ISSN 1977-0960

doi:10.3000/19770960.C_2012.205.lit

Europos Sąjungos

oficialusis leidinys

C 205

European flag  

Leidimas lietuvių kalba

Informacija ir prane_imai

55 tomas
2012m. liepos 12d.


Prane_imo Nr.

Turinys

Puslapis

 

III   Parengiamieji aktai

 

AUDITO RŪMAI

2012/C 205/01

Nuomonė Nr. 5/2012 (pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 336 straipsnį) dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, pasiūlymo

1

LT

 


III Parengiamieji aktai

AUDITO RŪMAI

12.7.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 205/1


NUOMONĖ Nr. 5/2012

(pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 336 straipsnį)

dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos, pasiūlymo

2012/C 205/01

EUROPOS SĄJUNGOS AUDITO RŪMAI,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 336 straipsnį,

atsižvelgdami į Komisijos pateiktą Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiami Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatai ir kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygos (KTĮS), pasiūlymą (1),

atsižvelgdami į 2012 m. kovo 5 d. Audito Rūmų gautą Europos Parlamento prašymą parengti nuomonę dėl pirmiau minėto pasiūlymo,

atsižvelgdami į 2012 m. sausio 30 d. Audito Rūmų gautą Tarybos prašymą parengti nuomonę dėl pirmiau minėto pasiūlymo,

atsižvelgdami į savo metines ataskaitas, specialiąsias ataskaitas ir nuomones (2),

PRIĖMĖ ŠIĄ NUOMONĘ:

ĮVADAS

1.

Komisija 2013–2018 m. 5 % siūlo sumažinti kiekvienos Europos Sąjungos institucijos ir agentūros darbuotojų skaičių. Siekdama suvaldyti šio sumažinimo sąlygojamus padarinius ir išspręsti kitus su darbuotojais susijusius klausimus, ji siūlo kelis Tarnybos nuostatų pakeitimus, būtent:

prailginti savaitės darbo laiką iki minimalios 40 valandų trukmės,

įprastą pensinį amžių padidinti nuo 63 iki 65 m., o ankstyvo išėjimo į pensiją amžių prailginti nuo 55 iki 58 m.,

peržiūrėti kasmetinio darbo užmokesčių ir pensijų tikslinimo ir kasmetinio pensijų įmokų tarifo tikslinimo procedūras,

vietoj dabartinio specialiojo mokesčio taikyti 6 % siekiantį solidarumo mokestį,

pertvarkyti padėjėjų pareigų grupės karjeros struktūrą pridedant naują pareigų grupę (AST/SC) sekretoriams ir raštinės darbuotojams,

atlikti keletą kitų pakeitimų, susijusių su darbuotojų organizacine struktūra ir valdymu.

2.

Komisijos pasiūlyme apskaičiuotas finansinis poveikis 2013–2020 m., kurį sudaro:

1 041 milijonas eurų sutaupytų lėšų pagal daugiametės finansinės programos (toliau – DFP) 5 išlaidų kategoriją,

258 milijonai eurų sutaupytų lėšų, nesusijusių su DFP 5 išlaidų kategorija,

įplaukų iš specialiojo mokesčio padidėjimas 30 milijonų eurų,

įplaukų iš pensijų įmokų sumažėjimas 277 milijonais eurų,

įplaukų iš mokesčių sumažėjimas 165 milijonais eurų.

3.

Be to, tikimasi, kad ilgainiui sutaupomų lėšų, susijusių su išlaidomis pensijoms, kiekis per metus sieks apie 1 000 milijonų eurų (3).

BENDROS PASTABOS

4.

Audito Rūmai pažymi, kad Komisijos pasiūlymo poveikis turėtų būti matuojamas ne tik remiantis tuo, ar 5 % sumažintas darbuotojų skaičius ir ar įgyvendinti Tarnybos nuostatų pakeitimai, bet taip pat atsižvelgiant į tai, ar pasiektas bendrasis pasiūlyme numatytas finansinis tikslas.

5.

Siūlomas darbuotojų skaičiaus sumažinimas 5 %, nors šis sumažinimas ir priklauso nuo to, kaip pagal DFP bus skirstomi biudžeto asignavimai, yra pagrindinis elementas, prisidedantis prie lėšų taupymo tikslo. Planuojamų su darbuotojais ir išlaidomis susijusių lėšų sutaupymas bus geriausiai užtikrintas tuomet, jei kiekviena institucija 5 % sumažins savo darbuotojų skaičių.

6.

Institucijos, planuodamos ES veiklą ir administruodamos joms skirtus personalo išteklius, turi atsižvelgti į planuojamus darbo jėgos sumažinimus ir nustatyti tinkamus prioritetus, visų pirma sprendimuose, kurie bus priimami dėl kito DFP laikotarpio ES politikos krypčių ir išlaidų.

