EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D1274

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2019/1274 (2019. gada 29. jūlijs) par Austrālijā etaloniem piemērojamā tiesiskā regulējuma un uzraudzības sistēmas līdzvērtīgumu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/1011 (Dokuments attiecas uz EEZ.)

C/2019/5476

OJ L 201, 30.7.2019, p. 9–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/1274/oj

30.7.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 201/9


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2019/1274

(2019. gada 29. jūlijs)

par Austrālijā etaloniem piemērojamā tiesiskā regulējuma un uzraudzības sistēmas līdzvērtīgumu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/1011

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 8. jūnija Regulu (ES) 2016/1011 par indeksiem, ko izmanto kā etalonus finanšu instrumentos un finanšu līgumos vai ieguldījumu fondu darbības rezultātu mērīšanai, un ar kuru groza Direktīvu 2008/48/EK, Direktīvu 2014/17/ES un Regulu (ES) Nr. 596/2014 (1), un jo īpaši tās 30. pantu,

tā kā:

(1)

Ar Regulu (ES) 2016/1011 ievieš vienotu satvaru, lai nodrošinātu to indeksu precizitāti un integritāti, kurus izmanto kā etalonus finanšu instrumentos un finanšu līgumos vai ieguldījumu fondu darbības rezultātu mērīšanai Savienībā.

(2)

Minēto regulu piemēro no 2018. gada 1. janvāra, bet ārpussavienības valstu administratoriem piemēro pārejas periodu, kas ļauj Savienībā izmantot trešo valstu etalonus. Pēc pārejas perioda beigām trešā valstī esoša administratora sniegtu etalonu vai etalonu kombināciju Savienībā var izmantot tikai tad, ja etalons un administrators ir iekļauti reģistrā, ko uztur Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde (EVTI), pēc tam, kad Komisija ir pieņēmusi lēmumu par līdzvērtību, vai pēc tam, kad tos ir atzinušas vai apstiprinājušas kompetentās iestādes.

(3)

Komisija ir pilnvarota pieņemt īstenošanas lēmumus, ar kuriem nosaka, ka trešās valsts tiesiskā regulējuma un uzraudzības sistēma attiecībā uz konkrētiem administratoriem vai konkrētiem etaloniem vai etalonu grupām ir līdzvērtīga Regulā (ES) 2016/1011 noteiktajām prasībām. Novērtējot šādu līdzvērtību, Komisija ņem vērā, vai trešās valsts tiesiskais regulējums un uzraudzības prakse nodrošina atbilstību IOSCO principiem attiecībā uz finanšu etaloniem, vai attiecīgā gadījumā IOSCO principiem attiecībā uz naftas cenu ziņošanas aģentūrām (“PRA”), un ka šādiem konkrētiem administratoriem vai konkrētiem etaloniem vai etalonu grupām attiecīgajā trešā valstī pastāvīgi tiek piemērota efektīva uzraudzība un prasību izpilde.

(4)

Austrālijā tiek pārvaldīti tādi etaloni kā Austrālijas Bankas darījumu mijmaiņas likme un S&P/ASX 200 indekss, kurus Savienībā izmanto vairākas uzraudzītas vienības. Tā rezultātā Komisija veica Austrālijas etalonu režīma novērtējumu.

(5)

Etalonu izstrādes, uzraudzības un pārvaldības tiesiskais regulējums Austrālijā ietver licencēšanas shēmu un piešķir pilnvaras Austrālijas Vērtspapīru un ieguldījumu komisijai (“ASIC”). Tajā arī noteikta prasība, ka nozīmīgu etalonu administratoriem ir jāiegūst etalona administratora atļauja no ASIC. Attiecībā uz etaloniem, kurus ASIC nav atzinusi par nozīmīgiem, tiesiskais regulējums Austrālijā ļauj administratoriem piedalīties valsts tiesiskajā regulējumā, piesakoties ASIC licencei saskaņā ar Corporations Act 908.BD iedaļu, un tā rezultātā tiem piemēro ASIC noteikumus attiecībā uz administratoriem un datu sniedzējiem.

