Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AP0209

    Dalībvalstu tiesību aktu tuvināšana attiecībā uz mērvienībām (kodificēta redakcija) ***I Eiropas Parlamenta 2011. gada 11. maija normatīvā rezolūcija par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām (kodificēta redakcija) (COM(2010)0507 – C7-0287/2010 – 2010/0260(COD))
    P7_TC1-COD(2010)0260 Eiropas Parlamenta nostāja pieņemta pirmajā lasījumā 2011. gada 11. maijā , lai pieņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/…/ES par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām (Kodifikācija) Dokuments attiecas uz EEZ
    I PIELIKUMS
    II PIELIKUMS
    III PIELIKUMS

    OV C 377E, 7.12.2012, p. 217–228 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.12.2012   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    CE 377/217


    Trešdiena, 2011. gada 11. maijs
    Dalībvalstu tiesību aktu tuvināšana attiecībā uz mērvienībām (kodificēta redakcija) ***I

    P7_TA(2011)0209

    Eiropas Parlamenta 2011. gada 11. maija normatīvā rezolūcija par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām (kodificēta redakcija) (COM(2010)0507 – C7-0287/2010 – 2010/0260(COD))

    2012/C 377 E/36

    (Parastā likumdošanas procedūra – kodifikācija)

    Eiropas Parlaments,

    ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2010)0507),

    ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 2. punktu un 114. pantu saskaņā ar kuriem Komisija tam ir iesniegusi priekšlikumu (C7-0287/2010),

    ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 3. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2010. gada 8. decembra atzinumu (1),

    ņemot vērā 1994. gada 20. decembra nolīgumu par paātrinātu darba metodi tiesību aktu oficiālai kodifikācijai (2),

    ņemot vērā Reglamenta 86. un 55. pantu,

    ņemot vērā Juridiskās komitejas ziņojumu (A7-0089/2011),

    A.

    tā kā Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas juridisko dienestu konsultatīvās darba grupas atzinumā teikts, ka šajā priekšlikumā ir paredzēta tikai spēkā esošo tiesību aktu kodifikācija, negrozot to būtību,

    1.

    pieņem turpmāk izklāstīto nostāju pirmajā lasījumā;

    2.

    uzdod priekšsēdētājam Parlamenta nostāju nosūtīt Padomei un Komisijai, kā arī dalībvalstu parlamentiem.


    (1)  OV C 54, 19.2.2011., 31. lpp.

    (2)  OV C 102, 4.4.1996., 2. lpp.


    Trešdiena, 2011. gada 11. maijs
    P7_TC1-COD(2010)0260

    Eiropas Parlamenta nostāja pieņemta pirmajā lasījumā 2011. gada 11. maijā, lai pieņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/…/ES par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām (Kodifikācija)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību, un jo īpaši tā 114. pantu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

    ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

    saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

    tā kā:

    (1)

    Padomes 1979. gada 20. decembra Direktīva 80/181/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām (3) ir vairākas reizes būtiski grozīta (4). Skaidrības un praktisku iemeslu dēļ minētā direktīva ir jākodificē.

    (2)

    Mērvienības ir svarīgas visu mērinstrumentu izmantošanā, lai izteiktu mērījumus vai lieluma rādītājus. Mērvienības izmanto gandrīz visās cilvēku darbības jomās. Ir jānodrošina cik iespējams lielāka skaidrība to izmantošanā. Tāpēc ir jāizstrādā noteikumi to izmantošanai Savienībā saimnieciskiem, sabiedrības veselības aizsardzības, sabiedrības drošības vai administratīviem mērķiem.

    (3)

    Uz mērvienībām attiecas starptautiskas rezolūcijas, kas ir pieņemtas Ģenerālajā svaru un mēru konferencē (CGPM), kas izveidota ar Metra konvenciju, kas parakstīta Parīzē 1875. gada 20. maijā, kuras dalībnieces ir visas dalībvalstis. Šo rezolūciju rezultātā tika izveidota starptautiskā mērvienību sistēma (SI).

