Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0344

    2005/344/EK: Komisijas Lēmums (2005. gada 23. marts), ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem (izziņots ar dokumenta numuru K(2005) 1028)Dokuments attiecas uz EEZ

    OV L 115, 4.5.2005, p. 42–68 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/06/2011; Atcelts ar 32011D0383

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/344/oj

    4.5.2005   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 115/42


    KOMISIJAS LĒMUMS

    (2005. gada 23. marts),

    ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem

    (izziņots ar dokumenta numuru K(2005) 1028)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    (2005/344/EK)

    EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā 2000. gada 17. jūlija Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1980/2000 par pārskatīto ekoetiķetes (ekomarķējuma) piešķiršanas programmu (1), un jo īpaši tās 6. panta 1. punkta otro apakšpunktu,

    pēc apspriešanās ar Eiropas Savienības Ekomarķējuma komiteju,

    tā kā:

    (1)

    Atbilstoši Regulai (EK) Nr. 1980/2000 Kopienas ekomarķējumu var piešķirt ražojumam, kam ir īpašības, kuru dēļ tas var būtiski uzlabot galvenos vides aspektus.

    (2)

    Regulā (EK) Nr. 1980/2000 paredzēts, ka atbilstoši ražojumu grupām jānosaka īpaši ekomarķējuma kritēriji, pamatojoties uz Eiropas Savienības Ekomarķējuma komitejas izstrādātajiem kritērijiem.

    (3)

    Tajā arī paredzēts ekomarķējuma kritērijus, kā arī ar tiem saistītās vērtēšanas un pārbaudes prasības pārskatīt laikus pirms katrai ražojumu grupai noteikto kritēriju spēkā esamības termiņa beigām.

    (4)

    Lai ņemtu vērā zinātnisko un tirgus attīstību, ir lietderīgi pārskatīt Komisijas 2001. gada 27. jūnija Lēmumu 2001/523/EK, ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem (2).

    (5)

    Turklāt, lai precizētu tīrīšanas līdzekļus logu ikdienas tīrīšanai, ko uzskata par universāliem tīrīšanas līdzekļiem, nevis līdzekļiem, kas ir paredzēti īpašai izmantošanai tīrīšanā, ir nepieciešams grozīt šajā lēmumā noteikto ražojumu grupas definīciju.

    (6)

    Tāpēc skaidrības labad Lēmums 2001/523/EK ir jāaizstāj.

    (7)

    Pārskatītajiem ekoloģiskajiem kritērijiem ir jābūt spēkā četrus gadus.

    (8)

    Tāpēc pieteikuma iesniedzējiem, kuru ražojumiem pirms šā lēmuma paziņošanas datuma ir bijis piešķirts ekomarķējums vai kuri ir iesnieguši pieteikumu ekomarķējuma saņemšanai pirms šā datuma, ir piešķirams pārejas periods, ne ilgāks par divpadsmit mēnešiem, lai viņiem pietiktu laika minētos ražojumus pielāgot tā, lai tie atbilstu pārskatītajiem kritērijiem un prasībām.

    (9)

    Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota atbilstoši Regulas (EK) Nr. 1980/2000 17. pantam,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Ražojumu grupu “universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi” iedala šādās divās apakšgrupās:

    a)

    universālie tīrīšanas līdzekļi: mazgāšanas līdzekļi, kas paredzēti grīdu, sienu, griestu, logu un citu fiksētu virsmu ikdienas tīrīšanai un kas pirms lietošanas tiek izšķīdināti vai atšķaidīti ūdenī. Universālo tīrīšanas līdzekļu ūdens saturam ir jābūt ≤ 90 masas %;

    b)

    logu tīrīšanas līdzekļi: īpaši universālie tīrīšanas līdzekļi, kas ir paredzēti logu ikdienas tīrīšanai un kas pirms lietošanas ir vai nu atšķaidīti ūdenī vai arī tiek lietoti neatšķaidītā veidā. Visu logu tīrīšanas līdzekļu ūdens saturam ir jābūt ≤ 95 masas %;

    c)

    sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi: mazgāšanas līdzekļi, kas paredzēti netīrumu un/vai nogulšņu aizvadīšanai, arī beržot, sanitārajās labierīcībās, piemēram, veļas mazgātavās, vannas istabās, dušās, tualetēs un virtuvēs. Visu sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļu ūdens saturam ir jābūt ≤ 90 masas %.

    Pirmā punkta c) punktā minētajā apakšgrupā neiekļauj šādus ražojumus:

    a)

    ražojumi, ko automātiski lieto, noskalojot tualeti, piemēram, “pašdozējošie izstrādājumi”, tostarp tualetes bloki;

    b)

    izstrādājumi, ko lieto tualetes rezervuārā;

    c)

    ražojumi, kuriem nav citas tīrošas iedarbības, kā vien kalcija karbonāta (kaļķakmens nogulšņu) aizvadīšana;

    d)

    dezinficējošie līdzekļi.

    Īpašiem tīrīšanas mērķiem paredzēti ražojumi, piemēram, plīts tīrīšanas līdzekļi, grīdu kodināšanas līdzekļi, grīdu vaski, kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekļi utt. šajā ražojumu grupā nav iekļauti.

    Ražojumu grupa attiecas uz ražojumiem, kas ir paredzēti gan lietošanai mājas apstākļos, gan arī profesionālai izmantošanai.

    2. pants

    Lai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 piešķirtu Kopienas ekomarķējumu, tiem jāietilpst ražojumu grupā “universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi” un jāatbilst šā lēmuma pielikumā izklāstītajiem ekoloģiskajiem kritērijiem.

    3. pants

    Ražojumu grupas “universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi” ekoloģiskie kritēriji, kā arī saistītās novērtēšanas un pārbaudes prasības ir spēkā līdz 2008. gada 31. decembrim.

    4. pants

    Administratīviem mērķiem ražojumu grupai “universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi” piešķir kodu 020.

    5. pants

    Lēmumu 2001/523/EK atceļ.

    6. pants

    Ekomarķējumus, kas ir piešķirti pirms šā lēmuma paziņošanas datuma, saistībā ražojumiem, kas ietilpst ražojumu grupā “universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi”, drīkst izmantot līdz 2006. gada 31. martam.

    Ražojumu grupai “universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi” piederīgajiem izstrādājumiem, par kuriem pirms šā lēmuma paziņošanas datuma iesniegti pieteikumi ekomarķējuma saņemšanai, ekomarķējumu var piešķirt saskaņā ar Lēmumu 2001/523/EK. Šādos gadījumos marķējumu drīkst izmantot līdz 2006. gada 31. martam.

    7. pants

    Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

    Briselē, 2005. gada 23. martā

    Komisijas vārdā —

    Komisijas loceklis

    Stavros DIMAS


    (1)  OV L 237, 21.9.2000., 1. lpp.

    (2)  OV L 189, 11.7.2001., 25. lpp.


    PIELIKUMS

    SISTĒMA

    Lai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem (turpmāk tekstā “ražojums”) piešķirtu ekomarķējumu, tiem jāietilpst ražojumu grupā, kas definēta 1. pantā, un jāatbilst šā pielikuma kritērijiem.

    Kritēriju mērķi

    Šo kritēriju mērķis ir veicināt:

    ietekmes uz vidi samazināšanu, ierobežojot kaitīgo sastāvdaļu daudzumu, samazinot lietoto mazgāšanas līdzekļu daudzumu un samazinot iepakojuma atkritumus,

    ar bīstamu vielu izmantošanu saistīto risku videi un cilvēka veselībai samazināšanu vai izvairīšanos no tiem,

    informāciju, kas dod patērētājam iespēju lietot ražojumu efektīvi, līdz minimumam samazinot ietekmi uz vidi.

    Kritēriji ir noteikti līmeņos, kas veicina to, ka tiek marķēti universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi, kam ir maza ietekme uz vidi.

    Novērtēšanas un pārbaudes prasības

    Konkrētas novērtēšanas un pārbaudes prasības norādītas katram kritērijam atsevišķi.

    Piemērotos gadījumos var izmantot citas testēšanas metodes, ja tās par līdzvērtīgām katram kritērijam norādītajām atzīst kompetentā iestāde, kura izvērtē pieteikumu.

    Ja ir iespējams, testēšanu veic laboratorijas, kas atbilst vispārējām EN ISO 17025 vai līdzvērtīgām prasībām.

    Ja testēšana nav minēta vai ir minēta, ka tā tiek izmantota pārbaudē vai novērošanā, kompetentās iestādes atbilstoši paļaujas uz pieteikuma iesniedzēja un/vai neatkarīgu pārbaužu dokumentāciju un deklarācijām.

    Attiecīgā gadījumā kompetentās iestādes var pieprasīt apliecinošu dokumentāciju un veikt neatkarīgas pārbaudes.

    Gadījumos, kad pieteikuma iesniedzējam jāiesniedz deklarācijas, dokumentācija, analīžu rezultāti vai citas liecības par kritēriju ievērošanu, pieņem, ka to izcelsme var būt attiecīgi no paša pieteikuma iesniedzēja un/vai tā piegādātāja(—iem) un/vai to piegādātāja(—iem) u.c.

    Ja ir minētas sastāvdaļas, ar tām saprot arī vielas un preparātus.

    Pielikuma I papildinājumā ir iekļauta jaunā pārskatītā mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļu datubāze (MLSD saraksts), 2004. gada 30. jūnija versija, kurā ir dati par visplašāk lietotajām mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļām. Pēc MLSD saraksta A daļas datiem aprēķina kritisko atšķaidīšanas tilpumu attiecībā uz toksiskumu (KATtoks) un novērtē virsmas aktīvo vielu bioloģiskās noārdīšanās spēju.

    Attiecīgos gadījumos pieteikuma iesniedzējs var izmantot mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļu datubāzes vēlākās versijas, tiklīdz tās kļūst pieejamas.

