Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002D0364

    Komisijas Lēmums (2002. gada 7. maijs) par kopējām tehniskām specifikācijām attiecībā uz in vitro diagnostikas medicīnas ierīcēm (paziņots ar dokumenta numuru C (2002) 1344)Dokuments attiecas uz EEZ.

    OV L 131, 16.5.2002, p. 17–30 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/03/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2002/364/oj

    32002D0364

    Komisijas Lēmums (2002. gada 7. maijs) par kopējām tehniskām specifikācijām attiecībā uz in vitro diagnostikas medicīnas ierīcēm (paziņots ar dokumenta numuru C (2002) 1344)Dokuments attiecas uz EEZ.

    Oficiālais Vēstnesis L 131 , 16/05/2002 Lpp. 0017 - 0030
    CS.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    ET.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    HU.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    LT.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    LV.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    MT.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    PL.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    SK.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472
    SL.ES Nodaļa 13 Sējums 29 Lpp. 459 - 472


    Komisijas Lēmums

    (2002. gada 7. maijs)

    par kopējām tehniskām specifikācijām attiecībā uz in vitro diagnostikas medicīnas ierīcēm

    (paziņots ar dokumenta numuru C (2002) 1344)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    (2002/364/EK)

    EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 1998. gada 27. oktobra Direktīvu 98/79/EK par in vitro diagnostikas medicīnas ierīcēm [1] un jo īpaši tās 5. panta 3. punkta otro daļu,

    tā kā:

    (1) Direktīva 98/79/EK nosaka pamatprasības attiecībā uz in vitro diagnostikas medicīnas ierīcēm, laižot tās tirgū, un atbilstība saskaņotajiem standartiem paredz atbilstības prezumpciju saskaņā ar minētajām pamatprasībām.

    (2) Izņēmuma kārtā attiecībā uz šiem vispārējiem principiem kopējo tehnisko specifikāciju izstrādāšanā ņem vērā dažās dalībvalstīs esošo praksi, saskaņā ar kuru valsts iestādes apstiprina specifikācijas galvenokārt tādām atlasītajām ierīcēm, ko izmanto asins nodošanas un orgānu ziedošanas drošības novērtējumam. Šīs kopējās tehniskās specifikācijas izmanto darbības un atkārtotam novērtējumam.

    (3) Dažādu ieinteresēto personu zinātniskos ekspertus iesaista kopējo tehnisko specifikāciju projekta izstrādē.

    (4) Direktīva 98/79/EK paredz dalībvalstu uzticību attiecībā uz pamatprasību atbilstību ierīcēs, kas projektētas un ražotas saskaņā ar kopējām tehniskām specifikācijām, kuras izstrādātas dažām augstākā riska kategorijas ierīcēm. Šīs specifikācijas nosaka attiecīgos darbības un atkārtotu novērtējumu, partijas izlaides kritērijus, standartmetodes un standartmateriālus.

    (5) Parasti ražotāji izpilda kopējo tehnisko specifikāciju atbilstības prasības. Ja pienācīgi pamatotu iemeslu dēļ ražotāji neizpilda šīs specifikācijas, tie pieņem vismaz ekvivalenta līmeņa risinājumus attiecībā uz specifikācijās noteikto.

    (6) Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar tās komitejas atzinumu, kas izveidota saskaņā ar Padomes Direktīvas 90/385/EEK [2] 6. panta 2. punktu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Tehniskās specifikācijas, saskaņā ar paredzētajām šā lēmuma pielikumā, apstiprina atbilstīgi kopējām tehniskām specifikācijām in vitro diagnostikas medicīnas ierīcēs, kas minētas Direktīvas 98/79/EK II pielikuma A sarakstā.

    2. pants

    Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

    Briselē, 2002. gada 7. maijā

    Komisijas vārdā —

    Komisijas loceklis

    Erkki Liikanen

    [1] OV L 331, 7.12.1998., 1. lpp.

    [2] OV L 189, 20.7.1990., 17. lpp.

    --------------------------------------------------

    PIELIKUMS

    KTS — KOPĒJĀS TEHNISKĀS SPECIFIKĀCIJAS IN VITRO DIAGNOSTIKAS MEDICĪNAS IERĪCĒM

    1. DARBĪBAS JOMA

    Šīs kopējās tehniskās specifikācijas attiecas uz II pielikumā A sarakstā minētajām ierīcēm:

    - reaģentiem, reaģentu produktiem, iekļaujot attiecīgos kalibratorus un kontroles materiālus, lai noteiktu šādas asins grupas — ABO sistēmā, rēzus piederību(C, c, D, E, e), Kell antigēnu,

    - reaģentus un reaģentu produktus, iekļaujot attiecīgos kalibratorus un kontroles materiālus cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas (HIV 1 un 2), cilvēka T — šūnu limfotrofā vīrusa I un II (HTLV I un II) un B, C un D hepatīta marķieru atklāšanai, apstiprināšanai un to apjoma noteikšanai cilvēka paraugos.

