EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0730

Padomes Lēmums 2013/730/KĀDP ( 2013. gada 9. decembris ) par atbalstu SEESAC atbruņošanās un bruņojuma kontroles darbībām Dienvidaustrumeiropā saistībā ar ES Stratēģiju VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai

OJ L 332, 11.12.2013, p. 19–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 16/11/2015

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/730/oj

11.12.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 332/19


PADOMES LĒMUMS 2013/730/KĀDP

(2013. gada 9. decembris)

par atbalstu SEESAC atbruņošanās un bruņojuma kontroles darbībām Dienvidaustrumeiropā saistībā ar ES Stratēģiju VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 26. panta 2. punktu un 31. panta 1. punktu,

ņemot vērā Savienības Augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Eiropadome 2003. gada 13. decembrī pieņēma Eiropas Drošības stratēģiju, kurā apzināti pieci galvenie pārbaudījumi, kas Savienībai ir jāpārvar: terorisms, masu iznīcināšanas ieroču izplatīšana, reģionālie konflikti, valsts varas disfunkcija un organizētā noziedzība. Četros no minētajiem pieciem pārbaudījumiem ļoti svarīgs jautājums ir sekas, ko rada parasto ieroču, tostarp kājnieku ieroču un vieglo ieroču (turpmāk “VIKI”) nelikumīga ražošana, nodošana un aprite, kā arī to pārmērīga uzkrāšana un nekontrolēta izplatīšanās. Šie ieroči Dienvidaustrumeiropā, tās kaimiņos esošajos reģionos un daudzās citās pasaules daļās vairo nedrošību, saasinot konfliktus un pēc konflikta beigšanās kavējot miera veidošanu, tādējādi nopietni apdraudot mieru un drošību.

(2)

Eiropadome 2005. gada 15. un 16. decembrī pieņēma ES Stratēģiju vieglo un kājnieku ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai (turpmāk “Stratēģija”), kurā ir izklāstītas pamatnostādnes Savienības rīcībai VIKI jomā. Šajā stratēģijā Balkāni un Dienvidaustrumeiropa ir apzināti kā reģions, kuru jo īpaši skārusi VIKI pārmērīga uzkrāšana un izplatīšana. Tajā teikts, ka Savienība uzmanību prioritārā kārtā pievērsīs Centrālai un Austrumeiropai, un, īpaši atsaucoties uz Balkāniem, uzsvērts, ka iedarbīgs šīs stratēģijas īstenošanas līdzeklis būs atbalsts efektīvām daudzpusējām attiecībām, kā arī attiecīgām reģionālām iniciatīvām. Tajā jo īpaši pausts arī atbalsts tam, ka ir jāiesaistās centienos samazināt VIKI uzkrājumus, kas Austrumeiropā ir saglabājušies kopš Aukstā kara laikiem.

(3)

2001. gada 20. jūlijā pieņemtās ANO Rīcības programmas nelikumīgas VIKI tirdzniecības novēršanai, apkarošanai un izskaušanai visos tās aspektos (turpmāk – ANO Rīcības programma) otrajā pārskata konferencē, kas notika 2012. gadā, visas ANO dalībvalstis atkārtoti apstiprināja apņemšanos novērst VIKI nelikumīgu tirdzniecību un aicināja paredzēt pasākumus, ar kuriem papildus vairotu reģionālo un apakšreģionālo organizāciju iedarbīgumu, īstenojot ANO Rīcības programmu un Starptautisko instrumentu, lai valstis varētu laikus un droši noteikt un izsekot nelikumīgus kājnieku un vieglos ieročus (turpmāk “Starptautiskais izsekošanas instruments”).

(4)

Dienvidaustrumeiropas un Austrumeiropas informācijas apstrādes centrs vieglo un kājnieku ieroču kontrolei (SEESAC), kas dibināts 2002. gadā Belgradā un darbojas saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas (ANO AP) un Reģionālās sadarbības padomes (Dienvidaustrumeiropas Stabilitātes pakta pēctecības organizācija) kopīgu pilnvarojumu, palīdz valstu un reģionu ieinteresētām personām kontrolēt un mazināt VIKI un munīcijas izplatību un ļaunprātīgu izmantošanu un tādējādi tas Dienvidaustrumeiropā un Austrumeiropā sekmē pastiprinātu stabilitāti, drošību un attīstību. SEESAC īpašu uzmanību velta reģionālu projektu attīstībai, lai pievērstos pastāvošajai pārrobežu ieroču plūsmu problēmai.

(5)

Savienība jau agrāk ir atbalstījusi SEESAC, proti, ar Padomes Lēmumu 2002/842/KĀDP, kuru pagarināja un grozīja ar Padomes Lēmumiem 2003/807/KĀDP (1) un 2004/791/KĀDP (2). Iepriekšējā reize, kad Savienība atbalstīja SEESAC bruņojuma kontroles darbības, bija ar Padomes Lēmumu 2010/179/KĀDP (3).

(6)

Lai sasniegtu iepriekš aprakstītos mērķus, Savienība, turpinot sekmēt kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) nelikumīgas tirdzniecības riska mazināšanu, vēlas finansēt vēl vienu SEESAC projektu, ar ko vājina apdraudējumu, ko rada kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīga izplatīšana un tirdzniecība Dienvidaustrumeiropā,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1.   Lai īstenotu ES Stratēģiju vieglo un kājnieku ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai un sekmētu mieru un drošību, Savienības atbalstītajām projekta, ar ko vājina apdraudējumu, ko rada VIKI un to munīcijas nelikumīga izplatīšana un tirdzniecība Dienvidaustrumeiropā, darbībām ir šādi konkrēti mērķi:

Dienvidaustrumeiropā palielināt VIKI un to munīcijas krājumu drošību,

Dienvidaustrumeiropā veicot ieroču iznīcināšanas darbības, mazināt pieejamos VIKI un to munīcijas uzkrājumus,

atbalstot to, ka Dienvidaustrumeiropā tiek izveidotas jaunas vai pilnveidotas jau esošās elektroniskās ieroču reģistrācijas un uzskaites sistēmas, uzlabot marķēšanu un izsekojamību,

ar ciešāku reģionālo sadarbību Dienvidaustrumeiropā sekmējot un atvieglojot zināšanu un informācijas apmaiņu un informētību, stiprināt VIKI un to munīcijas kontroles,

atbalstīt Dienvidaustrumeiropas valstu iedzīvotāju rīcībā esošu nelikumīgu VIKI, spridzināšanas ierīču, militāro materiālu un saistītas munīcijas savākšanu.

2. Šo projektu finansē Savienība, un sīks projekta apraksts ir izklāstīts pielikumā.

