2022 7 1   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 252/26


Paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2022/C 252/09)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė per tris mėnesius nuo šio paskelbimo dienos pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„CASTAGNA DI ROCCAMONFINA“

ES Nr. PGI-IT-02764 – 16.3.2021

SKVN ( ) SGN (X)

1.   Pavadinimas (-ai) [SKVN arba SGN]

„Castagna di Roccamonfina“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.6. klasė. Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Saugoma geografinė nuoroda (SGN) „Castagna di Roccamonfina“ taikoma nustatytoje geografinėje vietovėje auginamų veislių „Primitiva“ (arba „Tempestiva“), „Napoletana“ (arba „Riccia“, arba „Riccia Napoletana“), „Mercogliana“ (arba „Marrone“), „Paccuta“ ir „Lucente“ (arba „Lucida“) vaisiams.

Vartotojams pateikiamas produktas turi pasižymėti šiomis savybėmis:

a)

Švieži kaštainiai:

vaisiai – asimetriškos, labiau apvalios formos, vidutinio dydžio;

kalibravimas – ne daugiau kaip 110 vaisių viename kilograme pasirinkto ir (arba) kalibruoto produkto;

valgoma dalis – ne mažiau kaip 83 proc.;

apyvaisis – ne daugiau kaip 17 proc. viso vaisiaus, rudos spalvos kaštainio su tamsesnėmis juostelėmis, kurios nėra ypač matomos, plonos ir kietos konsistencijos;

branduolys – pieno baltumo, gruzdžios tekstūros, vidutiniškai saldaus ir subtilaus skonio;

Valgomos dalies cheminė sudėtis:

vanduo – 51 – 57 proc.;

baltymai – 2,3 – 3,3 g/100g;

bendras angliavandenių kiekis – 38 – 46 g/100g;

lipidai – 1,5 – 2,3 g/100g;

perispermas – plonas, rudas, tik šiek tiek įsiterpęs į branduolį, sukibimas – vidutinis;

kirmėlių pažeistiems, deformuotiems, pelėsio pažeistiems ir suvytusiems vaisiams taikomi bendruosiuose prekybos standartuose (Reglamento (EB) Nr. 543/2011 I priedo A dalis) nustatyti leistini nuokrypiai.

b)

Džiovinti negliaudyti kaštainiai:

asimetriškos, labiau apvalios formos, gana minkštos konsistencijos ir saldaus išgliaudyto vaisiaus skonio;

kalibravimas – ne daugiau kaip 250 vaisių kilograme;

Valgomos dalies cheminė sudėtis:

vanduo – ne daugiau kaip 15 proc.;

baltymai – 4,4 – 5,4 g/100g;

bendras angliavandenių kiekis – 60 – 65 g/100g;

lipidai – 3 – 3,5 g/100g;

džiovintų negliaudytų vaisių našumas – ne didesnis nei 50 proc. masės;

apyvaisis – plonas ir kietos konsistencijos;

vidaus arba išorės defektams (suskilusiems, kirmėlių ir pelėsio pažeistiems vaisiams) taikomi bendruosiuose prekybos standartuose (Reglamento (EB) Nr. 543/2011 I priedo A dalis) nustatyti leistini nuokrypiai.

Produktas negali būti užkrėstas jokiais gyvais parazitais.

c)

Nesmulkinti džiovinti gliaudyti kaštainiai:

apvalios formos, gana minkštos konsistencijos ir saldaus skonio;

kalibravimas – ne daugiau kaip 300 vaisių kilograme;

nesmulkintų džiovintų vaisių drėgmės kiekis – ne daugiau kaip 15 proc.;

džiovintų gliaudytų vaisių našumas – ne didesnis nei 50 proc. masės;

vidaus arba išorės defektams (suskilusiems, kirmėlių ir pelėsio pažeistiems vaisiams) taikomi bendruosiuose prekybos standartuose (Reglamento (EB) Nr. 543/2011 I priedo A dalis) nustatyti leistini nuokrypiai.

