Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1256

    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/1256 (2017. gada 11. jūlijs) par paraugiem un procedūrām, ko izmanto, lai EURES tīklā Savienības līmenī apmainītos ar informāciju par valsts darba programmām (Dokuments attiecas uz EEZ. )

    C/2017/4676

    OV L 179, 12.7.2017, p. 24–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/1256/oj

    12.7.2017   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 179/24


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2017/1256

    (2017. gada 11. jūlijs)

    par paraugiem un procedūrām, ko izmanto, lai EURES tīklā Savienības līmenī apmainītos ar informāciju par valsts darba programmām

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 13. aprīļa Regulu (ES) 2016/589 par Eiropas Nodarbinātības dienestu tīklu (EURES), darba ņēmēju piekļuvi mobilitātes pakalpojumiem un turpmāku darba tirgu integrāciju un ar ko groza Regulas (ES) Nr. 492/2011 un (ES) Nr. 1296/2013 (1), jo īpaši tās 31. panta 5. punktu,

    pēc apspriešanās ar EURES komiteju,

    tā kā:

    (1)

    Regulā (ES) 2016/589 ir aicināts Savienības līmenī starp Komisiju un dalībvalstīm izveidot efektīvu sistēmu, kurā notiek informācijas apmaiņa par valsts, reģionālā un nozaru darbaspēka piedāvājumu un pieprasījumu, un to izmantot par pamatu praktiskai dalībvalstu sadarbībai EURES tīklā.

    (2)

    Regulas (ES) 2016/589 30. panta 1. punktā ir noteikts, ka katrai dalībvalstij jāvāc un jāanalizē informācija – datus iedalot pēc dzimuma – par darbaspēka trūkumu un darbaspēka pārpalikumu valsts un nozaru darba tirgū, īpašu uzmanību pievēršot darba tirgū vismazāk aizsargātajām grupām un bezdarba visvairāk skartajiem reģioniem, un par EURES darbībām valsts un vajadzības gadījumā pārrobežu līmenī.

    (3)

    Regulas (ES) 2016/589 31. panta 1. punktā ir teikts, ka valsts koordinācijas birojiem ir jāizstrādā valsts darba programmas EURES tīkla darbībām savās dalībvalstīs. Valsts koordinācijas birojiem būtu jāizmanto dalībvalstu apmaiņa ar valsts darba programmām par attiecīgo plānošanas periodu, lai novirzītu EURES tīkla resursus atbilstošām darbībām un projektiem un tādējādi tīkla attīstību virzītu tā, lai tas būtu uz rezultātiem vairāk orientēts rīks, kas atbilstu darba ņēmēju un darba devēju vajadzībām saskaņā ar darba tirgus dinamiku.

    (4)

    Informācijas apmaiņa starp valsts koordinācijas birojiem un Eiropas Koordinācijas biroju par to darba programmām un kopīga projektu analīze uzlabotu tīkla darbību, palielinātu pārredzamību un uzlabotu tīkla sniegtās sadarbības iespējas.

    (5)

    Lai īstenotu Regulas (ES) 2016/589 31. pantu, valsts koordinācijas birojiem, gatavojot valsts darba programmu, būtu jāvāc un jāizskata minētajā pantā norādītā valsts līmenī pieejamā informācija, un tie ir aicināti ņemt vērā Savienības līmenī pieejamus attiecīgus ziņojumus un dokumentus.

    (6)

    Saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 31. panta 2. punktu valsts koordinācijas birojiem valsts darba programmas būtu jāizstrādā katru gadu un tajās būtu jānorāda galvenās darbības, kas jāveic EURES tīklā, to īstenošanas vajadzībām piešķirtie kopējie cilvēkresursi un finanšu resursi un plānoto darbību pārraudzības un novērtēšanas kārtība.

    (7)

    Eiropas Komisija valsts darba programmām izveido kopīgu paraugu, kura struktūra atspoguļo Regulas (ES) 2016/589 vispārējo mērķi, lai nodrošinātu, ka visas dalībvalstis norāda galvenās īstenotās darbības, kurās sniegti Regulas (ES) 2016/589 21.–28. pantā minētie atbalsta pakalpojumi gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem.

    (8)

    Pamatojoties uz pieredzi, kas gūta saskaņā ar Komisijas Īstenošanas lēmumu 2012/733/ES (2) īstenotajā valsts koordinācijas biroju sadarbībā kopīgas plānošanas jomā, būtu jāizveido kopīgs valsts darba programmu sagatavošanas grafiks, kas, ņemot vērā valstu atšķirīgās sistēmas, būtu pietiekami elastīgs.

