Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dzīvsudraba izmantošana, glabāšana un tirdzniecība

Dzīvsudraba izmantošana, glabāšana un tirdzniecība

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2017/852 – cilvēku veselības un vides aizsardzība pret eksponētību dzīvsudrabam un dzīvsudraba savienojumiem

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Regulas (dzīvsudraba regula) mērķis ir aizsargāt cilvēku veselību un vidi, nosakot pasākumus un nosacījumus saistībā ar šādiem aspektiem:

  • dzīvsudraba, dzīvsudraba savienojumu un dzīvsudraba maisījumu izmantošana un glabāšana;
  • dzīvsudrabu saturošu produktu (t. i., produktu, kas satur ar nolūku pievienotu dzīvsudrabu vai dzīvsudraba savienojumu, lai pildītu produktam paredzēto funkciju) ražošana, izmantošana un tirdzniecība;
  • dzīvsudraba un dzīvsudraba savienojumu izmantošana ražošanas procesos;
  • dzīvsudraba atkritumu apsaimniekošana.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Dzīvsudraba, dzīvsudraba savienojumu un dzīvsudraba maisījumu tirdzniecība

Ar šo regulu aizliedz:

  • dzīvsudraba eksportu no 2018. gada 1. janvāra (eksports jau ir aizliegts no 2011. gada 15. marta saskaņā ar iepriekšējo Dzīvsudraba regulu (EK) Nr. 1102/2008);
  • I pielikumā uzskaitīto dzīvsudraba maisījumu un dzīvsudraba savienojumu eksportu no 2018. gada 1. janvāra vai 2020. gada 1. janvāra (atkarībā no attiecīgā savienojuma);
  • dzīvsudraba un I pielikumā uzskaitīto dzīvsudraba maisījumu importu no tādām nozarēm kā hlora un sārmu rūpniecība, ja vien tas netiek darīts iznīcināšanai atkritumu veidā.

Dzīvsudrabu saturošu produktu tirdzniecība, ražošana un laišana tirgū

Ar šo regulu aizliedz:

  • eksportēt, importēt un ražot Eiropas Savienībā (ES) II pielikumā uzskaitītos dzīvsudrabu saturošos produktus no 2018. gada 31. decembra vai 2020. gada 31. decembra (atkarībā no attiecīgā produkta);
  • ražot un laist tirgū jaunus dzīvsudrabu saturošus produktus*, ja vien nav pierādīts, ka tas sniedz būtiskus ieguvumus videi vai veselībai, un Eiropas Komisija to nav apstiprinājusi ar īstenošanas aktu.

Zobārstniecības amalgama

  • No 2018. gada 1. jūlija zobārstniecības amalgamu nedrīkst izmantot piena zobu plombēšanai un zobu ārstēšanai bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem, un grūtniecēm vai sievietēm, kas baro bērnu ar krūti.
  • ES dalībvalstīm ir jāsagatavo valsts plāns par pasākumiem, ko tās veiks zobārstniecības amalgamas lietošanas pakāpeniskai izbeigšanai.
  • Zobārstniecības iekārtu operatoriem ir jānodrošina, ka tiek savākti amalgamas atkritumi (daļas, atliekas un pildījumi), kā arī ka tie tiek nodoti apstiprinātiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem.

Dzīvsudraba izmantošana ražošanas procesos

Ar šo regulu aizliedz:

  • izmantot dzīvsudrabu un dzīvsudraba savienojumus ražošanas procesos, kur:
    • dzīvsudrabu un dzīvsudraba maisījumus izmanto kā katalizatorus* (no 2018. gada 1. janvāra), tostarp poliuretāna ražošanai;
    • dzīvsudrabu izmanto kā elektrodu* (no 2022. gada 1. janvāra);
  • jaunos ražošanas procesos, kuros izmanto dzīvsudrabu vai dzīvsudraba savienojumus*, ja vien nav pierādīts, ka tas dod būtisku labumu videi vai veselībai, un Komisijas to nav oficiāli atļāvusi.

Dzīvsudraba izmantošana nerūpnieciskā un mazapjoma zelta ieguvē

Nerūpnieciskā un mazapjoma zelta ieguve un pārstrāde, kurā zeltu no rūdas atdala, izmantojot amalgamēšanu ar dzīvsudrabu, ir aizliegta no 2018. gada 1. janvāra.

