EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES vērtību veicināšana un aizsardzība

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienību (LES) 2. pants

LES 7. pants

Komisijas paziņojums. Tiesiskuma stiprināšana Savienībā.Rīcības plāns

KĀDS IR LES 2. UN 7. PANTA UN PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

  • Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību (LES) 2. pantu Eiropas Savienība (ES) ir dibināta, pamatojoties, uz vērtībām, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības. Šīs vērtības ES dalībvalstīm ir kopīgas sabiedrībā, kur valda plurālisms, tolerance, taisnīgums, solidaritāte un kur nav diskriminācijas, kā arī valda sieviešu un vīriešu līdztiesība. LES 49. pantā ir noteikts, ka apņemšanās sekmēt šīs vērtības ir nosacījums, kas jāizpilda, lai jebkura Eiropas valsts varētu lūgt, lai to uzņem par ES locekli, kā arī priekšnoteikums, lai tiktu ievērotas visas tiesības un pienākumi, kas izriet no Līgumiem un starptautiskajām tiesībām.
  • LES 7. panta mērķis ir nodrošināt, ka visas dalībvalstis ievēro ES kopīgās vērtības, tostarp tiesiskumu.
    • Tajā paredzētais novēršanas mehānisms (LES 7. panta 1. punkts) ļauj Eiropas Savienības Padomei brīdināt attiecīgo dalībvalsti pirms nopietna pārkāpuma rašanās.
    • Tajā paredzētais sankciju mehānisms (LES 7. panta 2. punkts) ļauj Padomei uz laiku atņemt attiecīgajai dalībvalstij noteiktas tiesības, kas izriet no Līgumu piemērošanas, tostarp valsts tiesības balsot Padomē. Tas iespējams tikai gadījumā, ja nopietnais pārkāpums ir ildzis jau zināmu laiku.
  • Paziņojumā ir izklāstīta virkne pasākumu tiesiskuma stiprināšanai Eiropā, kas ir priekšnosacījums, lai iedzīvotāji varētu izmantot savas tiesības, kas noteiktas ES tiesību aktos, un lai būtu iespējama dalībvalstu savstarpēja uzticēšanās.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

2019. gada paziņojums

Paziņojumā, kas tika izdots 2019. gada jūlijā, ir izklāstīts Eiropas Komisijas rīcības plāns – konkrētas iniciatīvas, kas sagrupētas trīs tematos:

  • tiesiskuma kultūras veicināšana, lai stiprinātu sadarbību ar Eiropas Padomi, tostarp Venēcijas komisiju un Pretkorupcijas starpvalstu grupu, kā arī ar citām starptautiskajām organizācijām, piemēram, ar Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju;
  • problēmu tiesiskuma jomā novēršana, izveidojot tiesiskuma pārskata ciklu, kā arī gada ziņojumu tiesiskuma jomā, kas aptver visas dalībvalstis (skatīt tālāk tekstā);
  • iedarbīga atbildes reakcija uz tiesiskuma pārkāpumiem, turpinot pilnībā izmantot Komisijas kā Līgumu uzraudzītājas izpildes nodrošināšanas pilnvaras, lai nodrošinātu ES tiesību aktu prasību ievērošanu saistībā ar tiesiskumu. Komisija ievēros stratēģisku pieeju attiecībā uz pārkāpuma procedūrām, kas saistītas ar tiesiskumu, vajadzības gadījumā pieprasot paātrinātu tiesvedību un pagaidu pasākumus, lai veicinātu Eiropas Savienības Tiesas judikatūrā izstrādātos standartus.

Paziņojuma pamatā ir mehānisms sistēmisku draudu tiesiskumam novēršanai dalībvalstīs, kuru Komisija pieņēma 2014. gadā. Šis mehānisms papildina pārkāpuma procedūras, kas tiek ierosinātas gadījumos, kad ir pārkāpti ES tiesību akti, kā arī LES 7. panta procedūru, kas galējā gadījumā ļauj uz laiku atņemt balsošanas tiesības Padomē, ja kāda dalībvalsts vairākkārt ir nopietni pārkāpusi ES vērtības. Tas arī nosaka, kā Eiropas Komisijai sākt dialogu ar attiecīgo dalībvalsti, lai novērstu sistēmisku draudu tiesiskumam palielināšanos. Sagatavojot situācijas novērtējumu, Komisija var izmantot citu ES iestāžu un starptautisko organizāciju zināšanas.

Tiesiskuma mehānisms

Pēc rīcības plāna formulēšanas 2019. gadā un ikgadējā tiesiskuma pārskata cikla ietvaros Komisija ir publicējusi gada ziņojumus par tiesiskumu 2020., 2021. un 2022. gadā. Cikla mērķis ir sekmēt tiesiskumu visās dalībvalstīs un neļaut problēmām izplesties vai kļūt dziļākām. Katrā ziņojumā galvenā uzmanība tiek veltīta četriem galvenajiem elementiem :

  • tiesu sistēmas (to neatkarība, kvalitāte un efektivitāte);
  • korupcijas apkarošanas regulējums (juridiskā un institucionālā struktūra, novēršana, represīvi pasākumi);
  • mediju plurālisms un mediju brīvība (regulatīvās iestādes, īpašumtiesību pārredzamība un valsts iejaukšanās, žurnālistu aizsardzība);
  • citi institucionāli jautājumi saistībā ar līdzsvara un atsvara sistēmu (likumdošanas process, neatkarīgas iestādes, piekļūstamība, izskatīšana tiesā, pilsoniskās sabiedrības organizācijas).

Katrs ziņojums ietver katrai dalībvalstij veltītas nodaļas, kurās ir analizētas jaunākās norises pārskata periodā, kā arī turpmākie pasākumi attiecībā uz iepriekšējā ziņojumā minētajām problēmām un norisēm. Sākot ar 2022. gada ziņojumu, Komisija sniedz arī ieteikumus dalībvalstīm.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, I sadaļa – Kopīgi noteikumi, 2. pants (OV C 202, 7.6.2016., 17. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, I sadaļa – Kopīgi noteikumi, 7. pants (bijušais LES 7. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 19.–20. lpp.).

Komisijas Paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropas Padomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Tiesiskuma stiprināšana Savienībā. Rīcības plāns (COM(2019) 343 final, 17.7.2019.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. 2022. gada ziņojums par tiesiskumu. Tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā (COM(2022) 500 final, 13.7.2022.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. 2021. gada ziņojums par tiesiskumu. Tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā (COM(2021) 700 final, 20.7.2021.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. 2020. gada ziņojums par tiesiskumu. Tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā (COM(2020) 580 final, 30.9.2020.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropas Padomei un Padomei. Tiesiskuma turpmāka stiprināšana Savienībā. Pašreizējā situācija un iespējamie turpmākie pasākumi (COM(2019) 163 final, 3.4.2019.).

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, VI sadaļa – Nobeiguma noteikumi, 49. pants (bijušais LES 49. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 43. lpp.).

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju 2014. gada 16. decembra secinājumi par tiesiskuma ievērošanas nodrošināšanu.

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Jauns ES mehānisms tiesiskuma nostiprināšanai (COM(2014) 158 final, 11.3.2014.).

Komisijas Paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam par Līguma par Eiropas Savienību 7. pantu: Savienības pamatvērtību ievērošana un veicināšana (COM(2003) 606 galīgā redakcija, 15.10.2003.).

Pēdējo reizi atjaunots: 13.07.2022

Top