    2. DEFINĪCIJAS

    (Diagnostiskā) jutība

    Varbūtība, ka ierīce mērķa marķiera klātbūtnē dod pozitīvu rezultātu.

    Patiesi pozitīvs

    Paraugs, par kuru zināms, ka tas pozitīvs attiecībā uz mērķa marķieri, un kuru ierīce klasificējusi pareizi.

    Šķietami negatīvs

    Paraugs, par kuru zināms, ka tas pozitīvs attiecībā uz mērķa marķieri, un kuru ierīce klasificējusi nepareizi.

    (Diagnostikas) specifiskums

    Varbūtība, ka ierīce dod negatīvus rezultātus, iztrūkstot mērķa marķierim.

    Šķietami pozitīvs

    Paraugs, par kuru zināms, ka tas negatīvs attiecībā uz mērķa marķieri, un kuru ierīce klasificējusi nepareizi.

    Patiesi negatīvs

    Paraugs, par kuru zināms, ka tas negatīvs attiecībā uz mērķa marķieri, un kuru ierīce klasificējusi pareizi.

    Analītiskais jutīgums

    KTS sakarā šo izsaka atbilstīgi atklāšanas robežai, t.i., mazākais mērķa marķiera apjoms, ko nosaka precīzi.

    Analītiskais specifiskums

    Metodes spēja noteikt vienīgi mērķa marķieri.

    Nukleīnskābi pastiprinošas metodes (NPM)

    Šajā dokumentā terminu "NPM" pielieto nukleīnskābju atklāšanas un/vai to daudzuma noteikšanas testos vai ar mērķa secības pastiprināšanu, signāla pastiprināšanu vai hibridizāciju.

    Ātrā pārbaude

    Ar terminu "ātrā pārbaude" saprot tādas pārbaudes, ko pielieto vienas pašas vai mazās sērijās un kas paredzētas, lai dotu ātru rezultātu par attiecīgo pārbaudīto pacientu.

    Noturīgums

    Analītiskās procedūras noturīgums ir mērs attiecībā uz tās spēju palikt neietekmētai ar mazām, bet apzinātām variācijām metodes parametros, un parastā lietošanas režīmā paredz ticamības norādi.

    Visas sistēmas atteices intensitāte

    Visas sistēmas atteices intensitāte ir atteiču biežums, ja visu procesu veic atbilstīgi ražotāja noteiktajam.

    3. KOPĒJĀS TEHNISKĀS SPECIFIKĀCIJAS (KTS) ATTIECĪBĀ UZ PRODUKCIJU, KO NOSAKA DIREKTĪVAS 98/79/EK II PIELIKUMA A SARAKSTS.

    3.1. Novērtējuma darbības KTS attiecībā uz reaģentu un reaģentu produktu HIV infekcijas (HIV 1 un 2), HTLV I un II, un B, C, D hepatīta marķieru atklāšanu, apstiprināšanu un to apjoma noteikšanu cilvēka paraugos.

    VISPĀRĪGIE PRINCIPI

    3.1.1. Tādas ierīces, kas atklāj vīrusu infekcijas un ko laiž tirgū lietošanai vai skrīninga vai diagnosticējošās pārbaudēs, kuras atbilst tādām pašām prasībām attiecībā uz jutīgumu un specifiskumu (sk. 1. tabulu).

    3.1.2. Ierīces, kuras ražotājs paredz tādu ķermeņa šķidrumu pārbaudei, kas nav serums vai plazma, t.i., urīns, siekalas un citi, atbilst tādām pašām seruma vai plazmas pārbaužu KTS prasībām attiecībā uz jutīgumu un specifiskumu. Darbības novērtējumu veic ar to pašu indivīdu paraugiem gan pārbaudēs, ko apstiprina, gan attiecīgajās seruma vai plazmas pārbaudēs.

    3.1.3. Ierīces, ko ražotājs paredz pašpārbaudei, t.i., lietošanai mājas apstākļos, atbilst tādām pašām profesionālās lietošanas attiecīgo ierīču KTS prasībām attiecībā uz jutīgumu un specifiskumu. Būtiskas darbības novērtējuma daļas veic (vai atkārto) attiecīgs neprofesionāls lietotājs, lai apstiprinātu ierīces darbību un lietošanas instrukciju.

    3.1.4. Visas darbības novērtējumu veic tiešā salīdzinājumā ar pieļaujamas darbības vispāratzītu ierīci. Līdzko attiecībā uz in vitro diagnostikas medicīnas ierīci nosaka CE marķējumu, salīdzinājumam izmantoto ierīci marķē ar CE, ja darbības novērtējuma laikā tā ir tirdzniecībā.

