EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0111

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMS Pavaddokuments dokumentam Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULAI par Savienības pilsoņu personas apliecību un Savienības pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izmanto brīvas pārvietošanās tiesības, izsniegto uzturēšanās dokumentu drošības uzlabošanu

SWD/2018/111 final - 2018/0104 (COD)

Strasbūrā, 17.4.2018

SWD(2018) 111 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULAI par Savienības pilsoņu personas apliecību un Savienības pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izmanto brīvas pārvietošanās tiesības, izsniegto uzturēšanās dokumentu drošības uzlabošanu

{COM(2018) 212 final}
{SEC(2018) 195 final}
{SWD(2018) 110 final}


Kopsavilkums

Ietekmes novērtējums par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par Savienības pilsoņu personas apliecību un Savienības pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izmanto brīvas pārvietošanās tiesības, izsniegto uzturēšanās dokumentu drošības uzlabošanu

A. Rīcības nepieciešamība

Pamatojums. Risināmā problēma (ne vairāk kā 11 rindas)

Galvenās problēmas, kuras risina ar šo iniciatīvu un kuras attiecas uz brīvu pārvietošanos un iekšējo drošību, ir:

·valsts personas apliecību un tādu uzturēšanās dokumentu nepietiekama drošība, kurus izsniedz ģimenes locekļiem, kas nav ES pilsoņi;

·personas apliecību un uzturēšanās dokumentu nepietiekama atzīšana publiskās un privātās iestādēs;

·šo dokumentu izsniegšanas, apstrādes un pārvaldības sarežģītība.

Šo problēmu galvenie cēloņi ir personas apliecību un uzturēšanās dokumentu formas, dizaina un noformējuma atšķirības un nesaskaņotība un šo dokumentu apstrādē iesaistīto ieinteresēto personu nepietiekama koordinācija, informētība un apmācība. Šīs problēmas traucē ticami identificēt dokumenta turētāju un autentificēt dokumentus un palielina dokumentu ļaunprātīgas izmantošanas vai nepamatotas noraidīšanas risku (piem., robežšķērsošanas laikā, administratīvā reģistrācijā, piekļūstot pakalpojumiem). Viss minētais rada ievērojamu slogu un izmaksas a) ES pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, ceļojot vai izmantojot savas tiesības brīvi pārvietoties; b) publiskām iestādēm, piem., robežsardzei, un c) publiskā un privātā sektora struktūrām, piem., sociālā nodrošinājuma dienestiem, bankām un aviokompānijām.

Mērķi, ko paredzēts sasniegt ar šo iniciatīvu (ne vairāk kā 8 rindas)

Priekšlikuma vispārīgais mērķis ir divējāds:

• uzlabot drošību ES un pie tās robežām;

• veicināt ES pilsoņu tiesības brīvi pārvietoties un uzturēties ES teritorijā.

Priekšlikuma konkrētie mērķi ir šādi:

• uzlabot personas apliecību un uzturēšanās dokumentu atzīšanu un autentifikāciju un mazināt to viltošanu;

• uzlabot personu identifikāciju, pamatojoties uz personu apliecinošiem dokumentiem;

• vairot izpratni par šiem dokumentiem un ar tiem saistītajām tiesībām, tostarp ar mācību palīdzību;

• vienkāršot pilsoņu ikdienas dzīvi, apkarot birokrātismu, mazināt izmaksas visām ieinteresētajām personām.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) (ne vairāk kā 7 rindas)

Lai veicinātu personu brīvu pārvietošanos un palielinātu drošības līmeni ES, ir vajadzīga ES līmeņa rīcība, jo abiem šiem jautājumiem ir raksturīga pārrobežu dimensija un dalībvalstis tos nevar atrisināt vienas pašas. Identificēto problēmu risināšanai ir vajadzīgi saskaņoti un atbilstoši pasākumi. Šajā nolūkā būs vajadzīga vienota ES mēroga pieeja, lai saskaņotu jaunos noteikumus par personas apliecību un uzturēšanās dokumentu formu un aizsardzības elementiem un sekmētu pārrobežu sadarbību. Ja valsts pasākumi netiktu koordinēti, tie varētu radīt papildu problēmas (un tā rezultātā ievērojamas izmaksas) Eiropas pilsoņiem, valsts iestādēm vai uzņēmumiem / privātajam sektoram.

B. Risinājumi

Apsvērtie leģislatīvie un neleģislatīvie politikas risinājumi. Vēlamais risinājums. Pamatojums (ne vairāk kā 14 rindas)

Lai atspoguļotu konkrētos pasākumus, kas vajadzīgi katras grupas problēmu atrisināšanai, risinājumi ir sagrupēti šādi: a) personas apliecības, b) uzturēšanās dokumenti un c) process,. Tie nav savstarpēji salīdzināmi.

