Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(21)

    Ziņojums par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta 2013. finanšu gada pārskatiem un Institūta atbildes

    OV C 442, 10.12.2014, p. 184–192 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 442/184


    ZIŅOJUMS

    par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta 2013. finanšu gada pārskatiem un Institūta atbildes

    (2014/C 442/21)

    IEVADS

    1.

    Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūtu (turpmāk tekstā – “Institūts”, arī “EIT”), kurš atrodas Budapeštā, izveidoja ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 294/2008 (1). Institūta mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu Eiropas ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju, stiprinot dalībvalstu un Eiropas Savienības spējas inovāciju jomā. Institūts piešķir dotācijas zināšanu un inovāciju kopienām (ZIK), kuras sasaista kopā augstākās izglītības, pētniecības un uzņēmējdarbības nozares, tādējādi veicinot inovācijas un uzņēmējdarbību (2). Zināšanu un inovāciju kopienas koordinē simtiem partneru darbības. EIT sniegtās dotācijas atlīdzina partneru izmaksas un tās izmaksas, kas izriet no ZIK koordinācijas pasākumiem.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

    2.

    Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu tiešās pārbaudes un Institūta pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    3.

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja

    a)

    Institūta gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (3) un budžeta izpildes pārskatus (4) par 2013. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, un

    b)

    šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    Vadības atbildība

    4.

    Vadība ir atbildīga par Institūta gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību (5).

    a)

    Vadības atbildība saistībā ar Institūta gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas galvenais grāmatvedis (6); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Direktors apstiprina Institūta gada pārskatus pēc tam, kad Institūta grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību par to, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Institūta finanšu stāvokli.

    b)

    Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

    Revidenta atbildība

    5.

    Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (7) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Institūta gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    6.

    Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

    7.

    Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

    Atzinums par pārskatu ticamību

    8.

    Palāta uzskata, ka Institūta gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Institūta finanšu stāvokli 2013. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Institūta finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

    Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    Nav pamatotas pārliecības par dotāciju darījumu likumību un pareizību

    9.

    Institūts 2013. gadā veica galīgos maksājumus un priekšfinansējumu (darījumu) noskaidrošanu dotācijām, kuru summa ir 84,1 miljons EUR (2012. gada pasākumi). Dotāciju izdevumi veido aptuveni 97 % no kopējiem 2013. gada izdevumiem. Visi dotāciju darījumi ir jāizskata Komisijai, pirms EIT tos apstiprina. Institūts pats turpina ieguldīt nozīmīgas pūles, lai ieviestu efektīvas ex ante pārbaudes nolūkā sniegt pamatotu pārliecību par dotāciju darījumu likumību un pareizību. Aptuveni 87 % no ZIK pieprasītajiem dotāciju izdevumiem pamato apliecinājumi, kurus sniegušas ZIK un to partneru nolīgtas neatkarīgas revidentu komercsabiedrības. EIT pats veica ex ante pārbaudes, kas izpaudās kā visaptverošas dokumentārās pārbaudes. EIT pārbaudīja no ZIK un to partneriem iegūtos apliecinošos dokumentus tādā gadījumā, ja tika konstatēti īpaši riski. Palāta tomēr secināja, ka, neraugoties uz uzlabotu revīzijas apliecinājumu kvalitāti (daļēji pateicoties labākiem norādījumiem), joprojām ir iespējams uzlabot neatkarīgu revidentu komercsabiedrību darbu kopumā.

    10.

    Lai gūtu otrā līmeņa pārliecību par dotāciju darījumu likumību un pareizību, EIT noslēdza līgumu par dotāciju darījumu papildu ex post pārbaudēm, kuras veica neatkarīga revidentu komercsabiedrība. 29 izdevumu deklarācijas no 300 ZIK partneriem pārbaudīja ex post, un tas atbilst 29 % no kopējiem 2013. gadā veiktajiem dotāciju darījumiem. Ex post pārbaužu rezultāti apstiprināja, ka ex ante pārbaudes uzlabojas, bet vēl nav pilnībā efektīvas. Pamatojoties uz ex post pārbaudēs atklātajām kļūdām, EIT nolēma 2014. gadā kopumā atgūt 5 75  593 EUR, kas atbilst 3 % revidēto 2012. gada dotāciju.