    (4)

    Starptautisko pārvadājumu nozarē ir noslēgtas starptautiskas konvencijas vai nolīgumi, kas ir saistoši Savienībai vai dalībvalstīm. Šīs konvencijas vai nolīgumi būtu jāievēro.

    (5)

    Ņemot vērā, ka tie ir konkrēti vietējā mēroga atbrīvojumi, ko vēl piemēro Apvienotajā Karalistē un Īrijā attiecībā uz mērvienībām, un kas skar nelielu skaitu preču un ka šo atbrīvojumu saglabāšana neradītu beztarifu barjeras tirdzniecībā, un ka tādējādi nav vajadzības šiem atbrīvojumiem noteikt beigu termiņu.

    (6)

    Dažas trešās valstis savā tirgū nepieņem produktus, kas apzīmēti tikai ar šajā direktīvā noteiktajām normatīvajos aktos paredzētajām mērvienībām. Uzņēmumi, kas eksportē savus produktus uz šīm valstīm, būs neizdevīgā stāvoklī, ja nebūs atļauti papildu rādītāji. Tādēļ būtu jāatļauj papildu rādītāji normatīvajos aktos neparedzētās mērvienībās.

    (7)

    Tāpat papildu rādītāji ļautu pakāpeniski un netraucēti ieviest jaunas metriskās mērvienības, kuras varētu tikt izstrādātas starptautiskā līmenī.

    (8)

    Sistemātiska papildu rādītāju piemērošana visiem mērinstrumentiem, tostarp medicīnas instrumentiem, tomēr ne vienmēr ir vēlama. Tādēļ dalībvalstīm būtu jāvar pieprasīt, lai to teritorijā uz mērinstrumentiem lielumu rādījumiem būtu izmantota viena likumīga mērvienība.

    (9)

    Šī direktīva neietekmē tādu ražojumu turpmāku ražošanu, kas atrodas tirgū pirms Direktīvas 80/181/EEK piemērošanas datuma. Tā tomēr ietekmē tādu ražojumu un iekārtu laišanu tirgū un lietošanu, uz kuriem lielumu rādītājiem izmantotas mērvienības, kas vairs nav likumīgas mērvienības, ja šādi ražojumi un iekārtas ir vajadzīgas, lai papildinātu vai aizstātu šādu jau tirgū esošu ražojumu, iekārtu vai instrumentu detaļas vai daļas. Tāpēc dalībvalstīm ir jāļauj laist tirgū un lietot šādus ražojumus un iekārtas, lai papildinātu un aizstātu detaļas, pat tad, ja lielumu rādītājiem izmantotas mērvienības, kas vairs nav likumīgas mērvienības, lai varētu turpināt izmantot tirgū jau esošos ražojumus, iekārtas vai instrumentus.

    (10)

    Ar šo direktīvu, nosakot mērvienību saskaņotības pakāpi, veicina iekšējā tirgus netraucētu darbību. Šajā sakarā Komisijai ir jāpārrauga tirgus norises saistībā ar šo direktīvu un tās īstenošanu, īpaši attiecībā uz iespējamiem iekšējā tirgus darbības šķēršļiem un turpmāku saskaņošanu, kas vajadzīga šo šķēršļu pārvarēšanai.

    (11)

    Saistībā ar tās tirdzniecības attiecībām ar trešām valstīm, tostarp Transatlantisko ekonomikas padomi, Komisijai ir jāturpina pastiprināti veicināt to, lai trešo valstu tirgos atzītu ražojumus, kur marķējumā ir norādītas vienīgi SI mērvienības.

    (12)

    Šī direktīva nedrīkst skart dalībvalstu pienākumus attiecībā uz termiņiem to direktīvu transponēšanai valsts tiesību aktos un to piemērošanai, kā izklāstīts II pielikuma B daļā,

    IR PIEŅĒMUŠI ŠO DIREKTĪVU.