2. pants

1.   Par šā lēmuma īstenošanu atbild Savienības Augstais pārstāvis ārpolitikas un drošības politikas jautājumos (“AP”).

2.   Šā lēmuma 1. pantā minētā projekta tehnisko īstenošanu veic SEESAC.

3.   SEESAC šo uzdevumu veic AP vadībā. Tālab AP noslēdz vajadzīgās vienošanās ar UNDP, kas rīkojas SEESAC vārdā.

3. pants

1.   Finanšu atsauces summa 1. pantā minētā ES finansētā projekta īstenošanai ir EUR 5 127 650. Kopējais paredzētais visas programmas budžets ir EUR 14 335 403. Programmu līdzfinansē Savienība, Norvēģijas Karalistes Ārlietu ministrija un saņēmējs.

2.   Izdevumus, ko finansē no 1. punktā norādītās atsauces summas, pārvalda saskaņā ar procedūrām un noteikumiem, ko piemēro Savienības budžetam.

3.   Komisija uzrauga 1. punktā minēto izdevumu pareizu pārvaldību. Šim nolūkam tā noslēdz vajadzīgo nolīgumu ar UNDP, kas rīkojas SEESAC vārdā. Nolīgumā paredz, ka SEESAC ir pienākums nodrošināt Savienības ieguldījuma publiskumu, kas atbilst ieguldījuma apjomam.

4.   Komisija cenšas panākt, lai 3. punktā paredzēto nolīgumu noslēgtu pēc iespējas drīz pēc šā lēmuma stāšanās spēkā. Komisija informē Padomi par visām grūtībām minētajā procesā, kā arī par nolīguma noslēgšanas datumu.

4. pants

1.   Pamatojoties uz SEESAC reizi ceturksnī sagatavotiem regulāriem ziņojumiem, AP ziņo Padomei par šā lēmuma īstenošanu. Padomes veiktā izvērtēšana balstās uz minētajiem ziņojumiem.

2.   Komisija ziņo par 1. pantā minētā projekta finanšu aspektiem.

5. pants

1.   Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

2.   Šis lēmums zaudē spēku 36 mēnešus pēc 3. panta 3. punktā minētā nolīguma noslēgšanas. Tomēr šis lēmums zaudē spēku sešus mēnešus pēc tā stāšanās spēkā, ja minētajā laikposmā nav noslēgts attiecīgais nolīgums.

Briselē, 2013. gada 9. decembrī

Padomes vārdā

priekšsēdētāja

A. PABEDINSKIENĖ


(1)  Padomes Lēmums 2003/807/KĀDP (2003. gada 17. novembris), ar ko pagarina un groza Lēmumu 2002/842/KĀDP par Vienotās rīcības 2002/589/KĀDP īstenošanu saistībā ar Eiropas Savienības ieguldījumu kājnieku ieroču un vieglo ieroču destabilizējošas uzkrāšanās un izplatīšanas Eiropas dienvidaustrumu daļā apkarošanā (OV L 302, 20.11.2003., 39. lpp.).

(2)  Padomes Lēmums 2004/791/KĀDP (2004. gada 22. novembris), ar ko pagarina un groza Lēmumu 2002/842/KĀDP par Vienotās rīcības 2002/589/KĀDP īstenošanu saistībā ar Eiropas Savienības ieguldījumu kājnieku ieroču un vieglo ieroču destabilizējošas uzkrāšanas un izplatīšanas apkarošana Dienvidaustrumeiropā (OV L 348, 24.11.2004., 46. lpp.).

(3)  Padomes Lēmums 2010/179/KĀDP (2010. gada 11. marts) par atbalstu SEESAC bruņojuma kontroles darbībām Rietumbalkānos, īstenojot ES Stratēģiju VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai (OV L 80, 26.3.2010., 48. lpp.).


PIELIKUMS

Eiropas Savienības ieguldījums SEESAC projektā, ar ko vājina apdraudējumu, ko rada kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīga izplatīšana un tirdzniecība Dienvidaustrumeiropā

1.   Ievads un mērķi

Apstāklis, ka vēsturiskās attīstības rezultātā Dienvidaustrumeiropā (DAE) ir uzkrāts liels daudzums kājnieku ieroču un vieglo ieroču un munīcijas, trūkst drošu glabāšanas vietu un joprojām nav nodrošināti pietiekami resursi, lai pilnībā garantētu šo uzkrājumu drošību, liek bažīties par šī reģiona valstīm, un Eiropas Savienības Stratēģijā vieglo un kājnieku ieroču (VIKI) un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai tā ir raksturota kā nozīmīga problēma. Tādēļ centienos sasniegt Savienības VIKI stratēģijas mērķus svarīgi ir turpināt sniegt atbalstu, lai apkarotu draudus, ko rada VIKI izplatīšana un nelikumīga tirdzniecība, kura notiek vai kuras izcelsme ir Dienvidaustrumeiropā.

Projekta vispārējais mērķis ir, atbalstot centienus mazināt apdraudējumu, ko rada plašā VIKI un to munīcijas izplatība un nelikumīgā tirdzniecība Dienvidaustrumeiropā, sekmēt starptautisko mieru un drošību. Konkrētāk, ar šo projektu mazinās lieko VIKI un to munīcijas pieejamību, uzlabos noliktavu drošību, uzlabos ieroču izsekojamību, plašāk izmantojot reģistrāciju un marķēšanu, kā arī sekmēs informācijas un zināšanu nodošanu un informētību par VIKI radītiem apdraudējumiem. Turklāt ar programmu, izmantojot Reģionālās sadarbības padomes (RSP) satvaru, Dienvidaustrumeiropā vairos stabilitāti.

Ņemot par pamatu jo īpaši Padomes Lēmuma 2010/179/KĀDP sekmīgo īstenošanu un atbilstīgi ES VIKI stratēģijai, mērķis šim darbības tupinājuma projektam ir vēl vairāk stiprināt valstu kontroles sistēmas un turpināt iedibināt daudzpusējas attiecības, veidojot reģionālus mehānismus, ar ko novērstu VIKI un to munīcijas piegādes un destabilizējošu izplatīšanu. Turklāt, lai panāktu plašāku reģionālo dimensiju, ar šo darbības turpinājuma projektu reģionālajā VIKI kontroles procesā iekļaus arī Moldovas Republiku un Kosovu (1), nodrošinot patiesi holistisku reģionālu pieeju, kas ir ilgtermiņā iedarbīga un ilgtspējīga.

