Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ieguldījumi izglītībā un apmācībā, lai veicinātu nodarbināmību

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Ieguldījumi izglītībā un apmācībā, lai veicinātu nodarbināmību

Bezdarbs un it īpaši jauniešu bezdarbs ir nopietna problēma daudzās ES valstīs. Tomēr vairāk nekā 2 miljoni brīvo darbavietu visā ES liecina, ka prasmju piedāvājums neatbilst darba tirgus vajadzībām.

AKTS

Padomes secinājumi par ieguldījumiem izglītībā un apmācībā - atbilde uz paziņojumu Izglītības pārvērtēšana - ieguldījums prasmēs labāku sociālekonomisko rezultātu sasniegšanai un 2013. gada izaugsmes pētījumu.

KOPSAVILKUMS

ES dalībvalstu izglītības ministri 2013. gada februārī pieņēma secinājumus kā atbildi uz Eiropas Komisijas 2012. gada paziņojumu Izglītības pārvērtēšana un 2013. gada izaugsmes pētījumu.

Secinājumos ir uzsvērtas prioritārās jomas reformām izglītībā un apmācībā ar mērķi uzlabot vispārējo prasmju un kompetences līmeni, lai uzlabotu nodarbināmību un samazinātu bezdarbu.

ES dalībvalstis vienojās, ka ir nepieciešams:

  • izveidot ciešāku saikni starp izglītības sistēmām un darba tirgu;
  • veicināt izcilību profesionālajā izglītībā un apmācībā un koncentrēties uz potenciālās izaugsmes jomām vai jomām, kurās ir prasmju deficīts;
  • identificēt jauniešus, attiecībā uz kuriem pastāv mācību priekšlaicīgas pārtraukšanas risks, un sniegt individualizētu atbalstu;
  • vērsties pret vājo sasniegumu cēloņiem ar kvalitatīvu un pieejamu izglītību un aprūpi agrīnā bērnībā;
  • pārskatīt un stiprināt pedagoga profesijas profesionālo profilu;
  • samazināt mazkvalificētu pieaugušo skaitu, nodrošinot piekļuvi pieaugušo apmācībai un mūžizglītībai;
  • optimizēt uz IKT pamatotu mācīšanos un piekļuvi atvērtiem izglītības resursiem.

Atbalsts un palīdzība ES līmenī

Pamatojoties uz šiem secinājumiem, Komisija cita starpā:

  • atbalsta valstis, aicinot tās pilnībā izmantot ES izglītības programmas un fondus;
  • izskata iespējas palielināt pieaugušajiem sniegtās izglītības un apmācības līmeni un kvalitāti, lai pielāgotu un uzlabotu darbaspēka prasmes;
  • strādā pie Eiropas prasmju un kvalifikāciju telpas izveides, kas nodrošinās, ka prasmes un kvalifikācijas tiks viegli atzītas dažādās valstīs;
  • ir sākusi jaunu iniciatīvu par izglītības atvēršanu, lai sniegtu ES atbalstu tam, lai palielinātu piekļuvi kvalitatīviem atvērtiem izglītības resursiem un IKT un lai veicinātu to izmantošanu;
  • sadarbībā ar ESAO ievieš pasākumus, ar kuriem veicina izglītību uzņēmējdarbības jomā, it īpaši politikas norādes un sistēmas, lai iestāžu līmenī veicinātu izglītību uzņēmējdarbības jomā.

Visbeidzot, tādām iniciatīvām kā Māceklību alianse, ko nesen uzsāka Komisija, būtu jāveicina māceklības shēmu un programmu īstenošana visā Eiropā.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Padomes secinājumi

-

-

OV C 64, 5.3.2013.

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai: Izglītības pārvērtēšana - ieguldījums prasmēs labāku sociālekonomisko rezultātu sasniegšanai (COM(2012) 669 final, 20.11.2012.).

Komisijas paziņojums: Gada izaugsmes pētījums (2013. gads) (COM(2012) 750 final, 28.11.2012.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai: Rīcības plāns uzņēmējdarbības jomā 2020. gadam - Uzņēmējdarbības gara atdzīvināšana Eiropā (COM(2012) 795 final, 9.1.2013.).

Pēdējā atjaunināšana: 17.02.2014

Top