Europos Sąjungos pirminė teisė

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

ES pirminė teisė

KAS YRA PIRMINĖ TEISĖ?

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Pirminę teisę, taip pat vadinamą pirminiais šaltiniais, sudaro ES:

Pirminės teisės taikymo sritis

KONTEKSTAS

ES teisė yra grindžiama ne tik pirmine teise, bet ir antriniais bei papildomais šaltiniais.

Tarptautiniai susitarimai su ES nepriklausančiomis šalimis arba tarptautinėmis organizacijomis yra laikomi neatskiriama ES teisės dalimi. Šie susitarimai nėra pirminės ar antrinės teisės aktai ir priskiriami sui generis kategorijai (t. y. unikali atskira kategorija). Remiantis ESTT sprendimu byloje Demirel prieš Stadt Schwäbisch Gmünd, tarptautiniai susitarimai gali turėti tiesioginį poveikį, o savo teisine galia jie viršesni už antrinės teisės aktus, todėl pastarieji turi juos atitikti. Tarptautinis susitarimas taikomas tiesiogiai, jei jam yra nustatytas aiškus ir tikslus įpareigojimas, kuris nepriklauso nuo tolimesnių priemonių priėmimo.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Europos Sąjungos sutarties ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinės redakcijos – Europos Sąjungos sutartis (suvestinė redakcija) – Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo (suvestinė redakcija) – Protokolai – Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo priedai – Tarpvyriausybinės konferencijos, patvirtinusios Lisabonos sutartį, pasirašytą 2007 m. gruodžio 13 d., prie Baigiamojo akto pridėtos deklaracijos – Atitikties lentelės (OL C 202, 2016 6 7, p. 1–388)

paskutinis atnaujinimas 12.10.2022



(1) Jungtinė Karalystė išstojo iš Europos Sąjungos ir nuo 2020 m. vasario 1 d. tapo trečiąja šalimi (ES nepriklausančia šalimi).