Escolha as funcionalidades experimentais que pretende experimentar

Este documento é um excerto do sítio EUR-Lex

Documento 32022D2444

    Padomes Lēmums (KĀDP) 2022/2444 (2022. gada 12. decembris) par Eiropas Savienības militārās partnerības misiju Nigērā (EUMPM Niger)

    ST/14820/2022/INIT

    OV L 319, 13.12.2022, p. 86—90 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Estatuto jurídico do documento Já não está em vigor, Data do termo de validade: 29/06/2024; Atcelts ar 32024D1498

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2444/oj

    13.12.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 319/86


    PADOMES LĒMUMS (KĀDP) 2022/2444

    (2022. gada 12. decembris)

    par Eiropas Savienības militārās partnerības misiju Nigērā (EUMPM Niger)

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 42. panta 4. punktu un 43. panta 2. punktu,

    ņemot vērā Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)

    Padome savos 2021. gada 16. aprīļa secinājumos noteica Eiropas Savienības integrēto stratēģiju attiecībā uz Sāhelu. Padome jo īpaši pauda bažas par to, ka pakāpeniskā nedrošības palielināšanās un tās ietekme, no kuras visvairāk ir cietuši civiliedzīvotāji, ir saasinājusi daudzu krīžu situāciju, radot nepieredzētas humanitārās sekas reģionā, tostarp iekšzemē pārvietoto personu un bēgļu skaita pieaugumu, piespiedu pārvietošanu, zvērības, spriedzi starp kopienām un kopienu iekšienē, atkārtotu pārtikas un uztura krīžu izplatīšanos, veselības aprūpes vajadzību pieaugumu un grūtības nodrošināt valsts pakalpojumus konfliktu zonās, un atzina, ka nestabilitāte veicina arī neatbilstīgu migrāciju. Padome arī uzsvēra, ka Savienība turpinās sniegt ieguldījumu spēju veidošanā aizsardzības un drošības jomā, mobilizējot kopējās drošības un aizsardzības politikas (KDAP) misijas. Padome uzsvēra, ka Savienības darbības centrā visās intervences jomās Sāhelā joprojām būs cilvēktiesību, tostarp dzimumu līdztiesības, ievērošana un veicināšana, kā arī indivīdu aizsardzība pret jebkādu viņu integritātes apdraudēšanu.

    (2)

    2022. gada 30. jūnijā, pabeidzot KDAP misiju EUTM Mali un EUCAP Sahel Mali holistisko stratēģisko pārskatu, Politikas un drošības komiteja (PDK) uzskatīja, ka īpašas militāras KDAP misijas izveide saistībā ar palīdzības pasākumu saskaņā ar Eiropas Miera mehānismu būtu piemērota, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu Nigērai.

    (3)

    2022. gada 18. jūlijā Padome izveidoja palīdzības pasākumu saskaņā ar Eiropas Miera mehānismu Nigēras bruņoto spēku atbalstam. Ar palīdzības pasākumu jo īpaši atbalsta Bruņoto spēku tehniķu apmācības centra izveidi.

    (4)

    Nigēras Republikas ārlietu un sadarbības lietu ministrs 2022. gada 30. novembra vēstulē uzaicināja Savienību izvietot ES KDAP militārās partnerības misiju Nigērā, lai sekmētu Nigēras bruņoto spēku militāro spēju stiprināšanu nolūkā atbalstīt Nigēru tās cīņā pret teroristu bruņotajām grupām saskaņā ar cilvēktiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām.

    (5)

    Padome 2022. gada 12. decembrī apstiprināja krīzes pārvarēšanas koncepciju iespējamai KDAP militārai partnerības misijai Nigērā nolūkā atbalstīt spēju veidošanas plāna īstenošanu Nigērai, sniedzot atbalstu Bruņoto spēku tehniķu apmācības centra izveidei saistībā ar 2022. gada 18. jūlijā pieņemto palīdzības pasākumu, sniedzot specializētu apmācību pēc pieprasījuma Nigēras bruņoto spēku speciālistiem un atbalstot jauna sakaru un vadības atbalsta bataljona izveidi. Būtu jāizveido minētā misija.

    (6)

    Padomes un Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos (AP) vadībā PDK būtu jāveic KDAP militāras partnerības misijas Nigērā politiskā kontrole, jānodrošina tai stratēģiskā vadība un jāpieņem attiecīgi lēmumi saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību (LES) 38. panta trešo daļu.

    (7)

    Ir jārisina sarunas un jānoslēdz starptautiski nolīgumi attiecībā uz ES vadīto vienību un personāla statusu Nigērā un par trešo valstu dalību misijā.