7.

Pasiūlyme nenagrinėjami žmogiškųjų išteklių valdymo klausimai (mokymai, veiklos rezultatų įvertinimas, paaukštinimas ir lygio nustatymas) kaip būdai, kaip būtų galima padidinti bendrą ES darbuotojų našumą.

PASTABOS DĖL KONKREČIŲ KOMISIJOS PASIŪLYMO ASPEKTŲ

Darbuotojų skaičiaus sumažinimas 5 %

8.

Audito Rūmai pažymi, kad pasiūlymo priėmimas dar nereiškia, kad bus sumažintas darbuotojų skaičius ir sutaupytos atitinkamos lėšos. Siūlomų Tarnybos nuostatų 6 straipsnyje daroma aiški nuoroda į DFP ir tarpinstituciniame susitarime dėl jų įgyvendinimo nustatytas prievoles (4). Audito Rūmai primena, kad ES tarnautojų skaičius nustatomas priimant sprendimus dėl kasmetinės biudžeto sudarymo procedūros, kurie turi būti suderinti su šio Komisijos pasiūlymo tikslais.

9.

Audito Rūmai rekomenduoja institucijoms kasmet pranešti, kokių veiksmų jos ėmėsi siekdamos įgyvendinti suplanuotą tikslą 5 % sumažinti darbuotojų skaičių nekeičiant tam tikro išeinančių iš darbo darbuotojų, t. y. tų, kurie išeina į pensiją ir kurių sutartys baigiasi, skaičiaus kitais darbuotojais. Ataskaitose turėtų būti parodoma, kad tikslas sumažinti sąnaudas nėra apeinamas, pavyzdžiui, pasinaudojant trečiųjų šalių paslaugų teikėjų paslaugomis, kadangi tokie darbuotojai į darbuotojų apskaitą nėra įtraukiami.

Darbo užmokesčių ir pensijų tikslinimo metodas

10.

Dabartinis ES pareigūnų darbo užmokesčių ir pensijų tikslinimo metodas yra grindžiamas realiais aštuonių valstybių narių valstybės tarnautojų darbo užmokesčių pokyčiais. Taikant naują siūlomą metodą tikslinimai būtų grindžiami nominaliais visų valstybių narių valstybės tarnautojų bendrojo darbo užmokesčio pokyčiais, į užmokestį neįtraukiant apmokestinimo poveikio ir kitų atskaitymų. Atlikus šį pakeitimą gali būti sukurtas ne toks sudėtingas ir greitesnis tikslinimų nustatymo metodas, tačiau teisės aktų leidėjas turėtų atidžiai ištirti, koks bus šio pakeitimo grynasis finansinis poveikis.

11.

Komisijos pasiūlyme nustatyta bet kokio darbo užmokesčių ir pensijų tikslinimo juos padidinant dalinio atidėjimo vieneriems metams automatinė išlyga. Dėl jos dabartinis šiuo metu taikomuose teisės aktuose (5) numatytas ne ilgenis nei vienerių metų laikotarpis būtų pratęstas dar vieneriems metams, jei įsitikinama, kad įvykdytos visos jos taikymui būtinos sąlygos (6). Dėl delsimo atlikti šiuos tikslinimus sumažėja galimybės suderinti ES darbuotojų darbo užmokesčius ir pensijas su valstybių narių valstybės tarnautojų darbo užmokesčiais ir pensijomis. Geriausia būtų, jei tikslinimai būtų vykdomi kaip galima anksčiau po to, kai susidaro šį pokytį paskatinusios sąlygos.

Karjeros struktūros pokyčiai

12.

Be jau esamų administratorių (AD) ir padėjėjų (AST) pareigų grupių, pasiūlyme nustatoma nauja sekretorių ir raštinės darbuotojų kategorija (AST/SC). Dėl užmokesčio dydžio, siūlomo AST/SC pradinio lygio kategorijų darbuotojams, tam tikromis aplinkybėmis bus sudėtinga įdarbinti darbuotojus, turinčius būtinus institucijų darbo pobūdžio sąlygotus kalbinius įgūdžius, bei išlaikyti geografinę pusiausvyrą.

13.

Komisija siūlo pertvarkyti AST pareigų grupės karjeros srautą taip, kad į dviejų aukščiausių lygių pareigybes būtų skiriami tik darbuotojai, einantys svarbias pareigas. Ateityje bus vyresniųjų padėjėjų (AST 10 ir AST 11) ir padėjėjų (AST 1–AST 9) pareigybės. Tačiau pereinamojo laikotarpio nuostatos, siūlomos 2012 m. gruodžio 31 d. dirbantiems darbuotojams gali sukelti su nevienodu traktavimu susijusių problemų (7) po 2004 m. Tarnybos nuostatų reformos įdarbintiems padėjėjams.

