European flag

oficialusis leidinys
Europos Sąjungos

LT

Seriju L


2024/190

2024 1 5

EUROPOS CENTRINIO BANKO SPRENDIMAS (ES) 2024/190

2023 m. gruodžio 15 d

kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES) 2016/948 dėl bendrovių sektoriaus pirkimo programos įgyvendinimo (ECB/2016/16) (ECB/2023/38)

Europos Centrinio Banko valdančioji taryba,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 127 straipsnio 2 dalies pirmą įtrauką,

atsižvelgdama į Europos centrinių bankų sistemos ir Europos Centrinio Banko statutą, ypač į jo 12 straipsnio 1 dalies antrą pastraipą, kartu su 3 straipsnio 1 dalies pirma įtrauka, ir 18 straipsnio 1 dalį,

kadangi:

(1)

2022 m. rugsėjo 9 d. Valdančioji taryba priėmė Europos Centrinio Banko sprendimą (ES) 2022/1613 (ECB/2022/29) (1), kuriuo buvo iš dalies pakeistas Europos Centrinio Banko sprendimas (ES) 2016/948 (ECB/2016/16) (2). Sprendime (ES) 2022/1613 (ECB/2022/29) numatyta klimato kaitos aspektus įtraukti į paskirstymą pagal lyginamąjį indeksą, kuris taikomas bendrovių obligacijų pirkimams, vykdomiems pagal bendrovių sektoriaus pirkimo programą (BSPP) ir laikiną specialiąją pandeminę pirkimo programą (SPPP), visų pirma siekiant valdyti Eurosistemai kylančią su klimatu susijusią finansinę riziką, laikantis Valdančiosios tarybos patvirtintos metodikos;

(2)

pagal Sprendimą (ES) 2022/1613 (ECB/2022/29) klimato kaitos aspektai buvo įtraukti, lyginamąjį indeksą „perorientuojant“ geresnių klimato srities veiklos rezultatų pasiekusių emitentų link – tai reiškia, kad įmonių, pasiekusių geresnių klimato srities veiklos rezultatų, turto dalis Eurosistemos balanse padidės, palyginti su prastesnių klimato srities veiklos rezultatų pasiekusių įmonių turto dalimi. Kaip pažymėta Sprendimo (ES) 2022/1613 (ECB/2022/29) 1 konstatuojamojoje dalyje, emitentų klimato srities veiklos rezultatai turėtų būti vertinami atsižvelgiant į šių emitentų išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, išmetamo anglies dioksido kiekio mažinimo tikslų užmojų lygį ir atskleidžiamą su klimatu susijusią informaciją;

(3)

2022 m. rugsėjo 19 d. Europos Centrinis Bankas (ECB) savo interneto svetainėje paskelbė išsamesnę informaciją apie klimato kaitos aspektų įtraukimą į bendrovių obligacijų pirkimus ir paaiškino pagrindinius elementus, susijusius su tuo, kaip turėtų būti vertinami emitentų klimato srities veiklos rezultatai, įskaitant emitentų klimato srities veiklos rezultatų įvertinimo balais metodiką;

(4)

2023 m. kovo 23 d. ECB paskelbė ataskaitą pavadinimu „Su klimatu susijusios finansinės informacijos apie Eurosistemos pinigų politikos tikslais turimus bendrovių sektoriaus portfelius atskleidimas“ (3). Ataskaitoje ne tik aprašoma Eurosistemos pažanga valdant ir mažinant su klimato kaita susijusią finansinę riziką, bet ir pateikta išsamesnė informacija apie klimato vertinimo balais metodiką bei perorientavimo metodą, taikytus įsigaliojus Sprendimui (ES) 2022/1613 (ECB/2022/29);

(5)

2023 m. spalio 5 d. atlikus pirmąją reguliarią klimato vertinimo balais metodikos peržiūrą, Valdančioji taryba nusprendė, kad esama viešai skelbiama informacija apie klimato vertinimo balais metodiką turėtų būti išdėstyta konsoliduota forma ir paskelbta Sprendime (ES) 2016/984 (ECB/2016/16). Ši procedūra atliekama siekiant padidinti teisinį tikrumą, aiškumą ir skaidrumą atsižvelgiant į klimato vertinimo balais metodiką ir perorientavimo metodą;

(6)

todėl reikėtų atitinkamai iš dalies pakeisti Sprendimą (ES) 2016/948 (ECB/2016/16),

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Pakeitimai

Sprendimas (ES) 2016/948 (ECB/2016/16) iš dalies keičiamas taip:

1)

4a straipsnis pakeičiamas taip:

„4a straipsnis

Klimato kaitos aspektų įtraukimas į paskirstymą pagal lyginamąjį indeksą

1.   4 straipsnio 3 dalyje minimas paskirstymas pagal lyginamąjį indeksą (orientacinis paskirstymas) apima klimato kaitos aspektus, visų pirma siekiant valdyti Eurosistemai kylančią su klimatu susijusią finansinę riziką, laikantis Valdančiosios tarybos patvirtintos metodikos, įskaitant priede išdėstytus jos elementus.

2.   Valdančioji taryba, jei, jos manymu, tai yra būtina, gali peržiūrėti 1 dalyje nurodytą metodiką, visų pirma siekdama atsižvelgti į su klimatu susijusią finansinę riziką ir pažangą rizikos vertinimo gebėjimų kontekste.“;

2)

Šio sprendimo priedo tekstas pridedamas kaip priedas.

2 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis sprendimas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Frankfurte prie Maino 2023 m. gruodžio 15 d.

