Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC1223(04)

    Grozījumu pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

    OV C 315, 23.12.2009, p. 27–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.12.2009   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 315/27


    Grozījumu pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

    2009/C 315/11

    Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret grozījumu pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

    GROZĪJUMU PIETEIKUMS

    PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

    Grozījumu pieteikums saskaņā ar 9. pantu

    “MELA VAL DI NON”

    EK Nr.: IT-PDO-0105-0197-10.12.2007

    AĢIN ( ) ACVN ( X )

    1.   Produkta specifikācijas nodaļa, kurā izdarīti grozījumi:

    Produkta nosaukums

    Image

    Produkta apraksts

    Ģeogrāfiskais apgabals

    Izcelsmes apliecinājums

    Image

    Ražošanas metode

    Saikne

    Marķējums

    Valstu prasības

    Image

    Citur (precizēt)

    2.   Grozījum(-u) veids:

    Image

    Grozījumi vienotajā dokumentā vai kopsavilkuma lapā

    Grozījumi reģistrētu ACVN vai AĢIN specifikācijā, ja nav publicēts ne vienots dokuments, ne kopsavilkums

    Grozījumi specifikācijā, ja publicētajā vienotajā dokumentā (Regulas (EK) Nr. 510/2006 9. panta 3. punkts) nav jāizdara grozījumi

    Pagaidu grozījumi specifikācijā, kas saistīti ar valsts iestāžu noteikto obligāto sanitāro vai fitosanitāro pasākumu ievērošanu (Regulas (EK) Nr. 510/2006 9. panta 4. punkts)

    3.   Grozījums(-i):

    Spēkā esošās specifikācijas 2. pantā par produkta aprakstu uzskatīts par lietderīgu iekļaut norādi par mizas pamatkrāsu, kas variē no zaļas līdz dzeltenai. Tas ir nepieciešams, lai atvieglotu “Red Delicious” šķirnes ābolu novākšanu piemērotā brieduma stadijā.

    Bez tam, tā kā spēkā esošā ražošanas specifikācijā norādītas augļu ķīmiskās, fizikālās un organoleptiskās īpašības, nesniedzot nekādu informāciju par laiku, kad tās pārbauda, definēts laika posms, kurā jāveic šo īpašību novērtējums. Noteiktajā laika posmā izmērītajiem kvalitātes parametriem jābūt spēkā visa produkta pārdošanas perioda garumā, jo, pateicoties mūsdienīgai uzglabāšanas tehnikai, nav konstatējami izteikti īpašību zudumi augļu cietības, cukura satura un skābuma līmenī.

    No specifikācijas 5. panta par ražošanas metodi izslēgts norādījums par stādījuma blīvuma robežu, kas ir 4 800 koki/ha, jo blīvuma noteikšanai ir nozīme tikai tad, ja to saista ar bioloģiskiem, agronomiskiem, augsnes un klimata parametriem, bet tai nav nozīmes, ja tā ir iekļauta bez jebkādas citas norādes.

    Uzskatīts par lietderīgu izslēgt no specifikācijas 5. panta norādi uz vidējo ražību, kas ir 68 t/ha, jo tas ierobežo mazus uzņēmumus un ir izdevīgs lielražotājiem.

    Turklāt 5. pantā iekļauta daļa par augļu uzglabāšanu, jo īpaši ražīgos gados ražotājiem nav piemērotu struktūru visu savākto augļu uzglabāšanai, tāpēc paredzēta iespēja tos uzglabāt citās atbilstošās struktūrās, kas pakļautas kontroles iestāžu pārbaudēm.

    Specifikācijas 7. pantā par ražošanu atjaunotas norādes uz Kopienas normu, kas iepriekš bija Regula (EEK) Nr. 2081/92, bet tagad – Regula (EK) Nr. 510/2006.

    VIENOTS DOKUMENTS

    PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

    “MELA VAL DI NON”

    EK Nr.: IT-PDO-0105-0197-10.12.2007

    AĢIN ( ) ACVN ( X )

    1.   Nosaukums:

    “Mela val di Non”

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts:

    Itālija

    3.   Lauksaimniecības ptodukta vai pārtikas produkta apraksts:

    3.1.   Produkta veids (kā II pielikumā):

    1.6. grupa.

    Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

    3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1):

    Aizsargātu cilmes vietas nosaukumu “Mela Val di Non” piešķir āboliem, ko iegūst tikai no “Golden Delicious”, “Renetta Canada” un “Red Delicious” šķirnes ābelēm un kam ir šādas īpašības.

    Augļu ārējais izskats, piedāvājot tos tirgū:

    veseli, svaigi, nebojāti, tīri, bez svešķermeņiem un neraksturīgas smaržas.