Lankstesnių sąlygų darbo vietoje sudarymas

14.

Pasiūlymas dėl lankstaus darbo grafiko taikomas visiems darbuotojams, išskyrus skyrių vadovais, direktoriais ir generaliniais direktoriais paskirtus darbuotojus. Audito Rūmai rekomenduoja apsvarstyti, ar nebūtų tikslinga panašią tvarką taikyti ir vadovams, atsižvelgiant į jų pasišventimą darbui, kurio visai pagrįstai būtų galima iš vadovų tikėtis, ir į institucijų poreikį kaip galima geriau pasinaudoti visais savo darbuotojais, įskaitant tuos, kurie nori suderinti su darbu ir tėvų pareigomis susijusius įsipareigojimus.

Įgyvendinimo taisyklių darna

15.

Audito Rūmai palankiai vertina pasiūlymą, kad skaidrumo dėlei Teisingumo Teismas turėtų sudaryti registrą, kuriame būtų visų institucijų įgyvendinimo taisyklės, ir kad Komisija kas trejus metus turėtų pateikti ataskaitą apie kiekvienos institucijos priimtas šių Tarnybos nuostatų įgyvendinimo taisykles. Be to, Audito Rūmai Komisijai rekomenduoja pasiūlyti, kad būtų įdiegta išankstinio konsultavimosi procedūra siekiant išvengti atvejų, kai dėl skirtingų institucijų taikomų įgyvendinimo taisyklių skirtumų darbuotojai yra nevienodai traktuojami.

Geografinių skirtumų mažinimas

16.

Turėtų būti labai rūpestingai apsvarstytas Komisijos pasiūlymas mažinti ilgalaikius, gana didelius geografinius skirtumus tais atvejais, kai valstybėms narėms atstovaujama nepakankamai, palyginti su santykiniu jų gyventojų skaičiumi. Priėmus bet kokias tokio pobūdžio priemones turėtų būti laikomasi ES piliečių lygybės principo ir principo, kad jokia pareigybė nėra rezervuojama kurios nors valstybės narės piliečiams.

Naujos laikinųjų darbuotojų kategorijos įvedimas agentūrose

17.

Komisija į KTĮS siūlo įtraukti naują agentūrose dirbančių laikinųjų darbuotojų kategoriją. Šios kategorijos laikinieji darbuotojai būtų įdarbinami fiksuotam arba neapibrėžtos trukmės laikotarpiui. Neapibrėžtos trukmės laikotarpiui įdarbintų darbuotojų statusas de facto beveik visais atžvilgiais būtų panašus į pareigūno statusą. Tačiau nėra nuostatų, užtikrinančių, kad tokių darbuotojų atranka būtų vykdoma vadovaujantis tais pačiais principais ir standartais bei taip pat griežtai kaip ir vykdant pareigūnų atranką.

PAPILDOMOS PASTABOS

Institucijose OLAF vykdomi administraciniai tyrimai

18.

Audito Rūmai primena, kad būtina išlaikyti reikiamą OLAF tyrimų veiksmingumo išsaugojimo ir pagrindinių teisių apsaugos pusiausvyrą. Turėtų būti patikslinta, kad sąvoka asmeniui, kuriam taikomi Tarnybos nuostatai, „nepalankus veiksmas“, kaip paminėta 90a straipsnyje, apima bet kokį veiksmą, kurį OLAF atliko vykdydama savo su tyrimais susijusią misiją ir kuris neleidžia darbuotojams veiksmingai naudotis pagrindine teise arba gauti su šia teise susijusios naudos visų pirma tais atvejais, kai OLAF yra parengusi savo galutinę ataskaitą ir (arba) nacionalinėms teisminėms institucijoms perdavusi informaciją. Be to, praktinė patirtis parodė, kad dabartinės teisinės nuostatos (8) nėra pakankamai tiksliai suformuluotos, kad būtų galima išvengti painiavos, susijusios su OLAF vaidmeniu sunkaus nusižengimo atvejais, kai nepaveikiami ES finansiniai interesai.

Europos personalo atrankos tarnyba

19.

Nuo pat jos įsteigimo dienos Europos personalo atrankos tarnyba (EPSO) (9) tapo pagrindiniu kontaktiniu centru ES piliečiams, norintiems dirbti Europos institucijose. Tarnybos nuostatuose išdėstytos šiuo metu galiojančios EPSO organizuojamų konkursų taisyklės (10) yra labai elementaraus lygio. Po to, kai 2004 m. šios taisyklės buvo įvestos, buvo priimta daug teisminės praktikos pavyzdžių, kuriais buvo išaiškinti svarbūs atrankos proceso principai, susiję, pavyzdžiui, su atrankos komisijų vaidmeniu arba kalbų vartojimu. Skaidrumo dėlei Komisija turėtų apsvarstyti galimybę pasiūlyti būtinus pakeitimus, kad šie paaiškinimai būtų atspindėti atitinkamose Tarnybos nuostatų straipsnių nuostatose.

