Kompetencijos pasidalijimas Europos Sąjungoje
SANTRAUKA
ES įgyvendina tik tą kompetenciją, kurią jai suteikia Sutartys (suteikimo principas). Remiantis šiuo principu, ES gali veikti tik neperžengdama kompetencijos, kurią, siekiant Sutartyse nustatytų tikslų, jai šiose Sutartyse suteikė ES šalys, ribų. Visa Sutartimis Sąjungai nepriskirta kompetencija priklauso ES šalims. Lisabonos sutartyje paaiškinamas kompetencijos pasidalijimas tarp ES ir jos šalių. Yra trys pagrindinės kompetencijos rūšys:
Trys pagrindinės kompetencijos rūšys
Išimtinė kompetencija (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 3 straipsnis) srityse, kuriose tik ES gali leisti įstatymus ir priimti teisiškai privalomus aktus. ES šalys pačios tai daryti gali tik Sąjungai įgaliojus arba jeigu to reikia ES teisės aktams įgyvendinti. ES išimtinę kompetenciją turi šiose srityse:
Pasidalijamoji kompetencija (SESV 4 straipsnis): ES ir jos šalys gali leisti įstatymus ir priimti teisiškai privalomus aktus. ES šalys gali įgyvendinti savo kompetenciją tiek, kiek ES nepasinaudojo arba nusprendė nepasinaudoti savo kompetencija. Pasidalijamajai ES ir jos šalių kompetencijai priskiriamos šios sritys:
Papildančioji kompetencija (SESV 6 straipsnis): ES gali remti, koordinuoti ir papildyti ES šalių veiksmus. Teisiškai privalomais ES aktais negali būti derinami ES šalių įstatymai ar kiti teisės aktai. Papildančiajai kompetencijai priskiriamos šios politikos sritys:
Specialioji kompetencija
ES gali imtis priemonių, užtikrinančių, kad ES šalys koordinuotų ekonominę, socialinę ir užimtumo politiką ES lygmeniu.
ES bendroje užsienio ir saugumo politikoje taikoma speciali sprendimų priėmimo tvarka, visų pirma ribotas Europos Komisijos ir Europos Parlamento dalyvavimas priimant sprendimus ir nedalyvavimas priimant teisės aktus. Šią politiką nustato ir įgyvendina Europos Vadovų Taryba (kurią sudaro ES šalių valstybių arba vyriausybių vadovai) ir Taryba (kurią sudaro visų ES šalių ministrai). Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai atstovauja ES visais bendros užsienio ir saugumo politikos klausimais.
Kompetencijos įgyvendinimas
ES kompetencijos įgyvendinimas grindžiamas dviem pagrindiniais principais, apibrėžtais Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje:
paskutinis atnaujinimas 26.01.2016