    3.1.5. Ja kādā novērtējuma daļā identificē pretrunīgus pārbaužu rezultātus, šādus rezultātus pārbauda ciktāl iespējams, piemēram:

    - pārbaudot pretrunīgo paraugu turpmākās pārbaužu sistēmās,

    - izmantojot alternatīvu metodi vai marķieri,

    - pārskatot pacienta klīnisko stāvokli un diagnozi, un

    - pārbaudot turpmākos paraugus.

    3.1.6. Darbības novērtējumu īsteno iedzīvotāju ekvivalentā, kas vienāds ar Eiropas iedzīvotājiem.

    3.1.7. darbības novērtējumā izmantotos pozitīvos paraugus atlasa, lai uzrādītu dažādas attiecīgās slimības(u) stadijas, antivielu modeļus, genotipus, apakštipus, utt.

    3.1.8. Visus patiesi pozitīvos paraugus identificē par pozitīviem ar CE marķējuma ierīci attiecībā uz asins skrīninga ierīcēm (izņemot B hepatīta virsmas antigēna jeb HBsAg pārbaudes) (1. tabula). Jaunā ierīce ar kopējo darbību, kas ekvivalenta vispāratzītas ierīces darbībai, attiecībā uz HBsAg pārbaudēm (sk. 3.1.4. principu). Agrajā inficēšanās stadijā (seropārveidošana) diagnosticējošās pārbaudes jutīgums uzrāda jaunākos sasniegumus. Neatkarīgi no tā vai šādu pašu vai papildu seropārveidošanas paneļu turpmāku pārbaudi veic pilnvarotā iestāde vai ražotājs, rezultātus apstiprina sākotnējā darbības novērtējuma dati (sk. 1. tabulu).

    3.1.9. Darbības novērtējumā lietotos negatīvos paraugus nosaka tā, lai uzrādītu mērķa auditoriju, kam paredzēta pārbaude, piemēram, asins donori, hospitalizēti pacienti, grūtnieces, utt.

    3.1.10. Asinsdonoru iedzīvotājus attiecībā uz skrīninga pārbaužu (1. tabula) darbības novērtējumiem izvēlas vismaz no diviem asinsdonoru centriem un tie ir secīgi asins ziedojumi, kas nav atlasīti tā, lai izslēgtu pirmās reizes donorus.

    3.1.11. Asins ziedojumu ierīces ir vismaz 99,5 % specifiskas, ja vien pievienotajās tabulās nav norādīts citādi. Specifiskumu aprēķina, izmantojot atkārtoti reaktīvu (t.i. šķietami pozitīvus) rezultātu biežumu attiecībā uz asinsdonoriem, kas ir negatīvi attiecībā uz mērķa marķieri.

    3.1.12. Ierīču vērtējums ir darbības novērtējuma daļa, lai noteiktu potenciāli traucējošu vielu ietekmi. Novērtējumam pakļautās potenciāli traucējošās vielas ir zināmā mērā atkarīgas no reaģenta sastāva un pārbaudes struktūras. Potenciāli traucējošo vielu identifikācija ir daļa no riska analīzes, ko prasa pamatprasības attiecībā uz katru jaunu ierīci, bet tā iekļauj, piemēram:

    - paraugus, kas pārstāv "radniecīgas" infekcijas,

    - paraugus no daudzbērnu mātēm, t.i., sievietēm, kam bija vairāk nekā viena grūtniecība, vai reimatoīdā faktora pozitīviem pacientiem,

    - attiecībā uz rekombinantajiem antigēniem, cilvēka antivielas pret ekspresijas sistēmas sastāvdaļām, piemēram, antivielas pret E. Coli antigēnu vai antivielas pret rauga sēnīti.

    3.1.13. Darbības novērtējums parāda seruma un plazmas vienādību attiecībā uz ierīcēm, ko ražotājs paredz ar seruma vai plazmas pielietošanu. Minēto parāda uz vismaz 50 ziedošanām.

    3.1.14. Ierīču ar plazmas pielietojumu darbības novērtējumā pārbauda ierīces darbību, pielietojot visus antikoagulantus, ko ražotājs norāda ierīces izmantošanā. Minēto parāda uz vismaz 50 ziedošanām.

    3.1.15. Visas sistēmas atteices intensitāti, kas izraisa šķietami negatīvus rezultātus, nosaka kā daļu no prasītās riska analīzes atkārtotās pārbaudēs attiecībā uz zemi pozitīviem paraugiem.

    3.2. Papildu prasības nukleīnskābi pastiprinošām metodēm (NPM)

    Darbības novērtējuma kritēriji NPM pārbaudēm ir 2. tabulā.

    3.2.1. Funkcionalitātes kontrole katram pārbaudes paraugam (iekšējai kontrolei) uzrāda jaunākos sasniegumus attiecībā uz mērķa secības pastiprināšanas pārbaudēm. Pēc iespējas kontroli izmanto visa procesā laikā, t.i., iegūšanā, pastiprināšanā/hibridizācijā, atklāšanā.