    1. pants

    Šīs direktīvas nozīmē likumīgas mērvienības, kas jāizmanto lielumu izteikšanai, ir:

    a)

    I pielikuma I nodaļā uzskaitītās mērvienības;

    b)

    I pielikuma II nodaļā uzskaitītās mērvienības tikai tajās dalībvalstīs, kur apstiprinājums izdarīts 1973. gada 21. aprīlī.

    2. pants

    1.   Saistības, kas izriet no 1. panta, attiecas uz izmantotajiem mērinstrumentiem, mērvienībās izteiktajiem mērījumiem un lielumu rādītājiem.

    2.   Šī direktīva neietekmē tādu mērvienību izmantošanu gaisa, jūras un dzelzceļu satiksmē, kas nav kā obligātas noteiktas šajā direktīvā, bet kas ir noteiktas starptautiskās konvencijās vai nolīgumos, kas ir saistoši Savienībai vai dalībvalstīm.

    3. pants

    1.   Šajā direktīvā “papildu rādītājs” ir viens vai vairāki lieluma rādītāji, kas izteikti mērvienībās, kuras nav iekļautas I pielikuma I nodaļā, un ko pievieno lieluma rādītājam, kas ir izteikts ar minētajā I nodaļā ietvertu mērvienību.

    2.   Papildu rādītāju izmantošana ir atļauta.

    Dalībvalstis tomēr var pieprasīt, lai uz mērinstrumentiem lielumu rādījumiem būtu izmantota tikai viena likumīgā mērvienība.

    3.   Rādītājs, kas izteikts kādā no I pielikuma I nodaļā uzskaitītajām mērvienībām, ir noteicošais. Cita starpā rādītājus, kas ir izteikti mērvienībās, kuras nav uzskaitītas I nodaļā, izsaka rakstzīmēs, kuras nav lielākas par rakstzīmēm, ar kādām izteikti rādītāji I pielikuma I nodaļā uzskaitītajās vienībās.

    4. pants

    Mērvienības, kas nav likumīgas vai vairs nav likumīgas, atļauj izmantot:

    a)

    ražojumiem un iekārtām, kas jau laistas tirgū un/vai lietošanā 1979. gada 20. decembrī;

    b)

    ražojumu un iekārtu detaļām un daļām, kas vajadzīgas, lai papildinātu vai aizstātu a) punktā minēto ražojumu un iekārtu detaļas vai daļas.

    Mērinstrumentu rādītāju ierīcēm tomēr var prasīt likumīgu mērvienību izmantošanu.

    5. pants

    Šīs direktīvas īstenošanas jautājumus un jo īpaši jautājumu par papildu rādītājiem izskatīs vēlāk un vajadzības gadījumā paredzēs atbilstīgus pasākumus saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 23. aprīļa Direktīvas 2009/34/EK attiecībā uz kopīgiem noteikumiem, ko piemēro metroloģiskās kontroles mērinstrumentiem un metodēm (5), 17. pantā minēto procedūru.

    6. pants

    Komisija pārrauga tirgus norises saistībā ar šo direktīvu un tās īstenošanu attiecībā uz iekšējā tirgus netraucētu darbību un starptautisko tirdzniecību un līdz 2019. gada 31. decembrim iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei pārskatu par šīm norisēm, kas vajadzības gadījumā papildināts ar priekšlikumiem.

    7. pants

    Dalībvalstis nodrošina to, ka pietiekami drīz, lai Komisija varētu iesniegt savas piebildes, to informē par visiem normatīvo un administratīvo aktu projektiem, ko tās gatavojas pieņemt jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

    8. pants

    Direktīvu 80/181/EEK, kā tā grozīta ar direktīvām, kas uzskaitītas II pielikuma A daļā, atceļ, neskarot dalībvalstu pienākumus attiecībā uz termiņiem direktīvu transponēšanai valsts tiesību aktos un to piemērošanai, kā izklāstīts II pielikuma B daļā.