    Būtiskas iepirkuma kļūdas

    11.

    2013. gadā veica maksājumus aptuveni 6 65  000 EUR un 1 05  000 EUR apmērā saistībā ar diviem pamatlīgumiem, kuri, izmantojot sarunu procedūru, bija noslēgti 2010. un 2012. gadā. Revīzijā atklājās, ka nebija pamata izmantot sarunu procedūru, tādējādi no tās izrietošie maksājumi ir nepareizi.

    12.

    Kopējais kļūdu koeficients 9.–11. punktā aprakstītajiem jautājumiem ir no 2 % līdz 3 % no kopējiem 2013. gada izdevumiem.

    Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    13.

    Palāta uzskata, ka, izņemot to jautājumu iespējamo ietekmi, kas aprakstīti pamatojumā atzinumam ar iebildēm (sk. 9.–12. punktu), 2013. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

    14.

    Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas atzinumam par pārskatu ticamību vai tās atzinumam ar iebildēm par pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    KOMENTĀRI PAR DARĪJUMU LIKUMĪBU UN PAREIZĪBU

    15.

    Partnerības pamatnolīgumā ar trim ZIK ir noteikts, ka EIT finanšu iemaksa var segt līdz 25 % no ZIK kopējām izmaksām pirmajos četros gados, sākot no 2010. gada 1. janvāra līdz 2013. gada decembrim. Saskaņā ar ZIK paziņotajiem skaitliskajiem datiem šo maksimālo summu visas trīs ZIK bija ievērojušas. Tomēr, tā kā šos datus līdz 2015. gadam nerevidēs, nav pietiekamu revīzijas pierādījumu par to, ka EIT finansējums nepārsniedza šo 25 % robežu.

    KOMENTĀRI PAR BUDŽETA PĀRVALDĪBU

    16.

    Kopējais līmenis apropriācijām, par kurām uzņemtas saistības, 2013. gadā bija 97 %, un tas liecina, ka saistības bija uzņemtas savlaicīgi. Tomēr budžeta izpildes līmenis I sadaļā “Personāla izdevumi” bija zems – 74 % no ES iemaksām, un tas ir galvenokārt saistīts ar lielo kadru mainību un nepieņemtajiem noteikumiem par algu korekcijām.

    17.

    Institūts pārnesa apropriācijas, par kurām uzņemtas saistības, II sadaļā “Administratīvie izdevumi” par 1 93  420 EUR (24 %). Pārnesumi galvenokārt saistīti ar vēl nesaņemtajiem rēķiniem un notiekošajiem IT projektiem. Institūts nebija izlietojis 91  918 EUR (29 %) no apropriācijām, par kurām uzņemtas saistības un kuras šajā sadaļā bija pārnestas no 2012. gada uz 2013. gadu, un tas lielā mērā notika tādēļ, ka bija pārvērtētas Valdes sanāksmes izmaksas.

    18.

    Institūts bija paredzējis budžeta III sadaļā “Pamatdarbības izdevumi”3 4 0 78  025 EUR ZIK dotācijām. Šis relatīvi zemais 82 % izpildes līmenis veidojās tāpēc, ZIK nebija pilnībā absorbējis 2012. gada darbībām (2012. gada dotācijām) pieejamo finansējumu.

    IEPRIEKŠĒJOS GADOS FORMULĒTO KOMENTĀRU PĒCPĀRBAUDE

    19.

    Pārskats par koriģējošiem pasākumiem, kas veikti saistībā ar Palātas komentāriem, kuri formulēti iepriekšējos gados, ir izklāstīts I pielikumā.

    Šo ziņojumu 2014. gada 16. septembra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Pietro RUSSO.

    Revīzijas palātas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  OV L 97, 9.4.2008., 1. lpp.

    (2)  Institūta kompetence un darbības ir apkopotas II pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

    (3)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

    (4)  Tajos ietilpst budžeta izlietojuma pārskats un budžeta izlietojuma pārskata pielikums.