    3.2.2. NPM pārbaužu analītisko jutīgumu vai atklāšanas robežu izsaka ar 95 % pozitīvu robežvērtību. Tā ir nosakāmās komponentes koncentrācija, ja 95 % no veiktajām pārbaudēm dod pozitīvus rezultātus pēc sērijveida atšķaidīšanas ar starptautiskiem standartmateriāliem, piemēram, WHO standarts (Pasaules Veselības organizācijas) vai kalibrēts standartmateriāls.

    3.2.3. Genotipa noteikšanu norāda, apstiprinot attiecīgā praimera vai zondes konstrukciju, kā arī pārbaudot raksturīgākos genotipizētos paraugus.

    3.2.4. Kvantitatīvo NPM pārbaužu rezultāti atbilst starptautiskajiem standartiem vai kalibrētiem standartmateriāliem, ja tie pieejami, un izteikti starptautiskās vienībās, ko izmanto konkrētā pielietošanas jomā.

    3.2.5. NPM pārbaudes izmanto, lai atklātu vīrusu antivielas negatīvos paraugos, t.i., iepriekšējas seropārveidošanas paraugos. Vīrusi imūnkompleksos darbojas atšķirīgi salīdzinājumā ar brīvajiem vīrusiem, piemēram, centrifugēšanas etapā. Tādēļ ir svarīgi, ka noturīguma izpētē iekļauj antivielu — negatīvos (iepriekšējas seropārveidošanas) paraugus.

    3.2.6. Noturības izpētē veic vismaz piecus piegājienus ar atšķirīgiem augsti — pozitīviem un negatīviem paraugiem attiecībā uz potenciālās pārnešanas izmeklēšanu. Augsti pozitīvie paraugi ietver paraugus ar dabiski radītiem augstiem vīrusu titriem.

    3.2.7. Pārbaudot zemi pozitīvus paraugus nosaka visas sistēmas atteices intensitāti, kas izraisa šķietami negatīvus rezultātus. Zemi pozitīvajos paraugos ir vīrusa koncentrācija, kas vienāda ar 3 x 95 % no pozitīvās vīrusa robežkoncentrācijas.

    3.3. KTS ražotāja izlaisto reaģentu un reaģentu produktu pārbaudei attiecībā uz HIV infekcijas (HIV 1 un 2), HTLV I un II un B, C, D hepatīta marķieru atklāšanu, apstiprināšanu un to apjoma noteikšanu cilvēka paraugos (vienīgi imunoloģiskas pārbaudes).

    3.3.1. Ražotāja izlaides pārbaudes kritēriji nodrošina, ka katra partija konsekventi identificē attiecīgos antigēnus, epitopus un antivielas.

    3.3.2. Ražotāja partijas izlaides pārbaudē iekļauj vismaz 100 paraugus, kas ir negatīvi attiecībā uz atbilstīgo nosakāmo komponenti.

    3.4. Darbības novērtējuma KTS attiecībā uz reaģentiem un reaģentu produktiem, kam nosaka asins grupu antigēnus ABO sistēmā (A, B), rēzus piederību (C, c, D, E, e) un Kell antigēnu (K).

    Darbības novērtējuma kritēriji uzskaitīti 9. tabulā, lai noteiktu reaģentu un reaģentu produktu ABO sistēmas asins grupu, rēzus piederību (C, c, D, E, e) un Kell antigēnu.

    3.4.1. Visus darbības novērtējumus veic tiešā salīdzinājumā ar pieņemamas darbības vispāratzītu ierīci. Līdzko attiecībā uz in vitro diagnostikas medicīnas ierīci nosaka CE marķējumu, salīdzinājumam izmantoto ierīci marķē ar CE, ja tā darbības novērtējuma laikā ir tirdzniecībā.

    3.4.2. Ja novērtējuma daļā identificē pretrunīgus pārbaužu rezultātus, šos rezultātus pārbauda ciktāl iespējams, piemēram:

    - vērtējot pretrunīgos paraugus turpmākās pārbaužu sistēmās,

    - izmantojot alternatīvu metodi.

    3.4.3. Darbības novērtējumu veic attiecībā uz auditoriju, kas ekvivalenta Eiropas iedzīvotājiem.

    3.4.4. Lai norādītu atšķirīgu un vāju antigēnu izteiksmi, atlasa pozitīvus paraugus, ko izmanto darbības novērtējuma veikšanai.

    3.4.5. Lai noteiktu potenciāli traucējošu vielu ietekmi, ierīču novērtējums ir daļa no darbības novērtējuma. Vērtējamās potenciāli traucējošās vielas ir zināmā mērā atkarīgas no reaģenta sastāva un pārbaudes struktūras. Potenciāli traucējošo vielu identifikācija ir daļa no riska analīzes, ko prasa pamatprasības attiecībā uz katru jaunu ierīci.

    3.4.6. Ierīču ar plazmas pielietojumu darbības novērtējumā pārbauda ierīces darbību, pielietojot visus antikoagulantus, ko ražotājs norāda ierīces izmantošanā. Minēto parāda uz vismaz 50 ziedošanām.

