EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XC1115(03)

Maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas pieteikuma publikācija saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām 53. panta 2. punkta otro daļu

OJ C 385, 15.11.2017, p. 20–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.11.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 385/20


Maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas pieteikuma publikācija saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām 53. panta 2. punkta otro daļu

(2017/C 385/08)

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi šo maznozīmīgo grozījumu Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 664/2014 (1) 6. panta 2. punkta trešās daļas nozīmē.

MAZNOZĪMĪGA GROZĪJUMA APSTIPRINĀŠANAS PIETEIKUMS

Maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas pieteikums saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012  (2) 53. panta 2. punkta otro daļu

FINOCCHIONA

ES Nr.: PGI-IT-01120-AM01 – 25.7.2017.

ACVN ( ) AĢIN ( X ) GTĪ ( )

1.   Pieteikuma iesniedzēja grupa un tās likumīgās intereses

Consorzio di Tutela della Finocchiona

Via Carlo del Prete, 49/r

50127 Firenze (FI)

ITALIA

Tālr.: +39 0554221769

E-pasts: info@finocchionaigp.it

PEC: finocchionaigp@pec.it

“Finocchiona” aizsardzības biedrībai ir tiesības iesniegt grozījuma pieteikumu Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas 2013. gada 14. oktobra Dekrēta Nr. 12511 13. panta 1. punkta nozīmē.

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Produkta specifikācijas punkts, uz kuru attiecas grozījums vai grozījumi

Produkta apraksts

Izcelsmes apliecinājums

Ražošanas metode

Saikne

Marķējums

Cits [vēl jāprecizē]

4.   Grozījuma vai grozījumu veids

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kurš uzskatāms par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu un kura dēļ publicētais vienotais dokuments nav jāgroza.

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kurš uzskatāms par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu un kura dēļ publicētais vienotais dokuments ir jāgroza.

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kurš uzskatāms par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu, ja vienots dokuments (vai tā ekvivalents) attiecībā uz produktu nav publicēts.

Ar reģistrētu GTĪ apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kurš uzskatāms par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta ceturto daļu.

5.   Grozījums vai grozījumi

Produkta apraksts

Grozīta pašreizējā prasība, kas paredzēta produkta specifikācijas 2. panta (“Ķīmiskās īpašības”) 2.1.3. punktā un vienotā dokumenta 3.2. punktā attiecībā uz ūdens aktivitāti (aw): “zemāka par vai vienāda ar 0,92”.

Norāde “ūdens aktivitāte (aw): zemāka par vai vienāda ar 0,92” aizstāta ar norādi “ūdens aktivitāte (aw): zemāka par vai vienāda ar 0,945”.

aw vērtība palielināta, lai garantētu, ka produktam ir augstāks mitruma saturs salīdzinājumā ar to, kāds tas noteikts spēkā esošajā specifikācijā, un tātad garantētu, ka nogrieztā šķēle pēc konsistences saglabājas mīksta – tā ir būtiska īpašība, kas ar AĢIN “Finocchiona” apzīmēto produktu atšķir no citiem līdzīgiem tirgū esošiem produktiem.

Tiek uzskatīts, ka grozījums atbilst Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta a)–e) apakšpunktā izklāstītajiem nosacījumiem un var tikt atzīts par maznozīmīgu.

VIENOTS DOKUMENTS

FINOCCHIONA

ES Nr.: PGI-IT-01120-AM01 – 25.7.2017.

ACVN ( ) AĢIN ( X )

1.   Nosaukums(-i)

“Finocchiona”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.2. grupa. Gaļas produkti (termiski apstrādāti, sālīti, kūpināti u. c.)

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Ar AĢIN “Finocchiona” apzīmētajai desai ir raksturīgs tās masā sēklu un/vai ziedu daļu veidā sastopamā fenheļa aromāts; nogrieztās šķēles pēc konsistences ir mīkstas, taču reizumis var būt arī drupanas. Šķēļu liesās daļas ir sarkanā krāsā, bet cauraugušā speķa daļas, kas nav krasi nodalītas no liesuma, – baltā vai balti sārtā krāsā; iespējams saskatīt arī fenheļa sēklas un/vai ziedu daļas. Desai piemīt patīkama smarža ar raksturīgām fenheļa un vieglām ķiploku aromāta niansēm; tās garša ir svaiga un apetīti raisoša, taču nekad nav skāba. Produktam ir šādas ķīmiskās īpašības: kopproteīni – ne mazāk par 20 %; koptauki – ne mazāk par 35 %; pH 5–6; ūdens aktivitāte (aw) – zemāka par vai vienāda ar 0,945; sāls saturs nepārsniedz 6 %.

