Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0999

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam, ar kuru groza Lēmumu 1720/2006/EK, ar ko izveido rīcības programmu mūžizglītības jomā COM(2008) 61 galīgā redakcija — 2008/0025 (COD)

    OV C 224, 30.8.2008, p. 115–116 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.8.2008   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 224/115


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam, ar kuru groza Lēmumu 1720/2006/EK, ar ko izveido rīcības programmu mūžizglītības jomā”

    COM(2008) 61 galīgā redakcija — 2008/0025 (COD)

    (2008/C 224/26)

    Eiropas Savienības Padome saskaņā ar Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 262. pantu 2008. gada 6. martā nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumam, ar kuru groza Lēmumu 1720/2006/EK, ar ko izveido rīcības programmu mūžizglītības jomā”.

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Nodarbinātības, sociālo lietu un pilsoniskuma specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2008. gada 7. maijā. Ziņotāja — Le Nouail-Marlère kdze.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 445. plenārajā sesijā, kas notika 28. un 29. maijā (29. maija sēdē), ar 80 balsīm par un 1 balsi pret pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi

    1.1

    Komiteja atbalsta pieeju, piekrīt priekšlikumam un iesaka Komisijai to papildināt ar saistībām nekavējoties informēt programmas komiteju un Eiropas Parlamentu par lēmumiem, ko tā pieņem saskaņā ar Lēmuma Nr. 1720/2006/EK 9. panta 1.a punktu.

    2.   Dotāciju piešķiršanas procedūru vienkāršošana dažādās daudzgadu programmās

    2.1

    Šis ir viens no četriem priekšlikumiem, kuru uzdevums ir vienkāršot noteikumus par nelielu dotāciju piešķiršanu, kas noteikti četrās daudzgadu programmās laikposmam no 2007. gada līdz 2013. gadam:

    programmā “Jaunatne darbībā”,

    programmā “Kultūra”,

    programmā “Eiropa pilsoņiem”,

    un šajā “Rīcības programmā mūžizglītības jomā”.

    2.2

    Saskaņā ar Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 202. panta noteikumiem par komitoloģiju Padome piešķir Komisijai, kurai palīdz programmas komiteja (tās sastāvā ir tikai dalībvalstu pārstāvji, un to vada Komisijas pārstāvis), Padomes un Eiropas Parlamenta koplēmuma procedūras rezultātā pieņemto tiesību aktu ieviešanas pilnvaras; ar Eiropas Parlamentu konsultējas arī par koplēmuma procedūrā pieņemto tiesību aktu īstenošanu. Komisija secina, ka četru programmu apspriešanas laikā likumdevēja iecere bija piemērot komitoloģijas procedūru (“vadības procedūra ar kvalificēto balsu vairākumu”) vienīgi lēmumiem par lielu dotācijas summu piešķiršanu (kas pārsniedz 1 000 000 euro daudzpusējiem projektiem un tīkliem) vai par politiski jutīgiem jautājumiem (sadarbība un jauninājumi politikas jomā).

    2.3

    Komisija apņēmās bez kavēšanās informēt programmas komiteju un Eiropas Parlamentu par visiem atlases lēmumiem, kuriem vadības procedūra netiktu piemērota. Par šo starpiestāžu nolīgumu Komisija sniedza paziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei.

    2.4

    Minētā iecere nav pareizi atspoguļota Lēmumā Nr. 1720/2006/EK, jo tajā noteikts, ka visiem atlases un nelielu dotāciju piešķiršanas lēmumiem jāpiemēro konsultāciju procedūra, kas paredzēta komitoloģijas jomā.

    2.5

    Konsultēšanās ar programmas komiteju un Eiropas Parlamentu paredz nodot programmas komitejai atlases lēmumu izskatīšanu, ņemt vērā tās atzinumus un informēt par tiem Parlamentu, kuram jāziņo Komisijai par savu piekrišanu. Šādas konsultāciju procedūras un rakstisko atbilžu apmaiņas rezultātā ievērojami kavējas dotāciju piešķiršana, kas var apdraudēt daudzus projektus un ievērojami samazināt ikgadējo programmu efektivitāti.

    2.6

    Lai samazinātu Komisijas atlases lēmumu izskatīšanas termiņus dotāciju piešķiršanas jomā, Komisija, programmas komiteja un Eiropas Parlaments līdz šim vienmēr ir panākušas “ad hoc vienošanos”.

    2.7

    Tomēr Komisija uzskata, ka šādi pagaidu risinājumi nedrīkst turpināties, un ierosina grozīt minēto programmu izstrādes brīdī pieņemtos noteikumus. Šajā gadījumā būtu jāatceļ prasība par konsultāciju procedūras piemērošanu lēmumiem par nelielu dotāciju piešķiršanu, kā arī jāļauj Komisijai pieņemt lēmumus par dotāciju piešķiršanu bez programmas komitejas līdzdalības, aizstājot konsultāciju procedūru ar vienkāršas informēšanas procedūru.

    3.   Vispārējas piezīmes

    3.1

    Minēto priekšlikumu mērķis ir uzlabot četru daudzgadu programmu darbību izglītības, jaunatnes lietu un kultūras jomā.

    3.2

    Iepriekšējos atzinumos Komiteja mudināja Komisiju vienkāršot projektu iesniedzējiem piekļuvi programmām un dotācijām, ciešāk sadarboties ar dalībvalstīm, lai ikgadējo pamatnostādņu izstrādes laikā rosinātu tās konsultēties ar organizācijām, saīsināt dotāciju piešķiršanas termiņus, kā arī neapgrūtināt projektu īstenošanu, īpaši ar pārāk gariem termiņiem, kuru dēļ ilgu laiku pirms projektu īstenošanas veiktā priekšizpēte zaudē aktualitāti.

    4.   Īpaša piezīme

    Ņemot vērā Lēmuma paskaidrojuma raksta 9., 11., 15. un 17. apsvērumu un lai nodrošinātu pārredzamību, efektīvu pārvaldību un sabiedrības informētību, Komiteja ierosina Komisijai vēlreiz paziņot par savu apņemšanos nekavējoties informēt programmas komiteju un Eiropas Parlamentu par lēmumiem, ko tā pieņem saskaņā ar Lēmuma Nr. 1720/2006/EK 9. panta 1.a punktu.

    Komiteja iesaka jauno 9. panta 1.a punktu grozīt šādi: “…tā minētos lēmumus pieņem bez komitejas līdzdalības un par to nekavējoties informē programmas komiteju un Eiropas Parlamentu”.

    Komiteja pieņem zināšanai, ka Komisija šo papildinājumu neierosina, jo uzskata, ka tas grozītu priekšlikumu tādā veidā, ka tas vairs pilnībā neatbilstu Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 202. pantā noteiktajiem komitoloģijas noteikumiem, un ka pietiek ar minētā lēmuma paskaidrojuma rakstu, lai to ieviestu.

    Briselē, 2008. gada 29. maijā

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

    priekšsēdētājs

    Dimitris DIMITRIADIS


    Top