Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1216(05)

    Ziņojums par Kopuzņēmuma novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai 2013. finanšu gada pārskatiem un Kopuzņēmuma atbildes

    OV C 452, 16.12.2014, p. 35–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 452/35


    ZIŅOJUMS

    par Kopuzņēmuma novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai 2013. finanšu gada pārskatiem un Kopuzņēmuma atbildes

    (2014/C 452/05)

    SATURS

     

    Punkts

    Page

    Ievads

    1–5

    36

    Ticamības deklarāciju pamatojošā informācija

    6

    36

    Ticamības deklarācija

    7–15

    36

    Atzinums par pārskatu ticamību

    12

    37

    Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    13

    37

    Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    14

    38

    Komentāri par budžeta un finanšu pārvaldību

    16–18

    38

    Budžeta izpilde

    16–17

    38

    Priekšlikumu konkursi

    18

    38

    Citi jautājumi

    19–27

    38

    Tiesiskais regulējums

    19

    38

    Iekšējā revīzija un Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

    20–21

    38

    Uzraudzība un ziņošana par pētījumu rezultātiem

    22

    39

    Interešu konflikti

    23

    39

    Komisijas otrais starpposma novērtējums

    24–25

    39

    Iepriekšējo apsvērumu pēcpārbaude

    26–27

    39

    IEVADS

    1.

    Eiropas Kopuzņēmumu novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (turpmāk – “IMI kopuzņēmums”), kurš atrodas Briselē, izveidoja 2007. gada decembrī (1) uz desmit gadiem.

    2.

    IMI kopuzņēmuma mērķis ir būtiski uzlabot zāļu izstrādes procesa efektivitāti un lietderīgumu, lai ilgtermiņā farmācijas nozarē ražotu vairāk efektīvu un drošāku novatorisku zāļu (2).

    3.

    IMI kopuzņēmuma dibinātāji ir Eiropas Savienība, kuru pārstāv Komisija, un Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācija (EFPIA). Jebkura juridiska persona, kas tieši vai netieši atbalsta pētniecību un attīstību kādā dalībvalstī vai Septītās pamatprogrammas asociētajā valstī (3), var iesniegt pieteikumu, lai kļūtu par IMI kopuzņēmuma dalībnieku.

    4.

    ES maksimālais ieguldījums IMI kopuzņēmumā tā saimniecisko izdevumu segšanai un pētniecībai ir viens miljards EUR, kuru finansē no Septītās pamatprogrammas budžeta. ES un EFPIA kā dibinātājas veic vienlīdzīgas iemaksas saimnieciskajos izdevumos, kas katrai no tām ir ne vairāk kā 4 % no ES kopējiem ieguldījumiem. Pārējie dalībnieki sedz saimnieciskos izdevumus proporcionāli savam ieguldījumam pētniecības darbībās. Pētniecības uzņēmumi, kuri ir EFPIA dalībnieki, veic ieguldījumus natūrā (4) pētniecības darbību finansēšanai, un šo ieguldījumu vērtība ir vismaz līdzvērtīga ES finansiālajam ieguldījumam (5).

    5.

    IMI kopuzņēmums sāka patstāvīgu darbību 2009. gada 16. novembrī.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

    6.

    Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu pārbaudes Kopuzņēmuma līmenī un tā pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    7.

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja:

    a)

    IMI kopuzņēmuma gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (6) un ziņojumus par budžeta izpildi (7) par 2013. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu; un

    b)

    šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    Vadības atbildība

    8.

    Saskaņā ar Komisijas Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (8) 33. un 43. pantu vadība ir atbildīga par Kopuzņēmuma gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    a)

    Vadības atbildība saistībā ar Kopuzņēmuma gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas galvenais grāmatvedis (9); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Direktors apstiprina Kopuzņēmuma gada pārskatus pēc tam, kad Kopuzņēmuma grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Kopuzņēmuma finanšu stāvokli.

    b)

    Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

    Revidenta atbildība

    9.

    Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (10) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Kopuzņēmuma gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    10.

    Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

    11.

    Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

    Atzinums par pārskatu ticamību

    12.

    Palāta uzskata, ka Kopuzņēmuma gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Kopuzņēmuma finanšu stāvokli 2013. gada 31. decembrī, kā arī tā darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Kopuzņēmuma finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

    Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    13.