    (5)  Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 1271/2013 39. un 50. pants (OV L 328, 7.12.2013., 42. lpp.).

    (6)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

    (7)  Regulas (ES) Nr. 1271/2013 107. pants.


    I PIELIKUMS

    Iepriekšējos gados formulēto komentāru pēcpārbaude

    Gads

    Palātas komentārs

    Koriģējošā pasākuma statuss

    (Ieviests/ieviešana ir sākta/ieviešana nav sākta/neattiecas)

    2012

    Institūts 2012. gadā veica galīgos maksājumus un priekšfinansējumu noskaidrošanu (darījumi) dotācijām, kuru summa ir 11,3 miljoni EUR (2010. gada pasākumi) un 48,6 miljoni EUR (2011. gada pasākumi).

    Visi dotāciju darījumi ir jāizskata Komisijai, pirms EIT tos apstiprina. Institūts pats ir pielicis ievērojamas pūles, lai ieviestu efektīvas ex ante pārbaudes nolūkā sniegt pamatotu pārliecību par dotāciju darījumu likumību un pareizību. Aptuveni 80 % no ZIK pieprasītajiem dotāciju izdevumiem pamato apliecinājumi, kurus sniegušas ZIK un to partneru nolīgtas neatkarīgas revidentu komercsabiedrības. EIT pats veica ex ante pārbaudes, kas izpaudās kā visaptverošas dokumentārās pārbaudes. EIT sākotnēji pārbaudīja no ZIK un to partneriem iegūtos apliecinošos dokumentus tikai tādā gadījumā, ja tika konstatēti īpaši riski.

    Palāta tomēr konstatēja, ka daudzos gadījumos revīzijas apliecinājumu kvalitāte nav pietiekama (1). Lai iegūtu pārliecības otro līmeni par dotāciju darījumu likumību un pareizību, Institūts 2012. gada beigās ieviesa papildu ex post pārbaudes dotācijām, kas saistītas ar 2011. gada pasākumiem. Šīs pārbaudes veica neatkarīgas revidentu komercsabiedrības, ar kurām EIT bija noslēdzis līgumus, un tās ir novērtētas kā ticamas. Ex post pārbaužu rezultāti apstiprināja, ka ex ante pārbaudes nav pilnībā efektīvas. Institūts tomēr ir atguvis konstatētos nepareizos maksājumus, un atlikušo kļūdu īpatsvars 2011. gada dotāciju darījumos nav būtisks.

    Vēl nav veiktas ex post pārbaudes dotāciju darījumiem, kas saistīti ar 2010. gada pasākumiem (11,3 miljoni EUR). Turklāt, tā kā no ex ante pārbaudēm var iegūt tikai ierobežotu pārliecību, attiecībā uz šiem darījumiem nav pamatotas pārliecības par to likumību un pareizību. Palāta nevarēja gūt pietiekamus un atbilstošus revīzijas pierādījumus par revidēto dotāciju darījumu likumību un pareizību attiecībā uz 2010. gada pasākumiem.

    Ieviests

    2012

    Papildus 9.–13. punktā izklāstītajam jautājumam Palāta konstatēja, ka nebija pietiekami konkrēti izstrādāts budžets 2010. un 2011. gadā parakstītajiem dotāciju nolīgumiem, ar kuriem saskaņā 2012. gadā veica maksājumus. Nebija saiknes starp apstiprinātajiem līdzekļiem un īstenojamajiem pasākumiem. Dotāciju nolīgumos nebija noteikti individuāli robežlielumi konkrētām izmaksu kategorijām (piem., personāla izmaksām, apakšlīgumiem, juridiskajiem pakalpojumiem u. c.) un nebija iekļauti noteikumi, kas preču un pakalpojumu iepirkumā jāievēro ZIK un to partneriem.

    Ex ante pārbaužu ietvaros Institūts veica arī tehniskas pārbaudes visiem finansētajiem projektiem. Tomēr nebija skaitļos izteiktu mērķu, un tas traucēja efektīvi novērtēt projektu pasākumus un rezultātus. Uzņēmējdarbības plānos nebija detalizēti definēti ieviešamie pasākumi; tajos nebija arī noteikti skaidri starpposma mērķi, nodevumi katram pasākumam vai kvalitātes kritēriji.

