Anglies dioksido surinkimo ir saugojimo Europoje ateities perspektyvos

Anglies dioksido surinkimas ir saugojimas (CCS) - tai technologija, leidžianti sulaikyti didelių įrenginių, kaip antai jėgainių, išmetamą anglies dioksidą, jį suspausti ir transportuoti saugiam laikymui giliai žemėje. Ši technologija turi didelį potencialą padėti švelninti klimato kaitą, tačiau susijusios išlaidos, visų pirma teršalų surinkimo, taip pat yra didelės.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl anglies dioksido surinkimo ir saugojimo Europoje ateities perspektyvų (COM(2013) 180 final , 2013 3 27)

SANTRAUKA

KAM REIKALINGAS ŠIS KOMUNIKATAS?

Europos Komisijos komunikate pabrėžiama, kad CCS yra pagrindinė technologija iki 2050 m. kuriant konkurencingą mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomiką. Ji gali suderinti augančią iškastinio kuro paklausą ir poreikį mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Komunikate aprašoma iki šiol padaryta pažanga ir pateikiama suinteresuotų šalių nuomonė apie įvairius būdus, kaip skatinti platesnį ir komerciškai perspektyvų technologijos naudojimą Europos Sąjungoje (ES).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Pasaulyje sėkmingai vykdoma daugiau nei 20 demonstracinių CCS projektų, iš kurių aštuoni apima visą surinkimo, transportavimo ir saugojimo grandinę. Nė vienas iš šių projektų nėra vykdomas ES.

Komunikate nustatomos šios platesnio CCS naudojimo kliūtys:

Dideli demonstraciniai CCS projektai finansuojami pagal Europos energetikos programą ekonomikai gaivinti ir programą NER300.

KONTEKSTAS

CO2 gali būti laikomas įvairiose vietose, ypač naftos, dujų bei giluminiuose druskinguose rezervuaruose ir nekasamuose anglies kloduose. Jis negali patekti į atmosferą. 2009 m. įsigaliojusiame teisės akte dėl CO2 geologinio saugojimo, vadinamojoje CCS direktyvoje, nustatyta, kaip saugyklos turi būti atrinktos, eksploatuojamos ir uždaromos, taip pat kaip joms turi būti išduodami leidimai. Saugyklos negali kelti didelio nuotėkio pavojaus ir didelio pavojaus aplinkai ar sveikatai.

2005 m. Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitoje daroma išvada, kad „labai tikėtina“, jog tinkamai atrinkti ir valdomi geologiniai rezervuarai gali išlaikyti daugiau kaip 99 % saugomo CO2 daugiau kaip 100 metų, ir „tikėtina“ , kad jie gali išlaikyti 99 % CO2 ilgiau kaip 1 000 metų.

Daugiau informacijos žr. Europos Komisijos interneto svetainės skiltyje apie anglies dioksido surinkimą ir geologinį saugojimą.

paskutinis atnaujinimas 19.08.2015