Produktas negali būti užkrėstas jokiais gyvais parazitais.

d)

Nesmulkinti išgliaudyti kaštainiai:

apvalios formos, gana gruzdžios tekstūros ir saldaus skonio;

kalibravimas – ne daugiau kaip 200 vaisių kilograme;

vaisiuje esantis perispermas – ne daugiau kaip 3 proc.;

kirmėlių arba pelėsio pažeisti vaisiai – ne daugiau kaip 2 proc.;

apdegę vaisiai – ne daugiau kaip 5 proc.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Rūšiavimas, kalibravimas, apdorojimas, sterilizavimas, džiovinimas, lupimas ir konservavimas atliekami 4 punkte nurodytoje teritorijoje.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Šviežio produkto pakavimas – produktas turi būti parduodamas pakuotėse, kurių talpa nuo 0,250 kg iki 25 kg, ir kurios pagamintos iš pagal nacionalinius ir ES teisės aktus leidžiamos naudoti medžiagos.

Džiovinto negliaudyto produkto pakavimas – džiovinti negliaudyti kaštainiai parduodami pagal nacionalinius ir ES teisės aktus leidžiamose naudoti pakuotėse, kuriose telpa nuo 0,150 kg iki 25 kg produkto.

Džiovinto gliaudyto produkto pakavimas – džiovinti gliaudyti kaštainiai parduodami pagal nacionalinius ir ES teisės aktus leidžiamose naudoti pakuotėse, kuriose telpa nuo 0,100 kg iki 25 kg produkto.

Išgliaudyto produkto pakavimas – nesmulkintų išgliaudytų kaštainių pakuočių rūšys yra tokios, kokios leidžiamos pagal šiam produktui galiojančius teisės aktus, jei tai neturi įtakos kokybinėms savybėms. Draudžiami bet kokie svetimkūniai.

Leidžiama naudoti vakuuminę pakuotę su apsaugine atmosfera ir giliai užšaldyti produktą.

Pakuotė turi visada būti taip užsandarinta, kad paimti pakuotės turinį jos nepraplėšiant būtų neįmanoma.

Pakavimą prižiūri Žemės ūkio, maisto produktų ir miškų ūkio politikos ministerijos įgaliota institucija, atsakinga už „Castagna di Roccamonfina“ SGN priežiūrą. Taip siekiama patikrinti produkto kilmę ir įsitikinti, kad produktas ir jo pateikimo būdas atitinka produkto specifikacijas.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Image 1

Prekinių pakuočių etiketėse turi būti aiškiai ir įskaitomai užrašytas pavadinimas „Castagna di Roccamonfina“, SGN santrumpa ir šis logotipas:

Prie „Castagna di Roccamonfina“ negalima pateikti kokių nors aiškiai nenurodytų apibūdinimų, visų pirma būdvardžių: fine (rafinuotas), scelto (išskirtinis), selezionato (rinktinis), superiore (aukštos kokybės). Leidžiama naudoti kitas teisingas ir dokumentais pagrįstas nuorodas, apibūdinančias gamintojų taikomus metodus, tokias kaip: naudojamos veislės pavadinimas arba nuoroda „derlius skintas rankomis“. Tinkamai nurodyti gamintojų vardus, įmonių pavadinimus ir privačius prekės ženklus leidžiama, jei jie nėra giriamojo pobūdžio ir neklaidina vartotojo. Kitas geografines nuorodas pateikti draudžiama.

Prie etiketės negalima pateikti jokių kitų šioje specifikacijoje aiškiai nenurodytų pavadinimų. Taip pat reikia nurodyti: gamintojo ir pakuotojo vardus, įmonių pavadinimus ir adresą, visą pagal galiojančius teisės aktus reikalaujamą informaciją.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

SGN „Castagna di Roccamonfina“ gamybos vietovė apima visą šių savivaldybių administracinę teritoriją: Caianello, Conca della Campania, Galluccio, Marzano Appio, Roccamonfina, Sessa Aurunca, Teano, Tora ir Piccilli, kurios priklauso Kazertos provincijai.

5.   Ryšys su geografine vietove

Paraiška įregistruoti pavadinimą „Castagna di Roccamonfina“ grindžiama stipria nacionaline ir tarptautine reputacija ir pagrindine produkto savybe, t. y. ankstyvu vaisių nokimu.