ECB Pirmininkė

Christine LAGARDE


(1)   2022 m. rugsėjo 9 d. Europos Centrinio Banko sprendimas (ES) 2022/1613, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES) 2016/948 dėl bendrovių sektoriaus pirkimo programos įgyvendinimo (ECB/2016)/16) (ECB/2022/29) (OL L 241, 2022 9 19, p. 13).

(2)   2016 m. birželio 1 d. Europos Centrinio Banko sprendimas (ES) 2016/948 dėl bendrovių sektoriaus pirkimo programos įgyvendinimo (ECB/2016/16) (OL L 157, 2016 6 15, p. 28).

(3)  Paskelbta ECB interneto svetainėje www.ecb.europa.eu.


PRIEDAS

Sprendimas (ES) 2016/948 (ECB/2016/16) papildomas šiuo priedu:

„Priedas

KLIMATO VERTINIMO BALAIS METODIKA IR PERORIENTAVIMO METODAS

1.   KLIMATO VERTINIMO BALAIS METODIKA

Kiekvienam emitentui skiriamas balas, pagal kurį įvertinami jo klimato srities veiklos rezultatai (toliau – klimato balas), apskaičiuojamas remiantis trimis parametrais, – informacijos atskleidimo parametru, retrospektyviniu parametru ir į ateitį orientuotu parametru, – laikantis Valdančiosios tarybos nustatytos formulės. Mažiausia klimato balo vertė yra 0 (nulis), didžiausia – 5 (penki) ir šis balas yra orientuotas į su klimatu susijusią riziką, nustatytą remiantis a) emitento atskleistos informacijos kokybe, b) pastarojo meto emitento taršos intensyvumu (1) ir c) emitento klimato srities tikslais. Kuo didesnis balas, tuo geriau įvertinami klimato srities veiklos rezultatai.

1.1.   Informacijos atskleidimo parametras

Informacijos atskleidimo parametras naudojamas vertinant emitentų atskleistos informacijos apie išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį pagal 1 ir 2 sritis, kaip nurodyta šiltnamio efektą sukeliančių dujų protokole (2), kokybę, laikantis Valdančiosios tarybos nustatytos formulės. Pagal informacijos atskleidimo parametrą emitentams balas skiriamas už kokybišką atskleistą informaciją. Emitentams pagal šį parametrą geresnis balas skiriamas tuo atveju, kai jų atskleistą informaciją patikrino trečioji šalis. Mažiausias balas skiriamas tiems emitentams, kurie savanoriškai nepranešė apie duomenis, susijusius su išmetamaisiais teršalais.

1.2.   Retrospektyvinis parametras

Retrospektyvinis parametras naudojamas vertinant emitentų praeityje išmesto šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio lygį atsižvelgiant tiek į taršos intensyvumą, tiek į priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo tempą. Taikant šį parametrą atsižvelgiama į emitento taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis pagal 1 ir 2 sritis intensyvumą ir taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis pagal 3 sritį vidurkį. Jame derinami „geriausio klasėje“ ir „geriausio apskritai“ aspektai, laikantis Valdančiosios tarybos nustatytos metodikos. Taikant „geriausio klasėje“ aspektą lyginamos konkrečių pramonės sektorių įmonės. Taikant „geriausio apskritai“ aspektą lyginamos viso pasaulio įmonės atsižvelgiant į jų taršos intensyvumą tam tikru laiko momentu ir priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo tempą.

1.3.   Į ateitį orientuotas parametras

Į ateitį orientuotas parametras naudojamas vertinant tikėtiną emitentų taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis intensyvumo kaitą. Veiksniai, už kuriuos pagal šį parametrą skiriamas didesnis balas, apima užmojų lygį ir emitentų nurodytų taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis intensyvumo mažinimo tikslų patikimumą (ypač jeigu tikslas yra moksliškai pagrįstas ir jį patvirtino trečioji šalis) ir stebimą jų pačių išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslų laikymąsi, atsižvelgiant į vertinimą pagal Valdančiosios tarybos nustatytą metodiką.

2.   PERORIENTAVIMO METODAS

Vadovaujantis Valdančiosios tarybos nustatyta formule bendrovių obligacijų pirkimai perorientuojami į didesnius klimato balus turinčius emitentus. Perorientavimas reiškia, kad pagal rinkos kapitalizaciją įvertinta turto dalis lyginamajame indekse, kuriuo vadovaujamasi Eurosistemos bendrovių obligacijų pirkimo procese, bus padidinta tiems emitentams, kurių klimato balas yra geresnis, palyginti su prastesnį klimato balą turinčiais emitentais. Perorientuotas lyginamasis indeksas įtraukiamas į emitento grupės ribas siekiant užtikrinti, kad pirkimai būtų atliekami vadovaujantis perorientuotu lyginamuoju indeksu.


(1)  Emitento taršos intensyvumas apibrėžiamas kaip emitento išmetamas ŠESD kiekis (tCO2), padalytas iš emitento pajamų (mln. EUR).

(2)  Šiltnamio efektą sukeliančių dujų protokole išskiriamas tiesiogiai bendrovių išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis iš nuosavybės teise priklausančių arba kontroliuojamų šaltinių (1 sritis), netiesiogiai išmetamas ŠESD kiekis iš nupirktos arba įsigytos elektros energijos, garo, šildymo ar šaldymo (2 sritis); ir visas kitas netiesiogiai išmetamas ŠESD kiekis, įskaitant visų pirma įmonių vertės grandinėje tiek tiekėjų, tiek vartotojų grandyje išmetamą ŠESD kiekį (3 sritis); žr. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų protokolo interneto svetainę ghgprotocol.org.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/190/oj

ISSN 1977-0723 (electronic edition)