2.   Īstenošanas aģentūras izraudzīšanās un koordinācija ar citām attiecīgām finansēšanas iniciatīvām

SEESAC ir kopīga Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas un Reģionālās sadarbības padomes (RSP, Dienvidaustrumeiropas Stabilitātes pakta pēctece) iniciatīva un darbojas kā kontaktpunkts ar VIKI saistītām darbībām, ko veic Dienvidaustrumeiropā. Kā Dienvidaustrumeiropas Kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) izplatīšanas apkarošanas reģionālā īstenošanas plāna izpildstruktūra SEESAC jau vairāk nekā 11 gadu Dienvidaustrumeiropā sadarbojas ar valstu ieinteresētām personām, lai attiecībā uz VIKI kontroli īstenotu holistisku pieeju, izmantojot plašu darbību klāstu, tostarp – vairojot informētību un rīkojot VIKI vākšanas kampaņas, pārvaldot krājumus, samazinot liekos uzkrājumus, stiprinot marķējuma un izsekojamības spējas, kā arī īstenojot efektīvāku bruņojuma eksporta kontroli. Tādējādi SEESAC ir uzkrājis vienreizīgas spējas un pieredzi, daudzveidīgos reģiona valstu politiskos un ekonomiskos apstākļos īstenojot reģionālus pasākumus, kuros iesaistītas dažādas ieinteresētās personas, nodrošinot valstu un reģiona atbildību un savu darbību noturīgumu ilgtermiņā un VIKI kontroles jautājumos kļūstot par autoritatīvāko galveno reģionālo centru.

SEESAC ir pieejami divpusēji un daudzpusēji kanāli saziņai ar visiem attiecīgajiem dalībniekiem un organizācijām. SEESAC arī pilda Dienvidaustrumeiropas Kājnieku ieroču un vieglo ieroču reģionālās vadības grupas (RVG) sekretariāta funkcijas. Turklāt SEESAC piedalās iniciatīvas “Reģionālā pieeja krājumu samazināšanai” (RPKS) Vadības komitejā, kuru SEESAC kādreiz vadīja. SEESAC regulāri tiek aicināts piedalīties visos attiecīgos reģionālajos forumos, piemēram, ES un Rietumbalkānu tieslietu un iekšlietu ministru gadskārtējās sanāksmēs, NATO strukturālajā informācijas apmaiņā par VIKI un Dienvidaustrumeiropas aizsardzības ministriju (SEDM) procesā. Tam ir plašs oficiālu un neoficiālu partnerību tīkls, kurā iesaistītas tādas organizācijas kā Drošības sadarbības centrs – RACVIAC (Bruņojuma kontroles pārbaudes un īstenošanas palīdzības reģionālais centrs) un EDSO Drošības sadarbības forums (DSF). Izmantojot ANO projektu “Koordinēta rīcība kājnieku ieroču jomā” (CASA) un citus mehānismus, notiek regulāras koordinācijas sanāksmes ar citām ANO aģentūrām, piemēram, UNODC un UNODA. SEESAC tādējādi ir izveidojies par reģionālu centru, kas pievēršas plašam ar drošības sektora reformu saistītu jautājumu lokam, jo īpaši attiecībā uz VIKI kontroles un krājumu pārvaldības jautājumiem. SEESAC, kura mītnes vieta ir Belgrada, darbojas visā Dienvidaustrumeiropā, izvēršot darbības Albānijā, Bosnijā un Hercegovinā, Horvātijā, Moldovas Republikā, Melnkalnē, Serbijā un bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā. Reģionālu atbildību nodrošina ar RSP un VIKI reģionālo vadības grupu, kurā visu Dienvidaustrumeiropas valstu pārstāvji nodrošina stratēģisku vadību un nāk klajā ar iniciatīvām un lūgumiem veikt SEESAC darbības.

Kopīgu problēmu risināšana ar reģionālām iniciatīvām Dienvidaustrumeiropā ir izrādījusies lietderīga ne tikai tāpēc, ka tā rada nozīmīgu informācijas apmaiņu un sekmē saprātīgu reģionālu konkurenci, bet arī tāpēc, ka ar to, izmantojot holistisku īstenošanu, tiek veicināta konsekventu un viegli izmērāmu rezultātu sasniegšana. Piedaloties visos attiecīgos reģiona procesos un iniciatīvās (piemēram, SEDM, RPKS un RACVIAC), SEESAC nodrošina laicīgu un atklātu informācijas apmaiņu, reālu situācijas apzināšanos un spēju prognozēt, kas ir vajadzīga, lai panāktu tādu īstenošanu, kas nepārklājas un atbilst pašreizējām valdību un reģionu vajadzībām, kā arī attīstības tendencēm.

SEESAC visas savas darbības veic, pamatojoties uz ievāktiem pamatdatiem, un pirms darbību veikšanas tas nodrošina valsts ieinteresēto personu piekrišanu un politisko atbalstu. Iepriekšējo ES finansēto projektu īstenošanā SEESAC uzrādīja ļoti labus plānoto darbību izpildes rādītājus, uzrādot ilgtspējīgus projektu rezultātus, ko panāca, – attīstot un stiprinot valstu atbildību par SEESAC projektiem un darbībām, sekmējot reģionālo koordināciju, apmaiņu ar pieredzi un paraugpraksi, kā arī reģiona mēroga pētniecību. SEESAC ir vispiemērotākais partneris, lai īstenotu šo konkrēto rīcību, jo tam ir īpašas zināšanas VIKI jautājumos un tas labi pārzina reģionu un attiecīgās ieinteresētās personas.

Ar šo projektu arī papildina citu paralēlu SEESAC iniciatīvu bruņojuma nodošanas kontroles jomā, kuras nolūks ir ar uzlabotu pārredzamību un reģionālo sadarbību nostiprināt spēju kontrolēt bruņojuma tirdzniecību (2). Turklāt, īpaši attiecībā uz Bosniju un Hercegovinu, šis projekts papildina divus citus projektos, proti:

EXPLODE projektu, kuru finansē ar ES stabilitātes instrumenta īstermiņa komponentu un kuru īsteno UNDP birojs Sarajevā partnerībā ar EDSO Misiju Bosnijā un Hercegovinā, lai, samazinot nestabilos munīcijas uzkrājumus un nostiprinot noliktavu drošumu, palielinātu Bosnijas un Hercegovinas iedzīvotāju drošību;

SECUP projektu Bosnijā un Hercegovinā, ar kuru modernizē munīcijas un ieroču glabātavu drošību un kuru kopīgi īsteno EDSO Misija Bosnijā un Hercegovinā un Bosnijas un Hercegovinas Aizsardzības ministrija, savukārt EUFOR nodrošina ekspertu sniegtus tehniskus padomus un pārrauga projekta īstenošanas drošuma un drošības aspektus. SEESAC regulāri sadarbosies ar EUFOR Althea, EDSO Misiju Bosnijā un Hercegovinā un UNDP biroju Sarajevā, lai nodrošinātu nepārtrauktu koordināciju un saskaņotību ar minētajiem projektiem, kā arī ar starptautiskās kopienas īstenotajiem centieniem risināt jautājumu par Bosnijas un Hercegovinas Aizsardzības ministrijas rīcībā esošajiem liekajiem parasto ieroču uzkrājumiem un attiecībā uz iespējamiem turpmākiem plāniem Bosnijā un Hercegovinā rīkot nelegālu parasto ieroču savākšanas kampaņu.

