Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0002

    Priekšlikums PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS par pārejas noteikumiem attiecībā uz Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā, kas paredzēti 16. panta 4. punktā Regulā (ES) 2017/1939, ar ko īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidei

    COM/2019/2 final

    Briselē, 11.1.2019

    COM(2019) 2 final

    Priekšlikums

    PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

    par pārejas noteikumiem attiecībā uz Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā, kas paredzēti 16. panta 4. punktā Regulā (ES) 2017/1939, ar ko īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras (FMT:ItalicEPPO) izveidei


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

    Priekšlikuma pamatojums un mērķi

    Padomes Regula (ES) 2017/1939, ar ko īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidē, tika pieņemta 2017. gada 12. oktobrī un stājās spēkā 2017. gada 20. novembrī. Saskaņā ar Padomes Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 3. punktu Eiropas prokurorus ieceļ uz 6 gadu termiņu, kas nav atjaunojams. Šo termiņu ar Padomes lēmumu var pagarināt uz laiku, kas nepārsniedz trīs gadus.

    Padomes Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 4. punktā ir noteikts, ka ik pēc trim gadiem veic daļēju nomaiņu, aizstājot vienu trešdaļu Eiropas prokuroru. Padome ar vienkāršu balsu vairākumu pieņem pārejas noteikumus par Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā.

    Šis priekšlikums paredz pārejas noteikumus attiecībā uz iecelto Eiropas prokuroru pirmās grupas daļēju nomaiņu. Saskaņā ar ierosinātajiem noteikumiem vienai trešdaļai no šiem Eiropas prokuroriem pilnvaru termiņš būs trīs gadi, nevis ierastie seši gadi, kā noteikts ar Regulu (ES) 2017/1939, un pēc tam viņi tiks aizstāti, tādējādi nodrošinot atbilstību 16. panta 4. punktā izklāstītajam noteikumam par daļēju nomaiņu.

    Lai nodrošinātu objektīvu, pārredzamu un taisnīgu sistēmu, saskaņā ar kuru nosaka, kurus Eiropas prokurorus iecels uz īsāku pirmo pilnvaru termiņu, ir ierosināts izveidot sistēmu, kuras pamatā būs izloze. Šī sistēma nodrošinās, ka attiecīgo Eiropas prokuroru izvirzīšana nebūs subjektīva – tostarp viņu valstspiederības dēļ. Dalībvalstu ģeogrāfisko aptvērumu EPPO kolēģijā nodrošina viena Eiropas prokurora no katras iesaistītās dalībvalsts pastāvīga klātbūtne un pēc nejaušības principa izmantota sistēma, kas ģeogrāfiskā ziņā ir neitrāla. Tas atbilst Regulas (ES) 2017/1939 42. apsvērumam.

    Uz izlozi balstītas sistēmas izveide ir saskaņā arī ar mehānismiem, kas pieņemti citās līdzīgās ES politikas jomās 1 .

    Turklāt priekšlikumā ir ietverti noteikumi par procedūru, kas jāievēro attiecībā uz izlozi, tostarp par atbildīgo iestāžu noteikšanu.

    Šie pasākumi ir paredzēti Regulā (ES) 2017/1939 kā nosacījums, lai izveidotu EPPO Kolēģiju.

    Atbilstība spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

    Šis īstenošanas pasākums ir obligāts posms EPPO izveides procesā, un tāpēc tas pilnībā atbilst citiem spēkā esošajiem noteikumiem šajā politikas jomā. Iesniedzot šo Padomes Īstenošanas lēmuma priekšlikumu, Komisija pilda savu Padomes Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 4. punktā noteikto pienākumu. Šis priekšlikums ļaus noteikt atbilstīgus pārejas noteikumus saistībā ar Eiropas prokuroru pirmo pilnvaru termiņu.

    Atbilstība pārējiem Savienības politikas virzieniem

    Šī iniciatīva atbilst citām Savienības politikas jomām un norisēm likumdošanas jomā, kuru mērķis ir stiprināt Savienības finanšu interešu aizsardzību.

    2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

    Juridiskais pamats

    Priekšlikuma pamatā ir LESD 291. pants saistībā ar Padomes Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 4. punktu.

    Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

    Saskaņā ar Padomes Regulu (ES) 2017/1939 Padomei ir jāpieņem pārejas noteikumi par Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā. Tāpēc saskaņā ar minēto regulu ir nepieciešama rīcība Savienības līmenī.

    Proporcionalitāte

    Šis priekšlikums attiecas tikai uz to, kas nepieciešams, lai sasniegtu izvirzītos mērķus, un tāpēc tas atbilst proporcionalitātes principam. Šis priekšlikums ir tieši saistīts ar Padomes Regulas (ES) 2017/1939 stāšanos spēkā, un tam ir būtiska nozīme, lai nodrošinātu ātru EPPO izveidi.

    3.    EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

    Ņemot vērā šā priekšlikuma uz īpašu mērķi vērsto un ierobežoto būtību un to, ka šis priekšlikums atbilst Padomes Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 4. punktā noteiktajam Komisijas pienākumam, netika veikti ex post izvērtējumi, apspriešanās ar ieinteresētajām personām un ietekmes novērtējumi.

    4.IETEKME UZ BUDŽETU

    Nav nekādas tiešas ietekmes uz budžetu saistībā ar šo priekšlikumu; ES budžeta ieguldījums EPPO darbības izmaksu segšanai tiks izmantots Eiropas prokuroru algām un pabalstiem.

    5.CITI ELEMENTI

    Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

    Ņemot vērā šā pasākuma raksturu, nav nepieciešams paredzēt īstenošanas plānu vai īstenošanas uzraudzības noteikumus.

    Skaidrojošie dokumenti (attiecībā uz direktīvām)

    Šim priekšlikumam nav vajadzīgi skaidrojoši dokumenti par transponēšanu.

    Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

    1. pantā ir noteikti Padomes īstenošanas lēmuma mērķi.

    2. pantā ir paredzēta procedūra Eiropas prokuroru daļējai nomaiņai, pamatojoties uz izlozi. Šā panta 1. punktā ir izklāstīta Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 4. punktā minētā prasība, saskaņā ar kuru nosaka Eiropas prokuroru grupu, kas pārstāv vienu trešdaļu no iesaistīto dalībvalstu skaita šo pārejas noteikumu piemērošanas laikā. 2. punktā ir precizēta procedūra, kas jāievēro, ja pārejas noteikumu piemērošanas laikā iesaistīto dalībvalstu skaits nav dalāms ar trīs. Šajā gadījumā katrā grupā iekļaujamo Eiropas prokuroru skaitu noapaļo līdz lielākajam veselam skaitlim. Šā panta 3. punktā noteikts, ka Padomes Ģenerālsekretariāts, sadarbojoties ar Komisiju, veic pasākumus, kas vajadzīgi šīs procedūras īstenošanai.

    3. pantā ir noteikts, ka saskaņā ar 2. pantā paredzēto procedūru izvirzīto Eiropas prokuroru pilnvaru termiņš, kas nav atjaunojams, ir trīs gadi.

    Priekšlikums

    PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

    par pārejas noteikumiem attiecībā uz Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā, kas paredzēti 16. panta 4. punktā Regulā (ES) 2017/1939, ar ko īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidei

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 2017. gada 12. oktobra Regulu (ES) 2017/1939, ar ko īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidē 2 , un jo īpaši tās 16. panta 4. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)Saskaņā ar Regulas (ES) 2017/1939 16. panta 3. punktu Padome ieceļ Eiropas prokurorus uz neatjaunojamu sešu gadu pilnvaru termiņu, kuru sešu gadu perioda beigās var pagarināt uz laiku, kas nepārsniedz trīs gadus.

    (2)Saskaņā ar 16. panta 4. punktu ik pēc trim gadiem būtu jāveic daļēja nomaiņa, aizstājot vienu trešdaļu Eiropas prokuroru. Padomei ar vienkāršu balsu vairākumu būtu jāpieņem pārejas noteikumi par Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā.

    (3)Šiem pārejas noteikumiem būtu jānodrošina, ka tiek pienācīgi piemērots princips par Eiropas prokuroru, kuri pirmo reizi ir iecelti EPPO, periodisku aizstāšanu, lai nodrošinātu Eiropas Prokuroru kolēģijas darba nepārtrauktību. Tajā pašā laikā šajos noteikumos būtu jāņem vērā EPPO īpašās vajadzības pirmajos gados pēc izveides un darbības uzsākšanas.

    (4)Šajā nolūkā būtu jāparedz īpaši noteikumi par to Eiropas prokuroru pilnvaru termiņu, kuri pirmo reizi iecelti amatā pēc Regulas (ES) 2017/1939 stāšanās spēkā.

    (5)Lai nodrošinātu pilnīgu pārredzamību un objektivitāti, nosakot Eiropas prokurorus, kuru pilnvaru laiks pirmajā pilnvaru periodā būs trīs gadi, nevis seši gadi, būtu jāizmanto sistēma, kuras pamatā ir izloze. Šī sistēma arī nodrošinās, ka to Eiropas prokuroru atlase, kuru pilnvaru termiņš būs īsāks, ir neitrāla ģeogrāfiskā ziņā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Šajā lēmumā ir izklāstīti pārejas noteikumi attiecībā uz Eiropas prokuroru iecelšanu uz pirmo pilnvaru termiņu un tā laikā pēc Regulas (ES) 2017/1939 stāšanās spēkā.

    2. pants

    1.Tūlīt pēc Eiropas prokuroru iecelšanas ar izlozes palīdzību nosaka Eiropas prokuroru grupu, kas pārstāv vienu trešdaļu no iesaistīto dalībvalstu skaita šo pārejas noteikumu piemērošanas laikā.

    2.Ja iesaistīto dalībvalstu skaits šo pārejas noteikumu piemērošanas laikā nav dalāms ar trīs, grupā iekļaujamo Eiropas prokuroru skaitu noapaļo līdz tuvākajam lielākajam veselam skaitlim.

    3.Padomes Ģenerālsekretariāts, cieši sadarbojoties ar Komisiju, veic pasākumus, kas vajadzīgi izlozes procedūras īstenošanai.

    3. pants

    Saskaņā ar 2. pantu izveidotajā grupā iekļauto Eiropas prokuroru pilnvaru termiņš ir trīs gadi. Šos Eiropas prokurorus ieceļ uz pilnvaru termiņu, kas nav atjaunojams.

    4. pants

    Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē,

       Padomes vārdā —

       priekšsēdētājs

    (1)    Sk., piemēram, 46. panta 2. punktu Aktā par Čehijas Republikas, Igaunijas Republikas, Kipras Republikas, Latvijas Republikas, Lietuvas Republikas, Ungārijas Republikas, Maltas Republikas, Polijas Republikas, Slovēnijas Republikas un Slovākijas Republikas pievienošanās nosacījumiem un par pielāgojumiem Līgumos, kas ir Eiropas Savienības pamatā (OV L 236, 23.9. 2003., 47. lpp.); 21. panta 2. punktu Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 11. septembra Regulā (ES, Euratom) Nr. 883/2013 par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF), un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1073/1999 un Padomes Regulu (Euratom) Nr. 1074/1999 (OV L 248, 18.9. 2013., 16. lpp.).
    (2)    OV L 283, 31.10.2017., 1. lpp.
    Top