    3.5. KTS ražotāja izlaisto reaģentu un reaģentu produktu pārbaudēm attiecībā uz asins grupu antigēnu noteikšanu ABO sistēmā, rēzus piederību (C, c, D, E, e) un Kell sistēmu (K).

    3.5.1. Ražotāja izlaides pārbaudes kritēriji nodrošina, ka katra partija konsekventi identificē antigēnus, epitopus un antivielas.

    3.5.2. Ražotāja partijas izlaides pārbaudes prasības izklāstītas 10. tabulā.

    1. tabula "Skrīninga" pārbaudes: anti — HIV 1 un 2, anti — HTLV I un II, anti — HCV, HBsAg, anti — HBc

    | Anti — HIV 1/2 | Anti — HTLV I/II | Anti — HCV | HbsAg | Anti — HBc |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | 400 HIV 1100 HIV 2,tostarp 40, kas nav no B apakštipiem,visi pieejamie HIV 1 apakštipi ir vismaz trīs katrā apakštipā | 300 HTLV I100 HTLV II | 400,tostarp genotipus 1a — 4a,vismaz 20 paraugi no viena genotipa; 4 genotipus, kas nav a un 5;vismaz 10 paraugi no viena genotipa | 400,tostarp apakštipa izvērtēšanu | 400,tostarp citu HBV marķieru novērtējumu |

    Seropārveidošanas paneļi | 20 paneļi,10 turpmākie paneļi (pilnvarotajā iestādē vai pie ražotāja) | Definē pieejamības gadījumā | 20 paneļi,10 turpmākie paneļi (pilnvarotajā iestādē vai pie ražotāja) | 20 paneļi,10 turpmākie paneļi (pilnvarotajā iestādē vai pie ražotāja) | Definē pieejamības gadījumā |

    Analītiskais jutīgums | Standarti | | | | 0,5 ng/ml (Francijas/Apvienotās Karalistes standarts līdz WHO standarta pieejamībai) | |

    Specifiskums | Ziedotāji, kas nav atlasīti (tostarp vienas reizes ziedotāji) | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 |

    Hospitalizēti pacienti | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |

    Potenciāli savstarpēji reaģējoši asins paraugi (RF+, attiecīgie vīrusi, grūtnieces utt.) | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |

    2. tabula: NPM pārbaudes attiecībā uz HIV1, HCV, HBV, HTLV I/II (kvalitatīvās un kvantitatīvās, izņemot molekulāro tipizēšanu)

    [1]

    Piezīme.

    Pieņemšanas kritēriji "visas sistēmas atteices intensitātei, kas izraisa šķietami negatīvus rezultātus" ir 99 pozitīvas pārbaudes no 100.

    HIV 1 | HCV | HBV | HTLV I/II | Pieņemšanas kritēriji |

    NPM | kvalitatīvās | kvantitatīvās | kvalitatīvās | kvantitatīvās | kvalitatīvās | kvantitatīvās | kvalitatīvās | kvantitatīvās |

    kvantitatīvās attiecībā uz HIV | kvantitatīvās attiecībā uz HIV | kvantitatīvās attiecībā uz HIV |

    Jutīguma noteikšanas robeža Analītiskā jutīguma noteikšana (IU/ml; ko nosaka WHO standarti vai kalibrēti standartmateriāli) | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] — vairākas atšķaidīšanu sērijas, ievērojot robežkoncentrāciju; statistiskā analīze (piemēram, Probit analīze), pamatojoties uz vismaz 24 atkārtojumiem; 95 % robežvērtības aprēķināšana | Atklāšanas robeža — atbilstoši kvalitatīvajām pārbaudēm Apjoma noteikšanas robeža — kalibrētu pamatpreparātu atšķaidīšana (puse no log 10 vai mazāk), apjoma noteikšanas apakšējās, augšējās robežas, precizitāte, pareizība, "lineārā mērīšanas diapazona", "dinamiskā diapazona" definēšana. Uzrāda reproducējamību dažādos koncentrācijas līmeņos | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] — vairākas atšķaidīšanu sērijas, ievērojot robežkoncentrāciju; statistiskā analīze (piemēram, Probit analīze), pamatojoties uz vismaz 24 atkārtojumiem; 95 % robežvērtības aprēķināšana | | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] — vairākas atšķaidīšanu sērijas, ievērojot robežkoncentrāciju; statistiskā analīze (piemēram, Probit analīze), pamatojoties uz vismaz 24 atkārtojumiem; 95 % robežvērtības aprēķināšana | | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] — vairākas atšķaidīšanu sērijas, ievērojot robežkoncentrāciju; statistiskā analīze (piemēram, Probit analīze), pamatojoties uz vismaz 24 atkārtojumiem; 95 % robežvērtības aprēķināšana | |