Atkritumu apsaimniekošana

  • Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi var īslaicīgi uzglabāt dzīvsudraba atkritumus šķidrā veidā līdz to galīgai apglabāšanai, ja ir izpildītas konkrētas to uzglabāšanas prasības un tos uzglabā īpaši paredzētā un pienācīgi aprīkotā virszemes glabātuvē.
  • Dzīvsudraba atkritumu pagaidu uzglabāšana nebūs atļauta no 2026. gada 1. janvāra (Deleģētā regula (ES) 2022/2526).
  • Ar šo regulu ievieš sistēmu, ar kuru nodrošina izsekojamību visā dzīvsudrabu atkritumu apsaimniekošanas ķēdē. Atkritumu radītājiem un dzīvsudraba atkritumu apsaimniekošanas iekārtu operatoriem ir jāuztur informācijas reģistrs.

Ziņojumu sniegšana

Dalībvalstis līdz 2020. gada 1. janvārim un pēc tam regulāri iesniedza ziņojumus Komisijai un dara publiski pieejamu:

  • informāciju par šīs regulas īstenošanu;
  • informāciju, kas vajadzīga, lai izpildītu ES ziņošanas pienākumu, kas noteikts Minamatas konvencijā;
  • konkrētās nozarēs (piemēram, dabasgāzes attīrīšanas, krāsaino metālu ieguves un kausēšanas procesu) strādājošu ekonomikas dalībnieku katru gadu sniegtās informācijas kopsavilkumu kompetentajām valsts iestādēm attiecībā uz to dzīvsudraba atkritumu pārvaldību;
  • informāciju par teritorijām, kurās atrodas liels daudzums dzīvsudraba vai dzīvsudraba atkritumu (sākot no 50 metriskām tonnām dzīvsudraba), kas atrodas to teritorijās.

Pārskatīšana

  • Komisijai līdz 2020. gada 30. jūnijam ir jāziņo par novērtējuma rezultātiem attiecībā uz nepieciešamību regulēt dzīvsudraba emisijas no krematorijām, iespēju pakāpeniski atteikties no zobārstniecības amalgamas izmantošanas visiem sabiedrības locekļiem un aizliegumu eksportēt, importēt un ražot papildu dzīvsudrabu saturošus produktus, ko jau ir aizliegts laist iekšējā tirgū.
  • Līdz 2024. gadam tā sagatavos ziņojumu par šīs regulas īstenošanu. Abus ziņojumus var papildināt tiesību akta priekšlikums regulas pārskatīšanai.

Valsts tiesību akti

Dalībvalstis var piemērot stingrākas prasības, nekā noteikts šajā regulā.

Minamatas konvencija

Ar šo regulu ES un tās dalībvalstis pilnvaro apstiprināt, ratificēt un īstenot 2013. gada Minamatas konvenciju par dzīvsudrabu, kuru parakstījusi ES un dalībvalstis, un nodrošina, ka ES tiesību akti atbilst konvencijai.

Atcelšana

Ar šo regulu no 2018. gada 1. janvāra atceļ Regulu (EK) Nr. 1102/2008.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2018. gada 1. janvāra, izņemot III pielikuma I daļas d) punktu (attiecībā uz hlora un sārmu rūpniecību, kurā dzīvsudrabu izmanto kā elektrodu), kas ir piemērojams kopš 2017. gada 11. decembra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Jauni dzīvsudrabu saturoši produkti. Dzīvsudrabu saturoši produkti, kas nav ražoti pirms 2018. gada 1. janvāra.
Jauni ražošanas procesi, kuros izmanto dzīvsudrabu vai dzīvsudraba savienojumus. Ražošanas process, kas netika izmantots pirms 2018. gada 1. janvāra.
Katalizators. Viela, kas palielina ķīmiskās reakcijas ātrumu, neatgriezeniski nemainoties tās ķīmiskajām īpašībām.
Elektrods. Vadītājs, pa kuru elektriskā strāva ieplūst vai izplūst no priekšmeta, vielas vai apgabala.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/852 (2017. gada 17. maijs) par dzīvsudrabu un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1102/2008 (Dokuments attiecas uz EEZ) (OV L 137, 24.5.2017., 1.–21. lpp.).

Regulas (ES) 2017/852 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2022/2526 (2022. gada 23. septembris), ar ko attiecībā uz šķidru dzīvsudraba atkritumu pagaidu glabāšanu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/852 (Dokuments attiecas uz EEZ) (OV L 328, 22.12.2022., 66.–67. lpp.).

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2019/1752 (2019. gada 25. februāris), ar ko izveido anketas, kā arī nosaka formātu un iesniegšanas biežumu ziņojumiem, kuri dalībvalstīm jāsagatavo saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/852 (O VL 269, 23.10.2019., 5.–11. lpp.).

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/2287 (2017. gada 8. decembris), kurā norādīts, kādas veidlapas izmantojamas dzīvsudraba un atsevišķu dzīvsudraba maisījumu importam saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/852 par dzīvsudrabu (OV L 328, 12.12.2017., 118.–122. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 16.01.2023

Top