Strasbūras, 2023 10 17

COM(2023) 638 final

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

2024 m. Komisijos darbo programa














Padarykime šiandien ir pasirenkime rytojui








1.Padarykime šiandien ir pasirenkime rytojui

„Visi drauge parodėme, kad būdama ryžtinga Europa pasiekia tai, ką nori. Mūsų darbai dar toli gražu nebaigti, tad veikime išvien. Padarydami šiandien, pasirenkime rytojui.“ Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen, Pranešimas apie Sąjungos padėtį, 2023 m. rugsėjo 13 d.

Kitą birželį europiečiai dalyvaus didžiausiame žemyno demokratiniame procese. Iš daugiau kaip 400 mln. žmonių, turinčių teisę balsuoti už naują Europos Parlamentą, bus daug jaunuolių, kurie savo demokratinėmis teisėmis pasinaudos pirmą kartą, o penkiose valstybėse narėse tarp jų bus šešiolikmečių septyniolikmečių.

Rinkimai vyks Europai atsidūrus lemtingoje istorijos kryžkelėje, o pagal rezultatus susidėlios penkerių metų ir ilgesnio laikotarpio Europos kelias.

Susiduriame su daugeliu epochinių iššūkių ir galimybių. Nuo klimato ir biologinės įvairovės krizių iki skaitmeninės revoliucijos ir dirbtinio intelekto; nuo brutalios Rusijos invazijos į Ukrainą iki jos nulemtų energijos kainų ir pragyvenimo išlaidų krizių; nuo migracijos iki ekonomikos augimo ir konkurencingumo užtikrinimo.

Kadencijos pradžioje ši Komisija parengė plataus užmojo darbotvarkę dėl tvirtesnės ir atsparesnės Sąjungos. Įsipareigojome ryžtingai veikti, kad taptume pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu ir išsaugotume Europos gamtinę aplinką, rodytume pavyzdį, kaip vykdyti į žmogų orientuotą ir novatorišką skaitmeninę pertvarką, skatintume savo ekonomiką, kartu užtikrindami socialinį teisingumą, įtrauktį ir gerovę, stiprintume atsakingą savo lyderystę pasaulyje, apsaugotume savo piliečius ir vertybes, puoselėtume ir stiprintume savo demokratiją.

Tačiau, palyginti su 2019 m., pasaulis dabar visai kitoks. Į precedento neturinčius iššūkius, mes, kaip Sąjunga, turėjome reaguoti ir prie jų prisitaikyti, toliau veikdami vieningai ir nesitraukdami nuo savo užmojų įgyvendinimo.

Paspartinome dvejopą žaliąją ir skaitmeninę pertvarką, sukūrėme istorinės reikšmės priemonę „NextGenerationEU“, sustiprinome ES, kaip pasaulinės lyderės, vaidmenį ir propagavome vertybes, kurios yra mūsų visuomenės pagrindas, tokias kaip demokratija ir teisinė valstybė. Taikydami Ekonominio saugumo strategiją siekiame naudotis ES ekonominiu atvirumu, kartu mažindami riziką, kylančią augant geopolitinei įtampai ir spartėjant technologiniams pokyčiams.

Dabar metas parengti likusius svarbiausius šios kadencijos Komisijos pasiūlymus dėl teisės aktų siekiant užtikrinti, kad piliečiai ir įmonės galėtų visapusiškai naudotis mūsų politikos priemonėmis. Todėl artimiausiais mėnesiais Komisija rems Europos Parlamento ir Tarybos pastangas pasiekti susitarimą dėl dar nepriimtų pasiūlymų dėl teisės aktų.

Kad šiai užduočiai būtų galima skirti pakankamai dėmesio ir kadangi dauguma būtinų, šią kadenciją žadėtų teisės aktų jau pateikti, šioje darbo programoje naujų iniciatyvų nedaug. Jomis įgyvendinami esami įsipareigojimai arba reaguojama į naujus iššūkius.

Nepaisant iššūkių, su kuriais susidūrėme, ES ekonomika liko atspari – prie to prisidėjo mūsų pastangos stiprinti energetinį saugumą, atspari darbo rinka ir tiekimo suvaržymų mažinimas.

Pagrindinė Komisijos darbo dalis toliau liks Europos žaliasis kursas – pasaulyje lygių neturinčios mūsų pastangos kovoti su klimato kaita ir biologinės įvairovės nykimu ir Europos ekonomikos augimo darbotvarkė. Nors dabar daugiausia dėmesio skiriame įgyvendinimui, dar šiais metais pateiksime pasiūlymus dėl transportuojamų gyvūnų apsaugos, taršos mikroplastiku prevencijos ir miškų stebėsenos gerinimo, taip pat judumo dokumentų rinkinį. Be to, toliau dėsime pastangas, kad naudodamiesi Skaitmeninio dešimtmečio programa eitume į žmogų orientuotos, tvarios ir labiau klestinčios skaitmeninės ateities link.

Priemonė „NextGenerationEU“ toliau padės užtikrinti saugų, įperkamą ir švarų energijos tiekimą, Europos pramonės konkurencingumą, socialinę ir teritorinę sanglaudą ir pereiti prie neutralaus poveikio klimatui, žiedinės ir gamtai palankios ekonomikos. Komisija visoms valstybėms narėms padės sparčiau įgyvendinti savo ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus, įskaitant jų skyrius „REPowerEU“, laikantis joms skirtų Europos semestro rekomendacijų. Kitų metų pradžioje pateiksime Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės įgyvendinimo tarpinį vertinimą.

Kad paskatintume kurti daugiau darbo vietų ir daugiau investuoti Europoje, taip pat toliau sieksime paspartinti atsinaujinančiųjų išteklių energetikos plėtrą, kartu suvaldydami energijos kainas; užtikrinti pagrindinių strateginių prekių, tokių kaip svarbiausiosios žaliavos ir žaliasis vandenilis, tiekimą ir sumažinti administracinę naštą, visų pirma susijusią su informacijos teikimu, kaip numatyta mūsų strategijoje dėl ES ilgalaikio konkurencingumo didinimo.

Be to, turime baigti kurti būsimiems iššūkiams pritaikytą ekonomikos valdymo sistemą. Tai reiškia, kad būtina susitarti dėl Komisijos pasiūlymų dėl valdymo taisyklių reformos ir skolos tvarumo didinimo, taip pat dėl tvaraus ir integracinio augimo skatinimo vykdant reformas ir investuojant.

Kartu su Tarybai pirmininkausiančia Belgija Komisija sušauks Val Diušeso socialinių partnerių aukščiausiojo lygio susitikimą aptarti iššūkių, su kuriais mūsų darbo rinkos, darbuotojai ir įmonės susiduria, be kita ko, dėl įgūdžių bei darbo jėgos trūkumo ir dirbtinio intelekto.

Pastarųjų metų iššūkiai išryškino mūsų Sąjungos stipriąsias puses ir pajėgumus. Tačiau dėl jų teko išsemti ES biudžetą, nors jis gali būti naudojamas lanksčiai ir buvo aktyviai perprogramuojamas. Kaip sprendimą, pateikėme pasiūlymą padidinti ilgalaikį ES biudžetą, kad būtume pajėgūs patenkinti skubiausius poreikius. Jame numatyta tikslingai padidinti ES išlaidas, kad augtų mūsų parama Ukrainai, būtų finansuojami mūsų veiksmai migracijos srityje, Sąjunga taptų pajėgesnė reaguoti į padidėjusį ekonominį ir geopolitinį nestabilumą, humanitarines krizes ir gaivalines nelaimes ir didinant investicijas į strategines technologijas būtų puoselėjamas ilgalaikis konkurencingumas.

Atsižvelgdami į derybas dėl ilgalaikio 2021–2027 m. ES biudžeto, pateikėme patikslintą pasiūlymą dėl naujų nuosavų išteklių, kurie padėtų finansuoti priemonei „NextGenerationEU“ pasiskolintos sumos grąžinimą.

Naujas migracijos ir prieglobsčio paktas tebėra struktūrinis atsakas, kurio reikia, kad ateityje ES gebėtų tvarkytis su migracijos iššūkiais. Jį priimti yra vienas iš svarbiausių prioritetų, nes jau kitais metais reikia pradėti dirbti, kad pasirengtume jį sparčiai įgyvendinti.

Ukrainos žmonėms toliau narsiai priešinantis įsiveržusioms Rusijos pajėgoms, ES neišsižadės savo solidarumo su Ukraina. Iki šiol Sąjunga ir jos valstybės narės pagal Europos komandos principą iš viso suteikė 82 mlrd. EUR paramą, kurią sudaro humanitarinė pagalba, karinė įranga ir mokymai, civilinės paskirties materialusis turtas, įskaitant generatorius, mokyklinius autobusus ir medicinos priemones, evakuacijos, kokybiškas, tvarus ir įtraukus miestų atstatymas, pagalba vaikams ir apgriautų mokyklų atkūrimas, taip pat ekonominė parama. Šią paramą teikiame koordinuodami veiksmus su savo tarptautiniais partneriais per tarpžinybinę paramos Ukrainai teikėjų koordinavimo platformą, sukurtą 2023 m. sausio mėn. po G7 vadovų sprendimo. Komisija atlieka platformos sekretoriato, kuris sudaro palankesnes sąlygas glaudžiam tarptautinių paramos teikėjų ir finansų organizacijų veiklos koordinavimui ir užtikrina nuoseklią, skaidrią ir atskaitingą paramą, funkcijas.

ES ir Ukrainos solidarumo koridoriai padėjo Ukrainai eksportuoti daugiau kaip 57 mln. tonų žemės ūkio prekių ir beveik 45 mln. tonų ne žemės ūkio produktų ir importuoti šaliai reikalingas prekes. Pasitelkdama bendrą koordinavimo platformą Komisija dės visas pastangas, kad sudarytų palankesnes sąlygas laiku ir stabiliai pristatyti Ukrainos žemės ūkio produktus į pasaulines rinkas.

Komisija smerkia Rusijos sprendimą nutraukti Juodosios jūros grūdų iniciatyvą ir toliau rems visas pastangas mažinti laivybos šioje jūroje saugumo ir saugos riziką. Taryba priėmė Komisijos pasiūlymą pratęsti nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą bėgančių asmenų laikinosios apsaugos galiojimą iki 2025 m. kovo 3 d. Kartu su iniciatyvomis CARE ir FAST-CARE tai užtikrins tikrumą ir paramą daugiau kaip 4 mln. asmenų, kurie yra gavę apsaugą visoje ES.

Be to, 2022 m. ES per rekordiškai trumpą laiką priėmė keletą skubių iniciatyvų, kuriomis siekiama sušvelninti energetikos krizės poveikį pramonei ir namų ūkiams.

Galiausiai, siekdami pabrėžti ES ryžtą palaikyti Ukrainą tiek laiko, kiek reikės, sukursime priemonę, kuria naudojantis 2024–2027 m. Ukrainai bus suteikta iki 50 mlrd. EUR parama. Šis neatidėliotiniems Ukrainos poreikiams patenkinti skirtas finansavimas padės jai atsigauti ir modernizuotis siekiant narystės ES.

Kartu su tarptautiniais partneriais ėmėmės veiksmų siekdami užtikrinti, kad už Ukrainoje įvykdytus karo nusikaltimus Rusija būtų nubausta ir atlygintų padarytą žalą. Hagoje pradėjęs veikti Tarptautinis baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centras atliks svarbų vaidmenį tiriant šiuos pasibaisėtinus veiksmus ir padedant rengti būsimų teismo procesų bylas. Nenurimsime tol, kol atsakingi asmenys nebus patraukti atsakomybėn. Be to, toliau svarstome, kaip pajamas iš areštuoto Rusijos turto panaudoti Ukrainos atstatymo reikmėms.

Kad Europoje būtų puoselėjama ilgalaikė taika ir stabilumas, Sąjunga turi pasirengti sėkmingai plėtrai. Glaudžiai bendradarbiausime su šiam svarbiam žingsniui besirengiančiais savo partneriais, pavyzdžiui, suteiksime galimybę narystės siekiančioms šalims, kurios nori didinti tempą, būti Komisijos rengiamų teisinės valstybės principo taikymo ataskaitų objektu.

Pasirengusi turi būti ir ES. Komisija pateiks komunikatą dėl pasirengimo plėtrai reformų ir politikos peržiūrų, kad išsiaiškintų, kokį poveikį kiekvienai politikos sričiai darys Sąjungos išsiplėtimas ir kaip veiks Europos institucijos.

Toliau bendrausime su viso pasaulio šalimis ir regionais, visų pirma Afrikoje, kad būtų sprendžiamos pasaulinės problemos ir stiprinamas daugiašalis valdymas ir taisyklėmis grindžiamas tarptautinis bendradarbiavimas.

Toliau esame įsipareigoję visais savo veiksmais prisidėti prie Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. įgyvendinimo, o joje nustatyti darnaus vystymosi tikslai ir toliau bus mūsų politikos 1 ir geresnio reglamentavimo darbotvarkės 2 orientyras.

2.Geresnis reglamentavimas, ES teisės įgyvendinimas ir vykdymo užtikrinimas

2.1.Geresnis reglamentavimas, naštos mažinimas ir informacijos teikimo reikalavimų racionalizavimas

Siekiant išlaikyti Europos įmonių konkurencingumą labai svarbu mažinti administracinę naštą. Todėl Komisijos komunikate dėl ilgalaikio konkurencingumo 3 iškeltas tikslas su informacijos teikimo reikalavimais susijusią naštą sumažinti 25 proc., nepakenkiant politikos tikslams. Taip tokie reikalavimai, darantys neproporcingą poveikį įmonėms, įskaitant MVĮ ir labai mažas įmones, ir valdžios įstaigoms, bus racionalizuoti ir supaprastinti, kad atitiktų numatytąją paskirtį. 

To siekdama Komisija priėmė teisės aktus, be kita ko, dėl Sąjungos muitinės kodekso reformos, kuriais bus sukurta bendra ES sąsaja ir palengvintas pakartotinis duomenų naudojimas. Taikant visas šias priemones bus išvengta apie 2 mlrd. EUR išlaidų. Be to, siūloma Europos statistikos reglamento peržiūra, pagal kurią bus sumažintas apklausų skaičius ir dažniau taikomi automatizuoti ir supaprastinti procesai, leis sutaupyti 450 mln. EUR, be kita ko, mažosioms ir vidutinėms įmonėms. Šioje darbo programoje Komisija numato papildomus racionalizavimo pasiūlymus 4 , kuriais siekiama sumažinti administracinę naštą nesumenkinant socialinių, saugos, vartotojų apsaugos, aplinkos ar ekonominių standartų. Jais bus supaprastinti mažai naudojami informacijos teikimo reikalavimai, pavyzdžiui, konsoliduojant sutampančius įpareigojimus, mažinant įmonių, kuriems jie skirti, skaičių ir didinant skaitmenizacijos mastą.

Kad suinteresuotieji subjektai turėtų laiko prisitaikyti prie naujų reikalavimų, atidėsime konkretiems sektoriams skirtų Europos tvarumo atskaitomybės standartų priėmimo terminą. Komisija pakoreguos Apskaitos direktyvoje nustatytas ribas, kad daugiau kaip milijonui įmonių sumažėtų informacijos teikimo reikalavimai, ir peržiūrės Lyginamųjų indeksų reglamentą, kad, be kita ko, nebebūtų apmokestinami mažesnių lyginamųjų indeksų administratoriai, kurie sudaro 90 proc. visų administratorių, kartu užtikrinant aukštą vartotojų ir investuotojų apsaugos lygį. Komisija taip pat siūlo palengvinti finansų sektorių prižiūrinčių institucijų dalijimąsi duomenimis ir vengti informacijos teikimo dubliavimo. Komisija skatina laiku susitarti dėl bendros elektroninės formos, skirtos komandiruotiems darbuotojams deklaruoti, ir ją plačiai naudoti. Be daugiakalbio portalo kūrimo darbų, Komisija siekia sudaryti sąlygas visų valstybių narių, nusprendusių naudotis šia priemone, įmonėms skaitmenines komandiravimo deklaracijas teikti gimtąja kalba.

Antrajame pranešime dėl taksonominės informacijos teikimo (su taksonomija susijusios informacijos atskleidimo aiškinamosiose gairėse) paaiškinsime, kad įmonėms nereikia vertinti veiklos, kuri nėra reikšminga jų verslui ir kai joms trūksta įrodymų ar duomenų, patvirtinančių atitiktį ES taksonomijos techninės analizės kriterijams. Nauda, kurią įmonės gaus panaikinus tam tikrus informacijos atskleidimo įpareigojimus, susijusius su alternatyvaus ginčų sprendimo atvejais, ir pakeitus elektroninio ginčų sprendimo platformą, sieks maždaug 630 mln. EUR per metus.

Pasiūlymai taip pat bus susiję su žuvininkystės produktų prekybos standartais, augalų sveikata, transportu, žemės ūkiu ir erdvinės informacijos infrastruktūros stebėjimu. Komisija dirbs su teisėkūros institucijomis, kad informacijos teikimo reikalavimai liktų minimalūs, jei tik nekyla pavojus teisės akto tikslams ir paskirčiai. Pavyzdžiui, kalbant apie pasiūlytą Direktyvą dėl įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo, Komisija rems proporcingą reikalavimų taikymą, ypač tokiose srityse kaip grupių vaidmuo, kad būtų užtikrintas veiksmingumas ir išvengta nereikalingos naštos.

Kalbant apie Pramoninių išmetamųjų teršalų portalo reglamentą, Komisija yra įsipareigojusi paspartinti skaitmeninimą ir informacijos teikimo reikalavimus racionalizuoti toliau. Vykstant socialinės apsaugos sistemos koordinavimo peržiūrai, Komisija toliau padės teisėkūros institucijoms rasti veiksmingų ir įgyvendinamų sprendimų, kurie apsaugotų darbuotojus ir palengvintų tarpvalstybinę veiklą vidaus rinkoje. Be to, valstybės narės gali naudotis Skaitmeninės Europos programa finansuoti iniciatyvoms, leidžiančioms sukurti paprastas technines informacijos teikimo priemones, tokias kaip viena bendra prieiga, skirta pranešimams apie kibernetinio saugumo incidentus teikti pagal Direktyvą dėl priemonių aukštam bendram kibernetinio saugumo lygiui visoje Sąjungoje užtikrinti (TIS 2 direktyvą).