    Genotips/apakštipa noteikšana/apjoma noteikšanas efektivitāte | Vismaz 10 paraugi no katra apakštipa (ciktāl tie pieejami) šūnu kultūras centrifugāti (aizvieto retus HIV 1 apakštipus) | Visu attiecīgo genotipu/apakštipu atšķaidīšanas sērijas, priekšrocība standartmateriālie, ciktāl tie pieejami Izmanto transkriptus vai plazmīdas, kuru apjomu nosaka attiecīga metode | Vismaz 10 paraugi no katra genotipa (ciktāl tie pieejami) | | Ciktāl pieejami kalibrēti genotipu standartmateriāli | | Ciktāl pieejami kalibrēti genotipu standartmateriāli | |

    Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] ciktāl pieejami kalibrēti apakštipu standartmateriāli; in vitro transkripti ir alternatīva | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] ciktāl pieejami kalibrēti apakštipu standartmateriāli; in vitro transkripti ir alternatīva | | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] ciktāl pieejami kalibrēti apakštipu standartmateriāli; in vitro transkripti ir alternatīva | | Atbilstoši Eiropas Farmakopejas apstiprināšanas pamatnostādnei [1] ciktāl pieejami kalibrēti apakštipu standartmateriāli; in vitro transkripti ir alternatīva | | |

    negatīvu paraugu diagnostiskais specifiskums | 500 asins ziedotāji | 100 asins ziedotāji | 500 asins ziedotāji | | 500 asins ziedotāji | | 500 individuālas asins ziedošanas | | |

    Potenciāli savstarpēji reaģējoši marķieri | Ar piemērotas pārbaužu koncepcijas (piemēram, secības salīdzināšanas) pierādījumiem un/vai vismaz 10 cilvēku retrovīrusiem (piemēram, HTLV) pozitīvu paraugu pārbaudi | Atbilstoši kvalitatīvām pārbaudēm | Ar pārbaužu koncepciju un/vai vismaz 10 cilvēka flavivīrusiem (piemēram, HGV, YFV — dzeltenā drudža vīrusa) pozitīvu paraugu pārbaudi | | Ar pārbaužu koncepciju un/vai vismaz 10 citu DNS vīrusu pozitīvu paraugu pārbaudi | | Ar pārbaužu koncepciju un/vai vismaz 10 cilvēka retrovīrusa (piemēra, HIV) pozitīvu paraugu pārbaudi | | |

    Noturība | | Atbilstoši kvalitatīvām pārbaudēm | | | | | | | |

    Kontaminācija | Vismaz 5 reizes, pamīšus izmantojot augsti pozitīvus paraugus (par kuriem zināms, ka tie radušies dabiski) un negatīvus paraugus | | Vismaz 5 reizes, pamīšus izmantojot augsti pozitīvus paraugus (par kuriem zināms, ka tie radušies dabiski) un negatīvus paraugus | | Vismaz 5 reizes, pamīšus izmantojot augsti pozitīvus paraugus (par kuriem zināms, ka tie radušies dabiski) un negatīvus paraugus | | Vismaz 5 reizes, pamīšus izmantojot augsti pozitīvus paraugus (par kuriem zināms, ka tie radušies dabiski) un negatīvus paraugus | | |

    Inhibēšana | Iekšēja kontrole, ko ieteicams īstenot visā NPM procedūrā | | Iekšēja kontrole, ko ieteicams īstenot visā NPM procedūrā | | Iekšēja kontrole, ko ieteicams īstenot visā NPM procedūrā | | Iekšēja kontrole, ko ieteicams īstenot visā NPM procedūrā | | |

    Visas sistēmas atteices intensitāte, kas izraisa šķietami negatīvus rezultātus | Vismaz 100 vīrusa inficēti paraugi ar 3 x 95 % pozitīvu robežkoncentrāciju | | Vismaz 100 vīrusa inficēti paraugi ar 3 x 95 % pozitīvu robežkoncentrāciju | | Vismaz 100 vīrusa inficēti paraugi ar 3 x 95 % pozitīvu robežkoncentrāciju | | Vismaz 100 vīrusa inficēti paraugi ar 3 x 95 % pozitīvu robežkoncentrāciju | | 99 no 100 pārbaudēm pozitīvas |

    3. tabula: Ātrās pārbaudes: anti — HIV 1 un 2, anti — HCV, HBsAg, anti — HBc, anti — HTLV I un II

    | Anti — HIV 1/2 | Anti — HCV | HbsAg | Anti — HBc | Anti — HTLV I/III | Pieņemšanas kritēriji |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | Kritēriji, kas atbilst skrīninga pārbaudēs lietotajiem | Kritēriji, kas atbilst skrīninga pārbaudēs lietotajiem | Kritēriji, kas atbilst skrīninga pārbaudēs lietotajiem | Kritēriji, kas atbilst skrīninga pārbaudēs lietotajiem | Kritēriji, kas atbilst skrīninga pārbaudēs lietotajiem | Kritēriji, kas atbilst skrīninga pārbaudēs lietotajiem |

