Skurdo panaikinimas ir darnus vystymasis
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Komunikatas (COM(2014) 335 final) „Deramas gyvenimas visiems. Nuo vizijos prie kolektyvinių veiksmų“
KOKS ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS?
-
Šiuo komunikatu siekiama paremti Europos Sąjungos (ES) poziciją tarptautinėse diskusijose dėl Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m.
-
Darbotvarke iki 2030 m. siekiama sustiprinti tarptautinės bendruomenės įsipareigojimą panaikinti skurdą ir remti darnų vystymąsi.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Pagrindiniai tikslai
-
Komunikatu apibrėžiami naujai integruotos darbotvarkės, kuri buvo priimta po Tūkstantmečio vystymosi tikslų (TVT), „Rio +20“ ir Monterėjaus konferencijų, pagrindiniai principai, prioritetinės sritys ir galimi siektini rezultatai.
-
Darnaus vystymosi tikslai (DVT) turėtų prisidėti prie naujos tarptautinės programos, kuri bus įgyvendinama pasibaigus TVT, pagal naująją visuotinę partnerystę tarp visų šalių, taip pat dalyvaujant pilietinei visuomenei (pavyzdžiui, bendrai veikiant piliečiams) ir privačiajam sektoriui.
Principai
-
ES darbotvarkės iki 2030 m. vizija (derybų etape iki priėmimo) buvo siekti panaikinti ypač didelį skurdą ir grąžinti pasaulį į tvaraus vystymosi kelią, kad iki 2030 m. būtų užtikrintas deramas gyvenimas visiems.
-
ES derybose pasisakė, kad Darbotvarkė iki 2030 m. būtų:
-
pagrįsta trimis darnaus vystymosi aspektais: socialiniu, aplinkos apsaugos ir ekonominiu;
-
apimanti visuotinius siekius ir taikoma visoms šalims;
-
pagrįsta šalių atsakomybe, atsižvelgiant į skirtingą šalių padėtį, pajėgumus ir išsivystymo lygį;
-
pagrįsta teisėmis ir orientuota į žmones.
Prioritetinės sritys ir siektini rezultatai
-
Nustatytomis prioritetinėmis sritimis buvo siekiama prisidėti prie visuotinių diskusijų, kurios vyko Jungtinių Tautų (JT) Darnaus vystymosi tikslų atviroje darbo grupėje. Šios prioritetinės sritys yra:
-
skurdas;
-
nelygybė;
-
sveikata;
-
apsirūpinimas maistu;
-
švietimas;
-
lyčių lygybė;
-
vandens tiekimas ir sanitarijos priemonės;
-
tvarioji energetika;
-
deramas darbas;
-
integracinis ir tvarus augimas;
-
tvarus vartojimas ir gamyba;
-
biologinė įvairovė;
-
dirvožemio blogėjimas;
-
jūros ir vandenynai.
-
ES taip pat siekia, kad Darbotvarke iki 2030 m. būtų sprendžiami tokie klausimai kaip teisingumas, lygybė ir nešališkumas, geras valdymas, demokratija ir teisinė valstybė. Be to, ja turėtų būti užtikrinama taiki visuomenė ir laisvė nepatirti smurto.
Būtinų finansinių išteklių sutelkimas
Atsižvelgiant į kylančias problemas, reikės panaudoti visus turimus išteklius:
-
1.
vidaus išteklius, stiprinant mokesčių politiką ir administravimą, kovojant su neteisėtais finansiniais srautais ir korupcija, stiprinant gamtinių išteklių valdymą;
-
2.
tarptautinę paramą, pritraukiant papildomus išteklius ir investicijas, pavyzdžiui, naudojant mišrų finansavimą;
-
3.
privatųjį sektorių, siekiant integracinio ir tvaraus augimo.
ES ragino ES šalis patvirtinti įsipareigojimą iki 2015 m. oficialios paramos vystymuisi skirti 0,7 % savo bendrojo nacionalinio produkto.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Deramas gyvenimas visiems. Nuo vizijos prie kolektyvinių veiksmų“ (COM(2014) 335 final, 2014 6 2)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Pasiturimas gyvenimas visiems. Skurdo panaikinimas ir tvarios pasaulio ateities užtikrinimas“ (COM(2013) 92 final, 2013 2 27)
paskutinis atnaujinimas 12.12.2016