Branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų fizinės saugos konvencija
Pakeista Branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų fizinės saugos konvencija siekiama užkrinti branduolinių medžiagų, naudojamų taikiais tikslais, veiksmingą fizinę saugą jas naudojant, laikant ir gabenant, taip pat išvengti nusikaltimų, susijusių su tokiomis medžiagomis ir objektais, ir su jais kovoti.
Ji yra paremta Branduolinių medžiagų fizinės saugos konvencija (CPPNM), prie kurios yra prisijungusios visos ES šalys.
Kiekviena konvencijos šalis turi nustatyti ir įgyvendinti priemones, skirtas garantuoti veiksmingą saugą, siekiant visų pirma užkirsti kelią branduolinių medžiagų, už kurias ji atsako, vagystei ir jos teritorijoje esančių branduolinių objektų sabotažui. Panašiai Euratomo sutartyje (žr. santrauką) numatoma apsaugos sistema, kuria siekiama užkirsti kelią branduolinių medžiagų naudojimui ne pagal numatytą paskirtį.
Įgyvendindamos šią konvenciją šalys turi laikytis tam tikrų pagrindinių principų, visų pirma valstybės ir licencijų turėtojų atsakomybės principo, taip pat saugumo, kokybės užtikrinimo ir konfidencialumo principų.
Šalys privalo:
Sankcijos taip pat taikomos už mėginimus įvykdyti kurį nors iš šių nusikaltimų, bendrininkavimą juos vykdant ir jų organizavimą.
Bet kuri šalis turi jurisdikciją dėl jos teritorijoje arba joje registruotame laive ar orlaivyje įvykdytų nusikaltimų, taip pat kai nusikaltimo įvykdymu įtariamas tos šalies pilietis. Susitariančiosios šalys už šiuos nusikaltimus taiko ekstradiciją. Jos taip pat privalo teikti viena kitai išsamią teisminę pagalbą tokių nusikaltimų atveju. Politiniai nusikaltimo motyvai nelaikomi priežastimi, dėl kurios galima atsisakyti taikyti ekstradiciją ar teikti tarpusavio teisminę pagalbą.
Pradinė konvencija įsigaliojo 1987 m. vasario 8 d. Sprendimu 2007/513 ES patvirtino Euratomo prisijungimą prie pakeistos konvencijos nuo 2007 m. liepos 10 d.
Dalinis CPPNM pakeitimas įsigaliojo 2016 m. gegužės 8 d.
CPPNM buvo priimta 1979 m., o įsigaliojo 1987 m. Ji buvo iš dalies pakeista 2005 m. konferencijoje, kurios metu buvo siekiama sugriežtinti konvencijos nuostatas.
Daugiau informacijos žr.:
Branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų fizinės saugos konvencija (OL L 34, 2008 2 8, p. 5–18)
2007 m. gruodžio 19 d. Komisijos sprendimas 2008/99/EB, Euratomas dėl Europos atominės energijos bendrijos prisijungimo prie Branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų fizinės saugos konvencijos (OL L 34, 2008 2 8, p. 3–4)
2007 m. liepos 10 d. Tarybos sprendimas 2007/513/Euratomas, patvirtinantis Europos atominės energijos bendrijos prisijungimą prie pakeistos Branduolinių medžiagų ir branduolinių objektų fizinės saugos konvencijos (OL L 190, 2007 7 21, p. 12–14)
paskutinis atnaujinimas 11.12.2020