    Attiecībā uz sastāvdaļām, kas nav iekļautas MLSD saraksta A daļā, pieteikuma iesniedzējs uz savu atbildību piemēro procedūras, kuras ir aprakstītas I papildinājuma B daļā.

    Attiecībā uz sastāvdaļām, kas nav minētas MLSD sarakstā, pieteikuma iesniedzējs, lai nodrošinātu nepieciešamo dokumentāciju par anaerobās noārdīšanās spēju, var izmantot II papildinājumā aprakstīto pieeju.

    Kompetentajām iestādēm, izskatot pieteikumus un uzraugot atbilstību šajā pielikumā noteiktajiem kritērijiem, ir ieteicams ņemt vērā atzītu vides vadības sistēmu īstenošanu, piemēram, EMAS vai ISO 14001. (Piezīme: šādas vadības sistēmas īstenošana nav obligāta.)

    FUNKCIONĀLĀ VIENĪBA

    Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem funkcionālā vienība (ko izmanto turpmāk noteiktajos kritērijos) ir ražotāja ieteiktā deva gramos uz 1 litru putu šķīduma (mazgāšanas ūdens).

    Logu un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem funkcionālā vienība nav definēta (turpmāk noteiktos attiecīgos kritērijus aprēķina uz 100 gramiem ražojuma).

    EKOLOĢISKIE KRITĒRIJI

    1.   Toksiskums attiecībā uz ūdens organismiem

    Katras sastāvdaļas i kritisko atšķaidīšanas tilpumu attiecībā uz toksiskumu (KATtoks) aprēķina, izmantojot šādu vienādību:

    Image

    kur svars (i) ir sastāvdaļas svars uz funkcionālo vienību (universālajiem tīrīšanas līdzekļiem) vai uz 100 g ražojuma (sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem). NK (i) ir noārdīšanās koeficients un TK hroniskais (i) ir sastāvdaļas toksiskuma koeficients (miligrami/litrā).

    NK un TK hroniskā vērtības ir norādītas mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļu datubāzes A daļā (MLSD saraksta A daļā). Ja attiecīgā sastāvdaļa nav iekļauta MLSD saraksta A daļā, pieteikuma iesniedzējs nosaka attiecīgās vērtības pēc MSDL saraksta B daļā (I papildinājums) aprakstītās metodes. KATtoks aprēķina, summējot visu tā sastāvdaļu KATtoks.

    Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem ražojuma KATtoks nav lielāks par 20 000 l uz funkcionālo vienību.

    Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem ražojuma KATtoks nav lielāks par 100 000 l uz 100 g ražojuma.

    Logu tīrīšanas līdzekļiem ražojuma KATtoks nav lielāks par 5 000 l uz 100 g ražojuma.

    Novērtēšana un pārbaude: informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar KATtoks aprēķinu datiem, kura norādīta atbilstība minētajam kritērijam.

    2.   Virsmas aktīvo vielu bionoārdīšanās spēja

    a)   Vieglas bionoārdīšanās spēja (aerobos apstākļos)

    Visas mazgāšanas līdzekļa sastāvā esošās virsmas aktīvās vielas ir bioloģiski viegli noārdāmas.

    Novērtēšana un pārbaude: kompetentajai iestādei iesniedz informāciju, kurā precīzi norādīts mazgāšanas līdzekļa sastāvs, kā arī visu sastāvdaļu funkciju apraksts. MLSD saraksta A daļā (I papildinājums) norādīts, vai konkrētā virsmas aktīvā viela aerobos apstākļos bioloģiski noārdās vai ne (virsmas aktīvās vielas, pie kurām attiecīgajā ailē ir ieraksts “R”, viegli bioloģiski noārdās). Par virsmas aktīvām vielām, kas nav iekļautas MLSD saraksta A daļā, iesniedz attiecīgo informāciju no literatūras vai citiem avotiem vai atbilstīgus testu rezultātus, kas apliecina, ka attiecīgajām vielām piemīt bioloģiskās noārdīšanās spēja aerobos apstākļos. Vieglas bionoārdīšanās spējas testi ir norādīti Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 31. marta Regulā Nr. 648/2004 par mazgāšanas līdzekļiem (1). Virsmas aktīvās vielas ir uzskatāmas par tādām, kas viegli bioloģiski noārdās, ja bionoārdīšanās spēja (mineralizācija), kas ir noteikta pēc viena no pieciem dotajiem testiem, ir vismaz 60 % 28 dienās. CO2 augšdaļas tests (OECD 310), oglekļa dioksīda (CO2) modificētais Sturm tests (OECD 301B; Direktīvas 67/548/EEK V pielikuma C.4-C daļa), noslēgtas pudeles tests (OECD 301D; Padomes Direktīvas 67/548/EEK (2) V pielikuma C.4-E daļa), manometriska respirometrija (OECD 301F; Direktīvas 67/548/EEK V pielikuma C.4-D daļa), vai MITI (I) tests (OECD 301C; Direktīvas 67/548/EEK V pielikuma C.4-F daļa) vai citi līdzvērtīgi ISO testi. Atkarībā no virsmas aktīvās vielas fiziskajiem raksturlielumiem, var izmantot vienu no dotajiem testiem, lai apstiprinātu vieglas bionoārdīšanās spēju, ja tā 28 dienās ir vismaz 70 %: izšķīdināta organiska oglekļa DOC izgaišanas tests (OECD 301A; Direktīvas 67/548/EEK V pielikuma C.4-A daļa) vai modificēta OECD skrīninga DOC izgaišanas tests (OECD 301E; Direktīvas 67/548/EEK V pielikuma C.4-B daļa), vai līdzvērtīgi ISO testi. Uz izšķīdināta organiskā oglekļa balstītu testu metožu piemērojamība ir pienācīgi jāpamato, jo šīs metodes var dot rezultātus saistībā ar izdalīšanos, bet ne bionoārdīšanās spēju. Bioloģiski viegli noārdāmos testos nevar izmantot sākotnēju piemērošanu. “Desmit dienu loga” principu nepiemēro.

    b)   Anaerobā bionoārdīšanās spēja

    Katrai ražojumā izmantotai virsmas aktīvai vielai ir bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos.

    Novērtēšana un pārbaude: kompetentajai iestādei iesniedz informāciju, kurā precīzi norādīts mazgāšanas līdzekļa sastāvs, kā arī visu sastāvdaļu funkciju apraksts. MLSD saraksta A daļā (I  papildinājums) norādīts, vai konkrētā virsmas aktīvā viela bioloģiski noārdās anaerobos apstākļos vai ne (virsmas aktīvām vielām, par kurām attiecīgajā ailē ir ieraksts “Y”, ir bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos). Par virsmas aktīvām vielām, kas nav iekļautas MLSD saraksta A daļā, iesniedz attiecīgo informāciju no literatūras vai citiem avotiem vai atbilstošo testu rezultātus, kas apliecina, ka attiecīgajām vielām piemīt bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos. Standartmetode bioloģiskās noārdīšanās spējas anaerobos apstākļos noteikšanai ir OECD 311, ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988. gada jūnijs) vai līdzvērtīga testa metode, un prasība attiecībā uz noārdīšanās spēju anaerobos apstākļos ir vismaz 60 %. Lai dokumentētu, ka anaerobos apstākļos bioloģiski noārdās vismaz 60 %, var izmantot arī citas testa metodes, kurās imitē attiecīgos anaerobos apstākļus (II papildinājums).

    3.   Bīstamas vai toksiskas vielas vai preparāti

    a)   Ražojumā kā sastāva daļu vai kā sastāvā iekļauta preparāta daļu neiekļauj šādas sastāvdaļas:

    alkilfeniletoksilāti (AFEO) un to atvasinājumi,

    EDTA (etilēndiamīntetraacetātskābe) un tās sāļi,

    NTA (nitriltriacetāts),

    muskusa nitrosavienojumi un policikliskie muskusa savienojumi, piemēram:

    muskusksilols: 5 — terc — butil — 2,4,6 — trinitro — m—ksilols,

    muskusambreta: 4 — terc — butil — 3—metoksi — 2,6 — dinitrotoluols,

    muskusmoskēns: 1,1,3,3,5 — pentametil — 4,6 — dinitroindāns,

    tibetīnmuskuss: 1 — terc — butil — 3,4,5 — trimetil — 2,6 — dinitrobenzols,

    muskusketons: 4'—terc — butil — 2',6'—dimetil — 3',5'—dinitroacetafenons,

    HHCB — (1,3,4,6,7,8 — heksahidro — 4,6,6,7,80,8 — heksametilciklopenta(g)—2 — benzopirāns),

    AHTN — 6—acetil — 1,1,2,4,4,7 — heksametiltetralīns.

    Novērtēšana un pārbaude: pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju kopā ar sastāvdaļu ražotāju deklarācijām, kurās atbilstoši apstiprināts, ka uzskaitītās vielas mazgāšanas līdzekļa sastāvā nav iekļautas.

    b)   Nedrīkst izmantot četraizvietotos amonija sāļus, kas viegli bioloģiski nenoārdās, vai nu kā sastāva daļu, vai kā sastāvā iekļauta preparāta daļu.

