Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02015R0378-20170426

    Consolidated text: Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/378 ( 2015. gada 2. marts ), ar ko paredz noteikumus par to, kā piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 514/2014 attiecībā uz ikgadējās grāmatojumu noskaidrošanas procedūras un atbilstības noskaidrošanas procedūras īstenošanu

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/378/2017-04-26

    02015R0378 — LV — 26.04.2017 — 001.001


    Šis dokuments ir tikai informatīvs, un tam nav juridiska spēka. Eiropas Savienības iestādes neatbild par tā saturu. Attiecīgo tiesību aktu un to preambulu autentiskās versijas ir publicētas Eiropas Savienības “Oficiālajā Vēstnesī” un ir pieejamas datubāzē “Eur-Lex”. Šie oficiāli spēkā esošie dokumenti ir tieši pieejami, noklikšķinot uz šajā dokumentā iegultajām saitēm

    ►B

    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2015/378

    (2015. gada 2. marts),

    ar ko paredz noteikumus par to, kā piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 514/2014 attiecībā uz ikgadējās grāmatojumu noskaidrošanas procedūras un atbilstības noskaidrošanas procedūras īstenošanu

    (OV L 064, 7.3.2015., 30. lpp)

    Grozīta ar:

     

     

    Oficiālais Vēstnesis

      Nr.

    Lappuse

    Datums

    ►M1

    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2017/646 (2017. gada 5. aprīlis),

      L 92

    36

    6.4.2017




    ▼B

    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2015/378

    (2015. gada 2. marts),

    ar ko paredz noteikumus par to, kā piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 514/2014 attiecībā uz ikgadējās grāmatojumu noskaidrošanas procedūras un atbilstības noskaidrošanas procedūras īstenošanu



    1. pants

    Ikgadējā grāmatojumu noskaidrošana

    1.  Komisija izvērtē katra projekta atbilstību, kas iekļauts gada atlikuma maksājuma pieprasījumā, kurš minēts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2015/377 ( 1 ) 1. pantā, attiecībā uz īpašo regulu mērķiem, kas noteikti Regulā (ES) Nr. 514/2014, un valsts programmas mērķiem, kas apstiprināta saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 514/2014 14. pantu.

    Pieņemot lēmumu par gada atlikuma maksājumu, Komisija ņem vērā arī informāciju, kas sniegta:

    a) gada īstenošanas ziņojumā, kurš minēts Regulas (ES) Nr. 514/2014 54. pantā;

    b) gada bilances maksājuma pieprasījumā Īstenošanas regulas (ES) 2015/377 1. pantā.

    2.  Komisija dzēš visas pārskatos deklarētās summas, ja nav šaubu par to, ka iesniegtie pārskati ir pilnīgi, pareizi un patiesi.

    3.  Komisija var pieprasīt papildu informāciju, ja sniegtā informācija ir nepilnīga vai neskaidra vai ja attiecībā uz maksājuma pieprasījumu pastāv nesaskaņas, interpretācijas atšķirības vai citas pretrunas.

    4.  Attiecīgā dalībvalsts pēc Komisijas pieprasījuma sniedz papildu informāciju pieprasījumā minētajā termiņā. Pamatotos gadījumos pēc dalībvalsts pieprasījuma pirms termiņa beigām Komisija var apmierināt lūgumu par novēlotu informācijas iesniegšanu un noteikt jaunu termiņu.

    Ja attiecīgā dalībvalsts nesniedz papildu informāciju noteiktajā termiņā vai ja atbilde nav apmierinoša, Komisija var pieņemt grāmatojuma noskaidrošanas lēmumu, pamatojoties uz tās rīcībā esošo informāciju.

    5.  Komisija informē attiecīgo dalībvalsti par savu lēmumu attiecībā uz gada atlikuma maksājumu, tostarp par visiem iemesliem, kādēļ pārskati vai pārskatos iekļautās summas netika apmaksātas.

    Ja Komisija pārskatus vai pārskatos iekļautās summas neapmaksā, dalībvalsts var iesniegt papildu informāciju par pārskatiem vai summām, ko pārskata turpmākajos finanšu gados.

    ▼M1

    6.  Ja summa, ko Komisija akceptē lēmumā par ikgadējo grāmatojumu noskaidrošanu finanšu gadam N, ir mazāka nekā ikgadējā priekšfinansējuma summa finanšu gadam N, otro summu ieskaita pret pirmo. Jebkuru atlikušo priekšfinansējuma summu dzēš sekojošo noskaidrošanas kārtu laikā.

    Pirmo daļu piemēro arī gadījumos, kad dalībvalsts iesniedz ikgadējos grāmatojumus, kuros ziņots par maksājumu nulles apmērā.