Saistībā ar citām valstīm, uz kurām attieksies šis projekts, SEESAC savu darbību koordinēs ar šādiem starptautiskā atbalsta centieniem:

MONDEM projektu Melnkalnē, ko partnerībā ar EDSO pārvalda Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programma un kas ir paredzēts, lai mazinātu ieroču izplatīšanas riskus, attīstot drošu un stabilu parastās munīcijas noliktavu infrastruktūru un pārvaldības sistēmas, ar vidi saudzējošu demilitarizāciju kopienās mazinot sprādzienbīstamības riskus, iznīcinot toksiskus bīstamos atkritumus (sašķidrinātu raķešu degvielu) un atbalstot aizsardzības jomas reformu ar ierobežota skaita tādu smago ieroču sistēmu iznīcināšanu, kurus izraudzījusies Melnkalnes Aizsardzības ministrija.

KOSSAC projektu Kosovā (1), kas sākotnēji bija paredzēts, lai Kosovā (1) mazinātu bruņotu vardarbību un palielinātu kopienu drošību, tomēr gadu gaitā KOSSAC ir attīstījies par visaptverošu bruņotas vardarbības novēršanas projektu, kurā pastiprinātu uzmanību pievērš drošības sektora reformai un spēju veidošanai.

CASM projektu Serbijā, kuru finansē Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programma un Eiropas Drošības un sadarbības organizācija un kurš ir paredzēts, lai iepriekš noteiktās parastās munīcijas glabāšanas vietās nostiprinātu drošību un drošumu un lai iznīcinātu reģistrētos munīcijas pārpalikumus.

SEESAC arī regulāri sadarbojas ar EDSO, NATO un Norvēģijas organizāciju “Palīdzība iedzīvotājiem” (“Norwegian Peoples Aid”), kā arī ar citiem attiecīgiem dalībniekiem, lai nodrošinātu rīcības savstarpēju saskaņotību, saskaņotu pasākumu grafikus un panāktu resursu izmantošanas rentabilitāti.

3.   Projekta apraksts

Projekta īstenošanas rezultātā, apkarojot VIKI un to munīcijas izplatīšanu un nelikumīgu tirdzniecību, Dienvidaustrumeiropā un plašākā reģionā palielināsies drošība un stabilitāte. Projekts tiešā veidā dos ieguldījumu ES Drošības stratēģijas, ES VIKI stratēģijas, ANO Rīcības programmas, Starptautiskā VIKI izsekošanas instrumenta un ANO Šaujamieroču protokola īstenošanā, un ar to jo īpaši stiprinās reģionālo sadarbību, kas vērsta uz VIKI un to munīcijas izplatīšanas radīto apdraudējumu apkarošanu. Jo īpaši projekta rezultātā:

uzlabojot glabātavas, nostiprinās drošību un VIKI krājumu pārvaldību;

iznīcinot ieročus un munīciju, samazinās liekos uzkrājumus un konfiscētos VIKI;

uzlabos VIKI marķēšanas, izsekojamības un uzskaites spējas;

sekmēs reģionālo sadarbību un informācijas apmaiņu;

īstenojot informētības veicināšanas un ieroču vākšanas kampaņas, samazinās iedzīvotāju rīcībā esošo nelikumīgo ieroču skaitu.

Projekta ģeogrāfiskās darbības joma ir Dienvidaustrumeiropa, un projekta saņēmējvalstis tiešā veidā ir Albānija, Bosnija un Hercegovina, Kosova (1), Moldovas Republika, Melnkalne, Serbija un bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika.

3.1.   Krājumu drošības palielināšana, izmantojot infrastruktūras uzlabojumus un spēju veidošanu

Mērķis

Bosnijā un Hercegovinā, Kosovā (1), Moldovas Republikā, Melnkalnē, Serbijā un bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā, uzlabojot parasto ieroču un munīcijas krājumu glabāšanas drošības noteikumus un krājumu pārvaldību, ar šo darbību mazinās apdraudējumu, ko rada VIKI un to munīcijas izplatīšana un nelikumīga tirdzniecība.

Apraksts

Sekmīgi īstenojot Padomes Lēmumu 2010/179/KĀDP, kuram ir divējāda pieeja, proti, (1) trīs valstīs uzlabot glabāšanas vietu drošību (3) un (2) vairot tā personāla spējas, kura uzdevums ir pārvaldīt krājumus (4), tika būtiski uzlaboti drošības noteikumi un samazināta iespējamība, ka notiek negribēta VIKI un to munīcijas krājumu izplatīšana. Pamatojoties uz šiem sasniegumiem, otrajā projekta stadijā turpinās uzlabot Dienvidaustrumeiropas ieroču un munīcijas noliktavu drošību, atbilstoši starptautiskai paraugpraksei un standartiem papildus sniedzot īpašu tehnisku un ar infrastruktūru saistītu palīdzību. Iegādājoties un ierīkojot iekārtas, kas ir vajadzīgas tam, lai panāktu ieroču un munīcijas krājumu drošību, ar projekta darbībām sniegs atbalstu Bosnijas un Hercegovinas, Moldovas Republikas, Melnkalnes un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas aizsardzības ministrijām, kā arī Serbijas, bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas un Kosovas (1) iekšlietu ministrijām. Turklāt vajadzības gadījumā par krājumu pārvaldību atbildīgajiem darbiniekiem nodrošinās apmācību. Objektus, kuru drošību paredzēts uzlabot, izraudzīsies, pamatojoties uz izvērtējumu par prioritātēm un to radītajiem drošības riskiem.