    Novērtēšana un pārbaude: pieteikuma iesniedzējs iesniedz dokumentus, ar kuriem apliecināta izmantoto četraizvietoto amonija sāļu bioloģiskās noārdīšanās spēja.

    c)   Ražojumā, kas ir klasificēts kādā no uzskaitītajiem riska apzīmējumiem vai jebkādā saistītā kombinācijā saskaņā ar Direktīvu 67/548/EEK un tās grozījumiem vai Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 1999/45/EK  (3) un tās grozījumiem, neiekļauj šādas sastāvdaļas (vielas vai preparātus):

     

    R31 (saskarē ar skābi izdala toksisku gāzi),

     

    R40 (ierobežoti pierādījumi par kancerogēnu ietekmi),

     

    R45 (var izraisīt vēzi),

     

    R46 (var radīt pārmantojamu ģenētisku bojājumu),

     

    R49 (ieelpotas var izraisīt vēzi),

     

    R68 (iespējams neatgriezenisku seku risks),

     

    R50-53 (ļoti toksiska ūdens organismiem un var izraisīt ilgstošu negatīvu iedarbību uz ūdens vidi),

     

    R51-53 (toksiska ūdens organismiem un var izraisīt ilgstošu negatīvu iedarbību uz ūdens vidi),

     

    R59 (bīstama ozona slānim),

     

    R60 (var negatīvi ietekmēt auglību),

     

    R61 (var kaitēt nedzimušam bērnam),

     

    R62 (iespējams risks negatīvai ietekmei uz auglību),

     

    R63 (iespējams kaitējuma risks augļa attīstībai),

     

    R64 (var kaitēt zīdaiņiem, ko baro ar krūti).

    Biocīdiem vai nu kā sastāva sastāvdaļai, vai kā jebkāda preparāta sastāvā iekļautajai daļai ir īpašas prasības (sk. turpmāk kritērijus par biocīdiem).

    Iepriekšminētās prasības piemēro ikvienai sastāvdaļai (vielai vai preparātam), kas pārsniedz 0,01 % no gala ražojuma svara. Tas arī iekļauj ikviena preparāta, kas ir izmantots sastāvā, kurš pārsniedz 0,01 % no gala ražojuma svara, ikvienu sastāvdaļu.

    Novērtēšana un pārbaude: par visām sastāvdaļām (gan vielām, gan preparātiem) jāiesniedz materiālu drošības datu eksemplāri. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz ražotāja sagatavotu sastāvdaļu deklarāciju, kurā uzrādīta atbilstība minētajam kritērijam.

    4.   Biocīdi

    a)

    Ražojumā var iekļaut biocīdus tikai, lai ražojumu iekonservētu un tikai šim nolūkam piemērotās devās. Tas neattiecas uz virsmas aktīvām vielām, kurām var būt arī biocīdu īpašības.

    Novērtēšana un pārbaude: iesniedz kopā ar materiālu drošības datu eksemplāriem par visiem pievienotajiem konservantiem, kā arī ar informāciju par to patieso koncentrāciju ražojumā. Konservantu ražotājs vai piegādātājs iesniedz informāciju par devu, kas ir nepieciešama ražojuma iekonservēšanai.

    b)

    Aizliegts uz iepakojuma vai kā citādi apgalvot vai ļaut domāt, ka līdzeklim ir antibakteriāla iedarbība.

    Novērtēšana un pārbaude: teksta un formas, ko izmanto katra veida iepakojumam, un/vai katra atšķirīgā veida iepakojuma paraugu iesniedz kompetentajai iestādei.

    Biocīdi, vai nu kā sastāva daļa, vai ikviena sastāvā iekļautā preparāta daļa, ko izmanto, lai ražojumu iekonservētu, un kas klasificēti ar R50-53 vai R51-53 riska apzīmējumiem saskaņā ar Direktīvu 67/548/EEK un tās grozījumiem vai Direktīvu 1999/45/EK, ir atļauti tomēr tikai tad, ja tie nav potenciāli bioakumulatīvi. Šajā sakarā biocīdu uzskata par potenciāli bioakumulatīvu, ja log Pow (logaritms no sadalījuma koeficienta sistēmā oktanols/ūdens) ≥3,0 (ja vien eksperimentāli noteiktais biokoncentrācijas koeficients nav BKK ≤100).

    Biocīdu koncentrācija gala ražojumā nepārsniedz 1976. gada 27. jūlija Padomes Direktīvā 76/768/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz kosmētikas līdzekļiem (4), un tās turpmākajos grozījumos noteikto maksimālo atļauto koncentrāciju.

    Novērtēšana un pārbaude: visiem biocīdiem jāiesniedz materiālu drošības datu eksemplāri kopā ar dokumentiem par biocīdu koncentrāciju gala ražojumā.

    5.   Krāsvielas

    Visām ražojumā izmantotajām krāsvielām jābūt atļautām ar Direktīvu 76/768/EEK un tās turpmākiem grozījumiem un jābūt atļautām ar Eiropas Parlamenta un Padomes 1994. gada 30. jūnija Direktīvu 94/36/EEK par krāsvielām, kuras lieto pārtikas produktos (5) un tās turpmākiem grozījumiem, vai jāraksturo ar apkārtējās vides īpašībām, kas nesatur klasifikācijas R50-53 vai R51-53 riska apzīmējumus saskaņā ar Direktīvu 67/548/EEK un tās grozījumiem.

    Novērtēšana un pārbaude: deklarāciju par atbilstību katram šim kritērijam kopā ar visu izmantoto krāsvielu pilnu sarakstu iesniedz kompetentajai iestādei.

    6.   Smaržvielas

    a)

    Ražojums nesatur smaržvielas, kuru sastāvā ir muskusa nitrosavienojumi vai policikliskie muskusa savienojumi (kā norādīts 3a. kritērijā).

    b)

    Visām sastāvdaļām, kas pievienotas ražojumam kā smaržvielas, jābūt ražotām atbilstīgi Starptautiskās Smaržvielu asociācijas prakses noteikumiem un/vai ar tām jārīkojas atbilstīgi minētajiem noteikumiem.

    Novērtēšana un pārbaude: deklarāciju par atbilstību minētā kritērija ikvienai daļai iesniedz kompetentajai iestādei.

    7.   Sensibilizējošas vielas

    Ražojums neatbilst klasifikācijai pēc R42 (ieelpots var izraisīt sensibilizāciju) un/vai R43 (var izraisīt sensibilizāciju saskarē ar ādu) riska apzīmējuma saskaņā ar Direktīvu 1999/45/EK un tās grozījumiem.

    Ikvienas vielas vai sastāvdaļa koncentrācija, kas atbilst klasifikācijai pēc R42 (ieelpots var izraisīt sensibilizāciju) un/vai R43 (var izraisīt sensibilizāciju saskarē ar ādu) riska apzīmējuma saskaņā ar Direktīvu 67/548/EEK un tās grozījumiem vai Direktīvu 1999/45/EK un tās grozījumiem, nepārsniedz 0,1 % no gala ražojuma svara.

    Novērtēšana un pārbaude: visu sastāvdaļu patieso koncentrāciju, kas atbilst klasifikācijai pēc R42 un/vai R43, iesniedz kompetentai iestādei kopā ar materiālu drošības datu eksemplāriem.

    8.   Gaistošie organiskie šķīdinātāji

    Ražojums nesatur vairāk kā 10 svara % gaistošo organisko savienojumu, kam vārīšanās temperatūra ir mazāka par 150 oC.

    Novērtēšana un pārbaude: pieteikuma iesniedzējs iesniedz katras organiskās sastāvdaļas materiālu drošības datu eksemplāru kopā ar kopējo gaistošo organisko šķīdinātāju, kuru vārīšanās punkts ir zemāks nekā 150 oC, aprēķinu sīku informāciju.

    9.   Fosfors

    Elementāra fosfora kopējo daudzumu ražojumā aprēķina uz funkcionālo vienību (universālajiem tīrīšanas līdzekļiem) vai uz 100 g ražojuma (sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem), ņemot vērā visas fosforu saturošās sastāvdaļas.

    Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem kopējais fosfora (P) saturs nav lielāks par 0,02 g uz funkcionālo vienību.

    Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem ražojuma kopējais fosfora (P) saturs nav lielāks par 1,0 g uz 100 g ražojuma.

    Sastāvdaļās, kas ietilpst logu tīrīšanas līdzekļos, nevar ietilpt fosfors.

    Novērtēšana un pārbaude: informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar aprēķinu datiem, kuros norādīta atbilstība minētajam kritērijam.

    10.   Prasības attiecībā uz iepakojumu

    a)

    Izsmidzinātājus, kas satur propelentus, nedrīkst izmantot.

    b)

    Plastmasas, kas ir izmantotas galvenajam konteinerim, marķē saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 1994. gada 20. decembra Direktīvu 94/62/EK par iepakojumu un izlietoto iepakojumu (6) vai saskaņā ar DIN 6120 1. un 2. daļu, ņemot vērā DIN 7728 1. daļu.

    c)

    Ja tiešais iepakojums ir izgatavots no otrreizējām izejvielām, tas atbilst ISO 14021 standartam “Vides marķējums un deklarācijas — Pašu deklarēti apgalvojumi (II veida vides marķējums)”.

    d)

    Tiešā iepakojuma daļas ir viegli sadalāmas viena materiāla daļās.

    Novērtēšana un pārbaude: datus par iepakojumu un/vai attiecīgā gadījumā tā paraugu iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar deklarāciju par atbilstību minētā kritērija ikvienai daļai.

    LIETOJAMĪBA

    11.   Lietojamība

    Ražojums ir piemērots lietošanai, tas atbilst patērētāja vajadzībām.

    Tīrīšanas spējai ir jābūt līdzvērtīgai vai labākai par tirgus vadošiem vai vispārējiem standarta ražojumiem (sk. III papildinājumu), kurus ir apstiprinājusi kompetentā iestāde, kā arī labākai par tīru ūdeni.

    Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un virtuves tīrīšanas līdzekļiem ir jāfiksē tikai tauku noņemšanas spēja. Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem un logu tīrīšanas līdzekļiem ir jāfiksē gan kalcija, gan arī tauku noņemšanas spēja.

    Novērtēšana un pārbaude: ražojuma darbību pārbauda, izmantojot:

    piemērotu un attaisnojamu laboratorijas testu, vai

    piemērotu un attaisnojamu patērētāja testu.

    Abus testus ir jāveic un par testa rezultātiem ir jāziņo, pamatojoties uz īpašiem parametriem, kas ir noteikti III papildinājuma pamatprincipos.