    (8)

    Ievērojot LES 41. panta 2. punktu un saskaņā ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2021/509, ar ko tika izveidots Eiropas Miera mehānisms (1), darbības izdevumus, kas rodas no šā lēmuma un darbībām militārā vai aizsardzības jomā, ir jāsedz dalībvalstīm,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Misija

    1.   Savienība veic militāru partnerības misiju Nigērā (EUMPM Niger), lai sniegtu atbalstu Nigērai tās cīņā pret teroristu bruņotajām grupām saskaņā ar cilvēktiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām.

    2.   EUMPM Niger stratēģiskais mērķis ir atbalstīt Nigēras bruņoto spēku spēju veidošanu, lai uzlabotu to spēju ierobežot draudus, ko rada teroristu bruņotās grupas, aizsargāt Nigēras iedzīvotājus un radīt drošu vidi.

    3.   Minētajā nolūkā EUMPM Niger:

    a)

    atbalsta Bruņoto spēku tehniķu apmācības centra izveidi un attīstību, sniedzot konsultācijas un apmācību, tostarp apmācītājiem;

    b)

    atbalsta Nigēras bruņoto spēku specializēto spēju attīstību, pēc pieprasījuma sniedzot specializētu apmācību;

    c)

    atbalsta sakaru un vadības atbalsta bataljona izveidi un attīstību, apmācot un mentorējot tā vienības, tā speciālistus un tā komandķēdi, lai to pēc tam varētu izvietot Nigēras operāciju atbalstam saskaņā ar cilvēktiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām.

    4.   EUMPM Niger stratēģiskajā un operatīvajā plānošanā, darbībās un ziņošanā pilnībā integrē un proaktīvi iekļauj starptautiskās humanitārās tiesības, cilvēktiesības un dzimumu līdztiesības principu, civiliedzīvotāju aizsardzību, kā arī programmas saskaņā ar ANO Drošības padomes rezolūciju (ANO DP rezolūcija) 1325 (2000) sieviešu, miera un drošības jomā, ANO DP rezolūciju 2250 (2015) jaunatnes, miera un drošības jomā un ANO DP rezolūciju 1612 (2005) bruņota konflikta skartu bērnu jomā.

    5.   Turklāt EUMPM Niger sekmēs palīdzību, ko Nigērai sniedz Eiropas Miera mehānisma ietvaros attiecībā uz Bruņoto spēku tehniķu apmācības centru un – ja Padome pieņem lēmumu par nepieciešamo palīdzības pasākumu – atlasītu sakaru un vadības atbalsta bataljonu. Misijas aktivitātes koordinē ar savlaicīgu ekipējuma nodrošināšanu Eiropas Miera mehānisma ietvaros.

    2. pants

    ES misijas komandiera iecelšana

    Militārās plānošanas un īstenošanas centra (MPĪC) direktors ir EUMPM Niger misijas komandieris.

    3. pants

    Misijas štāba izraudzīšanās

    1.   MPĪC ir stacionāra vadības un kontroles struktūra militāri stratēģiskā līmenī, kas neatrodas operāciju norises vietā. Tā ir atbildīga par EUMPM Niger operatīvo plānošanu un īstenošanu.

    2.   EUMPM Niger misijas spēku štābs atrodas Nigērā un darbojas ES misijas spēku komandiera vadībā.

    3.   MPĪC iekļauj Misijas spēku štāba atbalsta vienību, kas atrodas Briselē, līdz MPĪC sasniedz pilnīgas operatīvās spējas.

    4. pants

    EUMPM Niger plānošana un sākšana

    Lēmumu par EUMPM Niger sākšanu pieņem Padome pēc tam, kad tā ir apstiprinājusi misijas plānu un spēka lietošanas noteikumus.

    5. pants

    Politiskā kontrole un stratēģiskā vadība

    1.   Padomes un AP vadībā PDK īsteno EUMPM Niger politisko kontroli un stratēģisko vadību. Ar šo Padome pilnvaro PDK pieņemt attiecīgos lēmumus saskaņā ar LES 38. pantu. Šis pilnvarojums ietver pilnvaras grozīt plānošanas dokumentus, tostarp misijas plānu un komandķēdi. Tas ietver arī pilnvaras pieņemt lēmumus par ES misijas spēku komandieru iecelšanu nākotnē. Padome saglabā tiesības noteikt EUMPM Niger mērķus un tiesības izbeigt EUMPM Niger.