    ▼M1 —————

    ▼B

    8.  Šā panta 1.–5. punktu mutatis mutandis piemēro atgūtajām summām.

    2. pants

    Komisijas veiktā atbilstības noskaidrošana un finanšu korekcijas

    1.  Ja Komisija uzskata, ka izdevumi neatbilst Savienības un valsts noteikumiem, tā konstatētos faktus paziņo attiecīgajai dalībvalstij, nosakot korektīvos pasākumus, lai nodrošinātu atbilstību turpmāk, un norādot finanšu korekcijas līmeni, kas atbilst tās konstatētajiem faktiem.

    Šo paziņojumu sniedz saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 514/2014 47. panta 5. punktu, iekļaujot atsauci uz šo pantu.

    2.  Dalībvalsts sniedz atbildi divu mēnešu laikā pēc paziņojuma saņemšanas. Savā atbildē dalībvalsts var jo īpaši:

    a) pierādīt Komisijai, ka projekts(-i) ir atbilstošs(-i);

    b) pierādīt Komisijai, ka neatbilstības apjoms vai apdraudējums Savienības ieguldījumam valsts programmā ir mazāks, nekā bija norādījusi Komisija;

    c) informēt Komisiju par tās veiktajiem korektīvajiem pasākumiem, lai nodrošinātu atbilstību Savienības un valsts noteikumiem, kā arī šo pasākumu īstenošanas faktisko dienu; kā arī

    d) informēt Komisiju par to, vai varētu būt noderīga divpusēja sanāksme.

    Attaisnotos gadījumos Komisija pēc pamatota dalībvalsts lūguma var atļaut pagarināt divu mēnešu termiņu ne vairāk kā par diviem mēnešiem. Lūgumu iesniedz Komisijai pirms sākotnējā divu mēnešu termiņa beigām.

    3.  Komisija oficiāli paziņo savus secinājumus dalībvalstij, pamatojoties uz informāciju, kas saņemta atbilstības pārbaudes procedūras laikā.

    4.  Pēc savu secinājumu paziņošanas dalībvalstij Komisija, ja vajadzīgs, pieņem vienu vai vairākus lēmumus saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 514/2014 47. pantu, lai izslēgtu no Savienības finansējuma izdevumus, ko skārusi neatbilstība Savienības noteikumiem.

    Komisija var veikt secīgas atbilstības noskaidrošanas procedūras līdz brīdim, kad dalībvalsts ir īstenojusi korektīvos pasākumus.

    3. pants

    Lēmums nesākt vai neveikt atbilstības pārbaudes procedūru

    Komisija var pieņemt lēmumu nesākt vai neveikt atbilstības noskaidrošanas procedūru saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 514/2014 47. pantu, ja tā uzskata, ka konstatētās neatbilstības iespējamā finansiālā korekcija nepārsniegtu EUR 50 000 un 2 % no konkrētajiem izdevumiem, ko uzskata par neatbilstīgiem.

    ▼M1

    3.a pants

    Kritēriji nepilnību noteikšanai pārvaldības un kontroles sistēmas efektīvā darbībā

    1.  Komisija savu novērtējumu par pārvaldības un kontroles sistēmas efektīvu darbību balsta uz visu pieejamo revīziju rezultātiem, ko veikušas dalībvalstis, Komisijas dienesti un Revīzijas palāta, uz Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai veikto izmeklēšanu rezultātiem vai uz jebkuru citu informāciju par atbilstību izraudzīšanās kritērijiem, kas norādīti Komisijas Īstenošanas regulas (ES) Nr. 1042/2014 ( 2 ) 2. panta 1. punktā.

    Komisijas novērtējums attiecas uz valsts programmas iekšējās kontroles apstākļus, atbildīgās iestādes veiktajiem pārvaldības un kontroles pasākumiem un revīzijas iestādes veiktajiem kontroles un revīzijas pasākumiem, un to balsta uz atbilstības pārbaudi pielikuma 1. tabulā iekļautajām galvenajām prasībām.

    2.  Atbilstību 1. punktā minētajām galvenajām prasībām saskaņā ar pielikuma 2. tabulā norādītajām kategorijām izmanto, lai novērtētu katras kompetentās iestādes efektīvu darbību un izdarītu vispārēju secinājumu par pārvaldības un kontroles sistēmu. Vispārējā secinājumā par pārvaldības un kontroles sistēmu ņem vērā jebkādus mīkstinošus vai pastiprinošus apstākļus.

    3.  Gadījumos, kad novērtēts, ka jebkura no pielikuma 1. tabulā iekļautajām galvenajām prasībām Nr. 2, 4, 5, 8, 11, 12 vai 14 vai divas vai vairāk no citām tabulā iekļautajām galvenajām prasībām ietilpst pielikuma 2. tabulā norādītajā 3. vai 4. kategorijā, tas uzskatāms par būtisku nepilnību pārvaldības un kontroles sistēmas efektīvā darbībā.