    Atsauces uz atcelto direktīvu uzskata par atsaucēm uz šo direktīvu un lasa saskaņā ar atbilstības tabulu, kas atrodas III pielikumā.

    9. pants

    Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    10. pants

    Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

    …,

    Eiropas Parlamenta vārdā

    priekšsēdētājs

    Padomes vārdā

    priekšsēdētājs


    (1)  OV C 54, 19.2.2011., 31. lpp.

    (2)  Eiropas Parlamenta 2011. gada 11. maija nostāja.

    (3)  OV L 39, 15.2.1980., 40. lpp.

    (4)  Skat. II pielikuma A daļu.

    (5)  OV L 106, 28.4.2009., 7. lpp.

    Trešdiena, 2011. gada 11. maijs
    I PIELIKUMS

    I   NODAĻA

    1. PANTA a) PUNKTĀ MINĒTĀS LIKUMĪGĀS MĒRVIENĪBAS

    1.   SI MĒRVIENĪBAS UN TO DAUDZKĀRTŅI UN DAĻAS

    1.1.   SI pamatvienības

    Lielums

    Mērvienība

    Nosaukums

    Simbols

    Garums

    metrs

    m

    Masa

    kilograms

    kg

    Laiks

    sekunde

    s

    Elektriskās strāvas stiprums

    ampērs

    A

    Termodinamiskā temperatūra

    kelvins

    K

    Vielas daudzums

    mols

    mol

    Gaismas stiprums

    kandela

    cd

    SI pamatvienību definīcijas:

    Garuma mērvienība

    Metrs ir gaismas veiktais ceļš vakuumā 1/299 792 458 sekundēs.

    (Septiņpadsmitā CGPM —1983. g. — 1. rezolūcija).

    Masas mērvienība

    Kilograms ir masas mērvienība; tas ir vienāds ar starptautiskā kilograma prototipa masu.

    (Trešā CGPM —1901. g. — konferences ziņojuma 70. lpp.).

    Laika mērvienība

    Sekunde ir laiks, kas vienāds ar 9 192 631 770 periodiem starojumam, kurš atbilst cēzija-133 atoma pārejai starp pamatstāvokļa diviem hipersīkstruktūras līmeņiem.

    (Trīspadsmitā CGPM (1967. gads), 1. rezolūcija).

    Elektriskās strāvas stipruma mērvienība

    Ampērs ir tāda pastāvīga strāva, kas, plūstot divos taisnos paralēlos vadītājos ar bezgalīgu garumu un bezgalīgi mazu apaļu šķēlumu, kuri ir novietoti 1 metra attāluma vakuumā, rada starp šiem vadītājiem mijiedarbības spēku, kas ir vienāds ar 2 × 10-7 ņūtoniem uz garuma metru.

    (Starptautiskā svaru un mēru komiteja (CIPM) (1946. gads), 2. rezolūcija, kas apstiprināta devītajā CGPM (1948. gads)).

    Termodinamiskās temperatūras mērvienība

    Kelvins, termodinamiskās temperatūras mērvienība, ir ūdens trīskāršā punkta termodinamiskās temperatūras 1/273,16 daļa.

    Definīcijā minētā ūdens izotopiskais sastāvs atbilst šādām vielu daudzuma proporcijām: 0,00015576 moli 2H uz molu 1H, 0,0003799 moli 17O uz molu 16O un 0,0020052 moli 18O uz molu 16O.

    (Trīspadsmitā CGPM — 1967. gads — 4. rezolūcija un Divdesmit trešā CGPM — 2007. gads — 10. rezolūcija).

    Vielas daudzuma mērvienība

    Mols ir vielas daudzums sistēmā, kurā ir tik daudz mikrodaļiņu, cik atomu ir 0,012 kilogramos oglekļa-12.

    Lietojot molu, ir jākonkretizē mikrodaļiņas – atomi, molekulas, joni, elektroni, citas daļiņas vai šādu daļiņu noteiktas grupas.