(6)

Uz ASIC licencēm attiecas licences nosacījumi, kā arī vairākas tiesību aktu prasības. Juridiski saistošas prasības administratoriem ir noteiktas Corporations Act 2001, ASIC finanšu etalonu administratīvajos noteikumos (Financial Benchmark (Administration) Rules 2018) un ASIC obligātajos noteikumos par finanšu instrumentiem Financial Benchmark (Compelled) Rules 2018. ASIC reglamentējošie noteikumi Nr. 268 “Licencēšanas kārtība finanšu etalonu administratoriem” (Licensing regime for financial benchmark administrators (“RG 268”)) sniedz papildu norādījumus etalonu administratoriem. Ar Corporations Act 7.5.B daļu (kurā grozījumi izdarīti ar Treasury Laws Amendment (2017 Measures No 5) Act 2018) tiek īstenots tiesiskais regulējums attiecībā uz finanšu etalonu regulēšanu.

(7)

Saskaņā ar Corporations Act 908.AC iedaļu ASIC ar likumdošanas instrumentu var atzīt finanšu etalonu par nozīmīgu etalonu. Par nozīmīgiem etaloniem var uzskatīt tikai tos etalonus, kas atbilst minētajā tiesību aktā noteiktajiem kritērijiem. ASIC pārliecinās, ka: i) etalons ir sistēmiski svarīgs Austrālijas finanšu sistēmai; vai ii) pastāv būtisks risks saistībā ar kaitīgas ietekmes izplatīšanos finanšu jomā vai sistēmisko nestabilitāti Austrālijā, ja ir traucēta etalona pieejamība vai integritāte; vai iii) pastāv būtiska ietekme uz Austrālijas privātajiem vai korporatīvajiem ieguldītājiem, ja ir traucēta etalona pieejamība vai integritāte.

(8)

ASIC ir noteikusi vairākus finanšu etalonus par nozīmīgiem etaloniem, izmantojot instrumentu ASIC Corporations (Significant Financial Benchmarks) Instrument 2018/420. Šis lēmums attiecas tikai uz tādu etalonu administratoriem, kas uzskaitīti jaunākajā piemērojamajā tiesību akta ASIC Corporations (Significant Financial Benchmarks) Instrument 2018/420 redakcijā. Šis lēmums neaptver tādu finanšu etalonu administratorus, uz kuriem saskaņā ar minētās regulas 2. panta 2. punktu attiecas atbrīvojums no Regulas (ES) 2016/1011 darbības jomas.

(9)

ASIC var piešķirt licenci etalona administratoram attiecībā uz vienu vai vairākiem finanšu etaloniem. ASIC jāņem vērā faktori, kas izklāstīti Corporations Act 908.BO 2. iedaļā, lemjot par licences piešķiršanu, licences nosacījumu noteikšanu, mainīšanu vai atsaukšanu, licences mainīšanu vai licences apturēšanu vai anulēšanu. Personu uzskata par tādu, kas izdara pārkāpumu, ja tā pārvalda (vai tiek uzskatīts, ka tā pārvalda) nozīmīgu etalonu, bet tai nav etalona administratora licences, kurā norādīts finanšu etalons.

(10)

ASIC ir pieņēmusi ASIC finanšu instrumentu administratīvos noteikumus (Financial Benchmark (Administration) Rules 2018,“Administratīvie noteikumi”) saskaņā ar Corporations Act 908.CA iedaļu un ASIC obligātos noteikumus par finanšu instrumentiem (Financial Benchmark (Compelled) Rules 2018, “Obligātie noteikumi”) saskaņā ar Corporations Act 908.CD iedaļu. Administratīvajos noteikumos ir noteiktas prasības etalonu administratoru licenciātiem un datu sniedzējiem, tostarp pārvaldības un uzraudzības prasības, prasības attiecībā uz ārpakalpojumiem, prasības, lai izvairītos no interešu konfliktiem, etalona izstrādes un metodes prasības un ievades datu prasības. Ar obligātajiem noteikumiem tiek regulēta nozīmīga etalona obligāta izstrāde vai pārvaldība vai obligāta informācijas iesniegšana par nozīmīgu finanšu etalonu.

(11)

Administratīvo noteikumu izstrādē ASIC ņēma vērā IOSCO principus par finanšu etaloniem, kā pieprasīts Corporations Act 908.CK iedaļā. Turklāt ASIC ņēma vērā tiesiskā regulējuma un uzraudzības sistēmas attiecībā uz etaloniem trešās valstīs, tostarp Regulu (ES) 2016/1011, kā arī citus Austrālijas finanšu licencēšanas režīmus.