    INFORMĀCIJA PATĒRĒTĀJAM

    12.   Informācija patērētājam

    a)   Instrukcijas par dozēšanu

    Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem uz iepakojuma ir pietiekami liels ieteikums, kas ir izvietots uz kontrastējoša fona, par precīzu dozēšanu. Piktogrammas izmantošana (piemēram, piecu litru vanniņa un vāciņu skaits ar mililitriem) ir ieteicama, bet nav obligāta.

    Koncentrētiem tīrīšanas līdzekļiem sanitārajām labierīcībām uz iepakojuma skaidri norāda, ka ir vajadzīgs tikai mazs ražojuma daudzums, salīdzinot ar parastajiem (t.i., atšķaidītiem) ražojumiem.

    Uz iepakojuma ir šāds (vai līdzvērtīgs) teksts:

    “Ražojumu pareizi dozējot, tiek samazinātas izmaksas un līdz minimumam samazināta ietekme uz vidi”.

    b)   Ieteikumi par drošību

    Uz iepakojuma ir šāds (vai līdzvērtīgs) ieteikums par drošību (gan kā teksts, gan kā līdzvērtīga piktogramma):

    “Sargāt no bērniem”,

    “Nejaukt dažādus tīrīšanas līdzekļus”,

    “Neieelpot izsmidzinātu ražojumu” (tikai ražojumiem, kas ir iepakoti kā izsmidzināmi).

    c)   Informācija par sastāvdaļām un to marķējums

    Piemēro Regulu (EK) Nr. 648/2004.

    d)   Informācija par ekomarķējumu

    Uz iepakojuma ir šāds (vai līdzvērtīgs) teksts:

    “Lai iegūtu vairāk informācijas, apmeklējiet ES ekomarķējuma tīmekļa vietni: http://europa.eu.int/ecolabel”.

    Novērtēšana un pārbaude: ražojuma iepakojuma paraugu, tostarp marķējumu, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar deklarāciju par atbilstību katrai no minētā kritērija daļām.

    13.   Informācija uz ekomarķējuma

    Ekomarķējuma 2. ailē iekļauj šādu tekstu:

    samazināta iedarbība uz ūdens dzīvajiem organismiem,

    samazināts bīstamu vielu izmantojums,

    skaidras norādes par devām.

    14.   Profesionālā sagatavošana

    Par mazgāšanas līdzekļiem, ko lieto profesionāļi, ražotājam, viņa izplatītājam vai trešai personai ir jāpiedāvā mācības vai mācību materiāli personālam, kas veic uzkopšanas darbu. Starp tiem ir secīgas instrukcijas par pareizu atšķaidīšanu, lietošanu, likvidēšanu un iekārtu izmantošanu.

    Novērtēšana un pārbaude: mācību materiālu paraugu, kas sastāv no pakāpeniskām norādēm par pareizu atšķaidīšanu, lietošanu, likvidēšanu un aprīkojuma izmantošanu, un/vai mācību kursu aprakstu iesniedz kompetentajai iestādei.


    (1)  OV L 104, 8.4.2004., 13. lpp.

    (2)  Padomes 1967. gada 27. jūnija Direktīva 67/548/EEK par normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz bīstamu vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu (OV 196, 16.8.1967., 1. lpp.).

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 31. maija Direktīva 1999/45/EK par dalībvalstu normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu jautājumos, kas attiecas uz bīstamu preparātu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu (OV L 200, 30.7.1999., 1. lpp.).

    (4)  OV L 262, 27.9.1976., 169. lpp.

    (5)  OV L 259, 7.10.1994., 13. lpp.

    (6)  OV L 365, 31.12.1994., 10. lpp.


    I papildinājums

    MLSD SARAKSTS

    Sastāvdaļām, kas ir iekļautas MLSD saraksta A daļā, toksiskuma un bioloģiskās noārdīšanās spējas vērtības sarakstā ir jāizmanto, lai novērtētu atbilstību ekoloģiskajam kritērijam.

    Sastāvdaļām, kas nav iekļautas MLSD saraksta A daļā, lai noteiktu toksiskuma un bioloģiskās noārdīšanās spējas vērtības, izmanto B daļā aprakstīto procedūru.

    Mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļu datubāze

    2004. gada 30. jūnija versija

    A daļa. Sastāvdaļu saraksts

     

     

    Akūts toksiskums

     

    Hronisks toksiskums

     

    Noārdīšanās

    DID-nr.

    Sastāvdaļas nosaukums

    LC50/EC50

    DK (akūts)

    TK (akūts)

    NOEC (1)

    NOEC (1)

    TK (hronisks)

    NK

    Aerobos apstākļos

    Anaerobos apstākļos

     

    Virsmas anjonaktīvās vielas

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1

    11,5 - 11,8 lineārie alkilbenzosulfonāti (LAS)

    4,1

    1 000

    0,0041

    0,69

    10

    0,069

    0,05

    R

    N

    2

    LAS (C 10-13 alkil) trietanolamīna sāls

    4,2

    1 000

    0,0042

    3,4

    100

    0,034

    0,05

    R

    O

    3

    C 14/17 alkilsulfonāti

    6,7

    5 000

    0,00134

    0,44

    10

    0,044

    0,05

    R

    N

    4

    C 8/10 alkilsulfāti

    132

    5 000

    0,0264

     

     

    0,0264

    0,05

    R

    Y

    5

    C 12/14 alkilsulfāti (AS)

    2,8

    1 000

    0,0028

    2

    100

    0,02

    0,05

    R

    Y

    6

    C 12/18 alkilsulfāti (AS) (3)

     

     

    0,0149

     

     

    0,027

    0,05

    R

    Y

    7

    C 16/18 piesātināti spirta sulfāti (FAS)

    27

    1 000

    0,027

    1,7

    50

    0,034

    0,05

    R

    Y

    8

    C 12/15 A 1-3 EO sulfāts

    4,6

    1 000

    0,0046

    0,1

    10

    0,01

    0,05

    R

    Y

    9

    C 16/18 A 3-4 EO sulfāts

    0,57

    10 000

    0,000057

     

     

    0,000057

    0,05

    R

    Y

    10

    Dialkilsulfosukcināts

    15,7

    1 000

    0,0157

     

     

    0,0157

    0,5

    I

    N

    11

    C 12/14 sulfotaukskābju metilesteris

    9

    10 000

    0,0009

    0,23

    50

    0,0046

    0,05

    R

    N

    12

    C 16/18 sulfotaukskābju metilesteris

    0,51

    5 000

    0,000102

    0,2

    50

    0,004

    0,05

    R

    N

    13

    C 14/16 alfa-olefīnsulfonāts

    3,3

    10 000

    0,00033

     

     

    0,00033

    0,05

    R

    N

    14

    C 14/18 alfa-olefīnsulfonāts

    0,5

    5 000

    0,0001

     

     

    0,0001

    0,05

    R

    N

    15

    Ziepes C > 12-22

    22

    1 000

    0,022

    10

    100

    0,1

    0,05

    R

    Y

    16

    Laurilsarkozināts

    56

    10 000

    0,0056

     

     

    0,0056

    0,05

    R

    Y

    17

    C 9/11 2-10 EO Karboksimetilatāts, nātrija sāls vai skābe

    100

    10 000

    0,01

     

     

    0,01

    0,05

    R

    O

    18

    C 12/18 2-10 EO Karboksimetilatāts, nātrija sāls vai skābe

    8,8

    1 000

    0,0088

    5

    100

    0,05

    0,05

    R

    O

    19

    C 12/18 alkilfosfāta esteri

    38

    1 000

    0,038

     

     

    0,038

    0,05

    R

    N

     

    Nejonu virsmas aktīvās vielas

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    20

    C 8 A 1-5 EO

    7,8

    1 000

    0,0078

     

     

    0,0078

    0,05

    R

    Y

    21

    C 9/11 A, >3-6 EO galvenokārt lineāri

    5,6

    1 000

    0,0056

     

     

    0,0056

    0,05

    R

    Y

    22

    C 9/11 A, >6-10 EO galvenokārt lineāri

    5

    1 000

    0,005

     

     

    0,005

    0,05

    R

    Y

    23

    C 9/11 A 5-11 EO multisazarots

    1

    1 000

    0,001

     

     

    0,001

    0,05

    R

    O

    24

    C 10 A, 5-11 EO multisazarots (trimer-propēn-okso-alkohols)

    1

    1 000

    0,001

     

     

    0,001

    0,05

    R

    Y

    25

    C 12/15 A, 2-6 EO galvenokārt lineārs

    0,43

    1 000

    0,00043

    0,18

    50

    0,0036

    0,05

    R

    Y

    26

    C12/14 5-8 EO 1 t-BuO (galā nosegts)

    0,23

    1 000

    0,00023

    0,18

    100

    0,0018

    0,05

    R

    O

    27

    C 12/15 A 3-12 EO multisazarots

    1

    1 000

    0,001

    3,2

    100

    0,032

    0,05

    R

    O

    28

    C 12/15 (vidējā vērtība C<14) A, >6-9 EO

    0,63

    1 000

    0,00063

    0,24

    10

    0,024

    0,05

    R

    Y

    29

    C 12/15 (vidējā vērtība C>14) A, >6-9 EO

    0,4

    1 000

    0,0004

    0,17

    10

    0,017

    0,05

    R

    Y

    30

    C 12/15 A, >9-12 EO

    1,1

    1 000

    0,0011

     

     

    0,017

    0,05

    R

    Y

    31

    C 12/15 A >12-20 EO

    0,7

    1 000

    0,0007

     

     

    0,0007

    0,05

    R

    O

    32

    C 12/15 A >20-30 EO

    13

    1 000

    0,013

    10

    100

    0,1

    0,05

    R

    O

    33

    C 12/15 A, >30 EO

    130

    1 000

    0,13

     

     

