Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0245

    Komisijas Regula (EK) Nr. 245/2009 ( 2009. gada 18. marts) par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2005/32/EK īstenošanu attiecībā uz ekodizaina prasībām par luminiscences lampām bez iebūvētas droseles, augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kā arī šādu lampu ekspluatācijai izmantojamām droselēm un apgaismes iekārtām un par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2000/55/EK atcelšanu (Dokuments attiecas uz EEZ)

    OV L 76, 24.3.2009, p. 17–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2021; Atcelts ar 32019R2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/245/oj

    24.3.2009   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 76/17


    KOMISIJAS REGULA (EK) Nr. 245/2009

    (2009. gada 18. marts)

    par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2005/32/EK īstenošanu attiecībā uz ekodizaina prasībām par luminiscences lampām bez iebūvētas droseles, augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kā arī šādu lampu ekspluatācijai izmantojamām droselēm un apgaismes iekārtām un par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2000/55/EK atcelšanu

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 6. jūlija Direktīvu 2005/32/EK, ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības attiecībā uz enerģiju patērējošiem ražojumiem, un ar ko groza Padomes Direktīvu 92/42/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 96/57/EK un 2000/55/EK (1), un jo īpaši tās 15. panta 1. punktu,

    konsultējusies ar Ekodizaina apspriežu forumu,

    tā kā:

    (1)

    Saskaņā ar Direktīvu 2005/32/EK Komisijai jānosaka ekodizaina prasības attiecībā uz enerģiju patērējošiem produktiem, kuriem ir ievērojams pārdošanas un tirdzniecības apjoms, ievērojama ietekme uz vidi un kuru ietekmi uz vidi bez pārmērīgām izmaksām ir iespējams ievērojami uzlabot.

    (2)

    Direktīvas 2005/32/EK 16. panta 2. punkta otrajā ievilkumā paredzēts, ka – saskaņā ar 19. panta 3. punktā minēto procedūru un ņemot vērā 15. panta 2. punktā noteiktos kritērijus – pēc konsultācijām ar Apspriežu forumu Komisijai jāievieš īstenošanas pasākumi attiecībā uz t. s. trešajā sektorā, t. i., biroju un ielu apgaismojumam, izmantojamajām apgaismes iekārtām.

    (3)

    Komisija ir veikusi divus pētījumus īstenošanas pasākumu sagatavošanai, kuros analizēti ar trešajā sektorā (biroju un ielu apgaismojumam) parasti izmantotām apgaismes iekārtām saistītie tehniskie, vides un ekonomiskie aspekti. Šie pētījumi veikti sadarbībā ar interesentiem un ieinteresētajām pusēm Kopienā un trešās valstīs, un to rezultāti ir publiski pieejami Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē Europa.

    (4)

    Obligātās ekodizaina prasības attiecas uz produktiem, kuri laisti tirgū neatkarīgi no to uzstādīšanas vietas, tāpēc šīs prasības nedrīkst būt atkarīgas no lietojuma, kuram attiecīgo produktu izmanto (kā biroju vai ielu apgaismojumam). Tāpēc šai regulai jāattiecas uz tādiem konkrētiem ražojumiem kā luminiscences lampām bez iebūvētas droseles, augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kā arī šādu lampu ekspluatācijai nepieciešamajām droselēm un apgaismes iekārtām. Indikatīvi kritēriji var lietotājiem palīdzēt izraudzīties labāko pieejamo tehnisko paņēmienu, kas attiecīgajam konkrētajam lietojumam (kā, piemēram, biroju vai ielu apgaismojumam) ir piemērotākais.

    (5)

    Ražojumi, uz kuriem attiecas šī regula, galvenokārt paredzēti lietošanai vispārīgajam apgaismojumam, tas nozīmē, ka tie dod mākslīgo gaismu dabīgās gaismas vietā, cilvēkiem nodrošinot redzamību. Tāpēc jomā, uz kuru attiecas šī regula, nav jāiekļauj īpašām vajadzībām paredzētās lampas (piemēram, tādas lampas, ko izmanto datoru displejos, gaismas kopēšanas un kodināšanas ierīcēs, terāriju apgaismojumam un citiem līdzīgiem lietojumiem).

    (6)

    Šīs regulas mērķiem identificēti šādi ar EPR saistīti vides aspekti:

    a)

    enerģijas patēriņš lietošanas posmā;

    b)

    lampās esošā dzīvsudraba daudzums.

    (7)

    Elektroenerģijas gada patēriņš, kas saistīts ar ražojumiem, uz kuriem attiecas šī regula, 2005. gadā Kopienā bija 200 TWh, kas atbilst 80 Mt CO2 emisiju. Neveicot īpašus pasākumus, sagaidāms, ka 2020. gadā tas palielināsies līdz 260 TWh. Pētījumi īstenošanas pasākumu sagatavošanai liecina, ka iespējams ievērojami samazināt elektroenerģijas patēriņu ražojumiem, uz kuru attiecas šī regula.

    (8)

    Aprēķināts, ka visās uzstādītajās lampās esošā dzīvsudraba kopējais daudzums 2005. gadā bija 12,6 t. Neveicot īpašus pasākumus, visās uzstādītajās lampās esošā dzīvsudraba kopējais daudzums 2020. gadā palielinātos līdz 18,6 t, taču tika uzskatāmi parādīts, ka to iespējams būtiski samazināt.

    (9)

    Nav iespējams novērtēt t. s. “gaismas piesārņojuma” ietekmes uz vidi būtiskumu, jo nav šim nolūkam piemērotu starptautiski akceptētu zinātnisku metožu. Taču ir vispār atzīts, ka pasākumiem, kas vērsti uz trešajā sektorā izmantojamo apgaismes ierīču radītā apgaismojuma efektivitātes paaugstināšanu, var samazināt “gaismas piesārņojumu”.

    (10)

    Izmantojot esošās ekonomiski izdevīgās nepatentētās tehnoloģijas, jāpanāk elektroenerģijas izmantošanas efektivitātes paaugstināšana ražojumiem, uz kuriem attiecas šī regula, tādējādi samazinot iekārtu iegādes un ekspluatācijas izmaksas.

    (11)

    Ražojumiem, uz kuriem attiecas šī regula, jānosaka ekodizaina prasības, kas vērstas uz to ekoloģisko parametru uzlabošanu, dod ieguldījumu iekšējā tirgus darbības pilnveidošanā un palīdz sasniegt Kopienā izvirzīto mērķi līdz 2020. gadam samazināt enerģijas patēriņu par 20 %.

    (12)

    Šai regulai jāpalielina tādu tehnoloģiju izplatība tirgū, kuru izmantošana ļauj paaugstināt to ražojumu energoefektivitāti, uz kuriem attiecas šī regula, un 2020. gadā nodrošinot 38 TWh lielu enerģijas ietaupījumu salīdzinājumā ar patlaban esošo patēriņa modeli.

    (13)

    Energoefektivitātes prasību noteikšana lampām, uz kurām attiecas šī regula, veicinās tajās esošā dzīvsudraba kopējā daudzuma samazināšanos.

    (14)

    Ekodizaina prasības nedrīkst pasliktināt attiecīgā ražojuma ekspluatācijas īpašības, un tām nedrīkst būt kaitīga ietekme uz veselību, drošību un vidi. Jo īpaši – ieguvumam no elektroenerģijas patēriņa samazināšanās ekspluatācijas posmā jābūt lielākam nekā iespējamai nevēlamai papildu ietekmei uz vidi ražošanas posmā.

    (15)

    Ekodizaina prasību spēkā stāšanās pakāpeniski pa posmiem ražotājiem dotu laiku izdarīt konstrukcijas izmaiņas ražojumiem, uz kuriem attiecas šī regula. Posmu termiņi jānosaka tā, lai nodrošināšanai, ka šīs regulas mērķi tiek sasniegti laikus, nebūtu negatīvas ietekmes, kas saistīta ar tirgū esošo ierīču ekspluatāciju, papildu izmaksām to lietotājiem un ražotājiem, jo īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Veicot pārskatīšanu saskaņā ar 8. pantu, inter alia jāpārbauda, vai pēc astoņiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas būs iespējams ievērot III pielikuma 2.1.C. iedaļā noteiktās prasības par augstas intensitātes gāzizlādes lampu droselēm.

    (16)

    Ņemot vērā ietekmi uz galīgajiem lietotājiem, jāplāno nomaiņai paredzēto lampu izņemšana no tirgus. Dalībvalstīm jādod iespējas noteikt stingrākas prasības par apgaismes iekārtām.

    (17)

    Ražojumu attiecīgo parametru vērtību noteikšanai jāizmanto atzītas mūsdienīgas mērīšanas metodes, tāpēc ražotāji var izmantot harmonizētos jeb saskaņotos standartus, kas pieņemti saskaņā ar Direktīvas 2005/32/EK 10. pantu.

    (18)

    Ievērojot Direktīvas 2005/32/EK 8. pantu, ar šo regulu jānosaka, ka izmantojamās atbilstības novērtēšanas procedūras ir Direktīvas 2005/32/EK IV pielikumā noteiktā konstrukcijas iekšējā kontrole jeb iekšējā dizaina kontrole un Direktīvas 2005/32/EK V pielikumā noteiktā atbilstības novērtēšanas sistēma.

    (19)

    Atbilstības pārbaužu vienkāršošanai ražotājiem jāsniedz informācija tehniskajā dokumentācijā, kas minēta Direktīvas 2005/32/EK V un VI pielikumā, tādā apjomā, kādā šī informācija ir saistīta ar šajā regulā noteiktajām prasībām.

    (20)

    Šajā regulā papildus juridiski saistošām prasībām nosakot indikatīvus kritērijus labākajiem pieejamajiem tehniskajiem paņēmieniem par ražojumiem, uz kuriem attiecas šī regula, tiktu nodrošināta viegla piekļuve informācijai un tās plaša pieejamība. Tas ir īpaši noderīgi mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un pavisam nelielām firmām, jo tādējādi tiek veicināta labāko tehnisko paņēmienu izmantošana konstrukcijas pilnveidošanai ražojumiem, uz kuriem attiecas šī regula, lai paaugstinātu to aprites cikla vides parametrus.

    (21)

    Lai gan luminiscences un augstas intensitātes gāzizlādes lampās esošā dzīvsudraba daudzums tiek uzskatīts par būtisku vides aspektu, to ir lietderīgi reglamentēt saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/95/EK (2), kuru piemēro arī tādu veidu lampām, uz kurām šī regula neattiecas.

    (22)

    Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 18. septembra Direktīva 2000/55/EK par luminiscentā apgaismojuma balastu energoefektivitātes prasībām (3) ir Direktīvas 2005/32/EK ieviešanas pasākums, un tai, ņemot vērā apgaismes iekārtu un magnētisko droseļu ievērojamo ekspluatācijas ilgumu, joprojām ir ietekme uz uzstādītajām ekspluatācijā esošajām droselēm. Tomēr arī šajā ziņā vēl ir uzlabojumu iespējas, tāpēc ir lietderīgi noteikt energoefektivitātes minimālās prasības, kas ir stingrākas par Direktīvā 2000/55/EK paredzētajām. Tāpēc Direktīva 2000/55/EK jāaizstāj ar šo regulu.