Visoje „Castagna di Roccamonfina“ geografinėje vietovėje dominuoja Vulcano di Roccamonfina – seniausias Kampanijos ugnikalnis, kuris yra pagrindinis apylinkės istorijos ir gyvenimo elementas, tapęs dar įspūdingesniu dėl didžiąją jo dalį užimančių kaštonmedžių ir jų grožio. Kalbant apie florą, dominuojanti rūšis yra valgomieji kaštainiai („Castanea sativa“), išplitę beveik visoje teritorijoje, kurioje vyrauja ugnikalnis.

Skirtingomis geologinėmis eromis vulkaninis kompleksas Roccamonfina išskyrė pakankamai piroklastinių medžiagų, kad jos aprėptų didžiulę teritoriją, todėl žemė tapo neįprastai derlinga. Visai vietovei būdingas neutroacidofilinis dirvožemis, itin tinkamas kaštainių auginimui. Vietovės dirvožemis geras, giliai įdirbtas, labai derlingas, vidutinio pH, jame gausu humuso ir daug viršutinių dirvos sluoksnių. Klimatas taip pat yra ypač palankus kaštainių sodams. Vidutinis metinis kritulių kiekis – 838 mm, o vidutinė temperatūra – 12,8 °C.

Šios dirvožemio ir klimato sąlygos (vulkaninės kilmės dirvožemis, nedidelis aukštis, šiltas drėgnas klimatas) yra ypač palankios ankstyvam vaisių nokimui, todėl produktas gali būti anksti pateiktas Italijos ir užsienio kaštainių rinkose. Iš tiesų, kaip matyti iš rinkos ataskaitų ir sąrašų, Italijoje prekybos kaštainiais laikotarpiu iš tikrųjų pirmiausia prekiaujama „Castagna di Roccamonfina“ (išskyrus Europos ir Japonijos hibridų produkciją). Taip yra todėl, kad SGN vietovėje derliaus nuėmimas, kurį palengvina ankstyvas natūralus kaštainių kritimas, paprastai baigiasi tuo metu, kai visose kitose gamybos vietovėse jis prasideda, t. y. maždaug spalio 10–20 d.

„Castagna di Roccamonfina“, kaip vietovės žemės ūkio ekonomikos ir kaimo kultūros simbolis, taip pat turi labai ilgą istoriją.

Roccamonfina vietovėje kaštonmedžiai augo šimtmečius iki romėnų dominavimo šioje vietovėje. Tačiau viduramžiais po barbarų įsiveržimo kaštainių auginimas tapo esmine vietovės ekonomikos dalimi ir vietos gyventojų pragyvenimo šaltiniu. Kaštainis, pagrindinis maisto šaltinis žiemą ir bado laikais, atliko svarbų vaidmenį Roccamonfina vietovėje ir jos apylinkėse gyvenančių žmonių šeimos gyvenime. Kaštainio mediena buvo naudojama stogų sijoms, baldams ir įrankiams gaminti, taip pat ji buvo deginama krosnyse ir židiniuose. Gausu istorinių nuorodų į kaštainį viduramžių laikotarpiu, daugiausia susijusių su kaštainių sodų nuosavybės teisių perdavimu, užfiksuotų paveldėjimo ir pardavimo aktuose bei dekretuose, kurių daugelis vis dar saugomi vertinguose archyvuose ir bibliotekose, esančiuose visoje teritorijoje. 1270 m. atvykus anžuviečiams, Roccamonfina vietovės kaštainiai taip pat pradėjo įgyti komercinę svarbą. Iš tikrųjų šiai vietovei buvo suteikta teisė rudenį kas savaitę rengti turgų ir kasmet rengti mugę.