Jo īpaši ar projektu paredzēts veikt šādas darbības:

Bosnija un Hercegovina: veikt drošības uzlabojumus Aizsardzības ministrijas munīcijas un parasto ieroču glabātavās, tostarp ierīkojot un/vai atjaunojot drošības perimetra iežogojumu un apgaismojumu, ielaušanās signalizācijas sistēmas, televizuālās uzraudzības sistēmas kameras (CCTV) un telekomunikācijas iekārtas, tādējādi papildinot darbu, ko attiecībā uz krājumu drošumu veikusi UNDP un EDSO;

Kosova (1): uzlabot Policijas departamenta krājumu pārvaldības spējas, rīkojot apmācību un veicot pašreizējā stāvokļa novērtējumu. Atjaunot vienu nelielu vietējo VIKI un munīcijas noliktavu;

bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika: nostiprināt drošību Iekšlietu ministrijas centrālajā glabāšanas vietā (Ormanā), iegādājoties drošības iekārtas un veicot infrastruktūras modernizāciju, tostarp atjaunojot drošības perimetra iežogojumu; ierīkojot CCTV iekārtas un drošības apgaismojumu; noliktavu ēkās ierīkojot jaunas drošības durvis. Nostiprināt bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas Bruņoto spēku centrālās glabātavas drošību, proti, iegādāties un ierīkot videonovērošanas iekārtas un, salabojot iežogojumu, ierīkojot jaunus vārtus un atjaunojot noliktavas drošības durvis, uzlabot ēku un perimetra drošību;

Moldovas Republika: nostiprināt drošību Iekšlietu ministrijas Centrālajā Ieroču un munīcijas noliktavā (CAMD), tostarp ierīkojot drošības žogus, iekļūšanas kontroles sistēmas un iegādājoties ieroču e-reģistru;

Melnkalne: veikt fiziskās drošības uzlabojumus Brezoviku munīcijas glabātavā, tostarp uzlabojot noliktavas drošības infrastruktūru. Izstrādāt noliktavās glabāto ieroču un munīcijas centrālo reģistru;

Serbija: nostiprināt drošību galvenajā Iekšlietu ministrijas VIKI glabātavā, tostarp modernizējot videonovērošanu un piekļūšanas kontroli;

Reģionāla apmācība krājumu pārvaldības jomā: to (reizi gadā) paredzēts īstenot reģiona līmenī un (kad rodas vajadzība) valsts līmenī.

Projekta rezultāti un īstenošanas rādītāji

Projekta rezultātā Dienvidaustrumeiropā tiks uzlabota drošība, ar šādiem pasākumiem samazinot nelikumīgas tirdzniecības risku:

īstenojot ar objektīviem kritērijiem novērtējamu, uz drošību vērstu infrastruktūras modernizāciju, palielinās drošību VIKI glabātavās, kas atrodas Bosnijā un Hercegovinā (4), Kosovā (1) (1), Moldovas Republikā (2), Melnkalnē (1), Serbijā (1) un bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā(2);

trīs semināros apmācot vismaz 60 darbiniekus no saņēmējvalstīm un valsts līmenī nodrošinot mērķtiecīgu apmācību, palielinās personāla kompetenci garantēt krājumu drošību.

3.2.   Krājumu samazināšana, veicot VIKI un munīcijas iznīcināšanu

Mērķis

Būtiski samazinot noliktavās glabāto lieko parasto ieroču un munīcijas skaitu, palielināt drošību un mazināt izplatīšanas risku.

Apraksts

Pamatojoties uz panākumiem, kas gūti iepriekšējā stadijā, kad tika iznīcināti kopumā 78 366 ieroči (45 275 Serbijā un 33 091 Horvātijā), un lai turpinātu samazināt valsts iestāžu un civilpersonu rīcībā esošo lieko VIKI skaitu, tādējādi samazinot šo ieroču novirzīšanas vai nelikumīgas tirdzniecības risku, projekta gaitā tiks iznīcināti līdz pat 165 000 VIKI, veicot vairākus iznīcināšanas pasākumus:

Albānijā (iznīcinot līdz 120 000 vienību),

Bosnijā un Hercegovinā (līdz 4 500 vienību),

Kosovā (1) (līdz 2 500 vienību),

bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā (līdz 1 500 vienību),

Moldovas Republikā (līdz 2 500 vienību)

Melnkalnē (līdz 4 000 vienību),

Serbijā (līdz 30 000 vienību).

Panākumi, kas gūti Albānijā, iznīcinot lieko Aizsardzības ministrijas rīcībā esošo munīciju, ir jāatkārto arī attiecībā uz VIKI, jo īpaši ņemot vērā lieko uzkrājumu daudzumu un problēmas, ko rada to drošības garantēšana. Panākumi, kas gūti Serbijā, īstenojot Padomes Lēmumu 2010/179/KĀDP, ir jāpastiprina, papildus iznīcinot liekos un konfiscētos ieročus, tomēr svarīgi ir arī veikt līdzīgas darbības citās valstīs, lai būtiski mazinātu lieko ieroču izplatīšanas un nelikumīgas tirdzniecības risku. Bez tam projekta gaitā tiks veikta iekšlietu ministriju un aizsardzības ministriju rīcībā esošo lieko un konfiscēto sprāgstvielu un VIKI munīcijas iznīcināšana.

Projekta rezultāti/īstenošanas rādītāji

Projekta rezultātā tiks būtiski novērstas nepilnības, kas var būt par pamatu VIKI izplatīšanai, proti, tiks samazināts to lieko un konfiscēto kājnieku ieroču un vieglo ieroču, sprāgstvielu un munīcijas skaits, kurus glabā Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Kosovas (1), Moldovas Republikas, Melnkalnes, Serbijas un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas noliktavās:

kopumā iznīcinās līdz 165 000 parasto ieroču vienību;

kopumā demilitarizēs un iznīcinās līdz 12 442 munīcijas un sprāgstvielu vienību, kas ir pakļautas izplatīšanas riskam.

3.3.   VIKI marķēšanas, izsekojamības un reģistrācijas uzlabojumi

Mērķis

Atbalstot to, ka Dienvidaustrumeiropā tiek izveidotas jaunas vai paplašinātas jau esošās elektroniskās ieroču reģistrācijas un uzskaites sistēmas, uzlabot marķēšanas un izsekojamības spējas.

Apraksts

Ar šo projekta daļu tiek sniegts atbalsts efektīvam tiesiskumam, ierobežojot, reģistrējot un uzskaitot VIKI daudzumu un pieprasījumu. Projekts ir izveidots atbilstoši ANO Rīcības programmai, Starptautiskajam VIKI izsekošanas instrumentam, ANO Šaujamieroču protokolam un Padomes Direktīvai Nr. 91/477/EEK, kā arī ES Kopējai nostājai 2008/944/KĀDP, un tādēļ ar projektu sekmēs to īstenošanu, uzlabojot Dienvidaustrumeiropas valstu spējas marķēt, izsekot un uzskaitīt ieročus, turklāt, atbalstot attiecīgo sistēmu uzlabojumus un digitalizāciju, īpašu uzmanību pievērsīs valsts iestāžu spējām uzskaitīt civilpersonu īpašumā esošos likumīgos ieročus. Vienlaikus uzlabos ieroču marķēšanas, izsekojamības un ballistiskās analīzes spējas.

