AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.DELEGUOTOJO AKTO BENDROSIOS APLINKYBĖS

Šia Komisijos deleguotąja direktyva, derinant prie technikos ir mokslo pažangos, iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo (nauja redakcija) 1 (RoHS direktyva) III priedas. Pakeitimas susijęs su išimtimi nurodytoms reikmėms, turinčioms gyvsidabrio specialiosios paskirties viencokolėse (kompaktinėse) liuminescencinėse lempose.

RoHS direktyva ribojamas tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimas elektros ir elektroninėje įrangoje (EEĮ), kaip nurodyta 4 straipsnyje. Šiuo metu apribojimai taikomi dešimčiai direktyvos II priede išvardytų medžiagų: švinui, gyvsidabriui, kadmiui, šešiavalenčiam chromui, polibromintiems bifenilams (PBB) ir polibromintiems difenileteriams (PBDE), bis(2‑etilheksil)ftalatui (DEHP), butilbenzilftalatui (BBP), dibutilftalatui (DBP) ir diizobutilftalatui (DIBP). III ir IV prieduose išvardytos specialioms reikmėms skirtos elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) medžiagos ir komponentai, kuriems išimties tvarka netaikomas 4 straipsnio 1 dalyje nustatytas medžiagų naudojimo apribojimas.

Direktyvos 5 straipsnyje numatytas III ir IV priedų derinimas su mokslo ir technikos pažanga, kuris gali apimti išimčių suteikimą, atnaujinimą ir panaikinimą.

Pagal 5 straipsnio 1 dalies a punktą išimtys turi būti įtraukiamos į III ir IV priedus, tik jei dėl to nesumažėja Reglamentu (EB) Nr. 1907/2006 (REACH) 2 užtikrinama aplinkos ir sveikatos apsauga ir jei jos atitinka kurią nors iš toliau nurodytų sąlygų: i) medžiagos pašalinimas arba pakeitimas keičiant konstrukciją arba medžiagas ir komponentus tokiais, kuriems nereikia jokių II priede išvardytų medžiagų ar cheminių medžiagų, yra moksliškai ar techniškai neįmanomas; ii) nėra užtikrintas pakaitalų patikimumas; iii) visas neigiamas poveikis aplinkai, sveikatai ir vartotojų saugai dėl medžiagos pakeitimo greičiausiai yra didesnis nei jo bendra nauda aplinkai, sveikatai ir vartotojų saugai.

Priimamuose sprendimuose dėl išimčių ir jų trukmės taip pat turi būti atsižvelgiama į pakaitalų buvimą ir pakeitimo socialinį bei ekonominį poveikį. Sprendimuose dėl išimčių galiojimo trukmės taip pat turi būti atsižvelgiama į bet kokį galimą poveikį inovacijoms. Jei tinka, visiems išimčių poveikiams turi būti taikoma gyvavimo ciklo samprata.

5 straipsnio 1 dalies a punkte taip pat nustatyta, kad dėl specialioms reikmėms skirtų EEĮ medžiagų ir komponentų įtraukimo į III ir IV priedo sąrašus Komisija turi priimti atskirus deleguotuosius aktus. 5 straipsnio 3 dalyje ir V priede aprašyta su išimtimis susijusių paraiškų teikimo tvarka.

2.KONSULTACIJOS PRIEŠ PRIIMANT AKTĄ

Komisija gavo prašymus 3 iš ekonominės veiklos vykdytojų suteikti arba atnaujinti išimtis pagal RoHS direktyvos 5 straipsnio 3 dalį ir V priedą.

Pagal dabartinę III priedo 1.f išimtį galima naudoti gyvsidabrį viencokolėse (kompaktinėse) liuminescencinėse lempose, neviršijant šių verčių (viename degiklyje): specialiosios paskirties – 5 mg.

2014 m. gruodžio mėn. ir 2015 m. sausio mėn. Komisija gavo dvi paraiškas šiai išimčiai atnaujinti. Viena iš paraiškų buvo atnaujinta 2020 m. sausio mėn., pateikiant papildomą įrašų informaciją. Pareiškėjai iš esmės teigė, kad nėra pakaitalų reikmėms, kurioms taikoma ši išimtis, ir paaiškino, kad tolesnis išimtyje nurodytos gyvsidabrio ribos mažinimas buvo neįmanomas 4 . Pagal RoHS direktyvos reikalavimus (5 straipsnio 5 dalies antrą pastraipą) išimtis galioja tol, kol Komisija priima sprendimą dėl atnaujinimo paraiškos.