    Kopuzņēmuma ex post revīzijas stratēģiju (11) ar Valdes lēmumu pieņēma 2010. gada 14. decembrī, un tā ir svarīgs rīks pakārtoto darījumu likumības un pareizības novērtēšanai. 2014. gada jūnijā bija pabeigtas 14 no 40 otrās reprezentatīvās izlases ex post revīzijām, kas aptvēra 3 miljonus EUR (11,8 % no revidētās kopas). Atklāto kļūdu īpatsvars, kas izriet no šīm revīzijām, ir 2,3 % (12).

    Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    14.

    Palāta uzskata, ka, izņemot 13. punktā aprakstīto jautājumu ietekmi, Kopuzņēmuma 2013. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

    15.

    Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

    KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

    Budžeta izpilde

    16.

    Sākotnējais 2013. gada budžets paredzēja 226 miljonus EUR saistību apropriācijām un 135 miljonus EUR maksājumu apropriācijām. Gada beigās Valde pieņēma budžeta grozījumus, ar kuriem saistību apropriācijas palielināja līdz 255,7 miljoniem EUR, bet maksājumu apropriācijas samazināja līdz 130,6 miljoniem EUR. Vispārējais izpildes rādītājs saistību apropriācijām bija 99,5 %, bet maksājumu apropriācijām – 97,5 %.

    17.

    Pamatdarbību jomā izpildes rādītājs saistību apropriācijām bija 100 %, bet maksājumu apropriācijām – 99 % (13). Tomēr par kopējo saistību apropriāciju summu saistības bija uzņemtas pirmajā līmenī, un tas nozīmē, ka, lai gan bija sākti priekšlikumu konkursi, attiecīgie dotāciju nolīgumi vēl nebija parakstīti.

    Priekšlikumu konkursi

    18.

    2013. gads bija pēdējais gads, kurā varēja sākt priekšlikumu konkursus Septītajai pamatprogrammai. Saistības tika uzņemtas par visu pētniecībai atvēlēto budžetu (970 miljoniem EUR) līdz ar prasītajiem atbilstošajiem ieguldījumiem natūrā no EFPIA uzņēmumiem (982 miljoni EUR).

    CITI JAUTĀJUMI

    Tiesiskais regulējums

    19.

    Jauno Finanšu regulu, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, pieņēma 2012. gada 25. oktobrī, un tā stājās spēkā 2013. gada 1. janvārī (14). Taču Regulas (ES, Euratom) Nr. 966/2012 209. pantā minētā finanšu paraugregula publiskā un privātā sektora partnerības struktūrām stājās spēkā tikai 2014. gada 8. februārī (15). Kopuzņēmuma finanšu noteikumi tika grozīti 2014. gada 7. jūlijā, lai atspoguļotu šīs izmaiņas.

    Iekšējā revīzija un Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

    20.

    Saskaņā ar stratēģisko revīziju plānu 2012.–2014. gadam, kuru Valde apstiprināja 2011. gada 3. novembrī, Komisijas iekšējās revīzijas dienests (IAS) apliecināja projektu vadības un pamatdarbības rezultātu paziņošanas ticamību (16).

    21.

    Papildus tam IAS veica IT riska novērtēšanu IMI kopuzņēmuma īpašajām IT sistēmām (17) un kopējai IT infrastruktūrai (18), ko IMI kopuzņēmums dala ar kopuzņēmumiem FCH, Clean Sky, ENIAC un ARTEMIS.

    Uzraudzība un ziņošana par pētījumu rezultātiem

    22.

    Lēmumā, ar kuru pieņēma Septīto pamatprogrammu (19), ir noteikta uzraudzības un ziņošanas sistēma, kas aptver pētījumu rezultātu aizsardzību, izplatīšanu un tālāknodošanu. Kopuzņēmums ir izstrādājis procedūras pētījumu rezultātu aizsardzības un izplatīšanas uzraudzībai dažādos projektu posmos. Prasības, kas attiecas uz vispārējo uzraudzības ziņojumu par Septīto pamatprogrammu, ir formulētas, un ziņas, kas saistītas ar IMI kopuzņēmuma projektiem, tika nosūtītas Komisijai 2013. gada septembrī iekļaušanai datubāzē CORDA  (20). Tomēr, lai pilnībā ievērotu lēmuma (21) noteikumus, šī uzraudzība ir vēl jāpilnveido.

    Interešu konflikti

    23.