Īstenojot projektu, pievērsīs uzmanību tam, lai valsts, reģionu un tematiskajās programmās nodrošinātu ANO un ES darbību konsekvenci un komplementaritāti, un visas saskaņā ar šo mērķi veiktās darbības īstenos tā, lai nodrošinātu augsta līmeņa sinerģiju un komplementaritāti ar Interpola (iARMS) un Eiropola iniciatīvām šajā jomā.

Ar projektu atbalstīs VIKI marķēšanas, izsekojamības un uzskaites spēju nostiprināšanu Dienvidaustrumeiropā, izmantojot apmācības un tehniskā līmeņa palīdzības pasākumu kopumu, kuru papildinās ar normatīvu un institucionālu analīzi.

Albānijā: sniegs atbalstu Albānijas Valsts policijai, lai attīstītu un īstenotu centrālu elektronisku ieroču reģistru, izstrādājot sistēmu, iegādājoties un ierīkojot nepieciešamo aparatūru, kā arī nodrošinot personāla apmācību.

Bosnijā un Hercegovinā: sniegs atbalstu Valsts Izmeklēšanas un aizsardzības aģentūrai (SIPA), lai, uzlabojot tehniskās iespējas izmeklēt un īstenot VIKI kontroli, VIKI neizplatīšanas izpildes jomā tā turpinātu izvērst centienus un gūt rezultātus.

bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā: izvērsīs sadarbību ar valsts iestādēm, lai, atjauninot programmatūru, turpinātu uzlabot pastāvošo ieroču reģistrācijas sistēmu, tajā iekļaujot ieročus, kas ir drošības spēku un cita apmācības personālsastāva rīcībā, lai šaujamieroču uzskaite būtu saskaņā ar tiesību aktiem.

Kosovā (1): sadarbosies ar Kosovas Policijas dienestu, lai izstrādātu standartizētas operatīvās procedūras un nodrošinātu apmācību par to īstenošanu. Vienlaikus, sadarbojoties ar attiecīgām iestādēm, tieksies izstrādāt VIKI nelikumīgās tirdzniecības struktūras aprakstu, lai apzinātu galvenās riska jomas.

Serbijā: iegādājoties speciālas iekārtas un nodrošinot apmācību, atbalstīs Iekšlietu ministrijas ballistikas laboratorijas tehniskās iespējas marķēt un izsekot ieročus un munīciju.

Reģionu līmenī:

ar projektu atbalstīs Dienvidaustrumeiropas reģiona šaujamieroču ekspertu tīkla izveidi un līdz pat sešu reģionālu semināru rīkošanu, lai sekmētu zināšanu apmaiņu;

minēto tīklu atbalstīs tiešsaistes platforma, ar ko sekmēs zināšanu un informācijas apmaiņu;

SEESAC cieši sadarbosies ar CAR (Conflict Armament Research), lai starp SEESAC, reģionālo šaujamieroču ekspertu tīklu un CAR iTrace projektu veicinātu informācijas apmaiņu par nelikumīgiem ieročiem;

sagatavos tehnisko un ekonomisko pamatojumu, kurā izpētīs juridiskās un tehniskās iespējas veidot aktīvāku un institucionalizētāku izsekojamības un ballistikas datu apmaiņu.

Projekta rezultāti/īstenošanas rādītāji:

Albānijā ieviests centralizēts elektronisks ieroču reģistrs;

Bosnijā un Hercegovinā uzlabotas Valsts Izmeklēšanas un aizsardzības aģentūras tehniskās iespējas izsekot un izmeklēt VIKI un munīciju;

bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā atjaunināts elektroniskais ieroču reģistrs, lai tajā iekļautu drošības spēku rīcībā esošos ieročus; vismaz 25 darbinieki ir pabeiguši apmācību par jaunajiem noteikumiem;

ir izstrādātas Kosovas (1) policijai paredzētas standartizētas operatīvās procedūras par VIKI marķēšanu, izsekojamību un uzskaiti; ir pabeigts pētījums par nelikumīgas tirdzniecības struktūru;

ir uzlabotas Serbijas Iekšlietu ministrijas ballistikas laboratorijas tehniskās iespējas izsekot ieročus un munīciju;

ir izveidots un darbojas reģionālais šaujamieroču ekspertu tīkls; ir noorganizēti seši semināri;

izveidota tiešsaistes platforma, lai veicinātu reģionālā šaujamieroču ekspertu tīkla zināšanu un informācijas apmaiņu;

pastiprināta informācijas apmaiņa starp SEESAC, reģionālo šaujamieroču ekspertu tīklu un iTrace projektu;

ir pabeigts tehniskais un ekonomiskais pamatojums par reģistrācijas sistēmu savienošanu.

3.4.   Reģionālā sadarbība informētības, informācijas apmaiņas un zināšanu nodošanas jomā

Mērķis

Turpināt nostiprināt spējas apkarot apdraudējumu, ko Dienvidaustrumeiropā rada VIKI un to munīcija, ar ciešāku reģionālo sadarbību sekmējot un atvieglojot zināšanu un informācijas apmaiņu un informētību.

Apraksts

Ar projektu nostiprinās valstu VIKI komisiju un attiecīgo bruņojuma kontrolē iesaistīto iestāžu spējas, nodrošinot tehnisku palīdzību un spēju attīstību, vienlaikus sekmējot informācijas apmaiņu. Īstenojot projektu, ar minētajām iestādēm izvērsīs ciešu sadarbību nolūkā apzināt to vajadzības un attīstīt nepieciešamos atbalsta rīkus, lai tās varētu turpināt nostiprināt parasto ieroču un munīcijas kontroles spējas. Vienlaikus projekta gaitā iedibinās un atvieglos reģionālu informācijas apmaiņu, sasaistot valstu VIKI komisijas un bruņojuma kontrolē iesaistītās iestādes, lai padarītu ciešāku reģionālo sadarbību un paplašinātu zināšanu apmaiņu. Reģionālajā informācijas apmaiņas procesā:

divreiz gadā paredzētas oficiālas reģionālas valstu VIKI komisiju sanāksmes;

oficiāli tiek apkopota pieredze, kas Dienvidaustrumeiropā gūta VIKI kontroles jomā;

izstrādā Dienvidaustrumeiropas valstu VIKI tiesību aktu apkopojumu, informatīvo sanāksmju piezīmes un citus informācijas produktus, kas ir vajadzīgi, lai efektīvi īstenotu VIKI kontroli;

izstrādā reģionālu pētījumu par VIKI ietekmi uz iekšzemes un dzimumu vardarbību;

izveido tiešsaistes zināšanu apmaiņas platformu un interneta portālu, kas dos iespēju regulāri apmainīties ar zināšanām un pieredzi par VIKI kontroles projektiem, darbībām un pasākumiem;

sekmē divpusēju informācijas apmaiņu, izmantojot pētniecības apmeklējumus un ekspertu apmaiņu.

