Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ārpussavienības valstu valstspiederīgie — ieceļošana un uzturēšanās pētniecības, studiju, stažēšanās, brīvprātīga darba, izglītības projektu un viesaukles darba nolūkā

Ārpussavienības valstu valstspiederīgie — ieceļošana un uzturēšanās pētniecības, studiju, stažēšanās, brīvprātīga darba, izglītības projektu un viesaukles darba nolūkā

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva (ES) 2016/801 — ārpussavienības valstu valstspiederīgo ieceļošana un uzturēšanās pētniecības, studiju, stažēšanās, brīvprātīga darba, skolēnu apmaiņas programmu vai izglītības projektu un viesaukles darba nolūkā

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Ar to nosaka Eiropas Savienības (ES) noteikumus par ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumiem ārpussavienības valstu pētniekiem, studentiem, stažieriem, brīvprātīgajiem, skolēniem un viesauklēm.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

  • Direktīva attiecas uz ārpussavienības valstu valstspiederīgo ieceļošanu un uzturēšanos pētniecības, mācību, stažēšanās un darba Eiropas Brīvprātīgo dienestā (EVS) nolūkā.
  • ES valstis var pašas lemt par ES līmeņa noteikumu piemērošanu ārpussavienības valstu valstspiederīgajiem, kuri vēlas ieceļot ES, lai piedalītos skolēnu apmaiņas programmā, izglītības projektā, veiktu brīvprātīgo darbu vai strādātu par viesaukli.

Uzņemšana

  • Pieteikuma iesniedzējiem ir jāatbilst gan vispārīgiem, gan konkrētajai kategorijai piemērojamiem nosacījumiem.
  • Vispārīgie nosacījumi:
    • derīgs ceļošanas dokuments, kura derīguma termiņš ir vismaz tikpat ilgs, cik ilga ir plānotā uzturēšanās;
    • pierādījums par pietiekamiem līdzekļiem, lai segtu uzturēšanās izmaksas un ceļojuma izmaksas arī atpakaļceļam;
    • veselības apdrošināšana.
  • Īpaši nosacījumi ir, piemēram, “uzņemšanas līgums” pētniekiem vai pierādījums par uzņemšanu augstākās izglītības iestādē studentiem.

Tiesības

  • Tiesības saņemt tādu pašu attieksmi kā pret ES valstspiederīgajiem galvenokārt ir noteiktas Direktīvā 2011/98/ES. Piemēram, tas nozīmē, ka pētnieki (izņemot gadījumus, kad ES valstis var piemērot izņēmumus) ir tiesīgi saņemt vienlīdzīgu attieksmi ar ES valstu valstspiederīgajiem.
  • Studentiem ir tiesības strādāt ārpus studiju laika — ES valstīm nav atļauts ierobežot to darba stundu skaitu mazāk par 15 stundām nedēļā.
  • Studenti un pētnieki ir tiesīgi pēc pētījumu vai studiju pabeigšanas vismaz 9 mēnešus uzturēties attiecīgajā ES valstī darba meklēšanas vai uzņēmējdarbības nolūkos.
  • Pētnieku ģimenes locekļiem ir atļauts tiem pievienoties saskaņā ar īpašiem nosacījumiem.

Mobilitāte

  • Pētnieki un studenti, kuri piedalās programmās, kas veicina ārpussavienības valstu valstspiederīgo mobilitāti ES (t. i., ja noslēgta vienošanā starp divām vai vairākām augstākās izglītības iestādēm vienā vai vairākas ES valstīs), daļu studiju vai pētījumu var veikt citā ES valstī.
  • Piemērojamā procedūra ir atkarīga no tā, cik ilgi paredzēts atrasties citā valstī. Saskaņā ar tādiem pat nosacījumiem citā ES valstī pētniekiem drīkst pievienoties to ģimenes locekļi.

Procedūra un pārredzamība

Ar šo direktīvu pieņem noteikumus par pieteikumu apstrādi:

  • ES valstīm ir jāievēro konkrēti pieteikumu izskatīšanas termiņi.
  • Ir jāsniedz informācija par ieceļošanas un uzturēšanas nosacījumiem, tostarp mēnesī nepieciešamo minimālo naudas summu.
  • ES valstis drīkst piemērot nodevas par pieteikumu izskatīšanu. Tomēr šādu nodevu apjoms nedrīkst būt nesamērīgs vai pārmērīgi liels.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2016. gada 22. maija.

Ar Direktīvu (ES) 2016/801 pārskatīja un aizstāja Direktīvas 2004/114/EK un 2005/71/EK. Direktīvas (ES) 2016/801 jaunie noteikumi bija jātransponē ES valstu tiesību aktos līdz 2018. gada 23. maijam.

KONTEKSTS

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/801 (2016. gada 11. Maijs) par nosacījumiem attiecībā uz trešo valstu valstspiederīgo ieceļošanu un uzturēšanos pētniecības, studiju, stažēšanās, brīvprātīga darba, skolēnu apmaiņas programmu vai izglītības projektu un viesaukles darba nolūkā (pārstrādāta redakcija) (OV L 132, 21.5.2016., 21.–57. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Direktīva 2004/114/EK (2004. gada 13. decembris) par nosacījumiem attiecībā uz trešo valstu pilsoņu uzņemšanu studiju, skolēnu apmaiņas, prakses vai stažēšanās, nesaņemot atalgojumu, vai brīvprātīga darba nolūkā (OV L 375, 23.12.2004., 12.–18. lpp.)

Padomes Direktīva 2005/71/EK (2005. gada 12. oktobris) par īpašu procedūru trešo valstu valsts piederīgo uzņemšanai zinātniskās pētniecības nolūkos (OV L 289, 3.11.2005., 15.–22. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 05.10.2017

Top