    (9)

    Būtu jāizmanto visa iespējamā sinerģija ar kārtību un procedūrām, ko īsteno, saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 32. pantu valsts līmenī vācot un analizējot datus vairākās EURES darbības jomās, jo īpaši tādēļ, lai valsts darba programmās izmantotu rādītājus, kuri balstās uz valsts nodarbinātības dienestu līdzšinējo praksi, ir konsekventi un sekmē datu vākšanas procesu, kas minēts īstenošanas aktos, kuri jāpieņem saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 32. panta 3. punktu.

    (10)

    EURES dalībnieku un partneru EURES darbiniekiem vajadzētu būt piekļuvei attiecīgajai valsts darba programmu informācijai, lai viņi varētu labāk iesaistīties Regulas (ES) 2016/589 6. pantā noteikto EURES tīkla mērķu sasniegšanā.

    (11)

    Valsts darba programmās apkopotā informācija par darbībām un rezultātiem var būt liels atbalsts, kad par EURES darbību tiek gatavots pārskats, kas Komisijai saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 33. pantu reizi divos gados ir jāiesniedz Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai, un tāpēc ir jāizpēta, kuras darba programmu daļas var darīt pieejamas šim mērķim,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Priekšmets

    Ar šo lēmumu nosaka kārtību, kādā EURES tīklā apmainās ar informāciju par tīkla darbību plānošanu.

    Šajā nolūkā lēmumā ir sniegts paraugs, kas valsts koordinācijas birojiem ir jāizmanto, gatavojot savas valsts darba programmas saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 31. panta 2. punktu, un ir noteiktas procedūras, kā ar informāciju par valsts darba programmām apmainās Savienības līmenī.

    2. pants

    Plānošanas perioda organizēšana

    1.   Katrs valsts koordinācijas birojs katru gadu pēc I pielikumā sniegtā parauga sagatavo valsts darba programmu EURES tīkla darbībām savā dalībvalstī.

    2.   Valsts darba programmu projektu dara pieejamu visiem valsts koordinācijas birojiem, un tiem ir iespēja iesniegt jautājumus par plānotajām darbībām un sniegt ieteikumus par sadarbību un informācijas apmaiņu attiecībā uz minētajām darbībām.

    3.   Koordinācijas grupā iesaistītajiem sociālo partneru Savienības līmeņa pārstāvjiem dod iespēju sniegt komentārus par valsts darba programmu projektiem.

    4.   Pēc komentāru iesniegšanai atvēlētā perioda galīgās valsts darba programmas ir pieejamas visiem valsts koordinācijas birojiem.

    5.   Valsts darba programmās pēc iespējas vairāk izmanto rādītājus un mērķus, kas saistīti ar īstenošanas aktiem, kuri jāpieņem saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 32. panta 3. punktu.

    6.   Papildus tam valsts darba programmās drīkst izmantot vēl citus rādītājus.

    7.   Valsts koordinācijas biroji ik gadu ziņo par valsts darba programmu īstenošanu, norādot plānoto darbību rezultātus.

    3. pants

    Valsts koordinācijas biroju uzdevumi un pienākumi

    Valsts koordinācijas biroja pienākumi attiecīgajā dalībvalstī ir šādi:

    a)

    vākt, analizēt un kopīgot informāciju, kas noteikta Regulas (ES) 2016/589 30. pantā un kas nepieciešama valsts darba programmas sagatavošanai;

    b)

    sagatavot valsts darba programmas pēc I pielikumā sniegtā parauga;

    c)

    ievērot II pielikumā noteiktos valsts darba programmu projektu iesniegšanas termiņus;

    d)

    darīt pieejamu valsts darba programmas projektu tīklam, izmantojot Eiropas Koordinācijas biroja paredzētos līdzekļus;

    e)

    piedalīties valsts darba programmu projektu kopīgajā pārskatīšanā, lai minētās programmas pabeigtu un lai palielinātu praktisko sadarbību atbalsta pakalpojumu sniegšanā darba ņēmējiem un darba devējiem;

    f)

    pēc kopīgās pārskatīšanas pabeigt valsts darba programmu;

    g)

    kad vien nepieciešams, atjaunināt valsts darba programmu un atjauninājumus darīt pieejamus tīklam, izmantojot Eiropas Koordinācijas biroja paredzētos līdzekļus;

    h)

    ziņot par valsts darba programmā izklāstīto darbību īstenošanu, ievērojot II pielikumā noteiktos termiņus.