    Diagnostiskais specifiskums | Negatīvi paraugi | 1000 asins ziedojumi | 1000 asins ziedojumi | 1000 asins ziedojumi | 1000 asins ziedojumi | 1000 asins ziedojumi | >= 99 % (anti — HBc: >= 96 %) |

    200 klīniski paraugi | 200 klīniski paraugi | 200 klīniski paraugi | 200 klīniski paraugi | 200 klīniski paraugi |

    200 paraugi no grūtniecēm | 200 paraugi no grūtniecēm | 200 paraugi no grūtniecēm | | 200 paraugi no grūtniecēm |

    100 potenciāli traucējoši paraugi | 100 potenciāli traucējoši paraugi | 100 potenciāli traucējoši paraugi | 100 potenciāli traucējoši paraugi | 100 potenciāli traucējoši paraugi |

    4. tabula: Apstiprinošas/papildu pārbaudes attiecībā uz anti — HIV 1 un 2, anti — HTLV I un II, anti — HCV, HbsAg

    | Anti — HIV apstiprinoša pārbaude | Anti — HTLV apstiprinoša pārbaude | HCV papildu pārbaude | HBsAg apstiprinoša pārbaude | Pieņemšanas kritēriji |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | 200 HIV 1 un 100 HIV 2 | 200 HTLV I un 100 HTLV II | 300 HCV | 300 HBsAG | Pozitīva (vai nenoteikta), nevis negatīva pareiza identifikācija |

    Tostarp paraugus no dažādām inficēšanās stadijām un tādus, kas norāda dažādu modeļu antivielas | Tostarp paraugus no dažādām inficēšanās stadijām un tādus, kas norāda dažādu modeļu antivielas Genotipi 1 — 4a: 15 paraugi; genotipi 4 (nav no a), 5: pieci paraugi; seši, ja pieejami | Tostarp paraugus no dažādām inficēšanās stadijām, 20 augsti pozitīvi paraugi (> 50 ng HBsAg/ml); 20 paraugi, kas iekļaujas robeždiapazonā |

    Seropārveidošanas paneļi | 15 seropārveidošanas paneļi/zemu titru paneļi | | 15 seropārveidošanas paneļi/zemu titru paneļi | 15 seropārveidošanas paneļi/zemu titru paneļi |

    Analītiskais jutīgums | Standarti | | | | HBsAg standarti (AdM, NIBSC, WHO) |

    Diagnostiskais specifiskums | Negatīvi paraugi | 200 asins ziedojumi | 200 asins ziedojumi | 200 asins ziedojumi | 20 šķietami pozitīvi attiecīgajā skrīninga pārbaudē [2] | Neviens šķietami pozitīvs rezultāts/ nevienas neitralizācijas [2] |

    200 klīniskie paraugi, tostarp no grūtniecēm | 200 klīniskie paraugi, tostarp no grūtniecēm | 200 klīniskie paraugi, tostarp no grūtniecēm | |

    50 potenciāli traucējoši paraugi, tostarp paraugus ar nenoteiktiem rezultātiem citās apstiprinošās pārbaudēs | 50 potenciāli traucējoši paraugi, tostarp paraugus ar nenoteiktiem rezultātiem citās apstiprinošās pārbaudēs | 50 potenciāli traucējoši paraugi, tostarp paraugus ar nenoteiktiem rezultātiem citās papildu pārbaudēs | 50 potenciāli traucējoši paraugi |

    5. tabula: HIV 1 antigēns

    | HIV 1 antigēna pārbaude | Pieņemšanas kritēriji |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | 50 HIV 1 antigēna pozitīvs, 50 šūnu kultūras centrifugāts, tostarp atšķirīgus HIV 1 apakštipus un HIV 2 | Pareiza identifikācija (pēc neitralizēšanas) |

    Seropārveidošanas paneļi | 20 seropārveidošanas paneļi/zemu titru paneļi | |

    Diagnostiskais specifiskums | Standarti | ADM vai 1. Starptautiskais standartpreparāts | < 50 pg/ml |

    Diagnostiskais specifiskums | | 200 asins ziedojumi, 200 klīniski paraugi, 50 potenciāli traucējoši paraugi | >= 99,5 % pēc neitralizācijas |

    6. tabula: Serotipizēšanas pārbaude: HCV

    | HCV 1 serotipizēšanas pārbaude | Pieņemšanas kritēriji |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | 200, tostarp genotipus 1 — 4a: > 20 paraugi; 4 (nav no a), 5: > 10 paraugi; 6, ja pieejams | >= 95 % saskaņa starp serotipizēšanu un genotipizēšanu |

