Žalos atlyginimo nukentėjusiesiems nuo kartelių ir antikonkurencinės praktikos taisyklės

Europos Sąjunga (toliau - ES) priėmė taisykles, leidžiančias įmonėms gauti visą kompensaciją už faktiškai patirtus nuostolius ir negautas pajamas dėl jų ūkio šakoje veikiančio kartelio. Nors sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 101 ir 102 straipsniai garantuoja teisę į visą kompensaciją, iki šiol jų nuostatas buvo sunku įvykdyti praktiškai.

DOKUMENTAS

2014 m. lapkričio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/104/ES dėl tam tikrų taisyklių, kuriomis reglamentuojami pagal nacionalinę teisę nagrinėjami ieškiniai dėl žalos, patirtos dėl valstybių narių ir Europos Sąjungos konkurencijos teisės nuostatų pažeidimo, atlyginimo

SANTRAUKA

Europos Sąjunga (toliau - ES) priėmė taisykles, leidžiančias įmonėms gauti visą kompensaciją už faktiškai patirtus nuostolius ir negautas pajamas dėl jų ūkio šakoje veikiančio kartelio. Nors sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 101 ir 102 straipsniai garantuoja teisę į visą kompensaciją, iki šiol jų nuostatas buvo sunku įvykdyti praktiškai.

KAM SKIRTA ŠI DIREKTYVA?

Šioje direktyvoje nustatomos naujos taisyklės, leidžiančios nuo kartelių* arba antimonopolinių taisyklių pažeidimų nukentėjusioms įmonėms gauti žalos atlyginimą. Ja taip pat siekiama didinti baudų neskyrimo programų veiksmingumą (t. y. atvejus, kai įmonės, kurios prisipažįsta dalyvavusios kartelyje arba piktnaudžiavusios dominuojančia padėtimi rinkoje, moka mažesnes baudas, arba baudos joms neskiriamos).

SVARBIAUSI ASPEKTAI

Įrodymų atskleidimas - ES šalys turi užtikrinti, kad jų nacionaliniai teismai galėtų nurodyti įmonėms atskleisti įrodymus, kai nukentėjusieji reikalauja kompensacijos. Konfidenciali verslo informacija turi būti apsaugota.

Ieškiniai - po galutinio konkurencijos institucijos sprendimo dėl pažeidimo nukentėjusiesiems turi būti suteikti bent penkeri metai pareikšti ieškinius dėl žalos atlyginimo.

Pažeidimo įrodymas - galutinis nacionalinės konkurencijos institucijos sprendimas dėl pažeidimo automatiškai tampa tokio pažeidimo įrodymu tos ES šalies teismuose, kurioje buvo įvykdytas pažeidimas.

Antkainių perkėlimas - kompensacijos gali prašyti bet kuri žalą patyrusi įmonė, nepriklausomai nuo to, ar ji yra tiesioginis ar netiesioginis pirkėjas. Ieškovui tenka pareiga įrodyti, kad antkainis buvo perkeltas.

Atsakomybė - kai konkurencijos taisykles kartu pažeidžia kelios įmonės, jos yra solidariai atsakingos už visą padarytą žalą. Kartu pažeidimą padariusi įmonė turi teisę susigrąžinti savo įnašą iš kitų kartu pažeidimą padariusių pažeidėjų, jei ji sumokėjo didesnę kompensacijos dalį, nei jos atsakomybės dalis. Šią dalį ir kriterijus, kuriais ji grindžiama (tokius kaip apyvarta, rinkos dalis arba vaidmuo kartelyje), turi nustatyti teismas pagal taikomą nacionalinę teisę.

Nacionalinių sprendimų poveikis - galutiniai nacionalinių institucijų sprendimai dėl pažeidimo gali būti pateikti kaip įrodymai ES šalies nacionaliniams teismams pagal tos šalies įstatymus. Tai sustiprina nukentėjusiųjų padėtį kreipiantis dėl žalos atlyginimo.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Ši direktyva įsigaliojo 2014 m. gruodžio 25 d., o jos nuostatos turi būti perkeltos į nacionalinę teisę iki 2016 m. gruodžio 27 d.

Daugiau informacijos pateikta Europos Komisijos interneto svetainės skiltyje apie Direktyvą dėl ieškinių atlyginti žalą, patirtą dėl antimonopolinių taisyklių pažeidimo.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

*Kartelis - grupė panašių, tačiau nepriklausomų įmonių, kurios susitaria nustatyti kainas, riboti gamybą arba tarpusavyje pasidalyti rinkas ar klientus.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Direktyva 2014/104/ES

2014 12 25

2016 12 27

OL L 349, 2014 12 5, 1-19 psl.

Paskutinį kartą atnaujinta: 20.05.2015