    (23)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi ar Direktīvas 2005/32/EK 19. panta 1. punktu izveidotā komiteja,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Priekšmets un darbības joma

    Ar šo regulu tiek noteiktas tirgū laišanai nepieciešamās ekodizaina prasības luminiscences lampām bez iebūvētas droseles, augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kā arī šādu lampu ekspluatācijai izmantojamām droselēm un apgaismes iekārtām, kuras noteiktas 2. pantā, arī gadījumos, kad tās ir citu tādu enerģiju patērējošu ražojumu sastāvā.

    Šajā regulā noteikti arī indikatīvi kritēriji ražojumiem, kas paredzēti izmantošanai biroju telpu un ielu apgaismošanai.

    Šajā regulā noteiktās prasības neattiecas uz I pielikumā minētajiem produktiem.

    2. pants

    Definīcijas

    Šajā regulā izmanto Direktīvā 2005/32/EK noteiktās definīcijas. Tām papildus izmanto arī šādas definīcijas:

    1)

    “vispārējais apgaismojums” ir visumā vienmērīgs telpas apgaismojums, neparedzot īpašas prasības vietējam apgaismojumam;

    2)

    “biroju apgaismojums” ir birojiem paredzētas stacionāras apgaismes ierīces, kuru uzdevums ir nodrošināt iespējas efektīvi un pareizi veikt uzdevumus, kuru izpildei vajadzīga redzamība;

    3)

    “ielu apgaismojums” ir stacionāras apgaismes ierīces, kas diennakts tumšajās stundās paredzētas labas redzamības nodrošināšanai sabiedriskā transporta zonās, lai veicinātu satiksmes drošību, transporta plūsmu un sabiedrības drošību;

    4)

    “gāzizlādes lampas” ir lampas, kurās, elektriskam lādiņam izlādējoties gāzes, metāla tvaiku vai vairāku gāzu un tvaiku vidē, tieši vai netieši rodas gaismas starojums;

    5)

    “drosele” ir ierīce, kuras galvenā funkcija ir līdz vajadzīgajai vērtībai ierobežot strāvas stiprumu, kas plūst caur vienu vai vairākām gāzizlādes lampām, tās ieslēdzot elektriskajā tīklā. Droselē var būt iebūvēti arī līdzekļi barošanas strāvas sprieguma maiņai, lampas radītās gaismas samazināšanai, jaudas koeficienta paaugstināšanai, un tā var būt gan atsevišķas ierīces veidā, gan kopā ar starteri, kas nodrošina lampas vai lampu palaišanai vajadzīgos strāvas parametrus;

    6)

    “apgaismes iekārtas” ir aparatūra, kura izplata, filtrē vai transformē viena vai vairāku gaismas avotu izstaroto gaismu un kuras konstrukcijā ir detaļas, kas vajadzīgas gaismas avotu balstīšanai, piestiprināšanai un aizsardzībai, un gadījumos, kad tas ir nepieciešams, arī slēguma palīgierīces kopā ar līdzekļiem to pievienošanai elektriskajam tīklam, bet kurā neietilpst paši gaismas avoti;

    7)

    “luminiscences lampas” ir dzīvsudraba tvaiku zemspiediena gāzizlādes lampas, kurās gaismas starojuma lielāko daļu emitē viens vai vairāki slāņi luminofora, kuru ierosina ultravioletie stari, kas rodas izlādē;

    8)

    “luminiscences lampas bez iebūvētas droseles” ir viencokola vai divcokolu luminiscences lampas bez iebūvētas droseles;

    9)

    “augstas intensitātes gāzizlādes lampas” ir gāzizlādes elektriskās lampas, kurās elektrisko loku, kas rada gaismas starojumu, stabilizē sieniņas temperatūra un elektriskā loka slodze uz lampas sieniņu ir lielāka par 3 W/cm2.

    Regulas I un III līdz VII pielikumā izmanto arī II pielikumā noteiktās definīcijas.

    3. pants

    Ekodizaina prasības

    Ekodizaina prasības par luminiscences lampām bez iebūvētas droseles un augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kā arī šādu lampu ekspluatācijai izmantojamām droselēm un apgaismes iekārtām ir noteiktas III pielikumā.

    4. pants

    Atbilstības novērtēšana

    Atbilstības novērtēšanai, kas minēta Direktīvas 2005/32/EK 8. pantā, izmantojamās procedūras ir Direktīvas 2005/32/EK IV pielikumā noteiktā konstrukcijas iekšējā kontrole jeb iekšējā dizaina kontrole vai Direktīvas 2005/32/EK V pielikumā noteiktā vadības sistēma atbilstības novērtēšanai.

    Atbilstības novērtēšanai saskaņā ar Direktīvas 2005/32/EK 8. pantu tehniskajā dokumentācijā jābūt produkta informācijai, kas satur III pielikuma 1.3., 2.2., un 3.2. iedaļā noteiktos datus.

    5. pants

    Tirgus uzraudzībai izmantojamā verifikācijas procedūra

    Uzraudzības pārbaudes jāveic saskaņā ar IV pielikumā noteikto verifikācijas procedūru.

    6. pants

    Indikatīvi kritēriji

    Patlaban tirgū pieejamajiem produktiem un tehnoloģijām ar labākajiem raksturlielumiem norādīti to indikatīvi kritēriji:

    a)

    V pielikumā luminiscences lampām bez iebūvētas droseles, augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kā arī šādu lampu ekspluatācijai izmantojamām droselēm un apgaismes iekārtām;

    b)

    VI un VII pielikumā produktiem, kas paredzēti izmantošanai biroju vai ielu apgaismošanai.

    7. pants

    Atcelšana

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas tiek atcelta Direktīva 2000/55/EK.

    8. pants

    Pārskatīšana

    Ne vēlāk kā pēc pieciem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas Komisija, ņemot vērā tehnikas attīstību, veic tās pārskatīšanu.

    9. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Prasības, kas paredzētas III pielikumā, piemēro saskaņā ar tajā noteikto laika grafiku.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2009. gada 18. martā

    Komisijas vārdā

    Komisijas loceklis

    Andris PIEBALGS


    (1)  OV L 191, 22.7.2005., 29. lpp.

    (2)  OV L 37, 13.2.2003., 19. lpp.

    (3)  OV L 279, 1.11.2000., 33. lpp.


    I PIELIKUMS

    Vispārēji izņēmumi

    1.

    Šīs regulas noteikumi neattiecas uz šādām lampām:

    a)

    lampām, kas nav II pielikumā definētie baltās gaismas avoti; šis izņēmums neattiecas uz augstspiediena nātrija lampām;

    b)

    lampām, kas ir II pielikumā definētie virzienvērstas gaismas avoti;

    c)

    lampām, kas paredzētas nevis vispārējam apgaismojumam, bet citiem lietojumiem, un lampām, kuras iebūvētas citos produktos bez vispārējā apgaismojuma funkcijas;

    d)

    lampām, kurām:

    6 % vai vairāk no kopējā starojuma 250–780 nm diapazonā ir ar viļņa garumu 250–400 nm,

    11 % vai vairāk no kopējā starojuma 250–780 nm diapazonā ir ar viļņa garumu 630–780 nm,

    5 % vai vairāk no kopējā starojuma 250–780 nm diapazonā ir ar viļņa garumu 640–700 nm un

    starojuma maksimums ir diapazonā 315–400 nm (UVA) vai 280–315 nm (UVB);

    e)

    luminiscences divcokolu lampām:

    ar diametru 7 mm (T2) un mazāku,

    ar diametru 16 mm (T5) un lampas jaudu P ≤ 13 W vai P > 80 W,

    ar diametru 38 mm (T12), lampas divspraudņu cokolu G-13 Medium BiPin base, +/–5 m (+ purpura, – zaļas) krāsas kompensācijas (cc) filtra robežvērtību, CIE koordinātām x=0,330 y=0,335 un x=0,415 y=0,377 un

    ar diametru 38 mm (T12) un ar ārējo kontaktjoslu;

    f)

    luminiscences viencokola lampām ar diametru 16 mm (T5) 2G11 4 spraudņu cokolu, Tc = 3 200 K ar krāsainības koordinātām x=0,415 y=0,377 un Tc = 5 500K ar krāsainības koordinātām x=0,330 y=0,335;

    g)

    augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kuru Tc > 7 000 K,

    h)

    augstas intensitātes gāzizlādes lampām, kuru UV starojuma īpatnējā efektivitāte ir 2 mW/klm; un

    i)

    augstas intensitātes gāzizlādes lampām, izņemot lampas ar cokolu E27, E40, PGZ12.

    2.

    Šīs regulas noteikumi neattiecas uz šādām apgaismes iekārtām:

    a)

    avārijas apgaismes iekārtām un avārijas zīmju apgaismes iekārtām Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2006/95/EK (1) noteiktajā nozīmē;

    b)

    apgaismes iekārtām, uz kurām attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 94/9/EK (2), Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 1999/92/EK (3), Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2006/42/EK (4), Padomes Direktīvā 93/42/EEK (5) un Padomes Direktīvā 88/378/EEK (6) paredzētās prasības, kā arī uz apgaismes iekārtām, kas iebūvētas iekārtās, uz kurām attiecas tajās paredzētās prasības.


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 12. decembra Direktīva 2006/95/EK par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz elektroierīcēm, kas paredzētas lietošanai noteiktās sprieguma robežās (kodificēta versija) (OV L 374, 27.12.2006., 10. lpp.).

    (2)  Eiropas Parlamenta un Padomes 1994. gada 23. marta Direktīva 94/9/EK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz iekārtām un aizsardzības sistēmām, kas paredzētas lietošanai sprādzienbīstamā vidē (OV L 100, 19.4.1994., 1. lpp.).

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 16. decembra Direktīva 1999/92/EK par minimālajām prasībām to darba ņēmēju drošības un veselības aizsardzības uzlabošanai, kas pakļauti sprādzienbīstamas vides riskam (OV L 23, 28.1.2000., 57. lpp.).

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 17. maija Direktīva 2006/42/EK par mašīnām un ar kuru groza Direktīvu 95/16/EK (pārstrādāta versija) (OV L 157 9.6.2006., 24. lpp.).

    (5)  Padomes 1993. gada 14. jūnija Direktīva 93/42/EEK par medicīnas ierīcēm (OV L 169, 12.7.1993., 1. lpp.).

    (6)  Padomes 1988. gada 3. maija Direktīva 88/378/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz rotaļlietu drošību (OV L 187, 16.7.1988., 1. lpp.).


