Mokestinių ginčų sprendimo mechanizmai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva (ES) 2017/1852. ES mokestinių ginčų sprendimo mechanizmas

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ja siekiama patobulinti ES valstybių narių mokestinių ginčų dėl susitarimų dėl mokesčių sprendimo sistemą, taip suteikiant piliečiams ir įmonėms didesnį tikrumą ir leidžiant laiku priimti sprendimus.

Ji pirmiausia susijusi su ginčais dėl dvigubo ar daugkartinio apmokestinimo, kai dvi ar daugiau valstybių reikalauja teisės į tas pačias pajamas ar pelną.

Ji pagrįsta 1990 m. Konvencija dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo, kurioje apsiribojama ginčais dėl sandorių kainodaros ir pelno priskyrimo nuolatinėms buveinėms (dar vadinama Sąjungos arbitražo konvencija, UAC).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Direktyva taikoma visiems mokesčių mokėtojams, apmokestinamiems pajamų ir kapitalo mokesčiais, kuriems taikomos dvišalės mokesčių sutartys ir Sąjungos arbitražo konvencija.

Ginčų sprendimo procedūra

Bendro susitarimo procedūra

Pirmiausia pareiškėjas kiekvienos atitinkamos valstybės narės mokesčių administratoriams pateikia skundą. Administratoriai stengiasi ginčijamą klausimą bendru susitarimu išspręsti per dvejus metus, skaičiuojant nuo to laiko, kai skundą priėmė mokesčių administratorius.

Ginčų sprendimo procedūra

Ginčui spręsti sudaroma patariamoji komisija:

Pareiškėjas gali prašyti sudaryti patariamąją komisiją, jei su ginču susijusios ES valstybės narės atmeta skundą. Patariamoji komisija per šešis mėnesius nuo skundo atmetimo dienos priima sprendimą dėl skundo priimtinumo ir priėmimo, kuris atitinkamoms valstybėms yra privalomas.

Patariamoji komisija sudaroma, kai ginče dalyvaujančių ES valstybių narių mokesčių administratoriai priėmė skundą, tačiau per dvejus metus nesusitarė dėl to, kaip bendru susitarimu išspręsti dvigubo apmokestinimo klausimą. Patariamoji komisija pateikia nuomonę dėl to, kaip išspręsti ginčijamą klausimą, ne vėliau kaip per 6 mėnesius, kai ją sudarė atitinkamos valstybės.

Atitinkamos valstybės gali susitarti įsteigti ne patariamąją komisiją, bet alternatyvaus ginčų sprendimo komisiją, kuri gali skirtis nuo patariamosios komisijos savo sudėtimi ir forma. Aptariamos valstybės turi teisę priimti sprendimą, kuris neatitinka patariamosios komisijos nuomonės arba, esant reikalui, alternatyvaus ginčų sprendimo komisijos nuomonės. Tačiau jei jos nesutaria, kaip spręsti ginčą, jos privalo laikytis jos nuomonės.

Ataskaita

2024 m. birželio 30 d. Europos Komisija vertins direktyvos taikymą ir teiks ataskaitą Tarybai.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2017 m. lapkričio 3 d. 2019 m. birželio 30 d. ji bus perkelta į ES valstybių narių teisę.

KONTEKSTAS

Tarpvalstybinis dvigubas apmokestinimas atsiranda tuomet, kai įmonės pajamos ar kapitalas yra apmokestinamas dviejose skirtingose valstybėse. Tai didelė kliūtis tarptautinei veiklai, ji sukelia ekonomikos iškraipymus ir daro neigiamą poveikį tarpvalstybinėms investicijoms.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2017 m. spalio 10 d. Tarybos direktyva (ES) 2017/1852 dėl mokestinių ginčų sprendimo mechanizmų Europos Sąjungoje (OL L 265, 2017 10 14, p. 1–14)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Konvencija 90/436/EEB dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo koreguojant asocijuotų įmonių pelną – Baigiamasis aktas – Bendros deklaracijos – Vienašalės deklaracijos (OL L 225, 1990 8 20, p. 10–24)

Paskesni Konvencijos daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 06.02.2018