Tačiau tikroji ir populiariausia „Castagna di Roccamonfina“ istorija, kurią ištisus šimtmečius perdavė vietos gyventojai, prasidėjo nuo vertingiausios istorinės ir religinės vietovės, t. y. Santuario della Madonna dei Lattani (Lattani Dievo Motinos šventovė) – religinio komplekso, kurį supa senovinės kaštonmedžių giraitės, ir kurį sudaro bažnyčia, brolių pranciškonų vienuolynas (Convento dei frati francescani) ir Šv. Bernardino ermitažas(Eremitaggio di San Bernardino), kuris šventovės statymo laikais jau buvo garsus. Pasak legendos, Šv. Bernardinas, atvykęs į Roccamonfiną pagerbti Mergelės paveikslo, kurį netoliese esančioje oloje rado piemenėlis, į žemę pasodino sausą kaštonmedžio šaką, kuri vėliau išleido lapus. Vėliau vienuoliai šventojo medžio auginius įskiepijo į netoliese augančius kaštonmedžius ir taip, pasak gyventojų, atsirado „Castagna di Roccamonfina“.

Per šimtmečius kaštonmedžiams palankios aplinkos ir vietos ūkininkų gebėjimo atrinkti savaiminius ekotipus sąveika leido sukurti turtingą socialinę ir ekonominę bei kultūrinę struktūrą. Todėl vėlesnės kartos augintojai puoselėjo šį savaiminį miško produktą, tobulindami jį ir skleisdami jo pavadinimą bei gerą vardą toli už artimiausios vietovės ribų.

Per šimtmečius vis didėjančią kaštainių auginimo svarbą šioje vietovėje patvirtina nuo vėlyvųjų viduramžių iki šių laikų išleisti teisės aktai ir statutai, kuriais buvo siekiama apsaugoti bendruomeninį kaštonmedžių naudojimą, skiriant labai dideles baudas tiems, kurie neteisėtai ar apgaulės būdu rinko vaisius, ypač jų kritimo metu.

Ekonominę kaštainių svarbą vietovei vėlesniais amžiais taip pat patvirtino ne tik vietiniai rašytiniai dokumentai, pavyzdžiui, 1737 m. „La Sede Degli Aurunci“, kuriame aiškiai nurodoma „Castagna di Roccamonfina“, visų pirma kaip visai vietovei vertingo ekonominio ištekliaus, svarba..

Ji dar geriau užfiksuota rinkos ataskaitose, kuriose nuo XIX a. vidurio registruojama Roccamonfina vietovės kaštainių pardavimo kaina, suskirstyta pagal skirtingas veisles. Tai, pavyzdžiui, 1834 m. „Catasto Provvisorio del Comune di Marzano“ kaštainiai, tarp kurių įvairių rūšių, be kita ko, savivaldybėje buvo perkami ir parduodami <…> le Castagne Tempestive di Roccamonfina („<…> ankstyvieji Roccamonfina vietovės kaštonai“).

Būta ir kitų istorinės ir komercinės „Castagna di Roccamonfina“ svarbos įrodymų, kurių vis daugėjo: tai administraciniai aktai, notariniai pirkimo ir pardavimo aktai, rinkos ataskaitos ir darbai, techniniai straipsniai ir mokslinės ataskaitos apie mokslininkų ekspertų atliktus bandymus vietovėje.

Praėjusio amžiaus devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje Roccamonfina vietovėje kaštainiai buvo auginami labai naujoviškai, o genėjami – kruopščiai ir sistemingai. Iš dalies taip yra dėl to, kad vaisių pardavimas tampa vis pelningesnis, ypač vasaros pabaigoje, kai didžiuosiuose miestuose parduodami beveik vien tik „Castagna di Roccamonfina“ kaštainiai, garsėjantys ankstyvu nokimu.

Tai produktyvus produkto populiarinimo laikotarpis, kurį taip pat vykdo Kampanijos regionas, Kazertos provincija, Prekybos rūmai ir kitos institucijos. „Castagna di Roccamonfina“ kaštainiai nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio minimi įvairiuose leidiniuose, kuriuose jie dažnai apibūdinami kaip vieni iš tipiško puikios kokybės žemės ūkio ir maisto produktų krepšelio produktų, kas taip pat atspindi šių kaštainių ekonominę svarbą: 1996 m. „Guida su Roccamonfina e il Monte S. Croce“, 2003 m. „Campania Terra dell’Ortofrutta“ ir 2019 m. „Campania, luoghi, sapori, eccellenze“ ir kt.

