitejas sastāvs un ar 23. panta 2. punktu noteikts, ka Komitejas locekļu skaits uz laiku tiek palielināts līdz 353, lai ņemtu vērā Horvātijas Republikas pievienošanos. Padome 2015. gada 14. jūlijā pieņēma lēmumu, ar ko nosaka Komitejas sastāvu 2015.-2020. gadam 2 , lai panāktu atbilstību Līgumā noteiktajam maksimālajam locekļu skaitam, proti, 350. Tā rezultātā Igaunijas, Kipras un Luksemburgas delegācijas samazināja par vienu vietu katra.
Pašreizējais Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas pilnvaru termiņš beigsies 2020. gada 20. septembrī. Tāpēc ir nepieciešams, lai Padome savlaicīgi pieņemtu lēmumu par Komitejas sastāvu, pirms tā uzsāks komitejas atjaunošanas procedūru laikposmam no 2020. līdz 2025. gadam.
Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības 2019. gada 30. martā Komitejā radīs 24 brīvas vietas.
Komisija uzskata, ka Komitejas sastāvā pēc iespējas ir jāsaglabā pašreizējais vietu skaita iedalījums, jo tas ir panākts vairāku starpvaldību konferenču darba rezultātā.
Tāpēc tiek ierosināts atjaunot Igaunijas, Kipras un Luksemburgas trīs vietas, ko šīs dalībvalstis zaudēja pēc pēdējā lēmuma pieņemšanas par Komitejas sastāva noteikšanu, un atlikušās atbrīvotās vietas neaizņemt, paturot tās rezervē iespējamai paplašināšanās nākotnē. Tādējādi laikposmā no 2020. līdz 2025. gadam Komitejas sastāvā būtu 329 locekļi.
•Saskanība ar spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā
N.p.
•Atbilstība pārējiem Savienības politikas virzieniem
Komisija šo priekšlikumu pieņem vienlaicīgi ar priekšlikumu par Reģionu komitejas sastāvu. Abās Komitejās ir jāsaglabā paralēlisma princips vietu skaita piešķiršanā dalībvalstīm.
Līgumos nav paredzēti noteikumi Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas vai Reģionu komitejas sastāva noteikšanai maksimālā locekļu skaita (350) ietvaros. Pretēji tam, Līguma par Eiropas Savienības darbību 14. panta 2. punktā ir noteikti kritēriji Eiropas Parlamenta sastāvam. Parlamentu veido tieši ievēlēti Savienības pilsoņu pārstāvji, savukārt Komiteju veido darba devēju pārstāvji, darba ņēmēju organizācijas un citi pilsoniskās sabiedrības pārstāvji (LESD 300. panta 2. punkts). Tādēļ, nosakot jauno Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu, galvenā uzmanība būtu jāpievērš tam, lai komitejā tiktu uzklausīts darba devēju, darba ņēmēju un pilsoniskās sabiedrības viedoklis, nevis tieši saistīt dalībvalstu delegāciju lielumu komitejā ar attiecīgo dalībvalstu iedzīvotāju skaitu.
2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE
•Juridiskais pamats
Priekšlikuma pamatā ir LESD 301. pants, kurā paredzēts, ka Padome vienprātīgi pieņem lēmumu, nosakot Komitejas sastāvu.
•Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)
N.p.
•Proporcionalitāte
N.p.
•Juridiskā instrumenta izvēle
LESD 301. panta otrajā daļā ir noteikts, ka Padome vienprātīgi pēc Komisijas priekšlikuma pieņem lēmumu, nosakot Komitejas sastāvu.
3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI
•Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes
N.p.
•Apspriešanās ar ieinteresētajām personām
Sagatavojot šo priekšlikumu, Komisija ir cieši sadarbojusies ar dalībvalstu pārstāvjiem un rīkojusi vairākas sanāksmes ar tiem.
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja, pamatojoties uz Biroja 2018. gada 18. septembra lēmumu 3 , nosūtīja Komisijai ieteikumu atjaunot trīs vietas Igaunijai, Kiprai un Luksemburgai, kuras tās zaudēja 2015. gadā, un nepārdalīt nevienu citu brīvo vietu, 2020.- 2025. gada pilnvaru periodam nosakot locekļu skaitu 329.
•Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana
N.p.
•Ietekmes novērtējums
Šim priekšlikumam nav pievienots atsevišķs ietekmes novērtējums, jo nav sagaidāms, ka tam būs plašāka būtiska ietekme uz ekonomiku, sociālo jomu un vidi.
•Normatīvā atbilstība un vienkāršošana
N.p.
•Pamattiesības
N.p.
4.IETEKME UZ BUDŽETU
Samazinātais vietu skaits Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības rezultātā varētu samazināt Komitejas kopējo budžetu.
5.CITI ELEMENTI
•Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība
N.p.
•Skaidrojošie dokumenti (direktīvām)
N.p.
•Stāšanās spēkā
Tiek ierosināts, ka Padome atliek šā lēmuma piemērošanu līdz dienai pēc Komitejas pašreizējā pilnvaru laika beigām.
2018/0402 (NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS,
ar ko nosaka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 301. pantu,
ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,
tā kā:
(1)Līguma 300. pantā ir paredzēti noteikumi Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvam.
(2)Ar Padomes Lēmumu (ES) 2015/1157 4 tika pielāgots Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvs pēc Horvātijas pievienošanās. Igaunija, Kipra un Luksemburga katra zaudēja vienu vietu, lai novērstu neatbilstību starp Līgumā noteikto maksimālo locekļu skaitu un locekļu skaitu pēc Horvātijas pievienošanās.
(3)Lēmuma (ES) 2015/1157 preambulā noteikts, ka tas jāpārskata savlaicīgi pirms Komitejas pilnvaru termiņa sākuma 2020. gadā.
(4)Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 2018. gada 18. septembrī pieņēma ieteikumus Komisijai un Padomei par tās turpmāko sastāvu 5 .
(5)Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvā pēc iespējas ir jāsaglabā pašreizējais vietu skaita iedalījums, jo tas ir panākts vairāku starpvaldību konferenču darba rezultātā.
(6)Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības Komitejā ir radījusi 24 brīvas vietas. Līdz ar to var tikt atjaunots vietu sadalījuma līdzsvars, kāds tas bija pirms Padomes Lēmuma (ES) 2015/1157 pieņemšanas,
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas locekļu sastāvs ir šāds:
Beļģija 12
Bulgārija 12
Čehijas Republika 12
Dānija 9
Vācija 24
Igaunija 7
Īrija 9
Grieķija 12
Spānija 21
Francija 24
Horvātija 9
Itālija 24
Kipra 6
Latvija 7
Lietuva 9
Luksemburga 6
Ungārija 12
Malta 5
Nīderlande 12
Austrija 12
Polija 21
Portugāle 12
Rumānija 15
Slovēnija 7
Slovākija 9
Somija 9
Zviedrija 12
2. pants
Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.
To piemēro no 2020. gada 21. septembra.
3. pants
Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.
Briselē,
Padomes vārdā –
priekšsēdētājs