Norint supaprastinti informacijos teikimo reikalavimus reikia ilgalaikių pastangų ir artimiausiu metu joms teks skirti daug dėmesio. Vertinant pažangą bus labai svarbu nustatyti bazinius informacijos teikimo reikalavimus, nors tai ir sudėtinga, turint omenyje ES teisės aktų įvairovę ir sąveiką su nacionaliniais ir regioniniais teisės aktais. Suinteresuotieji subjektai gali padėti geriau suprasti, kokį poveikį jiems daro informacijos teikimo reikalavimų visuma. Todėl paskelbėme kvietimą teikti informaciją 5 , kad surinktume pastabas apie veiklą apsunkinančius informacijos teikimo reikalavimus. Siekdami nustatyti ypač problemiškus aspektus ir prioritetines sritis, toliau konsultuosimės su įmonėmis, įskaitant MVĮ atstovų tinklą, valstybių narių ekspertais ir kitais suinteresuotaisiais subjektais. Komisija taip pat paskirs ES MVĮ atstovą dalyvauti Reglamentavimo patikros valdybos klausymuose dėl iniciatyvų, turinčių didelį poveikį MVĮ. Be to, Komisija, įgyvendindama 2024 m. ir vėlesnius tikslinius racionalizavimo planus, imsis tvarkyti informacijos teikimo reikalavimus, kuriuos, kaip sunkius, nurodė jos generaliniai direktoratai. Apie pažangą, padarytą siekiant 25 proc. tikslo, pranešime metiniuose naštos tyrimuose pranešime ir pirmasis, aprėpiantis 2023 m., bus paskelbtas kitais metais.

Šiame procese Komisija daug dėmesio skirs dirbtinio intelekto priemonių ir didelių kalbos modelių kūrimui. Jie padės naudojantis standartizuotomis priemonėmis nustatyti informacijos teikimo reikalavimus priimtuose ES teisės aktuose ir analizuoti jų poveikį tam tikrame sektoriuje. Komisija taip pat dirbs, kad duomenims rinkti ir jais dalytis būtų plačiau naudojamos e. platformos, pavyzdžiui, bendrieji skaitmeniniai vartai, pagal Energetikos sąjungos ir klimato politikos veiksmų valdymo reglamentą sukurta e. platforma ir Skaitmeninių finansų platforma. Be to, Komisija atliks vertinimus ir tinkamumo patikras, kad įvertintų, kaip supaprastinti teisės aktus ir sumažinti jų keliamą naštą, daugiausia dėmesio skirdama papildomų galimybių racionalizuoti informacijos teikimo reikalavimus paieškai 6 . Dar viena proga įvertinti, kaip mažinti su ES finansinėmis programomis susijusią našta, bus 2024 m. numatyti daugiametės finansinės programos programų ir fondų vertinimai. 

Be informacijos teikimo reikalavimų racionalizavimo, Komisija naštą mažina ir kitomis priemonėmis. Pagal Komisijos Reglamentavimo kokybės ir rezultatų programą (REFIT), galimybių sumažinti naštą ieškoma atliekant visus vertinimus ir peržiūras, o rengiant visus svarbius pasiūlymus yra atliekami poveikio vertinimai, siekiant užtikrinti, kad nauda būtų didesnė už kaštus. Pavyzdžiui, įdiegiant pagrindinės buveinės apmokestinimo sistemą bus supaprastintos taisyklės ir sumažintos mokestinių prievolių vykdymo išlaidos veiklą tarpvalstybiniu mastu plečiančioms MVĮ. Pasiūlymas dėl Europoje gautų verslo pajamų apmokestinimo sistemos (BEFIT) ES veikiančių įmonių mokestinių prievolių vykdymo išlaidas galėtų sumažinti beveik 65 proc.

Be to, nuo 2022 m. sausio mėn. Komisija, taikydama principą „kiek plius, tiek minus“, pateikė pasiūlymus, kurie leistų sutaupyti dar 7,3 mlrd. EUR administravimo išlaidų 7 . Kaip sumažinti ES teisėje numatytą naštą, Komisijai pataria ir Ateičiai tinkamo reglamentavimo platforma. 

2.2.ES teisės įgyvendinimas ir vykdymo užtikrinimas

Kad ES piliečiai ir įmonės galėtų visapusiškai naudotis mūsų bendrai sutartų taisyklių pliusais, ES teisė visoje Sąjungoje turi būti įgyvendinama ir taikoma visapusiškai, laiku ir teisingai. Todėl ES teisės vykdymo užtikrinimas yra šios Komisijos prioritetas. Šiame kadencijos etape užtikrinsime, kad dar daugiau dėmesio būtų skiriama įgyvendinimo ir vykdymo užtikrinimo užduotims ir taip sutartos taisyklės neštų naudą žmonėms ir įmonėms. Užkirsti kelią problemoms iš anksto galima sprendžiant įgyvendinimo iššūkius tada, kai pasiūlymai rengiami, ir teikiant rekomendacijas valstybėms narėms. Kad ES teisės aktai būtų veiksmingesni, dirbsime su valstybėmis narėmis, kad perkeliant ES direktyvas į nacionalinę teisę būtų išvengta nereikalingos naštos įmonėms ir piliečiams. Jei bus padaryta pažeidimų, Komisija toliau bendraus su valstybėmis narėmis, kad greitai išspręstų problemas ir ryžtingai reaguotų į pažeidimus, kurie trukdo įgyvendinti svarbius ES politikos tikslus arba gali pakenkti ES vertybėms ir pagrindinėms laisvėms.

Siekdama užtikrinti, kad turimos vykdymo užtikrinimo priemonės liktų veiksmingos, 2022 m. Komisija kartu su valstybėmis narėmis atliko padėties vertinimą. Šiuo metu įgyvendiname jo išvadas ir rekomendacijas siekdami, kad Komisija ir valstybės narės ES teisės vykdymą užtikrintų geriau. Glaudžiai bendradarbiausime su valstybėmis narėmis, kad naujų teisės aktų įgyvendinimą palengvintume teikdami daugiau nacionalinio lygmens paramos, ypač tose srityse, kuriose norint užtikrinti, kad direktyvos būtų laiku ir tinkamai perkeltos į nacionalinę teisę, gali prireikti daugiau pastangų, ir sistemingiau stebėdami, kaip taisyklės įgyvendinamos. Taip pat toliau didinsime Komisijos vykdymo užtikrinimo veiksmų skaidrumą – naudotojams patogesniu būdu skelbsime daugiau informacijos ir duomenų. Tai padės visuomenės nariams dalyvauti šiame procese ir skatinti valstybes nares greičiau įvykdyti reikalavimus, nes pabrėžiant laimėjimus ir giriant geriausią praktiką atsiras tarpusavio spaudimas atitaisyti ES teisės pažeidimus.

3.Šešių plataus užmojo tikslų įgyvendinimas

Kaip minėta pranešime apie Sąjungos padėtį, Komisija įvykdė daugiau kaip 90 proc. 2019 m. Pirmininkės U. von der Leyen politinėse gairėse prisiimtų įsipareigojimų. 2024 m. teisėkūros institucijos turi dėti daug pastangų, kad būtų pasiektas susitarimas dėl likusių pasiūlymų ir tuo galėtų naudotis Europos piliečiai ir įmonės.

3.1.Europos žaliasis kursas

Europos žaliasis kursas, kurį priėmėme iš būtinybės imtis veiksmų savo planetai išsaugoti, yra mūsų ekonomikos augimo darbotvarkė, parodanti pasauliui, kad modernizavimas gali būti suderinamas su priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimu. ES turi didžiausio užmojo pasaulyje žaliosios pertvarkos planą, kurio tikslai – iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui ir sukurti žiedinę neutralaus poveikio klimatui ekonomiką, taip pat užkirsti kelią aplinkos būklės blogėjimui, išsaugoti biologinę įvairovę ir pasiekti, kad aplinka nebebūtų teršiama. Per Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą Komisija skubiai ėmėsi veiksmų, kad užtikrintų energijos tiekimo saugumą, kartu stiprindama Sąjungos įsipareigojimą laikytis Europos žaliojo kurso ir plėsdama mūsų pramoninę bazę švarių technologijų sektoriuose. Pasiūlėme imtis esminių struktūrinių pokyčių elektros energijos ir dujų rinkose, o naujomis iniciatyvomis siekiame paskatinti žaliojo vandenilio rinkų atsiradimą.

Toliau dėsime pastangas užtikrinti, kad žalioji pertvarka vyktų teisingai, sumaniai ir įtraukiai ir niekur nė vienas nebūtų paliktas nuošalyje, ir kartu aktyviai bendradarbiausime su trečiųjų šalių partneriais, be kita ko, siekdami stiprinti žaliąjį augimą. Todėl Komisija pradės keletą žaliųjų dialogų, kad tiesiogiai su piliečiais kalbėtųsi apie viską, ir dialogus dėl švarios pertvarkos su pramonės atstovais ir socialiniais partneriais. Kartu Komisija tęsia parengiamąjį darbą, susijusį su būsimo Socialinio klimato fondo, kuris kartu su Teisingos pertvarkos fondu rems pertvarkos kelyje atsidūrusius pažeidžiamus piliečius, įmones ir regionus, įgyvendinimu. Komisija pradės strateginį dialogą dėl žemės ūkio ateities ES – toliau bendraus su ūkininkais, maisto grandinės suinteresuotaisiais subjektais ir piliečiais ir dirbs kartu, siekdama perėjimo prie tvarių maisto sistemų.

Susidūrusi su naujomis pasaulinėmis grėsmėmis, Komisija parengė planus, kaip trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu užtikrinti apsirūpinimo maistu saugumą ir sustiprinti maisto sistemų atsparumą. Taikydama strategiją „Nuo ūkio iki stalo, ji įgyvendina viziją, užtikrinančią, kad ES maisto sistema būtų sąžininga ir sveika ir tausotų aplinką. Strategijoje taip pat numatyta žvejybos ir akvakultūros tausumo ir atsparumo užtikrinimo veiksmų. Komisija taip pat patvirtino kitas žiedinės ekonomikos kūrimo priemones, pateikė biologinės įvairovės apsaugos ir pažeistų ekosistemų atkūrimo pavyzdines iniciatyvas ir pristatė pagrindinius Nulinės taršos veiksmų planu grindžiamus pasiūlymus. ES taip pat stiprino atsparumą nelaimėms, be kita ko, padvigubino „rescEU“ gaisrų gesinimo orlaivių skaičių ir sutvirtino mūsų civilinės saugos mechanizmą.

Dauguma 2019 m. Komunikate dėl Europos žaliojo kurso numatytų iniciatyvų jau pateiktos ir jau sutarta daugelį jų įtvirtinti teisės aktais. Būtina greitai susitarti dėl likusių pasiūlymų, kad Sąjunga toliau tvirtai žengtų poveikio klimatui neutralizavimo keliu. Tai pasiūlymai dėl anglies dioksido absorbavimo, išmetamo metano kiekio mažinimo energetikos sektoriuje, pramoninių išmetamųjų teršalų, pastatų energinio naudingumo, naujų sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekio standartų, motorinių transporto priemonių ir variklių tipo patvirtinimo, transporto priemonių žiediškumo taisyklių peržiūros, TEN-T reglamento peržiūros ir krovinių vežimo žalinimo dokumentų rinkinio, taip pat dėl elektros energijos rinkos modelio, dujų iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, gamtinių dujų ir vandenilio. Siekiant skatinti tvarų ūkininkavimą ir didinti apsirūpinimo maistu saugumą, taip pat turėtų būti susitarta dėl pasiūlymų dėl augalų, išaugintų taikant tam tikrus naujus genomikos metodus, ir dėl tausiojo augalų apsaugos produktų naudojimo. Kad artėtume prie tikros žiedinės ekonomikos, turime greitai susitarti dėl tvarių gaminių ekologinio projektavimo reikalavimų, atliekų ir pakuočių, atliekų vežimo ir prekių taisymo. Siekdami, kad tarša taptų nulinė, taip pat apsaugoti ir atkurti savo gamtą, pasiūlymus dėl gamtos atkūrimo, cheminių medžiagų klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, oro kokybės, komunalinių nuotekų valymo ir paviršinio bei požeminio vandens apsaugos turėsime priimti kaip teisės aktus.

Komisija pradės 2040 m. klimato tikslo nustatymo procesą, kad ES ir toliau tinkamu greičiu artėtų prie poveikio klimatui neutralumo 2050 m. Ji pristatys Europos vėjo energijos dokumentų rinkinį, kurio tikslas – paspartinti vėjo jėgainių statybą, pagerinti galimybes gauti finansavimą ir didinti Europos pramonės konkurencingumą tarptautinėje arenoje. Pateiksime anglies išteklių pramoninio valdymo iniciatyvą, kurioje bus išdėstyta strategija, kaip aplinkos atžvilgiu tvariais būdais ES diegti anglies dioksido surinkimą, naudojimą ir saugojimą, nes tai svarbu siekiant anglies dioksido poveikio neutralumo. Priimsime Hidrologinio atsparumo iniciatyvą, kad piliečiai, gamta ir ekonomika turėtų vandens, o kartu būtų sprendžiamos katastrofinių potvynių ir vandens trūkumo problemos, ir iniciatyvą, kuri padėtų nustatyti ir įvertinti, kaip geriausia valdyti su klimatu susijusią riziką visose ES politikos srityse.

3.2.Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa

2020–2030 m. paskelbusios skaitmeniniu dešimtmečiu ir nustačiusios aiškius skaitmeninius tikslus, ES ir jos valstybės narės nubrėžė kryptį, kaip gerinti skaitmeninius įgūdžius, skaitmeninti administravimą ir įmones, skatinti mokslinius tyrimus ir inovacijas, naikinti skaitmeninį atotrūkį ir naujinti mūsų skaitmeninę infrastruktūrą. Be to, ES rodo pavyzdį, kaip valdyti mūsų skaitmeninės ateities riziką. Priėmę Skaitmeninių rinkų aktą ir Skaitmeninių paslaugų aktą padėjome tvirtą pagrindą tam, kad mūsų bendroji rinka skaitmeninėje srityje būtų sąžininga, konkurencinga, palanki vartotojams ir saugi, ypač vaikams.

Nors pasiekta daug, vis dar reikia dėti pastangas, kad būtų susitarta dėl svarstomų pagrindinių iniciatyvų, kuriomis įgyvendinama skaitmeninė darbotvarkė ir didinamas Europos atsparumas. Svarbiausiųjų žaliavų aktas sudarys sąlygas Europai didinti vidaus tiekimą, be kita ko, plečiant rafinavimo ir perdirbimo pajėgumus, įvairinti šių būtinų medžiagų importą ir paskatinti mūsų pramonę geriau valdyti tiekimo riziką, kartu išliekant konkurencingai. Siekiant skatinti tvaresnę ir žiedinę praktiką, nuostatos bus grindžiamos bendrosios rinkos pranašumais ir sudarys sąlygas bendrai pirkti žaliavas per specialią platformą. Daugelis mūsų partnerių visame pasaulyje, siekdami sustiprinti pasaulines žaliavų tiekimo grandines, nori dirbti kartu ir plėtoti vietos perdirbimo ir rafinavimo pramonę. Todėl šiais metais bus sušauktas pirmasis naujojo Svarbiausiųjų žaliavų klubo posėdis. Taip pat priimsime pramonės pirmavimą užtikrinantį pažangiųjų medžiagų planą, kuriuo siekiama kartu su valstybėmis narėmis paspartinti saugių, tvarių ir žiedinių pažangiųjų medžiagų kūrimą ir jų naudojimą pramonėje siekiant žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos.

Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktas padės Europos pramonei plėtoti ir diegti novatoriškas ir strategines technologijas, reikalingas neutralizuoto poveikio klimatui ekonomikoje, tokias kaip vėjo jėgainės, šilumos siurbliai, saulės baterijų plokštės, elektrolizeriai, branduolinės technologijos ir CO2 saugojimas. Paklausa didėja tiek Europoje, tiek visame pasaulyje, todėl užtikrinti, kad Europos pasiūla galėtų patenkinti didesnę šios paklausos dalį, stengiamės dabar.

Taip pat turime daryti pažangą dėl Bendrosios rinkos veikimo užtikrinimo ekstremaliosiose situacijose priemonės, kad, jei ateityje kiltų nenumatytų sutrikimų, būtų lengviau išsaugoti laisvą prekių, paslaugų ir asmenų judėjimą ir gyvybiškai svarbių prekių ir paslaugų prieinamumą.

Pagalbos MVĮ priemonių rinkiniu, kuriame yra persvarstyta Pavėluotų mokėjimų direktyva ir mokesčius supaprastinančia pagrindinės buveinės apmokestinimo sistema siekiama toliau remti Europos mažąsias ir vidutines įmones – mūsų ekonomikos pagrindą.

Tebesvarstomi pasiūlymai dėl dirbtinio intelekto (DI) padės saugiai ir vaisingai taikyti technologiją, kuri pastaraisiais metais vystėsi labai sparčiai. Laiko atsakingai sudėlioti šios technologijos orientyrus turime vis mažiau.

Be pastangų su tarptautiniais partneriais koordinuotai stiprinti pasaulinį DI valdymą, atversime savo našiuosius kompiuterius DI startuoliams, kad sudarytume palankesnes sąlygas Europos inovacijoms. Europos palydovinės programos „Copernicus“, EGNOS ir GALILEO jau duoda daug naudos mūsų ekonomikai ir visuomenei ir atlieka svarbią funkciją gilinantis į klimato kaitą, jai rengiantis ir kovojant su ja. Be to, įgyvendinant IRIS2 bus sukurta ypatingos svarbos saugaus junglumo infrastruktūra ir ji bus naudojama svarbioms gynybos reikmėms.

Norint pasiekti 2030 m. skaitmeninio dešimtmečio tikslus reikia didelių investicijų į skaitmeninius tinklus. Neseniai pabaigę tiriamąsias konsultacijas paruošime dirvą galimiems politikos ir reguliavimo veiksmams dėl skaitmeninių tinklų ir infrastruktūros, konkrečiai tam, kad tarpvalstybiniams infrastruktūros operatoriams būtų sudarytos palankesnės sąlygos veikti bendrojoje rinkoje, būtų sparčiau diegiamos technologijos ir į tinklus būtų pritraukiama daugiau kapitalo.

Žemei stebėti ir modernių susietųjų produktų ir paslaugų reikmėms, taip pat gynybai ir saugumui vis svarbiau pasitelkti kosmoso pramonę. 2023 m. kosmoso strategijos saugumo ir gynybos srityje 8 tikslas – didinti ES kosmoso infrastruktūros atsparumą ir kosmoso pajėgumus saugumo ir gynybos reikmėms ir skatinti užmegzti atsakingo elgesio kosminėje erdvėje partnerystes. 2024 m. pasiūlysime Europos kosmoso teisės aktą, kuriame bus nustatytos taisyklės, pavyzdžiui, dėl kosmoso eismo valdymo ir dėl to, kaip užtikrinti mūsų ypatingos svarbos kosmoso infrastruktūros saugumą. Ją papildys kosmoso duomenų ekonomikos strategija, kuria bus siekiama didinti kosmoso duomenų naudojimą visuose ekonomikos sektoriuose. 

3.3.Žmonėms tarnaujanti ekonomika

Per beprecedentes krizes ES ekonomika parodė, kad yra atspari. Ji susitvarkė tiek su pasaulinės COVID-19 pandemijos, tiek Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą socioekonominiu poveikiu. Tačiau jai kyla didelių konkurencingumo iššūkių. Jie bus nagrinėjami Mario Draghi rengiamoje ataskaitoje. Siūlydami reformas, kuriomis siekiame užtikrinti ilgalaikį ES ekonominį klestėjimą ir konkurencingumą, kartu garantuojant visapusišką Europos socialinių teisių ramsčio įgyvendinimą, sustiprinome unikalią ES socialinę rinkos ekonomiką.