    II PIELIKUMS

    I pielikumā un III līdz VII pielikumā izmantojamie parametri un definīcijas

    1.   Ekodizaina prasību noteikšanai izmantojamie tehniskie parametri

    Atbilstības nodrošināšanai un šajā regulā noteikto prasību atbilstības verifikācijai ar ticamām, precīzām un reproducējamām mērīšanas procedūrām, kas ir mūsdienīgas un vispāratzītas, jānosaka šādi parametri:

    a)

    “gaismas avota gaismas atdeve”, “gaismas avota efektivitāte” vai “lampas efektivitāte” (ηavots) ir emitētās gaismas plūsmas (Ф) attiecība pret avota patērēto jaudu (Pavots). ηavots = Ф / Pavots. Mērvienība: lm/W. Avota patērētajā jaudā neieskaita tādu palīgierīču kā droseļu izkliedēto jaudu;

    b)

    “lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients” (LLMF) ir lampas gaismas plūsmas attiecība tās ekspluatācijas laika dotajā punktā pret gaismas plūsmu tās ekspluatācijas sākumā;

    c)

    “lampas ilgizturības koeficients” (LSF) ir definētos apstākļos un pie noteikta ieslēgšanas biežuma dotajā laikā ekspluatācijā joprojām esošo lampu kopējā skaita attiecība pret kopējo skaitu ekspluatācijas sākumā;

    d)

    “droseles efektivitāte” (ηdrosele) ir lampas patērētās jaudas attiecība (droseles izejā) pret jaudu lampas–droseles slēguma ieejā, ko nosaka ar atvienotiem sensoriem, tīkla pieslēgumiem un citām palīgierīcēm, ja tos izmanto;

    e)

    “krāsainība” ir krāsas ierosinātāja īpašība, ko izsaka ar krāsainības koordinātām vai ar dominējošo vai papildu viļņa garumu un tīrību;

    f)

    “gaismas plūsma” ir lielums, ko nosaka pēc starojuma plūsmas (starojuma jaudas), starojuma novērtējumam ņemot vērā cilvēka acs spektrālo jutību;

    g)

    “krāsas temperatūra” (Tc [K]) ir Planka starojuma avota (absolūti melna ķermeņa) starojuma temperatūra, kura uztvertā krāsa visprecīzāk atgādina konkrētā ierosinātāja krāsu pie tā paša spilgtuma noteiktajos novērošanas apstākļos;

    h)

    “krāsu atveidojums” (Ra) ir gaismas avota ietekme uz objektu šķietamo krāsu, apzināti vai neapzināti salīdzinot to ar šķietamo krāsu references gaismas avota radītajā gaismā;

    i)

    “UV starojuma īpatnējā jauda” ir lampas UV starojuma jaudas attiecība pret tās radīto gaismas plūsmu (mērvienība: mW/klm);

    j)

    “aizsardzības klase” ir kods, kas norāda aizsargierīces spēju pasargāt no putekļiem, svešķermeņiem un mitruma un satur papildu informāciju par šādu aizsardzību.

    2.   Indikatīviem kritērijiem izmantojamie tehniskie parametri

    a)

    “Lampas dzīvsudraba saturs” ir lampā esošā dzīvsudraba daudzums;

    b)

    “apgaismes iekārtas stabilitātes koeficients” (LMF) ir apgaismes iekārtas gaismas atdeves attiecība tās ekspluatācijas laika dotajā punktā pret gaismas atdevi tās ekspluatācijas sākumā;

    c)

    “izmantošanas koeficients” (UF) ir uz references virsmu no apgaismes iekārtas krītošās gaismas plūsmas attiecība pret iekārtā iebūvēto atsevišķo lampu gaismas plūsmu summu.

    3.   Definīcijas

    a)

    “Virzienvērstas gaismas avots” (DLS) ir tāds gaismas avots, no kura vismaz 80 % gaismas krīt telpiskā leņķī π sr (kas atbilst konusam ar virsotnes leņķi 120°);.

    b)

    “baltās gaismas avots” ir tāds gaismas avots, kura hromatiskuma koordinātas atbilst šādām prasībām:

    0,270 < x < 0,530

    –2,3172 x2 + 2,3653 x –0,2199 < y < –2,3172 x2 + 2,3653 x –0,1595

    c)

    “aprēķina” vērtība ir kvantitatīva raksturlieluma vērtība produktam ekspluatācijas apstākļos, kas norādīta šajā regulā vai attiecīgajos standartos. Ja nav noteikts citādi, visas produktu parametru robežvērtības ir norādītas aprēķina vērtību veidā;

    d)

    “nominālā” vērtība ir kvantitatīva raksturlieluma aptuvena vērtība, kuru izmanto produkta apzīmēšanai vai identifikācijai;

    e)

    “gaismas piesārņojums” ir mākslīgā apgaismojuma visu negatīvo ietekmju uz vidi, arī traucējošas nevajadzīgas gaismas, kopums;

    f)

    “nevajadzīga gaisma” ir daļa no apgaismes iekārtas radītās gaismas, tostarp traucējoša nevajadzīga gaisma, kas netiek izmantota mērķim, kuram iekārta uzstādīta. Tā ir:

    gaisma, kas krīt ārpus apgaismojamās zonas,

    izkliedēta gaisma apgaismes iekārtas apkārtnē,

    atblāzma naksnīgās debesīs, ko rada (redzamās un neredzamās) gaismas starojuma tieša un netieša atstarošanās un izkliede atmosfēras sastāvdaļu (gāzu molekulu, aerosolu un cieto daļiņu) iedarbībā novērošanas virzienā;

    g)

    Efficiency Base ballast” (EBb) ir lampas aprēķina jaudas (Plampa) un droseles efektivitātes sakarība.

    Viencokola un divcokolu luminiscences lampu droselēm EBb FL aprēķina šādi:

     

    ja Plampa ≤ 5 W : EBbFL = 0,71;

     

    ja 5 W < Plampa < 100 W : EBbFL = Plampa/(2*(Plampa/36)1/2+38/36*Plampa+1);

     

    ja Plampa ≥ 100 W : EBbFL = 0,91;

    h)

    “lampas otrais apvalks” ir lampas otrs ārējais apvalks, kas gaismas radīšanai nav vajadzīgs, piemēram, lampas ārējā kolba, lai novērstu dzīvsudraba un stikla lausku nokļūšanu vidē, lampai plīstot. Nosakot, vai lampai ir otrais apvalks, augstas intensitātes gāzizlādes lampām par otro apvalku neuzskata lokizlādes caurules;

    i)

    “gaismas avota vadības ierīces” ir viens vai vairāki komponenti ķēdē starp strāvas avotu un vienu vai vairākiem gaismas avotiem, kuri var būt paredzēti barošanas sprieguma transformācijai, lampas vai lampu strāvas stipruma ierobežošanai līdz vajadzīgajai vērtībai, padot palaišanas spriegumu vai iesildīšanas strāvu, novērst neiesildītas lampas ieslēgšanu, uzlabot jaudas koeficientu vai samazināt tā radītos traucējumus radioēterā. Gaismas avota vadības ierīču piemēri ir droseles, konvertori, transformatori un gaismas diožu (LED) vadības ierīces;

    j)

    “dzīvsudraba augstspiediena (tvaika) lampas” ir augstas intensitātes gāzizlādes lampas, kurās gaismas starojuma lielākā daļa tieši vai netieši rodas, izstarojot dzīvsudrabam, kura tvaika parciālais spiediens ir lielāks par 100 kPa;

    k)

    “nātrija augstspiediena (tvaika) lampas” ir augstas intensitātes gāzizlādes lampas, kurās gaismas lielākā daļa rodas, izstarojot nātrijam, kura tvaika parciālais spiediens ir aptuveni 10 kPa;

    l)

    “metālu halogenīdu lampas” ir augstas intensitātes gāzizlādes lampas, kurās gaismu rada metālu, metālu halogenīdu un metālu halogenīdu disociācijas produktu tvaiku maisījuma izstarojums;

    m)

    “elektroniskā vai augstfrekvences drosele” ir spriegums, parasti augstfrekvences, ko padod maiņstrāvas–maiņstrāvas invertoram ar stabilizācijas elementiem vienas vai vairāku caurules veida luminiscences lampu palaišanai un darbināšanai;

    n)

    “caurspīdīga lampa” ir augstas intensitātes gāzizlādes lampa ar caurspīdīgu ārējo apvalku vai ārējo cauruli, kurā labi saskatāma lokizlādes caurule, kurā rodas gaisma (t. i., caurspīdīga stikla lampa).


    III PIELIKUMS

    Ekodizaina prasības par luminiscences lampām, augstas intensitātes gāzizlādes lampām un šādu lampu ekspluatācijai izmantojamām droselēm un apgaismes iekārtām

    Turpmāk par katru ekodizaina prasību norādīts termiņš, no kura to piemēro. Ja prasība nav atcelta, to nomainot ar citu, vai ir noteikts citādi, to turpina piemērot kopā ar vēlākajos posmos noteiktajām prasībām.

    1.   PRASĪBAS PAR LUMINISCENCES LAMPĀM BEZ IEBŪVĒTAS DROSELES UN AUGSTAS INTENSITĀTES GĀZIZLĀDES LAMPĀM

    1.1.   Lampu efektivitātes prasības

    A.   Prasības pirmajā posmā

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Divcokolu luminiscences lampām ar 16 mm un 26 mm diametru (T5 un T8 lampas) pie 25 °C jābūt vismaz 1. tabulā norādītajām aprēķinātās gaismas atdeves vērtībām.

    Gadījumos, kad faktiskā nominālā jauda atšķiras no 1. tabulā norādītās, lampām jābūt vismaz jaudas ziņā līdzīgākās lampas gaismas atdevei, izņemot T8 lampas ar jaudu virs 50 W, kuru gaismas atdevei jābūt vismaz 83 lm/W. Ja lampas nominālā jauda ir tieši starp divām tabulā norādītajām vērtībām, tās gaismas atdevei jāatbilst no abām augstākajai. Ja nominālā jauda ir lielāka par tabulā lielāko norādīto vērtību, tās gaismas atdevei ir jāatbilst šai lielākajai norādītajai jaudai.

    1.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības T8 un T5 lampām

    T8 (26 mm Ø)

    T5 (16 mm Ø)

    Ar augstu lietderības koeficientu

    T5 (16 mm Ø)

    Lieljaudas

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    15

    63

    14

    86

    24

    73

    18

    75

    21

    90

    39

    79

    25

    76

    28

    93

    49

    88

    30

    80

    35

    94

    54

    82

    36

    93

     

    80

    77

    38

    87

     

    58

    90

    70

    89

    Viencokola luminiscences lampām pie 25 °C jābūt turpmāk norādītajām aprēķinātās gaismas atdeves vērtībām.

    Ja nominālā jauda vai lampas forma atšķiras no 2. līdz 5. tabulā norādītajām, lampām jābūt vismaz jaudas un formas ziņā līdzīgākās lampas gaismas atdevei. Ja lampas nominālā jauda ir tieši starp divām tabulā norādītajām vērtībām, tās gaismas atdevei jāatbilst no abām augstākajai. Ja nominālā jauda ir lielāka par tabulā lielāko norādīto vērtību, tās gaismas atdevei ir jāatbilst šai lielākajai norādītajai jaudai.