    (Četrpadsmitā CGPM (1971. gads), 3. rezolūcija).

    Gaismas stipruma mērvienība

    Kandela ir gaismas stiprums noteiktā virzienā no avota, kas emitē monohromatiskus starus ar 540 × 1012 hercu frekvenci un kura jauda attiecīgajā virzienā ir 1/683 vata steradiānā.

    (Sešpadsmitā CGPM (1979. gads), 3. rezolūcija).

    1.1.1.   SI atvasinātās temperatūras mērvienības īpašais nosaukums un simbols, lai izteiktu temperatūru pēc Celsija.

    Lielums

    Mērvienība

    Nosaukums

    Simbols

    Temperatūra pēc Celsija

    Celsija grāds

    °C

    Celsija temperatūru t definē kā starpību t = T – T0 starp divām termodinamiskām temperatūrām T un T0 , kur T0 = 273,15 K. Temperatūru intervālu vai starpību var izteikt kelvinos vai Celsija grādos. Mērvienība “Celsija grāds” ir vienāda ar mērvienību “kelvins”.

    1.2.   SI atvasinātās mērvienības

    1.2.1.   Vispārējais noteikums par SI atvasinātajām mērvienībām

    Mērvienības, kas ir loģiski atvasinātas no SI pamatvienībām, izsaka ar algebrisku izteiksmi kā SI pamatvienību pakāpes reizinājumu ar skaitlisku reizinātāju, kas ir vienāds ar 1.

    1.2.2.   SI atvasinātās mērvienības nosaukumi un simboli

    Lielums

    Mērvienība

    Izteiksme

    Nosaukums

    Simbols

    Citās SI mērvienībās

    SI pamatvienībās vai SI papildvienībās

    Plaknes leņķis

    radiāns

    rad

     

    m · m-1

    Telpas leņķis

    steradināns

    sr

     

    m2 · m-2

    Frekvence

    hercs

    Hz

     

    s–1

    Spēks

    ņūtons

    N

     

    m · kg · s–2

    Spiediens, mehāniskais spriegums

    paskāls

    Pa

    N · m–2

    m–1 · kg · s–2

    Enerģija, darbs; siltuma daudzums

    džouls

    J

    N · m

    m2 · kg · s–2

    Jauda (1), enerģijas plūsma

    vats

    W

    J · s–1

    m2 · kg · s–3

    Elektrības daudzums, elektriskais lādiņš

    kulons

    C

     

    s · A

    Elektriskais potenciāls, potenciālu starpība (spriegums), elektrodzinējspēks

    volts

    V

    W· A–1

    m2 · kg · s –3 A–1

    Elektriskā pretestība

    oms

    Ω

    V · A–1

    m2 · kg · s –3 · A–2

    Elektrovadītspēja

    sīmenss

    S

    A · V–1

    m–2 · kg–1 · s3 · A2

    Elektriskā kapacitāte

    farads

    F

    C · V–1

    m–2 · kg–1 · s4 · A2

    Magnētiskā plūsma

    vēbers

    Wb

    V · s

    m2 · kg · s–2 · A–1

    Magnētiskā indukcija

    tesla

    T

    Wb · m–2

    kg · s–2 · A–1

    Induktivitāte

    henrijs

    H

    Wb · A–1

    m2 · kg · s –2 ·A–2

    Gaismas plūsma

    lūmens

    lm

    cd · sr

    cd

    Apgaismojums

    lukss

    lx

    lm · m–2

    m–2 · cd

    Radioaktivitāte (jonizējošais starojums)

    bekerels

    Bq

     

    s–1

    Absorbētā doza, vielā atbrīvotā kinētiskā enerģija, absorbētās dozas rādītājs

    grejs

    Gy

    J · kg–1

    m2 · s–2

    Ekvivalentā doza

    zīverts

    Sv

    J · kg–1

    m2 · s–2

    Katalītiskā aktivitāte

    katals

    kat

     

    mol · s –1

    Mērvienības, kas ir atvasinātas no SI pamatvienībām, var izteikt ar I nodaļā uzskaitītajām mērvienībām.

    Jo īpaši SI atvasinātās mērvienības var izteikt ar īpašiem nosaukumiem un simboliem, kas minēti iepriekš tabulā; piemēram, dinamiskās viskozitātes SI mērvienību var izteikt kā m–1 · kg · s–1 vai N · s · m–2 vai Pa · s.

    1.3.   Priedēkļi un to simboli dažu daudzkārtņu un decimāldaļu apzīmēšanai

    Pakāpes rādītājs

    Priedēklis

    Simbols

    1024

    jota

    Y

    1021

    zeta

    Z

    1018

    eksa

    E

    1015

    peta

    P

    1012

    tera

    T

    109

    giga

    G

    106

    mega

    M

    103

    kilo

    k

    102

    hekto

    h

    101

    deka

    da

    10-1

    deci

    d

    10-2

    centi

    c

    10-3

    mili

    m

    10-6

    mikro

    μ

    10-9

    nano

    n

    10-12

    piko

    p

    10-15

    femto

    f

    10-18

    ato

    a

    10-21

    zepto

    z

    10-24

    jokto

    y

    Masas mērvienības decimāldaudzkārtņu un decimāldaļu nosaukumus un simbolus veido, pievienojot priedēkli vārdam “grams” un tā simbolu simbolam “g”.

    Ja atvasinātu mērvienību izsaka kā daļskaitli, tās daudzkārtņus un daļas var apzīmēt, pievienojot priedēkli vienībām skaitītājā vai saucējā, vai šajās abās daļās.

    Nedrīkst izmantot saliktus priedēkļus, tas ir, priedēkļus, ko veido, saliekot kopā vairākus iepriekšminētos priedēkļus.

    1.4.   SI mērvienību decimāldaudzkārtņu un decimāldaļu atļautie īpašie nosaukumi un simboli

    Lielums

    Mērvienība

    Nosaukums

    Simbols

    Vērtība

    Tilpums

    litrs

    l vai L (2)

    1 l = 1 dm3 = 10–3 m3

    Masa

    tonna

    t

    1 t = 1 Mg = 103 kg

    Spiediens, mehāniskais spriegums

    bārs

    bar (3)

    1 bar = 105 Pa

    Piezīme:

    1.3. punktā uzskaitītos priedēkļus un to simbolus var izmantot saistībā ar 1.4. tabulā esošajām vienībām un simboliem.

    2.   VIENĪBAS, KAS IR DEFINĒTAS, PAMATOJOTIES UZ SI MĒRVIENĪBĀM, TAČU NAV TO DECIMĀLDAUDZKĀRTŅI VAI DECIMĀLDAĻAS

    Lielums

    Mērvienība

    Nosaukums

    Simbols

    Vērtība

    Plaknes leņķis

    apgrieziens (*) (4)  (5)

     

    1 apgrieziens = 2 π rad

    metriskais grāds (*) vai gons (*)

    gon (*)

    1 gon = π/200 rad

    grāds

    °

    1° = π/180 rad

    leņķa minūte

    1′ = π/10 800 rad

    leņķa sekunde

    1″ = π/648 000 rad

    Laiks

    minūte

    min

    1 min = 60 s

    stunda

    h

    1 h = 3 600 s

    diennakts

    d

    1 d = 86 400 s

    Piezīme:

    1.3. punktā minētos priedēkļus var izmantot saistībā ar nosaukumiem “(metriskais) grāds” vai “gons” un simbolu “gon”.

    3.   AR SI IZMANTOJAMĀS MĒRVIENĪBAS, KURU SI LIELUMI IR IEGŪTI EKSPERIMENTĀLI

    Lielums

    Simbols

    Mērvienība

    Nosaukums

    Definīcija

    Enerģija

    elektronvolts

    eV

    Elektronvolts ir kinētiskā enerģija, ko iegūst elektrons, vakuumā izejot cauri potenciālu starpībai 1 V.

