Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003L0112

    Komisijas Direktīva 2003/112/EK (2003. gada 1. decembris) ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK, kurā iekļauj aktīvo vielu parakvātuDokuments attiecas uz EEZ

    OV L 321, 6.12.2003, p. 32–35 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/06/2011

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2003/112/oj

    32003L0112



    Official Journal L 321 , 06/12/2003 P. 0032 - 0035


    KOMISIJAS DIREKTĪVA 2003/112/EK

    (2003. gada 1. decembris)

    ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK, kurā iekļauj aktīvo vielu parakvātu

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā Padomes 1991. gada 15. jūlija Direktīvu 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū[1], kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas Direktīvu 2003/84/EK[2], un jo īpaši tās 6. panta 1. punktu,

    tā kā:

    (1) Komisijas 1992. gada 11. decembra Regula (EEK) Nr. 3600/92, ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus tās darba programmas pirmā posma īstenošanai, kas minēta 8. panta 2. punktā Padomes Direktīvā 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū[3], kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 2266/2000[4], ar ko nosaka sarakstu par aktīvajām vielām, kas ir augu aizsardzības līdzekļos, kuri jānovērtē attiecībā uz to iespējamo iekļaušanu Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā. Šajā sarakstā ir parakvāts.

    (2) Saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 3600/92 noteikumiem parakvāta iedarbība uz cilvēka veselību un vidi ir novērtēta attiecībā uz vairākiem izmantošanas veidiem, ko piedāvājuši iesniedzēji. Saskaņā ar Komisijas 1994. gada 27. aprīļa Regulu (EK) Nr. 933/94, ar ko nosaka aktīvās vielas augu aizsardzības līdzekļu sastāvā un izrauga ziņotājas dalībvalstis, lai īstenotu Komisijas Regulu Nr. 3600/92[5], kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu Nr. 2230/95[6], par ziņotāju dalībvalsti ir izraudzīta Apvienotā Karaliste. Saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 3600/92 7. panta 1. punkta c) apakšpunktu 1996. gada 31. oktobrī Apvienotā Karaliste iesniegusi Komisijai attiecīgos novērtējumu pārskatus un ieteikumus.

    (3) Dalībvalstis un Komisija Pastāvīgajā pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejā ir pārskatījušas šo novērtējumu. Šo pārskatu pabeidza 2003. gada 3. oktobrī formātā, kādu Komisija ir noteikusi pārskata ziņojumam par parakvātu.

    (4) Pārskats par parakvātu un sīkāka informācija ir iesniegta Augu zinātniskajai komitejai. Komitejai ir prasīts sniegt atsauksmi par to, vai ilgtermiņa pētījumos ar žurkām konstatētās izmaiņas acīs un plaušās iespējamas arī patērētājiem un operatoriem un vai apdraud operatorus, īpaši ņemot vērā kaitīgo iedarbību ieelpojot vai uzsūcoties caur ādu, par iespējamo ilglaicīgo iedarbību uz augsnē dzīvojošajiem organismiem un par kaitējumu, kāds var būt tā paredzētajiem lietošanas veidiem uz putnu un zaķu vairošanos. Savā atzinumā[7] Zinātniskā komiteja secinājusi, ka gan plaušu bojājumi, kas novēroti dzīvniekiem pēc parakvāta ievadīšanas perorāli, gan sistēmiska iedarbība uz acīm, kas nav novērota citu sugu dzīvniekiem, izņemot žurkas, nav jāņem vērā, novērtējot iespējamo kaitīgumu operatoriem un patērētājiem. Pamatojoties uz iedarbības pētījumiem reālos apstākļos, ko apstiprina informācija, kas iegūta lietotāju veselības pārbaudēs, Komisija konstatējusi, ka parakvāta lietošana, izmantojot par augu aizsardzības līdzekli saskaņā ar norādīto labo darba praksi, operatoru veselībai būtiskus draudus nerada. Komiteja norādījusi arī, ka lietošana ieteiktajās devās nevar radīt būtisku kaitējumu augsnē dzīvojošiem organismiem. Tomēr, ņemot vērā palikušās neskaidrības, tika pieprasīts veikt sīkāku novērtējumu parakvāta iespējamajai iedarbībai uz augsnes organisko vielu sadalīšanās ātrumu. Šo informāciju iesniegusi un izvērtējusi ziņotāja dalībvalsts. Bez tam Zinātniskā komiteja atzinusi, ka veiktie pētījumi norāda uz bīstamību uz zemes ligzdojošajiem putniem, tomēr tās galīgai novērtēšanai ir vajadzīga sīkāka informācija par faktisko iedarbību. Šī informācija ir sniegta, veicot novērtēšanu Pastāvīgajā pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejā, kura izdarījusi secinājumu, ka ir vairākas situācijas, kādās uz zemes ligzdojošiem putniem iedarbība ir nenozīmīga. Tomēr ir arī zināmi apstākļi, kuros var rasties kaitīga iedarbība. Veicot novērtēšanu Pastāvīgajā pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejā, tika izdarīts secinājums, ka risks ir pieņemams, ja ir veikti pienācīgi pasākumi tā samazināšanai. Visbeidzot, Zinātniskā komiteja secinājusi, ka parakvātam var būt letāla un subletāla iedarbība uz zaķiem, tomēr pēc esošās informācijas nav iespējams novērtēt, kāds zaķu daudzums ir pakļauts kaitīgajai iedarbībai. Šie Zinātniskās komitejas viedokļi ņemti vērā, izstrādājot šīs direktīvas projektu un pārskata ziņojumu. Veicot novērtēšanu Pastāvīgajā pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejā, izdarīts secinājums, ka risks ir pieņemams, ja ir veikti pienācīgi pasākumi tā samazināšanai.