    2.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības viencokola luminiscences lampām, kas darbojas ar elektromagnētisko un elektronisko droseli

    Īsā U-veida caurule, lampas cokols G23 (2 spraudņu) vai 2G7 (4 spraudņu)

    Image Image

    Dubulta īsā U-veida caurule, lampas cokols G24d (2 spraudņu) vai G24q (4 spraudņu)

    Image Image

    Trīskārša īsā U-veida caurule, lampas cokols GX24d (2 spraudņu) vai GX24q (4 spraudņu)

    Image Image

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    5

    50

    10

    60

    13

    69

    7

    57

    13

    69

    18

    67

    9

    67

    18

    67

    26

    66

    11

    82

    26

    66

    32

    75

     

    42

    76

    57

    75

    70

    74


    3.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības viencokola luminiscences lampām, kas darbojas tikai ar elektronisko droseli

    Četras paralēlas caurulītes, lampas cokols GX24q (4 spraudņu)

    Image

    Garā U-veida caurulīte, lampas cokols 2G11 (4 spraudņu)

    Image Image

    4 posmu caurulīte vienā plaknē, lampas cokols 2G10 (4 spraudņu)

    Image

    Nominālā jauda

    (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda

    (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda

    (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    57

    75

    18

    67

    18

    61

    70

    74

    24

    75

    24

    71

     

    34

    82

    36

    78

    36

    81

     

    40

    83

    55

    82

    80

    75


    4.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības viencokola luminiscences lampām, kas ir taisnstūra veida vai ar (ļoti) lielu jaudu

    Viena caurule vienā plaknē, lampas cokols GR8 (2 spraudņu), GR10q (4 spraudņu) vai GRY10q3 (4 spraudņu)

    Image

    Četras vai trīs paralēlas T5 caurulītes, lampas cokols 2G8 (4 spraudņu)

    Image

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    10

    65

    60

    67

    16

    66

    82

    75

    21

    64

    85

    71

    28

    73

    120

    75

    38

    71

     

    55

    71


    5.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības T9 un T5 lampām ar apļa formu

    T9 apļa formas, caurules diametrs 29 mm ar G10q cokolu

    Image

    T5 apļa formas, caurules diametrs 16 mm ar 2GX13 cokolu

    Image

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    Nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W), 100 h sākotnējā vērtība

    22

    52

    22

    77

    32

    64

    40

    78

    40

    70

    55

    75

    60

    60

    60

    80

    Viencokola un divcokolu luminiscences lampām izmantojamie korekcijas koeficienti

    Tabulās norādītās gaismas atdeves vērtības pie 25 °C var būt zemākas šādos gadījumos:

    6.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības pieļaujamais samazinājums luminiscences lampām ar augstu krāsas temperatūru, augstu krāsas atveidošanas indeksa vērtību un/vai lampas otro apvalku

    Lampas parametrs

    Gaismas atdeves vērtības samazinājums pie 25 °C

    Tc ≥ 5 000 K

    –10 %

    95 > Ra > 90

    –20 %

    Ra > 95

    –30 %

    Lampas otrais apvalks

    –10 %

    Norādītie samazinājumi ir kumulatīvi.

    Viencokola un divcokolu luminiscences lampām, kuru optimālā temperatūra nav 25 °C, jāatbilst iepriekš tabulās norādītajām prasībām par gaismas atdeves vērtībām tām optimālajā temperatūrā.

    B.   Prasības otrajā posmā

    Pēc trijiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas attiecībā uz luminiscences lampām bez iebūvētas droseles un augstas intensitātes gāzizlādes lampām piemēro šādas prasības par efektivitāti.

    Divcokolu luminiscences lampas

    Prasības, kas pirmajā posmā attiecas uz 26 mm diametra (T8) divcokolu luminiscences lampām, otrajā posmā attiecas uz visām citu diametru divcokolu luminiscences lampām.

    Šo lampu efektivitātei jāatbilst tai T8 lampai noteiktajām minimālajām prasībām, kura ir to tuvākais ekvivalents pēc jaudas. Ja nominālā jauda ir lielāka par tabulā lielāko norādīto vērtību, tās gaismas atdevei ir jāatbilst šai lielākajai norādītajai jaudai.

    Turpina izmantot pirmajam posmam noteiktās korekcijas (6. tabula).

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampas

    Lampām, kuru Tc ≥ 5 000 K vai kurām ir lampas otrais apvalks, jābūt vismaz 90 % no 7., 8. un 9. tabulā norādītās gaismas atdeves.

    Augstspiediena nātrija lampām ar Ra ≤ 60 jābūt vismaz 7. tabulā norādītajai gaismas atdevei.

    7.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības augstspiediena nātrija lampām

    Lampas nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W) – caurspīdīgas lampas

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W) – necaurspīdīgas lampas

    W ≤ 45

    ≥ 60

    ≥ 60

    45 < W ≤ 55

    ≥ 80

    ≥ 70

    55 < W ≤ 75

    ≥ 90

    ≥ 80

    75 < W ≤ 105

    ≥ 100

    ≥ 95

    105 < W ≤ 155

    ≥ 110

    ≥ 105

    155 < W ≤ 255

    ≥ 125

    ≥ 115

    255 < W ≤ 605

    ≥ 135

    ≥ 130

    7. tabulā norādītās prasības attiecas uz augstspiediena modificētajām nātrija lampām, kas paredzētas ekspluatācijai kopā ar augstspiediena dzīvsudraba tvaiku lampām paredzētajām vadības ierīcēm tikai sešus gadus pēc šīs regulas stāšanās spēkā.

    Metālu halogenīdu lampām ar Ra ≤ 80 un augstspiediena nātrija lampām ar Ra > 60 jābūt vismaz 8. tabulā norādītajai aprēķinātajai gaismas atdevei.

    8.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības metālu halogenīdu lampām

    Lampas nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W) – caurspīdīgas lampas

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W) – necaurspīdīgas lampas

    W ≤ 55

    ≥ 60

    ≥ 60

    55 < W ≤ 75

    ≥ 75

    ≥ 70

    75 < W ≤ 105

    ≥ 80

    ≥ 75

    105 < W ≤ 155

    ≥ 80

    ≥ 75

    155 < W ≤ 255

    ≥ 80

    ≥ 75

    255 < W ≤ 405

    ≥ 85

    ≥ 75

    Pēc sešiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas pārējām augstas intensitātes gāzizlādes lampām jābūt vismaz 9. tabulā norādītajām aprēķinātās gaismas atdeves vērtībām.

    9.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības augstas intensitātes gāzizlādes lampām

    Lampas nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W)

    W ≤ 40

    50

    40 < W ≤ 50

    55

    50 < W ≤ 70

    65

    70 < W ≤ 125

    70

    125 < W

    75

    C.   Prasības trešajā posmā

    Pēc astoņiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Luminiscences lampām bez iebūvētas droseles jābūt paredzētām ekspluatācijai ar vismaz A2 energoefektivitātes klases droselēm saskaņā ar III pielikuma 2.2. iedaļu.

    Metālu halogenīdu lampām jābūt vismaz 10. tabulā norādītajām aprēķinātās gaismas atdeves vērtībām.

    10.   tabula

    Minimālās aprēķinātās gaismas atdeves vērtības metālu halogenīdu lampām (trešajā posmā)

    Lampas nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W) – caurspīdīgas lampas

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W) – necaurspīdīgas lampas

    W ≤ 55

    ≥ 70

    ≥ 65

    55 < W ≤ 75

    ≥ 80

    ≥ 75

    75 < W ≤ 105

    ≥ 85

    ≥ 80

    105 < W ≤ 155

    ≥ 85

    ≥ 80

    155 < W ≤ 255

    ≥ 85

    ≥ 80

    255 < W ≤ 405

    ≥ 90

    ≥ 85

    Lampām, kuru Tc ≥ 5 000 K vai kurām ir lampas otrais apvalks, jābūt vismaz 90 % no norādītās gaismas atdeves.

    1.2.   Lampu darbības raksturlielumu prasības

    A.   Prasības pirmajā posmā

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Luminiscences lapām bez iebūvētas droseles, uz kurām attiecas III pielikuma 1.1.A. iedaļā noteiktās prasības, krāsu atveidošanas indeksam (Ra) jābūt vismaz 80.

    B.   Prasības otrajā posmā

    Pēc trijiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Luminiscences lapām bez iebūvētas droseles krāsu atveidošanas indeksam (Ra) jābūt vismaz 80. Tām jābūt vismaz 11. tabulā norādītajām gaismas plūsmas stabilitātes koeficienta vērtībām.

    11.   tabula

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients viencokola un divcokolu luminiscences lampām – otrajā posmā

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients

    Darbības ilgums stundās

    Lampas veids

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    Divcokolu luminiscences lampas, kas darbojas ar zemfrekvences droselēm

    0,95

    0,92

    0,90

    Divcokolu luminiscences lampas, kas darbojas ar augstfrekvences droselēm ar “silto” startu

    0,97

    0,95

    0,92

    0,90

    Viencokola luminiscences lampas, kas darbojas ar zemfrekvences droselēm

    0,95

    0,90

    0,80

    Viencokola luminiscences lampas, kas darbojas ar augstfrekvences droselēm ar “silto” startu

    0,97

    0,90

    0,80

    Luminiscences lapām bez iebūvētas droseles lampas ilgizturības koeficientam ir jābūt vismaz 12. tabulā norādītajām vērtībām.

    12.   tabula

    Lampas ilgizturības koeficients viencokola un divcokolu luminiscences lampām – otrajā posmā

    Lampas ilgizturības koeficients

    Darbības ilgums stundās

    Lampas veids

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    Divcokolu luminiscences lampas, kas darbojas ar zemfrekvences droselēm

    0,99

    0,97

    0,90

    Divcokolu luminiscences lampas, kas darbojas ar augstfrekvences droselēm ar “silto” startu

    0,99

    0,97

    0,92

    0,90

    Viencokola luminiscences lampas, kas darbojas ar zemfrekvences droselēm

    0,95

    0,92

    0,50

    Viencokola luminiscences lampas, kas darbojas ar augstfrekvences droselēm ar “silto” startu

    0,95

    0,90

    0,87

    Augstspiediena nātrija lampām jābūt vismaz 13. tabulā norādītajām gaismas plūsmas stabilitātes koeficienta un lampas ilgizturības koeficienta vērtībām.

    13.   tabula

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients un ilgizturības koeficients augstspiediena nātrija lampām – otrajā posmā

    Darbības ilgums stundās

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients

    Lampas ilgizturības koeficients

    12 000 (P ≤ 75 W)

    > 0,80

    > 0,90

    16 000 (P > 75 W)

    > 0,85

    > 0,90

    C.   Prasības trešajā posmā

    Pēc astoņiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Metālu halogenīdu lampām jābūt vismaz 14. tabulā norādītajām gaismas plūsmas stabilitātes koeficienta un lampas ilgizturības koeficienta vērtībām.