Oficiāli apkopojot gūto pieredzi un izveidojot zināšanu bāzi, tiks nostiprinātas Dienvidaustrumeiropas valstu spējas izstrādāt, konceptualizēt un īstenot VIKI kontroles darbības, vienlaikus padarot šīs valstis par zināšanu avotu citiem reģioniem. Tādējādi būtiskā Dienvidaustrumeiropā gūtā pieredze būs lietderīga arī citās pasaules daļās.

Projekta rezultāti/īstenošanas rādītāji:

Ar turpmāk uzskaitītajām darbībām ir panākta ciešāka reģionālā sadarbība, lai apkarotu apdraudējumu, ko rada VIKI un to munīcijas plaša uzkrāšanās un nelikumīga tirdzniecība:

ir sarīkots līdz sešām oficiālām VIKI komisiju sanāksmēm;

ir atvieglota divpusēja zināšanu un informācijas apmaiņa;

attiecīgos gadījumos ir izstrādātas valstu VIKI stratēģijas;

pamatojoties uz vajadzību novērtējumu, ir noorganizēta valsts līmeņa apmācība un panākta spēju veidošana;

izstrādājot un sekmējot reģionālu pētījumu, ir panākta plašāka informētība par to, kādu ietekmi VIKI atstāj uz iekšzemes un dzimumu vardarbību.

Ar šādām darbībām ir nostiprinātas valstu VIKI komisiju un citu bruņojuma kontrolē iesaistīto iestāžu spējas:

ir izveidota zināšanu apmaiņas platforma;

ir publicēts bruņojuma kontroles tiesību aktu apkopojums un oficiāli apkopota pieredze, kas Dienvidaustrumeiropā gūta VIKI kontroles jomā;

ir nodrošinātas tehniskas konsultācijas.

3.5.   Vākšanas un informētības kampaņas

Mērķis

Lai palielinātu drošību un mazinātu apdraudējumu, ko rada VIKI un to munīcijas nelikumīga tirdzniecība:

atbalstīs Dienvidaustrumeiropas valstu iedzīvotāju rīcībā esošu nelikumīgu un nevēlamu ieroču, spridzināšanas ierīču, militāro materiālu un saistītas munīcijas savākšanu;

sniegs palīdzību, lai legalizētu civilpersonu īpašumā esošos ieročus, paredzot ieroču reģistrāciju;

vairos informētību par briesmām, ko rada īpašumā esoši nelikumīgie ieroči.

Apraksts

Pirmajā projekta stadijā (Padomes Lēmums 2010/179/KĀDP) Horvātijā tika sarīkota pusotru gadu ilga bruņojuma vākšanas un informētības kampaņa, kuras rezultātā tika ievākti 1 753 ieroči, 16 368 nelegāli šķembu ieroči, 818 153 munīcijas vienības un 620 kg sprāgstvielu, kas veicināja pastiprinātu sabiedrības informētību. Serbijā novatoriska informētības kampaņa, kurā izmantoja tiešsaistes platformu, palīdzēja SEESAC ievākt ļoti vērtīgu informāciju par sabiedrībā valdošo noskaņojumu un par VIKI esamību. Pamatojoties uz minētajās kampaņās gūto pieredzi, otrajā projekta īstenošanas stadijā galveno uzmanību pievērsīs trīs savstarpēji pastiprinošiem darbības virzieniem, proti, tam:

ka izstrādā un īsteno vākšanas kampaņas, kuru pamatā būs mērķtiecīgas informētības vairošanas darbības, lai pienācīgi izplatītu detalizētu informāciju par nelikumīgo šaujamieroču legalizāciju un brīvprātīgu nodošanu;

ka izstrādā un īsteno darbības, lai sekmētu informētību par briesmām, ko rada īpašumā esošie nelikumīgie šaujamieroči, munīcija un sprāgstvielas;

ka izmanto novatoriskus rīkus, piemēram, plašākas publikas iesaistīšanu (crowdsourcing), lai apkopotu informāciju par šaujamieroču nelikumīgu turēšanu un lai sekmētu sabiedrības informētību par nelikumīgu ieroču radītiem draudiem.

Projekta rezultāti/īstenošanas rādītāji

Projekta rezultātā, samazinot tādu ieroču skaitu, kas nelikumīgi ir iedzīvotāju īpašumā, Dienvidaustrumeiropā ir nostiprināta drošība:

ir samazināts civilpersonu īpašumā esošo ieroču, militāro materiālu, munīcijas un spridzināšanas ierīču skaits;

izstrādājot un īstenojot attiecīgas kampaņas, vismaz sešās valstīs ir panākta labāka informētība.

4.   Saņēmēji

Tiešie projekta atbalsta saņēmēji būs valstu iestādes, kas Dienvidaustrumeiropā ir atbildīgas par VIKI kontroli. Attiecībā uz krājumu pārvaldību no spēju veidošanas un glabātavu uzlabotās infrastruktūras ieguvums būs Bosnijas un Hercegovinas, Moldovas Republikas, Melnkalnes un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas aizsardzības ministrijām, kā arī Kosovas (1), Moldovas Republikas, Serbijas un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas iekšlietu ministrijām. Tiešs guvums no krājumu samazināšanas būs Bosnijas un Hercegovinas, Kosovas (1), Moldovas Republikas, Melnkalnes, Serbijas un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas iekšlietu ministrijām un Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas un Moldovas Republikas aizsardzības ministrijām. No uzlabotām spējām VIKI marķēšanas, izsekojamības un uzskaites jomā tiešu labumu gūs Albānijas, bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas, Kosovas (1) un Serbijas iekšlietu ministrijas un Bosnijas un Hercegovinas Valsts Izmeklēšanas un aizsardzības aģentūra, savukārt citas iekšlietu ministrijas būs ieguvējas no reģionālā šaujamieroču ekspertu tīkla. Visbeidzot, Dienvidaustrumeiropas valstu VIKI komisijass un citas par kājnieku ieroču un vieglo ieroču kontroli atbildīgās iestādes gūs labumu no apmācības un informācijas apmaiņas, kā arī no reģionālās sadarbības.

Ierosinātās darbības pilnībā atbilst valstu VIKI kontroles prioritātēm un tās ir apstiprinājušas attiecīgās valstu VIKI kontroles iestādes, apliecinot savu piekrišanu un apņemšanos sasniegt projekta rezultātus.