Būtina pasiekti susitarimą dėl svarstomų pasiūlymų stiprinti mūsų bendrąją rinką – tvaraus ES konkurencingumo pagrindą. Šiuo aspektu turime toliau kurti kapitalo rinkų sąjungą: susitarti dėl pasiūlymų dėl nemokumo, tarpuskaitos, įmonių prieigos prie viešojo kapitalo rinkų supaprastinimo ir draudimo bendrovių ilgalaikio investavimo pajėgumų didinimo, taip pat imtis tolesnių veiksmų dėl bankų sąjungos (užbaigti krizių valdymo ir indėlių draudimo peržiūrą). Be to, turime susitarti dėl naujų išskaičiuojamojo mokesčio procedūrų taisyklių, pasiūlymo, kuriuo siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimui priedangos subjektais mokesčių tikslais, ir keleto priemonių, kuriomis siekiama modernizuoti ES pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sistemą ir pereinant prie skaitmeninių technologijų padaryti ją atsparesnę sukčiavimui. 

Be to, turime daryti pažangą dėl pasiūlymo tobulinti verslo apmokestinimą (BEFIT ir sandorių kainodara) ir visapusiškos ES muitų sąjungos reformos. Skaitmeninių finansų srityje turime tęsti darbą, susijusį su pasiūlymais dėl mokėjimo paslaugų taisyklių griežtinimo ir prieigos prie finansinių duomenų sistemos (atvirųjų finansų) sukūrimo, taip pat daryti pažangą derybose dėl pasiūlymo, kuriuo nustatoma skaitmeninio euro teisinė sistema.

Įgyvendinant Europos socialinių teisių ramstį (jo veiksmų planą ir 2030 m. pagrindinius tikslus) padaryta didelė pažanga. Pasiūlytos darbo skaitmeninėse platformose sąlygų gerinimo taisyklės ir deramo minimaliojo darbo užmokesčio sistema, o siekiant šalinti kelis sektorius kamuojantį didelį įgūdžių trūkumą Europos įgūdžių metais skatinta įvairi veikla, pavyzdžiui, Kibernetinio saugumo įgūdžių akademija, ir sudarytas Įgūdžių paktas. Sustiprinus Jaunimo garantijų iniciatyvą ir rengiant iniciatyvą dėl mūsų stažuočių kokybės sistemos atnaujinimo gerėja jaunimo sąlygos įsidarbinti. Europos vaiko garantijų sistema padeda kovoti su socialine atskirtimi ir jos išvengti – ji užtikrina vaikams galimybę realiai gauti pagrindinių paslaugų rinkinį: nemokamą švietimą, nemokamą sveikatos priežiūrą, sveiką mitybą ir tinkamą būstą.Komisija toliau rems teisėkūros institucijas, kad būtų rastas susitarimas dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo.

Reaguodama į Europos Parlamento savo iniciatyva pateiktą teisėkūros pranešimą, 2024 m. Komisija pateiks iniciatyvą dėl Europos darbo tarybų.

Po Val Diušeso aukščiausiojo lygio susitikimo dirbsime su įmonėmis ir profesinėmis sąjungomis, kad vykstant esminiams technologijų, visuomenės ir demografijos pokyčiams mūsų darbo rinka taptų atsparesnė ateities išbandymams. Kad padėtume išnaudoti visą savo žmogiškąjį kapitalą, remsimės demografijos priemonių rinkiniu.

Būsima iniciatyva padės visapusiškai naudotis didelį augimo potencialą turinčių ir darbo našumą keliančių (taigi svarbių ES pramonės konkurencingumui ir modernizavimui) biotechnologijų ir jomis pagrįstos gamybos pranašumais.

Komisija taip pat paskelbs devintąją sanglaudos ataskaitą, kurioje apžvelgdama socialinės, ekonominės ir teritorinės sanglaudos padėtį Europos Sąjungoje aptars pastarųjų metų veiksmus.

3.4.Pasaulyje stipresnė Europa

Pasaulinėje arenoje toliau didėja įtampa ir geopolitiniai neramumai. Brutalūs beatodairiški „Hamas“ teroristiniai išpuoliai prieš Izraelį ir jo žmones kelia tiesioginę grėsmę taikai ir saugumui regione ir rodo, kad reikia vėl dėti pastangas, kad būtų atgaivintas Artimųjų Rytų taikos procesas. Agresijos karu prieš Ukrainą ir veiksmais tarptautiniuose forumuose Rusija toliau klibina daugiašališkumo pagrindus ir taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką.

ES teikiant karinę paramą Ukrainai išryškėjo kritinis valstybių narių gynybos priemonių atsargų trūkumas. Į tai reaguodami padėjome valstybėms narėms stiprinti Europos gynybos pramonę bendradarbiaujamųjų viešųjų pirkimų priemone (EDIRPA) 9  ir pasitelkę Bendrų viešųjų pirkimų gynybos srityje darbo grupę. Be to, priėmę Šaudmenų gamybos rėmimo aktą (ASAP) 10 išplėtėme šaudmenų gamybos pajėgumus. Trečiąja bendra deklaracija dėl ES ir NATO bendradarbiavimo 11 mūsų bendradarbiavimas buvo išplėstas ir apims naujas saugumui itin svarbias sritis: atsparumą, besiformuojančias ir perversmines technologijas, gynybą ir kosmosą.

Naudodamiesi strategija „Global Gateway“ 12  ir taikydami Europos komandos principą toliau stiprinsime ir megsime atsparesnius ryšius su pasauliu. Įgyvendiname sektorių strategijas ir veiksmų planus: tarptautinio bendradarbiavimo energetikos srityje strategiją 13 , bendrą komunikatą dėl tarptautinio vandenynų valdymo 14 , kosmoso strategiją saugumo ir gynybos srityje 15 , atnaujintą ES jūrų saugumo strategiją 16 , bendrą komunikatą dėl partnerystės su Persijos įlankos šalimis 17 ir naują Lotynų Amerikos ir Karibų regiono darbotvarkę 18 . 

Kaip ir su Ukraina, Moldova ir Gruzija, toliau dirbsime su Vakarų Balkanais, kad jie galėtų ateityje įstoti į Sąjungą. Taip pat toliau remsime Rytų partnerystės šalis ir pietines kaimynines šalis.

Sąjunga toliau sieks megzti partnerystę su šalimis ir organizacijomis visame pasaulyje. Visų pirma turime toliau dėti pastangas stiprinti abipusiškai naudingą partnerystę su Afrika ir toliau plėtosime savo strateginį požiūrį, kad kitame ES ir AS aukščiausiojo lygio susitikime jis būtų tobulinamas, dalyvaujant Afrikos Sąjungai.

Europos gynybos pramonės strategija suteiks papildomą postūmį plėtoti valstybių narių gynybos pajėgumus, naudojantis modernia ir atsparia Europos gynybos technologine ir pramonine baze. Į ją orientuodamiesi toliau konsoliduosime veiksmus, kuriais toliau stiprinsime Europos gynybos pramoninę bazę po 2025 m. 2024 m. taip pat toliau dėsime pastangas įgyvendinti Strateginį kelrodį 19 , kad geriau pasirengtume gintis ir ES taptų stipresnė ir pajėgesnė užtikrinti saugumą. ES toliau plėtos kovos su užsienio vykdomu manipuliavimu informacija ir kišimusi priemonių rinkinį, kad galėtų veiksmingai reaguoti į piktavališkus veiksmus iš užsienio.

Toliau ginsime ir propaguosime demokratiją, žmogaus teises, teisinę valstybę ir veiksmingą daugiašališkumą. Toliau stengsimės apsaugoti nuo ginkluotųjų konfliktų nukentėjusius vaikus, konkrečiai, pateiksime peržiūrėtas ES gaires. ES toliau rodys solidarumą teikdama humanitarinę pagalbą ir taikydama Sąjungos civilinės saugos mechanizmą. Konstruktyviai bendrausime su visais partneriais ir toliau remsime JT generalinio sekretoriaus reformų darbotvarkę, be kita ko, rengdamiesi 2024 m. rugsėjo mėn. įvyksiančiam aukščiausiojo lygio susitikimui dėl ateities.

Kaip pirmaujantieji pasaulyje ir nustatantieji standartus, turime paspartinti į konkurencingumą, atsparumą ir tvarumą orientuotos atviros ir sąžiningos prekybos darbotvarkės įgyvendinimą. Toliau sieksime stiprinti bendradarbiavimą ir prekybos santykius su partneriais ir skatinsime pasaulio šalis dėti pastangas reformuoti Pasaulio prekybos organizaciją. Peržiūrėta ES prekybos strategija skatina vykdyti atvirą, tvarią ir ryžtingą politiką, kuri palanki žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai.

Sėkmingai užbaigėme derybas dėl prekybos susitarimų su Čile, Naująja Zelandija ir Kenija. Taip pat siekiame baigti rengti susitarimus su Australija, Meksika ir MERCOSUR. Komisija taip pat toliau stengsis tęsti derybas su Indija ir Indonezija, taip pat sudaryti skaitmeninės prekybos susitarimus su Singapūru ir Korėjos Respublika. Be to, dirbant Prekybos ir technologijų taryboje, sustiprėjo ES ir JAV santykiai. Pagal jos pavyzdį šiemet buvo sudaryta ES ir Indijos prekybos ir technologijų taryba. Tuo pačiu metu sugriežtinome kovos su nesąžininga prekybos praktika priemones ir sieksime užtikrinti, kad pasaulinė konkurencija išliktų sąžininga. Todėl Komisija pradėjo kompensacinių muitų tyrimą dėl Kinijos kilmės elektrinių transporto priemonių.

3.5.Europinės gyvensenos propagavimas

Reaguodama į COVID-19 pandemiją, Komisija padėjo pamatus Europos sveikatos sąjungai. Ją sudaro sustiprinta sveikatos saugumo sistema, kurios dalis yra nauja Pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucija, taip pat novatoriškas Europos kovos su vėžiu planas ir pasiūlymai sukurti Europos sveikatos duomenų erdvę ir reformuoti farmacijos srities teisės aktus. ES taip pat priėmė naują ES visuotinę sveikatos strategiją 20 ir ja vadovausis dėdama pastangas stiprinti sveikatos priežiūrą visame pasaulyje. 

Komisija toliau rems migracijos valdymo darbą ir teisėkūros, ir operatyvine kryptimis. Labai svarbu, kad teisėkūros institucijos iki šios kadencijos pabaigos baigtų rengti naują migracijos ir prieglobsčio paktą 21 . Be to, būtina bendradarbiaujant su pagrindiniais mūsų partneriais toliau imtis operatyvinių veiksmų, kad bendras ES atsakas į migracijos iššūkius duotų rezultatų.

Komisija taip pat dėjo pastangas sutvirtinti keturis ES saugumo sąjungos strategijos ramsčius 22 : mažinti pažeidžiamumą, didinti kibernetinį saugumą, skatinti teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą ir stiprinti atsparumą hibridinėms grėsmėms. Tai iniciatyvos dėl teroristinio turinio internete šalinimo, dėl Sąjungos jūrų saugumo stiprinimo, be kita ko, siekiant ypatingos svarbos infrastruktūros atsparumo, dėl Sąjungos kosmoso išteklių tokių kaip palydovai apsaugos ir dėl atgrasymo nuo priešiškos veiklos kosmose.

Būsimi pasiūlymai dėl Kibernetinio atsparumo akto ir Kibernetinio solidarumo akto atliks svarbų vaidmenį stiprinant kibernetinį saugumą, nes didins tiekimo grandinės saugumą ir stiprins solidarumą Sąjungos lygmeniu, kad būtų galima geriau nustatyti kibernetinio saugumo grėsmes ir incidentus, jiems pasirengti ir į juos reaguoti.

Kaip nurodyta šeštojoje saugumo sąjungos pažangos ataskaitoje, taip pat reikia susitarti dėl pasiūlymų, kurie padidins mūsų piliečių saugumą ir kartu leis veiksmingai kovoti su nusikalstamumu, kartu išsaugant mūsų bendras pagrindines vertybes. Tai pasiūlymai dėl kibernetinio atsparumo, asmenų judėjimą per sienas reglamentuojančio Sąjungos kodekso, automatinio keitimosi duomenimis policijos bendradarbiavimo srityje (Priumas II), išankstinės informacijos apie keleivius rinkimo ir perdavimo, kovos su prekyba žmonėmis, kovos su seksualine prievarta prieš vaikus, turto susigrąžinimo ir konfiskavimo, taip pat nusikalstamų veikų apibrėžties ir sankcijų.

 Kovos su prekyba narkotikais ir organizuotu nusikalstamumu veiksmų planas, įskaitant Europos uostų aljansą, sudaro sąlygas veiksmingiau jungti pastangas kovai su organizuotu nusikalstamumu ir neteisėta prekyba narkotikais. Komisija taip pat siūlys modernizuoti kovos su neteisėtu migrantų gabenimu teisinę sistemą, kad įgiję reikiamų teisinių ir operatyvinių priemonių galėtume reaguoti į naują neteisėtai žmones gabenančių asmenų modus operandi. Be to, Komisija surengs tarptautinę konferenciją dėl kovos su neteisėtu žmonių gabenimu, nes mato, kad šioje srityje reikalingas tarptautinis bendradarbiavimas ir tvirtas pasaulinis aljansas.

Aukštojo mokslo srityje Komisija pasiūlys būsimo jungtinio Europos laipsnio planą, kuris padės sukurti Europos švietimo erdvę. Jį papildysime rekomendacijomis dėl aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo ir patrauklių akademinių karjerų.

3.6.Naujas postūmis Europos demokratijai

Komisija per šią kadenciją ypatingą dėmesį skyrė tam, kad mūsų europinė demokratija stiprėtų ir įgautų gyvybės. Tam, kad suteiktume galių piliečiams ir kurtume atsparesnę demokratiją visoje ES skatindami laisvus ir sąžiningus rinkimus, stiprindami žiniasklaidos laisvę ir kovodami su dezinformacija, vadovavomės Europos demokratijos veiksmų planu. Konferencija dėl Europos ateities buvo precedento neturintis dalyvaujamosios demokratijos procesas ir suteikė mums galimybę išklausyti piliečių iš visos ES nuomones apie mūsų Sąjungos ateitį. 2023 m. naujos kartos piliečių forumuose eksperimento tvarka apsvarstėme tris svarbias iniciatyvas 23 ir kitais metais numatėme jų apsvarstyti daugiau. Taip dar konkrečiau įtvirtinome piliečių dalyvavimą savo politikos formavimo procesuose. Ypatingą dėmesį skyrėme bendravimui su jaunąja karta, kuriai tenka itin svarbus vaidmuo formuojant ateitį: trečdalis forumo dalyvių buvo 16–25 metų. 

Laikydamasi Pirmininkės U. von der Leyen politinėse gairėse išsakytų įsipareigojimų, Komisija ėmėsi tolesnių veiksmų dėl Europos Parlamento teisėkūros pranešimų savo iniciatyva.

Pamatinė demokratinio ES ir jos valstybių narių veikimo sąlyga yra nepriklausomos teisminės institucijos ir teisinės valstybės principo laikymasis. Užtikrinti tai ir apsaugoti ES finansinius interesus padeda ir metinių teisinės valstybės principo taikymo ataskaitų ciklas, ir sąlygų mechanizmas. Didelė pažanga padaryta ir kitose mūsų demokratinėms visuomenėms svarbiose srityse. Pateikėme svarbius pasiūlymus dėl rinkimų proceso skaidrumo ir sąžiningumo, kad būtų stiprinamos ir apsaugomos įvairių visuomenės grupių teisės ir užtikrinama žurnalistų laisvė ir nepriklausomumas ES. Toliau siekiame didinti savo demokratinį atsparumą ES viduje ir apsisaugoti nuo netinkamos išorės įtakos. Dabar taip pat turime tvirtą tarpvalstybinio teisminio bendradarbiavimo teisinę sistemą, apimančią, be kita ko, teismo procesus ir skaitmeninius ryšius.

Atvira ir įtrauki visuomenė turi užtikrinti vienodas teises ir apsaugą visoms visuomenės grupėms. Todėl Komisija priėmė specialias vaikų teisių, lyčių lygybės, kovos su rasizmu, romų lygybės, LGBTIQ asmenų lygybės, neįgaliųjų teisių ir aukų teisių strategijas. Pagal Direktyvą dėl moterų valdybose, dėl kurios susitarta po 10 metų trukusių derybų, įmonės privalės iki 2026 m. vidurio pasiekti aiškius su direktorių pareigomis susijusius tikslinius rodiklius. Šiais metais priėmėme naujas vyrų ir moterų darbo užmokesčio skaidrumo taisykles, kuriomis stiprinamas vienodo užmokesčio abiejų lyčių darbuotojams už vienodą darbą principo taikymas. Tai svarbus žingsnis siekiant užtikrinti lyčių lygybę ir panaikinti vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą. ES neseniai prisijungė prie 2016 m. Europos Tarybos priimtos Stambulo konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo, ir tuo davė aiškų ženklą, kad yra pasiryžusi užkirsti kelią visų formų smurtui prieš moteris ir mergaites, jį pasmerkti ir su juo kovoti.

Kad veiktų tinkama Europos Parlamento rinkimų sistema, Komisija sieks padėti susitarti dėl Europos politinių partijų statuto ir finansavimo ir tikslinės politinės reklamos skaidrumo. Kartu su Europos Parlamentu Komisija taip pat pradėjo komunikacijos kampaniją, kurios tikslas – padidinti judžių ES piliečių, balsuosiančių 2024 m. Europos Parlamento rinkimuose, skaičių.

Demokratinės visuomenės pagrindas yra klestinti pilietinė visuomenė ir laisvos bei kritiškos žiniasklaidos priemonės, tad reikia susitarti dėl Direktyvos dėl strateginio bylinėjimosi prieš visuomenės dalyvavimą (SLAPP) ir Žiniasklaidos laisvės akto.

Taip pat raginame teisėkūros institucijas susitarti dėl pasiūlymų dėl Direktyvos dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu šeimoje, Aukų teisių direktyvos, siūlomų nacionalinių lygybės įstaigų standartų ir Direktyvos, kuria sukuriama Europos neįgaliojo kortelė, o kitais metais priimsime Komisijos rekomendaciją dėl vaiko apsaugos sistemų plėtojimo ir stiprinimo valstybėse narėse ir užtikrinsime geresnį esamų ES priemonių (teisės aktų, politikos priemonių ir finansavimo) naudojimą.

Kadangi vis didesnę įtaką viešoms diskusijoms ir priimamiems politiniams sprendimams daro skaitmeninė informacinė erdvė, labai svarbu tęsti kovą su dezinformacija, kad būtų užtikrintas laisvas ir sąžiningas keitimasis nuomonėmis, ypač prieš Europos Parlamento rinkimus.

4.Išvada 

Per pastaruosius ketverius metus Sąjunga parodė, kad yra nedaloma ir pasiryžusi ateities kartų labui spręsti mūsų kartos uždavinius. Kartu ryžtingai stojome už laisvą, klestinčią ir taikią Europą. Turime tęsti šį darbą ir pakloti tvirtą pamatą tam, kad mūsų Sąjunga stiprėtų ir rengtųsi ateičiai.