(12)

Administratīvo noteikumu paskaidrojuma rakstā izklāstīts, kā ASIC administrēšanas noteikumi un obligātie noteikumi atspoguļo IOSCO principus. Konkrētāk, administratīvajos noteikumos noteikts, ka 2.1.2. noteikums atbilst IOSCO principiem par finanšu etalonu pārvaldības pasākumiem. 2.1.3. noteikums atbilst IOSCO principiem par tādu trešo personu uzraudzību, kuras ir iesaistītas licenciāta etalona administratora licencē katra norādītā finanšu etalona izstrādē vai administrēšanā. 2.1.4. noteikums atbilst IOSCO principiem par interešu konfliktiem finanšu etalonu administratoriem. 2.2.1. noteikums atbilst IOSCO principiem par etalonu izstrādi. 2.2.2. noteikums atbilst IOSCO principiem par datu pietiekamību un iekšējo kontroli pār datu vākšanu. 2.2.3. noteikums atbilst IOSCO principiem par metodikas saturu, ko izmanto, lai veiktu finanšu etalona noteikšanu. 2.2.4. noteikuma 1. apakšnoteikums atbilst IOSCO principiem par izmaiņām metodikā, ko izmanto, lai veiktu finanšu etalona noteikšanu. 2.3.1. noteikums atbilst IOSCO principiem par administratoru kontroles sistēmu, jo tas ir saistīts ar riska pārvaldību, kā arī uz citu Austrālijas licencēšanas režīmu galvenajām prasībām. 2.4.1. noteikums atbilst IOSCO principiem par sagatavošanos pārejai uz citu licencētu etalonu vai licencēta etalona izmantošanas pārtraukšanu. 2.5.1. noteikums atbilst IOSCO principiem par iesniedzēju rīcības kodeksu. Visbeidzot, 2.6.1. noteikums atbilst IOSCO principiem par etalona noteikšanas pārredzamību.

(13)

Turklāt ASIC nodrošina reglamentējošo norādījumus (RG 268) vienībām, uz kurām attiecas administratīvie noteikumi un obligātie noteikumi. Tajos ir izklāstīta ASIC tiesību aktu interpretācija un sniegti praktiski norādījumi par to, kā vienības var izpildīt savas likumā noteiktās saistības.

(14)

Tāpēc Komisija secina, ka saistošās prasības attiecībā uz tādu nozīmīgu etalonu administratoriem, kas norādīti tiesību aktā ASIC Corporations (Significant Financial Benchmarks) Instrument 2018/420, ir līdzvērtīgas attiecīgajām prasībām Regulā (ES) 2016/1011.

(15)

Turklāt Regulas (ES) 2016/1011 30. pantā ir noteikts, ka prasības trešajā valstī tiek pastāvīgi efektīvi uzraudzītas un tiek pastāvīgi nodrošināta to efektīva izpilde.

(16)

Etalonu administratorus, kuri ir licencēti Austrālijā, pastāvīgi uzrauga un pārrauga ASIC. Corporations Act 908.AF iedaļā noteikts, ka ASIC ir atbildīga par to finanšu etalonu uzraudzību, kuri ir licencēti. ASIC ir atbildīga arī par to, lai etalona administratori izpildītu pienākumus, kas tiem ir noteikti Corporations Act, administratīvajos noteikumos un obligātajos noteikumos, un šajā sakarā tā regulāri veic novērtējumu par to, kā etalonu administratori ievēro savus pienākumus attiecībā uz licenci.

(17)

Saskaņā ar Corporations Act 908.BQ iedaļu un administratīvo noteikumu 2.8.1. noteikumu etalonu administratoriem ir jāpaziņo ASIC par konkrētiem jautājumiem, tostarp par gadījumiem, kad licenciāts nav ievērojis vai vairs nevar ievērot kādu no saviem regulatīvajiem pienākumiem. ASIC spēj novērtēt licenciātu atbilstību Corporations Act un administratīvajiem noteikumiem saskaņā ar Corporations Act 908.BR un 908.BS iedaļu un administratīvo noteikumu 2.8.2. un 2.8.3. noteikumu. ASIC var arī lūgt ziņojumu par jebkuru jautājumu saskaņā ar Corporations Act 908.BV iedaļu un lūgt revīzijas paziņojumu attiecībā uz licenciāta ziņojumu par šiem jautājumiem. Ar Corporations Act 908.BW iedaļu ASIC ir pilnvarota sagatavot novērtējuma ziņojumus, vajadzības gadījumā nodot tos konkrētām Austrālijas valdības aģentūrām un publicēt šādus ziņojumus.

