Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimai dėl aviacijos

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimas dėl oro susisiekimo

Sprendimas 2007/339/EB dėl ES ir JAV susitarimo dėl oro susisiekimo pasirašymo ir laikino taikymo

Sprendimas (ES) 2020/1110 dėl ES ir JAV susitarimo dėl oro susisiekimo sudarymo

KOKS ŠIO SUSITARIMO IR ŠIŲ SPRENDIMŲ TIKSLAS?

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Dalyvavimas rinkoje: skrydžių teisės bei komerciniai ir naudojimo klausimai

Dalyvavimas rinkoje: priklausymas nuosavybės teise ir kontrolė

Bendradarbiavimas reguliavimo srityje

Susitarimu taip pat stiprinamas dviejų šalių bendradarbiavimas šiose srityse:

Susitarime taip pat yra aiškus planas, kuriame pateikiamas nebaigtinis ypač svarbių antrojo etapo susitarimo derybų klausimų sąrašas.

Antrojo etapo susitarimas

Tolesnės ES ir JAV derybos buvo pradėtos 2008 m., o 2010 m. buvo pasirašytas antrojo etapo susitarimas. Šis protokolas pagrįstas pirmuoju susitarimu ir apima papildomas investicijas bei dalyvavimo rinkoje galimybes. Juo taip pat sustiprinama bendradarbiavimo sistema reguliuojamose srityse, kaip antai saugos, saugumo, socialinių aspektų ir, svarbiausia, aplinkos, kur abi šalys susitarė dėl bendro pareiškimo dėl aplinkos.

2011 m. prie susitarimo prisijungė Norvegija ir Islandija.

ĮSIGALIOJIMO DATA

Susitarimas įsigaliojo 2020 m. birželio 29 d., tačiau jis laikinai taikomas nuo 2008 m. kovo 30 d. (Susitarimo dėl oro susisiekimo 25 straipsnis). Protokolas, kuriuo iš dalies keičiamas susitarimas dėl oro susisiekimo, įsigaliojo 2022 m. gegužės 5 d.

KONTEKSTAS

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Trečioji oro erdvės teisė. Teisė arba privilegija, kurią viena šalis suteikia kitai šaliai dėl reguliarių tarptautinių oro susisiekimo paslaugų teikimo, leidžianti nutūpti pirmosios šalies teritorijoje su keleiviais ir kroviniais iš vežėjo buveinės šalies.
Ketvirtoji oro erdvės teisė. Teisė arba privilegija, kurią viena šalis suteikia kitai šaliai dėl reguliarių tarptautinių oro susisiekimo paslaugų teikimo, leidžianti pakilti iš pirmosios šalies teritorijos su keleiviais ir kroviniais į vežėjo buveinės šalį.
Penktoji oro erdvės teisė. Teisė arba privilegija, kurią viena šalis suteikia kitai šaliai dėl reguliarių tarptautinių oro susisiekimo paslaugų teikimo, leidžianti nutūpti pirmosios šalies teritorijoje arba iš jos pakilti su keleiviais ir kroviniais, gabenamais iš ES nepriklausančios šalies arba į ją.
Septintoji oro erdvės teisė. Teisė arba privilegija, kurią viena šalis suteikia kitai šaliai dėl reguliarių tarptautinių oro susisiekimo paslaugų teikimo, leidžianti gabenti keleivius ir krovinius tarp teisę suteikusios šalies teritorijos ir bet kurios ES nepriklausančios šalies. Paslauga neturi būti sujungta su kita paslauga arba tapti paslaugos, kuri teikiama į vežėjo buveinės šalį arba iš jos, dalimi.
Europos bendroji aviacijos erdvė. Erdvė, kuriai priklauso valstybės narės, Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Islandija, Kosovas*, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija, Norvegija ir Serbija.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Susitarimas dėl oro susisiekimo (OL L 134, 2007 5 25, p. 4–41).

Vėlesni Susitarimo dėl oro susisiekimo daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2007 m. balandžio 25 d. Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų sprendimas 2007/339/EB dėl Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl oro susisiekimo pasirašymo ir laikino taikymo (OL L 134, 2007 5 25, p. 1–3).

2018 m. sausio 23 d. Tarybos sprendimas (ES) 2020/1110 dėl Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl oro susisiekimo sudarymo Europos Sąjungos vardu (OL L 244, 2020 7 29, p. 6–7).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Informacija dėl Protokolo, kuriuo iš dalies keičiamas Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Jungtinių Amerikos Valstijų oro susisiekimo susitarimas, įsigaliojimo (OL L 126, 2022 4 29, p. 1).

Informacija apie Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Jungtinių Amerikos Valstijų oro susisiekimo susitarimo įsigaliojimą (OL L 261, 2020 8 11, p. 1).

2011 m. birželio 16 d. Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų sprendimas 2011/708/ES dėl Jungtinių Amerikos Valstijų, Europos Sąjungos bei jos valstybių narių, Islandijos ir Norvegijos Karalystės oro susisiekimo susitarimo pasirašymo Sąjungos vardu ir laikino taikymo; ir dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių, Islandijos ir Norvegijos Karalystės papildomo susitarimo dėl Jungtinių Amerikos Valstijų, Europos Sąjungos bei jos valstybių narių, Islandijos ir Norvegijos Karalystės oro susisiekimo susitarimo taikymo pasirašymo Sąjungos vardu ir laikino taikymo (OL L 283, 2011 10 29, p. 1–2).

2010 m. birželio 24 d. Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų sprendimas 2010/465/ES dėl protokolo, kuriuo iš dalies keičiamas Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Jungtinių Amerikos Valstijų oro susisiekimo susitarimas, pasirašymo ir laikino taikymo (OL L 223, 2010 8 25, p. 1–2).

Protokolas, kuriuo iš dalies keičiamas 2007 m. balandžio 25 ir 30 d. pasirašytas Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Jungtinių Amerikos Valstijų oro susisiekimo susitarimas (OL L 223, 2010 8 25, p. 3–19).


* Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją Nr. 1244/99 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.

paskutinis atnaujinimas 06.05.2022