Ši Komisija dirbs iki paskutinės savo kadencijos dienos, spręsdama mūsų bendrus uždavinius. Tvirtai remsime Europos Parlamentą ir Tarybą, kad jie lengviau susitartų dėl likusių pagrindinių pasiūlymų, ir pateiksime kelias naujas iniciatyvas, kurių dar reikia, kad įvykdytume savo pažadus, o Sąjunga pasirengtų ateičiai.

Išsami 2024 m. Komisijos planuojamo darbo apžvalga pateikiama šios darbo programos prieduose.

(1)

     Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. įgyvendinimo ES savanoriška peržiūra .

(2)

     Siekdama užtikrinti, kad visi pasiūlymai dėl teisės aktų padėtų įgyvendinti Darnaus vystymosi darbotvarkę iki 2030 m., Komisija darnaus vystymosi tikslus ir reikšmingos žalos nedarymo principą integravo į geresnio reglamentavimo priemonių rinkinį ir plėtodama politiką į juos atsižvelgia.

(3)

     COM(2023) 168.

(4)

     Iniciatyvos, kurių imtasi nuo 2023 m. kovo 16 d. ir kurios tęsiamos įgyvendinant šią darbo programą arba kurios bus priimtos vėliau, išsamiai apžvelgtos II priede.

(5)

      https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13990-Administrative-burden-rationalisation-of-reporting-requirements_lt

(6)

     Išsami iniciatyvų ir pasiūlymų apžvalga pateikta II priede.

(7)

     2022 m. metinis naštos tyrimas; https://commission.europa.eu/publications/2022-annual-burden-survey_en.

(8)

     JOIN(2023) 9.

(9)

     COM(2022) 349.

(10)

     2023 m. liepos 20 d. Reglamentas (ES) 2023/1525.

(11)

      https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_210549.htm  

(12)

     JOIN(2021) 30.

(13)

     JOIN(2022) 23.

(14)

     JOIN(2022) 28.

(15)

     JOIN(2023) 9.

(16)

     JOIN(2023) 8.

(17)

     JOIN(2022) 13.

(18)

     JOIN(2023)17.

(19)

      https://www.eeas.europa.eu/eeas/strategic-compass-security-and-defence-1_en  

(20)

     COM(2022) 675.

(21)

     COM(2020)609.

(22)

     COM(2020) 605.

(23)

     Maisto švaistymas, virtualieji pasauliai ir judumas mokymosi tikslais.


Strasbūras, 2023 10 17

COM(2023) 638 final

PRIEDAI

prie

KOMISIJOS KOMUNIKATO EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

2024 m. Komisijos darbo programa















































Padarykime šiandien ir pasirenkime rytojui




















































































































































































I priedas. Naujos iniciatyvos 1

Nr.

Politikos tikslas

Iniciatyvos

Europos žaliasis kursas

1.

Vėjo energetikos dokumentų rinkinys

Europos vėjo energetikos dokumentų rinkinys (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2023 m. IV ketv.)

2.

2040 m. klimato srities tikslas

2040 m. klimato srities tikslas (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

3.

Hidrologinis atsparumas

Hidrologinio atsparumo iniciatyva (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa

4.

Saugi erdvė žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai

a)ES kosmoso teisė (Teisėkūros procedūra priimamas aktas, įskaitant poveikio vertinimą, SESV 114 ir 191 straipsniai, 2024 m. I ketv.)

5.

b)Kosmoso duomenų ekonomikos strategija (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

6.

Dirbtinis intelektas Europos inovacijoms ir konkurencingumui skatinti

Iniciatyva atverti Europos superkompiuterių pajėgumą etiškiems ir atsakingiems dirbtinio intelekto srities startuoliams (teisėkūros ir ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

Žmonėms tarnaujanti ekonomika

7.

Biotechnologijos ir biotechnologijomis pagrįsta gamyba

ES biotechnologijų ir biotechnologijomis pagrįstos gamybos iniciatyva (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

8.

Socialinis dialogas

Su Val Diušeso aukščiausiojo lygio susitikimu susijusi tolesnė veikla (2024 m. I–II ketv.)

9.

Žalioji ir skaitmeninė pertvarka, atviras strateginis savarankiškumas

Pažangiosios medžiagos pramonės lyderystei (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

10.

Europos darbo taryba

Europos darbo tarybos taisyklių iniciatyva (teisėkūros arba ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, įskaitant poveikio vertinimą, SESV 153 straipsnio 2 dalies b punktas kartu su SESV 153 straipsnio 1 dalies e punktu, 2024 m. I ketv., atitinka SESV rezoliuciją P9_TA(2023)0028 „Europos darbo tarybų direktyvos peržiūra“ 225 straipsnį.)

Pasaulyje stipresnė Europa

11.

Partnerysčių stiprinimas

Bendras komunikatas dėl tvirtesnės partnerystės su Afrika (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. II ketv.)

12.

Europos gynyba

Europos gynybos pramonės strategija (teisėkūros ir (arba) ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. I ketv.)

Europinės gyvensenos propagavimas

13.

Kova su neteisėtu migrantų gabenimu

Teisinės sistemos atnaujinimas ir bendradarbiavimo kovojant su neteisėtu migrantų gabenimu stiprinimas (ne teisėkūros procedūra ir (arba) teisėkūros procedūra priimamas aktas, SESV 83 straipsnio 2 dalis ir 79 straipsnio 2 dalies c punktas, 2023 m. IV ketv.)

14.

Jungtinis Europos laipsnis

a)Jungtinis Europos laipsnis (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. II ketv.)

15.

b)Tarybos rekomendacija dėl patrauklios ir tvarios karjeros aukštojo mokslo srityje (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, SESV 165 ir 166 straipsniai, 2024 m. II ketv.)

16.

c)Tarybos rekomendacija dėl Europos kokybės užtikrinimo ir pripažinimo sistemos (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, SESV 165 ir 166 straipsniai, 2024 m. II ketv.)

Naujas postūmis Europos demokratijai

17.

Pasirengimas plėtrai

Komunikatas dėl pasirengimo plėtrai reformų ir politikos peržiūrų (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, 2024 m. II ketv.)

18.

Vaiko apsauga

Komisijos rekomendacija dėl integruotų vaiko apsaugos sistemų (ne teisėkūros procedūra priimamas aktas, SESV 292 straipsnis, 2024 m. I ketv.)



II priedas. Svarbūs pasiūlymai ir iniciatyvos ataskaitų teikimo reikalavimams racionalizuoti 2

bei vertinimai ir tinkamumo patikros

A skirsnis. Nuo 2023 m. kovo mėn. Komisijos priimti pasiūlymai ir iniciatyvos ataskaitų teikimo reikalavimams racionalizuoti

Nr.

Pavadinimas

Aprašymas

1.

Komunikatas dėl socialinės apsaugos koordinavimo skaitmenizacijos. Palankesnių sąlygų laisvai judėti bendrojoje rinkoje sudarymas – COM(2023) 501

Komunikate pateikiamos priemonės, kuriomis siekiama skaitmeninti socialinės apsaugos koordinavimo procedūras, kad būtų sumažinta tarpvalstybiniu mastu veiklą vykdantiems judiems piliečiams ir įmonėms tenkanti administracinė našta.

2.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl ankstyvosios intervencijos priemonių, pertvarkymo sąlygų ir pertvarkymo veiksmų finansavimo iš dalies keičiama Direktyva 2014/59/ES – COM(2023) 227

Pasiūlyme numatoma sumažinti bankams ir valdžios institucijoms tenkančią ataskaitų teikimo naštą panaikinant tam tikrus įpareigojimus. Pasiūlymu taip pat bus sudarytos palankesnės sąlygos valdžios institucijoms keistis informacija, kad būtų išvengta bankų ataskaitų dubliavimo.

3.

2023 m. balandžio 4 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/895, kuriuo taikoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/138/EB, susijusi su draudimo ir perdraudimo įmonių mokumo ir finansinės padėties ataskaitų atskleidimo procedūromis, formatais ir formomis (Mokumas II)

Pagal direktyvą „Mokumas II“ 2023 m. balandžio 4 d. Komisija priėmė naujus draudimo ir perdraudimo įmonių informacijos teikimo ir atskleidimo techninius įgyvendinimo standartus, kuriais supaprastinamas ataskaitų teikimas, panaikinamos kai kurios formos ir užtikrinama, kad jos būtų proporcingesnės.

4.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas 223/2009 dėl Europos statistikos – COM(2023) 402

Pasiūlymu numatoma sumažinti įmonėms tenkančią naštą dėl vis dažnesnio naujų šaltinių (skaitmeninių ir administracinių) naudojimo ir skaitmeninamų saugių keitimosi duomenimis platformų. Numatoma, kad gali būti sutaupyta daug lėšų dėl tyrimų apimties mažinimo, o tuo pačiu sumažinta įmonėms bei piliečiams tenkanti našta. Naštos mažinimas turės įtakos visų dydžių įmonėms, įskaitant MVĮ. MVĮ bus naudinga didesnės apimties ir savalaikiškesnė statistika, visų pirma dėl to, kad jos sudaro didžiąją dalį verslo tyrimų respondentų.

5.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos Sąjungos įmonių darbo rinkos statistikos, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 530/1999 ir Reglamentai (EB) Nr. 450/2003 ir (EB) Nr. 453/2008 – COM(2023) 459

Pasiūlymu bus užtikrintas supaprastinimas ir didesnis veiksmingumas, kartu skatinant naudoti alternatyvius administracinius šaltinius ir modernius skaitmeninius metodus, įskaitant automatinį darbo užmokesčio duomenų perdavimą ir žiniatinklio duomenų gavybą, o tai padės sumažinti naštą įmonėms apskritai ir visų pirma MVĮ.

6.

2023 m. liepos 17 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/1472, kuriuo dėl valstybių narių teikiamų kokybės ataskaitų dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų Bendrijos statistikos dažnumo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1055/2008

Įgyvendinimo reglamentu racionalizuojamos ataskaitų teikimo prievolės supaprastinant ir suderinant metaduomenų ataskaitas ir sumažinant visų Europos statistikos sistemoje veikiančių statistikos subjektų (Eurostato, ES valstybių narių, Europos laisvosios prekybos erdvės ir Europos centrinių bankų sistemos – ECBS) rengiamų kokybės ataskaitų teikimo dažnumą.

7.

Ekonomikos valdymo peržiūra.

oPasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl veiksmingo ekonominės politikos koordinavimo ir daugiašalės biudžeto priežiūros, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1466/97 – COM(2023) 240;

oPasiūlymas dėl Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1467/97 dėl perviršinio deficito procedūros įgyvendinimo paspartinimo ir paaiškinimo – COM(2023) 241;

oPasiūlymas dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2011/85/ES dėl reikalavimų valstybių narių biudžeto sistemoms – COM(2023) 242.

Racionalizuojant ataskaitų teikimo reikalavimus šiais pasiūlymais tam tikri apsunkinantys metinių ataskaitų teikimo Komisijai įpareigojimai bus pakeisti vidutinės trukmės fiskaliniais struktūriniais planais ir paprasta metine pažangos ataskaita.

8.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl ploviklių ir paviršinio aktyvumo medžiagų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 648/2004 – COM(2023) 217

Pasiūlymu bus supaprastinti ir suskaitmeninti ataskaitų teikimo reikalavimai, visų pirma įvedant skaitmeninį gaminio pasą ir pavojingų medžiagų sudedamųjų dalių duomenų lapą.

9.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl žaislų saugos, kuriuo panaikinama Direktyva 2009/48/EB – COM(2023) 462

Pasiūlymu numatoma skaitmeninti žaislų ataskaitų ir atitikties deklaracijų (skaitmeninio gaminio paso) teikimą.

10.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl geležinkelių infrastruktūros pajėgumo naudojimo bendroje Europos geležinkelių erdvėje, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2012/34/ES ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 913/2010 – COM(2023) 443

Pasiūlymu supaprastinami ataskaitų teikimo įpareigojimai ir sumažinamas pranešimų kiekis dėl suderintos geležinkelių pajėgumo ir eismo valdymo teisinės sistemos ir panaikintų krovinių vežimo geležinkeliais koridorių.

11.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Tarybos direktyva 96/53/EB, nustatanti tam tikrų Bendrijoje nacionaliniam ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausius leistinus matmenis ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausią leistiną masę – COM(2023) 445/2

Pasiūlymu numatoma skaitmeninti dokumentacijos reikalavimus bei racionalizuoti ir skaitmeninti tam tikrų transporto duomenų perdavimą.

12.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/16/EB dėl uosto valstybės kontrolės – COM(2023) 271

Numatoma, kad, peržiūrėjus Uosto valstybės kontrolės direktyvą, laivo, kuriam taikomas išplėstinis inspektavimas, operatorius, atstovas ar kapitonas sutaupys administracinių išlaidų, nes bus panaikintas 72 valandų išankstinio pranešimo įpareigojimas.

13.

Sąjungos muitinės kodekso reforma.

oPasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, įsteigiama Europos Sąjungos muitinė ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 952/2013 – COM(2023) 258;

oPasiūlymas dėl Tarybos reglamento, kuriuo dėl nuotolinei prekybai prekėmis taikomo supaprastinto muitų tarifų režimo įvedimo iš dalies keičiamas Reglamentas (EEB) Nr. 2658/87 ir dėl atleidimo nuo muitų ribos panaikinimo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1186/2009 – COM(2023) 259;

oPasiūlymas dėl Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB nuostatos dėl PVM taisyklių, susijusių su apmokestinamaisiais asmenimis, sudarančiais sąlygas nuotolinei prekybai importuojamomis prekėmis, dėl specialios schemos, skirtos nuotolinei prekybai prekėmis, kurios importuojamos iš trečiųjų teritorijų ar trečiųjų šalių, taikymo ir dėl specialių importo PVM deklaravimo ir mokėjimo procedūrų – COM(2023) 262.

Siūloma reforma supaprastinami ir racionalizuojami verslininkams taikomi muitinės ir PVM duomenų teikimo reikalavimai: importo procedūroms reikės mažiau laiko, sukuriama bendra ES sąsaja duomenims teikti ir palengvinamas pakartotinis jų naudojimas.

14.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/1451 2023 m. liepos 13 d. kuriuo iš dalies keičiamos Įgyvendinimo reglamento 2020/2002 nuostatos dėl pranešimo apie ligas ir informacijos, kurią valstybės narės turi pateikti, kad būtų patvirtintos privalomos ir neprivalomos likvidavimo programos, ir teikdamos ataskaitas ir paraiškas dėl liga neužkrėstos teritorijos statuso

Įgyvendinimo reglamentu, susijusiu su gyvūnų ligomis, be kita ko, pašalinami neesminiai ataskaitų teikimo elementai ir paaiškinamos tam tikros pagrindinės apibrėžtys.

15.

Pasiūlymas dėl Sąjungos bendrųjų farmacijos srities teisės aktų reformos.

oPasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatomos Sąjungos žmonėms skirtų vaistų rinkodaros leidimų suteikimo ir priežiūros procedūros ir taisyklės, kuriomis reglamentuojama Europos vaistų agentūros veikla, iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1394/2007 ir Reglamentas (ES) Nr. 536/2014 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 726/2004, Reglamentas (EB) Nr. 141/2000 ir Reglamentas (EB) Nr. 1901/2006 – COM(2023) 193;

oPasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvos dėl Sąjungos kodekso, kuriuo reglamentuojami žmonėms skirti vaistai, kuria panaikinam Direktyva 2001/83/EB – COM(2023) 192.

Peržiūrėta sistema apima tam tikrų ataskaitų teikimo reikalavimų, pvz., reikalavimo, kad retųjų ligų vaistų kūrėjai kasmet teiktų Europos vaistų agentūrai ataskaitą apie retosioms ligoms gydyti skirtų vaistų ir vaistų vaikams kūrimo padėtį, panaikinimą; reikalavimą, kad valstybės narės praneštų apie nacionalines priemones, kuriomis remiami retosioms ligoms gydyti skirtų vaistų ir vaistų vaikams moksliniai tyrimai, kūrimas ir prieinamumas; reikalavimą pateikti informaciją, reikalingą terapinių poreikių sąrašui; reikalavimą valstybėms narėms pranešti apie atvejus, kai jos atleido nuo tam tikrų gamybos reikalavimų; reikalavimą valstybėms narėms pranešti apie receptinių vaistų, kuriems suteikti leidimai prekiauti, sąrašo pakeitimus. Joje taip pat numatoma sumažinti farmakologinio budrumo sistemos audito ataskaitų teikimo dažnumą.

B skirsnis. Papildomi pasiūlymai ir iniciatyvos, kuriais siekiama racionalizuoti ataskaitų teikimo reikalavimus, kuriuos Komisija priėmė kartu su darbo programa ir vėliau 3

1.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas:

oReglamentas (ES) Nr. 1379/2013 dėl bendro žvejybos ir akvakultūros produktų rinkų organizavimo;

oReglamentas 167/2013 dėl žemės ir miškų ūkio transporto priemonių patvirtinimo ir rinkos priežiūros;

oReglamentas Nr. 168/2013 dėl dviračių ir triračių transporto priemonių bei keturračių patvirtinimo ir rinkos priežiūros.

Pasiūlymu numatytos priemonės, kuriomis racionalizuojamos ataskaitų teikimo prievolės:

·panaikinant tam tikrus esamus ataskaitų teikimo reikalavimus, kurių nebereikia dėl dubliavimosi su kitomis teisėkūros priemonėmis dėl prekybos žuvų produktais standartų;

·panaikinant ataskaitas apie tipo patvirtinimo procedūrų taikymą ir individualius transporto priemonių patvirtinimus, taikomus atitinkamai žemės ir miškų ūkio transporto priemonėms ir keturračiams. Po 2022 m. Komisijos tyrimo, kuriame padaryta išvada, kad tipo patvirtinimo ir individualaus patvirtinimo procedūros yra tinkamos, ataskaitų teikti nebereikia.

2.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas:

oReglamentas 80/2009 dėl elgesio su kompiuterinėmis rezervavimo sistemomis kodekso;

oReglamentas 165/2014 dėl kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų;

oReglamentas 996/2010 dėl civilinės aviacijos avarijų ir incidentų tyrimo ir prevencijos.

Pasiūlymu numatytos priemonės, kuriomis siekiama racionalizuoti ataskaitų teikimo prievoles:

·panaikinant prievolę pateikti audituotas kompiuterinių rezervavimo sistemų tiekėjų ataskaitas ir reikalavimas pardavėjams pranešti Komisijai auditoriaus tapatybę;

·pakeičiant metinę ataskaitą dėl tachografų montuotojų ir dirbtuvių, skelbiant ją interneto svetainėje su atitinkamais atnaujinimais;

·panaikinant prievolę skelbti metines civilinės aviacijos avarijų tyrimų ataskaitas, kurios tapo nereikalingos atsižvelgiant į Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros skelbiamą metinę saugos apžvalgą.