    Masa

    unificētā atommasas mērvienība

    u

    Unificētā atommasas mērvienība ir 12C nuklīda atoma masas viena divpadsmitā daļa.

    Piezīme:

    1.3. punktā uzskaitītos priedēkļus un to simbolus var izmantot kopā ar šīm divām mērvienībām un to simboliem.

    4.   MĒRVIENĪBAS UN MĒRVIENĪBU NOSAUKUMI, KO ATĻAUTS IZMANTOT TIKAI ĪPAŠĀS NOZARĒS

    Lielums

    Mērvienība

    Nosaukums

    Simbols

    Vērtība

    Optisko sistēmu optiskais stiprums

    dioptrija (*)

     

    1 dioptrija = 1 m–1

    Dārgakmeņu masa

    metriskais karāts

     

    1 metriskais karāts = 2 · 10–4 kg

    Lauksaimniecības zemes un apbūves gabalu platība

    Ārs

    a

    1 a = 102 m2

    Tekstilšķiedru un pavedienu garuma vienības masa

    tekss (*)

    tex (*)

    1 tex = 10–6 kg · m–1

    Asinsspiediens un citu ķermeņa šķidrumu spiediens

    dzīvsudraba staba milimetrs

    mm Hg (*)

    1 mm Hg = 133,322 Pa

    Efektīvais šķēlums

    barns

    b

    1 b = 10-28 m2

    Piezīme:

    1.3. punktā minētos priedēkļus un to apzīmējumus var lietot saistībā ar iepriekš minētajām mērvienībām un apzīmējumiem, izņemot dzīvsudraba staba milimetru un tā apzīmējumu. Tomēr skaitlis 102 a tiek saukts par “hektāru”.

    5.   SALIKTAS MĒRVIENĪBAS

    Kombinējot I nodaļā uzskaitītās mērvienības, veido saliktas mērvienības.

    II   NODAĻA

    LIKUMĪGĀS MĒRVIENĪBAS, KURAS MINĒTAS 1. PANTA b) PUNKTĀ UN KURU IZMANTOŠANA ATĻAUTA TIKAI ĪPAŠOS GADĪJUMOS

    Piemērošanas joma

    Vienkība

    Nosaukums

    Aptuvena vērtība

    Apzīmējums

    Ceļa satiksmes zīmes, attāluma un ātruma mērvienības

    jūdze

    1 mile = 1 609 m

    mile

    jards

    1 yd = 0,9144 m

    yd

    pēda

    1 ft = 0,3048 m

    ft

    colla

    1 in = 2,54 × 10-2 m

    in

    Alus, sidra liešana mucās; piens vairākkārtēji izmantojamos traukos

    pinte

    1 pt = 0,5683 × 10-3 m3

    pt

    Darījumi ar dārgmetāliem

    trojas unce

    1 oz tr = 31,10 × 10-3 kg

    oz tr

    Šajā nodaļā norādītās mērvienības var apvienot savstarpēji vai ar I nodaļā norādītajām mērvienībām, lai veidotu saliktas mērvienības


    (1)  Īpašie jaudas mērvienības nosaukumi: voltampērs (simbols “V·A”), ko izmanto, lai izteiktu šķietamo maiņstrāvas jaudu, un vars (simbols “var”), ko izmanto, lai izteiktu reaktīvo elektrisko jaudu. Simbols “var” nav iekļauts CGPM rezolūcijās.

    (2)  Litra vienībai var izmantot abus simbolus “l” un “L”. (Sešpadsmitā CGPM — 1979. gads — 5. rezolūcija).

    (3)  Vienība ir minēta Starptautiskā svaru un mēru biroja (BIPM) brošūrā starp vienībām, ko var atļaut uz laiku.