    14.   tabula

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients un ilgizturības koeficients metālu halogenīdu lampām – trešajā posmā

    Darbības ilgums stundās

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients

    Lampas ilgizturības koeficients

    12 000

    > 0,80

    > 0,80

    1.3.   Produkta informācijas prasības par lampām

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas ražotājiem brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, jāsniedz vismaz turpmāk minētā informācija par visām to ražojuma luminiscences lampām bez iebūvētas droseles un visām augstas intensitātes gāzizlādes lampām. Šai informācijai jābūt iekļautai arī tehniskajā dokumentācijā, ko sagatavo atbilstības novērtēšanai saskaņā ar Direktīvas 2005/32/EK 8. pantu:

    a)

    lampas nominālā un aprēķinātā jauda (W);

    b)

    lampas nominālā un aprēķinātā gaismas plūsma;

    c)

    lampas aprēķinātā gaismas atdeve pēc 100 h standartapstākļos (25 °C; T5 lampām pie 35 °C). Luminiscences lampām, kas darbojas (attiecīgos gadījumos) ar 50 Hz (tīkla maiņstrāvas frekvence) un (attiecīgos gadījumos) augstu frekvenci – AF (> 50 Hz) visos gadījumos vienādai aprēķinātajai gaismas plūsmai, ekspluatācijai augstas frekvences maiņstrāvas tīklā jānorāda testēšanai izmantotās kalibrēšanas strāvas stiprums un/vai augstfrekvences ģeneratora aprēķinātais spriegums un pretestība. Skaidri saprotamā veidā jānorāda, ka avota patērētajā jaudā neieskaita tādu palīgierīču kā droseļu izkliedēto jaudu;

    d)

    lampas aprēķinātais gaismas plūsmas stabilitātes koeficients pēc 2 000, 4 000, 6 000, 8 000, 12 000, 16 000 un 20 000 stundu darbības (līdz 8 000 stundām tikai tirgū esošo jauno modeļu lampām, par kurām vēl nav datu), norādot, kādā ekspluatācijas režīmā veikta lampas testēšana, ja tā piemērota gan 50 Hz frekvencei, gan augstai frekvencei;

    e)

    lampas aprēķinātais ilgizturības koeficients pēc 2 000, 4 000, 6 000, 8 000, 12 000, 16 000 un 20 000 stundu darbības (līdz 8 000 stundām tikai tirgū esošo jauno modeļu lampām, par kurām vēl nav datu), norādot, kādā ekspluatācijas režīmā veikta lampas testēšana, ja tā piemērota gan 50 Hz frekvencei, gan augstai frekvencei;

    f)

    dzīvsudraba daudzums lampā, izsakot veidā X,X mg;

    g)

    lampas krāsu atveidošanas indekss (Ra);

    h)

    lampas krāsas temperatūra;

    i)

    apkārtējā temperatūra, kurā lampas gaismas plūsma sasniedz maksimālo vērtību. Ja lampas gaismas atdeves vērtība vismaz par 90 % neatbilst attiecīgajai gaismas atdeves vērtībai, kas noteikta III pielikuma 1.1. iedaļā, 25 °C temperatūrā (100 % T5 lampām), jānorāda, ka šī lampa nav piemērota izmantošanai standarta istabas temperatūrā iekštelpu apgaismojumam.

    2.   PRASĪBAS PAR DROSELĒM LUMINISCENCES LAMPĀM BEZ IEBŪVĒTAS DROSELES UN AUGSTAS INTENSITĀTES GĀZIZLĀDES LAMPU DROSELĒM

    2.1.   Energoefektivitātes prasības par droselēm

    Dažādām jaudām paredzētajām droselēm jāatbilst turpmāk noteiktajām prasībām par katru jaudu, ar kādu tās darbojas.

    A.   Prasības pirmajā posmā

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

     

    Minimālajai energoefektivitātes indeksa klasei jābūt B2 droselēm, uz kurām attiecas 17. tabulas dati III pielikuma 2.2. iedaļā, A3 droselēm, uz kurām attiecas 18. tabulas dati, un A1 droselēm ar apgaismojuma regulatoru, uz kurām attiecas 19. tabulas dati.

     

    Apgaismojuma regulatora stāvoklī, kas atbilst 25 % no ieslēgtas lampas pilnas gaismas plūsmas, ieejas jauda (Pieejas) lampas–droseles ķēdē nedrīkst būt lielāka par:

    Pieejas < 50 % * PL aprēķ.droseles,

    kur PL aprēķ. ir lampas aprēķinātā jauda un ηdroseles ir attiecīgās energoefektivitātes klases minimālā energoefektivitāte.

     

    Luminiscences lampu droseļu patērētā jauda nedrīkst pārsniegt 1,0 W, ja normālos ekspluatācijas apstākļos darbojošās lampas nedod gaismu un ja visi iespējamie pieslēgtie komponenti (tīkla pieslēgums, sensori u. c.) ir atvienoti. Ja tos nav iespējams atvienot, jāmēra to patērētā jauda, kas jāatņem no rezultāta.

    B.   Prasības otrajā posmā

    Pēc trijiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampu droselēm jābūt 15. tabulā norādītajai energoefektivitātei.

    15.   tabula

    Minimālā energoefektivitāte augstas intensitātes gāzizlādes lampu droselēm – otrajā posmā

    Lampas nominālā jauda (P)

    W

    Droseles minimālā energoefektivitāte (ηdroseles)

    %

    P ≤ 30

    65

    30 < P ≤ 75

    75

    75 < P ≤ 105

    80

    105 < P ≤ 405

    85

    P > 405

    90

    Luminiscences lampām bez iebūvētas droseles paredzēto droseļu patērētā jauda nedrīkst pārsniegt 0,5 W, ja normālos ekspluatācijas apstākļos darbojošās lampas nedod gaismu. Šī prasība attiecas uz droselēm apstākļos, kad visi iespējamie pieslēgtie komponenti (tīkla pieslēgums, sensori u. c.) ir atvienoti. Ja tos nav iespējams atvienot, jāmēra to patērētā jauda, kas jāatņem no rezultāta.

    C.   Prasības trešajā posmā

    Pēc astoņiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

     

    Luminiscences lampām bez iebūvētas droseles paredzētajām droselēm jābūt šādai energoefektivitātei:

    ηdroseles ≥ EBbFL,

    kur EBbFL ir definēta II pielikuma 3. iedaļas g) punktā.

     

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampu droselēm jābūt 16. tabulā norādītajai energoefektivitātei.

    16.   tabula

    Minimālā energoefektivitāte augstas intensitātes gāzizlādes lampu droselēm – trešajā posmā

    Lampas nominālā jauda (P)

    W

    Droseles minimālā energoefektivitāte (ηdroseles)

    %

    P ≤ 30

    78

    30 < P ≤ 75

    85

    75 < P ≤ 105

    87

    105 < P ≤ 405

    90

    P > 405

    92

    2.2.   Produkta informācijas prasības par droselēm

    Ražotājiem brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, jāsniedz vismaz turpmāk minētā informācija par katru viņu ražojuma droseļu modeļi. Šai informācijai jābūt redzamā vietā izturīgi piestiprinātai uz droseles. Tai jābūt iekļautai arī tehniskajā dokumentācijā, ko sagatavo atbilstības novērtēšanai saskaņā ar Direktīvas 2005/32/EK 8. pantu.

    A.   Prasības pirmajā posmā

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Luminiscences lampu droseļu energoefektivitātes indeksa (EEI) klase jānorāda turpmāk noteiktajā veidā.

    “Energoefektivitātes indekss” (EEI) ir luminiscences lampām bez iebūvētas droseles paredzēto droseļu klasifikācija pēc to energoefektivitātes robežvērtībām. Droselēm bez apgaismojuma regulatora ir šādas efektivitātes klases (norādītas energoefektivitātes samazināšanās secībā): A2 BAT, A2, A3, B1, B2, bet droselēm ar apgaismojuma regulatoru – A1 BAT un A1.

    17. tabulā norādītas EEI klases droselēm, kas paredzētas tabulā iekļautajām lampām vai citām lampām, kurām paredzētas tās pašas droseles kā tabulā norādītajām lampām (kas nozīmē to, ka dati par references droseli ir vienādi).

    17.   tabula

    Energoefektivitātes indeksa prasības luminiscences lampu droselēm bez apgaismojuma regulatora

    LAMPAS DATI

    DROSELES ENERGOEFEKTIVITĀTE (Plampas / Pieejas)

    Bez apgaismojuma regulatora

    Lampas tips

    Nominālā jauda

    ILCOS KODS

    Aprēķinātā/tipiskā jauda

    A2 BAT

    A2

    A3

    B1

    B2

    50 Hz

    AF

    W

    W

    W

     

     

     

     

     

