ES užimtumo problemų sprendimas 2015 m.

Prie 2015 m. metinės augimo apžvalgos yra pridėtas bendros užimtumo ataskaitos projektas. Jame analizuojamos užimtumo bei socialinės tendencijos Europos Sąjungos (ES) šalyse ir jų politinis atsakas siekiant gerinti užimtumo ir socialinės veiklos rodiklius.

DOKUMENTAS

Komisijos ir Tarybos bendros užimtumo ataskaitos projektas, pridedamas prie Komisijos komunikato „2015 m. metinė augimo apžvalga“ (COM(2014) 906 final, 2014 m. lapkričio 28 d.).

SANTRAUKA

Prie 2015 m. metinės augimo apžvalgos yra pridėtas bendros užimtumo ataskaitos projektas. Jame analizuojamos užimtumo bei socialinės tendencijos Europos Sąjungos (ES) šalyse ir jų politinis atsakas siekiant gerinti užimtumo ir socialinės veiklos rodiklius.

KOKS ŠIOS ATASKAITOS TIKSLAS?

Europos Komisija, atsižvelgdama į naująjį Europos semestro ciklą, paskelbė 2015 m. metinę augimo apžvalgą (MAA), kurioje daugiausia dėmesio skiriama tam, kaip ES galėtų prisidėti prie darbo vietų kūrimo ir augimo. Visų pirma MAA nustatomi ES bendri ekonomikos prioritetai ir išdėstomos ES šalims skirtos ateinančių metų politinės gairės.

Prie MAA yra pridedama bendra užimtumo ataskaita, kurioje analizuojama užimtumo padėtis ES ir ES šalių politinis atsakas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Ataskaitoje pažymima, kad svarbios struktūrinės reformos atsiperka. Joje taip pat analizuojamos galimybės pagerinti ES užimtumo ir socialinės veiklos rodiklius.

Pagrindinės išvados:

darbo rinkos ir socialinės tendencijos. Nors pamažu mažėja, nedarbas ES 28 tebėra didelis. 2014 m. rugsėjo mėn. bedarbių skaičius siekė 24,6 mln. (10,1 %). Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad:

ilgalaikis nedarbas tebeauga (5,1 % ES 28 2013 m.);

jaunimo nedarbas tebelieka didelis (21,6 % ES 28 2014 m.), tačiau yra ženklų, kad padėtis gerėja;

mokyklos nebaigiančių asmenų skaičius palaipsniui mažėja - daroma pažanga siekiant 2020 m. tikslo, pagal kurį mokyklos nebaigiančių asmenų dalis turi būti sumažinta iki 10 %;

siekdama, kad iki 2020 m. aukštąjį išsilavinimą įgytų bent 40 % 30-34 metų amžiaus žmonių, ES daro nemenką pažangą.

ES šalių užimtumo ir socialinės reformos. ES šalys ėmėsi reformų 2014 m. Europos semestre, taip padidindamos efektyvumą. Jos įgyvendina ilgalaikio nedarbo mažinimo priemones, kuriomis siekiama:

mažinti darbo rinkos segmentaciją* supaprastinant ES šalių darbo teisę;

mažinti darbo jėgos apmokestinimą, kad bendrovės galėtų įdarbinti jaunimą ir ilgalaikius bedarbius;

užtikrinti palankią aplinką pameistrystės programas siūlančioms įmonėms;

gerinti gebėjimus ES šalių švietimo sistemose visais lygmenimis;

pertvarkyti socialinės apsaugos sistemas, užtikrinant, kad iš darbo rinkos išstumti asmenys būtų apsaugoti ir neskurstų.

Vis dėlto ataskaitoje pabrėžiama, kad ES šalyse šių reformų įgyvendinimo pažanga ir užmojai skiriasi. Todėl konkretiems rezultatams užtikrinti reikia daugiau pastangų.

Rodiklių suvestinė

Ataskaitoje taip pat pateikiama pagrindinių užimtumo ir socialinių rodiklių suvestinės antroji redakcija. Ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) socialinį matmenį siekiama stiprinti šiais rodikliais:

nedarbo;

jaunimo nedarbo lygio ir nesimokančių bei nedirbančių jaunuolių skaičiaus / dalies;

namų ūkių pajamų;

skurdo rizikos;

pajamų nelygybės*.

2015 m. pagrindinės išvados rodo nuolatinius socialinius ir ekonominius nedarbo lygio, jaunimo nedarbo lygio ir nesimokančių bei nedirbančių jaunuolių dalies pokyčius. Namų ūkio pajamų mažėjimas, didėjanti nelygybė ir skurdo lygis taip pat matomi daugelyje euro zonai priklausančių Pietų Europos šalių (Italijoje, Graikijoje ir pan.).

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

* Darbo rinkos segmentacija - darbo rinkos pasidalijimas į mažesnes dalis, pavyzdžiui, kai vieni darbuotojai turi nuolatines sutartis, kiti - laikinas, arba kai skiriasi sąlygos darbuotojams migrantams ir darbuotojams ne migrantams.

* Pajamų nelygybė - (šiame kontekste) santykinės įvairių šalies gyventojų grupių pajamų dalies palyginimas. Jei turtingiausių gyventojų bendrų pajamų dalis yra didelė, vargingiau gyvenančių gyventojų dalis yra atitinkamai mažesnė, o nelygybė - didesnė.

Daugiau informacijos žr.:

Paskutinį kartą atnaujinta: 21.06.2015