3.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 524/2013 dėl elektroninio vartotojų ginčų sprendimo

Panaikinus Reglamentą dėl elektroninio vartotojų ginčų sprendimo bus panaikinti susiję ataskaitų teikimo reikalavimai, kurie yra nebereikalingi.

4.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas:

oReglamentas (EB) Nr. 1093/2010, kuriuo įsteigiama Europos bankininkystės institucija;

oReglamentas Nr. 1094/2010, kuriuo įsteigiama Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija;

oReglamentas Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija;

oReglamentas (EB) Nr. 1092/2010, kuriuo įsteigiama Europos sisteminės rizikos valdyba;

oReglamentas 2021/523, kuriuo nustatoma programa „InvestEU“.

Pasiūlymu supaprastinami ataskaitų teikimo reikalavimai:

·palengvinant Europos priežiūros institucijų ir kitų finansų sektoriaus institucijų keitimąsi duomenimis ir apribojant naujus ataskaitų teikimo reikalavimus. Taip bus skatinamas veiksmingesnis duomenų rinkimas ir išvengta dvigubo ataskaitų teikimo, o tai bus tiesiogiai naudinga Europos ir nacionalinėms valdžios institucijoms ir netiesiogiai naudinga tiems finansų sektoriaus subjektams, kurie turi teikti informaciją;

·sumažinant programą „InvestEU“ įgyvendinančių partnerių daugumos ataskaitų teikimo reikalavimų elementų teikimo dažnumą nuo kas 6 mėnesius iki kartą per metus. Tai sumažins administracinę naštą įgyvendinantiems partneriams, taigi netiesiogiai ir įmonėms bei MVĮ.

5.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamento 2016/1011 dėl indeksų, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse arba siekiant įvertinti investicinių fondų veiklos rezultatus

Pasiūlymu sumažinama lyginamųjų indeksų reglamento taikymo sritis, daugiausia dėmesio skiriant svarbiems lyginamiesiems indeksams. Tai padės užtikrinti, kad organizaciniai ir ataskaitų teikimo reikalavimai iš karto nebebūtų taikomi atitinkamiems į taikymo sritį nebepatenkančių lyginamųjų indeksų administratoriams.

6.

Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas 2016/2031 dėl apsaugos priemonių nuo augalų kenkėjų

Siūlomais pakeitimais bus sumažinta prievolės teikti ataskaitas našta:

·skaitmeninant nacionalinių institucijų daugiamečių kenkėjų stebėsenos rezultatų ataskaitas;

·mažinant nacionalinių institucijų ataskaitų, susijusių su daugiametėmis tyrimų programomis, teikimo dažnumą;

·panaikinant ataskaitų, kurių nebereikia nacionalinėms priemonėms, kurių imtasi kovoti su tam tikrais kenksmingaisiais organizmais, teikimą.

7.

Pasiūlymas dėl direktyvos, kuria iš dalies keičiama:

oDirektyva 2011/24/ES dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas taikymo;

oDirektyva 1999/2/EB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su jonizuojančiąja spinduliuote apdorotais maisto produktais ir jų ingredientais, suderinimo;

oDirektyva 2014/53/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su radijo įrenginių tiekimu rinkai, suderinimo;

oDirektyva 2000/14/EB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių lauko sąlygomis naudojamos įrangos į aplinką skleidžiamą triukšmą, suderinimo.

Pasiūlymu bus sumažintos esamos ataskaitų teikimo prievolės:

·sumažinant Komisijos ataskaitų dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas teikimo dažnumą, todėl atitinkamai sumažės valstybių narių nacionalinėms institucijoms tenkanti ataskaitų teikimo našta;

·panaikinant metines ataskaitas apie patikrinimus, atliktus jonizuojančiosios spinduliuotės objektuose, ir apie patikrinimus produktų realizavimo etape;

·mažinant radijo įrenginių rinkos priežiūros veiklos ataskaitų teikimo dažnumą;

·panaikinant prievolę perduoti lauko įrangos triukšmo informaciją, kuri jau pateikta etiketėje.

8.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2007/2/EB, sukurianti Europos bendrijos erdvinės informacijos infrastruktūrą (INSPIRE)

Pasiūlymu bus sumažintas metinės suvestinės ataskaitos, kurią valstybės narės rengia pagal Inspire direktyvos 21 straipsnio 2 dalį ir kurioje pateikiama informacija apie direktyvos prieduose nurodytus duomenų rinkinius, pvz., komunalinių paslaugų tinklus, gamybos vietą, pramonės įrenginius ir kt., teikimo dažnumas nuo kartą per metus iki kas dvejus metus.

9.

Pasiūlymas dėl sprendimo, kuriuo iš dalies keičiama:

oTarybos direktyva 96/67/EB dėl patekimo į Bendrijos oro uostuose teikiamų antžeminių paslaugų rinką;

oDirektyva 2009/33/EB dėl skatinimo naudoti netaršias kelių transporto priemones ir taip remti mažataršį judumą;

oDirektyva 2022/1999 dėl pavojingų krovinių vežimo keliais vienodų tikrinimo procedūrų;

oDirektyva 2009/12/EB dėl oro uostų mokesčių.

Pasiūlymu numatoma sumažinti esamas ataskaitų teikimo prievoles:

·sumažinant ataskaitų apie oro uostus, patenkančius į antžeminių paslaugų direktyvos taikymo sritį ir įvairias kategorijas, teikimo dažnumą;

·sumažinant ataskaitų pagal Direktyvą dėl netaršių transporto priemonių, įsigytų siekiant remti mažataršį judumą, teikimo dažnumą;

·panaikinant neprivalomas ataskaitas apie bendrą pavojingų krovinių, vežamų keliais valstybėse narėse, kiekį;

·panaikinat valstybių narių prievolę skelbti oro uostų, kuriems taikomos oro uostų mokesčių taisyklės pagal Direktyvą dėl oro uostų mokesčių ir kurioms taikomos antžeminių paslaugų taisyklės pagal Direktyvą dėl antžeminių paslaugų, sąrašą.

10.

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2013/34/ES dėl tam tikrų rūšių įmonių metinių finansinių ataskaitų, konsoliduotųjų finansinių ataskaitų ir susijusių pranešimų (Apskaitos direktyva) su pakeitimais, padarytais Direktyva 2022/2464 (dėl informacijos apie tvarumą teikimo standartų)

Pasiūlymu sektorinių Europos tvarumo atskaitomybės standartų priėmimo terminas (šiuo metu – 2024 m. birželio mėn.) atidedamas dvejais metais. Taip bus nedelsiant sumažinta į taikymo sritį patenkančioms įmonėms, įskaitant MVĮ, tenkanti ataskaitų teikimo našta.

11.

Pasiūlymas dėl direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2014/62/ES dėl euro ir kitų valiutų apsaugos nuo padirbinėjimo baudžiamosios teisės priemonėmis

Pasiūlymu iš dalies keičiama Direktyva dėl euro ir kitų valiutų apsaugos nuo padirbinėjimo, panaikinant nereikalingas du kartus per metus teikiamas ataskaitas apie asmenų, patrauktų baudžiamojon atsakomybėn ir nuteistų už valiutos padirbinėjimą, skaičių.

12.

Pasiūlymas dėl direktyvos, kuria panaikinama Direktyva 2013/11/ES dėl alternatyvaus vartotojų ginčų sprendimo

Pasiūlymu numatoma sušvelninti esamas ataskaitų teikimo reikalavimus:

·sumažinant alternatyvaus ginčų sprendimo subjektų veiklos ataskaitų teikimo dažnumą: nuo vienų metų iki dvejų metų ir numatant vienu mažiau punktu, apie kurį privaloma pranešti, t. y. apie alternatyvaus ginčų sprendimo subjektų bendradarbiavimą alternatyvaus ginčų sprendimo subjektų tinkluose;

·alternatyvaus ginčų sprendimo subjektai nebeturės pranešti alternatyvaus ginčų sprendimo kompetentingoms institucijoms apie: veiksmingumo vertinimą, jų darbuotojams teikiamus mokymus ir alternatyvaus ginčų sprendimo procedūros, kurią siūlo alternatyvaus ginčų sprendimo subjektas, veiksmingumo vertinimą;

·panaikinant komercinės veiklos subjektams taikomas alternatyvaus ginčų sprendimo informacijos teikimo prievoles. 

13.

Komisijos deleguotoji direktyva, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2013/34/ES dėl tam tikrų rūšių įmonių metinių finansinių ataskaitų, konsoliduotųjų finansinių ataskaitų ir susijusių pranešimų (Apskaitos direktyva) pagal tos pačios direktyvos 3 straipsnio 13 dalį.

Deleguotuoju aktu numatytas Apskaitos direktyvos taikymo dydžio ribų koregavimas atsižvelgiant į infliaciją, todėl tikimasi, kad dėl to daugiau kaip milijonui įmonių sumažės ataskaitų teikimo reikalavimai.

14.

Komisijos deleguotasis reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas 2015 m. gruodžio 15 d. Komisijos deleguotasis reglamentas 2016/232, kuriuo dėl gamintojų bendradarbiavimo tam tikrų aspektų papildomas Reglamentas 1308/2013

Deleguotuoju aktu numatoma supaprastinti valstybių narių pareigas pranešti apie jų sprendimus išplėsti tam tikrų gamintojų bendradarbiavimo organizacijų, jų prašymu, nustatytų taisyklių taikymą kitiems tame pačiame sektoriuje ir ekonominėje erdvėje veikiantiems veiklos vykdytojams.

15.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas:

o2014 m. vasario 20 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas 180/2014, kuriuo nustatomos Reglamento 228/2013 taikymo taisyklės (programos POSEI įgyvendinimas);

oKomisijos įgyvendinimo reglamentas 181/2014, kuriuo nustatomos Reglamento 229/2013 (kuriuo įgyvendinamos mažosioms Egėjo jūros saloms taikomos priemonės) taikymo taisyklės.

Įgyvendinimo reglamentu numatoma panaikinti metines ataskaitas apie gautas reikalavimus atitinkančias paraiškas ir sumas, susijusias su priemonėmis, kuriomis skatinama vietos gamyba atokiausiuose regionuose ir mažosiose Egėjo jūros salose. Įgyvendinimo reglamentu taip pat panaikinami automatiniai pranešimai apie teisės naudoti atokiausių regionų kokybiškų žemės ūkio produktų logotipą patvirtinimą.

16.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas 2021 m. gruodžio 21 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2022/128, kuriuo nustatomos Reglamento 2021/2116 taikymo taisyklės dėl mokėjimo agentūrų ir kitų įstaigų, finansų valdymo, sąskaitų patvirtinimo, patikrų, užstatų ir skaidrumo

Įgyvendinimo reglamente numatytas ataskaitų apie kontrolės planą ir priemones, kurių imtasi tikrinti pagal bendrą žemės ūkio politiką įvykdytus sandorius, skaitmeninimas.

17.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1375, nustatantis specialiąsias oficialios Trichinella kontrolės mėsoje taisykles

Įgyvendinimo reglamentu numatyta panaikinti metines ataskaitas apie išimtis, suteiktas trichinella tyrimui kontroliuojamomis laikymo sąlygomis. 

18.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas 4 Komisijos įgyvendinimo reglamentas (EB) Nr. 999/2001, nustatantis tam tikrų užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo taisykles

Įgyvendinimo reglamentu numatyta sumažinti ataskaitų apie nacionalines veisimo programas, skirtas užkrečiamosioms spongiforminėms encefalopatijoms atsparių gyvūnų atrankai, teikimo dažnumą.

19.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos įgyvendinimo reglamentas 2018/2066 dėl išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio stebėsenos ir ataskaitų teikimo pagal Direktyvą 2003/87/EB

Įgyvendinimo reglamentu sumažinamas elektros energijos sektoriaus, energijai imlių pramonės šakų ir aviacijos sektoriaus veiklos vykdytojų ataskaitų apie išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio stebėsenos metodikų patobulinimus teikimo dažnumas, nepakenkiant būtinam duomenų išsamumui.

20.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas 5 Komisijos įgyvendinimo reglamentas 2022/92, kuriuo nustatomos Direktyvos 2019/883 taikymo taisyklės dėl stebėsenos duomenų metodikos ir duomenų apie atsitiktinai sužvejotas atliekas teikimo formos

Įgyvendinimo reglamentu numatyta supaprastinti informacijos apie atsitiktinai sužvejotų atliekų kiekį ataskaitų teikimą mažinant informacijos teikimo dažnumą.

21.

Komisijos įgyvendinimo sprendimas, kuriuo pagal Reglamentą 1099/2008 tam tikroms valstybėms narėms leidžiama taikyti nukrypti leidžiančias nuostatas

Įgyvendinimo sprendimu aštuonioms valstybėms narėms, paprašiusioms tokių nukrypti leidžiančių nuostatų, nustatomos ribotos trukmės nukrypti leidžiančios nuostatos dėl tam tikrų nacionalinių statistinių duomenų perdavimo siekiant kurti naujas metodikas, duomenų tyrimus, IT sistemas ir gauti prieigą prie naujų duomenų šaltinių energetikos srityje.

22.

Direktyvos 92/106/EEB dėl kombinuoto krovinių vežimo tarp valstybių narių peržiūra*

Pasiūlymu numatoma supaprastinti procedūras, pavyzdžiui, naudojant skaitmenines transporto duomenų platformas mišriojo krovinių vežimo operacijų atitikčiai įrodyti.

23.

Pasiūlymas dėl reglamento dėl žuvininkystės statistikos*

Naujuoju reglamentu bus panaikintas galiojantis teisės aktas siekiant supaprastinti duomenų, reikalingų Europos žuvininkystės statistikai rengti, rinkimą.

24.

Bendros elektroninės formos įgyvendinimas siekiant palengvinti komandiruotų darbuotojų deklaracijų teikimą*

Skaitmeninimas ir bendros formos sukūrimas supaprastins ir palengvins komandiruotų darbuotojų deklaracijų teikimą. Šį administracinį supaprastinimą papildytų daugiakalbės ir viešosios sąsajos, per kurią paslaugų teikėjai galėtų deklaruoti darbuotojų komandiravimą tose valstybėse narėse, kurios nusprendžia naudotis šia viešąja sąsaja, sukūrimas ir teikimas.

25.

Komisijos įgyvendinimo reglamentas, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas 2020/1070*

Įgyvendinimo reglamentu bus siekiama sumažinti Komisijos įgyvendinimo reglamento 2020/1070, kuriuo nustatomos mažos aprėpties belaidžio ryšio prieigos taškų charakteristikos, taikymo ataskaitų teikimo dažnumą.

26.

Komisijos įgyvendinimo sprendimas, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo sprendimas 2014/896 dėl Seveso III direktyvos*

Dėl Seveso III direktyvos, kurioje numatyta atitinkama rizikos valdymo priemonių sistema, kuria siekiama užkirsti kelią didelėms avarijoms ir apriboti jų pasekmes, įgyvendinimo sprendimu bus nustatyta ketverių metų valstybių narių įgyvendinimo ataskaitų teikimo forma, racionalizuojant ir supaprastinant dabartinės Sprendime 2014/896/ES numatytas ataskaitų teikimo prievoles.

C skirsnis. 2024 m. vertinimai ir tinkamumo patikros

Nr.

Pavadinimas

Aprašymas

1.

Principo „teršėjas moka“ taikymo aplinkos srityje tinkamumo patikra

Principas „teršėjas moka“ reiškia, kad taršos prevencijos, kontrolės ir ištaisymo priemonių išlaidas, taip pat taršos sąnaudas visuomenei turi padengti teršėjai. Atliekant šią tinkamumo patikrą bus nagrinėjama, ar šis principas taikomas tinkamai, be kita ko, toje politikos srityje, kurioje gali būti daromas poveikis aplinkai. Tinkamumo patikra apims poveikį aplinkos būklei darančią ES politiką, pagal kurią gamtos ištekliai valdomi tvariai, o biologinė įvairovė saugoma, be kita ko, mažinant oro, vandens ir dirvožemio taršą. Atliekant tinkamumo patikrą bus apsvarstytas principo „teršėjas moka“ taikymas valstybių narių lygmeniu taikant ES teisę ir politikos priemones bei šio principo taikymas naudojant ES biudžetą, be kita ko, kiek tai susiję su aplinkai kenksmingų subsidijų sąvoka. Atliekant tinkamumo patikrą taip pat bus apsvarstyta galimybė racionalizuoti ataskaitų teikimo reikalavimus.

2.

ES vartotojų skaitmeninio sąžiningumo srities teisės aktų patikra

2020 m. Naujojoje vartotojų darbotvarkėje Komisija paskelbė, kad ji išnagrinės, ar reikia imtis papildomų veiksmų siekiant, kad tiek internete, tiek realiame gyvenime būtų užtikrintas vienodas sąžiningumo lygis. Atliekant šią tinkamumo patikrą bus įvertinta, ar trimis horizontaliaisiais ES vartotojų apsaugos teisės aktais – Nesąžiningos komercinės veiklos direktyva 2005/29/EB, Vartotojų teisių direktyva 2011/83/ES ir Nesąžiningų sutarčių sąlygų direktyva 93/13/EEB – užtikrinama aukšto lygio apsauga skaitmeninėje aplinkoje. Bus nagrinėjama, ar galiojančios ES taisyklės yra tinkamos spręsti vartotojų apsaugos klausimus, be kita ko, tokius kaip vartotojų pažeidžiamumas internete, manipuliatyvūs dizaino sprendimai, personalizavimo praktika, nuomonės formuotojų rinkodara ir prenumeratos sutartys. Taip pat bus įvertinta, ar galiojanti teisinė sistema galėtų būti patobulinta tiksliniu priemonių racionalizavimu ar stiprinimu, kartu atsižvelgiant į būsimus teisės aktus ir užtikrinant suderinamumą su jais. Atliekant tinkamumo patikrą bus nagrinėjamos galimas naštos mažinimo, išlaidų taupymo ir paprastinimo potencialas, be kita ko, susijęs su ataskaitų teikimo reikalavimais.

3.

Valdymo reglamento (Reglamentas (ES) 2018/1999) vertinimas

Valdymo reglamentu siekiama supaprastinti ir racionalizuoti valstybių narių ataskaitų teikimo prievoles visuose energetikos ir klimato acquis. Vertinimu siekiama atskleisti šio reglamento nuostatų veiksmingumą ir išnagrinėti visas tolesnio racionalizavimo galimybes. Vertinimu gali būti pabrėžtas poreikis dėl naujos energetikos ir klimato srities teisės aktų sistemos, parengtos atsižvelgiant į pasirengimo įgyvendinti 55 % tikslą priemonių rinkinio ir „REPowerEU“ tikslus ir užmojus, toliau tęsti racionalizavimą. 

4.

