4.4.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 82/17


2009 m. sausio 28 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Bendrijų Komisija prieš Portugalijos Respubliką

(Byla C-37/09)

(2009/C 82/31)

Proceso kalba: portugalų

Šalys

Ieškovė: Europos Bendrijų Komisija, atstovaujama J.-B. Laignelot, S. Pardo Quintillán ir P. Guerra e Andrade

Atsakovė: Portugalijos Respublika

Ieškovės reikalavimai

Pripažinti, pirma, jog nepriėmusi priemonių, reikalingų užtikrinti, kad Lourosa apskrities dos Limas, dos Linos ir dos Barreiras karjeruose esančios atliekos saugomos ar perdirbamos nekeliant pavojaus žmonių sveikatai ar aplinkai, visų pirma vandeniui ir dirvožemiui, ir užtikrinti, kad atliekas surenka privati ar valstybinė tarnyba arba įmonė, atsakinga už jų saugojimą ar perdirbimą, ir, antra, jog nepriėmusi priemonių, reikalingų užtikrinti, kad Direktyvos 80/68/EEB II sąraše nurodytos medžiagos nepatektų į gruntinius vandenis ir kad jie nebūtų užteršti tomis medžiagomis, Portugalijos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal Direktyvos 2006/12/EB dėl atliekų, kuria kodifikuojama Direktyva 75/442/EEB dėl atliekų, 4 ir 8 straipsnius ir pagal Dirketyvos 80/68/EEB dėl požeminio vandens apsaugos nuo tam tikrų pavojingų medžiagų keliamos taršos 3 ir 5 straipsnius;

Priteisti iš Portugalijos Respublikos bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Nuo devintojo dešimtmečio pradžios įvairios kilmės atliekos be jokios valdžios institucijų priežiūros buvo pradėtos vežti į nebenaudojamus karjerus. Karjeruose atliekos buvo kaupiamos iki 2004 m. vasario mėn. Tokie sąvartynai buvo uždaryti tik 2004 m. birželio mėn.

Įvairiose buvusių karjerų vietose atlikus vandens tyrimus paaiškėjo, kad cheminis užterštumas yra labai didelis. Gruntinis vanduo tose vietovėse yra užterštas.

Daugelį metų Portugalijos valdžios institucijos nesiėmė priemonių, reikalingų užkirsti kelią nenustatytos kilmės atliekų savininkams išmesti ir palikti atliekas nenaudojamuose karjeruose. Jos nekontroliavo, kaip atliekos kaupiamos karjeruose ir nestebėjo, kaip jos saugomos.

Be to, Portugalijos valdžios institucijos nesiėmė reikiamų priemonių, kad būtų užkirstas kelias pavojingoms toksiškoms medžiagoms pateikti į gruntinius vandenis. Jos taip pat neatliko išankstinio tyrimo, ar atliekos gali netiesiogiai išskirti kenksmingas medžiagas į gruntinius vandenis. Taip pat nebuvo tikrinamas atliekų iškrovimas paviršiuje.