Samazinoties VIKI plašas izplatīšanas riskam, netieši ieguvēji no šī projekta būs visi šim riskam pakļautie Dienvidaustrumeiropas un ES valstu iedzīvotāji.

5.   ES Redzamība

SEESAC veiks visus vajadzīgos pasākumus, lai plašāk informētu par to, ka rīcību finansē Eiropas Savienība. Šādus pasākumus veiks saskaņā ar Eiropas Komisijas izstrādāto un publicēto ES ārējo darbību ziņošanas un pārredzamības rokasgrāmatu. Tādējādi SEESAC nodrošinās ES ieguldījuma pamanāmību ar pienācīgu atpazīstamības uzlabošanu un publicitāti, uzsverot Savienības nozīmi, nodrošinot tās darbību pārredzamību un palielinot informētību par lēmuma pieņemšanas iemesliem, kā arī par Savienības atbalstu lēmumam un šā atbalsta rezultātus. Projektā sagatavotajā materiālā Savienības karogs tiks attēlots labi pamanāmā vietā saskaņā ar Savienības norādēm par pareizu karoga izmantošanu un attēlošanu.

Ņemot vērā, ka ir plānoti pasākumi ar diezgan atšķirīgu darbības jomu un iezīmēm, tiks izmantots plašs publicitātes instrumentu klāsts, cita starpā: tradicionālie plašsaziņas līdzekļi, vietne, sociālie mediji, informācijas un reklāmas materiāli, tostarp infografika, bukleti, periodiski biļeteni, paziņojumi presei un attiecīgā gadījumā citi materiāli. Projekta gaitā izdotajās publikācijās, veiktajos publiskajos pasākumos, kampaņās un būvdarbos izmantos attiecīgu simboliku. Lai ietekme, palielinot dažādo valstu valdību un sabiedrības, starptautiskās kopienas, vietējo un starptautisko plašsaziņas līdzekļu informētību, būtu vēl lielāka, katrai no projekta mērķgrupām pievērsīsies tai atbilstīgajā valodā.

6.   Darbības ilgums

Pamatojoties uz pieredzi, kas gūta, īstenojot Padomes Lēmumu 2010/179/KĀDP, un ņemot vērā projekta reģionālo darbības jomu, projekta labumguvēju skaitu, kā arī plānoto darbību skaitu un sarežģītību, plānotais īstenošanas termiņš ir 36 mēneši.

7.   Vispārīgā struktūra

Šīs darbības tehniskā īstenošana ir uzticēta SEESAC, reģionālai iniciatīvai, kas darbojas saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas pilnvarojumu, un Reģionālās sadarbības padomei, kura ir Dienvidaustrumeiropas Stabilitātes pakta pēctecības organizācija. SEESAC ir Kājnieku ieroču un vieglo ieroču (VIKI) izplatīšanas apkarošanas reģionālā īstenošanas plāna izpildstruktūra un kā tāda tā Dienvidaustrumeiropas reģionā ir centrālais kontaktpunkts visiem ar VIKI saistītiem jautājumiem.

SEESAC ir vispārēja atbildība par projekta darbību veikšanu un pārskatatbildība par projekta īstenošanu. Paredzētais projekta darbības termiņš ir 3 gadi (36 mēneši), un kopējais lēstais projekta budžets ir EUR 14 335 403, kuru līdzfinansēs Norvēģija.

8.   Partneri

SEESAC tieši īstenos rīcību, cieši sadarbojoties ar Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Moldovas Republikas, Melnkalnes, bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas aizsardzības ministrijām; ar Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Kosovas (1), Moldovas Republikas, Melnkalnes, Serbijas, bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas iekšlietu ministrijām un ar Bosnijas un Hercegovinas Valsts Izmeklēšanas un aizsardzības aģentūru; kā arī ar Albānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Kosovas (1), Moldovas Republikas, Melnkalnes, Serbijas un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas valsts VIKI komisijām.

Šī rīcība ir daļa no plašākas Rietumbalkānu bruņojuma kontroles programmas, un to papildina Norvēģijas Karalistes Ārlietu ministrijas un saistībā ar parastās munīcijas krājumu pārvaldības projektu Serbijas Republikā (CASM) izveidotās spēju veidošanas programmas finansētais bruņojuma eksporta kontroles projekts. Lēstais kopējais minētās programmas budžets ir EUR 14 335 403, kurā Savienības ieguldījums ir līdz EUR 5 127 650, kas sedz līdz 35,77 % no lēstā kopējā budžeta. Norvēģijas iemaksas (saskaņo ar ANO valūtas kursu 2013. gada jūnijā) sasniedz EUR 411 689 (NOK 3 140 000,00), kas sedz 2,87 % no kopējā programmas budžeta. Saņēmēja kopējais ieguldījums ir 61,36 % apmērā no kopējā programmas budžeta.

9.   Ziņojumi

Pārskata un finanšu ziņojumos pievēršas visai rīcībai, kas ir aprakstīta attiecīgajā konkrētā ieguldījuma nolīgumā, un ar šo rīcību saistītajam budžetam, neatkarīgi no tā, vai rīcību Komisija finansē pilnībā vai piedalās tās līdzfinansēšanā.

Pārskata ziņojumus iesniedz katru ceturksni, lai fiksētu un pārraudzītu panākumus, kas gūti galveno rezultātu izpildē.

10.   Budžeta aplēse

Kopējās paredzētās ES finansētā projekta izmaksas ir EUR 5 127 650.


(1)  Šis nosaukums neskar nostājas par statusu un atbilst ANO DP Rezolūcijai 1244 (1999) un Starptautiskās Tiesas atzinumam par Kosovas neatkarības deklarāciju.

(2)  Bruņojuma nodošanas kontroles komponentu finansē Norvēģijas Karalistes Ārlietu ministrija, un to īsteno SEESAC.

(3)  Ierīkojot videonovērošanu, tika uzlabota Horvātijas Iekšlietu ministrijas Centrālās ieroču noliktavas “MURAT” drošība; Bosnijā un Hercegovinā tika ierīkotas 41 drošības durvis un četrās Aizsardzības ministrijas VIKI un munīcijas glabāšanas vietās tika pastiprināta drošība; tika uzlabota Melnkalnes Aizsardzības Ministrijas munīcijas noliktavas “TARAS” drošība, to modernizējot atbilstīgi starptautiskiem drošības standartiem.

(4)  Tika izstrādāts krājumu pārvaldības mācību kurss, un kopumā 58 operatīvā līmeņa amatpersonas no Bosnijas un Hercegovinas, Horvātijas, bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas, Melnkalnes un Serbijas aizsardzības ministrijām, bruņotiem spēkiem un iekšlietu ministrijām tika apmācītas krājumu pārvaldības jautājumos.


Top