0. risinājums: esošā stāvokļa saglabāšana.

“ID” risinājumi: personas apliecību forma un drošība

- ID SOFT): neleģislatīvi pasākumi attiecībā uz personas apliecībām (piem., izpratnes vairošana, apmācība);

- ID 1): ID SOFT plus vienots prasību minimums attiecībā uz personas apliecību formu un drošību;

- ID 2): ID SOFT plus ID 1), nosakot vienotu formu personas apliecībām, kas iekļauj obligātus pirkstu nospiedumus;

- ID 3): ID SOFT ar iespēju izsniegt ES personas apliecību papildus valsts personas apliecībām.

“RES” risinājums: uzturēšanās dokumentu forma un drošība

- RES SOFT): neleģislatīvi pasākumi attiecībā uz uzturēšanās dokumentiem;

- RES 1): RES SOFT plus ierobežota apjoma datu (kas iekļauti uzturēšanās dokumentos) saskaņošana;

- RES 2): RES SOFT plus RES 1), ar vienotu formu uzturēšanās dokumentiem, ko izsniedz ģimenes locekļiem, kas nav ES pilsoņi;

- RES 3): RES SOFT plus RES 1), ar vienotu formu visiem uzturēšanās dokumentiem.

“PROCESS” risinājumi: process — dokumentu izsniegšana un informācijas apmaiņa starp dalībvalstīm

- PROCESS SOFT): veicināt vairāk un labākas iespējas, kā pieprasīt un saņemt dokumentus;

PROCESS 1): PROCESS SOFT un iespēja izsniegt personas apliecības ar konsulāro tīklu starpniecību.

Vēlamie risinājumi ir “ID 1)”, “RES 2)” un “PROCESS SOFT)”.

Atbalsts konkrētiem risinājumiem (ne vairāk kā 7 rindas)

Padomes secinājumos ir uzsvērts tas, cik liela nozīme ir personas apliecību un uzturēšanās dokumentu drošībai. Daudzas valsts iestādes un NVO atbalsta ieteikuma tiesību pasākumus attiecībā uz visu veidu dokumentiem (visi “SOFT” risinājumi). Dažu valstu iestādes (AT, CZ, HR, DK, NL, MT un PL), kuru darbības jomā ietilpst brīvas pārvietošanās jautājums, neuzskata, ka ir vajadzīgi tiesību akti, savukārt citas (BG, CY, DE, EE, EL, FI, IE, PT, RO, SI un SK) atbalsta obligāto elementu ieviešanu personas apliecībās (“ID 1”). Vairāku valstu iestādes (CY, DK, EE, FR, EL un LU) atbalsta vismaz tiem ģimenes locekļiem, kas nav ES pilsoņi, izsniegto uzturēšanās atļauju saskaņošanu, pamatojoties uz minēto atļauju vienoto formu (“RES 2”). Vairākums aptaujāto ES pilsoņu atbalsta valsts personas apliecību plašāku saskaņošanu ES līmenī (“ID 2”) un kopumā saskaņotus uzturēšanās dokumentus (“RES 3”).

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Ieguvumi no vēlamā risinājuma īstenošanas (ja tāda nav, — no galveno risinājumu īstenošanas) (ne vairāk kā 12 rindas)

Vēlamie risinājumi radīs tiešus ieguvumus daudzās jomās, lai gan tos nav vienkārši novērtēt kvantitatīvi. Pieejamie dati liecina, ka plašāka dokumentu atzīšana un lielāka drošība radīs tiešus un pastāvīgus izmaksu ietaupījumus un samazinās administratīvo slogu pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, valsts pārvaldei (piem., robežsardzei, pārbaudot dokumentus) un publiskā un privātā sektora uzņēmējiem (piem., aviokompānijām, veselības aprūpes, banku, apdrošināšanas un sociālā nodrošinājuma pakalpojumu sniedzējiem).

Netiešie ieguvumi, ko sniegs vēlamo risinājumu īstenošana, būs arī dokumentu viltošanas un identitātes zādzības gadījumu skaita samazināšanās un drošības līmeņa vispārēja paaugstināšanās (noziedzības, krāpšanas un terorisma mazināšanās) ES un pie tās robežām. Tiks arī veicināta personu brīva pārvietošanās, jo dokumentu uzlabošana ļaus tos izmantot ātrāk, vienkāršāk un drošāk.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir, pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas (ne vairāk kā 12 rindas)

Ieteikuma tiesību pasākumus var pielāgot dalībvalstu vajadzībām.