(18)

Ja etalona administrators nepilda savus regulatīvos pienākumus saskaņā ar Corporations Act 908.BT iedaļu, ASIC var izsniegt licenciātam rakstisku norādījumu veikt īpašus pasākumus, kas pēc ASIC ieskatiem nodrošinās licenciāta atbilstību šiem pienākumiem. Ja licenciāts neievēro minēto rakstisko norādījumu, ASIC var vērsties tiesā, kas tad var izdot rīkojumu, ka licenciātam jāievēro ASIC norādījumi. Saskaņā ar Corporations Act 908.CH un 908.CI iedaļu ASIC var izdot pārkāpuma paziņojumus vai pieņemt saistības no administratoriem, kuri nav izpildījuši savus regulatīvos pienākumus. Corporations Act 908.CG iedaļā ir noteikta sistēma, saskaņā ar kuru administrators, kas, iespējams, nav ievērojis administratīvos noteikumus, var kā alternatīvu civilprocesam maksāt sodu, veikt vai ieviest korektīvus pasākumus (tostarp izglītības programmas) vai pieņemt sankcijas, kas atšķiras no soda maksājuma. Noteiktos apstākļos ASIC var arī apturēt vai atcelt licenci saskaņā ar Corporations Act 908.BI un 908.BJ iedaļu.

(19)

Saskaņā ar obligātajiem noteikumiem ASIC, ja tā uzskata, ka tas ir sabiedrības interesēs, ir pilnvarota likt licenciātam arī turpmāk izstrādāt vai administrēt nozīmīgu etalonu vai konkrētā veidā izstrādāt vai administrēt nozīmīgu etalonu, tostarp mainot metodi, ko izmanto, lai izstrādātu vai administrētu nozīmīgu etalonu. Ar obligātajiem noteikumiem ASIC ļauj arī uzlikt par pienākumu datu sniedzējam sniegt datus vai informāciju licenciātam, lai tas varētu izstrādāt vai administrēt nozīmīgu etalonu, vai arī ASIC mērķiem, kas saistīti ar nozīmīga etalona izstrādi vai administrēšanu.

(20)

Tāpēc Komisija secina, ka saistošajām prasībām attiecībā uz tādu etalonu administratoriem, kuri ir atzīti par nozīmīgiem finanšu etaloniem saskaņā ar tiesību aktu ASIC Corporations (Significant Financial Benchmarks) Instrument 2018/420, pastāvīgi tiek nodrošināta efektīva uzraudzība un izpilde.

(21)

ES etalonu administratoriem nav jāsaņem licence, lai to etalonus varētu izmantot Austrālijā, ja vien ASIC nav noteikusi etalonu par nozīmīgu etalonu vai ja etalona administrators brīvprātīgi vēlas saņemt licenci Austrālijā. ASIC informēja Komisiju, ka tā neplāno noteikt ES etalonus kā nozīmīgus.

(22)

Šo lēmumu papildinās sadarbības pasākumi, lai nodrošinātu efektīvu informācijas apmaiņu un uzraudzības darbību koordināciju starp EVTI un ASIC.

(23)

Šā lēmuma pamatā ir novērtējums par šā lēmuma pieņemšanas laikā piemērojamajām juridiski saistošajām prasībām attiecībā uz etaloniem Austrālijā. Komisija turpinās regulāri uzraudzīt tirgus attīstību, etalonu tiesiskā regulējuma un uzraudzības sistēmas attīstību un uzraudzības sadarbības efektivitāti attiecībā uz minēto prasību uzraudzību un izpildi, lai nodrošinātu to prasību pastāvīgu izpildi, uz kuru pamata ir pieņemts šis lēmums.

(24)

Šis lēmums neskar Komisijas pilnvaras jebkurā laikā veikt īpašu pārskatīšanu, ja attiecīgās norises liek Komisijai atkārtoti izvērtēt šo lēmumu.

(25)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi saskan ar Eiropas Vērtspapīru komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Regulas (ES) 2016/1011 30. panta piemērošanas nolūkā Austrālijas tiesiskais regulējums un uzraudzības sistēma, ko piemēro tādu finanšu etalonu administratoriem, kuri ir pasludināti par nozīmīgiem etaloniem saskaņā ar tiesību aktu ASIC Corporations (Significant Financial Benchmarks) Instrument 2018/420, kā norādīts tā jaunākajā piemērojamajā redakcijā, tiek uzskatīta par līdzvērtīgu Regulā (ES) 2016/1011 noteiktajām prasībām, un tā tiek pastāvīgi efektīvi uzraudzīta un tiek pastāvīgi nodrošināta tās efektīva izpilde.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā divdesmit dienas pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2019. gada 29. jūlijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājs

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 171, 29.6.2016., 1. lpp.


Top