Paprastinimas

20.

Metams bėgant Tarnybos nuostatai ir KTĮS tapo vis sudėtingesni. Komisija, pasikonsultavusi su kitomis atitinkamomis institucijomis, turėtų atlikti tyrimą siekdama nustatyti paprastinimo galimybes, kad būtų pagerintas patikimas finansų valdymas. Atliekant tokį tyrimą turėtų būti išnagrinėtos kitų tarptautinių organizacijų ir tų ES institucijų ir įstaigų, kurioms Tarnybos nuostatai nėra taikomi, nustatytos taisyklės.

Nuostatos dėl atviros, veiksmingos ir nepriklausomos administracijos

21.

Nors SESV 336 straipsnis ir toliau yra taikomas kaip santykių tarp institucijų ir jų darbuotojų reglamentavimo pagrindas, pagal naujai įvestą SESV 298 straipsnį reikalaujama, kad teisės aktų leidėjas patvirtintų nuostatas dėl atviros, veiksmingos ir nepriklausomos Europos administracijos. Šios nuostatos naudingai papildytų Tarnybos nuostatų taisykles. Komisija, remdamasi SESV 298 straipsniu, turėtų apsvarstyti galimybę pasiūlyti santykių tarp piliečių ir Europos administracijos gerinimo nuostatas, pavyzdžiui, patikslindama, kaip institucijos užtikrina, kad jų darbuotojai vienodai traktuotų piliečius, arba kaip jos nagrinėja įtariamus interesų konfliktus.

Šią nuomonę priėmė Audito Rūmai 2012 m. birželio 14 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  COM(2011) 890 final, 2011 m. gruodžio 13 d.

(2)  Žr. Audito Rūmų nuomonę Nr. 14/2002 dėl pirminių pasiūlymų dėl 2002 m. Tarnybos nuostatų reformos (OL C 21, 2003 1 28, p. 1); Nuomonę Nr. 1/2004 dėl iš dalies pakeisto Komisijos pasiūlymo dėl 2004 m. Tarnybos nuostatų reformos (OL C 75, 2004 3 24, p. 1); Nuomonę Nr. 5/2010 dėl Tarnybos nuostatų reformos, kurią vykdant daugiausia dėmesio skirta personalo klausimams, susijusiems su Europos išorės veiksmų tarnybos įsteigimu (OL C 291, 2010 10 27, p. 1).

(3)  Pasak Komisijos, tai turėtų atitikti 2060 m., t. y. metus, kai poveikis pensijų išlaidoms bus didžiausias (žr. COM(2011) 890 final, p. 55, 10 išnaša).

(4)  2011 m. birželio mėn. Komisijos pasiūlytame tarpinstitucinio susitarimo projekte numatyta, kad Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija sutinka 2013–2018 m. 5 % laipsniškai sumažinti darbuotojų skaičių. Šis sumažinimas turėtų būti taikomas visoms institucijoms, įstaigoms ir agentūroms (žr. 2011 m. birželio 29 d. dokumento COM(2011) 403 final „Tarpinstitucinio Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos susitarimo dėl bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo projektas“ 23 dalį).

(5)  Žr. Tarnybos nuostatų 65 straipsnį ir XI priedą.

(6)  Mechanizmas pradedamas taikyti, jei i) einamiesiems metams prognozuojamas Europos Sąjungos bendrojo vidaus produkto (BVP) sumažėjimas; ii) patikslinimo vertė, kurią apskaičiuoja Eurostatas, remdamasis valstybių narių valstybės tarnautojų darbo užmokesčių pokyčiais, yra teigiama; iii) o patikslinimo vertė prognozuojamą BVP pokytį viršija dviem procentiniais punktais.

(7)  Žr. panašią pastabą, pateiktą Audito Rūmų nuomonės Nr. 1/2004 2 dalyje.

(8)  Žr. Tarnybos nuostatų 22a straipsnį.

(9)  2002 m. liepos 25 d. Europos Parlamento, Tarybos, Komisijos, Teisingumo Teismo, Audito Rūmų, Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto, Regionų komiteto ir Europos ombudsmeno sprendimas, įsteigiantis Europos Bendrijų personalo atrankos biurą (OL L 197, 2002 7 26, p. 53).

(10)  Žr. Tarnybos nuostatų III priedo 7 straipsnį.