Atbilstības nodrošināšanas (vienreizējās) izmaksas saistībā ar uzlaboto dokumentu pakāpenisku laišanu apritē katrā dalībvalstī būs atšķirīgas — atkarībā no pašlaik izsniegto dokumentu kvalitātes. Vairākumā gadījumu izmaksas tiks samazinātas, laišanu apritē pielāgojot parastajam dokumentu nomaiņas ciklam. Attiecībā uz valsts personas apliecībām un uzturēšanās atļaujām ģimenes locekļiem, kas nav ES pilsoņi, dalībvalstis var izmantot esošo infrastruktūru (karšu lasītājus, dokumentu skenerus, aprīkojumu biometrisko datu iegūšanai un pārbaudei) un pašreizējos pasu un uzturēšanās atļauju izgatavošanas procesus. Nav paredzamas būtiskas papildu administratīvās un regulatīvās izmaksas.

Lai varētu gūt ātrākus ieguvumus drošības ziņā, nedrošāko personas apliecību pakāpeniska izņemšana no aprites radīs zināmas izmaksas dažās dalībvalstīs. Arī neatbilstošo uzturēšanās atļauju ģimenes locekļiem, kas nav ES pilsoņi, pakāpeniska izņemšana no aprites radīs zināmas (vienreizējas) papildu izmaksas. Šīs izmaksas būs atkarīgas no tā, cik ātri notiks pakāpeniskā izņemšana no aprites.

Tas, vai atbilstības nodrošināšanas izmaksas saistībā ar jauniem dokumentiem tiks novirzītas uz pilsoņiem, būs atkarīgs no dalībvalstu pārvaldes iestādēm. Vēlamais risinājums būtiski neietekmēs uzņēmumu izmaksas.

Ietekme uz uzņēmumiem, MVU un mikrouzņēmumiem (ne vairāk kā 8 rindas)

Vēlamais risinājums ļaus uzņēmumiem, tostarp MVU un mikrouzņēmumiem, vairāk uzticēties identifikācijas dokumentiem, kurus uzrāda potenciālie klienti no citām dalībvalstīm, un tādējādi paplašinās minēto uzņēmumu darījumdarbības iespējas. Tas ir īpaši noderīgi mazākiem uzņēmumiem, kuriem nav finanšu līdzekļu un personāla, lai attīstītu procesus, zinātību un personāla apmācību par to, kā pareizi apieties ar identifikācijas dokumentiem. Dažādo dokumentu veidu lielāka saskaņotība arī radīs zināmas iespējas apliecību/atļauju izgatavotājiem.

Vai būs būtiska ietekme uz valstu budžetiem un pārvaldes iestādēm? (ne vairāk kā 4 rindas)

Finansiālā ietekme dalībvalstīs būs atšķirīga — atkarībā no vajadzīgo izmaiņu apjoma un no tā, cik ātri šie uzlabojumi tiks īstenoti (atbilstības nodrošināšanas izmaksas saistībā ar pakāpenisku izņemšanu no aprites). Izmaksas tiks samazinātas līdz minimumam, jo sagaidāms, ka nomaiņa lielākoties tiks pielāgota parastajam nomaiņas ciklam.

Visas valstu pārvaldes iestādes galu galā gūs labumu no laika ietaupījuma saistībā ar pārvaldi un sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu.

Cita būtiska ietekme (ne vairāk kā 6 rindas)

Vēlamais risinājums ietekmēs pamattiesības, jo īpaši saistībā ar ES Pamattiesību hartas 7. pantu par privātās dzīves neaizskaramību un 8. pantu par tiesībām uz personas datu aizsardzību. Tiks izmantota tāda pati pieeja kā attiecībā uz ES tiesību aktiem par biometriskajām pasēm un uzturēšanās atļaujām. Tiks ņemta vērā īpašā sensitivitāte attiecībā uz biometrisko datu vākšanu no nepilngadīgajiem. Vēlamais risinājums nodrošinās aizsardzības pasākumus un garantēs datu subjekta tiesības atbilstoši Vispārīgajai datu aizsardzības regulai, tostarp tiesības uz efektīvu tiesisko aizsardzību.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš (ne vairāk kā 4 rindas) 

Papildus regulārajai uzraudzībai ir ierosināts, ka Komisija iesniegs Eiropas Parlamentam un Padomei īstenošanas ziņojumu pēc trim gadiem no šo leģislatīvo pasākumu piemērošanas sākuma.

Top