    3.b pants

    Kritēriji finanšu korekciju piemērošanai un to līmeņa noteikšanai

    1.  Komisija piemēro finanšu korekcijas, kad tā konstatē vienu vai vairākus atsevišķus vai sistēmiskus pārkāpumus vai vienu vai vairākas nepilnības pārvaldības un kontroles sistēmas efektīvā darbībā (“sistēmas nepilnības”).

    Šajā regulā “pārkāpums” nozīmē jebkādu Savienības vai valstu tiesību normu neievērošanu vai jebkādu valstu tiesību normu neievērošanu, ko rada saņēmēja vai saņēmēju rīcība vai nolaidība, kas kaitē vai varētu kaitēt Eiropas Savienības vispārējam budžetam, radot tam nepamatotus izdevumus.

    Finanšu korekcijas apmēru pēc iespējas nosaka katrā atsevišķā gadījumā, un tas precīzi atbilst izdevumu apmēram, kas nepamatoti veikti no Savienības vispārējā budžeta.

    Gadījumos, kad Komisija konstatē pārkāpumus valsts programmas vai tās daļas izdevumu reprezentatīvā paraugā, bet nav lietderīgi pārbaudīt pārējo izdevumu pareizību, korekciju var noteikt, ekstrapolējot parauga pārbaudes rezultātus attiecībā pret pārējo datu kopumu, no kura ņemts paraugs.

    Gadījumos, kad Komisija konstatē sistēmiskus pārkāpumus vai sistēmas nepilnības, bet nav iespējams kvantitatīvi izteikt korekciju, pat piemērojot ekstrapolēšanu, izdevumiem, kas deklarēti attiecībā uz skarto sistēmas daļu, piemēro vienotas likmes finanšu korekciju saskaņā ar 2. un 3. punktā norādītajiem indikatīvajiem kritērijiem un likmēm.

    Vienotas likmes korekcijas var piemērot arī atsevišķiem pārkāpumiem.

    2.  Vienotas likmes korekcijas līmeni nosaka, ņemot vērā turpmāk norādītos faktorus:

    a) pārkāpuma vai sistēmas nepilnības smaguma pakāpe attiecībā uz sistēmu kopumā vai tās daļu vai attiecībā uz deklarēto izdevumu veidiem;

    b) zaudējumu riska pakāpe, kam pārkāpuma vai sistēmas nepilnības rezultātā pakļauts Savienības budžets;

    c) izdevumu neaizsargātība pret krāpšanu, ko izraisījis pārkāpums vai sistēmas nepilnība;

    d) jebkādi mīkstinoši vai pastiprinoši apstākļi.

    3.  Korekcijas līmeni nosaka šādi:

    a) ja pārkāpums vai pārkāpumi vai sistēmas nepilnība vai nepilnības ir tik būtiskas, biežas vai izplatītas, ka rada attiecīgās sistēmas pilnīgu atteici un apdraud visu attiecīgo izdevumu likumību un pareizību, piemērojamā korekcijas likme ir 100 %;

    b) ja pārkāpums vai pārkāpumi vai sistēmas nepilnība vai nepilnības ir tik biežas un izplatītas, ka rada ļoti nopietnu sistēmas atteici, kas pakļauj riskam ļoti lielas attiecīgo izdevumu daļas likumību un pareizību, piemērojamā korekcijas likme ir 25 %;

    c) ja pārkāpums vai pārkāpumi vai sistēmas nepilnība vai nepilnības pieļauti tāpēc, ka sistēma darbojas daļēji, slikti vai neregulāri, un pakļauj riskam lielas attiecīgo izdevumu daļas likumību un pareizību, piemērojamā korekcijas likme ir 10 %;

    d) ja pārkāpums vai pārkāpumi vai sistēmas nepilnība vai nepilnības pieļauti tāpēc, ka sistēma darbojas nekonsekventi un pakļauj riskam nozīmīgas attiecīgo izdevumu daļas likumību un pareizību, piemērojamā korekcijas likme ir 5 %.

    Saskaņā ar proporcionalitātes principu likmi var samazināt līdz 2 %, ja pārkāpuma vai sistēmas nepilnības raksturs un smagums nav uzskatāmi par pietiekamiem, lai pamatotu 5 % korekcijas likmes piemērošanu.

    4.  Ja finanšu korekcijas piemērošanas noteiktā finanšu gadā kompetentā iestāde nav veikusi piemērotus koriģējošos pasākumus un līdz ar to nākamajā finanšu gadā konstatēts tas pats pārkāpums vai pārkāpumi vai nepilnība vai nepilnības, korekcijas likmi, pamatojoties uz pārkāpuma vai pārkāpumu vai nepilnības vai nepilnību atkārtošanos, var paaugstināt līdz līmenim, kas nepārsniedz nākamo līmeni 3. punktā izklāstītajā likmju skalā.

