EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013H0396

Kolektīvās tiesiskās aizsardzības regulējums (kolektīvas prasības)

Kolektīvās tiesiskās aizsardzības regulējums (kolektīvas prasības)

 

KOPSAVILKUMS:

Ieteikums 2013/396/ES par kopējiem principiem attiecībā uz ES dalībvalstu aizlieguma un atlīdzināšanas kolektīvās tiesiskās aizsardzības mehānismiem

KĀDS IR ŠĪ IETEIKUMA MĒRĶIS?

  • Tajā ir minēta virkne kopēju nesaistošu principu attiecībā uz nacionālajiem kolektīvās tiesiskās aizsardzības* mehānismiem.
  • Tā mērķis ir ļaut iedzīvotājiem un uzņēmumiem izmantot tiesības, kas tiem piešķirtas ar Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem, kad šīs tiesības ir tikušas pārkāptas.
  • Šiem tiesiskās aizsardzības mehānismiem jābūt pieejamiem dažādās jomās, kur iedzīvotājiem un uzņēmumiem piešķir tiesības ar ES tiesību aktiem, piemēram, patērētāju aizsardzības, konkurences, vides aizsardzības un finanšu pakalpojumu jomā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Pamatprincipi ir noteikti Eiropas Komisijas ieteikumā, kas publicēts vienlaikus ar paziņojumu, kurā ir ierosināts visām ES dalībvalstīm ieviest kolektīvās tiesiskās aizsardzības mehānismus, kas balstīti uz kopējiem principiem. Šie principi ir šādi:

  • prasītājiem jābūt spējīgiem prasīt ar tiesas rīkojumu pārtraukt ar ES tiesību aktiem piešķirto tiesību pārkāpšanu (“aizlieguma līdzekļi”) un pieprasīt segt šādu pārkāpumu radītos zaudējumus (“atlīdzināšanas līdzekļi”) gadījumā, kad daudzām personām nodarīts kaitējums vienas un tās pašas prettiesiskās prakses dēļ;
  • kolektīvās tiesiskās aizsardzības procedūrām jābūt taisnīgām, objektīvām, ātrām, un tās nedrīkst būt pārmērīgi dārgas;
  • kolektīvās tiesiskās aizsardzības sistēmu pamatā jābūt “iestāšanās” principam. Atbilstoši šim principam potenciālie prasītāji, kuri nav tieši izteikuši savu piekrišanu, nav grupas dalībnieki un tāpēc nevar gūt labumu no labvēlīga kolektīvās tiesiskās aizsardzības procesa iznākuma;
  • ir jābūt procesuāliem aizsardzības pasākumiem, lai izvairītos no kolektīvās tiesiskās aizsardzības sistēmas ļaunprātīgas izmantošanas:
    • aizliegums noteikt sodoša rakstura (t. i., pārlieku augsta) atlīdzību un procentus;
    • prasītājus pārstāvošās struktūras nedrīkst būt veidotas ar mērķi gūt peļņu;
    • aizliegums izmaksāt atlīdzību juristiem par sekmīgu lietas iznākumu;
  • zaudējušai pusei jāatlīdzina uzvarētāja puses tiesas izdevumi;
  • tiesnesim kolektīvajā tiesvedībā* ir galvenā loma, lai efektīvi pārvaldītu lietu un būtu modrs pret iespējamiem pārkāpumiem;
  • prasītājiem jābūt spējīgiem panākt lietas atrisinājumu ar kolektīvu ārpustiesas vienprātīgu strīdu izšķiršanas mehānismu (t. i., procedūras, ar kurām puses panāk vienprātību vai atrisinājumu).

KOPŠ KURA LAIKA ŠIS IETEIKUMS IR PIEMĒROJAMS?

Dalībvalstis tika aicinātas piemērot šos principus ne vēlāk kā 2015. gada 26. jūlijā.

KONTEKSTS

Kolektīvā tiesiskā aizsardzība veicina tiesiskuma pieejamību tiem, kuru tiesības pārkāpusi viena un tā pati struktūra. Tas ļauj kolektīvi īstenot savas tiesības gadījumos, kad tas netiktu darīts individuāli saistībā ar izmaksām vai laiku, ko tas prasa.

ES kolektīvās tiesiskās aizsardzības regulējums papildina esošos ES līmeņa mehānismus:

GALVENIE TERMINI

Kolektīvā tiesiskā aizsardzība: mehānisms, ar kuru tiek pārtraukta vai novērsta pretlikumīga uzņēmējdarbības prakse, kas ietekmē prasītāju grupu, vai kompensācija par kaitējumu, ko izraisījusi šāda prakse.
Grupas/kolektīva tiesvedība: tiesas prāva, ko uzsākusi prasītāju grupa.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Ieteikums 2013/396/ES (2013. gada 11. jūnijs) par kopējiem principiem attiecībā uz dalībvalstu aizlieguma un atlīdzināšanas kolektīvās tiesiskās aizsardzības mehānismiem saistībā ar Savienības tiesību aktos paredzēto tiesību pārkāpumiem (OV L 201, 26.7.2013., 60.–65. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai par to, kā tiek īstenots Komisijas 2013. gada 11. jūnija Ieteikums par kopējiem principiem attiecībā uz dalībvalstu aizlieguma un atlīdzināšanas kolektīvās tiesiskās aizsardzības mehānismiem saistībā ar Savienības tiesību aktos paredzēto tiesību pārkāpumiem (2013/396/ES) (COM(2018) 40 final, 2018. gada 25. janvāris)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. “Virzība uz horizontālu Eiropas līmeņa regulējumu kolektīvās tiesiskās aizsardzības jomā” (COM(2013) 401 final, 2013. gada 11. jūnijs)

Pēdējo reizi atjaunots: 26.08.2021

Augša