Jungtinių Tautų (JT) derybos dėl klimato kaitos – apžvalga
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 191 straipsnis, kiek jis taikomas ES dalyvavimui JT derybose dėl klimato kaitos
SUTARTIS DĖL EUROPOS SĄJUNGOS VEIKIMO IR JT DERYBOS DĖL KLIMATO KAITOS
-
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 191 straipsnyje apibrėžiami Europos Sąjungos (ES) aplinkos politikos uždaviniai bei principai ir remiamas ES dalyvavimas JT derybose dėl klimato kaitos. Visų pirma:
-
SESV 191 straipsnio 1 dalies ketvirtoje įtraukoje konkrečiai paminėta, kad vienas iš pagrindinių ES tikslų aplinkos politikos srityje yra remti tarptautinio lygio priemones, skirtas regioninėms ar pasaulinėms aplinkos problemoms, ypač kovai su klimato kaita;
-
191 straipsnio ketvirtoje pastraipoje apžvelgiamas bendradarbiavimas šioje srityje su kitomis šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis, kaip antai JT.
-
JT derybų dėl klimato kaitos tikslas – pasiekti tarptautinį susitarimą dėl veiksmingų kovos su visuotiniu atšilimu priemonių. Pirmiausia 1992 m. susitarimu buvo įsipareigota užtikrinti, kad visuotinis atšilimas neviršytų 2 oC, palyginti su ikipramoniniu laikotarpiu.
-
Naujojo visuotinio susitarimo dėl klimato kaitos priėmimas 2015 m., siekiant pereiti prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų pasaulio ekonomikos, tapo ne vienerius metus trukusių tarptautinės bendruomenės pastangų pasiekti visuotinį, daugiašalį susitarimą dėl klimato kaitos, kulminacija.
SVARBIAUSI KOVOS SU KLIMATO KAITA ETAPAI
-
1992 m.: JT bendroji klimato kaitos konvencija (JTBKKK) tapo tarptautinio bendradarbiavimo kovojant su klimato kaita pagrindu. Joje nustatyti apribojimai vidutinės pasaulio temperatūros kilimui ir su tuo susijusiai klimato kaitai.
-
1997 m.: patvirtintas Kioto protokolas, pirmasis pasaulyje teisiškai privalomas susitarimas sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Pirmuoju įsipareigojimų laikotarpiu (2008–2012 m.) išsivysčiusios šalys įsipareigojo sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį vidutiniškai 5 %, palyginti su 1990 m. lygiu. 15 tuometinių ES šalių įsipareigojo sumažinti išmetamą dujų kiekį 8 %.
-
2009 m.: Kopenhagoje pasiektas politinis susitarimas, kuriuo raginama imtis konkrečių veiksmų siekiant sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tai pirmas kartas, kai visos didžiosios ekonomiškai reikšmingos šalys aiškiai išreiškė tarptautinius įsipareigojimus klimato klausimais. Susitarimą patvirtino daugiau nei 140 šalių.
-
2010 m.: Kankūne pirmą kartą priimtas oficialus JT sprendimas siekti, kad visuotinis atšilimas neviršytų 2 oC, palyginti su ikipramoniniu laikotarpiu. Pripažinta, kad norint pasiekti šį tikslą reikia daugiau pastangų.
-
2011 m.: Durbane patvirtinta, kad reikalingas naujas teisinis susitarimas dėl kovos su klimato kaita po 2020 m., prie kurio kiekviena šalis kiek galėdama prisidėtų. Jį numatyta priimti 2015 m.
-
2012 m.: Dohoje buvo patvirtintas 38 išsivysčiusių šalių, įskaitant ES, susitarimas dalyvauti antrajame Kioto įsipareigojimų laikotarpyje (2013–2020 m.). Tai apima 14 % pasaulio išmetalų.
-
2013 m.: Varšuvoje priimtas grafikas šalims pateikti savo planus dėl išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio sumažinimo arba ribojimo pagal naująjį visuotinį susitarimą dėl klimato kaitos, kuris turėjo būti užbaigtas 2015 m.
-
2014 m.: Limoje patvirtinti Varšuvos įsipareigojimai, kad visos šalys aiškiai, skaidriai ir suprantamai apibūdintų savo numatomą indėlį pagal 2015 m. susitarimą. Be to, buvo susitarta dėl susitarimo dalių projekto ir veiksmų iki 2020 m. paspartinimo.
-
2015 m.: Paryžiuje priimtas pirmasis visuotinis, teisiškai privalomas susitarimas dėl pasaulio klimato, kuris bus pradėtas įgyvendinti nuo 2020 m. Susitarime pateiktas visuotinis veiksmų planas, kad pasaulis išvengtų pavojingos klimato kaitos ir visuotinis atšilimas neviršytų 2 oC. ES pagal šį naująjį susitarimą privalo iki 2030 m. sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 40 %.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. XX antraštinė dalis – Aplinka. 191 straipsnis (EB sutarties ex 174 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 132–133)
paskutinis atnaujinimas 17.11.2016