Direktyvos dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (Direktyva 2012/19/ES) vertinimas

Vertinimas buvo paskelbtas Svarbiausiųjų žaliavų akte. ES teisės aktu dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų siekiama saugoti aplinką ir žmonių sveikatą, prisidėti prie tvarios gamybos ir vartojimo ir užtikrinti efektyvų išteklių naudojimą užtikrinant atliekų prevenciją ir naudojimą. Didėjant elektroninės įrangos naudojimui ir dėl technologinės plėtros elektros ir elektroninės įrangos atliekos tapo vienu sparčiausiai augančių atliekų srautų ES (ir visame pasaulyje). Atliekant vertinimą bus įvertintas direktyvos veikimas. Bus įvertinta, ar pasiekti tikslai ir ar direktyva yra aktuali, visų pirma siekiant sukurti elektros ir elektroninės įrangos žiedinę ekonomiką, kuria prisidedama prie pakartotinio svarbiausiųjų žaliavų naudojimo ir atitinkamai prie Europos Sąjungos savarankiškumo svarbiausių žaliavų srityje. Atliekant vertinimą taip pat bus išnagrinėtos galimybės racionalizuoti ataskaitų teikimo reikalavimus.

5.

Jūrų strategijos pagrindų direktyvos (Direktyva 2008/56/EB) vertinimas

Jūrų strategijos pagrindų direktyvoje reikalaujama, kad valstybės narės parengtų strategijas, kaip iki 2020 m. pasiekti gerą aplinkos būklę, kad jūros būtų švarios, sveikos ir produktyvios. Atliekant šį vertinimą bus įvertinti pagrindų direktyvos laimėjimai ir trūkumai, taip pat jūrų strategijų veiksmingumas, įskaitant stebėsenos, vertinimo ir ataskaitų teikimo įpareigojimus. Bus išnagrinėtos galimybės supaprastinti ir sumažinti administracinę naštą, visų pirma mažinant ir palengvinant valstybių narių ataskaitų teikimą, taip pat ateityje racionalizuojant ir derinant stebėsenos reikalavimus ir surinktus duomenis, kad juos būtų galima toliau naudoti valstybių narių vertinimuose. Taip pat bus įvertintas sistemos aktualumas įgyvendinant Europos žaliąjį kursą, visų pirma atsižvelgiant į 2030 m. ES biologinės įvairovės strategiją, nulinės taršos veiksmų planą, strategiją „Nuo ūkio iki stalo“ (visų pirma susijusią su žvejyba ir akvakultūra), darnaus ir išmanaus judumo strategiją (jūrų transportas) ir švarios energijos gamybą. Atliekant vertinimą bus nagrinėjamas direktyvos indėlis siekiant šių iniciatyvų, taip pat jų teikiamos galimybės ir iššūkiai, siekiant bendro tikslo – užtikrinti, kad ES darytų pažangą siekdama veiksmingesnės, suderintos ir efektyvesnės jūrų ir vandenynų apsaugos, atitinkančios žaliojo kurso tikslus. Be to, bus išnagrinėtos visos galimybės supaprastinti ataskaitų teikimo reikalavimus.

6.

Maudyklų vandens direktyvos (Direktyva 2006/7/EB) vertinimas

Atliekant vertinimą bus nagrinėjamas direktyvos veikimas, visų pirma, ar ji padėjo apsaugoti visuomenės sveikatą ir švarų vandenį, papildydama nacionalines pastangas. Bus nagrinėjamos įvairios teisės aktų supaprastinimo ir (arba) tobulinimo (pvz., racionalizavimo) galimybės, atsižvelgiant į stebėsenos reikalavimus, kokybės vertinimo kriterijus, ataskaitų teikimą, taip pat visuomenės informavimą ir (arba) dalyvavimą. Šios galimybės apima pagerinimus dėl plačiau naudojamų technologijų ir supaprastinimo pašalinant nereikalingus reikalavimus.

7.

Nitratų direktyvos (Direktyva 91/676/EEB) vertinimas

Atliekant vertinimą turėtų būti įvertinta, ar Nitratų direktyva vis dar atitinka paskirtį, ar ji atitinka ES aplinkos ir klimato srities užmojus ir ar ja prisidedama prie tvaraus ir atsparaus žemės ūkio ir apsirūpinimo maistu saugumo. Atliekant vertinimą bus nagrinėjama, ar keičiantis klimato ir aplinkos sąlygoms direktyva padeda ūkininkams prisitaikyti ir didinti atsparumą, ar ja remiama nauja žemės ūkio praktika, kartu pakankamai skatinant maisto medžiagų iš įvairių šaltinių, įskaitant apdorotą mėšlą, perdirbimą. Atliekant vertinimą taip pat bus įvertinta, kaip šia direktyva gali būti prisidėta prie 15-ojoje Biologinės įvairovės konvencijos šalių konferencijoje prisiimtų įsipareigojimų iki 2030 m. 50 proc. sumažinti prarandamų maisto medžiagų kiekį. Taip pat bus siekiama ištirti supaprastinimo bei naštos ir sąnaudų mažinimo galimybes, daugiausia dėmesio skiriant didesniam suderinamumui su kitais teisės aktais ir ūkių praktikos ir technologijų raida (pvz., tikslusis ūkininkavimas, saugus „ReNure“ produktų naudojimas).

8.

Civilinės paskirties sprogmenų direktyvos (Direktyva 2014/28/ES) vertinimas

Atliekant vertinimą bus įvertintas Civilinės paskirties sprogmenų direktyvos, įskaitant įgyvendinimo aktus, veiksmingumas. Remiantis naujosios teisės aktų sistemos nuostatų vertinimu bus išnagrinėtos konkretiems sektoriams skirtos direktyvos nuostatos. Taip pat bus išnagrinėta galima šios direktyvos ir Direktyvos dėl pirotechnikos gaminių ar kitų susijusiems sektoriams taikomų Sąjungos aktų sinergija. Bus įvertinta galimybė skaitmeninant supaprastinti civilinės paskirties sprogmenų atsekamumą jų perdavimo tarpvalstybiniu mastu atveju ir išnagrinėtos visos galimybės supaprastinti ataskaitų teikimą pagal direktyvą.

9.

Pirotechnikos gaminių direktyvos (Direktyva 2013/29/ES) vertinimas

Atliekant vertinimą bus įvertintas Pirotechnikos gaminių direktyvos, įskaitant įgyvendinimo aktus, veiksmingumas. Remiantis naujosios teisės aktų sistemos nuostatų vertinimu bus išnagrinėtos konkrečios direktyvos nuostatos. Remiantis direktyvos įgyvendinimu, atliekant vertinimą taip pat bus nagrinėjami galimi klausimai, susiję su fejerverkų skirstymu į kategorijas, ir aspektai, susiję su galimybe nustatyti griežtesnes nacionalines taisykles tam tikrų tipų fejerverkams. Bus įvertinta galima šios direktyvos ir Direktyvos dėl civilinės paskirties sprogmenų ar kitų susijusių sektorių Sąjungos aktų sąveikos užtikrinimo, taip pat direktyvoje nustatytų ataskaitų teikimo reikalavimų supaprastinimo pridėtinė vertė.

10.

Matavimo priemonių direktyvos (Direktyva 2014/32/ES) vertinimas

Atliekant vertinimą bus įvertintas Matavimo priemonių direktyvos veikimas. Bus išnagrinėta direktyvos taikymo sritis (gaminių asortimentas) ir techniniai reikalavimai, susiję su visais į jos taikymo sritį įtrauktais gaminiais. Taip pat daug dėmesio bus skiriama esminiams reikalavimams ir bus tikrinama, ar jie vis dar atitinka paskirtį, atsižvelgiant į technologijų pažangą ir dabartinę technologijų būklę. Atliekant vertinimą taip pat bus nagrinėjamas skaitmeninės atitikties aspektai ir apsvarstyta galimybė supaprastinti direktyvoje nustatytas valstybių narių ataskaitų teikimo prievoles.

11.

Direktyvos dėl neautomatinių svarstyklių (Direktyva 2014/31/ES) vertinimas

Vertinimu siekiama įvertinti direktyvos veikimą. Bus išnagrinėta direktyvos taikymo sritis (gaminių asortimentas) ir techniniai reikalavimai, susiję su visais į jos taikymo sritį įtrauktais gaminiais. Taip pat daug dėmesio bus skiriama esminiams reikalavimams ir bus tikrinama, ar jie vis dar atitinka paskirtį, atsižvelgiant į technologijų pažangą ir dabartinę technologijų būklę. Atliekant vertinimą taip pat bus nagrinėjamas skaitmeninės atitikties aspektai ir apsvarstyta galimybė supaprastinti direktyvoje nustatytas valstybių narių ataskaitų teikimo prievoles.

12.

Reglamento dėl Europos standartizacijos (Reglamento (ES) Nr. 1025/2012) veikimo vertinimas

Pastarąjį dešimtmetį techninės standartizacijos pobūdis pasikeitė nacionaliniu, Europos ir pasauliniu lygmenimis. 2022 m. vasario mėn. Komisijos standartizacijos strategijoje nustatyti Europos standartizacijos uždaviniai ir veiksmai, kuriais remiama ES politika ir teisės aktai. Vertinant reglamentą bus įvertinta, ar jis vis dar atitinka paskirtį praėjus daugiau kaip dešimčiai metų nuo jo taikymo pradžios. Vertinimu taip pat bus remiamasi svarstant bendrą būsimą Europos standartizacijos sistemos valdymą. Atsižvelgiant į pagrindinius Komisijos 2022 m. standartizacijos strategijos elementus, vertinimu siekiama įvertinti ES sistemos gebėjimą laiku ir pasauliniu mastu įgyvendinti standartus, kuriais remiama žalioji, skaitmeninė ir atspari ES bendroji rinka. Remiantis įgyvendinimo patirtimi, vertinimas apims tokius aspektus kaip MVĮ ir visuomeninių suinteresuotųjų subjektų dalyvavimas standartizacijos procese, standartizacijos prašymus reglamentuojančios procedūrinės taisyklės ir ES finansinės paramos Europos standartizacijai pagrįstumas, taip pat susijęs supaprastinimo ir naštos mažinimo potencialas, be kita ko, susijęs su ataskaitų teikimo reikalavimais. Atliekant vertinimą turėtų būti įvertintos standartų nustatymo sąnaudos, be kita ko, įvairiais proceso etapais ir įvairiems susijusiems suinteresuotiesiems subjektams, ir galimybė supaprastinti ataskaitų teikimo prievoles.

13.

2021–2027 m. Europos infrastruktūros tinklų priemonės tarpinis vertinimas (Reglamentas 2021/1153)

Tarpiniu vertinimu vertinama pažanga siekiant programos tikslų, išteklių naudojimo efektyvumas ir jos Europos pridėtinė vertė. Taip pat bus nagrinėjamas naštos mažinimo ir ataskaitų teikimo įpareigojimų racionalizavimo pagal 2021–2027 m. Europos infrastruktūros tinklų priemonę potencialas.

14.

Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės tarpinis vertinimas (Reglamentas 2021/241)

Atliekant Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės įgyvendinimo vertinimą bus įvertinta, kokiu mastu pasiekti tikslai, išteklių naudojimo efektyvumas ir Europos pridėtinė vertė. Taip pat bus atsižvelgta į tolesnį visų tikslų ir veiksmų aktualumą ir naštos mažinimo bei ataskaitų teikimo įpareigojimų racionalizavimo potencialą.

15.

Galutinis 2014–2020 m. Europos regioninės plėtros fondo vertinimas (Reglamentas 1301/2013)

Galutiniu 2014–2020 m. Europos regioninės plėtros fondo vertinimu bus įvertinta, kokiu mastu pasiekti tikslai, išteklių naudojimo efektyvumas ir Europos pridėtinė vertė. Taip pat bus atsižvelgta į tolesnį visų tikslų ir veiksmų aktualumą ir naštos mažinimo bei ataskaitų teikimo įpareigojimų racionalizavimo potencialą.

16.

Direktyvos dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje (Direktyva 2011/16/ES) vertinimas

Direktyva yra pagrindinė kovos su sukčiavimu mokesčiais, mokesčių slėpimu ir vengimu priemonė. Atliekant šį vertinimą bus nagrinėjama, ar direktyva atitinka paskirtį, be kita ko, ar ji veiksminga ir efektyvi. Ypač daug dėmesio bus skiriama galimam direktyvoje nustatytų ataskaitų teikimo prievolių racionalizavimui, kad pagal tai būtų galima parengti pasiūlymus, kaip sumažinti ataskaitų teikimo naštą.



III priedas. Dar nepriimti pasiūlymai

Nr.

Visas pavadinimas

Nuorodos

Europos žaliasis kursas

1.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl taršos plastiko granulėmis prevencijos siekiant sumažinti taršą mikroplastiku

COM(2023)645 final 
2023/0373 (COD) 
2023 10 16

2.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl transporto priemonių projektavimo žiediškumo reikalavimų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių valdymo, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) 2018/858 ir 2019/1020 ir panaikinamos direktyvos 2000/53/EB ir 2005/64/EB

COM(2023)451 final 
2023/0284 (COD) 
2023 07 13

3.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Tarybos direktyva 96/53/EB, nustatanti tam tikrų Bendrijoje nacionaliniam ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausius leistinus matmenis ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausią leistiną masę

COM(2023)445 final 
2023/0265 (COD) 
2023 07 11

4.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl geležinkelių infrastruktūros pajėgumo naudojimo bendroje Europos geležinkelių erdvėje, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2012/34/ES ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 913/2010

COM(2023)443 final 
2023/0271 (COD) 
2023 07 11

5.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl teikiant transporto paslaugas išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio apskaitos

COM(2023)441 final 
2023/0266 (COD) 
2023 07 11

6.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2008/98/EB dėl atliekų

COM(2023)420 final 
2023/0234 (COD) 
2023 07 05

7.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl dirvožemio stebėsenos ir atsparumo (Dirvožemio stebėsenos teisės aktas)

COM(2023)416 final 
2023/0232 (COD) 
2023 07 05

8.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl miško dauginamosios medžiagos gamybos ir prekybos, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (ES) 2016/2031 ir 2017/625 ir panaikinama Tarybos direktyva 1999/105/EB (Miško dauginamosios medžiagos reglamentas)

COM(2023)415 final 
2023/0228 (COD) 
2023 07 05

9.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl augalų dauginamosios medžiagos gamybos ir prekybos Sąjungoje, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (ES) 2016/2031, 2017/625 ir 2018/848 ir panaikinamos Tarybos direktyvos 66/401/EEB, 66/402/EEB, 68/193/EEB, 2002/53/EB, 2002/54/EB, 2002/55/EB, 2002/56/EB, 2002/57/EB, 2008/72/EB ir 2008/90/EB (Augalų dauginamosios medžiagos reglamentas)

COM(2023)414 final 
2023/0227 (COD) 
2023 07 05

10.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl tam tikrais naujais genomikos metodais gautų augalų ir iš jų gaminamo maisto bei pašarų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/625

COM(2023)411 final 
2023/0226 (COD) 
2023 07 05

11.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl dantų amalgamos ir kitų produktų, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio ir kuriems taikomi gamybos, importo ir eksporto apribojimai, iš dalies keičiamas 2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/852 dėl gyvsidabrio

COM(2023)395 final 
2023/0272 (COD) 
2023 07 14

12.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2005/35/EB dėl taršos iš laivų ir sankcijų už taršos pažeidimus, įskaitant baudžiamąsias, įvedimo

COM(2023)273 final 
2023/0171 (COD) 
2023 06 01

13.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/21/EB dėl vėliavos valstybės reikalavimų laikymosi

COM(2023)272 final 
2023/0172 (COD) 
2023 06 01

14.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/16/EB dėl uosto valstybės kontrolės

COM(2023)271 final 
2023/0165 (COD) 
2023 06 01

15.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2009/18/EB, nustatanti pagrindinius principus, taikomus avarijų jūrų transporto sektoriuje tyrimui

COM(2023)270 final 
2023/0164 (COD) 
2023 06 01

16.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl Europos jūrų saugumo agentūros, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1406/2002

COM(2023)269 final 
2023/0163 (COD) 
2023 06 01

17.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl minimalių pertraukų ir kasdienio bei kassavaitinio poilsio laikotarpių minimaliųjų reikalavimų vienkartinio keleivių vežimo sektoriuje iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 561/2006

COM(2023)256 final 
2023/0155 (COD) 
2023 05 24

18.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiamos Tarybos direktyvos 2001/110/EB dėl medaus, 2001/112/EB dėl žmonių maistui skirtų vaisių sulčių ir tam tikrų panašių produktų, 2001/113/EB dėl žmonių maistui skirtų vaisių džemų, želės, marmeladų ir saldintos kaštonų tyrės ir 2001/114/EB dėl žmonėms vartoti skirto tam tikro iš dalies arba visiškai dehidratuoto konservuoto pieno

COM(2023)201 final 
2023/0105 (COD) 
2023 04 21

19.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl aiškių ekologiškumo teiginių pagrindimo ir pranešimo apie juos (Ekologiškumo teiginių direktyva)

COM(2023)166 final 
2023/0085 (COD) 
2023 03 22

20.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl bendrųjų taisyklių, kuriomis skatinamas prekių taisymas, kuria iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/2394 ir direktyvos (ES) 2019/771 ir (ES) 2020/1828

COM(2023)155 final 
2023/0083 (COD) 
2023 03 22

21.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo siekiant patobulinti Sąjungos elektros energijos rinkos modelį iš dalies keičiami reglamentai (ES) 2019/943 bei (ES) 2019/942 ir direktyvos (ES) 2018/2001 bei (ES) 2019/944

COM(2023)148 final 
2023/0077 (COD) 
2023 03 14

22.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo, siekiant pagerinti Sąjungos apsaugą nuo manipuliavimo rinka didmeninėje energijos rinkoje, iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1227/2011 ir (ES) 2019/942

COM(2023)147 final 
2023/0076 (COD) 
2023 03 14

23.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl naujų sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO₂ normų sugriežtinimo ir pareigos teikti informaciją įtraukimo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1242 ir panaikinamas Reglamentas (ES) 2018/956

COM(2023)88 final 
2023/0042 (COD) 
2023 02 14

24.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2012/19/ES dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų

COM(2023)63 final 
2023/0025 (COD) 
2023 02 07

25.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo

COM(2022)748 final 
2022/0432 (COD) 
2022 12 19

26.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl pakuočių ir pakuočių atliekų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020 ir Direktyva (ES) 2019/904 ir panaikinama Direktyva 94/62/EB

COM(2022)677 final 
2022/0396 (COD) 
2022 11 30

27.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo sukuriama Sąjungos anglies dioksido absorbavimo sertifikavimo sistema

COM(2022)672 final 
2022/0394 (COD) 
2022 11 30

28.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl motorinių transporto priemonių ir variklių bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, komponentų ir atskirų techninių mazgų tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamuosius teršalus ir baterijos patvarumą (EURO 7), kuriuo panaikinami reglamentai (EB) Nr. 715/2007 ir (EB) Nr. 595/2009

COM(2022)586 final 
2022/0365 (COD) 
2022 11 10

29.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl aplinkos oro kokybės ir švaresnio oro Europoje (nauja redakcija)

COM(2022)542 final 
2022/0347 (COD) 
2022 10 26

30.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl komunalinių nuotekų valymo (nauja redakcija)

COM(2022)541 final 
2022/0345 (COD) 
2022 10 26

31.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2000/60/EB, nustatanti Bendrijos veiksmų vandens politikos srityje pagrindus, Direktyva 2006/118/EB dėl požeminio vandens apsaugos nuo taršos ir jo būklės blogėjimo ir Direktyva 2008/105/EB dėl aplinkos kokybės standartų vandens politikos srityje

COM(2022)540 final 
2022/0344 (COD) 
2022 10 26

32.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl tausiojo augalų apsaugos produktų naudojimo, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2021/2115

COM(2022)305 final 
2022/0196 (COD) 
2022 06 22

33.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl gamtos atkūrimo

COM(2022)304 final 
2022/0195 (COD) 
2022 06 22

34.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl pramonės įrenginių aplinkosauginių duomenų teikimo ir Pramoninių išmetamųjų teršalų portalo sukūrimo

COM(2022)157 final 
2022/0105 (COD) 
2022 04 05

35.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiamos 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/75/ES dėl pramoninių išmetamų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės) ir 1999 m. balandžio 26 d. Tarybos direktyva 1999/31/EB dėl atliekų sąvartynų

COM(2022)156 final 
2022/0104 (COD) 
2022 04 05

36.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomos suderintos statybos produktų rinkodaros sąlygos, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020 ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 305/2011

COM(2022)144 final 
2022/0094 (COD) 
2022 03 30

37.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatoma tvarių gaminių ekologinio projektavimo reikalavimų nustatymo sistema ir panaikinama Direktyva 2009/125/EB

COM(2022)142 final 
2022/0095 (COD) 
2022 03 30

38.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl Europos Sąjungos vyno, spiritinių gėrimų ir žemės ūkio produktų geografinių nuorodų ir žemės ūkio produktų kokybės sistemų, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1308/2013, (ES) 2017/1001 ir (ES) 2019/787 ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1151/2012

COM(2022)134 final 
2022/0089 (COD) 
2022 03 31

39.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl Sąjungos transeuropinio transporto tinklo plėtros gairių, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2021/1153 bei Reglamentas (ES) Nr. 913/2010 ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1315/2013

COM(2021)812 final 
2021/0420 (COD) 
2021 12 14

40.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl energetikos sektoriuje išmetamo metano kiekio mažinimo, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/942

COM(2021)805 final 
2021/0423 (COD) 
2021 12 15

41.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl dujų iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir gamtinių dujų vidaus rinkos ir vandenilio vidaus rinkos (nauja redakcija)

COM(2021)804 final 
2021/0424 (COD) 
2021 12 15

42.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl dujų iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, gamtinių dujų ir vandenilio vidaus rinkos bendrųjų taisyklių

COM(2021)803 final 
2021/0425 (COD) 
2021 12 15

43.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl pastatų energinio naudingumo (nauja redakcija)

COM(2021)802 final 
2021/0426 (COD) 
2021 12 15

44.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl atliekų vežimo, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1257/2013 ir (ES) Nr. 2020/1056

COM(2021)709 final 
2021/0367 (COD) 
2021 11 17

45.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria pakeičiama Sąjungos energinių produktų ir elektros energijos mokesčių struktūra (nauja redakcija)

COM(2021)563 final 
2021/0213 (CNS) 
2021 07 14

46.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl Bendro Europos dangaus iniciatyvos įgyvendinimo (nauja redakcija)

COM(2020)579 final 
2020 09 22 

COM(2013)410 final 
2013/0186 (COD) 
2013 06 11

47.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (ES) 2018/1139 nuostatos dėl Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros kompetencijos atlikti Bendro Europos dangaus veiklos rezultatų apžvalgos įstaigos funkcijas

COM(2020)577 final 
2020/0264 (COD) 
2020 09 22

Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa

48.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl kovos su pavėluotu mokėjimu komerciniuose sandoriuose

COM(2023)533 final 
2023/0323 (COD) 
2023 09 12

49.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl žaislų saugos, kuriuo panaikinama Direktyva 2009/48/EB

COM(2023)462 final 
2023/0290 (COD) 
2023 07 28

50.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl esminių standartų patentų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/1001

COM(2023)232 final 
2023/0133 (COD) 
2023 04 27

51.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl medicinos produktų papildomos apsaugos liudijimo (nauja redakcija)

COM(2023)231 final 
2023/0130 (COD) 
2023 04 27

52.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl priverstinio licencijavimo krizių valdymo tikslais, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 816/2006

COM(2023)224 final 
2023/0129 (COD) 
2023 04 27

53.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl augalų apsaugos produktų papildomos apsaugos liudijimo (nauja redakcija)

COM(2023)223 final 
2023/0128 (COD) 
2023 04 27

54.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl bendrojo augalų apsaugos produktų papildomos apsaugos liudijimo

COM(2023)221 final 
2023/0126 (COD) 
2023 04 27

55.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl tolesnio skaitmeninių priemonių ir procesų naudojimo bendrovių teisėje plėtojimo ir tobulinimo iš dalies keičiamos direktyvos 2009/102/EB ir (ES) 2017/1132

COM(2023)177 final 
2023/0089 (COD) 
2023 03 29

56.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl priemonių sistemos Europos poveikio klimatui neutralizavimo technologijos produktų gamybos ekosistemai stiprinti sukūrimo (Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktas)

COM(2023)161 final 
2023/0081 (COD) 
2023 03 16

57.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatoma saugaus ir tvaraus svarbiausiųjų žaliavų tiekimo užtikrinimo sistema ir kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 168/2013, (ES) 2018/858, 2018/1724 ir (ES) 2019/1020

COM(2023)160 final 
2023/0079 (COD) 
2023 03 16

58.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl priemonių gigabitinių elektroninių ryšių tinklų diegimo sąnaudoms mažinti, kuriuo panaikinama Direktyva 2014/61/ES (Gigabitinės infrastruktūros aktas)

COM(2023)94 final 
2023/0046 (COD) 
2023 02 23

59.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomos viešojo sektoriaus aukšto lygio sąveikumo visoje Sąjungoje priemonės (Europos sąveikumo aktas)

COM(2022)720 final 
2022/0379 (COD) 
2022 11 18

60.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl teisinės dizaino apsaugos (nauja redakcija)

COM(2022)667 final 
2022/0392 (COD) 
2022 11 28

61.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 6/2002 dėl Bendrijos dizaino ir panaikinamas Komisijos reglamentas (EB) Nr. 2246/2002

COM(2022)666 final 
2022/0391 (COD) 
2022 11 28

62.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl nesutartinės civilinės atsakomybės taisyklių pritaikymo dirbtiniam intelektui (Atsakomybės už dirbtinį intelektą direktyva)

COM(2022)496 final 
2022/0303(COD) 
2022 09 28

63.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl atsakomybės už gaminius su trūkumais

COM(2022)495 final 
2022/0302 (COD) 
2022 09 28

64.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatoma bendrosios rinkos veikimo užtikrinimo ekstremaliose situacijose priemonė ir panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2679/98

COM(2022)459 final 
2022/0278 (COD) 
2022 09 19

65.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl ekstremaliosios situacijos atitikties vertinimo, bendrųjų specifikacijų priėmimo ir rinkos priežiūros procedūros susidarius ekstremaliajai situacijai bendrojoje rinkoje iš dalies keičiami reglamentai (ES) 2016/424, (ES) 2016/425, (ES) 2016/426, (ES) 2019/1009 ir (ES) Nr. 305/2011

COM(2022)461 final 
2022/0279 (COD) 
2022 09 19

66.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl ekstremaliosios situacijos atitikties vertinimo, bendrųjų specifikacijų priėmimo ir rinkos priežiūros procedūros susidarius ekstremaliajai situacijai bendrojoje rinkoje iš dalies keičiamos direktyvos 2000/14/EB, 2006/42/EB, 2010/35/ES, 2013/29/ES, 2014/28/ES, 2014/29/ES, 2014/30/ES, 2014/31/ES, 2014/32/ES, 2014/33/ES, 2014/34/ES, 2014/35/ES, 2014/53/ES ir 2014/68/ES

COM(2022)462 final 
2022/0280 (COD) 
2022 09 19

67.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl horizontaliųjų kibernetinio saugumo reikalavimų, keliamų skaitmeninių elementų turintiems produktams, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2019/1020

COM(2022)454 final 
2022/0272 (COD) 
2022 09 15

68.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl darbo skaitmeninėse platformose sąlygų gerinimo

COM(2021)762 final 
2021/0414 (COD) 
2021 12 09

69.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomos suderintos dirbtinio intelekto taisyklės (Dirbtinio intelekto aktas) ir iš dalies keičiami tam tikri sąjungos teisėkūros procedūra priimti aktai

COM(2021)206 final 
2021/0106 (COD) 
2021 04 21

70.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl teisės į privatų gyvenimą ir asmens duomenų apsaugos elektroninių ryšių sektoriuje, kuriuo panaikinama Direktyva 2002/58/EB (Reglamentas dėl privatumo ir elektroninių ryšių)

COM(2017)10 final 
2017/0003 (COD) 
2017 01 10

Žmonėms tarnaujanti ekonomika

71.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS „Verslas Europoje: pajamų apmokestinimo sistema (BEFIT)“

COM(2023)532 final 
2023/0321 (CNS) 
2023 09 12

72.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS dėl sandorių kainodaros

COM(2023)529 final 
2023/0322 (COD) 
2023 09 12

73.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatoma labai mažų, mažųjų ir vidutinių įmonių pagrindine buveine grindžiama mokesčių sistema ir iš dalies keičiama Direktyva 2011/16/ES

COM(2023)528 final 
2023/0320 (CNS) 
2023 09 12

74.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl Europos tarpvalstybinių asociacijų

COM(2023)516 final 
2023/0315 (COD) 
2023 09 05

75.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl Vidaus rinkos informacinės sistemos ir bendrųjų skaitmeninių vartų naudojimo pagal tam tikrus Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) .../... dėl Europos tarpvalstybinių asociacijų nustatytus reikalavimus iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1024/2012 ir (ES) 2018/1724

COM(2023)515 final 
2023/0314 (COD) 
2023 09 05

76.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl skaitmeninio euro sukūrimo

COM(2023)369 final 
2023/0212 (COD) 
2023 06 28

77.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl valstybėse narėse, kurių valiuta nėra euras, įsisteigusių mokėjimo paslaugų teikėjų teikiamų skaitmeninių eurų paslaugų, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1230

COM(2023)368 final 
2023/0211 (COD) 
2023 06 28

78.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1093/2010

COM(2023)367 final 
2023/0210 (COD) 
2023 06 28

79.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl mokėjimo paslaugų ir elektroninių pinigų paslaugų vidaus rinkoje, kuria iš dalies keičiama Direktyva 98/26/EB ir panaikinamos direktyvos (ES) 2015/2366 ir 2009/110/EB

COM(2023)366 final 
2023/0209 (COD) 
2023 06 28

80.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl eurų banknotų ir monetų, kaip teisėtos mokėjimo priemonės

COM(2023)364 final 
2023/0208 (COD) 
2023 06 28

81.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl prieigos prie finansinių duomenų sistemos, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1093/2010, (ES) Nr. 1094/2010, (ES) Nr. 1095/2010 ir (ES) 2022/2554

COM(2023)360 final 
2023/0205 (COD) 
2023 06 28

82.

Pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093, kuriuo nustatoma 2021–2027 m. daugiametė finansinė programa

COM(2023)337 final 
2023/0201 (APP) 
2023 06 20

83.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatoma Ukrainos priemonė

COM(2023)338 final 
2023/0200 (COD) 
2023 06 20

84.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo sukuriama Europos strateginių technologijų platforma (STEP) ir iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB bei reglamentai (ES) 2021/1058, (ES) 2021/1056, (ES) 2021/1057, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) 2021/1060, (ES) 2021/523, (ES) 2021/695, (ES) 2021/697 ir (ES) 2021/241

COM(2023)335 final 
2023/0199 (COD) 
2023 06 20

85.

Pakeistas pasiūlymas dėl TARYBOS SPRENDIMO, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos

COM(2023)331 final 
2023/0430 (CNS) 
2023 06 20

86.

Pakeistas pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO dėl nuosavų išteklių, pagrįstų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema, pasienio anglies dioksido korekciniu mechanizmu, perskirstytu pelnu, ir statistinių nuosavų išteklių, pagrįstų įmonių pelnu, teikimo metodų bei tvarkos ir dėl priemonių grynųjų pinigų poreikiui patenkinti

COM(2023)333 final 
2022/0071 (NLE) 
2023 06 20

87.

Pakeistas pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl naujų Europos Sąjungos nuosavų išteklių įgyvendinimo priemonių iš dalies keičiamas 2021 m. balandžio 30 d. Reglamentas (ES, Euratomas) 2021/768

COM(2023)332 final 
2022/0072 (APP) 
2023 06 20

88.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS dėl greitesnio ir saugesnio išskaičiuojamųjų mokesčių permokos grąžinimo lengvatų taikymo

COM(2023)324 final 
2023/0187 (CNS) 
2023 06 19

89.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl reitingavimo pagal aplinkos, socialinius ir valdymo (ASV) kriterijus skaidrumo ir sąžiningumo

COM(2023)314 final 
2023/0177 (COD) 
2023 06 13

90.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl Sąjungos neprofesionaliųjų investuotojų apsaugos taisyklių iš dalies keičiamos direktyvos (ES) 2009/65/EB, 2009/138/EB, 2011/61/ES, 2014/65/ES ir (ES) 2016/97

COM(2023)279 final 
2023/0167 (COD) 
2023 05 24

91.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl pagrindinės informacijos dokumento modernizavimo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1286/2014

COM(2023)278 final 
2023/0166 (COD) 
2023 05 24

92.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, įsteigiama Europos Sąjungos muitinė ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 952/2013

COM(2023)258 final 
2023/0156 (NLE) 
2023 05 17

93.

Pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl nuotolinei prekybai prekėmis taikomo supaprastinto muitų tarifų režimo įvedimo iš dalies keičiamas Reglamentas (EEB) Nr. 2658/87 ir dėl atleidimo nuo muitų ribos panaikinimo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1186/2009

COM(2023)259 final 
2023/0157 (NLE) 
2023 05 17

94.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB nuostatos dėl PVM taisyklių, susijusių su apmokestinamaisiais asmenimis, sudarančiais sąlygas nuotolinei prekybai importuojamomis prekėmis, dėl specialios schemos, skirtos nuotolinei prekybai prekėmis, kurios importuojamos iš trečiųjų teritorijų ar trečiųjų šalių, taikymo ir dėl specialių importo PVM deklaravimo ir mokėjimo procedūrų

COM(2023)262 final 
2023/0158 (CNS) 
2023 05 17

95.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl veiksmingo ekonominės politikos koordinavimo ir daugiašalės biudžeto priežiūros, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1466/97

COM(2023)240 final 
2023/0138 (COD) 
2023 04 26

96.

Pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1467/97 dėl perviršinio deficito procedūros įgyvendinimo paspartinimo ir paaiškinimo

COM(2023)241 final 
2023/0137 (CNS) 
2023 04 26

97.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2011/85/ES dėl reikalavimų valstybių narių biudžeto sistemoms

COM(2023)242 final 
2023/0136 (NLE) 
2023 04 26

98.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl tam tikrų minimalaus nuosavų lėšų ir tinkamų įsipareigojimų reikalavimo aspektų iš dalies keičiama Direktyva 2014/59/ES ir Reglamentas (ES) Nr. 806/2014

COM(2023)229 final 
2023/0113 (COD) 
2023 04 18

99.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl indėlių apsaugos taikymo srities, indėlių garantijų sistemų lėšų naudojimo, tarpvalstybinio bendradarbiavimo ir skaidrumo iš dalies keičiama Direktyva 2014/49/ES

COM(2023)228 final 
2023/0115 (COD) 
2023 04 18

100.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl ankstyvosios intervencijos priemonių, pertvarkymo sąlygų ir pertvarkymo veiksmų finansavimo iš dalies keičiama Direktyva 2014/59/ES

COM(2023)227 final 
2023/0112 (COD) 
2023 04 18

101.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl ankstyvosios intervencijos priemonių, pertvarkymo sąlygų ir pertvarkymo veiksmų finansavimo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 806/2014

COM(2023)226 final 
2023/0111 (COD) 
2023 04 18

102.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo, siekiant viešąsias kapitalo rinkas Sąjungoje padaryti patrauklesnes įmonėms ir sudaryti palankesnes sąlygas mažosioms bei vidutinėms įmonėms gauti kapitalo, iš dalies keičiami reglamentai (ES) 2017/1129, (ES) Nr. 596/2014 ir (ES) Nr. 600/2014

COM(2022)762 final 
2022/0411 (COD) 
2022 12 07

103.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl daugiabalses akcijas apimančių akcijų struktūrų bendrovėse, kurios kreipiasi dėl jų akcijų įtraukimo į prekybos MVĮ augimo rinkoje sąrašą

COM(2022)761 final 
2022/0406 (COD) 
2022 12 07

104.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria, siekiant viešąsias kapitalo rinkas Sąjungoje padaryti patrauklesnes įmonėms ir sudaryti palankesnes sąlygas mažosioms bei vidutinėms įmonėms gauti kapitalo, iš dalies keičiama Direktyva 2014/65/ES ir panaikinama Direktyva 2001/34/EB

COM(2022)760 final 
2022/0405 (COD) 
2022 12 07

105.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria suderinami tam tikri bankroto teisės aspektai

COM(2022)702 final 
2022/0408 (COD) 
2022 12 07

106.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl koncentracijos rizikos, susijusios su pagrindinėmis sandorio šalimis, ir sandorio šalies rizikos, būdingos išvestinių finansinių priemonių sandoriams, kurių centrinė tarpuskaita atliekama, traktavimo iš dalies keičiamos direktyvos 2009/65/ES, 2013/36/ES ir (ES) 2019/2034

COM(2022)698 final 
2022/0404 (COD) 
2022 12 07

107.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo dėl priemonių, skirtų pernelyg didelėms pozicijoms trečiųjų valstybių pagrindinių sandorio šalių atžvilgiu mažinti ir Sąjungos tarpuskaitos rinkų efektyvumui didinti, iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 648/2012, (ES) Nr. 575/2013 ir (ES) 2017/1131

COM(2022)697 final 
2022/0403 (COD) 
2022 12 07

108.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl produktų, pagamintų naudojant priverčiamąjį darbą, uždraudimo Sąjungos rinkoje

COM(2022)453 final 
2022/0269 (COD) 
2022 09 14

109.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių [nauja redakcija]

COM(2022)223 final 
2022/0162 (COD) 
2022 05 16

110.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių

COM(2022)184 final 
2022/0125 (COD) 
2022 04 22

111.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo, kuria iš dalies keičiama Direktyva (ES) 2019/1937

COM(2022)71 final 
2022/0051 (COD) 
2022 02 23

112.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatoma draudimo ir perdraudimo įmonių gaivinimo ir pertvarkymo sistema ir iš dalies keičiamos direktyvos 2002/47/EB, 2004/25/EB, 2009/138/EB, (ES) 2017/1132 ir reglamentai (ES) Nr. 1094/2010 ir (ES) Nr. 648/2012

COM(2021)582 final 
2021/0296 (COD) 
2021 09 22

113.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2009/138/EB nuostatos dėl proporcingumo, priežiūros kokybės, ataskaitų teikimo, ilgalaikių garantijų priemonių, makroprudencinių priemonių, tvarumo rizikos, grupės ir tarpvalstybinės priežiūros

COM(2021)581 final 
2021/0295 (COD) 
2021 09 22

114.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl bendrosios muitų tarifų lengvatų sistemos taikymo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (ES) Nr. 978/2012

COM(2021)579 final 
2021/0297 (COD) 
2021 09 22

115.

