This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Responsible trade in minerals from high-risk or conflict areas
Konfliktu skartu un augsta riska teritoriju izcelsmes minerālu atbildīga tirdzniecība
Konfliktu skartu un augsta riska teritoriju izcelsmes minerālu atbildīga tirdzniecība
Konfliktu skartu un augsta riska teritoriju izcelsmes minerālu atbildīga tirdzniecība
KOPSAVILKUMS:
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
ES regulas mērķis ir:
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Politiski nestabilās teritorijās tirdzniecību ar tādiem izrakteņiem kā alvu, volframu, tantalu un zeltu var izmantot, lai finansētu bruņotus grupējumus, realizētu piespiedu darbu vai citus cilvēktiesību pārkāpumus un atbalstītu korupciju un naudas atmazgāšanu.
Pēc tam šos tā saucamos konfliktu izrakteņus izmanto ikdienā lietojamos produktos, piemēram, mobilajos tālruņos un automašīnās vai dārglietās.
Pienācīga pārbaude
Termins pienācīga pārbaude nozīmē atbildīgu rīcību un apstākļu pārbaudi pirms lēmuma pieņemšanas. Tas ir nepārtraukts, proaktīvs un reaktīvs process, kurā uzņēmumi ievieš sistēmas un procesus, ar kuriem noteikt un pārvaldīt viņu piegādes ķēdes risku, kā arī sniegt par to informāciju.
Attiecībā uz izrakteņiem, kas ir aprakstīti regulā, tas nozīmē, ka uzņēmumiem ir jāpārbauda, vai iegādātais tiek atbildīgi sagādāts un neietver konfliktu vai citas saistītas nelikumīgas darbības.
Uzņēmumi, kas veic pienācīgu pārbaudi, vispirms pārliecinās, cik riskanti ir iegādāties izejvielas no nestabilas un konfliktu skartas teritorijas. Tie novērtē iespējamību, ka šīs izejvielas varētu finansēt konfliktu, piespiedu darbaspēku vai citu risku, kas norādīts regulā. Pārbaudot savas piegādes ķēdes, tie var pārliecināties, ka risks tiek pārvaldīts atbildīgi.
Regula ir balstīta uz 2011. gada ESAO Pienācīgas pārbaudes vadlīnijām, kurās ir noteikti starptautiski kritēriji piegādes ķēdes pienācīgai pārbaudei, un 2014. gada kopīgo paziņojumu “Konfliktu skartu un augsta riska teritoriju izcelsmes izrakteņu atbildīga sagāde. Integrētas ES pieejas izstrāde”.
Saskaņā ar regulu ES izrakteņu importētājiem ir:
ES valstu kompetentajām iestādēm ir jāveic pārbaudes, lai nodrošinātu, ka ES izrakteņu un metālu importētāji ievēro savas pienācīgas pārbaudes saistības.
Piegādes ķēdes pienācīgas pārbaudes sistēmas
Valdības, nozares asociācijas un ieinteresēto organizāciju grupas, kuras ir ieviesušas pienācīgas pārbaudes sistēmas, var pieteikt savu sistēmu apstiprināšanai Eiropas Komisijā atbilstoši regulai.
Komisija ir izveidojusi atzītu piegādes ķēdes pienācīgas pārbaudes sistēmu reģistru, kas ir pieejams publiski internetā, un pasaulē atbildīgu kausēšanas un attīrīšanas uzņēmumu sarakstu.
Pamatnostādnes
Konsultējoties ar Eiropas Ārējās darbības dienestu un ESAO, Komisija sagatavos rokasgrāmatu uzņēmumiem ar informāciju, kā identificēt konfliktu skartu un augsta riska teritoriju.
Pārskatīšana
Līdz 2023. gada 1. janvārim un pēc tam ik pēc trim gadiem Komisija pārskatīs jaunās sistēmas darbību un efektivitāti un tās ietekmi un ieteiks jaunus pasākumus, kā nepārtraukti uzturēt izrakteņu atbildīgu pasaules piegādes ķēdi.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
ES importētājiem būs jāievēro regulā noteiktās saistības no 2021. gada 1. janvāra, bet Eiropas Komisija iedrošina visus uzņēmumus, uz kuru regula ir attiecināma, veikt pienācīgu pārbaudi jau pirms šī datuma.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/821 (2017. gada 17. maijs), ar ko paredz piegādes ķēdes pienācīgas pārbaudes pienākumus Savienības importētājiem, kuri importē konfliktu skartu un augsta riska teritoriju izcelsmes alvu, tantalu un volframu, to rūdas un zeltu (OV L 130, 19.5.2017., 1.–20. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Kopīgs paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei — Konfliktu skartu un augsta riska teritoriju izcelsmes izrakteņu atbildīga sagāde. Integrētas ES pieejas izstrāde (JOIN(2014) 8 final, 5.3.2014.)
Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei — Izejvielu iniciatīva: apmierināt pamatvajadzības izaugsmei un nodarbinātībai Eiropā (COM(2008) 699 galīgā redakcija, 4.11.2008.)
Pēdējo reizi atjaunots: 07.12.2017