    0,13

    0,5

    I

    O

    34

    C 12/18 A, 0-3 EO

    0,3

    1 000

    0,0003

     

     

    0,0003

    0,05

    R

    Y

    35

    C 12/18 A, 5-10 EO

    1

    1 000

    0,001

    0,35

    100

    0,0035

    0,05

    R

    O

    36

    C 12/18 A, >10-20 EO

    1

    1 000

    0,001

     

     

    0,0035

    0,05

    R

    O

    37

    C 16/18 A, 2-8 EO

    3,2

    1 000

    0,0032

    0,4

    100

    0,004

    0,05

    R

    Y

    38

    C 16/18 A, >9-18 EO

    0,72

    1 000

    0,00072

    0,32

    10

    0,032

    0,05

    R

    Y

    39

    C 16/18 A, 20-30 EO

    4,1

    1 000

    0,0041

     

     

    0,0041

    0,05

    R

    Y

    40

    C 16/18 A, >30 EO

    30

    1 000

    0,03

     

     

    0,03

    0,5

    I

    Y

    41

    C 12-15 A 2-6 EO 2-6 PO

    0,78

    1 000

    0,00078

    0,36

    100

    0,0036

    0,05

    R

    O

    42

    C 10-16 A 0-3 PO 6-7 EO

    3,2

    5 000

    0,00064

    1

    100

    0,01

    0,05

    R

    O

    43

    Glicerīns (1-5 EO)

    16

    1 000

    0,016

    6,3

    100

    0,063

    0,05

    R

    Y

    44

    kokoāts Glicerīns (6-17 EO)

    100

    1 000

    0,1

     

     

    0,1

    0,05

    R

    Y

    45

    kokoāts C 12/14 glikozes amīds

    13

    1 000

    0,013

    4,3

    50

    0,086

    0,05

    R

    Y

    46

    C 16/18 glikozes amīds

    1

    1 000

    0,001

    0,33

    50

    0,0066

    0,05

    R

    Y

    47

    C 8/10 alkilpoliglikozīds

    28

    1 000

    0,028

    5,7

    100

    0,057

    0,05

    R

    Y

    48

    C 8/12 alkilpoliglikozīds, sazarots

    480

    1 000

    0,48

    100

    100

    1

    0,05

    R

    N

    49

    C 8/16 vai C12-14 alkilpoliglikozīds

    5,3

    1 000

    0,0053

    1

    10

    0,1

    0,05

    R

    Y

    50

    Kokosriektu taukskābes monoetanolamīds

    9,5

    1 000

    0,0095

    1

    100

    0,01

    0,05

    R

    Y

    51

    Kokosriektu taukskābes monoetanolamīds 4-5 EO

    17

    10 000

    0,0017

     

     

    0,0017

    0,05

    R

    Y

    52

    Kokosriektu taukskābes dietetanolamīds

    2

    1 000

    0,002

    0,3

    100

    0,003

    0,05

    R

    O

    53

    PEG-4 rapšu amīds

    7

    5 000

    0,0014

     

     

    0,0014

    0,05

    R

    Y

     

    Amfotēras virsmas aktīvās vielas

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    60

    C 12/15 alkildimetilbetaīns

    1,7

    1 000

    0,0017

    0,1

    100

    0,001

    0,05

    R

    O

    61

    C 12/18 alkilamidopropilbetaīns

    1,8

    1 000

    0,0018

    0,09

    100

    0,0009

    0,05

    R

    Y

    62

    C 12/18 alkilamīnoksīds

    0,3

    1 000

    0,0003

     

     

    0,0003

    0,05

    R

    Y

     

    Katjonu virsmas aktīvās vielas

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    70

    Alkiltrimetilamonija sāļi

    0,1

    1 000

    0,0001

    0,046

    100

    0,00046

    0,5

    I

    O

    71

    Alkilesteramonija sāļi

    2,9

    1 000

    0,0029

    1

    10

    0,1

    0,05

    R

    Y

     

    Konservanti

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    80

    1,2-benzisotiazols-3-viens

    0,15

    1 000

    0,00015

     

     

    0,00015

    0,5

    I

    N

    81

    Benzilalkohols

    360

    1 000

    0,36

     

     

    0,36

    0,05

    R

    Y

    82

    5-bromo-5-nitro-1,3-dioksāns

    0,4

    5 000

    0,00008

     

     

    0,00008

    1

    P

    O

    83

    2-bromo-2-nitropropāns-1,3-diols

    0,78

    1 000

    0,00078

    0,2

    100

    0,002

    0,5

    I

    O

    84

    Hloroacetamīds

    55,6

    10 000

    0,00556

     

     

    0,00556

    1

    O

    O

    85

    Diazolinidilureja

    35

    5 000

    0,007

     

     

    0,007

    1

    P

    O

    86

    Formaldehīds

    2

    1 000

    0,002

     

     

    0,002

    0,05

    R

    O

    87

    Glutaraldehīds

    0,31

    1 000

    0,00031

     

     

    0,00031

    0,05

    R

    O

    88

    Guanidīns, heksametilēn-, homopolimērs

    0,18

    1 000

    0,00018

    0,024

    100

    0,00024

    1

    P

    O

    89

    CMI + MIT maisījuma veidā 3:1 (4)

    0,0067

    1 000

    0,0000067

    0,0057

    50

    0,000114

    0,5

    I

    O

    90

    2-metil-2H-izotiazol-3-viens (MIT)

    0,06

    1 000

    0,00006

     

     

    0,00006

    0,5

    I

    O

    91

    Metildibromoglutaronotrils

    0,15

    1 000

    0,00015

     

     

    0,00015

    0,05

    R

    O

    92

    e-ftaloimidoperoksiheksanoiskā skābe

    0,59

    5 000

    0,000118

     

     

    0,000118

    1

    P

    O

    93

    Metil-, etil- un propilparabēns

    15,4

    5 000

    0,00308

     

     

    0,00308

    0,05

    R

    N

    94

    o-fenilfenols

    0,92

    1 000

    0,00092

     

     

    0,00092

    0,05

    R

    O

    95

    Nātrija benzoāts

    128

    1 000

    0,128

     

     

    0,128

    0,05

    R

    Y

    96

    Nātrija hidroksimetilglucināts

    36,5

    5 000

    0,0073

     

     

    0,0073

    1

    O

    O

    97

    Nātrija nitrīts

    87

    10 000

    0,0087

     

     

    0,0087

    1

    NVT

    NVT

    98

    Triklozāns

    0,0014

    1 000

    0,0000014

     

     

    0,0000014

    0,5

    I

    O

     

    Citas sastāvdaļas

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    110

    Silīcijs

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    1

    P

    N

    111

    Parafīns

    1 000

    10 000

    0,1

     

     

    0,1

    1

    P

    O

    112

    Glicerīns

    4 400

    5 000

    0,88

     

     

    0,88

    0,05

    R

    Y

    113

    Fosfāts, kā STPP

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    0,15

    NVT

    NVT

    114

    Zeolīts (nešķīstošs, neorganisks)

    1 000

    1 000

    1

    175

    50

    3,5

    1

    NVT

    NVT

    115

    Citrāts un citronskābe

    825

    1 000

    0,825

    80

    50

    1,6

    0,05

    R

    Y

    116

    Polikarboksilāti

    200

    1 000

    0,2

    106

    10

    10,6

    1

    P

    N

    117

    Nitrilotriacetāts (NTA)

    494

    1 000

    0,494

    64

    50

    1,28

    0,5

    I

    O

    118

    EDTA

    121

    1 000

    0,121

    22

    50

    0,44

    0,5

    I

    N

    119

    Fosfonāti

    650

    1 000

    0,65

    25

    50

    0,5

    1

    P

    N

    120

    EDDS

    320

    1 000

    0,32

    32

    50

    0,64

    0,05

    R

    N

    121

    Māls (nešķīstošs, neorganisks)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    1

    NVT

    NVT

    122

    Karbonāti

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    0,15

    NVT

    NVT

    123

    Taukskābes C ≥ 14

    3,7

    5 000

    0,00074

     

     

    0,00074

    0,05

    R

    Y

    124

    Silikāti

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    1

    NVT

    NVT

    125

    Poliasparaginiskā skābe, Na sāls

    410

    1 000

    0,41

     

     

    0,41

    0,05

    R

    N

    126

    Perborāti (piem., bors)

    14

    1 000

    0,014

     

     

    0,014

    1

    NVT

    NVT

    127

    Perkarbonāti (sk. karbonāti)

    250

    1 000

    0,25

     

     

    0,25

    0,15

    NVT

    NVT

    128

    Tetraacetiletilēnediamīns (TAED)

    250

    1 000

    0,25

    500

    100

    5

    0,05

    R

    O

    129

    C 1 - C 4 alkoholi

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    0,05

    R

    Y

    130

    Mono, di un trietanolamīns

    90

    1 000

    0,09

    0,78

    100

    0,0078

    0,05

    R

    Y

    131

    Polivinilpirolidons (PVP)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    0,5

    I

    N

    132

    Karboksimetilceluloze (CMC)

    250

    5 000

    0,05

     

     

    0,05

    0,5

    I

    N

    133

    Nātrija un magnija sulfāts

    1 000

    1 000

    1

    100

    100

    1

    1

    NVT

    NVT

    134

    Kalcija un nātrija hlorīds

    1 000

    1 000

    1

    100

    100

    1

    1

    NVT

    NVT

    135

    Urīnviela

    1 000

    5 000

    0,2

     

     

    0,2

    1

    NVT

    NVT

    136

    Silīcija dioksīds, kvarcs (nešķīstošs, neorganisks)

    1 000

    1 000

    1

     

     

    1

    1

    NVT

    NVT

    137

    Polietilēnglikols, MW>4000

    1 000

    10 000

    0,1

     

     

    0,1

    1

    P

    N

    138

    Polietilēnglikols, MW<4000

    1 000

    10 000

    0,1

     

     