Pasiūlymas dėl TARYBOS SPRENDIMO, kuriuo iš dalies keičiamas Sprendimas (ES, Euratomas) 2020/2053 dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos

COM(2021)570 final 
2021/0430 (CNS) 
2021 12 22

116.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatomos taisyklės, kuriomis siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimui priedangos subjektais mokesčių tikslais, ir iš dalies keičiama Direktyva 2011/16/ES

COM(2021)565 final 
2021/0434 (CNS) 
2021 12 22

117.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl mechanizmų, kuriuos turi įdiegti valstybės narės finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ar terorizmo finansavimui prevencijos tikslais, kuria panaikinama Direktyva (ES) 2015/849

COM(2021)423 final 
2021/0250 (COD) 
2021 07 20

118.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo įsteigiama Kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu institucija ir iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1093/2010, (ES) Nr. 1094/2010, (ES) Nr. 1095/2010

COM(2021)421 final 
2021/0240 (COD) 
2021 07 20

119.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ar terorizmo finansavimui prevencijos

COM(2021)420 final 
2021/0239 (COD) 
2021 07 20

120.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl kredito administratorių, kredito pirkėjų ir užstato realizavimo

COM(2018)135 final 
2018/0063 (COD) 
2018 03 14

121.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo ir Reglamentas (EB) Nr. 987/2009, nustatantis Reglamento (EB) Nr. 883/2004 įgyvendinimo tvarką

COM(2016)815 final 
2016/0397 (COD) 
2016 12 13

122.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 806/2014 siekiant sukurti Europos indėlių garantijų sistemą

COM(2015)586 final 
2015/0270 (COD) 
2015 11 24

123.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies pakeičiami Reglamentas (EB) Nr. 261/2004, nustatantis bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, ir Reglamentas (EB) Nr. 2027/97 dėl oro vežėjo atsakomybės už keleivių ir jų bagažo vežimą oru

COM(2013)130 final 
2013/0072 (COD) 
2013 03 13

Europinės gyvensenos propagavimas

124.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomos Sąjungos žmonėms skirtų vaistų rinkodaros leidimų suteikimo ir priežiūros procedūros ir taisyklės, kuriomis reglamentuojama Europos vaistų agentūros veikla, iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1394/2007 ir Reglamentas (ES) Nr. 536/2014 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 726/2004, Reglamentas (EB) Nr. 141/2000 ir Reglamentas (EB) Nr. 1901/2006

COM(2023)193 final 
2023/0131 (COD) 
2023 04 26

125.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl Sąjungos kodekso, kuriuo reglamentuojami žmonėms skirti vaistai, kuria panaikinamos direktyvos 2001/83/EB ir 2009/35/EB

COM(2023)192 final 
2023/0132 (COD) 
2023 04 26

126.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl baudžiamojo proceso perdavimo

COM(2023)185 final 
2023/0093 (COD) 
2023 04 05

127.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl vairuotojų teisių atėmimo galiojimo visoje Sąjungoje

COM(2023)128 final 
2023/0055 (COD) 
2023 03 01

128.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl vairuotojo pažymėjimų, kuria iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2022/2561, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1724 ir panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/126/EB bei Komisijos reglamentas (ES) Nr. 383/2012

COM(2023)127 final 
2023/0053 (COD) 
2023 03 01

129.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva (ES) 2015/413, kuria sudaromos palankesnės sąlygos keistis informacija tarpvalstybiniu lygmeniu apie kelių eismo saugumo taisyklių pažeidimus

COM(2023)126 final 
2023/0052 (COD) 
2023 03 01

130.

Pasiūlymas dėl direktyvos, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2011/36/ES dėl prekybos žmonėmis prevencijos, kovos su ja ir aukų apsaugos

COM(2022)732 final 
2022/0426 (COD) 
2022 12 19

131.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl išankstinės informacijos apie keleivius (API) rinkimo ir perdavimo siekiant sustiprinti ir palengvinti išorės sienų kontrolę, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) 2019/817 ir (ES) 2018/1726 ir panaikinama Tarybos direktyva 2004/82/EB

COM(2022)729 final 
2022/0424 (COD) 
2022 12 13

132.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl nusikalstamų veikų apibrėžties ir sankcijų už Sąjungos ribojamųjų priemonių pažeidimus

COM(2022)684 final 
2022/0398 (COD) 
2022 12 02

133.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl vienos prašymų išduoti vieną leidimą trečiųjų šalių piliečiams gyventi ir dirbti valstybės narės teritorijoje teikimo procedūros ir dėl valstybėje narėje teisėtai gyvenančių trečiųjų šalių darbuotojų bendrų teisių (nauja redakcija)

COM(2022)655 final 
2022/0131 (COD) 
2022 04 27

134.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl trečiųjų šalių piliečių, kurie yra ilgalaikiai gyventojai, statuso (nauja redakcija)

COM(2022)650 final 
2022/0134 (COD) 
2022 04 27

135.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl šaunamųjų ginklų, jų pagrindinių komponentų bei šaudmenų importo, eksporto ir tranzito priemonių, kuriuo įgyvendinamas Jungtinių Tautų protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais, papildančio Jungtinių Tautų konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (JT šaunamųjų ginklų protokolas), 10 straipsnis (nauja redakcija)

COM(2022)480 final 
2022/0288 (COD) 
2022 10 27

136.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl iš žmogaus gautų medžiagų, skirtų naudoti žmogui, kokybės ir saugos standartų, kuriuo panaikinamos direktyvos 2002/98/EB ir 2004/23/EB

COM(2022)338 final 
2022/0216 (COD) 
2022 07 14

137.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl turto susigrąžinimo ir konfiskavimo

COM(2022)245 final 
2022/0167 (COD) 
2022 05 25

138.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomos seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos ir kovos su ja taisyklės

COM(2022)209 final 
2022/0155 (COD) 
2022 05 11

139.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl Europos bendros sveikatos duomenų erdvės

COM(2022)197 final 
2022/0140 (COD) 
2022 05 03

140.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso

COM(2021)891 final 
2021/0428 (COD) 
2021 12 14

141.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl kovos su naudojimosi migrantais kaip įrankiais reiškiniu migracijos ir prieglobsčio srityje

COM(2021)890 final 
2021/0427 (COD) 
2021 12 14

142.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl automatinio keitimosi duomenimis policijos bendradarbiavimo srityje („Priumas II“), kuriuo iš dalies keičiami Tarybos sprendimai 2008/615/TVR ir 2008/616/TVR ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (ES) 2018/1726, 2019/817 ir 2019/818

COM(2021)784 final 
2021/0410 (COD) 
2021 12 08

143.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl priemonių, taikomų vežėjams, padedantiems prekiauti žmonėmis ar neteisėtai gabenti migrantus arba užsiimantiems tokia veikla, susijusia su neteisėtu atvykimu į Europos Sąjungos teritoriją

COM(2021)753 final 
2021/0387 (COD) 
2021 11 23

144.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl pirštų atspaudų lyginimo sistemos EURODAC sukūrimo siekiant veiksmingai taikyti [Reglamentą (ES) Nr. 604/2013, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai], siekiant nustatyti neteisėtai esančius trečiųjų šalių piliečius ar asmenis be pilietybės, ir dėl valstybių narių teisėsaugos institucijų bei Europolo teisėsaugos tikslais teikiamų prašymų palyginti duomenis su sistemos EURODAC duomenimis (nauja redakcija)

COM(2020)614 final 
2020 09 23 

COM(2016)272 final 
2016/0132 (COD) 
2016 05 04

145.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl krizinių ir force majeure situacijų migracijos ir prieglobsčio srityje

COM(2020)613 final 
2020/0277 (COD) 
2020 09 23

146.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomas trečiųjų šalių piliečių tikrinimas prie išorės sienų ir iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 767/2008, (ES) 2017/2226, (ES) 2018/1240 ir (ES) 2019/817

COM(2020)612 final 
2020/0278 (COD) 
2020 09 23

147.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo Sąjungoje nustatoma bendra tarptautinės apsaugos tvarka ir panaikinama Direktyva 2013/32/ES

COM(2020)611 final 
2020 09 23 

COM(2016)467 final 
2016/0224 (COD) 
2016 07 13

148.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl prieglobsčio ir migracijos valdymo, kuriuo iš dalies keičiama Tarybos direktyva 2003/109/EB ir Reglamento (ES) XXX/XXX [dėl Prieglobsčio ir migracijos fondo] pasiūlymas

COM(2020)610 final 
2020/0279 (COD) 
2020 09 23

149.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl bendrų neteisėtai esančių trečiųjų šalių piliečių grąžinimo standartų ir tvarkos valstybėse narėse (nauja redakcija)

COM(2018)634 final 
2018/0329 (COD) 
2018 09 12

150.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatoma Sąjungos lygmens perkėlimo į ES sistema ir iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 516/2014

COM(2016)468 final 
2016/0225 (COD) 
2016 07 13

151.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl trečiųjų šalių piliečių ar asmenų be pilietybės priskyrimo prie tarptautinės apsaugos gavėjų, vienodo pabėgėlių arba papildomą apsaugą galinčių gauti asmenų statuso ir suteikiamos apsaugos pobūdžio standartų, kuriuo iš dalies keičiama 2003 m. lapkričio 25 d. Tarybos direktyva 2003/109/EB dėl trečiųjų valstybių piliečių, kurie yra ilgalaikiai gyventojai, statuso

COM(2016)466 final 
2016/0223 (COD) 
2016 07 13

152.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatomos normos dėl tarptautinės apsaugos prašytojų priėmimo (nauja redakcija)

COM(2016)465 final 
2016/0222 (COD) 
2016 07 13



Naujas postūmis Europos demokratijai

153.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria sukuriama Europos neįgaliojo kortelė ir Europos neįgaliųjų automobilių statymo kortelė

COM(2023)512 final 
2023/0311 (COD) 
2023 09 06

154.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2012/29/ES, kuria nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai ir kuria pakeičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2001/220/TVR

COM(2023)424 final 
2023/0250 (COD) 
2023 07 11

155.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatomos papildomos procedūrinės taisyklės, susijusios su Reglamento (ES) 2016/679 vykdymo užtikrinimu

COM(2023)348 final 
2023/0202 (COD) 
2023 07 04

156.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl kovos su korupcija, kuria pakeičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2003/568/TVR ir Konvencija dėl kovos su korupcija, susijusia su Europos Bendrijų pareigūnais ar Europos Sąjungos valstybių narių pareigūnais, ir iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/1371

COM(2023)234 final 
2023/0135 (COD) 
2023 05 03

157.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS dėl lygybės įstaigoms taikomų standartų vienodo požiūrio į asmenis, nepriklausomai nuo jų rasinės ar etninės kilmės, srityje, vienodo požiūrio į asmenis, nepriklausomai nuo jų religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus ar seksualinės orientacijos, užimtumo ir profesinėje srityje, vienodo požiūrio į moteris ir vyrus socialinės apsaugos srityje ir dėl galimybės naudotis prekėmis bei paslaugomis ir prekių tiekimo bei paslaugų teikimo, kuria panaikinami Direktyvos 2000/43/EB 13 straipsnis ir Direktyvos 2004/113/EB 12 straipsnis

COM(2022)689 final 
2022/0401 (APP) 
2022 12 07

158.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl lygybės įstaigoms taikomų standartų dėl vienodo požiūrio į moteris ir vyrus ir vienodų jų galimybių užimtumo ir profesinės veiklos srityje, kuria panaikinami Direktyvos 2006/54/EB 20 straipsnis ir Direktyvos 2010/41/ES 11 straipsnis

COM(2022)688 final 
2022/0400 (COD) 
2022 12 07

159.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo nustatoma bendra žiniasklaidos paslaugų vidaus rinkoje sistema (Europos žiniasklaidos laisvės aktas) ir iš dalies keičiama Direktyva 2010/13/ES

COM(2022)457 final 
2022/0277 (COD) 
2022 09 16

160.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl asmenų, užsiimančių visuomenine veikla, apsaugos nuo akivaizdžiai nepagrįstų ar piktnaudžiaujamojo pobūdžio teismo procesų (strateginių ieškinių dėl visuomenės dalyvavimo)

COM(2022)177 final 
2022/0117 (COD) 
2022 04 27

161.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu šeimoje

COM(2022)105 final 
2022/0066 (COD) 
2022 03 08

162.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl aplinkos apsaugos baudžiamosios teisės priemonėmis ir kuria pakeičiama Direktyva 2008/99/EB

COM(2021)851 final 
2021/0422 (COD) 
2021 12 15

163.

Įtraukesnė ir geresnę apsaugą užtikrinanti Europa: į ES nusikaltimų sąrašą įtraukiama neapykantos kalba ir neapykantos nusikaltimai

COM(2021)777 final 
2021 12 09

164.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo (nauja redakcija)

COM(2021)734 final 
2021/0375 (COD) 
2021 11 25

165.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatoma išsami Sąjungos piliečių, gyvenančių valstybėje narėje ir neturinčių jos pilietybės, naudojimosi teise balsuoti ir kandidatuoti vietos savivaldos rinkimuose tvarka (nauja redakcija)

COM(2021)733 final 
2021/0373 (CNS) 
2021 11 25

166.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatoma išsami Sąjungos piliečių, gyvenančių valstybėje narėje ir neturinčių jos pilietybės, naudojimosi teise balsuoti ir kandidatuoti Europos Parlamento rinkimuose tvarka (nauja redakcija)

COM(2021)732 final 
2021/0372 (CNS) 
2021 11 25

167.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo

COM(2021)731 final 
2021/0381 (COD) 
2021 11 25

168.

Pasiūlymas dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl teisės, taikytinos nustatant reikalavimų perleidimo pasekmes tretiesiems asmenims

COM(2018)96 final 
2018/0044 (COD) 
2018 03 12

169.

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria įgyvendinamas vienodo požiūrio į asmenis, nepaisant jų religijos ar tikėjimo, negalios, amžiaus arba seksualinės orientacijos, principas

COM(2008)426 final 
2008/0140 (CNS) 
2008 07 02



IV priedas. Atšaukiami pasiūlymai 6

Nr.

Nuorodos

Pavadinimas

Atšaukimo priežastys

Europos žaliasis kursas

1.

COM(2021)74 final 
2021/0040 (NLE)

Pasiūlymas dėl TARYBOS SPRENDIMO dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl pranešimo apie skirtumus nuo Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos 6 priedo II dalies

Nebeaktualus. Tarybos sprendimas 2023/746, kuriuo nustatomi kriterijai ir procedūra, pagal kuriuos nustatoma pozicija, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl tarptautinių standartų ir rekomenduojamosios praktikos priėmimo ar jų dalinių pakeitimų ir pranešimo apie skirtumus priimtų tarptautinių standartų atžvilgiu, buvo priimtas 2023 m. kovo 28 d., todėl šiuo formatu šis pasiūlymas yra nebeaktualus. Jis bus pateiktas iš naujo kaip informacinis pranešimas.

2.

COM(2020)247 final 
2020/0120 (NLE)

Pasiūlymas dėl TARYBOS SPRENDIMO dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl pranešimo apie skirtumus nuo Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos 1 ir 6 priedų, susijusius su COVID-19 pandemija

Nebeaktualus. Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija leido pateikti pranešimą apie skirtumus tik iki 2022 m.

Žmonėms tarnaujanti ekonomika

3.

COM(2021)569 final 
2021/0429 (APP)

Pasiūlymas dėl TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093, kuriuo nustatoma 2021–2027 m. daugiametė finansinė programa

Nebeaktualus. Pasiūlymas, pakeistas 2023 m. birželio 20 d. Komisijos pasiūlymu COM(2023)337, pateiktu atliekant 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos laikotarpio vidurio peržiūrą.

4.

COM(2017)824 final 
2017/0335 (CNS)

Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria nustatomos fiskalinės atsakomybės ir biudžeto orientavimo į vidutinį laikotarpį didinimo valstybėse narėse nuostatos

Nebeaktualus. Šio pasiūlymo tikslo dabar siekiama ekonomikos valdymo peržiūros dokumentų rinkiniu.

Europinės gyvensenos propagavimas

5.

COM(2019)110 final 
2019/0060 (NLE)

Pasiūlymas dėl TARYBOS SPRENDIMO dėl Europos Sąjungos ir Bosnijos ir Hercegovinos susitarimo dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros veiksmų Bosnijoje ir Hercegovinoje statuso sudarymo

Nebeaktualus. Teisinis pagrindas, kuriuo grįstas pasiūlymas (Reglamentas (ES) 2016/1624), panaikintas Reglamentu (ES) 2019/1896 dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų, todėl šis pasiūlymas tapo nebeaktualus.

6.

COM(2018)611 final 
2018/0318 (NLE)

Pasiūlymas dėl TARYBOS SPRENDIMO dėl Europos Sąjungos ir buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos susitarimo dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros buvusiojoje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje vykdomų veiksmų statuso sudarymo

Nebeaktualus. Teisinis pagrindas, kuriuo grįstas pasiūlymas (Reglamentas (ES) 2016/1624), panaikintas Reglamentu (ES) 2019/1896 dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų, todėl šis pasiūlymas tapo nebeaktualus. 

(1)    Vadovaudamasi Tarpinstituciniu susitarimu dėl geresnės teisėkūros, Komisija šiame priede pateikia papildomą turimą informaciją apie savo darbo programoje numatytas iniciatyvas. Ši informacija pateikiama skliausteliuose prie kiekvienos iniciatyvos. Ji yra tik orientacinė ir vykstant parengiamajam procesui gali keistis, visų pirma priklausomai nuo poveikio vertinimo proceso rezultatų.
(2)    Šiame priede pateikiami Komisijos nuo 2023 m. kovo mėn. priimti pasiūlymai ir iniciatyvos, taip pat papildomi pasiūlymai ir iniciatyvos, kuriuos Komisija priima kartu su šia darbo programa arba priima vėliau, kuriais racionalizuojami ir supaprastinami ES ataskaitų teikimo reikalavimai. Priede taip pat pateikiamos būsimos iniciatyvos ir svarbiausi REFIT vertinimai bei tinkamumo patikros, kurias Komisija atliks 2024 m.
(3) Daug pasiūlymų priimama pagal 2024 m. Komisijos darbo programą. Priemonės, kurios bus priimtos vėliau, pažymėtos ženklu „*“.
(4) Komisija pateikė teisės akto projektą atitinkamam komitologijos komitetui.
(5) Komisija pateikė teisės akto projektą atitinkamam komitologijos komitetui.
(6)    Šiame sąraše pateikiami dar nepriimti pasiūlymai dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, kuriuos Komisija ketina atšaukti per šešis mėnesius.