Siekdama įvertinti tos išimties atnaujinimo paraiškas, Komisija 2015 m. birželio mėn. pradėjo ir 2016 m. baigė tyrimą, skirtą reikiamam techniniam ir moksliniam vertinimui atlikti 5 , įskaitant aštuonių savaičių internetines konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis 6 . Papildydama tą tyrimą, kuriame buvo vertinami išsamūs techniniai ir moksliniai duomenys bei gauti pranešimai, kaip dokumentuota tyrimo ataskaitoje, Komisija atliko du papildomus tyrimus ar atnaujinimus, pakviesdama dalyvauti suinteresuotąsias šalis. 2019 m. paskelbtame tyrime 7 daugiausia dėmesio buvo skiriama socialiniam ir ekonominiam vertinimui bei pakaitalų buvimui, o naujais skaičiais ir modeliavimu pagrįstas atnaujinimas buvo atliktas 2020 m. 8 Paskelbtos galutinės tyrimo ir socialinio ir ekonominio vertinimo ataskaitos 9 ; suinteresuotosios šalys buvo informuotos.

2016 m. rugsėjo 1 d., 2018 m. spalio 29 d. ir 2019 m. spalio 21 d. ekspertų posėdžiuose Komisija konsultavosi su valstybių narių ekspertų grupe dėl deleguotųjų teisės aktų pagal RoHS direktyvą, kad turėtų valstybių narių nuomonę dėl numatytos veiksmų eigos pagal įvertinimų išvadas. Ji atliko visus būtinus procedūrinius veiksmus, susijusius su medžiagų apribojimo išimtimis pagal 5 straipsnio 3–7 dalis 10 . Tarybai ir Europos Parlamentui apie visus veiksmus pranešta.

Pagalbiniame tyrime pažymėta, kad:

·dėl ypatingos konstrukcijos, medžiagų ir gamybos proceso specialiosios paskirties kompaktinės liuminescencinės lempos (CFL) apima labai plačią įvairių charakteristikų lempų grupę;

·apie specialiosios paskirties CFL lempas, suprojektuotas ultravioletinės spektro dalies šviesai skleisti, turima pakankamai informacijos, kad gyvsidabrio pakeitimas susijusioms reikmėms yra techniškai neįmanomas, todėl tyrime rekomenduojama atnaujinti išimtį ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui;

·kitoms specialiosios paskirties CFL lempoms, apie kurias trūksta informacijos dėl gyvsidabrio pakeitimo įvairioms susijusioms reikmėms, išimtį reikėtų pratęsti trejiems metams, kad tuo atveju, jei būtų pateikiama naujų paraiškų, pakaktų laiko gauti išsamesnės informacijos išimčiai pagrįsti kitų tipų lempoms, laikomoms lempomis, kurioms taikomas terminas „specialiosios paskirties“.

Apibendrinant mokslinius ir techninius vertinimus, įskaitant konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis, išsamiai nustatyta, kad 1.f išimtis vis dar atitinka išimties kriterijus, nes dar nėra patikimų pakaitalų. Vertinimo rezultatai taip pat parodo, kad dėl konkrečios išimties nesumažėtų REACH reglamentu užtikrinama aplinkos ir sveikatos apsauga pagal Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnį.

Pagal Geresnio reglamentavimo gaires deleguotosios direktyvos projektas keturias savaites buvo skelbiamas Geresnio reglamentavimo portale siekiant gauti visuomenės atsiliepimų. Per konsultacijas dėl akto projekto gauti du atsiliepimai. Iškelti klausimai buvo apsvarstyti ir nuspręsta, kad projekto pakeitimai nebūtini.

3.DELEGUOTOJO AKTO TEISINIAI ASPEKTAI

Deleguotąja direktyva atnaujinama į Direktyvos 2011/65/ES III priedą įtraukta 1.f išimtis dėl gyvsidabrio naudojimo nurodytoms reikmėms.

Komisijos vertinime, pagrįstame papildomais tyrimais ir konsultacijomis, daroma išvada, kad prašymas suteikti išimtį atitinka bent vieną iš RoHS direktyvos 5 straipsnio 1 dalies a punkte nustatytų kriterijų, kuris pagrindžia išimties pratęsimą: gyvsidabrio negalima patikimai pakeisti lempų kategorijoms, kurioms taikoma ši išimtis.

Taigi išimties sąlygos yra įvykdytos, o išimties 1.f įrašas turi būti atnaujintas. Atliekant vertinimą taip pat padaryta išvada, kad, viena vertus, išimties apimtis turėtų būti susiaurinta šioms toliau nurodytoms reikmėms, o, kita vertus, dabartinės plačios išimties galiojimo trukmė sutrumpinta taip:

I.iki penkerių metų lempoms, skleidžiančioms šviesą ultravioletinėje spektro dalyje, nes šiuo metu nėra patikimų alternatyvų;

II.iki trejų metų visoms kitoms specialiosios paskirties lempoms, kad pramonė galėtų parengti išsamią informaciją, kurį pagrįstų išimčių pratęsimą konkrečioms specialiosios paskirties lempų kategorijoms.