    IMI kopuzņēmums ir ieviesis īpašus interešu konfliktu novēršanas pasākumus saviem Valdes locekļiem, ekspertiem un darbiniekiem. Tie ir iekļauti Valdes un Zinātniskās komitejas reglamentā un – gadījumos, kad vērtēšanā pieaicina neatkarīgus ekspertus, – dokumentos par rīcības kodeksu un interešu konfliktiem. Turklāt 2013. gada aprīlī Kopuzņēmums pieņēma atjauninātu un visaptverošu stratēģiju attiecībā gan uz vadības, gan darbinieku interešu konfliktiem.

    Komisijas otrais starpposma novērtējums

    24.

    Otro starpposma novērtējumu Komisija veica no 2013. gada marta līdz jūlijam, un tajā vērtēja IMI kopuzņēmuma būtiskuma, efektivitātes, lietderības un pētījumu kvalitātes aspektus.

    25.

    2013. gada 31. jūlijā publicētajā ziņojumā IMI kopuzņēmuma virzība uz mērķu sasniegšanu bija novērtēta pozitīvi. Ziņojumā arī izceltas jomas, kurās veicami turpmāki uzlabojumi, īpaši attiecībā uz komunikācijas stratēģiju, papildu galveno rezultatīvo rādītāju izstrādi, lai kvantitatīvi demonstrētu Kopuzņēmuma ietekmi un sociālekonomiskos ieguvumus, organizatoriskās struktūras pilnveidošanu un elastīgāku finansēšanas mehānismu.

    Iepriekšējo apsvērumu pēcpārbaude

    26.

    Ex post revīzijas korekcijas pēc pirmajām reprezentatīvās izlases revīzijām tika īstenotas un atspoguļotas 2013. gada pārskatos. Tomēr grāmatvedības sistēmas apstiprināšana vēl neietver ex post revīzijas rezultātu īstenošanu.

    27.

    Metodoloģiju, ar kuru novērtē ieguldījumus natūrā (22), Valde apstiprināja 2011. gada 11. novembrī. Šos ieguldījumus apstiprina ar ex ante apliecinājumu un ex post revīzijām. 2013. gadā tika pieņemtas atlikušās astoņas ieguldījumu natūrā metodes, un tagad EFPIA uzņēmumiem pavisam ir 22 apstiprinātas metodes. Pirmās trīs ex post revīzijas par ieguldījumiem natūrā bija pabeigtas gada gaitā (23), viena ex post revīzija bija iesākta, bet divas bija paredzēts sākt gada beigās.

    Šo ziņojumu 2014. gada 21. oktobra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Milan Martin CVIKL.

    Revīzijas palātas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 73/2008, ar ko izveido Kopuzņēmumu novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (OV L 30, 4.2.2008., 38. lpp.).

    (2)  Kopuzņēmuma kompetence, darbības un pieejamie resursi ir apkopoti pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

    (3)  Septītā pamatprogramma, kuru pieņēma ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Lēmumu Nr. 1982/2006/EK par Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem (2007. līdz 2013. gads) (OV L 412, 30.12.2006., 1. lpp.), apvieno visas ES pētniecības iniciatīvas, un tai ir nozīmīga loma izaugsmes, konkurētspējas un nodarbinātības mērķu sasniegšanā. Turklāt Septītā pamatprogramma ir viens no Eiropas pētniecības telpas pamatelementiem.

    (4)  Saskaņā ar 11. panta 4. punktu Regulā (EK) Nr. 73/2008, ar ko izveido Kopuzņēmumu, “ieguldījumi natūrā” ir “nemonetāri ieguldījumi no farmācijas uzņēmumiem, kas nodarbojas ar pētniecību un kas ir EFPIA dalībnieki, piešķirot resursus (piemēram, personālu, iekārtas, materiālus utt.)”. Pētniecības uzņēmumu ieguldījumam jābūt vismaz līdzvērtīgam Savienības finanšu ieguldījumam.

    (5)  Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 73/2008 pielikuma 11. panta 5. punktu “dalībniekiem, kas ir farmācijas uzņēmumi, kuri nodarbojas ar pētniecību un kuri ir EFPIA dalībnieki, nav tiesību saņemt finanšu atbalstu no IMI kopuzņēmuma savu pasākumu veikšanai”.

    (6)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

    (7)  Tajos ietilpst ziņojumi par budžeta izpildi un kopsavilkums par budžeta principiem, kā arī citi paskaidrojumi.

    (8)  OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.

    (9)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

    (10)  Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 185. panta 2. punkts (OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.).