    2.   PDK regulāri sniedz ziņojumus Padomei.

    3.   PDK regulāri saņem ziņojumus no ES Militārās komitejas (ESMK) priekšsēdētāja par EUMPM Niger norisi. Vajadzības gadījumā PDK var uzaicināt ES misijas komandieri un ES misijas spēku komandieri piedalīties savās sanāksmēs.

    6. pants

    Militārā vadība

    1.   ESMK pārrauga EUMPM Niger pareizu norisi, par ko atbild ES misijas komandieris.

    2.   ESMK regulāri saņem ziņojumus no ES misijas komandiera. Vajadzības gadījumā ESMK var uzaicināt ES misijas komandieri un ES misijas spēku komandieri piedalīties savās sanāksmēs.

    3.   ESMK priekšsēdētājs ir galvenā kontaktpersona sakariem ar ES misijas komandieri.

    7. pants

    Savienības reakcijas saskaņotība un koordinācija

    1.   AP nodrošina šā lēmuma īstenošanu un tā saskaņotību ar Savienības ārējo darbību kopumā, tostarp ar Savienības attīstības programmām un tās humānās palīdzības programmām.

    2.   Neskarot komandķēdi un politisko kontroli un stratēģisko PDK vadību, ES misijas spēku komandieris saņem vietējas politiskas norādes no Savienības delegācijas Nigērā vadītāja.

    3.   EUMPM Niger cieši koordinē ar EUCAP Sahel Niger attiecīgās kompetences jomas, lai veicinātu EUCAP Sahel Niger, EUMPM Niger un Nigēras drošības un aizsardzības spēku sadarbspēju.

    4.   Turklāt EUMPM Niger koordinē savas darbības ar dalībvalstu esošajām vai nākotnes divpusējām iniciatīvām, centieniem un darbībām Nigērā un, attiecīgā gadījumā, ar līdzīgi domājošiem partneriem, kas atbalsta Nigēras bruņoto spēku spēju veidošanas plānu.

    8. pants

    Trešo valstu dalība

    1.   Neskarot Savienības lēmumu pieņemšanas autonomiju un tās vienoto iestāžu sistēmu un saskaņā ar attiecīgajām Eiropadomes pamatnostādnēm trešās valstis var tikt aicinātas piedalīties EUMPM Niger.

    2.   Ar šo Padome pilnvaro PDK aicināt trešās valstis piedāvāt ieguldījumus un pēc ES misijas komandiera, tam apspriežoties ar ES misijas spēku komandieri, un ESMK ieteikuma pieņemt attiecīgos lēmumus par piedāvāto ieguldījumu pieņemšanu.

    3.   Sīki izstrādātu kārtību trešo valstu dalībai paredz nolīgumos, ko noslēdz, ievērojot LES 37. pantu un saskaņā ar LESD 218. pantā noteikto procedūru. Ja Savienība un kāda trešā valsts ir noslēgušas nolīgumu, kurā paredz sistēmu attiecīgās trešās valsts dalībai Savienības krīzes pārvarēšanas misijās, šāda nolīguma noteikumus piemēro arī saistībā ar EUMPM Niger.

    4.   Trešām valstīm, kas sniedz būtisku militāro ieguldījumu EUMPM Niger, ir tādas pašas tiesības un pienākumi attiecībā uz EUMPM Niger ikdienas vadību kā dalībvalstīm, kuras piedalās EUMPM Niger.

    5.   Ar šo Padome pilnvaro PDK pieņemt attiecīgus lēmumus par Ieguldītāju komitejas izveidi gadījumā, ja trešās valstis sniedz būtisku militāro ieguldījumu.

    9. pants

    ES vadītā personāla statuss

    ES vadīto vienību un personāla statusu, tostarp privilēģijas, imunitāti un jebkādas citas garantijas, kas nepieciešamas to misijas īstenošanai un netraucētai darbībai, paredz nolīgumā, ko noslēdz, ievērojot LES 37. pantu un saskaņā ar LESD 218. pantā paredzēto procedūru.

    10. pants

    Finanšu noteikumi

    1.   EUMPM Niger kopējās izmaksas pārvalda saskaņā ar Lēmumu (KĀDP) 2021/509.

    2.   Finanšu atsauces summa EUMPM Niger kopējām izmaksām trīs gadu laikposmam pēc šā lēmuma pieņemšanas ir 27,3 miljoni EUR. Lēmuma (KĀDP) 2021/509 51. panta 2. punktā minētā atsauces summas procentuālā daļa ir 15 % saistībām un 10 % maksājumiem.

    11. pants

    Projektu vienība

    1.   Misijai EUMPM Niger var būt projektu vienība projektu apzināšanai un to īstenošanai. Jomās, kas ir saistītas ar EUMPM Niger pilnvarām, un tās mērķu atbalstam EUMPM Niger vajadzības gadījumā koordinē un veicina projektus, par kuru īstenošanu atbild dalībvalstis un trešās valstis, kā arī sniedz konsultācijas par tiem.