Kaštainių derliaus nuėmimas šioje vietovėje, prasidedantis vasaros pabaigoje, visada buvo įvykis, kuris daug labiau nei derliaus metų ekonominė ataskaita reiškė svarbiausią metų laikotarpį visoje vietovėje. Kelias savaites Roccamonfina vietovėje vykdavo didžiausias kaštainių turgus visoje Kazertos provincijoje, kuris buvo unikalus įvykis šioje vietovėje. Didžiausioje vietovės aikštėje vykusio turgaus ištakos – antikos laikai (X a. pradžia).. Nuo rugsėjo iki spalio mėn. pabaigos šioje istorinėje aikštėje visi kaštainių augintojai galėjo siūlyti savo produkciją prekybininkams. Senasis „Mercato della Castagna“ turgus ilgainiui tapo švente. Šventė buvo iš dalies iškilmingo pobūdžio – nuo mišių už derlių iki vietinės populiariosios muzikos ir šokių. Savivaldybės institucijos ir turizmo biuras suprato gyventojų norą švęsti kaštainių derliaus nuėmimą ir pardavimą ir 1976 m. įsteigė „Sagra della Castagna di Roccamonfina“. Nuo tada ši šventė rengiama antrąjį spalio mėn. sekmadienį, joje dalyvauja visos apylinkės, o gyventojai su ja sieja savo istorinę tapatybę, kaimo šaknis ir tradicijas. Ilgainiui Sagra šventė vis plėtėsi ir dabar tampa tikra „Mostra Mercato della Castagna“ (kaštainių mugė) bei tradiciniu populiariosios kultūros ir pramogų renginiu.

Pavadinimas „Castagna di Roccamonfina“ nuo neatmenamų laikų egzistuoja ir naudojamas istoriniuose artefaktuose ir archyviniuose dokumentuose, Sagra šventės plakatuose ir mokslinėse konferencijose, taip pat labai dažnai naudojamas komercinėse sąskaitose faktūrose ir šviežių produktų bei iš jų pagamintų produktų etiketėse. Šiandien, naudojantis naujosiomis skaitmeninėmis technologijomis, visą informaciją apie šį produktą galima rasti internete: jo istoriją, ypatumus, kulinarinį panaudojimą, kaip ir kur jį įsigyti, taip pat gauti autoritetingų gurmanų, virėjų ir prekybininkų pranešimų. Apie šį produktą parašyta knygų, įskaitant receptų knygas („L’Oro bruno di Roccamonfina“, 2019). RAI televizijos laidose, pavyzdžiui, „Linea Verde“ (transliuota 2011 m. rugsėjo 16 d.), „Sereno Variabile“ (transliuota 2013 m. balandžio 8 d.), „Buongiorno Regione“ (transliuota 2017 m. spalio 4 d.), „Mezzogiorno Italia“ (transliuota 2014 m. lapkričio 22 d.) ir „TG Regionale“ kanale (beveik kiekvienais metais spalio mėn.), dažnai rodomi įrašyti ir tiesiogiai transliuojami reportažai apie „Castagna di Roccamonfina“, ypač derliaus nuėmimo ir Sagra šventės metu. Be to, dar sukurta daugybė Roccamonfina vietovei ir jos kaštainiams skirtų reportažų, kuriuos transliavo įvairios vietinės televizijos stotys („TeleLuna“, „Tele2000“, „Antenna3“, „ReteSei“ ir kt.).

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti interneto svetainėje:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335”

arba

Žemės ūkio, maisto produktų ir miškų ūkio politikos ministerijos interneto svetainėje (www.politicheagricole.it), ekrano dešinėje viršuje spaudžiant nuorodą „Qualità“ (kokybė), paskui ekrano kairėje – nuorodą „Prodotti DOP IGP STG“ (SKVN, SGN, GTG nuorodomis žymimi produktai) ir galiausiai – nuorodą „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ (ES nagrinėjamos produktų specifikacijos).


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.