Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Atbrīvojums vertikāliem piegādes un izplatīšanas nolīgumiem (no 2022. gada)

Atbrīvojums vertikāliem piegādes un izplatīšanas nolīgumiem (no 2022. gada)

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2022/720 par Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 101. panta 3. punkta piemērošanu vertikālu nolīgumu un saskaņotu darbību kategorijām

LESD 101. pants – Kopīgi noteikumi par konkurenci, nodokļiem un tiesību aktu tuvināšanu – 1. nodaļa – Konkurences noteikumi – 1. iedaļa – Noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem

KĀDS IR ŠĪS REGULAS UN LESD 101. PANTA MĒRĶIS?

  • Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 101. panta 1. punkts aizliedz nolīgumus uzņēmumu starpā, kas var ierobežot tirdzniecību starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm un ar kuriem nepieļauj, ierobežo vai izkropļo konkurenci. Tomēr no šī LESD 101. panta 3. punktā norādītā aizlieguma ir atbrīvoti nolīgumi, kas ietver pietiekamas priekšrocības, ar kurām var atsvērt pret konkurenci vērstu ietekmi.
  • Regulā ir norādīts grupu atbrīvojums no 101. panta 1. punkta, kas jāattiecina uz vertikālajiem nolīgumiem*, ievērojot konkrētus nosacījumus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Nosacījumi regulas piemērošanai

Šo regulu piemēro vertikāliem nolīgumiem ar nosacījumu, ka:

  • gan piegādātāja, gan pircēja tirgus daļa nepārsniedz 30 %;
  • vertikālajā nolīgumā nav ietverti konkrēti nopietni konkurences ierobežojumi (stingrie ierobežojumi).

Stingrie ierobežojumi

Uz visu nolīgumu neattiecas grupu atbrīvojums, ja vertikālajā nolīgumā ir ietverti jebkuri no šiem nopietnajiem ierobežojumiem:

  • ierobežojumi pircēja spējai noteikt pārdošanas cenu, lai gan piegādātājs var noteikt maksimālo pārdošanas cenu vai ieteikt pārdošanas cenu;
  • ierobežojumi, kādā teritorijā vai kādiem klientiem pircēji var pārdot vertikālajā nolīgumā ietvertās preces vai pakalpojumus, ievērojot konkrētus izņēmumus, kas ļauj piegādātājam darboties ar ekskluzīvām vai selektīvām izplatīšanas sistēmām;
  • ierobežojumi savstarpējām piegādēm starp selektīvās izplatīšanas sistēmas dalībniekiem;
  • ierobežojumi, kas liedz efektīvi izmantot internetu vertikālajā nolīgumā ietverto preču vai pakalpojumu pārdošanai;
  • ierobežojumi sastāvdaļu piegādātāja spējai pārdot tās kā rezerves daļas galalietotājiem, remontētājiem, vairumtirgotājiem vai citiem pakalpojumu sniedzējiem.

Izslēgtie ierobežojumi

Regula izslēdz no grupu atbrīvojuma šādus ierobežojumus:

  • nekonkurēšanas saistības*, kuru ilgums ir nenoteikts vai pārsniedz piecus gadus;
  • saistības, kas pircējam liedz pēc nolīguma darbības beigām ražot, pirkt vai pārdot preces vai pakalpojumus;
  • saistības, kas selektīvas izplatīšanas sistēmas dalībniekiem liedz pārdot konkurējošu piegādātāju zīmolu produktus;
  • saistības, kas selektīvas izplatīšanas sistēmas dalībniekiem liedz pārdot konkrētu konkurējošu piegādātāju zīmolu produktus;
  • saistības, kas tiešsaistes starpniecības pakalpojumu pircējiem liedz piedāvāt preces vai pakalpojumus galalietotājiem ar izdevīgākiem nosacījumiem, izmantojot konkurējošus tiešsaistes starpniecības pakalpojumus.

Lai arī šie ierobežojumi ir izslēgti no grupu atbrīvojuma, to var izmantot pārējiem vertikālajiem nolīgumiem ar nosacījumu, ka tie var darboties bez izslēgtajiem ierobežojumiem.

Grupu atbrīvojuma priekšrocību atsaukšana

Eiropas Komisija un dalībvalstu konkurences iestādes var atsaukt grupu atbrīvojuma priekšrocības atsevišķos gadījumos, kad konkrētais vertikālais nolīgums tomēr rada tādu ietekmi, kas nav saderīga ar LESD 101. panta 3. punktu.

Norādes

Komisija ir arī publicējusi vadlīnijas par vertikālajiem ierobežojumiem (skatīt kopsavilkumu). Tajās sniegti norādījumi uzņēmumiem, lai palīdzētu interpretēt regulu un novērtēt grupu izņēmumiem neatbilstošu vertikālo nolīgumu atbilstību LESD 101. pantam.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

  • Tā ir piemērojama no 2022. gada 1. jūnija, un tās derīgums beidzas 2034. gada 31. maijā.
  • Tādiem nolīgumiem, kas neatbilst regulas nosacījumiem, bet kuri jau bija spēkā 2022. gada 31. maijā, un kuri atbilda iepriekšējās grupu atbrīvojuma regulas vertikāliem nolīgumiem nosacījumiem (Regula (ES) Nr. 330/2010 – skatīt kopsavilkumu), ir piemērojams pārejas laikposms, kas beidzas 2023. gada 31. maijā.

KONTEKSTS

GALVENIE TERMINI

Vertikālais nolīgums. Nolīgums vai vienošanās starp diviem vai vairākiem uzņēmumiem, kuri darbojas atšķirīgos ražošanas vai izplatīšanas ķēdes līmeņos, saistībā ar nosacījumiem, ar kādiem tie pērk vai pārdod preces vai pakalpojumus.
Nekonkurēšanas saistības. Saistības, kas pircējam liedz ražot, pirkt vai pārdot preces vai pakalpojumus, kuri konkurē ar precēm vai pakalpojumiem, kas ietverti vertikālajā nolīgumā, vai saistības pircējam pirkt no piegādātāja vai no piegādātāja norādīta uzņēmuma vairāk nekā 80 % no pircēja kopējā šādu preču vai pakalpojumu pirkumu apjoma.

PAMATDOKUMENTI

Komisijas Regula (ES) 2022/720 (2022. gada 10. maijs) par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 3. punkta piemērošanu vertikālu nolīgumu un saskaņotu darbību kategorijām (OV L 134, 11.5.2022., 4.–13. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība, VII sadaļa – Kopīgi noteikumi par konkurenci, nodokļiem un tiesību aktu tuvināšanu, 1. nodaļa – Konkurences noteikumi, 1. iedaļa – Noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem, 101. pants (bijušais EKL 81. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 88.–89. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Pamatnostādnes vertikālo ierobežojumu jomā, kurās ir noteikti principi vertikālo nolīgumu un saskaņotu darbību novērtēšanai saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. pantu (OV C 248, 30.6.2022., 1.–85. lpp.).

Komisijas paziņojums: Satura apstiprinājums Komisijas regulas projektam par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 3. punkta piemērošanu vertikālo nolīgumu un saskaņotu darbību kategorijām (2021/C 359/01) (OV C 359, 7.9.2021., 1.–11. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 05.07.2022

Top