    (11)  12. panta 4. punkts Regulā (EK) Nr. 73/2008, ar ko izveido Kopuzņēmumu, nosaka, ka “IMI kopuzņēmums veic IMI kopuzņēmuma finansētu pētniecības pasākumu dalībnieku pārbaudes uz vietas un finanšu revīzijas”. Ex post revīzijās var atklāt saņēmēju pieprasītos neattiecināmos izdevumus, kam pēc tam piemēro līdzekļu atgūšanas procedūras.

    (12)  Atklāto kļūdu īpatsvars, kas izriet no 56 pabeigtām revīzijām pirmajā reprezentatīvajā izlasē, bija 5,8 % (sk. 13. punktu Palātas īpašajā gada ziņojumā par 2012. gadu; OV C 369, 17.12.2013., 25. lpp.).

    (13)  Administratīvajiem izdevumiem 2013. gadam bija pieejamas apropriācijas 8,4 miljonu EUR apmērā, IMI kopuzņēmums panāca izpildes rādītāju 85 % saistību apropriācijām (7 miljoni EUR) un 70 % maksājumu apropriācijām (6 miljoni EUR).

    (14)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, un par Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 atcelšanu (OV L 298, 26.10.2012., 1. lpp.).

    (15)  Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 110/2014 (2013. gada 30. septembris) par finanšu paraugregulu publiskā un privātā sektora partnerības struktūrām, kas minētas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES, Euratom) Nr. 966/2012 209. pantā (OV L 38, 7.2.2014., 2. lpp.).

    (16)  2014. gada 30. janvāra galīgajā ziņojumā, ņemot vērā Kopuzņēmuma pastāvīgos “centienus turpmāk uzlabot to sistēmu efektivitāti un lietderību, kuras izveidotas, lai uzraudzītu projektus un ziņotu par pamatdarbības rezultātiem”, bija šādi ieteikumi: a) pārskatīt mērķu un galveno rezultatīvo rādītāju koncepciju un ziņošanas prasības; b) pastiprināt projektu uzraudzību un uzlabot IT sistēmas, lai pilnveidotu ziņošanu. IMI kopuzņēmuma ierosināto rīcības plānu, lai īstenotu šos uzlabojumus 2014. gada gaitā, IAS pieņēma un uzskatīja par atbilstošu 2014. gada 24. februārī.

    (17)  2013. gada 22. novembra galīgajā ziņojumā norādīts, ka vajadzīgi oficiālāki norādījumi par projektu pārvaldību un par līgumu izmaiņu kontroles procesu, lai samazinātu ar līgumu pārvaldību saistītos riskus. Šo ieteikumu IMI kopuzņēmums īstenoja 2014. gada janvārī.

    (18)  2013. gada 22. novembra galīgajā ziņojumā norādīts, ka jādokumentē IT drošības politika un turpmākajos līgumos ar IT pakalpojumu sniedzējiem jāiekļauj detalizētas procedūras/kontroles mehānismi.

    (19)  7. pants Lēmumā Nr. 1982/2006/EK uzliek Komisijai par pienākumu pastāvīgi un sistemātiski uzraudzīt Septītās pamatprogrammas un tās īpašo programmu īstenošanu un regulāri ziņot par šīs uzraudzības rezultātiem un izplatīt tos.

    (20)  Kopējā pētniecības datu krātuve.

    (21)  Sk. apsvērumu, kas formulēts Komisijas 2012. gada progresa ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei par kopīgo tehnoloģiju ierosmju kopuzņēmumu darbībām (SWD(2013) 539 final) attiecībā uz pētniecības projektu rezultātu integrēšanu Komisijas saziņas un izplatīšanas sistēmā.

    (22)  Ieguldījumi natūrā ir attiecināmās izmaksas, kuras radušās juridiskām personām, kas piedalās pētniecības darbībās, un kuras Kopuzņēmums neatmaksā (sk. arī 4. zemsvītras piezīmi).

    (23)  Vienā gadījumā revidenti konstatēja sistemātiska rakstura kļūdas, kuru dēļ ievērojami palielinājās (par 1 miljonu EUR) pieļaujamā summa, ko kāds EFPIA uzņēmums varēja deklarēt. Rezultātā ieguldījumu natūrā metodoloģijas apliecinājums tika atjaunināts un atkārtoti iesniegts IMI kopuzņēmumam apstiprināšanai. Divos citos uzņēmumos revidenti konstatēja izolētas, nesistemātiskas kļūdas ar mazu ietekmi uz kopējo deklarēto ieguldījumu. Visi trīs uzņēmumi pieņēma visus konstatējumus.