    T8

    15

    FD-15-E-G13-26/450

    15

    13,5

    87,8 %

    84,4 %

    75,0 %

    67,9 %

    62,0 %

    T8

    18

    FD-18-E-G13-26/600

    18

    16

    87,7 %

    84,2 %

    76,2 %

    71,3 %

    65,8 %

    T8

    30

    FD-30-E-G13-26/900

    30

    24

    82,1 %

    77,4 %

    72,7 %

    79,2 %

    75,0 %

    T8

    36

    FD-36-E-G13-26/1200

    36

    32

    91,4 %

    88,9 %

    84,2 %

    83,4 %

    79,5 %

    T8

    38

    FD-38-E-G13-26/1050

    38,5

    32

    87,7 %

    84,2 %

    80,0 %

    84,1 %

    80,4 %

    T8

    58

    FD-58-E-G13-26/1500

    58

    50

    93,0 %

    90,9 %

    84,7 %

    86,1 %

    82,2 %

    T8

    70

    FD-70-E-G13-26/1800

    69,5

    60

    90,9 %

    88,2 %

    83,3 %

    86,3 %

    83,1 %

    TC-L

    18

    FSD-18-E-2G11

    18

    16

    87,7 %

    84,2 %

    76,2 %

    71,3 %

    65,8 %

    TC-L

    24

    FSD-24-E-2G11

    24

    22

    90,7 %

    88,0 %

    81,5 %

    76,0 %

    71,3 %

    TC-L

    36

    FSD-36-E-2G11

    36

    32

    91,4 %

    88,9 %

    84,2 %

    83,4 %

    79,5 %

    TCF

    18

    FSS-18-E-2G10

    18

    16

    87,7 %

    84,2 %

    76,2 %

    71,3 %

    65,8 %

    TCF

    24

    FSS-24-E-2G10

    24

    22

    90,7 %

    88,0 %

    81,5 %

    76,0 %

    71,3 %

    TCF

    36

    FSS-36-E-2G10

    36

    32

    91,4 %

    88,9 %

    84,2 %

    83,4 %

    79,5 %

    TC-D / DE

    10

    FSQ-10-E-G24q=1

    FSQ-10-I-G24d=1

    10

    9,5

    89,4 %

    86,4 %

    73,1 %

    67,9 %

    59,4 %

    TC-D / DE

    13

    FSQ-13-E-G24q=1

    FSQ-13-I-G24d=1

    13

    12,5

    91,7 %

    89,3 %

    78,1 %

    72,6 %

    65,0 %

    TC-D / DE

    18

    FSQ-18-E-G24q=2

    FSQ-18-I-G24d=2

    18

    16,5

    89,8 %

    86,8 %

    78,6 %

    71,3 %

    65,8 %

    TC-D / DE

    26

    FSQ-26-E-G24q=1

    FSQ-26-I-G24d=1

    26

    24

    91,4 %

    88,9 %

    82,8 %

    77,2 %

    72,6 %

    TC-T / TE

    13

    FSM-13-E-GX24q=1

    FSM-13-I-GX24d=1

    13

    12,5

    91,7 %

    89,3 %

    78,1 %

    72,6 %

    65,0 %

    TC-T / TE

    18

    FSM-18-E-GX24q=2

    FSM-18-I-GX24d=2

    18

    16,5

    89,8 %

    86,8 %

    78,6 %

    71,3 %

    65,8 %

    TC-T / TC-TE

    26

    FSM-26-E-GX24q=3

    FSM-26-I-GX24d=3

    26,5

    24

    91,4 %

    88,9 %

    82,8 %

    77,5 %

    73,0 %

    TC-DD / DDE

    10

    FSS-10-E-GR10q

    FSS-10-L/P/H-GR10q

    10,5

    9,5

    86,4 %

    82,6 %

    70,4 %

    68,8 %

    60,5 %

    TC-DD / DDE

    16

    FSS-16-E-GR10q

    FSS-16-I-GR10q

    FSS-10-L/P/H-GR10q

    16

    15

    87,0 %

    83,3 %

    75,0 %

    72,4 %

    66,1 %

    TC-DD / DDE

    21

    FSS-21-E-GR10q

    FSS-21-I-GR10q

    FSS-21-L/P/H-GR10q

    21

    19

    89,4 %

    86,4 %

    79,2 %

    73,9 %

    68,8 %

    TC-DD / DDE

    28

    FSS-28-E-GR10q

    FSS-28-I-GR10q

    FSS-28-L/P/H-GR10q

    28

    26

    89,7 %

    86,7 %

    81,3 %

    78,2 %

    73,9 %

    TC-DD / DDE

    38

    FSS-38-E-GR10q

    FSS-38-L/P/H-GR10q

    38,5

    36

    92,3 %

    90,0 %

    85,7 %

    84,1 %

    80,4 %

    TC

    5

    FSD-5-I-G23

    FSD-5-E-2G7

    5,4

    5

    72,7 %

    66,7 %

    58,8 %

    49,3 %

    41,4 %

    TC

    7

    FSD-7-I-G23

    FSD-7-E-2G7

    7,1

    6,5

    77,6 %

    72,2 %

    65,0 %

    55,7 %

    47,8 %

    TC

    9

    FSD-9-I-G23

    FSD-9-E-2G7

    8,7

    8

    78,0 %

    72,7 %

    66,7 %

    60,3 %

    52,6 %

    TC

    11

    FSD-11-I-G23

    FSD-11-E-2G7

    11,8

    11

    83,0 %

    78,6 %

    73,3 %

    66,7 %

    59,6 %

    T5

    4

    FD-4-E-G5-16/150

    4,5

    3,6

    64,9 %

    58,1 %

    50,0 %

    45,0 %

    37,2 %

    T5

    6

    FD-6-E-G5-16/225

    6

    5,4

    71,3 %

    65,1 %

    58,1 %

    51,8 %

    43,8 %

    T5

    8

    FD-8-E-G5-16/300

    7,1

    7,5

    69,9 %

    63,6 %

    58,6 %

    48,9 %

    42,7 %

    T5

    13

    FD-13-E-G5-16/525

    13

    12,8

    84,2 %

    80,0 %

    75,3 %

    72,6 %

    65,0 %

    T9-C

    22

    FSC-22-E-G10q-29/200

    22

    19

    89,4 %

    86,4 %

    79,2 %

    74,6 %

    69,7 %

    T9-C

    32

    FSC-32-E-G10q-29/300

    32

    30

    88,9 %

    85,7 %

    81,1 %

    80,0 %

    76,0 %

    T9-C

    40

    FSC-40-E-G10q-29/400

    40

    32

    89,5 %

    86,5 %

    82,1 %

    82,6 %

    79,2 %

    T2

    6

    FDH-6-L/P-W4.3x8.5d-7/220

     

    5

    72,7 %

    66,7 %

    58,8 %

     

     

    T2

    8

    FDH-8-L/P-W4.3x8.5d-7/320

     

    7,8

    76,5 %

    70,9 %

    65,0 %

     

     

    T2

    11

    FDH-11-L/P-W4.3x8.5d-7/420

     

    10,8

    81,8 %

    77,1 %

    72,0 %

     

     

    T2

    13

    FDH-13-L/P-W4.3x8.5d-7/520

     

    13,3

    84,7 %

    80,6 %

    76,0 %

     

     

    T2

    21

    FDH-21-L/P-W4.3x8.5d-7/

     

    21

    88,9 %

    85,7 %

    79,2 %

     

     

    T2

    23

    FDH-23-L/P-W4.3x8.5d-7/

     

    23

    89,8 %

    86,8 %

    80,7 %

     

     

    T5-E

    14

    FDH-14-G5-L/P-16/550

     

    13,7

    84,7 %

    80,6 %

    72,1 %

     

     

    T5-E

    21

    FDH-21-G5-L/P-16/850

     

    20,7

    89,3 %

    86,3 %

    79,6 %

     

     

    T5-E

    24

    FDH-24-G5-L/P-16/550

     

    22,5

    89,6 %

    86,5 %

    80,4 %

     

     

    T5-E

    28

    FDH-28-G5-L/P-16/1150

     

    27,8

    89,8 %

    86,9 %

    81,8 %

     

     

    T5-E

    35

    FDH-35-G5-L/P-16/1450

     

    34,7

    91,5 %

    89,0 %

    82,6 %

     

     

    T5-E

    39

    FDH-39-G5-L/P-16/850

     

    38

    91,0 %

    88,4 %

    82,6 %

     

     

    T5-E

    49

    FDH-49-G5-L/P-16/1450

     

    49,3

    91,6 %

    89,2 %

    84,6 %

     

     

    T5-E

    54

    FDH-54-G5-L/P-16/1150

     

    53,8

    92,0 %

    89,7 %

    85,4 %

     

     

    T5-E

    80

    FDH-80-G5-L/P-16/1150

     

    80

    93,0 %

    90,9 %

    87,0 %

     

     

    T5-E

    95

    FDH-95-G5-L/P-16/1150

     

    95

    92,7 %

    90,5 %

    84,1 %

     

     

    T5-E

    120

    FDH-120-G5-L/P-16/1450

     

    120

    92,5 %

    90,2 %

    84,5 %

     

     

    T5-C

    22

    FSCH-22-L/P-2GX13-16/225

     

    22,3

    88,1 %

    84,8 %

    78,8 %

     

     

    T5-C

    40

    FSCH-40-L/P-2GX13-16/300

     

    39,9

    91,4 %

    88,9 %

    83,3 %

     

     

    T5-C

    55

    FSCH-55-L/P-2GX13-16/300

     

    55

    92,4 %

    90,2 %

    84,6 %

     

     

    T5-C

    60

    FSCH-60-L/P-2GX13-16/375

     

    60

    93,0 %

    90,9 %

    85,7 %

     

     

    TC-LE

    40

    FSDH-40-L/P-2G11

     

    40

    91,4 %

    88,9 %

    83,3 %

     

     

    TC-LE

    55

    FSDH-55-L/P-2G11

     

    55

    92,4 %

    90,2 %

    84,6 %

     

     

    TC-LE

    80

    FSDH-80-L/P-2G11

     

    80

    93,0 %

    90,9 %

    87,0 %

     

     

    TC-TE

    32

    FSMH-32-L/P-2GX24q=3

     

    32

    91,4 %

    88,9 %

    82,1 %

     

     

    TC-TE

    42

    FSMH-42-L/P-2GX24q=4

     

    43

    93,5 %

    91,5 %

    86,0 %

     

     

    TC-TE

    57

    FSM6H-57-L/P-2GX24q=5

    FSM8H-57-L/P-2GX24q=5

     

    56

    91,4 %

    88,9 %

    83,6 %

     

     

    TC-TE

    70

    FSM6H-70-L/P-2GX24q=6

    FSM8H-70-L/P-2GX24q=6

     

    70

    93,0 %

    90,9 %

    85,4 %

     

     

    TC-TE

    60

    FSM6H-60-L/P-2G8=1

     

    63

    92,3 %

    90,0 %

    84,0 %

     

     

    TC-TE

    62

    FSM8H-62-L/P-2G8=2

     

    62

    92,2 %

    89,9 %

    83,8 %

     

     

    TC-TE

    82

    FSM8H-82-L/P-2G8=2

     

    82

    92,4 %

    90,1 %

    83,7 %

     

     

    TC-TE

    85

    FSM6H-85-L/P-2G8=1

     

    87

    92,8 %

    90,6 %

    84,5 %

     

     

    TC-TE

    120

    FSM6H-120-L/P-2G8=1

    FSM8H-120-L/P-2G8=1

     

    122

    92,6 %

    90,4 %

    84,7 %

     

     

    TC-DD

    55

    FSSH-55-L/P-GR10q

     

    55

    92,4 %

    90,2 %

    84,6 %

     

     

    Droselēm bez apgaismojuma regulatora, par kurām 17. tabulā nav datu, atkarībā no to energoefektivitātes EEI nosaka saskaņā ar 18. tabulu.

    18.   tabula

    Energoefektivitātes indeksa prasības luminiscences lampu droselēm bez apgaismojuma regulatora, par kurām 17. tabulā nav datu

    ηdroseles

    Energoefektivitātes indekss

    ≥ 0,94 * EBbFL

    A3

    ≥ EBbFL

    A2

    ≥ 1 – 0,75*(1 – EBbFL)

    A2 BAT

    kur EBbFL ir definēta II pielikuma 3. iedaļas g) punktā.

    Turklāt droselēm ar apgaismojuma regulatoru atkarībā no tā, kādā klasē drosele tiktu klasificēta, kad tā darbojas pie 100 % gaismas plūsmas, EEI nosaka saskaņā ar 19. tabulu.

    19.   tabula

    Energoefektivitātes indeksa prasības luminiscences lampu droselēm ar apgaismojuma regulatoru

    Klase, kurai atbilst pie 100 % gaismas atdeves

    Energoefektivitātes indekss droselēm ar apgaismojuma regulatoru

    A3

    A1

    A2

    A1 BAT

    Dažādām jaudām paredzētās droseles jāklasificē pēc zemākās (sliktākās) efektivitātes, vai arī atbilstoša klase jānorāda katrai izmantojamajai lampai.

    B.   Prasības otrajā posmā

    Pēc trijiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampām paredzētajām droselēm jānorāda energoefektivitāte, kuru nosaka saskaņā ar II pielikuma 1. iedaļas d) punktu.

    3.   PRASĪBAS PAR LUMINISCENCES LAMPĀM BEZ IEBŪVĒTAS DROSELES UN AUGSTAS INTENSITĀTES GĀZIZLĀDES LAMPU EKSPLUATĀCIJAI IZMANTOJAMĀM APGAISMES IERĪCĒM

    3.1.   Energoefektivitātes prasības par apgaismes ierīcēm

    A.   Prasības pirmajā posmā

    Pēc viena gada no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Luminiscences lampām bez iebūvētas droseles paredzēto apgaismes iekārtu patērētā jauda nedrīkst pārsniegt tajās iebūvēto droseļu kopējo jaudu, ja normālos ekspluatācijas apstākļos darbojošās lampas nedod gaismu un visi pārējie iespējamie papildu komponenti (tīkla pieslēgums, sensori u. c.) ir atvienoti. Ja tos nav iespējams atvienot, jāmēra to patērētā jauda, kas jāatņem no rezultāta.