    0,1

    1

    P

    O

    139

    Kumola, ksilola un toluola sulfonāti

    66

    10 000

    0,0066

     

     

    0,0066

    0,5

    I

    N

    140

    Na-/Mg-/KOH

    30

    1 000

    0,03

     

     

    0,03

    0,05

    NVT

    NVT

    141

    Fermenti/proteīni

    25

    5 000

    0,005

     

     

    0,005

    0,05

    R

    Y

    142

    Smaržvielas, ja nav konkretizēts citādi (2)

    2

    1 000

    0,002

     

     

    0,002

    0,5

    I

    N

    143

    Krāsvielas, ja nav konkretizēts citādi (2)

    10

    1 000

    0,01

     

     

    0,01

    1

    P

    N

    144

    Ciete

    100

    1 000

    0,1

     

     

    0,1

    0,05

    R

    Y

    145

    Anjonu poliesteris

    655

    1 000

    0,655

     

     

    0,655

    1

    P

    N

    146

    PVNO/PVPI

    530

    1 000

    0,53

     

     

    0,53

    1

    P

    N

    147

    Zn ftalocianīnsulfonāts

    0,2

    1 000

    0,0002

    0,16

    100

    0,0016

    1

    P

    N

    148

    Iminodisukcināts

    81

    1 000

    0,081

    17

    100

    0,17

    0,05

    R

    N

    149

    FWA 1

    11

    1 000

    0,011

    10

    100

    0,1

    1

    P

    N

    150

    FWA 5

    10

    1 000

    0,01

    1

    10

    0,1

    1

    P

    N

    151

    1-dekanols

    2,3

    5 000

    0,00046

     

     

    0,00046

    0,05

    R

    O

    152

    Metillaurāts

    1 360

    10 000

    0,136

     

     

    0,136

    0,05

    R

    O

    153

    Skudrskābe (Ca sāls)

    100

    1 000

    0,1

     

     

    0,1

    0,05

    R

    Y

    154

    Adipīnskābe

    31

    1 000

    0,031

     

     

    0,031

    0,05

    R

    O

    155

    Meleīnskābe

    106

    1 000

    0,106

     

     

    0,106

    0,05

    R

    Y

    156

    Meleīnskābe

    106

    1 000

    0,106

     

     

    0,106

    0,05

    R

    O

    157

    Vīnskābe

    200

    10 000

    0,02

     

     

    0,02

    0,05

    R

    O

    158

    Fosforskābe

    138

    1 000

    0,138

     

     

    0,138

    0,15

    NVT

    NVT

    159

    Skābeņskābe

    128

    5 000

    0,0256

     

     

    0,0256

    0,05

    R

    O

    160

    Etiķskābe

    30

    1 000

    0,03

     

     

    0,03

    0,05

    R

    Y

    161

    Pienskābe

    130

    1 000

    0,13

     

     

    0,13

    0,05

    R

    Y

    162

    Sulfamīnskābe

    75

    1 000

    0,075

     

     

    0,075

    1

    NVT

    NVT

    163

    Salicilskābe

    46

    1 000

    0,046

     

     

    0,046

    0,15

    R

    O

    164

    Glikolskābe

    141

    5 000

    0,0282

     

     

    0,0282

    0,05

    R

    O

    165

    Glutārskābe

    208

    5 000

    0,0416

     

     

    0,0416

    0,05

    R

    O

    166

    Malonskābe

    95

    5 000

    0,019

     

     

    0,019

    0,05

    R

    O

    167

    Etilēnglikols

    6500

    1 000

    6,5

     

     

    6,5

    0,05

    R

    Y

    168

    Etilēnglikolmonobutilesteris

    747

    5 000

    0,1494

     

     

    0,1494

    0,05

    R

    O

    169

    Dietilēnglikols

    4 400

    10 000

    0,44

     

     

    0,44

    0,15

    I

    Y

    170

    Dietiletilēna glikola monometilēteris

    500

    1 000

    0,5

     

     

    0,5

    0,5

    I

    O

    171

    Dietiletilēna glikola monobutilēteris

    3 940

    5 000

    0,788

     

     

    0,788

    0,05

    R

    O

    172

    Dietiletilēna glikola monobutilēteris

    1 254

    1 000

    1,254

     

     

    1,254

    0,05

    R

    O

    173

    Dietilēna glikola dimetilēteris

    2 000

    10 000

    0,2

     

     

    0,2

    0,5

    I

    O

    174

    Propilēna glikols

    32 000

    1 000

    32

     

     

    32

    0,15

    R

    Y

    175

    Propilēna glikola monobutilēteris

    12 700

    5 000

    2,54

     

     

    2,54

    0,05

    R

    O

    176

    Propilēna glikola monobutilēteris

    748

    5 000

    0,1496

     

     

    0,1496

    0,05

    R

    O

    177

    Dipropilēna glikols

    1 625

    10 000

    0,1625

     

     

    0,1625

    0,05

    R

    O

    178

    Dipropilēna glikola monometilēteris

    1 919

    5 000

    0,3838

     

     

    0,3838

    0,05

    R

    O

    179

    Dipropilēna glikola monobutilēteris

    841

    5 000

    0,1682

     

     

    0,1682

    0,05

    R

    O

    180

    Dipropilēna glikola dimetilēteris

    1 000

    5 000

    0,2

     

     

    0,2

    0,5

    I

    O

    181

    Trietilēnglikols

    4 400

    1 000

    4,4

     

     

    4,4

    0,5

    I

    O

    182

    Etilēnbistearamīdi

    1,8

    1 000

    0,0018

     

     

    0,0018

    0,5

    I

    O

    183

    Etilēnbistearamīdi

    140

    5 000

    0,028

     

     

    0,028

    0,5

    I

    O

    184

    Nātrija glikonāts

    10 000

    10 000

    1

     

     

    1

    0,05

    R

    O

    185

    Glikola distearāts

    100

    5 000

    0,02

     

     

    0,02

    0,5

    I

    O

    186

    Hidroksiletilceluloze

    209

    5 000

    0,0418

     

     

    0,0418

    1

    P

    O

    187

    Hidroksipropilmetilceluloze

    188

    5 000

    0,0376

     

     

    0,0376

    1

    P

    O

    188

    1-metil-2-pirolidons

    500

    1 000

    0,5

     

     

    0,5

    0,05

    R

    O

    189

    Ksantāna sveķi

    490

    1 000

    0,49

     

     

    0,49

    0,05

    R

    O

    190

    Trimetilpentanediola monoizobutirāts

    18

    1 000

    0,018

    3,3

    100

    0,033

    0,05

    R

    O

    191

    Benzotriazols

    29

    1 000

    0,029

     

     

    0,029

    1

    P

    O

    192

    Piperidinol-propanetrikarboksilāta sāls

    100

    1 000

    0,1

    120

    100

    1,2

    0,5

    I

    O

    193

    Dietilaminopropil-DAS

    120

    1 000

    0,12

    120

    100

    1,2

    1

    P

    O

    194

    Metilbenzamīds-DAS

    120

    1 000

    0,12

    120

    100

    1,2

    0,5

    I

    O

    195

    Pentaerītritol-tetrakis-fenol-propionāts

    38

    1 000

    0,038

     

     

    0,038

    1

    P

    O

    196

    Bloku polimēri

    100

    5 000

    0,02

     

     

    0,02

    1

    P

    N

    197

    Denatonija benzoāts

    13

    5 000

    0,0026

     

     

    0,0026

    1

    O

    O

    198

    Poliaspartskābe

    374

    10 000

    0,0374

     

     

    0,0374

    0,05

    R

    O

    199

    Poliaspartskābe

    528

    1 000

    0,528

     

     

    0,528

    0,05

    R

    N

    Nešķīstošs neorganisks Neorganiska sastāvdaļa ar ļoti zemu šķīšanās spēju ūdeni vai, kas vispār nešķīst ūdenī.

    B daļa Kritiskais atšķaidīšanas tilpums

    Kritisko atšķaidīšanas tilpumu aprēķina saskaņā ar šādu vienādojumu:

    KAT= 1000 * Σdeva(i)*NK(i)/TK(i)

    Deva(i) = sastāvdaļas i deva, kas ir izteikta i/mazgāšanas reizi vai dažos gadījumos kā g/100 g ražojuma.

    NK(i)= sastāvdaļas i noārdīšanas koeficients.

    TK(i)= sastāvdaļas i toksiskuma koeficients.

    PROCEDŪRA, AR KURU NOSAKA PARAMETRU VĒRTĪBAS SASTĀVDAĻĀM, KAS NAV MLSD SARAKSTĀ

    Parasti visām MLSD sarakstā esošajām sastāvdaļām ir jāizmanto uzskaitītās parametra vērtības. Izņēmums ir krāsvielas un smaržvielas, ja papildu testa rezultāti ir pieņemti (sk. A daļas atsauci).

    Izmantojamā pieeja gadījumos, kad sastāvdaļas nav iekļautas mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļu datubāzē (MLSD sarakstā)

    Toksiskums ūdens vidē

    Eiropas ekomarķējuma sistēmā, KAT aprēķina, pamatojoties uz hronisko toksiskuma un hronisko drošības koeficientu. Ja nav pieejami hroniskā testa rezultāti, ir jāizmanto akūtais toksiskuma un drošības koeficients.

    )Hroniskā toksiskuma koeficients (TKhroniskais)

    Aprēķina vidējo vērtību katram trofiskam līmenim (zivīm, vēžveidīgajiem vai aļģēm), izmantojot apstiprinātus hroniskā toksiskuma testa rezultātus. Ja trofiskā līmenī vienai sugai ir pieejami vairāki testa rezultāti, sugai atbilstošo vidējo rezultātu aprēķina pirmo un tad šīs vidējās vērtības izmanto, lai aprēķinātu trofiskā līmeņa vidējo vērtību:

    Hroniskā toksiskuma koeficients (TKhroniskais) ir aprēķinātais zemākais vidējais no trofiskiem līmeņiem.

