Užsienio investuotojų ir ES šalių vyriausybių ginčai

Šiame reglamente aiškinama, kaip tarp Europos Sąjungos ir jos šalių paskirstoma finansinė atsakomybė tuo atveju, kai investuotojas iš ne ES šalies pareiškia ieškinį dėl tarptautinio susitarimo, kurio šalis yra ES, pažeidimo.

DOKUMENTAS

2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 912/2014, kuriuo nustatoma finansinės atsakomybės, susijusios su investuotojų ir valstybės ginčų sprendimu teismuose, įsteigtuose tarptautiniais susitarimais, kurių šalis yra Europos Sąjunga, paskirstymo tvarka.

SANTRAUKA

Šiame reglamente aiškinama, kaip tarp Europos Sąjungos ir jos šalių paskirstoma finansinė atsakomybė tuo atveju, kai investuotojas iš ne ES šalies pareiškia ieškinį dėl tarptautinio susitarimo, kurio šalis yra ES, pažeidimo.

KAM SKIRTAS ŠIS REGLAMENTAS?

Pagal Lisabonos sutartį tiesioginės užsienio investicijos yra įtrauktos į ES prekybos politiką, kuri yra išimtinė ES kompetencija. Tai reiškia, kad sudarydama prekybos susitarimus su ne ES šalimis, Europos Komisija ES šalių vardu derasi dėl tokių susitarimų investicinės dalies. Šiuose susitarimuose gali būti nustatytas investuotojų ir valstybės ginčų sprendimo mechanizmas. Šis mechanizmas - tai apsaugos priemonė, kuri suteikia teisę investuotojams iš ne ES šalių imtis teisinių veiksmų prieš ES šalį, kurioje jie investavo pinigines lėšas. Minėti ieškiniai susiję su įtariamais tarptautinių susitarimų pažeidimais.

Naujose taisyklėse nustatoma, ar dėl šių ginčų susidariusias finansines išlaidas, įskaitant kompensaciją, turi padengti Europos Komisijos atstovaujama ES, ar Europos šalių vyriausybės.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Finansinės atsakomybės pasidalijimą aiškinantys kriterijai

Procedūra

Bendradarbiavimas ir konsultacijos. Komisija ir su ginču susijusi atitinkama ES šalis privalo bendradarbiauti, pradėti konsultacijas ir dalytis informacija. Šiame reglamente taip pat numatomos elgesio taisyklės tais atvejais, kai ES arba susijusi ES šalis veda arbitražo procesą (procesą, kuriuo siekiama išspręsti ginčą).

Nesutarimai dėl finansinės atsakomybės. Jeigu ES ginče yra atsakovė, o Komisija mano, kad atitinkama ES šalis iš tikrųjų yra atsakinga už dėl arbitražo proceso patirtas išlaidas, jos turi susitarti tarpusavyje.

Jeigu ES šalis su tuo nesutinka, Komisija gali priimti sprendimą, priverčiantį atitinkamą šalį padengti sumokėtą sumą.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2014 m. rugsėjo 17 d.

Daugiau informacijos pateikiama Europos Komisijos prekybos generalinio direktorato interneto svetainėje.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Reglamentas (ES) Nr. 912/2014

2014 9 17

-

OL L 257, 2014 8 28, p. 121-134

paskutinis atnaujinimas 03.12.2014