    2.   Ņemot vērā 3. punktu, ES misijas komandieris ir pilnvarots meklēt dalībvalstu vai trešo valstu finansiālos ieguldījumus, lai īstenotu projektus, kuri papildina citas EUMPM Niger darbības un atbilst tām. Šādos gadījumos ES misijas komandieris noslēdz vienošanos ar minētajām dalībvalstīm vai trešām valstīm, jo īpaši aptverot konkrētās procedūras trešo personu sūdzību izskatīšanai saistībā ar kaitējumu, ko radījusi ES misijas komandiera darbība vai bezdarbība to līdzekļu izmantošanā, kurus piešķīrušas minētās dalībvalstis vai trešās valstis.

    3.   Dalībvalstis vai trešās valstis, kuras sniedz ieguldījumu, nekādā gadījumā neuzskata, ka Savienība vai AP ir atbildīgi par ES misijas komandiera darbību vai bezdarbību to līdzekļu izmantošanā, ko piešķīrušas minētās dalībvalstis vai trešās valstis.

    4.   Finansiālā ieguldījuma, ko projektu vienībai sniedz dalībvalstis vai trešās valstis, pieņemšanai ir nepieciešama PDK piekrišana.

    12. pants

    Informācijas izpaušana

    1.   AP ir pilnvarots saskaņā ar Padomes Lēmumu 2013/488/ES, ar ko nosaka drošības noteikumus ES klasificētas informācijas aizsardzībai, attiecīgos gadījumos un atbilstīgi EUMPM Niger vajadzībām nodot ar šo lēmumu saistītajām trešām valstīm EUMPM Niger vajadzībām sagatavotu ES klasificētu informāciju (2):

    a)

    līdz līmenim, kāds paredzēts piemērojamajos informācijas drošības nolīgumos, kas noslēgti starp Savienību un attiecīgo trešo valsti; vai

    b)

    citos gadījumos – līdz līmenim “CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL”.

    2.   Konkrētu un steidzamu operatīvu vajadzību gadījumā AP ir arī pilnvarots saskaņā ar Lēmumu 2013/488/ES nodot Nigērai EUMPM Niger nolūkiem sagatavotu ES klasificētu informāciju ar klasifikācijas pakāpi līdz “RESTREINT UE/EU RESTRICTED”. Šajā nolūkā sagatavo vienošanos starp AP un kompetentajām Nigēras iestādēm.

    3.   AP ir pilnvarots nodot ar šo lēmumu saistītajām trešām valstīm jebkādus ES neklasificētus dokumentus, kuri saistīti ar Padomes apspriedēm attiecībā uz EUMPM Niger un uz kuriem saskaņā ar Padomes reglamenta (3) 6. panta 1. punktu attiecas pienākums ievērot dienesta noslēpumu.

    4.   Pilnvaras, kas minētas 1.–3. punktā, kā arī spēju noslēgt 2. punktā minētās vienošanās AP var deleģēt Eiropas Ārējās darbības dienesta darbiniekiem un/vai ES misijas komandierim un/vai ES misijas spēku komandierim.

    13. pants

    Stāšanās spēkā un izbeigšanās

    1.   Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

    2.   EUMPM Niger beidzas trīs gadus pēc šā lēmuma pieņemšanas dienas.

    3.   Saskaņā ar apstiprinātajiem EUMPM Niger darbības izbeigšanas plāniem un neskarot Lēmumā (KĀDP) 2021/509 paredzēto EUMPM Niger revīzijas un pārskatu iesniegšanas kārtību, šis lēmums tiek atcelts dienā, kad tiek slēgts misijas spēku štābs.

    Briselē, 2022. gada 12. decembrī

    Padomes vārdā –

    priekšsēdētājs

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Padomes Lēmums (KĀDP) 2021/509 (2021. gada 22. marts), ar ko izveido Eiropas Miera mehānismu un atceļ Lēmumu (KĀDP) 2015/528 (OV L 102, 24.3.2021., 14. lpp.).

    (2)  Padomes Lēmums 2013/488/ES (2013. gada 23. septembris) par drošības noteikumiem ES klasificētas informācijas aizsardzībai (OV L 274, 15.10.2013., 1. lpp.).

    (3)  Padomes Lēmums 2009/937/ES (2009. gada 1. decembris), ar ko pieņem Padomes reglamentu (OV L 325, 11.12.2009., 35. lpp.).


    Início