    B.   Prasības otrajā posmā

    Pēc trijiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

     

    Apgaismes iekārtām, kuras izmanto luminiscences lampām bez iebūvētas droseles un augstas intensitātes gāzizlādes lampām, jābūt saderīgām ar droselēm, kuras atbilst trešajam posmam noteiktajām prasībām, izņemot apgaismes iekārtas ar aizsardzības klasi vismaz IP4X.

     

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampām paredzēto apgaismes iekārtu patērētā jauda nedrīkst pārsniegt tajās iebūvēto droseļu kopējo jaudu, ja normālos ekspluatācijas apstākļos darbojošās lampas nedod gaismu un visi pārējie iespējamie papildu komponenti (tīkla pieslēgums, sensori u. c.) ir atvienoti. Ja tos nav iespējams atvienot, jāmēra to patērētā jauda, kas jāatņem no rezultāta.

    C.   Prasības trešajā posmā

    Pēc astoņiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Visām apgaismes iekārtām, kuras izmanto luminiscences lampām bez iebūvētas droseles un augstas intensitātes gāzizlādes lampām, jābūt saderīgām ar droselēm, kuras atbilst trešajam posmam noteiktajām prasībām.

    3.2.   Produkta informācijas prasības par apgaismes iekārtām

    A.   Prasības pirmajā posmā

    Pēc 18 mēnešiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Ražotājiem brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, jāsniedz vismaz turpmāk minētā informācija par viņu ražojuma apgaismes iekārtu visiem modeļiem, kas paredzētas luminiscences lampām bez iebūvētas droseles, kuru kopējā gaismas plūsma ir lielāka par 2 000 lm. Šai informācijai jābūt iekļautai arī tehniskajā dokumentācijā, ko sagatavo atbilstības novērtēšanai saskaņā ar Direktīvas 2005/32/EK 8. pantu:

    a)

    ja apgaismes iekārtu laiž tirgū kopā ar iebūvētu droseli, pēc droseles ražotāja datiem jāsniedz informācija par droseles energoefektivitāti saskaņā ar III pielikuma 2.2. iedaļu;

    b)

    ja apgaismes iekārtu laiž tirgū kopā ar lampu, pēc lampas ražotāja datiem jāsniedz informācija par lampas gaismas atdevi (lm/W);

    c)

    ja droseli vai lampu nelaiž tirgū kopā ar apgaismes iekārtu, jānorāda ar to saderīgo lampu vai droseļu tipi, izmantojot to ražotāju katalogos lietotās norādes (piemēram, lampas ILCOS kodu);

    d)

    apkopes un remonta instrukcijas, lai nodrošinātu, ka apgaismes iekārta tiktāl, cik tas ir iespējams, visā ekspluatācijas laikā saglabātu tās sākotnējo kvalitāti;

    e)

    norādījumi par demontāžu un izjaukšanu.

    B.   Prasības otrajā posmā

    Pēc trijiem gadiem no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.

    Pirmajam posmam noteiktās prasības par informācijas sniegšanu attiecas arī uz apgaismes iekārtām, kurās izmanto augstas intensitātes gāzizlādes lampas, kuru kopējā gaismas plūsma ir lielāka par 2 000 lm. Turklāt par visām apgaismes iekārtām, kas paredzētas augstas intensitātes gāzizlādes lampām, jānorāda, ka tās paredzētas caurspīdīgām lampām II pielikumā noteiktajā nozīmē un/vai lampām ar pārklājumu.


    IV PIELIKUMS

    Tirgus uzraudzībai izmantojamā verifikācijas procedūra

    Veicot Direktīvas 2005/32/EK 3. panta 2. punktā minētās tirgus uzraudzības pārbaudes, attiecībā uz III pielikumā noteiktajām prasībām dalībvalstu iestādēm jāizmanto turpmāk noteiktā verificēšanas procedūra.

    Lampām

    Dalībvalstu iestādēm jātestē viena modeļa tā paša ražotāja lampu paraugs, kas sastāv vismaz no divdesmit lampām, kuras paraugā iekļautas pēc gadījuma izlases principa.

    Uzskata, ka paraugs atbilst šīs regulas III pielikuma 1. daļā noteiktajām attiecīgajām prasībām, ja paraugam noteikto vidējo vērtību atšķirības no pieļaujamajām vērtībām, robežvērtībām vai deklarētajām vērtībām atšķiras ne vairāk par 10 %.

    Pretējā gadījumā konkrētais modelis uzskatāms par prasībām neatbilstošu.

    Droselēm un apgaismes iekārtām

    Dalībvalstu iestādēm jātestē viena atsevišķa vienība.

    Uzskata, ka paraugs atbilst šīs regulas III pielikuma 2. un 3. daļā noteiktajām attiecīgajām prasībām, ja testēšanas rezultāti nepārsniedz pieļaujamās vērtības.

    Ja tā nav, papildus jātestē vēl trīs vienības. Uzskata, ka modelis atbilst šajā regulā noteiktajām prasībām, ja šo triju vienību testēšanas rezultātu vidējās vērtības nepārsniedz pieļaujamās vērtības.

    Pretējā gadījumā konkrētais modelis uzskatāms par prasībām neatbilstošu.


    V PIELIKUMS

    Indikatīvie kritēriji produktiem luminiscences un augstas intensitātes gāzizlādes lampu apgaismojumam

    (informācijai)

    Laikā, kad regula tiek pieņemta, labākās tirgū pieejamās tehnoloģijas attiecīgajiem produktiem ir šādas.

    1.   Lampu gaismas atdeve un ilgmūžība

    Viencokola un divcokolu luminiscences lampām indikatīvie kritēriji ir augstākās vērtības, kas norādītas tabulās III pielikuma 1.1. un 1.2 iedaļā.

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampas

    Metālu halogenīdu lampas (caurspīdīgas un matētas):

    20.   tabula

    Indikatīvas aprēķinātās gaismas atdeves vērtības un raksturlielumi metālu halogenīdu lampām (indikatīvo kritēriju līmenis)

     

    Ra ≥ 80

    80 > Ra ≥ 60

    Lampas nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W)

    W ≤ 55

    ≥ 80

    ≥ 95

    55 < W ≤ 75

    ≥ 90

    ≥ 113

    75 < W ≤ 105

    ≥ 90

    ≥ 116

    105 < W ≤ 155

    ≥ 98

    ≥ 117

    155 < W ≤ 255

    ≥ 105

     

    255 < W ≤ 405

    ≥ 105

     


    Darbības ilgums stundās

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients

    Lampas ilgizturības koeficients

    12 000

    > 0,80

    > 0,80

    Augstspiediena nātrija lampas (caurspīdīgas un matētas):

    21.   tabula

    Indikatīvas aprēķinātās gaismas atdeves vērtības un raksturlielumi augstspiediena nātrija lampām (indikatīvo kritēriju līmenis)

    Lampas nominālā jauda (W)

    Aprēķinātā gaismas atdeve (lm/W)

    W ≤ 55

    ≥ 88

    55 < W ≤ 75

    ≥ 91

    75 < W ≤ 105

    ≥ 107

    105 < W ≤ 155

    ≥ 110

    155 < W ≤ 255

    ≥ 128

    255 < W ≤ 405

    ≥ 138


    Darbības ilgums stundās

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients

    Lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficients

    16 000

    > 0,94

    > 0,92

    2.   Lampas dzīvsudraba saturs

    Energoefektīvajās luminiscences lampās ar viszemāko dzīvsudraba saturu drīkst būt ne vairāk par 1,4 mg dzīvsudraba, un energoefektīvajās augstas intensitātes gāzizlādes lampās ar viszemāko dzīvsudraba saturu drīkst būt ne vairāk par 12 mg dzīvsudraba.

    3.   Droseļu raksturlielumi

    Lietojumos ar apgaismojuma regulatoru indikatīvie kritēriji ir šādi.

    Luminiscences lampu droseles ar apgaismojuma bezpakāpju regulēšanu līdz 10 % gaismas plūsmas, kuru energoefektivitātes indekss ir A1 BAT.

    Droselēm, kas paredzētas augstas intensitātes gāzizlādes lampām ar apgaismojuma regulēšanu līdz 40 % lampas gaismas plūsmas, efektivitāte ir 0,9 (labākais aprakstītais rezultāts, regulēšanas faktiskās iespējas var būt atkarīgas no konkrētā augstas intensitātes gāzizlādes lampas tipa, kuru izmanto kopā ar droseli).

    4.   Produkta informācija par apgaismes ķermeni

    Ražotājiem brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, III pielikuma 3.2. iedaļā paredzētajai informācijai papildus jāsniedz šāda informācija par produktu:

    apgaismes iekārtas plūsmas CEN kods vai pilnīga fotometriskā dokumentācija.


    VI PIELIKUMS

    Indikatīvie kritēriji produktiem, ko uzstāda biroju apgaismojumam

    (informācijai)

    Laikā, kad regula tiek pieņemta, labākās tirgū pieejamās tehnoloģijas attiecīgajiem produktiem ir šādas.

    1.   KRITĒRIJI LAMPĀM

    1.1.   Lampu raksturlielumi

    Lampu efektivitātei jāatbilst V pielikumā noteiktajiem parametriem.

    Šīm lampām jābūt ar šādām 22. tabulā norādītajām gaismas plūsmas stabilitātes koeficienta (LLMF) un lampas ilgizturības koeficienta (LSF) vērtībām.

    22.   tabula

    Indikatīvās LLMF un LSF vērtības biroju apgaismojumam izmantojamām lampām (indikatīvo kritēriju līmenis)

    Darbības ilgums stundās

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    LLMF

    0,97

    0,93

    0,90

    0,90

    LSF

    0,99

    0,99

    0,98

    0,93

    Tam papildus šīm lampām jābūt apgaismojuma regulēšanai līdz 10 % un mazāk no lampas gaismas plūsmas.

    1.2.   Produkta informācija par lampām

    Brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, ražotājiem par lampām jāsniedz šāda informācija:

    attiecīgā informācija saskaņā ar III pielikuma 1.3. iedaļu.

    2.   KRITĒRIJI GAISMAS AVOTU VADĪBAS IERĪCĒM

    2.1.   Gaismas avotu vadības ierīču raksturlielumi

    Luminiscences lampu droselēm energoefektivitātes indekss saskaņā ar III pielikuma 2.2. iedaļu ir A1 (BAT), un tās ir ar apgaismojuma regulēšanu.

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampu droseļu efektivitāte ir 88 % (lampas ar jaudu ≤ 100 W), pārējām 90 %, un ir ar apgaismojuma regulēšanu, ja ar vienu droseli darbināmo lampu kopējā jauda ir lielāka par 50 W.

    Visu pārējo gaismas avotu vadības ierīču efektivitāte ir 88 % (lampas ar jaudu ≤ 100 W), pārējām 90 %, to nosakot pēc attiecīgajām standarta mērīšanas metodēm, un lampām ar kopējo ieejas jaudu virs 55 W ir ar apgaismojuma regulēšanu.