Produkts ir cilindriskas formas desa, kas no ārpuses klāta ar raksturīgas krāsas kārtiņu, ko rada nogatavināšanas laikā attīstījies pelējums. Šo desu lielums ir dažāds: no 0,5 kg (brīdī, kad desas masu iepilda apvalkā) līdz maksimāli 25 kg (iepildot apvalkā); patēriņam to piedāvā vai nu veselā veidā, vai sagrieztu šķēlēs, nefasētu vai vakuumiepakojumā, vai aizsargatmosfēras iepakojumā, vai arī sagrieztu šķēlēs, kuras var būt vakuumiepakojumā vai aizsargatmosfēras iepakojumā.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Smaga svara cūku barības deva ir dažāda atkarībā no tās sastāva un izmantošanas; nobarošana notiek divos posmos, un pamatā izēdina siera rūpniecības blakusproduktus un graudaugu produkciju. Nobarošanas pirmajā posmā (līdz 80 kg dzīvsvara) atļautā barība piemērotā koncentrācijā ir tāda pati kā otrajā posmā, taču ar nosacījumu, lai labības sausnas saturs nebūtu zemāks par 45 % no kopējās barības; izmantotie barības līdzekļi ir: sojas ekstrakcijas milti; kukurūzas skābbarība; kukurūzas lipekļa putraimi un/vai barība uz kukurūzas lipekļa bāzes; ceratonijas augļi bez kauliņiem, spirta rūpniecības blakusprodukti; lipīdi, kuru kušanas temperatūra pārsniedz 36 °C; zivju milti, proteīnu lizāti; paniņas. Otrajā (nobarošanas) posmā labības sausnas nedrīkst būt mazāk par 55 % no kopējās barības devas, un šajā posmā atļautie barības līdzekļi ir: labība un mazpazīstamāki graudaugi; klijas un citi kviešu pārstrādes blakusprodukti; atūdeņoti kartupeļi, biešu izspaidas un no tām pagatavota skābbarība, sojas ekstrakcijas milti; saulespuķu milti; manioka, melase, kokosa ekstrakcijas milti, kukurūzas asnu ekstrakcijas milti, zirņi un/vai citu pākšaugu sēklas; žāvētas biešu saknes; sezama milti; linu lopbarības rauši, ābolu un bumbieru drabiņas, vīnogu vai tomātu drabiņas vēdera izejas stimulēšanai, atūdeņoti lucernas milti, alus un/vai torulas raugs, lipīdi, kuru kušanas temperatūra pārsniedz 40 °C; sūkalas; paniņas. To Cinta Senese šķirnes cūku ēdināšana, kas audzētas brīvās vai daļēji brīvās turēšanas apstākļos, tiek nodrošināta ar lopbarību, ko cūkas uzņem meža ganībās un/vai ar lopbarības augiem un labību kultivētās klajumu ganībās. Turklāt pēc cūku ceturtā dzīves mēneša atļauts izmantot ikdienas papildbarību, kas veido daļu no dienas barības devas, taču nepārsniedzot 3 % no dzīvnieka dzīvsvara.

Ar AĢIN “Finocchiona” apzīmētā produkta gatavošanai tipiska ir tādas svaigas gaļas izmantošana, kas nekādā veidā nav bijusi saldēta un iegūta no:

tādu smaga svara cūku liemeņiem, kuras vismaz 9 mēnešus audzētas tā, lai sasniegtu lielu svaru un iegūtu AĢIN “Finocchiona” ražošanai piemērotas kvalitātes gaļu, un kurām ir noteiktas ģenētiskās īpašības (parasti izmanto Large White Italiana, Landrace italiana un Duroc Italiana šķirnes īpatņus vai šo pašu šķirņu veprus vai arī citu šķirņu veprus, vai arī atlasītus hibrīdu veprus, kas izaudzēti selekcijas ceļā tādu pašu ģenētisko īpašību iegūšanai), lai nodrošinātu gaļas tauku proporcijas saglabāšanos, speķa sadalījumu gaļā un tauku kvalitatīvo sastāvu, iegūtu smaga svara liemeņus, taču nepārsniedzot klasifikācijas centrālajām grupām noteiktās robežas un galarezultātā panākot lielu svaru un samērā lielu kaušanas vecumu – visu šo prasību ievērošana kopā ar dzīvnieku nobarošanas paņēmieniem, pārsvarā izēdinot labību, ir vajadzīga produkta “Finocchiona” pareizai nogatavināšanai un organoleptisko īpašību izveidei, un

tādu cūku liemeņiem, kuras pieder pie Cinta Senese šķirnes un ierakstītas šķirnes ciltsgrāmatā, audzētas un barotas saskaņā ar tradīciju un nokautas noteiktajā apgabalā.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Ar AĢIN “Finocchiona” apzīmētā produkta ražošanas posmi, kas jāveic šā vienotā dokumenta 4. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā, ir izmantošanai piemēroto gaļas gabalu apgriešana un aplīdzināšana; smalcināšana; maisīšana, iepildīšana apvalkos, nosusināšana; nogatavināšana.

Gaļu iegūst no Cinta Senese šķirnes cūkām, kas audzētas šā dokumenta 4. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Lai produktu “Finocchiona” varētu piedāvāt tirdzniecībā sagrieztu šķēlēs un iepakojumā, griešanas un iepakošanas darbībām (arī iesaiņošanai vakuumiepakojumā vai aizsargatmosfēras iepakojumā) jābūt veiktām vienīgi ražošanas apgabalā, kas norādīts še turpmāk (4. punktā), apstiprinātas pārbaudes struktūras pārraudzībā, lai garantētu produkta kvalitāti un jo īpaši lai nepieļautu 3.2. punktā uzskaitīto kvalitātes īpašību pasliktināšanos.

Sīki sasmalcināto liesuma un speķa gabaliņu maisīšana, sagatavojot produkta masu, ir par iemeslu tam, ka desas šķēles gan griežot, gan pārcilājot, ir sevišķi vārīgas. Produkta sagatavošana, griežot to šķēlēs, paredz zarnu apvalka noņemšanu, kā rezultātā produkta ēdamā daļa nokļūst tiešā saskarē ar vidi; saskare uz nenoteikti ilgu laiku ar vidi, kuras parametri netiek kontrolēti, maina produkta raksturīgās īpašības, jo tiek izraisīti oksidēšanās procesi, mainās krāsa, krasi zūd mitrums un rezultātā pasliktinās šķēles īpašā konsistence un mazinās šai desai raksturīgais izteiktais aromāts. Lai garantētu un saglabātu produkta raksturīgās oriģinālās īpašības, ir būtiski, lai nozares dalībnieki saskarē ar produktu būtu noteiktos apstākļos un ierobežoti ilgu laiku.

Ja sagriešanai šķēlēs paredzētu produktu turētu neierobežoti ilgu laiku apstākļos, kas atšķiras no noteiktajiem, tad varētu parādīties pretēji un nevēlami procesi: sasmakšana, sažūšana, anomālu pelējumu veidošanās, uzpūšanās vai sabrūnināšanās, kā rezultātā produkts zaudētu tam raksturīgo garšu, smaržu un konsistenci.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Vārdam “Finocchiona” jābūt rakstītam ar skaidriem, neizdzēšamiem un tādas krāsas burtiem, kas krasi izceļas uz marķējuma fona, tiem jābūt skaidri saskatāmiem un lielākiem par visiem pārējiem uzrakstiem uz marķējuma un jebkurā gadījumā vismaz 3 mm lieliem; tiem turpat blakus jābūt norādei “Indicazione Geografica Protetta” [aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde] vai akronīmam “I.G.P.” [AĢIN]. Marķējumā vienmēr jābūt Kopienas AĢIN logotipam, kuram līdztekus, ja vajadzīgs, var atveidot Komisijas Regulā (EK) Nr. 628/2008 (3) minētās norādes. Marķējumā turklāt var izmantot norādes, kurās ir atsauce uz uzņēmumiem, nosaukumiem, uzņēmumu nosaukumiem, privātiem zīmoliem vai konsorcijiem, ja vien šīs norādes nav ar cildinošu nozīmi vai tādas, kas var maldināt pircēju/patērētāju. Atsauce uz tādām cūkkopības saimniecībām, kurās audzētas cūkas produkta izejvielas iegūšanai, atļauta vienīgi tad, ja visas izejvielas izcelsme ir šajās saimniecībās.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Ar AĢIN “Finocchiona” apzīmētā produkta ražošanas apgabalā ietilpst visa kontinentālā Toskāna, izņemot salas, un tā atbilst apgabalam, kurā laika gaitā ir nostiprinājusies šīs tipiskās desas ražošana.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Ar AĢIN “Finocchiona” apzīmētā produkta ražošanas apgabalam ir raksturīgas kalnu grēdas ziemeļos un austrumos, kas veido dabisku robežu, un plaša vīndārziem apstādīta pauguraine, meža puduri un ganības dzīvnieku brīvai turēšanai; apgabala rietumpusē reljefs ir lēzenāks un pāriet piekrastes līdzenumos.