    4. pants

    Eiropas Koordinācijas biroja uzdevumi un pienākumi

    Eiropas Koordinācijas biroja pienākums ir atbalstīt dalībvalstu savstarpējo informācijas apmaiņu par valsts darba programmām un kopīgo pārskatīšanu, un tas šo atbalstu cita starpā sniedz šādi:

    a)

    izplata Savienības līmenī pieejamo ar Regulas (ES) 2016/589 30. pantu saistīto informāciju valsts koordinācijas birojiem, lai tiem palīdzētu sagatavot valsts darba programmu projektus;

    b)

    izstrādā un EURES portāla ārtīklā uztur rīku, ar kuru valsts koordinācijas birojiem dara pieejamu 7. pantā minēto paraugu un jebkādu saistītu informāciju par tā aizpildīšanu un iesniegšanu un sniedz valsts koordinācijas birojiem iespēju pārskatīt citam cita valsts darba programmu projektus un iesniegt par tiem komentārus;

    c)

    uzrauga, kā tiek ievēroti termiņi, kas II pielikumā noteikti valsts darba programmu projektu iesniegšanai, kopīgajai pārskatīšanai un ziņošanai par valsts darba programmu īstenošanu;

    d)

    nodrošina jebkādus citus rīkus, apmācību un atbalstu, kas nepieciešami, lai atvieglotu informācijas apmaiņu un savstarpējo mācīšanos par plānošanas periodu;

    e)

    īpašā EURES portāla ārtīkla sadaļā visam EURES tīklam dara pieejamus attiecīgos plānošanas perioda elementus, lai palielinātu pārredzamību un veicinātu savstarpējo mācīšanos;

    f)

    mudina valsts koordinācijas birojus nodrošināt saskanīgu Regulas (ES) 2016/589 31. un 32. panta piemērošanu;

    g)

    regulāri informē koordinācijas grupu par darbību plānošanas periodā un vajadzības gadījumā ierosina parauga un procedūru izmaiņas.

    5. pants

    EURES dalībnieku un partneru uzdevumi un pienākumi

    EURES dalībnieki un partneri sniedz ieguldījumu EURES plānošanas periodā šādi:

    a)

    sniedz datus par pieejamajiem finanšu resursiem, cilvēkresursiem un plānotajām darbībām, kas tiks izmantoti valsts darba programmā;

    b)

    īsteno valsts darba programmas attiecīgās darbības;

    c)

    sniedz tādus datus par savu darbību īstenošanu, kas tiks izmantoti valsts darbības pārskatā.

    6. pants

    Koordinācijas grupas uzdevumi un pienākumi

    1.   Koordinācijas grupa rūpīgi pārrauga Regulas (ES) 2016/589 31. panta īstenošanu un ir forums, kurā apmainās ar viedokļiem un paraugpraksi, lai uzlabotu darbību EURES plānošanas periodā.

    2.   EURES koordinācijas grupa reizi gadā pārskata šā lēmuma piemērošanu, tādējādi sniedzot savu ieguldījumu darbības pārskatos un ex post novērtējuma ziņojumos, kas Komisijai jāsagatavo saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 33. un 35. pantu.

    3.   Koordinācijas grupa izlemj, kuri valsts darba programmu un valsts darbības pārskatu elementi attiecas uz visiem EURES darbiniekiem un kuriem tāpēc vajadzētu būt pieejamiem EURES portāla ārtīklā, lai nodrošinātu, ka EURES plānošanas periods tiek pienācīgi īstenots un ka tiek sasniegti EURES tīkla mērķi, kas noteikti Regulas (ES) 2016/589 6. pantā.

    4.   Koordinācijas grupa izlemj, kura informācija, kas izriet no EURES plānošanas perioda, ir noderīga un varētu tikt izmantota EURES darbības pārskatu sagatavošanai saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 33. pantu.

    7. pants

    Paraugs

    1.   Valsts koordinācijas biroji savu valsts darba programmu sagatavošanai izmanto I pielikumā sniegtā parauga elektronisko versiju.

    2.   Valsts koordinācijas biroji katrā I pielikumā sniegtā parauga sadaļā var iekļaut tik daudz darbību, cik nepieciešams.

    3.   Ja ir jāpielāgo vai jāmaina 4. panta b) punktā minētais rīks vai jebkāda ar to saistīta informācija un dokumentācija, Eiropas Koordinācijas birojs pirms jaunas versijas pieņemšanas apspriežas ar koordinācijas grupu saskaņā ar Regulas (ES) 2016/589 14. pantu.

