EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D1386

Labklājīga dzīve ar pieejamajiem planētas resursiem - septītā VRP (2014.-2020. gads)

Dokumenta juridiskais statuss Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts, jo dokuments, kuram izveidots kopsavilkums, vairs nav spēkā vai neataino pašreizējo situāciju.

Labklājīga dzīve ar pieejamajiem planētas resursiem - septītā VRP (2014.-2020. gads)

7. vides rīcības programma (VRP) noteiks Eiropas vides politikas virzienu līdz 2020. gadam. Jaunajā plānā ir identificēti deviņi prioritāri mērķi un izklāstīts ilgtermiņa redzējums par ES attīstību līdz 2050. gadam.

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 20. novembra Lēmums Nr. 1386/2013/ES par vispārējo Savienības vides rīcības programmu līdz 2020. gadam “Labklājīga dzīve ar pieejamajiem planētas resursiem”.

KOPSAVILKUMS

Ņemot vērā ilgtermiņa redzējumu “2050. gadā mēs dzīvosim labi planētas ekoloģisko iespēju robežās”, 7. vides rīcības programmā (VRP) ir identificētas 3 prioritārās ES rīcības jomas.

1.

Dabas kapitāls

Šajā jomā uzmanība ir pievērsta auglīgas augsnes, ražīgu zemju un jūru, svaiga gaisa un tīra ūdens, kā arī bioloģiskās daudzveidības, kas balsta šo dabas kapitālu, aizsargāšanai, saglabāšanai un paplašināšanai. Saskaņā ar VRP ES un tās dalībvalstis apņemas paātrināt ES bioloģiskās daudzveidības stratēģijas līdz 2020. gadam un Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālā plāna īstenošanu.

2.

Resursu izmantošanas ziņā efektīva ekonomika

Lai ES padarītu par resursu izmantošanas ziņā efektīvu ekonomikuar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni , VRP ir noteikti šādi aspekti:

klimata un enerģētikas tiesību aktu kopuma pilnīga īstenošana, lai sasniegtu 20-20-20 mērķus, un vienošanās par turpmākajiem klimata politikas pasākumiem laikposmam pēc 2020. gada;

ievērojami produktu vides rādītāju uzlabojumi visā to aprites ciklā;

patēriņa kopējās ietekmes uz vidi mazināšana, tostarp tādi jautājumi kā pārtikas atkritumu mazināšana un biomasas ilgtspējīga izmantošana.

Uzmanība īpaši pievērsta arī atkritumu pārvēršanai par resursiem un virzībai uz mūsu ūdens resursu efektīvāku izmantošanu.

3.

Veselīga vide veseliem cilvēkiem

Šī prioritāte attiecas uz problēmām saistībā ar cilvēku veselību un labklājību, piemēram, gaisa un ūdens piesārņojumu, pārmērīgu troksni un ķimikālijām. Visas VRP parakstījušās puses piekrita:

atjaunināt tiesību aktus par gaisa kvalitāti un troksni;

uzlabot tiesību aktu īstenošanu saistībā ar dzeramo ūdeni un peldūdeni;

risināt jautājumus attiecībā uz bīstamām ķimikālijām, tostarp nanomateriāliem, ķīmiskām vielām, kas ietekmē endokrīno sistēmu, un ķīmisko vielu kombinācijām saskaņā ar plašāku stratēģisku pieeju, lai veidotu netoksisku vidi.

VEICINOŠA SISTĒMA

VRP 4.-7. prioritārā mērķa (četru “I”) uzdevums ir palīdzēt Eiropai īstenot trīs pirmos mērķus, nodrošinot:

tiesību aktu labāku īstenošanu;

pilnīgāku informāciju, uzlabojot zināšanu bāzi;

plašākus un gudrākus klimata un vides politikas ieguldījumus;

vides prasību un apsvērumu pilnīgu integrāciju citās politikas jomās.

Programmas divi pēdējie prioritārie mērķi:

ilgtspējīgas pilsētas;

starptautisku problēmu risināšana (vide un klimats).

7. VRP stājās spēkā 2014. gada janvārī. Tagad ES iestādēm un dalībvalstīm ir jānodrošina tās īstenošana un noteikto prioritāro mērķu sasniegšana līdz 2020. gadam.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Lēmums Nr. 1386/2013/ES

17.1.2014.

-

OV L 354, 28.12.2013.

Pēdējo reizi atjaunots: 04.07.2014

Augša