Pusgrauda [“mezzadria”] sistēmu, kādā lauksaimniecības uzņēmumi darbojās līdz pagājušā gadsimta 70. gadiem, plašā mērogā aizstāja ar īpašuma tipa uzņēmējdarbību; tas bija par iemeslu tam, ka apgabalā saglabājās cūkkopība, vēsturiskā Cinta Senese šķirne, kuras izzušana pa to laiku tika novērsta, un “balto” šķirņu cūkas, no kurām iegūst izejvielu, ko pārstrādā Toskānas desu meistari, un tika pārmantota “Finocchiona” ražošanai vajadzīgā īpašā meistarība un mājamatniecības apstākļos lietojamie apstrādes paņēmieni. Gaļa, vīns un plaši sastopamais savvaļas fenhelis veicināja desu ražotāju gaumes veidošanos, jo viņi ir prasmīgo amatniecības ražošanas metožu glabātāji, kuras ir gadsimtiem ilgu paņēmienu un ieražu mantojums, kas līdz mūsu dienām saglabājies apstrādes uzņēmumos visā apgabala teritorijā.

“Finocchiona” galvenā atšķirīgā īpašība, kas dara to par unikālu produktu sālītas gaļas izstrādājumu vidū, ir izteiktais un neatkārtojamais aromāts, kāds piemīt fenhelim, kas desas masā izmantots sēklu un/vai ziedu daļu veidā, un mīkstā šķēle, kas griešanas laikā reizumis ir drupana. Produktam piemīt svaiga un apetīti raisoša garša, kas nekad nav skāba.

Nogriežot šķēli, redzams, ka desas satura maisījumā ir speķa gabaliņi, kas izkārtoti tā, lai aptvertu muskuļaudu daļas, tāpēc produkts saglabājas mīksts arī pēc ilgas nogatavināšanās. Vidēji rupji sasmalcinātajiem speķa un liesuma gabaliņiem maisījumā nav krasi izteiktu robežu. Šķēļu liesās daļas ir sarkanā krāsā, bet cauraugušā speķa daļas – baltā vai balti sārtā krāsā; iespējams saskatīt arī fenheļa sēklas un/vai ziedu daļas.

Produktam “Finocchiona” ir vēsturiska reputācija, par ko liecina daudzi dokumenti; autoru vidū minami 1875. gadā izdotās vārdnīcas Vocabolario della lingua parlata veidotāji Rigutini un Fanfani, 1889. gadā izdotā vārdnīca Vocabolario degli Accademici della Crusca, kurā aprakstīta “Finocchiona” saikne ar Toskānas teritoriju, un profesors Italo Ghinelli, kas 1977. gadā apstiprināja to, ka produkta izcelsme ir Toskānā. “Finocchiona” ir viena no Toskānā izplatītākajām desām, un tā regulāri tiek minēta sālītu gaļas izstrādājumu iknedēļas biļetenos, ko publicē autoritatīvi specializētie žurnāli, kas ir valsts mēroga izdevumi.

Produkta “Finocchiona” īpašības veido arī daudzpusīgā saikne starp Toskānas vidi, kurā tas cēlies, un cilvēkfaktoriem, kas mijiedarbojušies vairāku gadsimtu garumā, nosakot sagatavošanas metodes. Oriģinālā sastāvdaļu izvēle, kurā galvenā vieta ierādīta fenhelim, kas ir tik ļoti raksturīgs reģiona virtuvei un pieder pie ražošanas apgabala endēmiskajām sugām, desas izstrādājumu ražošanas neapšaubāmās tradīcijas, specifiskā zinātība, kas piemīt meistarīgajam mājamatniecības ražošanas apstākļos strādājošajam personālam, prasmīgam roku darbu pratējam, kas zina, kā izraudzīties un apgriezt vislabākos gaļas gabalus, panākt un pārbaudīt pareizo viendabīguma pakāpi speķa un liesuma maisījumā, noteikt, kad “Finocchiona” ir vajadzīgā konsistence un mīkstums, veicina unikāla un neatkārtojama produkta radīšanu, kuram ir nostiprinājusies reputācija. Arī vīna izmantošana “Finocchiona” masas sagatavošanā saskaņā ar vēsturisko metodi, izceļ ciešo saikni ar apgabalu, kurā ražo pasaulē pazīstamus vīnus. Augstas kvalitātes Cinta Senese šķirnes cūku gaļas ražošana ir radījusi apstākļus pārstrādes uzņēmumu izveidei visā reģionā – tas ir beidzamais produktu raksturojošais faktors, kas patērētāju apziņā nostiprina “Finocchiona” reputāciju un saikni ar Toskānu.

Produkts “Finocchiona”, kas ir neiztrūkstoša sastāvdaļa ēdienam “affettati toscani”, ir šķērsojis valsts robežas – tas sastopams ne tikai vairākās Centrālās Eiropas valstīs, bet arī ārpus Eiropas Savienības.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335


(1)  OV L 179, 19.6.2014., 17. lpp.

(2)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.

(3)  OV L 173, 3.7.2008., 3. lpp.


Top