    (5) Dažādajās veiktajās pārbaudēs noskaidrots, ka parakvātu saturoši augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas veidi varētu atbilst Direktīvas 91/414/EEK 5. panta 1. punkta a) un b) apakšpunktā minētajām prasībām, ja ir noteikti piemēroti riska samazināšanas pasākumi un ierobežojumi. Tādēļ ir lietderīgi iekļaut parakvātu I pielikumā, lai nodrošinātu to, ka visās dalībvalstīs saskaņā ar minētās direktīvas noteikumiem var piešķirt atļaujas augu aizsardzības līdzekļiem, kuros ir šī aktīvā viela. Tomēr daži parakvātu saturošu augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas veidi ir nepieļaujami kaitīgi, un tāpēc tos nevar atļaut. Turklāt ir atzīts, ka ieteicams nodrošināt to, ka dalībvalstis uzliek par pienākumu iesniedzējam un visiem pārējiem atļaujas turētājiem izstrādāt pārvaldības programmu, galvenokārt operatoru drošībai, un ka tās katru gadu ziņo Komisijai par gadījumiem, kad operatoriem radušās veselības problēmas, kā arī par iespējamo iedarbību uz zaķiem. Tam jārada iespējas pārbaudīt, vai dalībvalstu ieviestie pasākumi kaitīguma samazināšanai patiešām līdz pieņemamam līmenim samazina iespējamo kaitīgo iedarbību uz operatoriem un uz zaķiem, kā arī veikt īpašību un iespējamā kaitīguma cilvēkiem un videi atkārtotu novērtēšanu, ņemot vērā zinātnes attīstību.

    (6) Pirms aktīvo vielu iekļauj I pielikumā, jāparedz pietiekams laiks, lai dalībvalstis un ieinteresētās personas varētu sagatavoties to jauno prasību ievērošanai, kuras ir saistītas ar šo iekļaušanu.

    (7) Pēc iekļaušanas dalībvalstīm jāatvēl pietiekams laika posms Direktīvas 91/414/EEK noteikumu īstenošanai attiecībā uz augu aizsardzības līdzekļiem, kuros ir parakvāts, un jo īpaši pašreizējo atļauju pārskatīšanai, lai nodrošinātu atbilstību nosacījumiem, kas attiecībā uz šīm aktīvajām vielām noteikti Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā. Saskaņā ar Direktīvā 91/414/EEK noteiktajiem vienotajiem principiem jāparedz ilgāks laika posms, kurā jāiesniedz un jānovērtē visa dokumentācija par katru augu aizsardzības līdzekli.

    (8) Tādēļ attiecīgi ir jāgroza Direktīva 91/414/EKK.

    (9) Šajā direktīvā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pastāvīgās pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

    1. pants

    Direktīvas 91/414/EEK I pielikumu groza, kā noteikts šīs direktīvas pielikumā.

    2. pants

    Vēlākais līdz 2005. gada 30. aprīlim dalībvalstis pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi šīs direktīvas prasību ievērošanai. Dalībvalstis par to tūlīt informē Komisiju.

    Šos noteikumus dalībvalstis piemēro no 2005. gada 1. maija.

    Kad dalībvalstis pieņem minētos aktus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai arī šādu atsauci pievieno to oficiālai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce.

    3. pants

    1. Dalībvalstis pārskata atļauju par katru augu aizsardzības līdzekli, kurā ir parakvāts, lai nodrošinātu, ka ir ievēroti Direktīvas 91/414/EEK I pielikuma noteikumi attiecībā uz šīm aktīvajām vielām. Vajadzības gadījumā, vēlākais līdz 2005. gada 30. aprīlim, tās groza vai atsauc atļauju.

    2. Par katru atļauto augu aizsardzības līdzekli, kurā ir parakvāts kā vienīgā aktīvā viela vai viena no tām, kuras visas ir uzskaitītas Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā, vēlākais līdz 2004. gada 31. oktobrim dalībvalstis veic līdzekļa pārvērtēšanu saskaņā ar vienotajiem principiem, kuri noteikti Direktīvas 91/414/EEK VI pielikumā, pamatojoties uz dokumentāciju, kas atbilst minētās direktīvas III pielikuma prasībām. Pamatojoties uz minēto novērtējumu, dalībvalstis nosaka, vai līdzeklis atbilst Direktīvas 91/414/EEK 4. panta 1. punkta b), c), d) un e) apakšpunkta nosacījumiem. Vajadzības gadījumā, vēlākais līdz 2008. gada 31. jūlijam, tās groza vai atsauc atļauju.