    ▼B

    4. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama dalībvalstīs saskaņā ar Līgumiem.

    ▼M1




    PIELIKUMS

    Pārvaldības un kontroles sistēmām piemērotās pamatprasības un to klasifikācija saistībā ar to efektīvu darbību

    (kā minēts Īstenošanas regulas (ES) 2015/378 3.a pantā)



    1. tabula

    Pamatprasības

     

    Pamatprasības pārvaldības un kontroles sistēmām

    Attiecīgās struktūras/iestādes

    Tvērums

    1

    Pienācīgs funkciju apraksts un nodalījums un pienācīgas ziņošanas un uzraudzības sistēmas, kurās atbildīgā iestāde uztic uzdevumu izpildi citai struktūrai

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Iekšējā organizācija

    2

    Atbilstīga projektu atlase

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības

    3

    Pienācīga informācija saņēmējiem, iespējamajiem saņēmējiem un sabiedrībai

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Iekšējā informācija un saziņa

    4

    Pienācīga kontrole

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības

    5

    Efektīvas sistēmas, kas nodrošina, ka visi dokumenti attiecībā uz izdevumiem un kontroli tiek glabāti, nodrošinot pienācīgas revīzijas liecības

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības

    6

    Uzticamas datorizētas sistēmas grāmatvedības uzskaitei, finanšu datu un datu par rādītājiem uzglabāšanai un pārsūtīšanai, uzraudzībai un ziņošanai

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības/iekšējā informācija un saziņa

    7

    Procedūru efektīva īstenošana attiecībā uz pārkāpumu novēršanu, atklāšanu un novēršanu, tostarp samērīgi krāpšanas apkarošanas pasākumi

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības

    8

    Atbilstīgas procedūras ikgadējo grāmatojumu, pārvaldības deklarācijas un gada kopsavilkuma par galīgajiem revīzijas ziņojumiem un veiktajām kontrolēm sagatavošanai

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības

    9

    Atbilstīga un pilnīga atgūstamo, atgūto un atcelto summu uzskaite

    Atbildīgā iestāde/deleģētā iestāde

    Kontroles darbības

    10

    Pienācīgs funkciju apraksts un nodalījums, funkcionālā neatkarība no atbildīgās iestādes un pienācīgas sistēmas, lai nodrošinātu, ka jebkurai citai struktūrai, kas veic revīziju, ir nepieciešamā funkcionālā neatkarība un ir ņemti vērā starptautiski atzīti revīzijas standarti

    Revīzijas iestāde

    Iekšējā organizācija

    11

    Pienācīga sistēmas revīzija

    Revīzijas iestāde

    Kontroles darbības

    12

    Pienācīga izdevumu revīzija

    Revīzijas iestāde

    Kontroles darbības

    13

    Pienācīga pārskatu revīzija

    Revīzijas iestāde

    Kontroles darbības

    14

    Pienācīgas procedūras, lai nodrošinātu uzticamu revīzijas atzinumu un revīzijas ziņojumu

    Revīzijas iestāde

    Kontroles darbības



    2. tabula

    Pārvaldības un kontroles sistēmām piemēroto pamatprasību klasifikācija saistībā ar šo sistēmu darbību

    1. kategorija

    Darbojas labi. Uzlabojumi nav nepieciešami vai arī nepieciešams tikai neliels uzlabojums vai uzlabojumi.

    2. kategorija

    Darbojas. Nepieciešami daži uzlabojumi.

    3. kategorija

    Darbojas daļēji. Nepieciešami būtiski uzlabojumi.

    4. kategorija

    Būtībā nedarbojas



    ( 1 ) Komisijas 2015. gada 2. marta Īstenošanas regula (ES) 2015/377, ar ko izveido modeļus dokumentiem, kuri vajadzīgi gada atlikuma maksājumiem atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) Nr. 514/2014, ar ko paredz vispārīgus noteikumus Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondam un finansiālā atbalsta instrumentam policijas sadarbībai, noziedzības novēršanai un apkarošanai un krīžu pārvarēšanai (skatīt šā Oficiālā Vēstneša 17. lpp.).

    ( 2 ) Komisijas 2014. gada 25. jūlija Deleģētā regula (ES) Nr. 1042/2014, ar ko papildina Regulu (ES) Nr. 514/2014 attiecībā uz atbildīgo iestāžu izraudzīšanu un pienākumiem pārvaldības un kontroles jomā un attiecībā uz revīzijas iestāžu statusu un pienākumiem (OV L 289, 3.10.2014., 3. lpp.).

    Top