    Piezīme:

    1.3. punktā uzskaitītos priedēkļus un to simbolus var izmantot saistībā ar 1.4. tabulā esošajām vienībām un simboliem.

    (4)  Rakstzīme (*) aiz vienības nosaukuma vai simbola norāda, ka tas neparādās CGPM, CIPM vai BIPM sastādītajos sarakstos. Tas attiecas uz visu šo pielikumu.

    (5)  Nav starptautiska simbola.

    Piezīme:

    1.3. punktā minētos priedēkļus var izmantot saistībā ar nosaukumiem “(metriskais) grāds” vai “gons” un simbolu “gon”.

    Trešdiena, 2011. gada 11. maijs
    II PIELIKUMS

    A   daļa

    Atceltā direktīva ar sekojošo grozījumu sarakstu

    (minēta 8. pantā)

    Padomes Direktīva 80/181/EEK

    (OV L 39, 15.2.1980., 40. lpp.)

     

    Padomes Direktīva 85/1/EEK

    (OV L 2, 3.1.1985., 11. lpp.)

     

    Padomes Direktīva 89/617/EEK

    (OV L 357, 7.12.1989., 28. lpp.)

     

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 1999/103/EK

    (OV L 34, 9.2.2000., 17. lpp.)

     

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/3/EK

    (OV L 114, 7.5.2009., 10. lpp.)

     

    B   daļa

    Termiņu uzskaitījums transponēšanai valsts tiesību aktos un piemērošanai

    (minēts 8. pantā)

    Direktīva

    Termiņš transponēšanai

    Piemērošanas datums

    80/181/EEK

    1981. gada 30. jūnijs

    1981. gada 1. oktobris

    85/1/EEK

    1985. gada 1. jūlijs

    89/617/EEK

    1991. gada 30. novembris

    1999/103/EK

    2001. gada 8. februāris

    2009/3/EK

    2009. gada 31. decembris

    2010. gada 1. janvāris

    Trešdiena, 2011. gada 11. maijs
    III PIELIKUMS

    ATBILSTĪBAS TABULA

    Direktīva 80/181/EEK

    Šī direktīva

    1. pants, a) un b) punkts

    1. pants, a) un b) punkts

    1. pants, c) un d) punkts

    2. pants, a) punkts

    2. pants, 1. punkts

    2. pants, b) punkts

    2. pants, 2. punkts

    3. pants, 1. punkts

    3. pants, 1. punkts

    3. pants, 2. punkts

    3. pants, 2. punkts, pirmā daļa

    3. pants, 3. punkts

    3. pants, 2. punkts, otrā daļa

    3. pants, 4. punkts

    3. pants, 3. punkts

    4. pants, pirmā daļa, ievadteikums

    4. pants, pirmā daļa, ievadteikums

    4. pants, pirmā daļa, pirmais ievilkums

    4. pants, pirmā daļa, a) punkts

    4. pants, pirmā daļa, otrai ievilkums

    4. pants, pirmā daļa, b) punkts

    4. pants, otrā daļa

    4. pants, otrā daļa

    5. pants

    6. pants

    6.a pants

    5. pants

    6.b pants

    6. pants

    7. pants, a) punkts

    7. pants, b) punkts

    7. pants

    8. pants

    9. pants

    8. pants

    10. pants

    Pielikums, I nodaļa, 1. – 1.2. punkts

    I pielikums, I nodaļa, 1. – 1.2. punkts

    Pielikums, I nodaļa, 1.2.2. punkts

    I pielikums, I nodaļa, 1.2.1. punkts

    Pielikums, I nodaļa, 1.2.3. punkts

    I pielikums, I nodaļa, 1.2.2. punkts

    Pielikums, I nodaļa, 1.3. – 5. punkts

    I pielikums, I nodaļa, 1. 3. – 5. punkts

    Pielikums II nodaļa

    I pielikums, II nodaļa

    Pielikums III un IV nodaļa

    II pielikums

    III pielikums


    Top