    PIELIKUMS

    Kopuzņēmums novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (Brisele)

    Kompetence un darbības

    Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

    (Izvilkumi no Līguma par Eiropas Savienības darbību 171. un 172. panta)

    Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Lēmums Nr. 1982/2006/EK par Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem paredz Kopienas ieguldījumu, lai izveidotu ilgtermiņa valsts un privātu partnerību kopīgu tehnoloģiju ierosmju veidā, kuras var īstenot ar kopuzņēmumu starpniecību Līguma 171. panta nozīmē.

    Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 73/2008, ar ko izveido Kopuzņēmumu novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (OV L 30, 4.2.2008., 38. lpp.).

    Kopuzņēmuma kompetence

    (Padomes Regula (EK) Nr. 73/2008)

    Mērķi

    Kopuzņēmums novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (IMI kopuzņēmums) palīdz īstenot Septīto pamatprogrammu un jo īpaši tēmu “Veselība”, kas iekļauta īpašajā programmā “Sadarbība”. Tā mērķis ir būtiski uzlabot zāļu izstrādes procesa efektivitāti un lietderīgumu, lai ilgtermiņā farmācijas nozarē ražotu vairāk efektīvu un drošāku novatorisku zāļu. Tas jo īpaši:

    atbalsta “pirms konkurences farmaceitisko pētniecību un attīstību” dalībvalstīs un Septītās pamatprogrammas asociētajās valstīs, izmantojot saskaņotu pieeju, lai novērstu konstatētos pētniecības trūkumus zāļu izstrādes procesā,

    atbalsta to pētniecības prioritāšu īstenošanu, kas noteiktas IMI kopuzņēmuma pētniecības programmā, proti, sniedzot dotācijas tiem, kas izraudzīti konkursos pēc aicinājumiem iesniegt priekšlikumus,

    nodrošina papildināmību ar citiem Septītās pamatprogrammas pasākumiem,

    izveido publiskā un privātā sektora partnerību, kuras mērķis ir palielināt ieguldījumus pētniecībā biofarmācijas nozarē dalībvalstīs un Septītās pamatprogrammas asociētajās valstīs, apvienojot resursus un veicinot publiskā un privātā sektora sadarbību,

    sekmē mazo un vidējo uzņēmumu iesaisti Kopuzņēmuma darbībās saskaņā ar Septītās pamatprogrammas mērķiem.

    Pārvaldība

    IMI kopuzņēmuma struktūras ir Valde, izpilddirektors un Zinātniskā komiteja. Valdē ir desmit locekļu, kas vienlīdzīgi pārstāv abus IMI kopuzņēmuma dibinātājus: Eiropas Komisiju un Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federāciju (EFPIA). Izpilddirektors ir galvenā amatpersona, kas atbild par IMI kopuzņēmuma ikdienas pārvaldību saskaņā ar Valdes lēmumiem; viņu atbalsta izpildbirojs. Zinātniskā komiteja ir Valdes padomdevēja struktūra. IMI kopuzņēmumu atbalsta divas ārējās padomdevējas struktūras: IMI kopuzņēmuma dalībvalstu pārstāvju grupa un Ieinteresēto pušu forums.

    Kopuzņēmumam pieejamie resursi 2013. gadā

    Budžets  (1)

    25 5 7 15  919 EUR saistībām

    13 0 5 58  622 EUR maksājumiem

    Darbinieku skaits 2013. gada 31. decembrī

    Bija aizpildītas visas štatu sarakstā paredzētās 36 amata vietas (29 pagaidu darbinieki un 7 līgumdarbinieki). 80 % no šiem resursiem tieši piešķir pamatdarbību atbalstam.

    Darbības un pakalpojumi 2013. gadā

    Sk. IMI kopuzņēmuma 2013. gada darbības pārskatu – www.imi.europa.eu.


    (1)  Summas ietver apropriācijas, kas pārnestas no 2012. gada.

    Avots: IMI kopuzņēmuma sniegtā informācija.


    KOPUZŅĒMUMA ATBILDES

    13.

    Kopuzņēmums IMI pateicas par Palātas pozitīvo slēdzienu attiecībā uz visu gada pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību, izņemot vienīgi materiālās kļūdas, kuras IMI konstatētas 2013. gadā pašu veiktā starpposma maksājumu ex-post revīzijas laikā.

