ES biudžetas

ES biudžetas yra investicijų biudžetas, skirtas sutelkti išteklius ir nukreipti juos į projektus, atitinkančius ES politinius prioritetus. Jį sudaro visos ES pajamos ir išlaidos. ES kas septyneri metai priima savo ilgalaikio biudžeto planą, vadinamą daugiamete finansine programa (DFP). Kaip numatyta Lisabonos sutartyje (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 312 straipsnis), DFP nustatomos didžiausios metinės sumos (viršutinės ribos) visoms ES išlaidoms ir pagrindinėms išlaidų sritims (išlaidų kategorijoms). Dabartinė DFP galioja nuo 2021 iki 2027 m.

ES biudžetas finansuojamas iš kelių pajamų šaltinių, vadinamų ES „nuosavais ištekliais“ (juos sudaro muitai, kiekvienos ES šalies bendrųjų nacionalinių pajamų dalis, ES šalių pridėtinės vertės mokesčio įplaukų dalis ir, nuo 2021 m. sausio 1 d., neperdirbtų plastiko pakuočių atliekų kiekiu pagrįsti nuosavi ištekliai).

Europos Parlamentas ir Taryba, atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą, kas septyneri metai vykdo derybas dėl DFP ir lėšų paskirstymo išlaidų sritims. Kiekvienais metais Europos Parlamentas ir Taryba susitaria dėl metinio biudžeto dydžio ir ateinančių dvylikos mėnesių išlaidų prioritetų.

ES susitarė dėl 750 mlrd. eurų vertės ekonomikos gaivinimo planą „NextGenerationEU“, kuriuo bus finansuojamas ekonomikos gaivinimas po koronaviruso pandemijos ir kuris papildys 2021–2027 m. ilgalaikį biudžetą. Šiam planui finansuoti ES skolinsis rinkose.

TAIP PAT ŽR.: