Prejudicinio sprendimo priėmimo procedūra: rekomendacijos nacionaliniams teismams

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Rekomendacijos nacionaliniams teismams dėl prašymų priimti prejudicinį sprendimą pateikimo

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 267 straipsnis

Europos Sąjungos sutarties 19 straipsnis

KOKS YRA SUTARTIES DĖL EUROPOS SĄJUNGOS VEIKIMO 267 STRAIPSNIO IR EUROPOS SĄJUNGOS SUTARTIES 19 STRAIPSNIO 3 DALIES TIKSLAS?

2019 m. rekomendacijose:

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prejudicinio sprendimo priėmimo procedūros svarba

Ši procedūra yra laikoma naudinga tais atvejais, kai nacionalinio teismo nagrinėjamoje byloje kyla naujas ES teisės aiškinimo klausimas, svarbus bendrajam interesui vienodai taikyti šią teisę, arba jeigu esamoje jurisprudencijoje nėra reikiamo išaiškinimo, atsižvelgiant į naują teisinę situaciją.

Rekomendacijų struktūra

Vienos rekomendacijos yra taikomos visiems prašymams priimti prejudicinį sprendimą, kitos – konkrečiai pagreitintai procedūrai* arba prejudicinio sprendimo priėmimo skubos tvarka procedūrai*.

Kas teikia prašymą priimti prejudicinį sprendimą?

Ginčą nagrinėjantis nacionalinis teismas turi įvertinti, ar jo sprendimui priimti būtina pateikti prašymą priimti prejudicinį sprendimą ir ESTT pateikiamų klausimų svarbą.

Tokį prašymą teikiantys teismai, be kita ko, turi:

Dalykas ir taikymo sritis

Prašymo priimti prejudicinį sprendimą ir nacionalinių procedūrų sąveika

Prašymo priimti prejudicinį sprendimą forma ir turinys

Prašyme priimti prejudicinį sprendimą pateiktų duomenų apsauga ir nuasmeninimas

Prašymo priimti prejudicinį sprendimą perdavimas ESTT

Išlaidos ir teisinė pagalba

ESTT kanceliarijos vaidmuo

Pagreitinta ir skubos tvarka nagrinėjami prašymai priimti prejudicinį sprendimą

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS REKOMENDACIJOS?

Jos taikomos nuo 2019 m. lapkričio 8 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Prejudicinis sprendimas – procedūra, kuri yra naudojama tais atvejais, kai ginčijamas ES teisės akto aiškinimas arba galiojimas ir kai:
Pagreitinta procedūra – procedūra, kai dėl bylos pobūdžio ir išskirtinių aplinkybių sprendimą reikia priimti greitai. Prašymas priimti sprendimą pagreitinta procedūra turi būti teikiamas tik tada, kai dėl konkrečių aplinkybių susidaro skubus atvejis, todėl susijusiais prejudiciniais klausimais būtinas greitas ESTT sprendimas. Skubiu atveju gali būti laikomi tokie atvejai, kai, pavyzdžiui, kyla rimtas ir tiesioginis pavojus visuomenės sveikatai arba aplinkai, o greitas ESTT sprendimas galėtų padėti jos išvengti, arba konkrečiomis aplinkybėmis per labai trumpą laiką reikia išspręsti neaiškumus, kylančius dėl pagrindinių nacionalinės konstitucinės teisės arba ES teisės klausimų.
Prejudicinio sprendimo priėmimo skubos tvarka procedūra – procedūra, taikoma tik bylose, susijusiose su laisve, saugumu ir teisingumu. Visų pirma ji apriboja asmenų, kuriems leidžiama pateikti rašytines pastabas, skaičių ir, esant ypatingai skubiam atvejui, leidžia ESTT praleisti procedūros rašytinę dalį.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Rekomendacijos nacionaliniams teismams dėl prašymų priimti prejudicinį sprendimą pateikimo (OL C 439, 2016 11 25, p. 1–8).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius – Institucijos. 5 skirsnis – Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. 267 straipsnis (EB sutarties ex 234 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 164).

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. III antraštinė dalis – Nuostatos dėl institucijų. 19 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 27).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Teisingumo Teismo procedūros reglamentas (OL L 265, 2012 9 29, p. 1–42).

Teisingumo Teismo procedūros reglamento dalinis pakeitimas (OL L 173, 2013 6 26, p. 65).

paskutinis atnaujinimas 26.04.2022