Šios išimties galiojimo pabaigos datos nustatomos pagal 5 straipsnio 2 dalį (pirmą pastraipą). Nemanoma, kad galiojimo laikotarpiai darytų neigiamą poveikį inovacijoms.

Teisinė priemonė yra deleguotoji direktyva, kaip numatyta Direktyvoje 2011/65/ES, visų pirma siekiant atitikti jos 5 straipsnio 1 dalies a punkte nustatytus reikalavimus.

Deleguotosios direktyvos tikslas – prisidėti prie žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos ir priderinti nuostatas dėl elektros ir elektroninės įrangos vidaus rinkos veikimo, kad šiaip jau uždraustas medžiagas būtų leidžiama naudoti specialioms reikmėms pagal RoHS direktyvos nuostatas ir sąlygas bei laikantis III ir IV priedų derinimo prie mokslo ir technikos pažangos tvarkos.

Deleguotoji direktyva ES biudžetui poveikio neturi.

KOMISIJOS DELEGUOTOJI DIREKTYVA (ES) .../…

2021 12 13

kuria, derinant prie mokslo ir technikos pažangos, dėl išimties naudoti gyvsidabrį specialiosios paskirties viencokolėse (kompaktinėse) liuminescencinėse lempose iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/65/ES III priedas

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo 11 , ypač į jos 5 straipsnio 1 dalies a punktą,

kadangi:

(1)Direktyva 2011/65/ES iš valstybių narių reikalaujama užtikrinti, kad rinkai teikiamoje elektros ir elektroninėje įrangoje (EEĮ) nebūtų tos direktyvos II priede išvardytų pavojingų medžiagų. Tas apribojimas netaikomas tam tikroms tos direktyvos III priede išvardytoms reikmėms, kurioms nustatyta išimtis;

(2)elektros ir elektroninės įrangos kategorijos, kurioms taikoma Direktyva 2011/65/ES, išvardytos tos direktyvos I priede;

(3)gyvsidabris yra Direktyvos 2011/65/ES II priede nurodyta ribojama medžiaga;

(4)Sprendimu 2010/571/ES 12 Komisija, be kitų dalykų, suteikė išimtį naudoti gyvsidabrį specialiosios paskirties viencokolėse (kompaktinėse) liuminescencinėse lempose (toliau – išimtis), kuri dabar yra įtraukta į Direktyvos 2011/65/ES III priedo sąrašą kaip 1.f išimtis. Pagal tos direktyvos 5 straipsnio 2 dalies antros pastraipos a punktą išimties galiojimas turėjo baigtis 2016 m. liepos 21 d.;

(5)gyvsidabris naudojamas specialiosios paskirties viencokolėse (kompaktinėse) liuminescencinėse lempose ultravioletinei šviesai gauti, kuri dėl sąveikos su fluorescencine danga ant lempos kolbos virsta regimąja šviesa;

(6)2014 m. gruodžio 19 d. ir 2015 m. sausio 15 d., t. y. per Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnio 5 dalyje nustatytą terminą, Komisija gavo dvi paraiškas dėl išimties atnaujinimo (toliau – atnaujinimo paraiškos), kurių viena buvo pataisyta 2020 m. sausio 20 d pateikiant atnaujintą paraišką. Pagal Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnio 5 dalies antrą pastraipą išimtis galioja tol, kol priimamas sprendimas dėl atnaujinimo prašymo;

(7)atliekant atnaujinimo paraiškų vertinimą, kuriame buvo atsižvelgta į pakaitalų buvimą ir pakeitimo socialinį bei ekonominį poveikį, padaryta išvada, kad gyvsidabrio pašalinimas susijusioms reikmėms arba jo pakeitimas palyginamų charakteristikų medžiaga šiuo metu yra techniškai neįmanomas. Atliekant vertinimą buvo konsultuotasi su suinteresuotosiomis šalimis pagal Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnio 7 dalį. Per šias konsultacijas gautos pastabos buvo viešai paskelbtos tam skirtoje interneto svetainėje;

(8)turėtų būti mažinama tam tikrų konkrečių medžiagų ar komponentų apribojimų išimčių taikymo apimtis ir trukmė, kad būtų galima palaipsniui atsisakyti pavojingų medžiagų EEĮ, vertinime taip pat padaryta išvada, kad, viena vertus, išimties taikymo apimtis turėtų susiaurinta iki toliau nurodytų reikmių, o, kita vertus, dabartinės plačios išimties trukmė gali būti sutrumpinta;