    Diagnostiskais specifiskums | Negatīvi paraugi | 100 | |

    7. tabula: HBV marķieri: anti — HBs, anti — HBc IgM, anti — HBe, HBeAg

    | Anti — HBs | Anti — HBC IgM | Anti — Hbe | HBeAg | Pieņemšanas kritēriji |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | 100 vakcīnas 100 dabiski inficētas personas | 200, tostarp paraugus ar dažādām inficēšanās stadijām (akūta/hroniska, utt.) | 200, tostarp paraugus ar dažādām inficēšanās stadijām (akūta/hroniska, utt.) | 200, tostarp paraugus ar dažādām inficēšanās stadijām (akūta/hroniska, utt.) | ≥ 98 % |

    Seropārveidošanas paneļi | 10 turpmākās vai anti — HBs seropārveidošanas | Ja pieejami | | |

    Analītiskais jutīgums | Standarti | WHO standarts | | | PEI standarts | Anti — HBs: < 10 mlU/ml |

    Diagnostiskais specifiskums | Negatīvi paraugi | 500, tostarp klīniskos paraugus, | 200 asins ziedojumi, | 200 asins ziedojumi, | 200 asins ziedojumi, | ≥ 98 % |

    | 200 klīniskie paraugi, | 200 klīniskie paraugi, | 200 klīniskie paraugi, |

    50 potenciāli traucējoši paraugi | 50 potenciāli traucējoši paraugi | 50 potenciāli traucējoši paraugi | 50 potenciāli traucējoši paraugi |

    8. tabula: HDV marķieri: anti — HDV, anti — HDV IgM, delta antigēns

    | Anti-HDV | Anti-HDV IgM | Delta antigēns | Pieņemšanas kritēriji |

    | |

    Diagnostiskais jutīgums | Pozitīvi paraugi | 100, kas norāda HBV marķierus | 50, kas norāda HBV marķierus | 10, kas norāda HBV marķierus | ≥ 98 % |

    Diagnostiskais specifiskums | Negatīvi paraugi | 200, tostarp klīniskus paraugus, | 200, tostarp klīniskus paraugus, | 200, tostarp klīniskus paraugus, | ≥ 98 % |

    50 potenciāli traucējoši paraugi | 50 potenciāli traucējoši paraugi | 50 potenciāli traucējoši paraugi |

    9. tabula: ABO asins grupas, rēzus piederība (C, c, D, E, e) un Kell antigēns

    Specifiskums | 1 | 2 | 3 |

    Pārbaužu skaits attiecībā uz katru ieteikto metodi | Kopējais to paraugu skaits, kurus pārbauda, lai ražojumu laistu tirgū | Kopējais to paraugu skaits, kurus pārbauda ar jaunu sastāvu vai skaidri klasificētu reaģentu pielietojumu |

    Anti — A, B un AB | 500 | 3000 | 1000 |

    Anti — D | 500 | 3000 | 1000 |

    Anti — C, c, E | 100 | 1000 | 200 |

    Anti — e | 100 | 500 | 200 |

    Anti — K | 100 | 500 | 200 |

    Pieņemšanas kritēriji: visi iepriekšminētie reaģenti uzrāda salīdzinošos pārbaužu rezultātus, ko samēro ar pieņemamas darbības vispāratzītiem reaģentiem attiecībā uz ierīces pretendēto reaktivitāti. Ja maina vai pagarina noteiktu reaģentu izmantošanu un pielietošanu, turpmāka pārbaudes veic saskaņā ar prasībām, kas noteiktas 1. ailē (iepriekš).Anti — D — reaģentu darbības novērtējumu iekļauj pārbaudēs attiecībā uz virkni vāju RhD un daļēju Rh paraugiem atbilstīgi paredzētajam ierīces pielietojumam. |

    Kvalifikācijas sastāvs: klīniski paraugi10 % pārbaudīto iedzīvotāju;jaundzimušo paraugi> 2 % pārbaudīto iedzīvotāju;ABO paraugi> 40 % A, B pozitīvi;"vāji D"> 2 % rēzus pozitīvi. |

    10. tabula: Partijas izlaides kritēriji attiecībā uz ABO asins grupām, rēzus piederību (C, c, D, E, e) un Kell antigēnu

    Katra reaģenta specifiskuma pārbaudes prasības

    1. Pārbaudes reaģenti

    +++++ TIFF +++++

    Pieņemšanas kritēriji:

    Katra reaģentu partija uzrāda viennozīmīgi pozitīvus vai negatīvus rezultātus pēc visiem ieteiktajiem paņēmieniem saskaņā ar rezultātiem, kas iegūti no darbības novērtējuma datiem.

    2. Kontroles materiāli (eritrocīti)

    Izmantojot vispāratzītu ierīci, apstiprina eritrocītu fenotipu, ko izmanto iepriekš minēto asins tipizēšanas reaģentu kontrolei.

    [1] Eiropas Farmakopejas pamatnostādne.

    [2] Pieņemšanas kritēriji bez neitralizācijas attiecībā uz HBsAg apstiprinošo pārbaudi.

    --------------------------------------------------

    Top