    Augļiem ir šāda forma:

    “Golden Delicious” un “Red Delicious” – garens, nošķelts konuss,

    “Renetta Canada” – nošķelts vai saplacināts konuss.

    Augļiem raksturīga šāda krāsa:

     

    “Golden Delicious” – no zaļas līdz dzeltenai, reizēm ar sārtu sānu;

     

    “Renetta Canada” – dzelteni zaļgana ar grubuļainu mizu;

     

    “Red Delicious” – sarkana virskrāsa un zaļa/dzeltena pamatkrāsa.

    Ķīmiskais raksturojums

    Divu mēnešu laikā pēc novākšanas dažādu šķirņu augļu cukura sastāvam ir jāatbilst šādiem minimālajiem rādītājiem:

     

    12 °Brix – “Golden Delicious”;

     

    9 °Brix – “Renetta Canada”;

     

    9 °Brix – “Red Delicious”.

    Divu mēnešu laikā pēc novākšanas skābuma minimālajiem rādītājiem jābūt šādiem:

     

    5 mekv. NaOH/100 g – “Golden Delicious”;

     

    8 mekv. NaOH/100 g – “Renetta Canada”;

     

    3,5 mekv. NaOH/100 g – “Red Delicious”.

    Turklāt divu mēnešu laikā pēc novākšanas “Golden Delicious” augļiem jābūt šādam Thiault indeksa minimālajam lielumam: “kopējais cukurs (g/l) + skābums (g/l ābolskābes) x 10” vienāds ar 170.

    Fiziskais raksturojums

    Divu mēnešu laikā pēc novākšanas cietības rādītāji, ko izsaka kg/cm2, nedrīkst būt zemāki par:

     

    “Golden Delicious” – 5;

     

    “Renetta Canada” – 5;

     

    “Red Delicious” – 5,5.

    Ar ACVN “Mela Val di Non” var apzīmēt ābolus, kas ietilpst tirdzniecības kategorijās Extra un I^. Minimālais kalibrs ir noteikts 65 mm apmērā. Dažādu variantu un kategoriju minimālās kvalitātes prasības ir noteiktas Kopienas normā saskaņā ar Regulu (EEK) Nr. 920/89 ar tās turpmākajiem grozījumiem.

    Iepriekš aprakstīto fizikālo un ķīmisko īpašību pareizs līdzsvars nosaka ābolu ar nosaukumu “Mela Val di Non” vērtīgās organoleptiskās īpašības.

    Īpaši jāatzīmē, ka

    “Golden Delicious” izceļas ar kraukšķīgu un sulīgu mīkstumu, kā arī ar īpašu saldskābu garšu,

    “Renetta Canada” var būt dažāda konsistence un garša atkarībā no tā, kādā gatavībā to patērē. Tās mīkstums ir no kraukšķīga un izteikti ieskāba līdz mīkstam un saldam, bet tas pastāvīgi saglabā savas specifiskās organoleptiskās īpašības,

    “Red Delicious” āboliem raksturīgs maigāks mīkstums, un to garša galvenokārt ir saldena.

    3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem):

    3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem):

    3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā:

    ACVN “Mela Val di Non” audzēšanas un novākšanas darbībām jānotiek tā ražošanas apgabala robežās, kas definēts 4. punktā.

    3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.:

    3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai:

    Uz iepakojumiem tirdzniecības vietās vai uz atsevišķiem augļiem jābūt norādei ACVN “Mela Val di Non”. Marķējumam nedrīkst pievienot nekādas izcelsmes norādes, kas nav skaidri paredzētas, vai papildu norādījumus, kas varētu maldināt patērētāju.

    4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija:

    ACVN “Mela Val di Non” ražošanas apgabals ir Saules ielejā (Val di Sole) un Nonas ielejā (Val di Non), kuras sauc arī par Nočes ielejām (Valli del Noce) jeb Anauniju (Anaunia); teritoriāli apgabals sakrīt ar Torentes Nočes (Torrente Noce) upes baseinum un atrodas Trento autonomajā provincē.

    Šis apgabals, kur atrodas norādītās ielejas, ietver šādu pašvaldību teritoriju pilnībā:

    Andalo, Amblar, Bresimo, Brez, Cagnò, Caldes, Campodenno, Castelfondo, Cavareno, Cavedago, Cavizzana, Cis, Cles, Cloz, Commezzadura, Coredo, Croviana, Cunevo, Dambel, Denno, Dimaro, Don, Flavon, Fondo, Livo, Malè, Malosco, Mezzana, Monclassico, Nanno, Ossana, Peio, Pellizzano, Rabbi, Revò, Romallo, Romeno, Ronzone, Ruffrè, Rumo, Sanzeno, Sarnonico, Sfruz, Smarano, Spormaggiore, Sporminore, Taio, Tassullo, Terres, Terzolas, Ton, Tres, Tuenno, Vermiglio un Vervò.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu:

    5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika:

    Vide

    Augsne: “Mela Val di Non” audzē teritorijā, kas ir ārkārtīgi piemērota kvalitatīvu ābolu audzēšanai ar augstu organoleptisko vērtību. Šeit ir akmeņaina dolomīta augsne, kas pati par sevi ir unikāla. Bez tam augsnei raksturīgs augsts magnija saturs, kas ir divas reizes augstāks nekā citos dārzkopības apgabalos.