    TKhroniskais izmanto, aprēķinot kritiskā atšķaidīšanas tilpuma kritēriju.

    Akūtais toksiskuma koeficients (TKakūtais)

    Aprēķina vidējo vērtību katram trofiskam līmenim (zivīm, vēžveidīgajiem vai aļģēm), izmantojot apstiprinātus akūtā toksiskuma testa rezultātus. Ja trofiskā līmenī vienai sugai ir pieejami vairāki testa rezultāti, sugai atbilstošo vidējo rezultātu aprēķina pirmo un tad šīs vidējās vērtības izmanto, lai aprēķinātu trofiskā līmeņa vidējo vērtību:

    Akūtā toksiskuma koeficients (TKakūtais) ir zemākais vidējais no trofiskiem līmeņiem.

    TKakūtais izmanto, aprēķinot kritiskā atšķaidīšanas tilpuma kritēriju.

    Drošības koeficients

    Drošības koeficients (DK) ir atkarīgs no tā, cik daudz trofisku līmeņu ir testēts, un vai nepārtrauktā testa rezultāti ir pieejami vai ne. DK nosaka šādi:

    Datums

    Drošības koeficients (DK)

    Toksiskuma koeficients (TK)

    1 īstermiņa L(E)C50

    10 000

    Toksiskums/10000

    2 īstermiņa L(E)C50 no sugām, kas uzrāda divus trofiskus līmeņus (zivis un/vai vēžveidīgie, un/vai aļģes)

    5 000

    Toksiskums/5000

    Vismaz 1 īstermiņa L(E)C50 no visiem trīs pamata komplekta trofiskiem līmeņiem

    1 000

    Toksiskums/1000

    Viens ilgtermiņa NOEC (zivs vai vēžveidīgie)

    100

    Toksiskums/100

    2 īstermiņa NOEC no sugām, kas uzrāda divus trofiskus līmeņus (zivis un/vai vēžveidīgie, un/vai aļģes)

    50

    Toksiskums/50

    Ilgtermiņa NOEC no vismaz trīs sugām (parasti zivīm, vēžveidīgajiem un aļģēm), kas uzrāda trīs trofiskus līmeņus

    10

    Toksiskums/10

    Pamata komplekts vielas toksiskuma testēšanai ūdens organismiem sastāv no akūta testa ar zivīm, ūdensblusām un aļģēm.

    Noārdīšanās koeficienti

    Noārdīšanās koeficientu nosaka šādi:

    1.tabula

    Noārdīšanās koeficients (NK)

     

    NK

    Viegla bioloģiskās noārdīšanās spēja (5)

    0,05

    Viegla bioloģiskās noārdīšanās spēja (6)

    0,15

    Raksturīga bioloģiskās noārdīšanās spēja

    0,5

    Stabils

    1

    Bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos

    Sastāvdaļai ir jābūt klasificētai vienā no šādām savienojumu klasēm:

    Marķējums

    Marķējums

    Bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos, t. i., tika testēts un tika konstatēta bioloģiskās noārdīšanās spēja

    N

    Bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos, t. i., tika testēts un tika konstatēta bioloģiskās noārdīšanās spēja vai netika testēts, bet ir uzskatāmi parādīts, izmantojot analogus apsvērumus utt.

    Y

    Bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos nav testēta

    O

    Bioloģiskās noārdīšanās spēja aerobos apstākļos

    Sastāvdaļai ir jābūt klasificētai vienā no šādām savienojumu klasēm:

    Kategorija

    Marķējum

    Viegla bioloģiskās noārdīšanās spēja

    R

    Raksturīga bioloģiskās noārdīšanās spēja, bet nepiemīt viegla bioloģiskās noārdīšanās spēja

    I

    Stabils

    P

    Bioloģiskās noārdīšanās spēja aerobos apstākļos nav testēta

    O

    Nešķīstošas neorganiskas sastāvdaļas

    Ja neorganiskām sastāvdaļām piemīt ļoti zema šķīšanas spēja ūdenī vai tās ūdenī nešķīst, tas ir jānorāda iesniegtajā dokumentācijā.


    (1)  Ja nav pieņemami dati par hronisku toksiskumu, šīs kolonnas ir tukšas. Tādā gadījumā TK(hronisks) ir definēts kā līdzvērtīgs TK(akūtam).

    (2)  Parasti tiem, kas kandidē uz licenci, ir jāizmanto sarakstā esošie dati. Smaržvielas un krāsvielas ir izņēmums. Ja datus par toksiskumu iesniedz pretendents uz licenci, tad iesniegtos datus izmanto, lai aprēķinātu TK un noteiktu noārdīšanās spēju. Ja ne, izmanto sarakstā esošās vērtības.

    (3)  

    (#)

    Toksiskuma rezultātu neesamības dēļ TK ir aprēķināts kā vidējā C 12/14 alkilsulfāta (AS) un C 16/18 alkilsulfāta (AS) vērtība.

    (4)  

    (§)

    5-hloro-2-metil-4-izotiazolīn-3-viens un 2-metil-4-izotiazolīn-3-viensmaisījumā 3:1.

    (5)  Visas virsmas aktīvās vielas vai citas sastāvdaļas, kas sastāv no homologu virknes un īsteno testa gala noārdīšanās prasības, iekļauj šajā klasē, neskatoties uz „10 dienu loga” kritērija īstenošanu.

    (6)  “10 dienu loga” kritērijs nav īstenots.

    Neorganiskajām sastāvdaļām NK ir noteikts saskaņā ar novēroto noārdīšanās līmeni. Ja sastāvdaļa noārdās 5 dienu laikā: NK=0,05, 15 dienu laikā: NK=0,15, 50 dienu laikā: NK=0,5.


    II papildinājums

    BIOLOĢISKĀS NOĀRDĪŠANĀS SPĒJAS ANAEROBOS APSTĀKĻOS DOKUMENTĒŠANA

    Turpmāk aprakstīto pieeju var izmantot bioloģiskās noārdīšanās spējas anaerobos apstākļos dokumentēšanai par MLSD sarakstā neiekļautām sastāvdaļām.

    Izdara piemērotu ekstrapolāciju. Kopējās bioloģiskās noārdīšanās spējas anaerobos apstākļos ekstrapolēšanai izmanto testēšanas rezultātus, kas iegūti ar vienu pēc ķīmiskās struktūras līdzīgu izejvielu. Ja bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos apstiprināta virsmas aktīvajai vielai (vai homologu rindai), kas iekļauta MLSD sarakstā (I papildinājums), var uzskatīt, ka līdzīgai virsmas aktīvai vielai arī būs bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos (piemēram, bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos ir C12-15 A 1-3 EO sulfātam (MLSD nr. 8), un var uzskatīt, ka tā līdzīga būs arī C12-15 A 6 EO sulfātam). Ja bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos virsmas aktīvai vielai apstiprināta, izmantojot attiecīgu testēšanas metodi, var uzskatīt, ka līdzīgai virsmas aktīvai vielai arī būs bioloģiskās noārdīšanās spēja anaerobos apstākļos (piemēram, literatūras datus par četraizvietoto amonija sāļu bioloģiskās noārdīšanās spēju anaerobos apstākļos var izmantot, lai dokumentētu citu četraizvietoto amonija sāļu ar estera saiti oglekļa virknē bioloģiskās noārdīšanās spēju anaerobos apstākļos).

    Izdara bioloģiskās noārdīšanās spējas anaerobos apstākļos skrīninga testu. Ja vajadzīgi jauni testēšanas rezultāti, izdara skrīninga testu pēc OECD 311, ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988. gada jūnijs) vai citas līdzvērtīgas metodes.

    Izdara pazeminātas devas bioloģiskās noārdīšanās spējas pārbaudi. Ja vajadzīgi jauni testēšanas rezultāti, kā arī gadījumos, kad rodas eksperimentālas problēmas skrīninga pārbaudē (piemēram, inhibēšana pārbaudāmās vielas toksiskuma dēļ), pārbaudi izdara atkārtoti, izmantojot pazeminātu devu, un bioloģisko noārdīšanos kontrolē, izmantojot 14C izotopu, vai veicot ķīmiskās analīzes. Pārbaudes, kurās izmanto pazeminātas devas, izdara pēc OECD 308 (2002. gada 24. aprīlis) vai citas līdzvērtīgas metodes, nodrošinot, ka ir piemēroti strikti anaerobi apstākļi. Testa rezultātu pārbaudi un interpretēšanu vada neatkarīgs eksperts.


    III papildinājums

    VEIKTSPĒJAS PĀRBAUDES SISTĒMA

    Veiktspējas pārbaude var būt gan laboratorijas tests, gan arī patērētāju tests. Turpmākajās iedaļās ir raksturoti abu testu veidu nosacījumi.

    1.   Laboratorijas testi

    Laboratorijas testa mērķis ir apstiprināt, ka testa ražojums tīra tikpat labi vai pat labāk nekā standarta ražojums, kā arī labāk nekā tīrs ūdens, un apstiprināt, ka testa ražojums nebojā tam paredzētās virsmas.

    Vispārējās sistēmas prasības:

    Testa ražojums un standarta ražojums ir no vienas un tās pašas ražojumu kategorijas.

    Standarta ražojums var būt gan tirgū vadošs ražojums, gan arī vispārējs preparāts.

    Ja izmanto tirgū vadošu standarta ražojumu, tad tam ir jābūt vienam no 3 līdz 4 ražojumiem ar augstākajiem pārdošanas apjomiem reģiona tirgū, kurā pārdos šo ražojumu ar ekomarķējumu. Turklāt kompetentai iestādei ir jāapstiprina tirgū vadošais standarta ražojums, kā arī sabiedrībai ir jābūt pieejamam ražojuma tirdzniecības nosaukumam.