    8. pants

    Process

    1.   Valsts koordinācijas biroji savu valsts darba programmu sagatavošanā ievēro II pielikumā sniegto grafiku.

    2.   Pēc pieņemšanas posma valsts darba programmas vai to daļas var būt pieejamas EURES tīklam EURES portāla ārtīklā.

    9. pants

    Stāšanās spēkā

    Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē, 2017. gada 11. jūlijā

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  OV L 107, 22.4.2016., 1. lpp.

    (2)  Komisijas 2012. gada 26. novembra Īstenošanas lēmums 2012/733/ES, ar ko īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Īstenošanas regulu (ES) Nr. 492/2011 attiecībā uz informācijas par brīvajām darba vietām un darba pieteikumiem apkopošanu un izplatīšanu un EURES dibināšanu (OV L 328, 28.11.2012., 21. lpp.).


    I PIELIKUMS

    PARAUGS, KAS VALSTS KOORDINĀCIJAS BIROJIEM JĀIZMANTO SAVU GADA DARBA PROGRAMMU SAGATAVOŠANĀ

    Šā parauga elektroniskā versija un visas konsolidētās tā versijas, kurās iekļautas turpmākas izmaiņas, valsts koordinācijas birojiem būs pieejamas EURES portālā.

    Darbības, kas minētas turpmāk dažādās parauga sadaļās, ir indikatīvas, un to uzskaitījums nav izsmeļošs.

    1.   KOPSAVILKUMS

    Šajā sadaļā sniedz īsu pārskatu par darba programmas prioritātēm un galvenajām darbībām pārskata periodā.

    2.   VISPĀRĪGI ATBALSTA PAKALPOJUMI

    2.1.   Atbalsta pakalpojumi darba ņēmējiem

    Šajā sadaļā sniedz pārskatu par darbībām, kurās tiek sniegts atbalsts darba ņēmējiem, piemēram:

    piemeklēšanas un darbā iekārtošanas darbībām (tostarp palīdzības sniegšanu darba pieteikumu un CV sagatavošanā),

    darbā pieņemšanas pasākumu organizēšanu,

    vispārīgas informācijas un norādījumu sniegšanu,

    konkrētas informācijas un norādījumu sniegšanu (piem., par darba un dzīves apstākļiem galamērķa valstī),

    attiecīgā gadījumā citām darbībām.

    2.2.   Atbalsta pakalpojumi darba devējiem

    Šajā sadaļā sniedz pārskatu par darbībām, kurās tiek sniegts atbalsts darba devējiem, tostarp īpašs atbalsts MVU, piemēram:

    piemeklēšanas un darbā iekārtošanas darbībām (tostarp palīdzības sniegšanu informācijas sagatavošanā par darba prasībām un brīvajām darbvietām),

    darbā pieņemšanas pasākumu organizēšanu,

    vispārīgas informācijas un norādījumu sniegšanu,

    informācijas sniegšanu par konkrētiem noteikumiem, kas attiecas uz pieņemšanu darbā no citas dalībvalsts, un par faktoriem, kas var atvieglot šādu pieņemšanu darbā,

    citām darbībām, ja piemērojams.

    3.   KONKRĒTI ATBALSTA PAKALPOJUMI

    3.1.   Atbalsts attiecībā uz māceklību un stažēšanos

    3.2.   Atbalsta pakalpojumi pārrobežu reģionos

    Šajā sadaļā sniedz pārskatu par darbībām, kurās tiek sniegts atbalsts pārrobežu darba ņēmējiem un darba devējiem darba tirgū pārrobežu reģionos, piemēram:

    piemeklēšanas un darbā iekārtošanas darbībām,

    tādas informācijas sniegšanu, kas attiecas uz pārrobežu darba ņēmēju specifisko situāciju un kas ir svarīga darba devējiem,

    centralizētu risinājumu izveidi pārrobežu darba ņēmēju un darba devēju informēšanai;

    citām (attiecīgā gadījumā).

    3.3.   Palīdzība pēc darbā pieņemšanas

    Šajā sadaļā sniedz pārskatu par darbībām, kuras veiktas, lai nodrošinātu mobilā darba ņēmēja labāku integrāciju jaunajā darbavietā, piemēram:

    vispārīgām darbībām, ar kurām darba devēji tiek informēti par darbā pieņemto darba ņēmēju integrāciju vai tiek veicināta darba devēju izpratne par to,

    informēšanu par pieejamiem apmācības pasākumiem, kas ir noderīgi darba ņēmēju integrācijai (piem., par valodu mācībām),

    citām (attiecīgā gadījumā).

    3.4.   Citas darbības un ieguldījums citās programmās

    Šajā sadaļā sniedz informāciju par dalību īpašās darba ņēmēju mobilitātes shēmās, kas saņem finansiālu atbalstu no ES budžeta vai valsts avotiem, dalību divpusējos vai daudzpusējos projektos, kas veltīti darba ņēmēju mobilitātei, un jebkurām citām darbībām, kas nepieder pie iepriekš minētajām kategorijām.