    4. pants

    Dalībvalstis nodrošina, ka atļaujas turētāji vēlākais līdz 2008. gada 31. martam sniedz pārskatu par kaitīguma samazināšanas pasākumiem saskaņā ar pārvaldības programmu un par parakvātu saturošu augu aizsardzības līdzekļu sastāva uzlabojumiem. Dalībvalstis šo informāciju nekavējoties sniedz Komisijai.

    Komisija iesniedz Pastāvīgajai pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejai ziņojumu par šīs direktīvas piemērošanu, norādot, vai joprojām tiek ievēroti nosacījumi par iekļaušanu I pielikumā, un tā var ierosināt izdarīt grozījumus, arī izņemšanu no I pielikuma, kurus tā uzskata par vajadzīgiem šīs direktīvas prasību ievērošanai.

    5. pants

    Šī direktīva stājas spēkā 2004. gada 1. novembrī.

    6. pants

    Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

    Briselē, 2003. gada 1. decembrī

    Komisijas vārdā

    komisijas loceklis

    David Byrne

    PIELIKUMS

    Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā tabulas beigās pievieno šādus ierakstus.

    Nr. Parastais nosaukums, identifikācijas numuri IUPAC nosaukums Tīrība1 Stāšanās spēkā Iekļaušana ir spēkā līdz Īpaši noteikumi

    "75 Parakvāts CAS Nr. 4685-14-7 CIPAC Nr. 56 1,1´-dimetil-4,4´-bipiridīnijs 500 g/1; (izteikts parakvāta dihlorīdā) 2004. gada 1. novembris 2014. gada 31. oktobrim Atļauts lietot tikai kā herbicīdu. Nedrīkst atļaut šādus izmantošanas veidus: - muguras un rokas miglotājos, kurus piemājas dārzkopībā izmanto amatieri vai profesionāli lietotāji,

    - izkliedēšanai ar pneimatiskām iekārtām,

    - ultra maza tilpuma lietojumos nelielā atšķaidījumā.

    Lai īstenotu VI pielikuma vienotos principus, jāņem vērā pārskata ziņojuma secinājumi par parakvātu un jo īpaši I un II pielikums, kas 2003. gada 3. oktobrī precizēts Pastāvīgajā pārtikas aprites un dzīvnieku veselības komitejā. Šajā vispusīgajā novērtējumā dalībvalstīm īpaša uzmanība jāpievērš:

    - operatoru aizsardzībai, jo īpaši lietošanai ar muguras un rokas miglotājiem,

    - uz zemes ligzdojošo putnu aizsardzībai. Ja zināmi apstākļi norāda uz iespējamo iedarbību uz olām, jāveic riska novērtēšana un vajadzības gadījumos jāizmanto pasākumi kaitīguma samazināšanai,

    - ūdens organismu aizsardzībai. Ja nepieciešams, atļaujas nosacījumos jāiekļauj riska mazināšanas pasākumi,

    - zaķu aizsardzībai. Ja zināmi apstākļi norāda uz iespējamo iedarbību uz zaķiem, jāveic riska novērtēšana un vajadzības gadījumos jāizmanto pasākumi kaitīguma samazināšanai.

    Dalībvalstis nodrošina, ka atļauju turētāji katru gadu, vēlākais līdz 31. martam, līdz 2008. gadam sniedz pārskatu par operatoru veselības problēmu gadījumiem un par iedarbību uz zaķiem vienā vai vairākās reprezentatīvās lietošanas teritorijās, kam pievienota informācija par pārdošanas apjomiem un izmantošanas veidiem tā, lai var iegūt reālu ainu par parakvāta lietošanas toksikoloģisko un ekoloģisko iedarbību.

    Dalībvalstis nodrošina, ka tehniskie koncentrāti satur iedarbīgus vemšanas līdzekļus. Šķidrajos sastāvos jābūt iedarbīgam vemšanas līdzeklim, zilām/zaļām krāsvielām un smirdīgai vai citādi nepatīkamai aktīvai vielai vai aktīvām vielām. Tajos var iekļaut arī citus drošības līdzekļus, piemēram, iebiezinātājus.

    Šādi rīkojoties, tām jāievēro ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) specifikācijas.

    1 Sīkāka informācija par aktīvās vielas identitāti un tās specifikāciju ir sniegta pārskata ziņojumā."

    [1] OV L 230, 19.8.1991., 1. lpp.

    [2] OV L 247, 30.9.2003., 20. lpp.

    [3] OV L 366, 15.12.1992., 10. lpp.

    [4] OV L 259, 13.10.2000., 27. lpp.

    [5] OV L 107, 28.4.1994., 8. lpp.

    [6] OV L 225, 22.9.1995., 1. lpp.

    [7] Augu zinātniskās komitejas atzinums par īpašiem Komisijas jautājumiem attiecībā uz parakvāta novērtēšanu saistībā ar Padomes Direktīvu 91/414/EEK; SCP/PARA/002, pieņemts 2001. gada 20. decembrī.

    Top