Bendros importo iš tam tikrų trečiųjų šalių taisyklės
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Reglamentas (ES) 2015/755 dėl importo iš tam tikrų trečiųjų šalių
KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?
- Jame nustatytos bendros apsaugos priemonių taikymo taisyklės importui iš tam tikrų ES nepriklausančių šalių, galinčiam sukelti didelę žalą ar didelės žalos grėsmę* ES gamintojams ir to importo stebėjimui.
- Taisyklės produktams iš penkių šalių skiriasi nuo ES bendrų importo taisyklių ir nuo taisyklių, nustatytų tekstilės gaminiams iš tam tikrų ES nepriklausančių šalių pagal Reglamentą (ES) 2015/936.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Taikymo sritis
- Jis taikomas produktams iš:
- Azerbaidžano,
- Baltarusijos,
- Šiaurės Korėjos,
- Turkmėnistano,
- Uzbekistano.
Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2017/749 Kazachstanas pašalinamas iš sąrašo po jo prisijungimo prie Pasaulio prekybos organizacijos.
ES tyrimo procedūra
- Paaiškėjus, kad importo tendencijos reikalauja imtis stebėjimo arba apsaugos priemonių* ES šalys apie tai informuoja Europos Komisiją.
- Komisijos tyrimo metu siekiama nustatyti, ar produkto importo kiekiai daro (ar gresia padaryti) didelę žalą atitinkamiems ES gamintojams.
- Tyrimas paprastai turi būti baigtas per devynis mėnesius, tačiau tam tikrais atvejais gali būti pratęstas iki 11 mėnesių.
- Tiriama:
- importo tendencija;
- sąlygos, kuriomis importas vykdomas;
- tokio importo daroma didelė žala arba keliama didelės žalos grėsmė ES gamintojams.
- Tyrimas apima įvairius veiksnius, įskaitant:
- importo kiekį;
- importo kainą;
- su tuo susijusį poveikį Europos panašių arba tiesiogiai konkuruojančių produktų gamintojams.
- Jei tyrimo metu nustatyta, kad importas padidėjo tiek, kad daro (ar gresia padaryti) didelę žalą atitinkamiems ES gamintojams, Komisija gali taikyti apsaugos priemones.
Apsaugos priemonės
- Po ES tyrimo nagrinėjamo produkto importui gali būti taikomi apribojimai.
- Importui reikalingas importo leidimas laikantis Komisijos nustatytų taisyklių ir apribojimų.
- Priemonės gali būti taikomos tik vienam ar keliems ES regionams, tačiau jos turi būti laikinos ir ne per daug paveikti bendrosios rinkos veikimą.
Stebėjimo priemonės
- Po tyrimo produktui gali būti taikomas išankstinis arba retrospektyvus ES stebėjimas.
- Stebėjimas yra automatinio importo licencijų išdavimo per tam tikrą laikotarpį sistema. Jis neriboja importo nei retrospektyviai, nei iš anksto.
- Stebimi produktai gali būti išleidžiami į laisvą apyvartą, bet tik pateikus ES šalies paskirtos kompetentingos valdžios institucijos patvirtintą ir visoje ES galiojantį importo stebėjimo dokumentą.
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?
Reglamentas taikomas nuo 2015 m. birželio 8 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Didelė grėsmė: – reikšmingas bendros ES gamintojų padėties pablogėjimas.
Apsaugos priemonės: – priemonės, skirtos atvejams, kai ES pramonėje dėl nenumatytų aplinkybių staiga reikšmingai padidėja importas. Jomis siekiama suteikti pramonei laiko restruktūrizuotis.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2015/755 dėl bendrų importo iš tam tikrų trečiųjų šalių taisyklių (OL L 123, 2015 5 19, p. 33-49)
Paskesni Reglamento (ES) 2015/755 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2015 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2015/478 dėl bendrų importo taisyklių (OL L 83, 2015 3 27, p. 16–33)
2015 m. birželio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/936 dėl tekstilės gaminių, kuriems netaikomos dvišalės sutartys, protokolai ar kiti susitarimai arba kitos konkrečios Sąjungos importo taisyklės, bendrųjų importo iš tam tikrų trečiųjų šalių taisyklių (OL L 160, 2015 6 25, p. 1–54)
Žr. suvestinę redakciją.
paskutinis atnaujinimas 24.10.2017