Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programa (2021–2027 m.)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2021/692, kuriuo nustatoma Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programa

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Bendrasis tikslas

Bendrasis tikslas yra apsaugoti ir skatinti Europos Sąjungos (ES) sutartyse, Pagrindinių teisių chartijoje ir taikytinose tarptautinėse žmogaus teisių konvencijose įtvirtintas teises ir vertybes, visų pirma:

Tai daroma, kad būtų palaikomos ir toliau plėtojamos atviros, teisėmis grindžiamos, demokratinės, lygios ir įtraukios visuomenės, grindžiamos teisinės valstybės principu.

Konkretūs tikslai

Kiekvienas tikslas atitinka paprogramę:

Kas gali dalyvauti?

Programoje gali dalyvauti organizacijos, teisėtai įsisteigusios ES arba su ja susijusioje užjūrio šalyje ar teritorijoje, ir bet kurios tarptautinės organizacijos.

Programoje taip pat galėtų dalyvauti organizacijos, teisėtai įsisteigusios:

Europos nacionalinių lygybės įstaigų tinklui gali būti skiriama dotacija veiklai neskelbiant kvietimo teikti pasiūlymus.

Darbo programos

Programa įgyvendinama vykdant darbo programas, kurias Europos Komisija priima įgyvendinimo aktais. 2021–2022 m. piliečių, lygybės, teisių ir vertybių darbo programą paskelbė Komisija.

Biudžetas

Vykstant deryboms, Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programos biudžetas buvo reikšmingai papildytas – nuo pradžioje siūlytų 642 mln. eurų iki daugiau nei 1,55 mlrd. eurų 2021–2027 m. laikotarpiui.

Pilietinio dialogo grupė

Komisija rengiasi įsteigti pilietinio dialogo grupę. Jos tikslas – užtikrinti reguliarų, atvirą ir skaidrų dialogą su programos paramos gavėjais ir kitais atitinkamais suinteresuotaisiais subjektais, kad būtų galima keistis patirtimi ir gerąja praktika bei aptarti politikos pokyčius programos srityse ir siekiant programos tikslų, taip pat susijusiose srityse.

Panaikinimas

Reglamentu (ES) 2021/692 panaikinamas ir pakeičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1381/2013 (ankstesnė Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa) ir Reglamentas (ES) Nr. 390/2014 (programa „Europa piliečiams“).

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2021 m. sausio 1 d.

KONTEKSTAS

Pagal programą remiamos įvairios organizacijos, daugiausia dėmesio skiriant pilietinės visuomenės organizacijoms, veikiančioms vietos, regionų, nacionaliniu ir tarpvalstybiniu lygmenimis, taip pat Europos tinklai, valdžios institucijos, lygybės įstaigos ir nacionalinės žmogaus teisių institucijos, nacionalinės, regioninės ir vietos valdžios institucijos, akademinė bendruomenė ir (arba) mokslinių tyrimų institutai, ekspertų grupės ir visi, susiję su ES vertybių ir teisių propagavimu. Pagal programą dotacijos skiriamos pagrindinių ES lygmens tinklų (pavyzdžiui, Europos nacionalinių žmogaus teisių institucijų tinklo) ir skėtinių organizacijų pajėgumams.

Remiami projektai apima mokymą, gebėjimų stiprinimą, valstybių narių valdžios institucijų ir įstaigų keitimąsi gerąja patirtimi ir miestų partnerystę.

Jie taip pat susiję su visuomeninių organizacijų ir pilietinės visuomenės rėmimu, žmonių informuotumo apie savo teises ir ES politikos naudą kasdieniame gyvenime didinimu ir žiniomis grindžiamos ES politikos bei teisės aktų kūrimo rėmimu atliekant apklausas, studijas ir analizes.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2021 m. balandžio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/692, kuriuo nustatoma Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programa ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1381/2013 ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 390/2014 (OL L 156, 2021 5 5, p. 1–20).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093, kuriuo nustatoma 2021–2027 m. daugiametė finansinė programa (OL L 433 I, 2020 12 22, p. 11–22).

paskutinis atnaujinimas 14.01.2022