    No apropriācijām 22 miljonu EUR apmērā, par kurām bija uzņemtas saistības un kuras pārnesa no 2011. gada, 2012. gadā anulēja aptuveni 10 miljonus EUR (45 %). Augstais anulēto apropriāciju līmenis bija saistīts ar to, ka saņēmēji prasīja atlīdzināt zemākas izmaksas saskaņā ar 2011. gada dotāciju nolīgumiem, nekā bija aplēsts (9,2 miljoni EUR jeb 92 % no anulētajiem pārnesumiem).

    Ieviešana ir sākta

    2011

    Dotāciju nolīgumus, uz kuru pamata tika veikti maksājumi 2011. gadā, Eiropas Komisija (Izglītības un kultūras ģenerāldirektorāts) un Institūts pastāvīgi parakstīja pēc tam, kad lielākā daļa pasākumu jau bija īstenoti. No 2011. gada septembra līdz decembrim Institūts veica galīgos maksājumus (2)4,2 miljonu EUR apmērā saskaņā ar trim dotāciju nolīgumiem, kurus parakstīja labu laiku pēc darbību sākšanas (3). Šāda rīcība neatbilst labai finanšu pārvaldībai.

    Ieviests


    (1)  T. i., revīzijas apliecinājumos ne vienmēr bija norādīta revidētā izmaksu deklarācija. Ne visas izmaksu kategorijas bija padziļināti jārevidē (piemēram, faktiskās netiešās izmaksas, ko var deklarēt bez robežvērtības, netika pārbaudītas, tās salīdzinot ar pamatojošo dokumentu oriģināliem). Nebija visaptveroši pārbaudīts risks saistībā ar izmaksās deklarēto iekārtu dubultu finansējumu. Lielākajā daļā revīzijas apliecinājumu nebija minēts revidēto izmaksu tvērums, un nebija kopīgas metodes, lai noteiktu vispārējo kļūdu līmeni izmaksu deklarācijās.

    (2)  Avansa maksājumus veica Eiropas Komisija.

    (3)  Vienā gadījumā līgumu parakstīja 14 dienas pirms 13 mēnešu ilgā īstenošanas perioda beigām.


    II PIELIKUMS

    Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (Budapešta)

    Kompetence un darbības

    Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

    (Līguma par Eiropas Savienības darbību 173. pants)

    Savienība un dalībvalstis nodrošina vajadzīgos apstākļus Savienības rūpniecības konkurētspējai.

    Lai to panāktu, saskaņā ar atvērtu un konkurētspējīgu tirgu sistēmu to rīcības mērķis ir:

    paātrināt rūpniecības pielāgošanos strukturāliem pārveidojumiem,

    veicināt tādas vides veidošanu, kas labvēlīga iniciatīvai un uzņēmumu, jo īpaši mazo un vidējo uzņēmumu, attīstībai visā Savienībā,

    veicināt tādas vides veidošanu, kas ir labvēlīga uzņēmumu sadarbībai,

    veicināt inovāciju, pētniecības un tehnoloģijas attīstības politikas radītā rūpniecības potenciāla labāku izmantojumu.

    Institūta kompetence

    (Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 294/2008)

    Mērķi

    Institūta mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu Eiropas ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju, stiprinot dalībvalstu un Eiropas Savienības spējas inovāciju jomā. EIT to sasniedz, veicinot un savstarpēji saskaņojot visaugstākā standarta augstāko izglītību, pētniecību un inovācijas.