    Visu šo revīziju laikā par kopuzņēmuma IMI konstatētajām kļūdām tika nekavējoties ziņots revidētajiem finansējuma saņēmējiem un uzsākti nepieciešamie papildpasākumi. Turklāt tie kļūdu konstatējumi revīzijas ietvaros, kuri tika uzskatīti par sistemātiskiem, tiek attiecināti arī uz to pašu revidēto finansējuma saņēmēju iesniegtajiem nepārbaudītajiem pieprasījumiem, lai proaktīvi labotu līdzīgas iespējamās kļūdas citās pieprasītajās izmaksās, kas netika minētas sākotnējās revīzijās.

    Paralēli tam kopuzņēmums IMI ir turpinājis veikt konkrētus preventīvus pasākumus, lai turpmāk pakāpeniski samazinātu kļūdu risku saņēmēju izmaksu pieprasījumos. Tie ietver biežu finanšu darbsemināru rīkošanu dalībniekiem, pievēršot uzmanību atkārtoti sastopamiem kļūdu cēloņiem un to novēršanai, kā arī regulāru IMI finanšu vadlīniju atjaunināšanu dalībniekiem, sīki paskaidrojot IMI paraugnolīguma nosacījumus.

    Turklāt kopuzņēmums IMI ir turpinājis īstenot intensīvu ex-post revīziju gada programmu. Šīs revīzijas ir bijušas ļoti efektīvs un uzticams pamats starpposma maksājumu kopējās likumības un pareizības novērtēšanai un uzraudzībai daudzgadu perspektīvā, kā arī pamats kļūdu konstatēšanai un labošanai pārbaudītajos pieprasījumos. Kopuzņēmums uztur arī ciešu sadarbību ar Eiropas Komisiju un Septītajā pamatprogrammā iesaistītajām aģentūrām, kā arī apmainās ar informāciju par kopīgiem finansējuma saņēmējiem, lai optimizētu revīziju tvērumu un efektīvi mazinātu neatbilstības risku.

    Reģistrētais 2,3 % atklāto kļūdu īpatsvars, kas izriet no kopuzņēmuma IMI 2013. gadā pabeigtajām revīzijām (salīdzinājumā ar 5,8 % kļūdu īpatsvaru 2012. gadā), ir būtisks. Tas gādā arī par ļoti iedrošinošu agro rādītāju, ka kļūdu īpatsvars laika gaitā tiek efektīvi samazināts, veicot konkrētas darbības un pasākumus. Tomēr aprēķinātais kļūdu īpatsvars daudzgadu laikposmā turpinās mainīties, jo tiek uzsāktas un veiktas arvien biežākas revīzijas. Kopuzņēmums IMI turpinās cieši uzraudzīt kļūdu īpatsvara un attiecīgo darbību ietekmes attīstību, atbilstoši atjauninot ex-post revīziju stratēģiju, lai atspoguļotu jaunākos rādītājus, kā arī jaunus riska faktorus. Ņemot vērā, ka daudzi projekti tikai tagad sāk radīt izdevumus (jo īpaši 5. aicinājuma projekti), kopuzņēmuma IMI darbību sniegto rezultātu varēs vērtēt tikai ilgtermiņā, tiklīdz ir iesniegti vairāk projektu izmaksu pieprasījumu un ex-post revīzijas aptver kopējās saņēmēju populācijas lielāko daļu.

    Kopuzņēmums IMI joprojām apņemas pārvaldīt savus līdzekļus, balstoties uz uzticēšanos projektos iesaistītajiem dalībniekiem, vienlaikus nodrošinot pietiekamu kontroli un atbildību. Šī līdzsvarotā pieeja palīdzēs IMI projektos gūt panākumus, ņemot vērā, ka daudzi no tiem jau sāk ģenerēt iespaidīgus vai daudzsološus rezultātus pacientu interesēs un sabiedrībai kopumā.

    21.

    Kopā ar citiem kopuzņēmumiem, kuriem ir vienota IT infrastruktūra, ir izstrādāts rīcības plāns, un tas tiek īstenots.

    26.

    Palātas ieteikums ietvert grāmatveža veiktā grāmatvedības sistēmas apstiprināšanā arī ex-post revīzijas rezultātus tiek virzīts pēcrevīzijas pasākumos.


    Top