    2.2.   Produkta informācija par gaismas avotu vadības ierīcēm

    Brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, ražotājiem par gaismas avotu vadības ierīcēm jāsniedz šāda informācija:

    informācija par droseles vai attiecīgā tipa gaismas avota vadības ierīces efektivitāti.

    3.   APGAISMES IEKĀRTU KRITĒRIJI

    3.1.   Apgaismes iekārtu raksturlielumi

    Apgaismes iekārtām parastos birojiem raksturīga piesārņojuma apstākļos pie četru gadu tīrīšanas cikla apgaismes iekārtu stabilitātes koeficients LMF > 0,95.

    Luminiscences lampu un augstas intensitātes gāzizlādes lampām paredzētajām apgaismes iekārtām jābūt saderīgām vismaz ar viena tipa lampām, kuras atbilst V pielikumā noteiktajiem kritērijiem.

    Turklāt šīm apgaismes iekārtām jābūt saderīgām ar apgaismojuma regulēšanas sistēmām, kurām ir šādas funkcijas:

    subjektu klātbūtnes detektors,

    no apgaismojuma (dienasgaismas un/vai telpas atstarošanas izmaiņām) atkarīga gaismas plūsmas regulēšana,

    apgaismojuma regulēšana atbilstoši konkrētajai apgaismošanas vajadzībai (darba dienas laikā vai ilgākā laikā vai sakarā ar funkciju maiņu),

    apgaismojuma regulēšana, lai kompensētu apgaismes iekārtas piesārņojumu, lampas gaismas plūsmas samazināšanos tās ekspluatācijas laikā, kā arī gaismas atdevi pēc lampas nomaiņas.

    Šādu saderību var arī nodrošināt, pašās apgaismes iekārtās iebūvējot attiecīgus komponentus.

    Šāda saderība vai funkcijas, kuras nodrošina iebūvētie komponenti, jānorāda produkta dokumentācijā par apgaismes iekārtu.

    3.2.   Produkta informācija par apgaismes iekārtām

    Brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, ražotājiem par visām apgaismes iekārtām jāsniedz šāda informācija:

    attiecīgā informācija saskaņā ar III pielikuma 3.2. iedaļu un V pielikumu.

    Papildus iepriekšminētajai informācijai par visām apgaismes iekārtām ar vaļējām neaizsargātām lampām un bez optiskām ierīcēm jānorāda apgaismes iekārtu stabilitātes koeficients, ja vajadzīgs, norādot tīrīšanas instrukcijas līdz četriem gadiem, izmantojot apmēram šāda veida tabulu:

    23.   tabula

    Indikatīvās apgaismes iekārtu stabilitātes koeficienta vērtības (indikatīvo kritēriju līmenis)

    LMF vērtības

    Vide

    Tīrīšanas periodiskums gados

    1,0

    1,5

    2,0

    2,5

    3,0

    3,5

    4,0

    Ļoti tīra

     

     

     

     

     

     

     

    Tīra

     

     

     

     

     

     

     

    Normāla (nav obligāti)

     

     

     

     

     

     

     

    Netīra (nav obligāti)

     

     

     

     

     

     

     

    Tabulai pievieno paskaidrojumu ar piezīmi, ka tajā norādītie dati ir tikai orientējoši un konkrētajai apgaismes iekārtai tie var neatbilst faktiski sasniedzamajām vērtībām.

    Par tādiem virzienvērstas gaismas avotiem kā lampām ar reflektoru vai gaismas emisijas diodēm (LED) paredzētajām apgaismes iekārtām norāda informāciju, kas attiecas tikai uz tām, piemēram, nevis vienkārši LMF, bet gan LLMF × LMF.


    VII PIELIKUMS

    Indikatīvie kritēriji produktiem, ko uzstāda ielu apgaismojumam

    (informācijai)

    Laikā, kad regula tiek pieņemta, labākās tirgū pieejamās tehnoloģijas attiecīgajiem produktiem ir šādas.

    1.   KRITĒRIJI LAMPĀM

    1.1.   Lampu raksturlielumi

    Lampu efektivitātei jāatbilst V pielikumā noteiktajiem parametriem.

    Šīm lampām jābūt ar šādām 24. tabulā norādītajām gaismas plūsmas stabilitātes koeficienta (LLMF) un lampas ilgizturības koeficienta (LSF) vērtībām.

    24.   tabula

    Indikatīvās LLMF un LSF vērtības ielu apgaismojumam izmantojamām lampām (indikatīvo kritēriju līmenis)

    Darbības ilgums stundās

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    LLMF

    0,98

    0,97

    0,95

    0,92

    LSF

    0,99

    0,98

    0,95

    0,92

    Turklāt, ja lampas aprēķinātā gaismas plūsma ir lielāka par 9 000 lm, šīm lampām jābūt apgaismojuma regulēšanai vismaz līdz 50 % no lampas gaismas plūsmas.

    1.2.   Produkta informācija par lampām

    Brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, ražotājiem par lampām jāsniedz šāda informācija:

    attiecīgā informācija saskaņā ar III pielikuma 1.3. iedaļu.

    2.   KRITĒRIJI GAISMAS AVOTU VADĪBAS IERĪCĒM

    2.1.   Gaismas avotu vadības ierīču raksturlielumi

    Luminiscences lampu droselēm energoefektivitātes indekss saskaņā ar III pielikuma 2.2. iedaļu ir A1 BAT, un tās ir ar apgaismojuma regulēšanu.

    Augstas intensitātes gāzizlādes lampu droseļu efektivitāte, kas noteikta saskaņā ar II pielikumu, ir lielāka par 87 % (lampas ar jaudu ≤ 100 W), pārējām lielāka par 89 %, un ir ar apgaismojuma regulēšanu, ja ar vienu droseli darbināmo lampu kopējā jauda ir lielāka par 55 W.

    Visu pārējo gaismas avotu vadības ierīču efektivitātei ir jābūt lielākai par 87 % (lampas ar jaudu ≤ 100 W), pārējām lielākai par 89 %, to nosakot pēc attiecīgajām standarta mērīšanas metodēm, un lampām ar kopējo ieejas jaudu virs 55 W ir ar apgaismojuma regulēšanu.

    2.2.   Produkta informācija par gaismas avotu vadības ierīcēm

    Brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, ražotājiem par gaismas avotu vadības ierīcēm jāsniedz šāda informācija:

    informācija par droseles vai attiecīgā tipa gaismas avota vadības ierīces efektivitāti.

    3.   APGAISMES IEKĀRTU KRITĒRIJI

    3.1.   Apgaismes iekārtu raksturlielumi

    Apgaismes iekārtām jābūt optiskai sistēmai ar šādu aizsardzības klasi:

    IP65 – ME1 līdz ME6 un MEW1 līdz MEW6 klases ceļiem,

    IP5x – CE0 līdz CE5, S1 līdz S6, ES, EV un A klases ceļiem.

    Tai gaismas daļai, kura no optimāli uzstādītas apgaismes iekārtas izplatās augstāk par horizontu, jābūt ne lielākai par:

    25.   tabula

    Indikatīvās maksimālās augšupvērstās gaismas plūsmas daļas (ULOR) vērtības ielu apgaismes iekārtām atkarībā no ceļa klases (indikatīvo kritēriju līmenis)

    Uz ME1 līdz ME6 un MEW1 līdz MEW6 klases ceļiem, visām gaismas plūsmas vērtībām

    3 %

    Uz CE0 līdz CE5, S1 līdz S6, ES, EV un A klases ceļiem:

     

    12 000 lm ≤ gaismas avots

    5 %

    8 500 lm ≤ gaismas avots < 12 000 lm

    10 %

    3 300 lm ≤ gaismas avots < 8 500 lm

    15 %

    gaismas avots < 3 300 lm

    20 %

    Teritorijās, kurās gaismas piesārņojums ir nevēlams, gaismas daļa, kas izplatās augstāk par horizontu, uz visu kategoriju ceļiem pie visām gaismas plūsmas vērtībām nedrīkst būt lielāka par 1 %.

    Apgaismes iekārtu konstrukcijai jābūt tādai, kas maksimāli novērš traucējošo gaismu. Tomēr visi apgaismes iekārtas konstrukcijas uzlabojumi, kas vērsti uz traucējošās gaismas starojuma samazināšanu, nedrīkst pasliktināt kopējo energoefektivitāti ierīcei, kurai tā paredzēta.

    Luminiscences lampu un augstas intensitātes gāzizlādes lampām paredzētajām apgaismes iekārtām jābūt saderīgām vismaz ar viena tipa lampām, kuras atbilst V pielikumā noteiktajiem kritērijiem.

    Apgaismes iekārtām jābūt saderīgām ar ierīcēm, kas aprīkotas ar atbilstošām apgaismojuma un regulēšanas sistēmām, kuras reaģē uz dabīgā apgaismojuma, satiksmes un laika apstākļiem, kā arī jākompensē virsmas atstarošanas izmaiņas laikā, ņemot vērā ierīces sākotnējos izmērus un pamatojoties uz lampas gaismas plūsmas stabilitātes koeficientu.

    3.2.   Produkta informācija par apgaismes iekārtām

    Brīvpiekļuves tīmekļa vietnē un citādos veidos, kurus tie uzskata par piemērotiem, ražotājiem par attiecīgajiem modeļiem jāsniedz šāda informācija:

    a)

    attiecīgā informācija saskaņā ar III pielikuma 3.2. iedaļu un V pielikumu;

    b)

    tabulas veidā izmantošanas koeficienta vērtības norādītajai ceļa klasei ceļa standartapstākļos. Tabulā jānorāda izmantošanas koeficienta vērtības ar augstāko energoefektivitāti dažādiem ceļa platumiem, apgaismojuma stabu augstumiem, maksimālajiem attālumiem starp stabiem, apgaismes iekārtu slīpumiem un pārkarēm, kas atbilst konkrētajai ceļu klasei un apgaismes iekārtas konstrukcijai;

    c)

    norādījumi par uzstādīšanu izmantošanas koeficienta optimizācijai;

    d)

    papildu ieteikumi par traucējošās gaismas samazināšanu (ja tā nav pretrunā ar izmantošanas koeficienta optimizāciju un drošību);

    e)

    par visām apgaismes iekārtām ar vaļējām neaizsargātām lampām un bez optiskām ierīcēm jānorāda apgaismes iekārtu stabilitātes koeficients (LMF), izmantojot apmēram šāda veida tabulu:

    26.   tabula

    Indikatīvās apgaismes iekārtu stabilitātes koeficienta vērtības (indikatīvo kritēriju līmenis)

    LMF vērtības

    Piesārņojuma kategorija

    Iedarbības ilgums gados

    1,0

    1,5

    2,0

    2,5

    3,0

    3,5

    4,0

    Augsts

     

     

     

     

     

     

     

    Vidējs

     

     

     

     

     

     

     

    Zems

     

     

     

     

     

     

     

    Par tādiem virzienvērstas gaismas avotiem kā lampām ar reflektoru vai gaismas emisijas diodēm (LED) paredzētajām apgaismes iekārtām norāda informāciju, kas attiecas tikai uz tām, piemēram, nevis vienkārši LMF, bet gan LLMF × LMF.


    Top