    Uzdevumi

    Lai sasniegtu savu mērķi, Institūts:

    a)

    nosaka savas prioritārās jomas;

    b)

    vairo izpratni potenciālo partnerorganizāciju vidū un sekmē to dalību Institūta darbībās;

    c)

    izvēlas un nosaka ZIK prioritārās jomas un ar līgumu nosaka ZIK tiesības un pienākumus; sniedz tām piemērotu atbalstu; piemēro attiecīgus kvalitātes kontroles pasākumus; nepārtraukti pārrauga un regulāri izvērtē to darbību; un nodrošina piemērotu koordinācijas līmeni to starpā;

    d)

    piesaista finanšu līdzekļus no publiskiem un privātiem avotiem un izmanto savus resursus saskaņā ar šo regulu. Institūts īpaši tiecas ievērojamu un arvien lielāku sava budžeta daļu iegūt no privātiem avotiem un no ienākumiem, ko rada paša Institūta darbības;

    e)

    sekmē tādu grādu un diplomu atzīšanu dalībvalstīs, kurus piešķīrušas augstākās izglītības iestādes, kas ir partnerorganizācijas, un kurus var apzīmēt par Institūta grādiem un diplomiem;

    f)

    veicina paraugprakses izplatīšanu par to, kā integrēt zinību triādi, lai izveidotu vispārēju inovāciju un zināšanu nodošanas kultūru;

    g)

    cenšas kļūt par pasaules mēroga struktūru attiecībā uz izcilību augstākajā izglītībā, pētniecībā un inovācijās;

    h)

    nodrošina papildināmību un sinerģiju starp Institūta darbību un citām Kopienas programmām.

    Pārvaldība

    Valde

    Sastāvs

    Valdē ir 18 ieceltie locekļi, starp kuriem līdzsvaroti ir pārstāvēti locekļi ar pieredzi un izciliem sasniegumiem uzņēmējdarbībā, augstākajā izglītībā un pētniecībā, un četri reprezentatīvie locekļi, kuru kandidatūras ir ierosinājušas zināšanu un inovāciju kopienas (ZIK). Eiropas Komisija ir novērotāja.

    Uzdevumi

    Valde atbild par Institūta darba vadīšanu, ZIK atlasi, noteikšanu un izvērtēšanu un dotāciju piešķiršanu tām, kā arī visiem citiem stratēģiskiem lēmumiem.

    Izpildu komiteja

    Sastāvs

    Izpildu komitejā ietilpst pieci valdes locekļi, tostarp valdes priekšsēdētājs un priekšsēdētāja vietnieks. Izpildu komiteju vada valdes priekšsēdētājs.

    Uzdevumi

    Izpildu komiteja pārrauga Institūta darbību un pieņem nepieciešamos lēmumus Valdes sanāksmju starplaikā.

    Direktors

    Direktoru ieceļ valde; viņš valdei atbild par Institūta administratīvo un finansiālo pārvaldību un juridiski pārstāv Institūtu.

    Ārējā revīzija

    Eiropas Revīzijas palāta

    Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

    Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

    Institūtam pieejamie resursi 2013. gadā (2012. g.)

    Galīgais budžets

    142,20 miljoni EUR saistību apropriācijām un 98,76 miljoni EUR maksājumu apropriācijām

    Darbinieku skaits 2013. gada 31. decembrī

    Apstiprinātais amata vietu skaits: 58 (52)

    Aizpildītās amata vietas: 41 (47)

    Citas amata vietas: 0 (0)

    Kopējais darbinieku skaits: 41 (47); norīkoti šādu pienākumu izpildei:

    pamatdarbībām: 25 (26)

    administrācijā un palīgdarbos: 16 (21)

    Produkti un pakalpojumi 2013. gadā

    Sarīkotas četras EIT foruma sanāksmes ar ZIK (šo platformu izveidoja, lai uzturētu pastāvīgu dialogu starp Institūta direktoru un ZIK iesaistīto struktūru vadītājiem), un pavasara seminārs ar ZIK struktūrām un EIT Valdi.

    Valdes 2013. gada 5. decembra lēmums par 180 miljonu EUR budžeta piešķiršanu 2014. gadā ZIK pievienotās vērtības pasākumu finansēšanai trim ZIK pēc tam, kad pirmo reizi ir īstenots uz konkurenci balstīts finansējums, kas atbilst 36 % vispārējā budžeta. Valde nolēma arī atlikt 40 miljonu EUR papildu budžeta piešķīrumu ZIK 2014. gadā, un tie ir jāpiešķir atsevišķi un vienādi jāsadala, cita starpā pamatojoties uz stratēģisko ieteikumu izpildes pēcpārbaudi.

    Trīs ZIK 2013. gadā pārvaldīja kopējo budžetu 12 5 6 15  015 EUR apmērā EIT finansētajiem ZIK pievienotās vērtības pasākumiem un 75 0 5 35  096 EUR budžetu, kas nebija finansēts no EIT, KAVA pasākumiem un papildpasākumiem.

    Kopējais ZIK partneru skaits, kas 2013. gadā iesaistīti trijos ZIK, sasniedza 487 organizācijas – no Klimata ZIK (187), EIT IKT laboratorijām (105) un ZIK InnoEnergy (195).

    2013. gadā ZIK iesniedza EIT 6 konsolidētus galvenos rezultatīvos rādītājus un to attiecīgos apliecinošos dokumentus par 2012. gadu; EIT tos izvērtēja un apstiprināja kā daļu no ZIK iepriekšējo rezultātu novērtējuma, ņemot vērā konkurenci finansēšanas procesā 2014. gada piešķīrumam. ZIK arī iesniedza EIT aplēses par saviem 2013. gada galvenajiem rezultatīvajiem rādītājiem.

    Noorganizēta konference “Paātrināt inovācijas un stiprināt sinerģijas ar ES”, kas 2013. gada 29. un 30. aprīlī notika Dublinā Īrijas aizgādībā, kad tā bija prezidējošā Eiropas Savienības Padomes valsts.

    Publicēts pētījums “Analīze par EIT paātrinātajām sinerģijām ES inovāciju vidē”.

    11.–13. jūlijā Grundlsee (Austrijā) noorganizēts apaļais galds uzņēmējiem par tēmu “Uzņēmējdarbības samērošana ar riska kapitālu”.

    11. novembrī Budapeštā (Ungārijā) sāk darbu EIT absolventu kopiena.

    2013. gada EIT balvas. Trīs uzvarētāji iegūst EIT Venture balvu un trīs uzvarētāji – jauno EIT CH.A.N.G.E. balvu. Balvas pasniedza 12. novembrī Budapeštā (Ungārijā).

    Daudzu ZIK darbību īstenošanā iegūtu veiksmes stāstu izplatīšana.

    Avots: pielikumu ir sagatavojis Institūts.


    INSTITŪTA ATBILDES

    9.

    EIT pateicas par Revīzijas palātas izteikto atzinību, ka institūts ir pielicis ievērojamas pūles, īstenojot efektīvas ex-ante pārbaudes, lai pamatoti pārliecinātos par dotāciju darījumu likumību un pareizību. EIT apņemas arī turpmāk uzlabot apliecinājumu sagatavojošiem revidentiem paredzētos norādījumus, lai dzēstu Palātas konstatētās nepilnības un paaugstinātu revīzijas apliecinājumu ticamības līmeni.

    10.

    Saskaņā ar EIT ex-post revīzijas stratēģiju ZIK partneri, kas pakļauti revīzijai, tiek atlasīti galvenokārt, pamatojoties uz riska novērtējumu attiecībā uz ierobežotu resursu maksimālo efektivitāti. Tomēr, lai varētu sniegt reprezentatīvu kļūdu īpatsvaru, EIT atlasa izlases daļu nejaušinātā veidā. Tādējādi ir panākts līdzsvarotāks ZIK partneru nodrošinājums visā partnerības pamatnolīgumu termiņā. Attiecībā uz 2012. gada dotāciju nolīgumiem, lai arī saskaņā ar Palātas ziņoto kopējais revidēto dotāciju kļūdu īpatsvars patiešām bija 3 %, kļūdu īpatsvars nejaušinātā izlasē bija tikai 1,37 %. Konstatētais 3,29 % kļūdu īpatsvars uz risku balstītajā izlasē pēc būtības nav reprezentatīvs attiecībā uz kopējo populāciju. Tā kā reprezentatīvais kļūdu īpatsvars 1,37 % apmērā joprojām bija zem būtiskuma robežvērtības (2 %), EIT neizdarīja ierakstu gada darbības pārskatā un uzskata, ka saskaņā ar 2012. gada dotāciju nolīgumiem izmaksātās dotācijas ir bez būtiskām kļūdām.

    11.

    EIT ir ieņēmis proaktīvu nostāju, lai nekavējoties uzsāktu šādus riska mazināšanas pasākumus iepirkumu jomā. 1) Plaša iekšējo procedūru, shēmu un veidņu pārskatīšana pilnīgai atbilstībai attiecīgajiem publiskā iepirkuma noteikumiem, liekot īpašu uzsvaru uz pārdomātu vajadzību plānošanu un aplēšu izstrādi. 2) Lai nodrošinātu vajadzīgos pakalpojumus, EIT ir sācis lietot pieejamos Komisijas pamatlīgumus un ir izsludinājis iepirkuma procedūras jaunu pakalpojumu līgumu piešķiršanai. 3) EIT ir plānojis virkni apmācību iepirkuma jomā EIT darbiniekiem. EIT ir apņēmies īstenot riska mazināšanas pasākumus, lai turpmāk novērstu kļūdas iepirkuma procedūrās.

    12.

    Saskaņā ar EIT aprēķiniem, kuru pamatā ir Revīzijas palātas metodoloģija, kombinētais kļūdu īpatsvars 2013. gada izdevumos bija 2,12 %. Lai arī šis kļūdu īpatsvars tiešām ir Revīzijas palātas ziņotajās robežās, ir svarīgi atzīmēt, ka finanšu kļūdu līmenis dotācijās (proti, 1,37 % reprezentatīvais kļūdu īpatsvars) bija stipri zem 2 % būtiskuma robežvērtības. Turklāt EIT ir apņēmies uzlabot iekšējās procedūras, lai turpmāk novērstu kļūdas iepirkuma procedūrās.

    15.

    EIT 2015. gada pirmajā ceturksnī saņems revīzijas apliecinājumus par ZIK papildu darbību izmaksām un, balstoties uz galīgajiem skaitļiem, 2015. gada pirmajā pusē tiks pārbaudīta atbilstība pamata partnerības nolīgumā noteiktajiem 25 % griestiem. Ja 25 % griesti netiek sasniegti, atbilstīgā summa tiks atgūta no ZIK saskaņā ar partnerības pamatnolīgumā minētajiem nosacījumiem. Šādi atguvumi tiks atspoguļoti EIT 2014. gada finanšu pārskatā

    16.

    EIT pateicas par Revīzijas palātas izteikto atzinību attiecībā uz budžeta izpildi. Kopējais I sadaļas (personāla izdevumi) saistību apropriāciju izpildes līmenis bija 84 %. Lai arī ES ieguldījuma izpildes līmenis patiešām bija 74 %, kā ziņoja Revīzijas palāta, ir svarīgi atzīmēt, ka uzņēmējas dalībvalsts ieguldījums tika izpildīts 100 % apmērā. Personāla izdevumu neizpildītā daļa ir saistīta ar lielo kadru mainību, kā arī 2011. un 2012. gada algu korekcijām paredzētajām apropriācijām, par kurām Eiropas Savienības Tiesa vēlāk pieņēma nolēmumu, paredzot neizmaksāt šādas korekcijas pirms gada beigām.

    17.

    EIT pateicas par Revīzijas palātas piezīmēm attiecībā uz II sadaļas (administratīvie izdevumi) pārnesto apropriāciju izpildi. No 2012. gada uz 2013. gadu pārnesto apropriāciju izpildes trūkums šajā sadaļā bija lielā mērā saistīts ar valdes 2012. gada sanāksmei paredzēto līdzekļu pārvērtēšanu, jeb precīzāk – faktiskās izmaksas izrādījās mazākas nekā prognozēts.

    18.

    EIT pateicas par Revīzijas palātas piezīmēm par saistību izpildi attiecībā uz ZIK 2012. gada dotācijām, kuras no 2012. gada tika pārnestas uz 2013. gadu.


    Top