(9)išimtis suderinama su Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1907/2006 13 ir dėl to nesumažėja juo užtikrinama aplinkos ir sveikatos apsauga;

(10)todėl tikslinga suteikti atnaujintą išimtį ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui pagal Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnio 2 dalies pirmą pastraipą specialiosios paskirties CFL lempoms, suprojektuotoms skleisti ultravioletinės spektro dalies šviesą, nes šiuo metu nėra patikimų alternatyvų. Visų kitų tipų CFL lempoms, priskiriamoms specialiosios paskirties CFL lempų kategorijai, išimtis turėtų būti atnaujinta trejiems metams, kad pramonė galėtų parengti išsamesnę informaciją siekiant pagrįsti šios išimties taikymą nurodytoms specialių lempų kategorijoms pagal direktyvos tikslą – mažinti išimčių taikymo apimtį ir trukmę. Atsižvelgiant į nuolatinių pastangų, dedamų siekiant rasti patikimų pakaitalų, rezultatus, mažai tikėtina, kad dėl išimties taikymo trukmės bus padarytas neigiamas poveikis inovacijoms;

(11)todėl Direktyva 2011/65/ES turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeista,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Direktyvos 2011/65/ES III priedas iš dalies keičiamas pagal šios direktyvos priedą.

2 straipsnis

1.Valstybės narės ne vėliau kaip [paskutinė šešto mėnesio po šios direktyvos įsigaliojimo diena] priima ir paskelbia įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi šios direktyvos. Jos nedelsdamos pateikia Komisijai tų teisės aktų nuostatų tekstą.

Tas nuostatas jos taiko nuo [paskutinė šešto mėnesio po šios direktyvos įsigaliojimo diena + 1 diena].

Valstybės narės, priimdamos tas nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.

2.Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės aktų pagrindinių nuostatų tekstus.

3 straipsnis

Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

4 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 2021 12 13

   Komisijos vardu

   Pirmininkė
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    OL L 174, 2011 7 1, p. 88.
(2)    OL L 396, 2006 12 30, p. 1.
(3)    Sąrašas pateikiamas adresu: http://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm .
(4)    https://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/RoHS_Pack_9/Exemption_1_f/Lighting_Europe/ 1f_LE_RoHS_Exemption_Req_Final.pdf and http://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/RoHS_Pack_9/Exemption_1_ae_/NARVA/01_02_a__2b3_4a.pdf
(5)    Galutinė tyrimo ataskaita pateikta adresu: https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/a3fdcc8c-4273-11e6-af30-01aa75ed71a1 .
(6)    Konsultacijų laikotarpis: nuo 2015 m. rugpjūčio 21 d. iki 2015 m. spalio 16 d., http://rohs.exemptions.oeko.info .
(7)     https://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/reports/FWCW_RoHS_Lamps_ SEA_20190729_Final.pdf
(8)     https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/f44f2383-dd0a-11ea-adf7-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-146144383 , nuo 92 puslapio.
(9)

    https://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/studies_rohs1_en.htm .

(10)    Būtinų administracinių veiksmų sąrašą galima rasti Komisijos interneto svetainėje . Su kiekvieno deleguotojo akto projekto esamu procedūros etapu galima susipažinti Tarpinstituciniame deleguotųjų aktų registre, adresu https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home .
(11)    OL L 174, 2011 7 1, p. 88.
(12)    2010 m. rugsėjo 24 d. Komisijos sprendimas 2010/571/ES, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/95/EB priedas dėl švino, gyvsidabrio, kadmio, šešiavalenčio chromo, polibromintų bifenilų ir polibromintų difenileterių naudojimo išimčių siekiant jį suderinti su mokslo ir technikos pažanga (OL L 251, 2010 9 25, p. 28).
(13)    2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiantis Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiantis Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL L 396, 2006 12 30, p. 1).

PRIEDAS

Direktyvos 2011/65/ES III priedo 1.f įrašas pakeičiamas taip:

Išimtis

Taikymo apimtis ir datos

„1

Gyvsidabrio kiekis viencokolėse (kompaktinėse) liuminescencinėse lempose (viename degiklyje) ne didesnis kaip:

1.f-I

Lempos, suprojektuotos skleisti daugiausia ultravioletinės spektro dalies šviesą – 5 mg

Baigia galioti [LB: 5 metai nuo deleguotosios direktyvos paskelbimo Oficialiajame leidinyje dienos]

1.f-II

Specialiosios paskirties – 5 mg

Baigia galioti [LB: 3 metai nuo deleguotosios direktyvos paskelbimo Oficialiajame leidinyje dienos]“