    Ja izmanto vispārēju standarta ražojumu, tad tā sastāvam ir jāatspoguļo tirgū esoši ražojumi. Turklāt kompetentai iestādei ir jāapstiprina vispārējs standarta ražojums, bet tā īstajam sastāvam ir jābūt vispārēji pieejamam bez maksas.

    Izmantotās devas ir iesakāmās devas, kas ir paredzētas normāliem netīrumiem vai normālai izmantošanai. Ja standarta ražojumam nav izziņota ieteicamā deva, ir jāizmanto tā pati deva gan testa ražojumiem, gan arī standarta ražojumiem.

    Ja ir uzrādīts devas intervāls, testā ir jāizmanto zemākā ieteicamā deva.

    Netīrumu maisījumam ir jāatbilst ražojuma izmantošanai, kā arī jābūt homogēnam un, ja tas ir sagatavots mākslīgi, balstītam uz sīki aprakstītām vielām. Vienā partijā ir jāsagatavo pietiekams daudzums netīrumu visa testa veikšanai.

    Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un virtuvju tīrīšanas līdzekļiem ir jāfiksē tikai tauku noņemšanas spēja. Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem un logu tīrīšanas līdzekļiem ir jāfiksē gan kaļķa, gan arī tauku noņemšanas spēja.

    Mazgāšanas procedūrai ir jāatspoguļo reāli izmantošanas nosacījumi, un tā var būt gan mazgāšana ar rokām, gan ar mašīnu.

    Testēšanas prasības

    Tīrības novērtēšanai ir jāiekļauj testa ražojuma un standarta ražojuma testēšana un salīdzināšana.

    Visi ražojumi ir jātestē vismaz 5 salīdzinājumos (sk. dokumentācijas prasības). Turklāt viens tests ir jāveic tikai ar ūdeni, t. i., bez jebkāda tīrīšanas līdzekļa.

    Šķīvjiem vai citam pamatam piemērotajam netīrumu daudzumam katram šķīvim vai pamata daļai ir jābūt vienādam; tas tiek mērīts gramos uz vienu decimālpunktu.

    Divu ražojumu testēšanas kārtība ir pēc nejaušības principa.

    No testa ir jāspēj izveidot rezultātus, kuri nodrošina tīrības noteikšanu (tauku un kaļķa noņemšanas spēja) atbilstoši testētajam ražojumam. Tīrību var noteikt vizuāli, fotometriski (piem., atspoguļošanās mērīšana), gravimetriski vai ar citām saistītām metodēm. Noteikšanas metode, tai skaitā iespējamā punktu sistēma, ir jānosaka pirms testa.

    Tauku un kaļķa noņemšanas spējas testēšanu var veikt vai nu kopā, vai atsevišķi.

    Dokumentācijas prasības

    Kompetentai iestādei ir iesniedzams detalizēts testa ziņojums, iekļaujot informāciju par:

    Devām, kas tika izmantotas testa ražojumam un standarta ražojumam.

    Testa ražojumu un standarta ražojumu vispārēju(-ām) piemērošanas iespēju(-ām).

    Standarta ražojuma izvēles pamatojumu saistībā ar tā pozīciju tirgū un funkciju.

    Virsmas veidiem, ko izmantoja testā, to atbilsmi un, vai ražojumi saudzē izvēlēto(-ās) virsmu(-as).

    Netīrumu maisījuma, ko izmantoja testā, aprakstu kopā ar tā atbilsmes pamatojumu saistībā ar lietojamības testēšanu.

    Nosmērēšanas, mazgāšanas procedūru aprakstu un tīrīšanas veiktspējas noteikšanu.

    Aprēķina un statistiskās salīdzināšanas procedūrām.

    Visiem jēldatiem, kas tika izmantoti testēšanā un aprēķinos.

    Lai uzskatītu, ka testa ražojums atbilst veiktspējas prasībām, tā rezultātiem testa kārtās ir jābūt 100 % pozitīviem. Ja testa rezultāts nav 100 % pozitīvs, ir jāveic 5 jauni paralēli testi. No šiem desmit paralēlajiem testiem 80 % ir jābūt pozitīviem.

    Kā alternatīvu pieteikuma iesniedzējs var izmantot statistiskās metodes un uzrādīt neobjektīvu 95 % drošuma līmeni, ka testa ražojums ir tāds pats vai labāks vismaz 80 % testa kārtu salīdzinājumā ar standarta ražojumu, ja ir izpildīti vairāk nekā desmit paralēlie testi.

    Kā ir uzrādīts, ka ražojumam ir labāka veiktspēja nekā tīram ūdenim.

    Piezīmes par testiem

    CTTN-IREN tests “Flīžu grīdas mazgāšana un netīrumu noņemšana no virtuves virsmas” atbilst universālo mazgāšanas līdzekļu prasībām, nodrošinot, ka testu skaits ir palielināts, visos apakštestos ir piemērots vienāds netīrumu daudzums un ir iekļauts virsmu saudzēšanas novērtējums. Dānijas Patērētāju informācijas centra aprakstītā metode atbilst universālo tīrīšanas līdzekļu prasībām, nodrošinot, ka visu ražojumu testu skaits ir palielināts (Universālo tīrīšanas līdzekļu testēšana, 2004., nosaukums dāņu valodā: “Sådan er universalrengøringsmidlerne testet”,

    (www.forbrug.dk/test/testbasen/rengoering/universalrengoerings/saadan-er-de-testet/).

    IKW tests “Empfehlung zur Qualitätsbewertung für Badezimmerreiniger” (SÖFW-Journal, 129, Jahrgang 3, 2003) atbilst vannas istabas tīrīšanas līdzekļu prasībām. IKW tests “Ieteikumi skābu tualetes tīrīšanas līdzekļu kvalitātes novērtēšanai”(SÖFW-Journal, 126, 11-2000) atbilst sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļu prasībām. Dānijas Patērētāju informācijas centra aprakstītā metode atbilst sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļu prasībām (sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļu testēšana, 2004., nosaukums dāņu valodā: “Sådan er toiletrensemidlerne testet”,

    (www.forbrug.dk/test/testbasen/rengoering/toiletrensemidler/saadan-er-de-testet/).

    CHELAB tests “Cietu virsmu mazgāšanas līdzekļi: mazgāšanas efektivitāte” (CHELAB starptautiskā testa metode Nr. 0578) atbilst universālo tīrīšanas līdzekļu prasībām, nodrošinot, ka tests ar tīru ūdeni (bez mazgāšanas līdzekļa piedevas) ir iekļauts procedūrā (www.chelab.it/).

    2.   Patērētāju testi

    Patērētāju testa mērķis ir uzrādīt, vai testa ražojums tīra tikpat labi vai labāk nekā standarta ražojums un ka testa ražojums nebojā tam paredzētās virsmas.

    Vispārējās sistēmas prasības

    Lai testētu patērētāja ražojumus, atbildes ir jāsaņem no vismaz 20 tirdzniecības reģionā nejauši izvēlētām personām, kuras parasti izmanto standarta ražojumu.

    Lai testētu profesionālus ražojumus, atbildes ir jāsaņem no vismaz pieciem tirdzniecības reģionā nejauši izvēlētiem profesionāliem lietotājiem, kuri parasti izmanto standarta ražojumu.

    Testa ražojums un standarta ražojums ir no vienas un tās pašas ražojumu kategorijas. Standarta ražojumi ir tie ražojumi, kurus parasti izmanto personas, kas veic testu.

    Izmantotajām devām ir jābūt ražotāja ieteiktajām devām.

    Testam ir jābūt veiktam uz virsmas veida (-iem), kas atbilst ieteikumiem uz etiķetes.

    Testa perioda laikā ir jābūt vismaz piecām testa ražojuma izmantošanas reizēm.

    Testēšanas prasības

    Universālo tīrīšanas līdzekļu efektivitātei ir jābūt novērtētai pēc šādām īpašībām:

    ražojumu spēja noņemt netīrumus,

    tās (-o) virsmas(-u) saudzēšana, uz kuras (-ām) ražojumu izmanto.

    Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļu efektivitāte ir jānovērtē pēc šādām īpašībām:

    spēja noņemt taukainus netīrumus,

    spēja noņemt kaļķa nogulsnes (nav svarīgi virtuves tīrīšanas līdzekļiem),

    tās (-o) virsmas(-u) saudzēšana, uz kuras (-ām) ražojumu izmanto.

    Personām, kas veic testu, ir jāatbild uz jautājumu “Cik efektīvs, pēc jūsu domām, ir testa ražojums, salīdzinot ar ražojumu, kuru jūs parasti izmantojat?” vai tamlīdzīgu. Ir jābūt vismaz trijiem atbilžu variantiem, piem., “sliktāks”, “tikpat labs” un “labāks”.

    Vismaz 80 % personu, kas veic testu, ir jānovērtē ražojums kā “tikpat labs” vai “labāks” par standarta ražojumu.

    Dokumentācijas prasības

    Kompetentai iestādei ir jāiesniedz detalizēts testa ziņojums, iekļaujot informāciju/dokumentāciju par:

    Personu, kas veic testu, izvēli.

    Informāciju, ko nodrošina personas, kas veic testu, un kopsavilkumu, kas raksturo, kā veikta testēšana.

    Virsmas(-u) veidu, uz kādas (-ām) ražojums tika testēts.

    Visām personām, kas veic testu, ir jābūt pieejamai šādai informācijai, piem., atbilžu veidā uz anketu:

    deva, kuru izmantoja persona, kas veic testu,

    standarta ražojuma nosaukums,

    paziņojums, ar ko apstiprina, ka ražojums ir ticis testēts vismaz piecas reizes,

    testa ražojuma un standarta ražojuma rezultātu salīdzinājums.

    Aprēķins un dokumenti, kas uzrāda, ka vismaz 80 % personu, kas veic testu, novērtē ražojumu, kā tikpat labu vai labāku nekā standarta ražojums.


    Top