    4.   RESURSI UN PĀRVALDĪBA

    4.1.   Cilvēkresursi

    Aplēstais EURES (valsts koordinācijas biroja, EURES dalībnieku un partneru) pilnslodzes ekvivalenta darbinieku kopējais skaits.

    4.2.   Finanšu resursi

    Aplēstais šīm iesaistītajām organizācijām pieejamo resursu (EUR) piešķīrums sadalījumā pa avotiem: valsts avoti, ES budžets (attiecīgā gadījumā) un citi avoti (attiecīgā gadījumā).

    4.3.   IT/infrastruktūra

    IT rīki un infrastruktūra, kas veltīti EURES darbībai, kā arī piekļuve citiem rīkiem, kas kopīgoti ar EURES dalībniekiem (piem., valsts nodarbinātības dienestu vispārīgā infrastruktūra) un partneriem.

    4.4.   Pārvaldība

    Šajā sadaļā sniedz pārskatu par darbībām valsts tīkla darbības atbalstam, piemēram:

    izpratnes veicināšanas darbībām valsts tīkla vajadzībām,

    valsts koordinācijas biroja un valsts tīkla EURES dalībnieku un partneru sadarbspēju un sadarbību,

    jaunu, novatorisku pieeju izmantošanu pakalpojumu sniegšanā,

    sadarbību ar citām ieinteresētajām personām, piemēram, sociālajiem partneriem, citiem tīkliem, profesionālās orientācijas dienestiem, tirdzniecības palātām, par sociālo nodrošinājumu un nodokļiem atbildīgajām iestādēm utt.

    4.5.   Apmācība

    Šajā sadaļā sniedz informāciju par apmācību (tostarp sagatavošanās kursiem) valsts, reģionālā un vietējā līmenī un – attiecīgā gadījumā – par jebkādiem citiem mācīšanās pasākumiem, ar kuriem tiek sekmēta prasmju un zināšanu pilnveide tīklā.

    4.6.   Komunikācija

    Šajā sadaļā uzskaita īpašas darbības, kas izriet no valstu komunikācijas plāniem un/vai EURES komunikācijas stratēģijas, un – attiecīgā gadījumā – citas svarīgas komunikācijas un izpratnes veicināšanas darbības, ko plānots īstenot pārskata periodā un kas attiecas uz iepriekš 2. un 3. sadaļā uzskaitītajiem atbalsta pasākumiem.

    4.7.   Darbību pārraudzība un novērtēšana

    Šajā sadaļā uzskaita rīkus, ar kuriem novērtē EURES darbības rezultātus un iznākumus valsts līmenī.


    II PIELIKUMS

    GADA VALSTS DARBA PROGRAMMAS SAGATAVOŠANAS GRAFIKS

    1.   SAGATAVOŠANĀS POSMS

    Valsts koordinācijas birojiem jānodrošina, ka tiek vākta, analizēta un kopīgota informācija par darbaspēka trūkumu un pārpalikumu valsts un nozaru darba tirgos, īpašu uzmanību pievēršot darba tirgū vismazāk aizsargātajām grupām un bezdarba visvairāk skartajiem reģioniem un ņemot vērā datus par mobilitātes plūsmām un modeļiem.

    2.   PROJEKTA SAGATAVOŠANAS POSMS

    Valsts koordinācijas birojiem, izmantojot sagatavošanās posmā savākto informāciju, līdz N – 1. gada 31. oktobrim ir jāsagatavo valsts darba programmas pirmā versija. Projekti ir pieejami īpašā EURES portāla ārtīkla sadaļā.

    3.   KOPĪGĀS PĀRSKATĪŠANAS POSMS

    Valsts koordinācijas birojiem līdz N – 1. gada 31. decembrim kopīgi jāpārskata gada valsts darba programmu projekti.

    4.   PIEŅEMŠANAS POSMS

    Valsts koordinācijas birojiem ir jāpabeidz valsts darba programmas līdz N gada 31. janvārim, ņemot vērā pārskatīšanas posmā saņemtās atsauksmes.

    5.   ĪSTENOŠANAS POSMS

    Gada valsts darba programmas īsteno no N gada janvāra līdz decembrim.

    6.   ZIŅOŠANAS POSMS

    Valsts koordinācijas birojiem jāvāc informācija par valsts darba programmas rezultātiem un līdz N + 1. gada 31. martam jāziņo par tās īstenošanu.


    Top