    Optimāls ir arī organisko vielu daudzums – no 4 līdz 6 %, slāpekļa saturs, citu makroelementu, kā arī mikroelementu saturs.

    Klimats: īpaši labvēlīgs ir dārzkopības apgabala izvietojums – tas atrodas Itālijas dienvidos un dienvidaustrumos. To papildina klimats, kas variē no mērena okeāna klimata līdz kontinentālam kalnu klimatam un ko ļoti mīkstina īpaša tektoniska formācija ar plašu ledāja katlieni.

    Jāatzīmē, ka šajā teritorijā reti līst (vidēji 5–7 lietainas dienas mēnesī), tāpēc visa gada garumā var būt līdz 300 saulainu dienu. Pilnīgs miglas iztrūkums jebkurā gadalaikā, kas ir saistīts ar zemu gaisa mitrumu, nodrošina atmosfēras paaugstinātu dzidrumu, kas ļauj pilnīgi izmantot spilgtās saules gaismas priekšrocības cukura biosintēzes procesos, kā arī panākt aromātu “buķetes” izteiksmīgumu, kas īpaši izceļ šajā dārzkopības apgabalā izaudzēto ābolu raksturīgās īpašības.

    Dzidru gaisu nodrošina arī dienvidu brīze (ko sauc par “Gardas stundu”(“Ora del Garda”)), kas regulāri ceļas vēlā rītā un pūš dienas karstākajās stundās. To izraisa gaisa masu kustība no vislielākā Itālijas ezera Benako (Bènaco) plašā baseina.

    Visā ražošanas apgabalā gaisa kvalitāti arī pastāvīgi kontrolē Provinces Vides aizsardzības aģentūra (APPA), kas var apliecināt, ka visā “Mela Val di Non” ražošanas apgabalā atmosfēras piesārņojums nav novērots.

    Arī kalnu dabas teritorijai raksturīga savdabīga flora un īpaša mežu fauna, ko aprakstījuši botāniķi un dabas pētnieki. Tā veido unikālu vides un teritorijas kompleksu, kurā ietilpst dārzkopība un daba.

    Cilvēkvide

    Kopā ar dabas vidi cilvēkfaktori – gadsimtiem ilgās tradīcijas stipri veicinājušas ciešas saiknes izveidošanos starp “Mela Val di Non” un attiecīgo ražošanas apgabalu pastāvību. Šī saikne ir aprakstīta vēsturiskos dokumentos par izcelsmes apliecinājumu, un par to liecina plašs kultūrvēsturiskās un zinātniskās literatūras klāsts.

    Tā kā šajā ražošanas apgabalā jau kopš ļoti seniem laikiem dzīvo lauksaimnieki, kuriem ir liela pieredze, tradicionālas iemaņas, ko tie nodod no vienas paaudzes otrai, un kuri nepārtraukti meklē un lieto specifiskas un tradicionālas audzēšanas metodes, ir izveidojušies apstākļi, kas ir nostiprinājuši “Mela Val di Non” audzēšanas tradīcijas līdz pat mūsdienām, un šīs šķirnes audzēšana ir kļuvusi par visa apgabala tradicionālu vēsturisku un kultūras bagātību, kā arī par nozīmīgu ekonomikas resursu.

    Mūsdienās visā šajā dārzkopības apgabalā no 35 000 cilvēku 15 000 ir nodarbināti ābolu ražošanas nozarē.

    Tieši tāpēc apgabala iedzīvotāju dzīves ritms ir saskaņots ar ābolu ražošanas fenoloģiskajām fāzēm (it īpaši ar ziedēšanas, nogatavošanās un novākšanas fāzēm). Daudzi tautas svētki, kultūras pasākumi un pulcēšanās ir saistītas ar āboliem un ar šīs kultūras lielo nozīmi visā kalnu lauksaimniecībā kā teritorijas un dabas vides saglabāšanas jomā, tā arī kultūras tradīciju ziņā.

    5.2.   Produkta specifika:

    Pavasarī zema temperatūra augļu veidošanās pirmajā fāzē labvēlīgi ietekmē dabiska giberelīna izdalīšanos kokos, kas nodrošina aktīvu šūnu dalīšanos, kuras rezultātā augļi kļūst īpaši kraukšķīgi, kā arī izraisa augļu dabisku pagarināšanos, kas “Delicious” šķirņu āboliem piešķir tipisku nošķelta konusa formu.

    Racionāla apūdeņošana pasargā no augšanas stresa, nodrošina mīkstuma un epidermas attīstīšanos un palīdz augļiem vienmērīgi augt visu vasaru; to miza, kā “Delicious” šķirņu gadījumā, ir īpaši gluda, bez rūsinājuma radītiem defektiem.

    Turklāt kalnu klimats (karstas dienas/aukstas naktis) ļauj panākt ļoti labvēlīgu līdzsvaru starp lielu daudzumu vielu, kas dienas laikā rodas fotosintēzē, un nelielu cukura zudumu, kas parasti notiek naktīs. Šis līdzsvars ir optimāls, jo nakts gaisa izraisītie cukura zudumi ir tieši proporcionāli temperatūrai, kas ir vērojama tumšā laikā, un to strikti ierobežo īpaši vēss klimats arī vasaras naktīs.

    Liela nozīme ir arī parasti skaidrām naktīm, kad uz augošiem un nobriedušiem augļiem veidojas rīta rasa, kas izgaro ar pirmajiem saules stariem, atņem auglim siltumu un līdz ar to izraisa labvēlīgu reakciju uz tā epidermas – nokrāso ābola sānu sārtā krāsā, kas raksturīgs “Golden Delicious” un “Renetta Canada” šķirnēm. Tajā pašā laikā “Red Delicious” šķirnes āboliem tā nokrāso sānus košā un spodrā sarkanā krāsā.

    5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN):

    Iepriekš aprakstīto īpašo faktoru kopums parāda, ka šo ieleju dabas, klimatiskā un cilvēkvide veido unikālu kompleksu.

    Šāds komplekss palīdz iegūt ļoti īpašus ābolus ar unikāliem organoleptiskajiem un kvalitātes rādītājiem, kas ir ievērojami un tiek augstu vērtēti, tieši tāpēc āboliem no Nonas ielejas (Val di Non) visur ir izcila reputācija kā sociāli ekonomiskajā, tā arī tirdzniecības ziņā.

    Oficiālie dati liecina, ka Nonas ielejas āboli veido atsevišķu kategoriju, kas tika izveidota pagājušajās desmitgadēs.

    Konstatēts arī, ka ar savu kalibru un krāsu, kas veido tirdzniecības kategoriju, salīdzinot ar citas izcelsmes āboliem, “Mela Val di Non” cenas pastāvīgi ir par 20–25 % augstākas, bet reizēm pat par 40–45 % augstākas.

    Jāuzsver arī, ka pastāvīgi augstāka cena apvienojumā ar īpašu izcelsmi attiecināma uz visām trim ābolu šķirnēm, attiecībā uz kurām pieprasīts ACVN “Mela Val di Non” – tās ir “Golden Delicious”, “Renetta Canada” un “Red Delicious”.

    Arī daudzveidību, kura pēc būtības piemīt šim produktam un kura ir vērojama “Mela Val di Non” augļu kvalitātes deskriptīvās analīzes rezultātu objektīvi plašajā diapazonā, raksturo augsts vidējais kvalitātes līmenis, ko faktiski atzīst patērētājs, kas pieņem šā ražošanas apgabala ābolu augsto cenu.

    Papildus patērētāja augstajam novērtējumam “Mela Val di Non” ir pasaulslavena arī pateicoties īpašajiem kvalitātes rādītājiem, ko nosaka vide un ko apliecina tās dalība daudzās Itālijas mēroga un starptautiskās izstādēs un pasākumos, kur tai piešķirtas balvas un atzinības raksti.

    Kopumā šādi rezultāti ir sasniegti pateicoties tam, ka apgabala iedzīvotāji aktīvi iesaistās “Mela Val di Non” ražošanas procesā kultūras, nodarbinātības un tautsaimnieciskās aktivitātes ziņā. Tieši viņi nodrošina produkta ciešo saikni ar apkārtējo vidi un laika gaitā ir izveidojuši īpašu nesaraujamu emocionālu saikni starp iepriekš minēto ieleju iedzīvotājiem un šo lielisko augli.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju:

    Valdība ir uzsākusi valsts iebildumu procedūru, “Mela Val di Non” atzīšanas pieteikumu 2007. gada 30. oktobrī publicējot Itālijas Republikas oficiālā vēstneša (Gazzetta ufficiale della Repubblica italiana) 253. numurā.

    Ražošanas specifikācijas konsolidētā versija ir pieejama http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

    Vai

    tieši atverot ministrijas tīmekļa vietnes mājas lapu (http://www.politicheagricole.it) un uzklikšķinot uz “Prodotti di Qualità” (Augstākās kvalitātes produkti) (ekrāna kreisajā pusē) un, visbeidzot, uz “Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]”.


    Top